Profil uživatele Wenzl


Notice: Undefined index: progforum_id in /var/www/ftp/progboard.com/user-profile.php on line 27

Pro prohlížení profilu uživatele musíte být přihlášeni/zaregistrováni.

Recenze:

Genesis - Foxtrot
2007-04-21

Genesis / Foxtrot

5 stars

Hned v úvodu bych chtěl poděkovat "mtc",protože její recenze mě přiměla k investici.Můj kontakt s Genesis v zásadnějším rozměru proběhl až prostřednictvím The Lamb Lies Down On Broadway a s odstupem pak přes Selling England By The Pound.Pak se mi do rukou dostaly počiny Nursery Cryme a Trespass,které mě nijak závažně neoslovily.Dodnes ani nevím proč jsem tedy Foxtrot už vynechal.To byla,jak to dnes vidím zásadní chyba.Už první poslechy mě jasně přesvědčili o pravdivosti tvrzení "mtc".Nejsem teď připraven napsat přesnou "rozborku" tohoto výtečného alba,ale jednoznačně jej zařadím vedle dvou prvně jmenovaných na špičku tvorby Genesis.Mám tím takzvaně rovnou i "vymalováno",protože ke Collinsově zpěvu mám zásadní výhrady(nakonec i jako ke člověku)a v mých uších Genesis definitivně řekli své za působení PETERa GABRIELa.Pak už to pro mě nebyli Genesis,ale Collins & Co.Black Sabbath byli Black Sabbath také jen s "Ozíčkem"!!!Hodnocení je tedy logické.

» ostatní recenze alba Genesis - Foxtrot
» popis a diskografie skupiny Genesis


SBB - Follow My Dream
2007-04-19

SBB / Follow My Dream

3 stars

Nemám tušení,za jakých okolností tohle album vznikalo a proč ta angličtina,ale je jasné,že SBB to sluší prostě víc v mateřštině.Skrzekův zpěv mi takhle připadá tak nějak úsměvný.Výhodou snad trochu je,že mu není zas až tak dobře rozumět,tak se to trochu ztratí.Kolem a kolem vzato,nám "východňárům" ta anglina nesedí a vždycky je to na výsledku poznat.Pravda na druhou stranu je,že př. u začátků Sepultury se člověk taky pobavil.Každopádně,když SBB,tak v polštině.Nevím,zda je to tím jazykem,ale tahle deska ve mě vyvolává rozpačitý dojem.Z jedné strany jsou tam ty věci,které mám na SBB rád,především práce s napětím a postupná gradace nosného motivu,ale na druhou stranu se mi zdá,ža tu v plné kondici zrovna nebyli.Kytary a bicí O.K.,ale Skrzekovi,jako by nešli nějak nápady.Podotýkám až na pár výjimek.Něco se tu přece najde.Fakt je,že předchozí ani následující album to není.

» ostatní recenze alba SBB - Follow My Dream
» popis a diskografie skupiny SBB


King Crimson - Starless and Bible Black
2007-04-18

King Crimson / Starless and Bible Black

3 stars

In the Court of the Crimson King pro mě znamená a už to tak nejspíš zůstane tu nejvyšší metu,jaké KC dosáhli.Proto s ní budu vždy všechna jejich následující alba velmi kriticky porovnávat.Na Starless and Bible Black nenacházím tu jedinečnou,skvělou atmosféru a do posledního detailu vychytané originální songy,jako na jedničce.Nepochybuji o tom,že se zde nachází také spousta velice zajímavých momentů.Výborný rozjezd v podobě jakoby rozhozené The great deceiver,následný "učesaný" Lament se skvělou rytmikou,která je mimochodem velmi silnou stránkou tohoto alba.Perfektní spolupráce BRUFORD - WETTON.FRIPP,ostatně jako vždy nachází ve strunách tóny o kterých jiní kytaroví mágové nemají ani tušení,že se vůbec na hmatníku nacházejí.Občas je to sice tak říkajíc za "space" hranicí,ale to už k němu prostě patří.Není to věc na jeden poslech,ale to vlastně od KC není žádná deska.Pro ty co neznají,doporučuji začít s KC odjinud.Tohle by vás mohlo vystrašit.Pochoutka,ale jak jsem v úvodu zmínil,jednička je jen jedna.

» ostatní recenze alba King Crimson - Starless and Bible Black
» popis a diskografie skupiny King Crimson


SBB - SBB
2007-04-15

SBB / SBB

3 stars

Nemohu skrýt jisté rozpaky,které cítím cca po třech posleších tohoto Live alba.Je to však pouze proto,že dosud jsem znal tvorbu SBB až r.´77 počínaje.Tady slyším výbornou muziku ovšem poněkud z jiného soudku.Především mě napadají dva výborné live koncerty Cream z počátku sedmdesátých let,které se mimochodem opět znovu objevili na trhu.Atmosféra jedničky SBB,stejně jako 99% hudby jsou v podstatě s výše jmenovanými identické.V začátku 2. Odlot(mám k dispozici CD,vydané ´97) jsou patrné náznaky pozdějšího vývoje této skvělé kapely a nejen zde.Tu a tam na vás odněkud průběžně vykukují,ale jen velmi jemně,nenápadně.
Album je pro mě rozhodně velikým překvapením,protože jsem neměl o začátcích SBB žádnou představu.Je to částečně i rozčarování,protože jsem čekal něco jiného,ale i tak se jedná o dílo excelentní,které by jistě nezapadlo(byla-li by tehdy možnost) ani vedle tzv.světových kapel.SBB = podle mě stále nedoceněná skupina.S ohledem na to,co u SBB ale preferuji a miluji,dám této prvotině "jen"................

P.S.Je velmi neobvyklé vydat se na tak dalekou cestu,jakou SBB dosud urazili právě "lajvkou".

» ostatní recenze alba SBB - SBB
» popis a diskografie skupiny SBB


Mišík, Vladimír & ETC... - Vladimír Mišík
2007-04-15

Mišík, Vladimír & ETC... / Vladimír Mišík

5 stars

Vladimír Mišík ETc Band - They Cut Off The Little Boy´s Hair(1978 ARTIA)
Side 1

1.Bazaar Of Change
2.Cinema
3.Why Does This Rose Fade And Die
4.Tea And Crumpets

Side 2

1.Where´s My Desk Gone?
2.They Cut Off The Little Boy´s Hair
3.Lady Vamp
4.I Have A Date At Half Past Four
5.Son Of Deaduls

ETC BAND

VLADIMÍR MIŠÍK / zpěv (1-13), el. kytara (1), akust. kytara (2,3,6-9), 12-ti strunná kytara (5), kazoo (3), brumle (5) PAVEL FOŘT / el. kytara (1, 2, 4, 7, 9), akust. kytara (3), 12-ti strunná kytara (6, 8) PETR POKORNÝ / el. kytara (1, 3, 4,-7-9) JAN HRUBÝ / housle (3), el. housle (3, 7, 10-13), tamburína (8) VLADIMÍR PADRŮNĚK / bas. kytara (1, 3, 4, 7-13) ANATOLI KOHOUT / bicí a percussion (1, 5, 7-9)

Tak tohle je vážně zajímavá věcička,která jen potvrzuje moji dlouholetou tezi o nekonečných škodách,které bolševici za dobu svého řádění napáchali a my jsme jim za to ani řádně nenakopali p....e.Naopak máme je paradoxně dosud ve vládě.FUJ,národe český!!!

Výtečný Büchlerův a Halounův cover halí pozoruhodné dílo,které bezesporu mohlo za patřičných podmínek skvěle reprezentovat naši rockovou scénu v celém světě.
Zdá se mi,že v této verzi vyznívá ještě daleko syrověji než v české.Pro mě je to veliké zadostiučinění a facka všem pochybovačům o významu a kvalitě Mišíkových děl.Poněkud odlišný set,který LP obsahuje je příjemným ozvláštněním.
Nevím,zda mi něco neuniklo,ale jsem přesvědčen,že reedice v CD podobě by byla na místě a perlou pro každého sběratele a fandy téhle kapely především.

» ostatní recenze alba Mišík, Vladimír & ETC... - Vladimír Mišík
» popis a diskografie skupiny Mišík, Vladimír & ETC...


Oldfield, Mike - Tubular Bells
2007-04-14

Oldfield, Mike / Tubular Bells

4 stars

Kdybychom chtěli hledat nějaký jednoznačný příklad pro pojem krásná muzika,pak je to bezpochyby tahle Oldfieldova prvotina.Znám celou řadu hudebních fanoušků,kteří ctí toto album jako absolutní vrchol Oldfieldovi tvorby.Je to do jisté míry opodstněné tvrzení,protože až na několik výletů do komerčnějších vod se Oldfield vždy presentoval v intencích tohoto alba.Já osobně chovám ve větší oblibě alba Ommadown a Incantations.Melancholie která prostupuje napříč Oldfieldovou tvorbou pramení nejspíš z jeho ne zrovna nejšťastnějšího života.Způsob jakým však přenáší své pocity prostřednictvím především strunných nástrojů do svých děl mě uchvacuje.Čekal bych,že zde bude zastoupen daleko větší měrou i když na straně druhé uznávám,že ne všechna jeho alba za pozornost stojí.Nutno podotknou,že jeho rukopis si určitě s někým jiným nezpletete.

» ostatní recenze alba Oldfield, Mike - Tubular Bells
» popis a diskografie skupiny Oldfield, Mike


Pink Floyd - The Final Cut
2007-04-14

Pink Floyd / The Final Cut

3 stars

Je to jako když si uděláte ze stejného,již jednou vylouhovaného čaje čaj druhý.Přesně tohle mne napadlo před čtyřiydvaceti lety při poslechu The Final Cut."Labutí píseň" aneb co se nevešlo na The Wall.Pamětníci vědí,že takové bylo i vyjádření samotných PF.Do jaké míry bylo míněno vážně se už asi nedovíme o pravdivosti těchto slov není však pochyby.Čistě rutinní záležitost nahraná za ne zrovna dobré nálady panující uvnitř PF.Ve finále to sice nedaklasuje celkový výsledek pod průměr,ale kdyby to nevzniklo vůbec,tak by se také nic nestalo.Komu se zdá,že i přes svoji délku je The Wall pořád ještě krátké,přijde si na své.Pro mě to už tehdy byla investice jen z úcty k velikánům žánru.Čtyři roky poté mi však PF vykompenzovali vše pro mě výtečným A Momentary Lapse of Reason.Co není pod průměr je logicky nad a proto ...

» ostatní recenze alba Pink Floyd - The Final Cut
» popis a diskografie skupiny Pink Floyd


Emerson, Lake & Palmer - Tarkus
2007-04-14

Emerson, Lake & Palmer / Tarkus

4 stars

ELP od smého počátku své tvorby přinášeli vždy nevšední zážitky pro posluchače.Na tomto albu slyším velmi dobře zvládnuté propojení blues s progresivní hudbou.Je to dobře patrné už uvodní skladbě Tarkus,která mě provází prostřednictvím dělení do jednotlivých partů oběma zmíněnými polohami.Jsem veliký fanda "hamondů" takže poslech ELP je pro mne vždy zážitek.Myslím,že ve srovnání s albem předchozím se zde ukazuje budoucí směřování skupiny až k pomyslné metě Brain Salad Surgery.

» ostatní recenze alba Emerson, Lake & Palmer - Tarkus
» popis a diskografie skupiny Emerson, Lake & Palmer


Pink Floyd - The Dark Side of the Moon
2007-04-13

Pink Floyd / The Dark Side of the Moon

4 stars

Jak já to slyším(vidím).Záměrně,s cílem předejít nedorozumění začínám touhle větičkou.TDSOTM je bezesporu dílem aristokratů art resp.prog rockové hudby.Tolik geniálních myšlenek,které se tehdy na tomto albu podařilo realizovat budete velmi těžko v jiném hudebním díle hledat.Jsem dokonce přesvědčen,že je nalézt jinde nejde.Z hlediska hystorického významu je to veličina bez konkurence.Kdo měl navíc možnost vidět buď krátký dokument uvedený před časem na ČT2 nebo viděl DVD,kde "pinkfloydi" popisují,jak co tvořili,zůstal jistě v němém úžasu stejně jako já,jak prosté to je,ovšem za podmínky,že máte ten nápad.Rozebírat hudbu nalézající se na nosiči už asi smysl némá.Vše bylo řečeno.Já se ovšem dopustím "harakiri".Mám za to,že to sice je přelomové album(nakonec i sami PF ho tak kontextu své tvorby vidí),ale absolutní favorit to v mých uších není.V uplynulých téměř pětatřiceti letech toto album do jisté míry deklasovala jeho jakási všudepřítomnost.Sekvence najdete totiž i pod každým laciným televizním dokumentem.A tak u mě došlo v podstatě k přeposlouchání.Zdálo by se,že u tak silného materiálu by to nemělo být ani možné,ale mě se tak skutečně stalo.Ironií osudu jsem investoval i do SACD ale nepřichází chuť k poslechu.PF jsou samozřejmě mojí srdeční záležitostí,ale nějak se raději vracím př.k Atom Heart Mother,Wish You Were Here nebo na úplný začátek či k "šílenému" Ummagumma.

» ostatní recenze alba Pink Floyd - The Dark Side of the Moon
» popis a diskografie skupiny Pink Floyd


SBB - Memento z banalnym tryptikiem
2007-04-13

SBB / Memento z banalnym tryptikiem

5 stars

Od posledního,Zdeňkova příspěvku k této výtečné věcičce mě dělí již víc než rok.Samozřejmě musím souhlasit a mnohde dokonce i dvakrát podtrhnout jeho slova.Po poslechu 4ky a 6ky od SBB jsem měl pocit,že tahle kapela tvoří svoji skvělou muziku vždy ze stejných ingrediencí a podle relativně stejného tzv. gradačního modelu.Velice jsem se mýlil.
Tady je všechno nějak jinak,ale rozhodně né hůř.V úvodu mě SBB ujistil,že intro s "vážnou muzikou" je již prastarý trik,kteří současníci s o něco tvrdší hudební odnože jen oprášili.Dál vás hudba SBB vytáhne prostřednictvím nádherných tónů někam mimo tento svět.Nebudete se chvilku nudit,budete jen napjatě poslouchat stvoření velmi barevného obrazu.Vůbec mi nevadí Skrzekova mateřština,která naopak dobře vše doplňuje.Strhující Piwowarovo kytarové sólo,které desku uzavírá je tou skutečnou třešničkou na tomto velice vypečené polském dortíku.Určitě je Zdeňkovo tvrzení,že SBB patří mezi světovou špičku pravdivé.

P.S. Právě mi pošta přivezla balík s jejich jedničkou,tak už se těším až se s vámi podělím o dojmy z pro mě horké novinky.

» ostatní recenze alba SBB - Memento z banalnym tryptikiem
» popis a diskografie skupiny SBB


Genesis - Selling England by the Pound
2007-04-11

Genesis / Selling England by the Pound

5 stars

Při čtení těch rozsáhlých elaborátů,které toto skvělé a pro Genesis klíčové album rozebrali do šroubku a tzv.na dřeň postrádá smysl cokoliv dodávát.Myslím,že tady hledat slabiny a nimrat se pididetailech je blbost na třetí.Tahle deska je výtečná po všech stránkách a pánové kteří ji stvořili byli ve vrcholné formě.Ať už se v kuoárech o Genesis blábolí co chce,myslím ve smyslu všech možných rozepří ap.,nic to nezmění na tom,že tuhle placku "vysekli" na jedničku.Nemám,co bych kritizoval!

» ostatní recenze alba Genesis - Selling England by the Pound
» popis a diskografie skupiny Genesis


King Crimson - The Power To Believe
2007-04-08

King Crimson / The Power To Believe

5 stars

Když se mi tahle věc dostala do ruky,mimochodem v době,kdy jsem poslouchal zrovna hudbu zcela odlišnou,nevěřil jsem,že se jedná o nejnovější počin K.C.Považoval jsem toto album za mě dosud neznámý počin severských ULVER,kteří jsou pro mne synonymem permanentního experimentování,stáleho překračování žánrových hranic a zcela šíleného a nevypočitatelného vývoje.Když jsem pak držel v ruce vlastní originál,teprve jsem na 100% uvěřil,že to,co slyším jsou skutečně K.C.Supermoderní deska s nukleárním zvukem,skvělými aranžemi,spoustou barev,nálad i úletů.K.C. mám již dávno spjaty se skutečně progresivní muzikou,která je vždy o krok před ostatními.Né-li o dva.Konečně line up vypovídá své.Kdo se chce už konečně jednou seznámit s významem slova progres(v tomto případě spojeného s muzikou) nechť si laskavě opatří právě tohle album.Při troše štěstí to zvládnete už za 350,-Kč.

» ostatní recenze alba King Crimson - The Power To Believe
» popis a diskografie skupiny King Crimson


Mišík, Vladimír & ETC... - '4'
2007-04-08

Mišík, Vladimír & ETC... / '4'

3 stars

Já bych nebyl tak kritický pánové.V ´87 se zvučilo,jak se zvučilo tak proč hned takové výtky.Naopak zde já slyším a zejména pak ve skladbě Návštěvní den Petera Gabriela."Gumova" basa ... přeco něco fantastického.Stejně tak v Když se sešeří.Na "Stříhali..." mě dodnes prudí Jednohubky,tady by to mohlo být Nezapomeň!Co mě vadí víc je mrzká úroveň lyriky,která zcela amputovala veškeré mystično,které jsem vždy v Mišíkových věcech cítil.Tady to absentuje a to je hlavní kámen úrazu.Ne každý může psát pro každého a zde je důkaz.

» ostatní recenze alba Mišík, Vladimír & ETC... - '4'
» popis a diskografie skupiny Mišík, Vladimír & ETC...


Mišík, Vladimír & ETC... - '3'
2007-04-08

Mišík, Vladimír & ETC... / '3'

4 stars

Rozhodně se shoduji se Zdeňkem a přidávám,že není důvodu k tomuto albu přistupovat s jakýmikoliv předsudky.Čas mlčení... a uplynulo 10 let od "Stříhali...".Pro mě je zde vše v logické návaznosti,nic mě neruší.Došlo jednoznačně k "učesání" hudebního projevu a posílení stravitelnosti stran kontinuity melodických linek.Definujícího Kainara je zde žel již víc než málo a to se na intenzitě alba významě podepsalo.Ale znovu,hudebně u mě na výbornou.Takže průměr z obého jest......

» ostatní recenze alba Mišík, Vladimír & ETC... - '3'
» popis a diskografie skupiny Mišík, Vladimír & ETC...


Synkopy - Formule I
2007-04-08

Synkopy / Formule I

3 stars

Jak už jsem někde napsal,není nad originál,ale v tomto případě "budiž pochváleny empétrojky".Nebýt jich,už bych se k tomuhle skvělému EP nikdy asi nedostal.Původní "lívanec" zůstal někde ve sklepě u rodičů a kdo ví,jestli bych ho vůbec ještě vyštrachal.
Tenhle poslech jsem si vážně užil.Pozitivním zjištění je,že přestože tahle kapela zmizela díky bolševické mašinerii na smetišti dějin,nikdo jí nemůže upřít,že tehdy držela krok(téměř) se "světem".Nejvíc tu uslyšíte asi legendu Uriah Heep a pak trochu veselý Veselého zpěv.Ten moravský patos v přízvuku je děsný.To ale nechme stranou.Míním,že matroš má své neoddiskutovatelné kvality i když progresu či artu se nedohledáte.Ale tak už to na těchle stránkách chodí.Např.Anathema tu nemá celou diskografii a je rozhodně diskutabilní zda sem a když,tak od kdy vůbec patří(?!?!?!)No a u Synkop(y) je to obdobně,ale i jinak.
"Formule 1" určitě stojí za poslech.

» ostatní recenze alba Synkopy - Formule I
» popis a diskografie skupiny Synkopy


King Crimson - In the Court of the Crimson King
2007-04-06

King Crimson / In the Court of the Crimson King

5 stars

Mluvíme-li o progresivní hudbě,je tohle ten bezesporu nejlepší příklad definice.Já skutečně neznám nic lepšího,než je tohle geniální album.Tuhle muziku si pouštím už dobrých pětatřicet let a je to jako s chlebem,toho se taky nikdy nepřejíš.Nejsem v podstatě schopen určit favorita(track) na téhle placce,protože to je taková síla od začátku až do konce,že to fakt nejde.K.C. vás nenechají chvíli vydechnout.Tak skvělé nápady nikde jinde nenajdete.Nezasvěcený nemůže rozhodně poznat,kdy to vzniklo.Cože,před téměř 40ti lety?Šílené!Já bych klidně řekl včera.Jméno King Crimson bych vytesal do skály a rozhodně ne jen kvůli tomuhle albu.Chcete vědět,co je muzika?Poslechněte si King Crimson - In the Court of the Crimson King !!!

» ostatní recenze alba King Crimson - In the Court of the Crimson King
» popis a diskografie skupiny King Crimson


Anathema - The Silent Enigma
2007-04-04

Anathema / The Silent Enigma

5 stars

Nepochybně významově zásadní věc v dějinách metalové hudby.Nejsem si jist,zda jsou již zde patrné náznaky dalšího směřování téhle kapely,která se později dočkala dokonce i srovnání s veličinou největšího kalibru,tedy samotnými Pink Floyd.Jasné je,že styčné body mezi oběma zmíněnými kapelami lze s jistotou definovat až ve tvorbě pozdnější.Řada z vás bude určitě oponovat,že tomu tak bylo už dříve,já jsem však toho názoru,že zrovna tady byla Anathema jasnou definicí doom metalu a o následném vývoji si mohla tak maximálně nechat zdát.Výše uvedené však neznamená,že by se nejednalo o výbornou muziku.Já tohle album miluju stejně jako ostatní alba Anathemy.Je to výborná kapela,která už na předchozích albech produkovala skvělou muziku,ovšem poněkud tvrdšího ražení.Chcete slyšet teskné,temně,melancholické a depresivní album?Pusťte si tohle.Výborné je,že tihle "mladíci" vás dostanou i naživo.

» ostatní recenze alba Anathema - The Silent Enigma
» popis a diskografie skupiny Anathema


Collegium Musicum - Konvergencie
2007-04-04

Collegium Musicum / Konvergencie

4 stars

V ruce držím reed.CD a mám radost,že jsme se dočkali.Moc pěkně provedené(jen ta malá písmenka),ale honem k muzice.Pokusím se si uchovat nadhled a být maximálně věcný.Skvostný úvod,kdy Varga předvádí v plné parádě co umí...zážitek,ale po chvíli mě osobně rozladí doslova skřehotání dětského sboru(textu není dobře rozumět),nevadí netrvá to dlouho,dá se to vydržet.Rozhodně tento moment působí rušivě,holá instrumentálka by byla lepší.Varga se opakovaně vrací k původnímu motivu.Potlesk vás vtáhne do "živé" časti tohoto dílka a vy ani nepoznáte sebemenší rozdíl v kvalitě hry nebo zvuku.Jedním slovem fantazie.Pořád se mi vybavují ti ELP.Spojitost tu jistě je a řekl bych,že není záměrně skrývána.Hudba příjemně plyne a napětí stoupá v očekávání co přinese druhý disk.
Úvod je excelentní kytarovka,pak následuje řada velmi lehce stravitelných tracků,se zpěvem i bez(pravda,Hammela moc nemusím,ale...)Vadí mi ovšem absolutní zešílení tónu,které se tu na poměrně dlouhou dobu objeví.Improvizace na volné téma není tím správným označením,protože improvizace vypadá jinak,tohle je tak trochu útok na nervovou soustavu.Nic méně ven vás vyvedou opět již ukázněné melodie varhan.Závěrem...první disk je ukázkou skvělého výkonu celé kapely.Je to plné nálad gradací i překvapení.Ty děti bych osobně vynechal.Na druhém disku zažijete tzv.dobré i zlé.Uslyšíte místy nudný zpěv v nudné melodické lince,uslyšíte ovšem i King Crimson,Oldfielda sputnik na oběžné dráze,čisté šílenství,ale taky obrovskou dávku super muziky.

» ostatní recenze alba Collegium Musicum - Konvergencie
» popis a diskografie skupiny Collegium Musicum


Collegium Musicum - Live
2007-04-03

Collegium Musicum / Live

5 stars

Jistě jste postřehli,jaká velká událost nás potkala.OPUS nás obdařil nádherným remástrem alb této legendární formace.Myslím dobrý důvod k zamyšleni pro lodivody tradičních českých labelů.Nic méně zatím jsem zaznamenal,že jednička ještě chybí,ale snad se také dočkáme.Ale zpět k albu "Live".Je to má srdeční záležitost a vidím jako dnes,když jsem si tehdy placku koupil v Praze v Máji."Vesnický křupan ve velkoměstě a všude tolik lákadel":-D. Popravdě,tehdy jsem neměl ani nejmenší tušení,kdo to C.M. jsou,ale viděl jsem tři máničky na obale a tak sem s tím.Doma jsem pak dost čuměl,když jsem si tu placku pustil.Ovšem vše v pozitivním slova smyslu.Nějaký čas po tom jsem měl to štěstí vidět C.M. live i na vlastní oči.Sedím v tom "Pekle" s otevřenou pusou dodnes.Varga je pro mě génius a grand magus.Je to sopka ze které prýští mnohdy vskutku šílené nápady.Varga je dva v jednom.Fenomenální rocker a úchylný pomatenec(promiňte mistře)v jedné osobě.Taková "Burleska",to je potrava pro špičaté uši na druhou.Odpouštím rád těch několik málo technických slabůstek,které se vloudily.Výsledek je famózní.Ostatní rovněž,skvělá Frešova práce s basou.Nepoznáte,ve kterém roce to vzniklo.Kdo slyšel třeba takové EPHEL DUATH,jistě mi porozumí.Varga sám sice nebyl s tímto materiálem kdovíjak spokojen,ale já mám za to,že neměl nejmenší důvod.Ti,kdo jeho hudbu poslouchají dobře vědí proč.Rozhodně to však není věc pro každého.Kdo nemusí ranné floydy,ať raději nechá ležet.I když ta ohromná dávka spojitosti s ELP stojí za to.Slovenští ELP !

» ostatní recenze alba Collegium Musicum - Live
» popis a diskografie skupiny Collegium Musicum


Synkopy - Křídlení
2007-04-02

Synkopy / Křídlení

4 stars

Mluvíme -li o "zubu času",pak je třeba zmínit,že tohle dílo nějak minul.V úvodu je nutné ale zmínit,že ho neminula jakás újma na nevyváženosti zvuku,kterou CD verze přináší,kdy některé pasáže jsou utopené,zahuhlané a nikdo neví proč.Olda Veselý byl a je svým způsobem fenomén.Mockrát jsem si položil otázku,co vlastně hledal u B.E.
Já jsem z něj měl vždy pocit,že někde v koutku jeho "já" spí v podstatě tvrdý rocker,který na mě tu a tam na všem na co sáhl od někud vykoukl.Tady je to velmi markantní,ale zdá se jakoby nějaká "krvavá" ruka ukazovala co a kolik si smí dovolit při přípravě tohoto materiálu.
Tahle deska mě náramě baví,někde provokuje,ale v podstatě při každém poslechu jakoby mi přinášela cosi nového, nepoznaného.Kdybych měl tu moc vrátit čas,vrátil bych Oldu za tohle album a nechal ho pokračovat v těchhle intencích dál."Sluneční hodiny" by to zřejmě už nikdy nebyly,ale kdo ví.(?)

» ostatní recenze alba Synkopy - Křídlení
» popis a diskografie skupiny Synkopy


Mišík, Vladimír & ETC... - '2'
2007-04-02

Mišík, Vladimír & ETC... / '2'

4 stars

Nikdy není lehké plout proti proudu.Já vidím Mišíkovu dvojku resp. trojku poněkud z odlišného úhlu.Rozhodně se zde nevytratila jedinečnost,kterou Mišík,obklopen vždy těmi nejlepšími muzikanty,kteří byli k mání do své tvorby vtiskl.Vnímám tu však malé "ale" a to,že se mi ztrácí fluidum naléhavosti,které předchozí počiny měly.Předchozí album ne mě působí daleko intenzivněji a není to rozhodně jen přítomností dvou megahitů,smím-li si dovolit to v případě takového umělce vůbec takto pojmenovat."VARIACE NA RENESANČNÍ TÉMA" je pro mě jistou připomínkou toho,co si na předchozím albu tolik užívám.Nevím,jak to přesně pojmenovat,ale zde to až tak intenzivně nevnímám.Bezpochyby se ovšem jedná o prvotřídní počin,který zasluhuje pozornost i po tolika letech."Stříhali dohola..." to ovšem už pro mě není.

» ostatní recenze alba Mišík, Vladimír & ETC... - '2'
» popis a diskografie skupiny Mišík, Vladimír & ETC...


Progress Organization, The - Barnodaj
2007-04-01

Progress Organization, The / Barnodaj

1 stars

Nebudu unavovat dlouhými komentáři.Zdá se,že "PO" nebylo dáno do vínku,aby mě,co by velkého fanouška na těchto stránkách obecně prezentovaných skupin oslovili nebo zaujali.Myslím,že zde můžeme vnímat jak ostrý zub času odstranil slupku a odkryl tak jistou estrádní deformaci předmětné kapely,která zde na posluchače míním čeká za každou notou.Už jsem se vyjádřil jednoznačně v názoru na Dialog.../live/.Myslím,že "PO" byli skutečně oblíbení,ale já mám pocit,že poslouchám "svazáckou" kapelu na večírku po nějaké zdravici komsomolcům.Tenkrát prostě hráli i jiní,haráli mnohem líp i když doba byla hustá,to je bez diskuse.

» ostatní recenze alba Progress Organization, The - Barnodaj
» popis a diskografie skupiny Progress Organization, The


Mišík, Vladimír & ETC... - Vladimír Mišík
2007-03-25

Mišík, Vladimír & ETC... / Vladimír Mišík

5 stars

Na začátek musím poznamenat dvě věci a to,je mi divné,že se nenašel dosud nikdo,kdo by k tomuhle klenotu domácí tvorby něco nenapsal a pak,že je mi trochu divné,že i tahle parta figuruje na těchhle stránkách,protože stylově bych jí sem asi neřadil.Ale budiž.Každopádně si myslím,že v česku není člověka,který by buďto neznal celé album nebo alespoň některou ze zde se nacházejících pecek,které frekventují poměrně často i mrzká komerční rádia.Není zde co hodnotit,to je definitivní!Skvělá hudba,hraná skvělými lidmi,nezaměnitelný mistrův vokál,nádherná nálada,atmosféra,jedinečná textařská práce,podtrhuji absolutní kvalitu a krásu Kainarovi poezie (Vám samozřejmě rovněž díky p.Suchý).Je to specifikum české rockové scény,které nemá ve světě ekvivalent.Tohle album nemít(neznat),to snad ani nejde.Jen ty "Jednohubky",ty já nikdy neměl rád.Omlouvám se mistře Mišíku.

» ostatní recenze alba Mišík, Vladimír & ETC... - Vladimír Mišík
» popis a diskografie skupiny Mišík, Vladimír & ETC...


Fermata - Pieseň z hôľ
2007-03-25

Fermata / Pieseň z hôľ

5 stars

Jen pouhopouhý rok dělí toto album od předchozího.Ovšem sílou materiálu je pro mé uši dělí léta světelná.Žánrová čistota prorostla celým albem a dal mu jakési zvláštní,magické kouzlo.U tohoto žánru se zpravidla nestává,že by vás něco pohltilo na první poslech.Mě se to stalo dvakrát.Tehdy a nyní,když jsem si je znovu pořídil, opět.Zvukově vydařené,pestré instrumentální equilibrium,kdy se i přes místy delší stopáž skladeb nudit myslím nebudete.Psycho-chaos byl potlačen,nastal křištálově čistý řád.Fakt skvělá věcička. ....pokud ale nejste vyložení milovníci téhle hudební škatulky,tak si to raději nepořizujte,protože můj 25ti letý syn poznmenal,"ti pánové si to pěkně dávaj !" Takže pozor!

» ostatní recenze alba Fermata - Pieseň z hôľ
» popis a diskografie skupiny Fermata


Fermata - Fermáta
2007-03-25

Fermata / Fermáta

3 stars

Tohle album jsem přiznám se neznal.Nějak mi to prostě tehdy uniklo.Až nyní,když se pomyslný kruh uzavírá a já se vracím na začátek,jsem si pořídil tzv.dva v jednom,tj.tohle a následující album za jedny (levné)peníze.Netroufnu si tady rozebírat a už vůbec ne z hlediska odborného tento kus detailně,snad až budu mít za sebou řekněme 20 poslechů.Pouze pocitově,protože mám tenhle druh muziky rád bych řekl,že je to víc než slušný začátek dlouhé cesty Fermáty.Popravdě "Rumunská rapsódia" mě zrovna do kolen nedostává,ale takové Perpetuum II mě rozhodně bere.Je to vážně věc vkusu,gusta nebo snad otevřenosti posluchače.V hodnocení nebudu zatím přehánět,uvidíme.....

» ostatní recenze alba Fermata - Fermáta
» popis a diskografie skupiny Fermata


Emerson, Lake & Palmer - Brain Salad Surgery
2007-03-21

Emerson, Lake & Palmer / Brain Salad Surgery

5 stars

Položím si pouze otázku,zda je vůbec možné najít tolik pochvalných slov,aby člověk dostatečně vyjádřil o jak kvalitní album se jedná.Takhle to v praxi vypadá,když tvoří mistři.Nadčasová invence na druhou,skvěle instrumentálně odvedená práce,která posluchače nenechá ani na vteřinu vydechnout.Pakliže se v učebnicích píše o klasicích tzv.vážné hudby,neměla by tam chybět ani zmínka o EL&P.Tohle je prostě definice žánru.

» ostatní recenze alba Emerson, Lake & Palmer - Brain Salad Surgery
» popis a diskografie skupiny Emerson, Lake & Palmer


Bohemia - Zrnko písku
2007-03-21

Bohemia / Zrnko písku

5 stars

Netroufl bych si řadit sebe sama k jednoznačným znalcům tohoto žánru,ale mohu s jistotou napsat,že pohoda,která na mne z tohoto materiálu dýchá je v podstatě nezměrná.Jsem také rád,že zde ještě nejsou slyšet do budoucna pro některé aktéry tolik typická klišé jejich rukopisu.Jménům se samozřejmě takticky vyhnu,abych veličiny,ve které nám mnou myšlení dorostli,se dnes nebes zrovna dotýkají.Velmi přístupná džezrokovka,která mě dnes baví stejně jako kdysi.Je to vlastně škoda,že se tohle dnes již nehraje.Nebo mi něco uteklo?Dobrá práce Lešku a pánové.

» ostatní recenze alba Bohemia - Zrnko písku
» popis a diskografie skupiny Bohemia


Progres 2 - Dialog s vesmírem /live/
2007-03-20

Progres 2 / Dialog s vesmírem /live/

2 stars

Taky si pamatuji,jak se mi vlnily pomyslné puky u kalhot pod mocnými tóny,které na nás Progres chrlil v Alfě v Plzni.Nostalgie však vyprchala a tak se dívám na toto dílo z poněkud odlišného úhlu než tehdy.Ja osobně to považuji za částečné "harakiri".Samozřejmě,že je třeba zohlednit všechny aspekty,které vznik této "lajvky" provázely,ale přesto,dnes se mi zdá,že je to materiál místy neposlouchatelný,s texty,které místy přinejmenším vyloudí úsměv na tváři.Vím,doba byla zlá,ale např.P.Vrba si vždy uměl u m ě l e c k y poradit.Jestliže se dnes smějeme tzv.superstár,musíme jedním dechem říct,že mistr Kluka se zde také zrovna nepředvedl.Hudebně má tenhle matroš úroveň,která by jen ztěží pokryla stopáž 40ti minut.Je zde plno rozpačitých vycpávek,umumlaných pasáží vystavěných na vyloženě trapných melodických linkách,které navíc skutečně občas gradují doslova přiblblé texty,které by snad sesmolil i školák.Je mi líto pánové,ale při vší úctě = min.z 1/3 průser.Srovnání s Pink Floyd mi připadá zralé tak na Dobřany nebo Bohnice.Sorry za ta tvrdá slova,ale rozplývat se z nostalgie a principu je mi cizí.To si myslím,že tou dobou defilovali na naší scéně jiné perly.Tohle sousto bylo nad možnosti a schopnosti ctěných pánů.

» ostatní recenze alba Progres 2 - Dialog s vesmírem /live/
» popis a diskografie skupiny Progres 2


Blue Effect - Svět Hledačů
2007-03-18

Blue Effect / Svět Hledačů

5 stars

Osobně bych postavil mezi alba "Svět hledačů" a "33" pomyslné rovnítko.Kapela dozrála,je obsazena skvělýmí hudebníky, tudíž není co kritizovat ani zvlášť vyzdvihovat.Dobře vnímatelné jsou zde paralely s polskýmí SBB.Velmi mi vyhovuje,že zde zpívá Semelka a sekunduje mu Veselý.Hlasy se výborně doplňují v drobných barevných niancích.Po stránce textové nemůžu použít jiný příměr než excelentní práce.Znovu opakuji,jaká velká škoda to je,že dnes už u nás podobné věci nevznikají.Zřejmě jsem intolerantní k dorostu nebo už až příliš starý,ale ekvivalenty nejsou ani na obzoru.Škoda,třikrát škoda!

» ostatní recenze alba Blue Effect - Svět Hledačů
» popis a diskografie skupiny Blue Effect


SBB - SBB (Wolanie o brzek szkla)
2007-03-15

SBB / SBB (Wolanie o brzek szkla)

5 stars

Suprafon nevydával vždycky jen blbiny,jako nyní.Toto album je jednoznačný důkaz a pánové by si jistě zatraceně vylepšili obrat,kdyby zalovili v análech a vysekli pár reedicí z domácí i zahraniční tvorby "té" doby.SBB nám zde naservírovali muziku,že průměrných 19 minut stopáže strany uteče,že by člověk brečel,že už je po všem.Emoce,vrcholné instrumentální výkony,atmosféra jako "bič"!Jak blízko si B.Effect a SBB bili(nebo chceteli SBB a B.F.),šílený.Fakt šílený!Věc ,kterou opět můžete znovu a znovu poslouchat a stejně nebudete mít dost.

» ostatní recenze alba SBB - SBB (Wolanie o brzek szkla)
» popis a diskografie skupiny SBB


SBB - Ze slowem biegne do ciebie
2007-03-15

SBB / Ze slowem biegne do ciebie

5 stars

Je smutné, ale zároveň i super dostat po 30-ti letech možnost se vyjádřit pro mě k tak významnému dílu, jako je tohle.Měl jsem to štěstí a objevil jsem SBB na jejich počátku a jakmile narazím na cokoliv z jejich tvorby, kupuji, protože je to kapela >se zárukou!<.Zde mám raději část první a to především pro její užásnou gradaci, která se přenáší i do naléhovasti zpěvu J.Skrzeka.Tohle dílo jsem slyšel určitě 200x a vždy a vždy mě znovu dostane, že všeho nechám a pozorně poslouchám každičkou notu.SBB nemají svým způsobem ve světě obdobu,jsou tak nějak jiní, jinak lepší než jejich notoricky známí světoví souputníci.Vřele doporučuji!

» ostatní recenze alba SBB - Ze slowem biegne do ciebie
» popis a diskografie skupiny SBB


Blue Effect - 33
2007-03-12

Blue Effect / 33

5 stars

Korunovace v tónech.Stejně tak severští EMPEROR završili svoji cestu absolutně geniálně.Tato výsada patří jen několika málo vyvoleným.Smekám před PANEM Pavlem Vrbou a jeho texty, které zde tak výjimečně a výtečně Semelka prezentuje.Co Čech předvádí na bicí nelze ani komentovat.Mistra Hladíka kometovat nebudu,jako vždy excelentní!Vystoupit na pomyslný Olymp je snem každého nejen muzikanta,ale i člověka.Zde se to podařilo několika lidem najednou.Pánové,ještě jednou děkuji.**********

» ostatní recenze alba Blue Effect - 33
» popis a diskografie skupiny Blue Effect


Blue Effect - Svitanie
2007-03-12

Blue Effect / Svitanie

5 stars

Kdo je schopen se přenést přes(slepičí) slovenský úlet,což jistě nebude problém,jistě také absorbuje toto skvělé album bez dalších problémů.Rozpracování nastolené cesty do nejmenšího detailu ad absurdum.Vynikající kytarové linky podtržené výtečným zpěvem Veselého.Není o čem pochybovat!Hladík opět potvrzuje své kompoziční a hráčské kvality."V sobotu popoludní" je pro vybroušená ouška tou pravou potravou, z mistrovské kuchyně.Douho,dlouho bych musel přemýšlet, abych našel důvod k výtkám.Jedno bych chtěl určitě vědět a to kdo a jak dlouho vymýšlel zpěvovou linku ve "Svitanie"? Zabijácké dílko.Hladíku!Vrať se!

» ostatní recenze alba Blue Effect - Svitanie
» popis a diskografie skupiny Blue Effect


Blue Effect - Modrý Efekt & Radim Hladík
2007-03-11

Blue Effect / Modrý Efekt & Radim Hladík

5 stars

Nikdy nezapomenu na setkání s tímto dílem, bylo to v Plzni na škodováckém intru a to z ruky "nejpovolanější", tehdy ještě jen kulturního referenta Petra Jančaříka.O to hlouběji se však zaseklo do mého podvědomí a když jsem si jej nyní pořídil v CD formátu, dokážu znovu a znovu objevovat jeho kvality.Já si na rozdíl od Zdeňka nemyslím, že by Čajovna byla profláknutá.Pro mě je to klid vyjádřený v tónech.Obecně platí, že koncert přináší vždy kvalitativně intenzivnější prožitek z poslechu než sterilní atmosféra obýváku.Myslím, že je zde dobře nastíněno, jakým směrem se skupina chtěla do budoucna ubírat.Tak,jako existují skalní příznivci alba Meditace, existují i příznivci tvorby pozdnější, tedy čistě art-rockové a k těm se řadím já.Já chápu toto album jako významově stěžejní pro další směřování Blue Effect a proto hodnotím plným počtem.

» ostatní recenze alba Blue Effect - Modrý Efekt & Radim Hladík
» popis a diskografie skupiny Blue Effect


Stromboli - Stromboli
2007-03-11

Stromboli / Stromboli

4 stars

Absolutně přesně si vzpomínám na pocity z prvních poslechů tohoto dvojalba.Vždy mě to dostávalo do kolen a to komplet.Nakonec obsazení vč. hostů skýtá dostatečnou jistotu, jaký výkon lze očekávat.Pavlíček je mistr komponista a a špičkový instrumentalista a právě zde můžeme jasně rozpoznat jeho kořeny.Je to však už celých dvacet let a dnes s odstupem a ne vyhladovělý po jakékoliv rockové muzice jsem poněkud střízlivější v hodnocení.V podstatě bych řekl, že strany 1-3 drží velmi dobře pohromadě, ale strana 4 mě dnes už tak trochu ruší.Zejména "Ivanhoe" mi jde doslova na nervy a já jsem přesvědčen, že si takový mistr, jakým Pavlíček beze sporu je mohl prezentaci své "druhé tváře" nechat na samostatnou placku."Kvůli ní" je samozřejmě bomba, ale strana 4 řekl bych, nějak ruší perfektní atmosféru třech předcházejících.U CD, které jsem si mj. taky pořídil, bych v uvozovkách poděkoval vydavateli za zmršený obal.Znám díla v tzv. vlastní produkci, kde si i začátečníci pohlídají ostřih a vycentrování coveru.3,5 bodu v hodnocení není, takže.....

» ostatní recenze alba Stromboli - Stromboli
» popis a diskografie skupiny Stromboli


Fermata - Ad libitum
2007-03-09

Fermata / Ad libitum

4 stars

Myslím, že není těžké pochopit, co vedlo Fermátu k tak zásadnímu stylovému posunu.Byla to jednoznačně snaha oslovit širší publikum a zároveň potvrdit, jak křehké hranice mezi jednotlivými hudebními žánry jsou.Líbivé, až hitové skladby jsou zde vyvažovány záblesky jazzu nebo funky jízdou, za kterou by se nestyděl ani Peter Gabriel.CD má poněkud basy "přehulený" zvuk, nicméně se jedná o vynikající placku, která potěší ve sbírce.Možná je to jen můj dojem, ale v některých momentech jako bych slyšel určité doomově chladné nálady.Rozhodně mi tento materiál nepřipadá čtvrt století starý.Stále aktuální dílko.

» ostatní recenze alba Fermata - Ad libitum
» popis a diskografie skupiny Fermata


Fermata - Huascaran
2007-03-08

Fermata / Huascaran

5 stars

Nejen pro pamětníky jednoznačně významově nepřehlédnutelné dílo.Vynikající,citlivě smíchaná fúze jazzu a art rocku umocněná skvělými muzikantskými výkony rozhodně světové úrovně.Dílo nezapadá ani po 30ti letech do šedi průměru a nese sebou značnou porci odkazu pro následující generace hudebníků, tvrdé rockery i metalisty nevyjímaje.Nakonec vždycky jsem tvrdil, že na slovensku je spousta šikovných muzikantů.Tihle ovšem díky bolševikům nemohli žel přenést svá poselství za hranice východního bloku.

» ostatní recenze alba Fermata - Huascaran
» popis a diskografie skupiny Fermata


Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Video

» Progboard TV

Facebook

Reklama


copyright Progboard | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to GoogleIkonky

Rock Shock Hudba 2000