Profil uživatele Johndensmore


Notice: Undefined index: progforum_id in /var/www/ftp/progboard.com/user-profile.php on line 27

Pro prohlížení profilu uživatele musíte být přihlášeni/zaregistrováni.

Recenze:

Orange Alabaster Mushroom - Space & Time: A Compendium Of The Orange Alabaster Mushroom
2013-03-24

Orange Alabaster Mushroom / Space & Time: A Compendium Of The Orange Alabaster Mushroom

4 stars

Milovníkom psychedélie a lá Iron Butterfly a The Doors by som chcel predstaviť hudobnú skupinu The Orange Alabaster Mushroom a ich debutový album s filozofickým názvom Vesmír a čas. Tremolo gitary, dirty zvuk farfisa organu a samozrejme texty v štýle acid spolu s hypnotickými efektmi vytvárajú ten správny kokteil kvalitnej garážovej psychedélie.

Ešte donedávna som bol presvedčený, že skupina The Orange Alabaster Mushroom patrí k rannej psychedelic garage scéne šesťdesiatych rokov. Omyl! Kapela s identickým zvukom a lá 1960s pochádza až z deväťdesiatych rokov 20. storočia. Možno preto ten názov albumu. Orange Alabaster sa presunuli časopriestorom z roku 1966 až do deväťdesiatych rokov, kde vzkriesili myšlienku starej dobrej garážovej psychedélie. Množstvo rozličných zdrojov uvádza rozličné informácie o tomto projekte. Jedna z nich hovorí, že ide o virtuálny projekt skladateľa a hudobníka z Kanady, Grega Watsona (vokály, gitary a organ)1. Naopak, na stránkach Discogs.com2 nájdete rozpis členov skupiny, medzi ktorých patrí okrem Watsona aj Gord Mylks (gitarista, spevák), Rayn Bol (vokály, klávesy), basgitarista Andy Shurvell a bubeník Mark Fraser.Na stránkach Youtube sa taktiež dá nájsť video z koncertu. Time and Space bol oficiálne vydaný až začiatkom nového milénia ako reedícia.

Kapela, ktorú nenájdete ani na Wikipédii prekvapí hneď pri úvodnej skladbe. Bachovu Toccatu na originálnom 60s organe (farfisa) odštartuje prúd energickej psychedelickej hudby s garážovým soundom dirty guitars a drums, dotváraný vyhrávkami na spôsobom sóla Light My Fire alebo skladieb od Iron Buttefly. Po uverejnení tejto skladby v skupine Milujeme psychedéliu a žánre 60s & 70s (konkrétne ide o song "Your Face Is In My Mind") som dostával množstvo pozitívnych reakcií. Celý album sa nesie buď absolútnou pohodou, čomu ukážkovo nasvedčujú skladby "(We Are) The Orange Alabaster Mushroom", "Antoher Place", "Rainbow man" alebo energickou garážovou psychedéliou na americký spôsob - úvodná skladba, Tree Pie, The Slug. Čim je Orange Alabaster Mushroom band výnimočný je kombinácia amerického garážového psychedelic rocku a orientálnych motívov. Pohodovú skladbičku "Ethel Tripped A Mean Gloss" vkusne dotvára minimalistický motív na sitar. Pre náročnejšieho poslucháča je tu ďalšia sitarová skladba "Aim The Vimana Toward The Dorian Sector". Watsonovi išlo najmä o napodobnenie zvuku prvej generácie tzv. garage psychedelikov, ktorých sound poznáme z legendárnych výberoviek The Nuggets. Oficiálny text distribútora uvádza podobnosť Mushroomov so zvukom skladieb "Pictures of Matchstick Men" od Status Quo alebo "My White Bicycle" od Tomorrow 1, čo môžem iba potvrdiť. Ako som sa vlastne k albumu/kompilácii a tvorbe tejto kapely dostal? Zdrojom bol výber najlepších albumov psychedelického rocku na stránke Rateyourmusic.com, kde recenzent píše „It's always risky business when bands try a little too blatantly to revisit the sounds of the past, but the songs on Space and Time continually hit the mark“ 3. Spisovateľ Solinas zo stránky Amazon.com píše o albume ako o „najlepšom 60s albume deväťdesiatych rokov“ 4 . Prirovnáva ho k zvuku Beatles, Zombies a Pink Floyd a označuje žánrom psychpop. Ďalej vyzdvihuje prvú edíciu, vydanú na kazetových páskach, ktorá dala album ešte vierohodnejší lo-fi sound. Album Space and time by nemal chýbať v zbierke každého priaznivca kvalitnej psychedélie. Pre slabšie skladby albumu mu dávam štyri z piatich hviezdičiek.

Viac na : http://perny.blog.sme.sk/c/312094/Hudobna-recenzia-Orange-Alabaster-Mushroom-uviazli-v-casopriestore.html#ixzz2OPZdQNmt
Článok bol publikovaný v e-časopise ROCK+ 6/2012.

» ostatní recenze alba Orange Alabaster Mushroom - Space & Time: A Compendium Of The Orange Alabaster Mushroom
» popis a diskografie skupiny Orange Alabaster Mushroom


Collegium Musicum - Divergencie
2009-04-23

Collegium Musicum / Divergencie

4 stars

Ťažko nájsť slová pre Divergencie. Sú v ňom zahrnuté takmer všetky hudobné avantgardné smery v jednom. Surealistické snové témy sa prelínajú s romantickými a abstraktnými. Škoda len, že to už nieje album Collegia Musica. Pre milovníkov experimentálnej hudby najviac doporučujem Refrény (extra časť Interlúdia) a pre milovníkov vážnej hudby Musica Concentrant. V čase keď píšem tento komentár, som ešte stále chorý. Odbehol som z ležania v posteli k internetu napísať tento krátky review. Keď človek prežíva chorobu, vyjavujú sa mu rôzne depresívne myšlienky a všetko berie inak. V takomto stave sa aj lepšie chápe Vargová hudba. Pochopil som prečo je Marián na toto album až natoľko hrdý.


Začíname jazz-rockovým úvodom, Refrény. Do spomínanej snovej surrealistickej atmosféry sa dostávame v Interlúdiách a zakončia ju Nemé výčitky s úvodným Hammelovým spevom.
Druhá časť albumu patrí spolupráci hudby Mariána Vargu a textov Kamila Peteraja. Z najkrajších skladieb by som určite vybral Vianočné vlaky, Nebo-peklo-raj a Kominár. Nasleduje tretia časť albumu pre náročnejšieho poslucháča. Orchestrálnym úvodom je Intráda. Post-modernistické sklony a hranie sa s psychikou poslucháča vás uvádzajú v Elégii spolu s orchestrom, ktorý je pre túto časť albumu asi najviac charakteristický. Scherzo je ďalší abstraktný výlet do sveta vážnej hudby. Na konci tohto výletu sa pripájajú bicie, dosť netradičným spôsobom. Dialóg je silne depresívny (hlavne precítenými huslovými aranžmá). Retriáda je rozlúčkou s veľkým dielom Marian Vargu a V. Magyara s názvom MUSICA CONCERTANTE. Poslednou časťou albumu je ďalšia pesničková časť. Najviac ma z nich zaujala posledná PF, ktorá mi pripomína soundtrack k filmu Mechanický pomaranč.
Albume je naozaj vydareným Vargovým výletom do sveta hudobnej fantázie. Je len na vás či sa budete cítiť blažený alebo znechutený z tohto tripu. Moje pocity boli zmiešané. Najviac ma ale z albumu zaujali časti, ktoré sa hrali s psychikou poslucháča. Štyri hviezdičky tomu dávam pre slabé časti albumu a hlavne preto, že to už nieje to pravé Collegium Musicum ako bolo v rokoch 1970 - 1975.

» ostatní recenze alba Collegium Musicum - Divergencie
» popis a diskografie skupiny Collegium Musicum


Filip, Jaro - Cez okno
2009-04-12

Filip, Jaro / Cez okno

5 stars

(http://perny.blog.sme.sk/c/110751/Cez-Okno-uprsaneho-septembra-Jarom-Filipom.html)
V roku 1996 vydal Jaro Filip album Cez Okno. Ja som si ho pustil v jeden upršaný deň 5. septembra. Po príchode zo stavebnej priemyslovky okol štvrtej som potreboval niečo charakterizujúce deň, ktorý práve prežívam. Zvíťazil Jaro Filip. Je 15:30 a prichádzam v upršaný jesenný deň domov z namáhavého dňa novej školy. Čím zabiť všetky negatívne myšlienky a zároveň nájsť nejakú hudbu, ktorá hovorí o súčasnom stave. Proste hudbu ktorá žije váš život. Našiel som to. Najskôr to boli Riders On The Storm od The Doors, ktorých som počúval ešte cestou zo stanice ale doma to bol Jaro Filip. Už to nieje veselá komédia z Lasicom Satinským ale depkovitá muzika pripomínajúca fakt upršaný deň. Album je jazzovo až rockovo ladený a úvodom je titulná Cez okno. Skladby ako "Milovanie v Hrošej koži", "Život", "LSD" sa dobre počúvajú v takejto situácii. Melódie Jarovho piána mi prenikajú ušami a rozmýšľam nad množstvom vecí. Filozofický podtón je cítiť v značnej časti albumu... "Lebo som dawn... l s dawn....". O tom že je to dosť agresívny album svedčia aj v skladby "Sila" alebo "Salvador Dali". "Už Zajtra" hovorí o prerobenej Yesterday a album ukončí krutý "Život".

» ostatní recenze alba Filip, Jaro - Cez okno
» popis a diskografie skupiny Filip, Jaro


Filip, Jaro - Ten, čo hrával s Dežom
2009-04-12

Filip, Jaro / Ten, čo hrával s Dežom

5 stars

Dva roky pred smrťou (1998) vydáva hudobník s cigaretkou v ruke, Jaro Filip album "Ten čo hrával s Dežom". Spolu s Richardom Mullerom, Marcelom Buntajom, Oskarom Rózsom a Andrejom Šebanom vytvorili jeden veľmi svojský, muzikálne a aj textovo vyspelý album. Nedá sa hovoriť o čistokrvnom jazz rocku, lebo bigbít a hard rock tu cítiť na každom kroku. Jarov tribute song pre Deža Ursíniho a zároveň titulná vypaľovačka "Ja som ten čo hrával s Dežom", rozpúta krv v žilách každého správneho rockera. Dvojka s názvom "Informácia o ovzduší" má strašne dobrú, melancholickú atmosféru. Mal som obdobie, keď som si ju púšťal ráno v MP3 prehrávači popri ceste hmlovitou krajinou. "Diabol v slabom tele" je outsiderská skladba, v ktorej sa niekedy aj vidím po tej zápornej stránke. Text je dosť depresívny a nepochopia ho väčšinou dobráčikovia, ktorí nemali nikdy žiadne problémy, ale tí, ktorí sa topia v životných problémoch. Je veľmi poetická ale hlavne depresívna : "Aj tak sme iba hráči...na hracích automatoch". "Syn nosí moju tvár" je skladba, ktorá ako hovoril Jaro na koncerte z Tržnice, sa týka obidvoch skladateľov (teda Richarda aj Jara). Song o jednej "Lady Di" je plný dvojzmyslov. Moja oblúbená "Rocker" plná hustej atmosféry, tvrdej bassgitary, razantných bicích a skreslených sól. Text hovorí sám o sebe. "Som rocker bez bázne a hany, honey, honey, honey. Som tajný agent s hlasnou hudbou. Mám z toho otvorené rany, rany, rany, rany. Som slušný človek s veľkou hubou". Keď skladba skončí, tak si ju pustím znova. Keď sa jej ale nabažím, tak si pustím "Vízum do pekla". Je to psychedelický výlet do rockov, keď bola v móde voľná láska, drogy a rock and roll. Všimnite si pasáž "spustil si Hey Joe", keď sa skladba vygraduje do protirytmu, charakteristického pre originálnu Hendrixovú "Hey Joe". Text je geniálny : "A potom ryšavá Foxy Lady dofrčala nahá na Harleyi, v nádeji, že s tebou odletí po hebeskej highwayi. Zbehli sa priatelia: Jim Morison aj Janis Joplinka a malý anjel so slzami márne hľadal ocinka". "Vízum do pekla" plynulo prechádza do ďalšej skladby "Boh aj v pekle prsty má". V skratke - aj keď ste už v pekle, neznamená to, že bude sedieť s vašim "kamošom". Hitler sedí so Stravinským a Napolen s majorom Nýmandom. Posledný song "Absolútne" je absolútna melanchólia a depresia v hudobnej podobe. Jaro v spolupráci s Richardom Mullerom vytvoril hudbu, ktorá nieje len hudbou ale aj umeleckým podaním peotických textov s jazz/rockom. A tak si "spolu Dežom" vypočujte posledný sólový album génia Jara Filipa. V rockovom nebi si zapáli svoju cigaretku a zaspomína na staré časy, keď bol ešte na planéte zem. Len aby ho neposadili s Julom Satinským a nepokračoali so satirou aj po smrti. Veď Boh aj v pekle prsty má, otázka či aj v nebi ... (troška čierneho humoru nikoho nezabije, že Jaro...

» ostatní recenze alba Filip, Jaro - Ten, čo hrával s Dežom
» popis a diskografie skupiny Filip, Jaro


Filip, Jaro - Meditation for piano
2009-04-12

Filip, Jaro / Meditation for piano

5 stars

Pre milovníkov zvuku piana ako stvorené. Krása, romantika, harmónia spojená s melanchóliu a smútkom vyjadrená v klavírnych skladbičkách. Osobne vám doporučujem "Searching II.". Viažu sa mi na ňu tie najkrajšie životné spomienky. Jej krása je nepopísateľná. V porovnaní s ostatnými sólovkami je tento album žánrovo niekde úplne inde. Rockový prejav bol zamenený za relaxačnú hudbu. Jaro by sa dal na tomto albume označiť ako slovenský Yann Tiersen.

» ostatní recenze alba Filip, Jaro - Meditation for piano
» popis a diskografie skupiny Filip, Jaro


Collegium Musicum - Live
2008-08-02

Collegium Musicum / Live

5 stars

Veľmi podarené album. Zaujímavé rytmi, disharmonické tóny Vargových klávesov, zvukové experimenty, Frešová prepracovaná basa... niečo geniálne. Najviac ma zaujala Monumento, hlavne ako bubeníka. Dušan Hájek je podľa mňa jeden z najlepších hudobníkov u nás a absolutne nedocenený.

» ostatní recenze alba Collegium Musicum - Live
» popis a diskografie skupiny Collegium Musicum


Collegium Musicum - Konvergencie
2008-02-10

Collegium Musicum / Konvergencie

5 stars

Skvelý album Collegium Musicum - Konvergencie, pre niekoho vyžívanie sa a pre niekoho šponovanie nervov

Nedeľné ráno a púšťam do éteru Collegium Musicum pri raňajkách. Moje vyžívanie sa v sólach Mariana Vargu prerušia hlasy rodiny : vypni to! Ide mi to len na nervy. Je to velmi okrajový žáner a pod.
Nuž, dnes je strašne málo vyvolených, ktorý poznajú jazyk tejto hudby. Našťastie k nim patrím a dokázal by som ju počúvať stále dokola (čo aj robím). Celý album sa skladá z troch megasongov alebo súit a zopár krátkych pesničiek. Úvod patrí suite P.S. 1972 kde sa kombinuje sviatočná atmosféra s Vargovými psychedelickými sólami. Najviac si užijete ale vyvrcholenie (teda siedmu časť tejto suity).
Podľa mňa najpodarenejší kúsok albumu je Suita po tisíc a jednej noci. Prvá časť patrí klávesom a pripomína akoby horskú atmosféru. Hudba prechádza ako by do barokového štýlu s príklepmi bubníka Dušana Hájeka. Skladba sa ku koncu začne stupňovať a z jemnej melódie sa tu zjavia Griglákové gitarové sóla. Druhá časť je pomalou ale o to viac dynamickou parádou. Tretia časť už začína mať "hustú atmosféru". Tentokrát vyniká Fedor Frešo so svojou bassgitarou. Tiché pasáže vypĺňa Varga svojimi Barokovými vyhrávkami. Štvrtá časť je návrat na začiatok ale v gitarovej podobe. Krásna flamenco gitara ma vždy fascinuje. Ukončí ju ale drsné sólo a prechádzame do vyvrcholenia - piatej časti v ktorej sa predvedú všetci muzikanti. A koniec patrí opäť tichej časti.
Po dvoch megasongov nasleduje aj zopár krátkych. Prvý je Prelúdium, ktorý je úvod ku krásnej Piesni z kolovrátku so spevom Pavla Hammela. Krásna romantická skladba, ktorá odmäkčí každé ženské srdce. Po nej nasleduje Interludium I s bicími Dušana Hájeka a Interludium II so stredovekou atmosférou. Druhá spievaná skladba Tvoj Sneh má až popový nádych. Jaskynná Interludium III strieda akoby španielsku Interludium IV. Choral - kostolné organy so spevom Hammela.
Koniec albumu patrí poslednej suite a to je Eurofonia. Je to už kompozícia na štýl Pink Floyďáckej Atom Heart Mother. A ku koncu už fakt ide o to vydržať dokonca. Všetku túto hustú atmosféru zakončí kostolný organ.

» ostatní recenze alba Collegium Musicum - Konvergencie
» popis a diskografie skupiny Collegium Musicum


Deep Purple - Deep Purple
2007-10-06

Deep Purple / Deep Purple

5 stars

Vynikajúci album. Záhada je ale pre mňa zvuková kvalita. Existuje množstvo hudby z roku 1969 ktorá je v krištalovej kvalite.
Bird Has Flown je ako Pink Floydacka Atom Heart Mother. Lalena, Painter, Emmareta sú skvelé skladby. Album je veľmi dobre inštrumentálne spracovaný. Hlavne klávesy Johna Lorda sú nadčasové.

» ostatní recenze alba Deep Purple - Deep Purple
» popis a diskografie skupiny Deep Purple


Collegium Musicum - Collegium Musicum
2007-09-24

Collegium Musicum / Collegium Musicum

5 stars

Vynikajúci album - Slovenský PINK FLOYD.
Už len úvodná baroková skladba je tak populárna prerábka že sa snáď nenájde milovník klasickej alebo progresívnej hudby ktorú ju nepozná - Hommage + J.S. Bach.
Druhá najlepšia kompozícia je podľa mňa If You Want To Fall a Strange Theme. Concerto in D je tiež známa vec pre maniakov tejto hudby.
Mariana Vargu by som prirovnal k Rayovi Manzarekovi alebo Rickovi Wrightovi a Fedor Frešo je najlepší slovenský bassgitarista. Dokazuje to aj unikátne sólo na bassgitare niekde pri konci skladby If You Want To Fall.
Proste 5 hviezdičiek.

» ostatní recenze alba Collegium Musicum - Collegium Musicum
» popis a diskografie skupiny Collegium Musicum


Yardbirds, The - Birdland
2007-09-24

Yardbirds, The / Birdland

4 stars

Stalo sa. Ako aj iné kapely z rokov 60tych aj Yardbirds sa dali znova dokopy. Mala to ale jeden háčik, z pôvodných tam zostali iba dvaja a to bassgitarista a bubeník. Nový členovia ale vytvorili nové skladby a dali kapele opäť mladý ráz. Spevák je "Jaggerov dvojník" po stránke vzhľadu. Na CD nájdete pôvodné skladby v podaní Yardbirds roku 2003 s novým zvukom a hosťujúcimi sólovými gitaristami, ktorý nahradili Jeffa Becka, Eric Claptona a Jimmiho Pagea z Led Zeppelin.
V prípade skladieb The Nazz Are Blues a Happenings Ten Years Ago dávam prednosť pôvodnym verziam, preto dám albumu len 4 hviezdičky. Dobré sú aj novinky ako Crying Out For Love, Please Don't Tell Me 'Bout The News, Mr. Saboteur, My Blind Life, Mystery of Being, Dream Within a Dream a skladba pre bývalého speváka ktorý tragicky zahinul An Original Man.
Podľa mňa jeden z najlepších comebackov v hudbe 60s.

» ostatní recenze alba Yardbirds, The - Birdland
» popis a diskografie skupiny Yardbirds, The


Doors, The - Live In Boston
2007-08-04

Doors, The / Live In Boston

4 stars

Konečne sa mi Live In Boston už dostal do ruky, takže po nie zrovna málo ´prepočutí tohto albumu, som pripravil malú recenziu.

Prvý dojem
Prvý dojem z albumu bol zmiešaný, Morrison párkrát zabudne text a aj kapela sa správa niekedy ako na skúške. Neskôr som ale zmenil názor.

CD 1
Tak som to začal počúvať znova a prvá vec čo som si pustil bola moja obľúbená Ship Of Fools. Úvod Roadhouse Blues už poznám z albumu Live In America. Manzarekov kláves tu má opäť iný zvuk. Vidieť to aj pri Whyskey Bare alebo Five To One. Pomerne dlhé When the musics ower vystrieda bluesová klasika Rock Me. Všetky skladby sú prestrihané Morrisonovými výrokmi.
Nasleduje mystický Presleho vlak. Morrison po skončení tejto skladby zobudí dav WAKE UP! a odštartuje Light My Fire.

CD 2
... odštartuje osemminútová Break On through. Opät je tu When The Musics Ower, Roadhouse Blues. Špecialitka SPY je raritná live verzia a v celku veľmi podarená. Hneď sa nás prekvapí Alabama s Backdoormanom (typický škrek na začiatku) a Five To One, ktorá je ako zo skúšky. Výroky Astrology Rap rozpúta moju štart pre NAJLEPŠIA SKLADBU ALBUMU - BUILD ME A WOMAN - najvydarenejšia verzia s vynikajúcim sólom Robbyho Kriegera. Po tejto bluesovke tu je divoký rock and roll You Make Me Real. Opäť nasadáme na Mystický vlak.

CD 3
Sa toči okolo Light My Fire jammovaniu. Najskôr Jim uvíta kapelu, prehlási svoj výrok o tom že Adolf Hitler je nažive a odštartuje tým dlhý jam so skladbou Light My Fire, kde sa ocitnú texty ako Fever, Summertime, Graveyard Poem alebo St. James..
Po skončení Light My Fire nasledujú opäť Morrisonové výroky a nakoniec nám tu vznikne kríženec Maggie M Gill a Been Down So Long.
Album je ukončení ešte aj nahraním konca vystúpenia, keď už počuť len burácanie divákov : We want the Dooors.

Celkovo živý album výborný, výborná atmosféra ale dám len 4 hviezdičky, pretože má aj slabé miesta.

» ostatní recenze alba Doors, The - Live In Boston
» popis a diskografie skupiny Doors, The


Doors, The - The Doors
2007-07-20

Doors, The / The Doors

5 stars

Ako sa The Doors spojil s mojim životom

Prvá vec čo sa mi dostala do ucha a vedel som o čom je text bola skladba People Are Strange. Ako sa spája s mojim životom? Dosmrti nezabudnem na zlé spomienky z detstva základnej školy, kde skoro nikto nechápal (česť výnimkam) ničomu z toho, čomu som zase chápal ja. Stal sa zo mňa totálny outsider a tento song spolu s BackDoorMan a Love Me Two Times (pre svoju výbušnosť) sa niesli so mnou celý čas, čo som bol na základnej. Celý princíp bol v tom, že keď mi bolo fakt nanič, pustil som si The Doors. Súvisí s tým aj Strange Days ale tú som nikdy nemal až tak rád ako dve spomínané. Počas nocí nespavosti som sa pozeral často na mesiac. V mesiaci vidím niečo nadľudsky magické. Pozerá sa na neho milióny ľudí, v nádeji že sa niečo stane - Moonlight Drive sa stala songom číslo 1. Počas letných búrok som si vždy púšťal Riders On The Storm. Normálne som sa na búrky tešil len preto. Na jar som si vždy púšťal aj púšťam Love Street, Tell All The People, Runnin Blue, a Wishful Sinful. Samotnú kapitolu by mohli vytvoriť skladby pre jednu krčmu prezývanú "Včeľka" /inak mi pripomínala aj Morrison Hotel. Text Alabama Songu a Soul Kitchen sa k tomu absolútne hodí. Stovky ľudí našli Whyskey Bar práve vo Včeľke. Song na štýl Alabama Song bol tiež We Could Be So Good Together. Melancholické noci so sluchátkami vypĺňali skladby Youre Lost Little Girl, I Cant See Your Face In My Mind, Yes The River Knows. V zime mi stále chodila v hlave Wintertime Love, preto som zostrihal aj môj klip z umeleckých záberov zimnej stanice a na jeseň som si púšťal Summer Almost Gone. Hmlisté skoro-zimné rána mi pripomína Whiskey Mystics And Men, Waiting For The Sun, Who Scared You, Shamans Blues, In The Eye In The Sun (paradox?), Ship w. Sails, . Neviem moc prečo. Snáď len preto, že som to v tom čase počúval keď som chodil ráno vlakom doktorke. Počas týchto ranných hmiel ma napadol doslova celý film ku skladbe Maggie McGill , ktorý som nakoniec nezrealizoval. Nemal som totiž žiadnu herečku, ktorá by ju zahrala. Intro som ake dal na Youtube - stal sa z toho ale len zostrih záberov čo som natočil. Najviac sa mi páči ale jazzová verzia na albume zo skúšky Doorsákov. Keď mám feeling blue, tak si pustím Roadhouse Blues, LOVE HER MADLY (*****), Carol, Alabama/BackDoorman/Five To One Medley (live), You Make Me Real, Been Down So Long. Keď príde leto odpáli to Moonlight Drive, Mosquito, Queen Of The Highway, The Piano Bird, The Spy alebo L.A. Woman. Ďalej spomínam na jednu scenériu pri mori na dovolenku ku ktorej mi sakramentsky sedí skladba Cars Hiss By My Window - hotel na malom kopčeku nad morom a pod nimi diaľnica, šumiace more a nad nim mesiac. Paráda. Presne ako hovorí Ray Manzarek na koncerte v Hollywoode s novými Doors. Strašidelné songy L´ America, Spanish Caravan by som použil v nejakom vynikajúcom horore.
Počas posledných základnej školy som si dosť často púšťal Rock Is Dead , pretože som zhrozený z hudby ktorú počúvali moji spolužiaci (hip-hop a podobne). Paradoxom je, že raper prerobil jazzovitú klasiku Riders On The Storm. Manzarek je klávesový génius. Nesvedči o tom len sólo v Riders On The Storm ale aj v skladbe Ship Of Fools a vo väčšine skladieb The Doors. Keď je človek na dne tak si vždy pustí Been Down So Long alebo Changeling. Zabudol som ešte na rôzne špeciality ako Doors zo skúšky a ich typické bluesovky Close To You, You Need Meat a t ď ktoré som si vždy rád pospevoval. Keď to ale najviac človek nečaká, zjaví sa tu koniec. The End.... náš beautiful friend...

» ostatní recenze alba Doors, The - The Doors
» popis a diskografie skupiny Doors, The


Pink Floyd - Wish You Were Here
2007-07-05

Pink Floyd / Wish You Were Here

5 stars

Z času načas príde na človeka akási chvílka tajomna, chvílka kedy niečo hladá. Celý život človeka sa spája s niečim, čo miluje a zároveň nenávidí. A tak sa zmenil večer z veselého na melancholický, neveselý, uzavretý do seba. Jeden známy mi povedal : "Prečo počúvaš depresívnu muziku keď máš melancholickú náladu alebo depresiu, ja si vždy pustím nejakých tých veselých Beatles v začiatkoch alebo nejaký popík a to ma rozveselý". Ja v týchto chvílkach pocit veselosti nepotrebujem a potrebujem niečo na ešte väčšie uzavretie sa sám do seba. To dokážu len 2 veci : Floydi alebo Doors. Doors sa stala už pre mňa hudba každého dňa, tak preto som skúsil zmenu - Pink Floyd. Celý život človeka sa okolo niečoho točí. Ten môj okolo tejto okúzlujúcej muziky. Samozrejme je to tak, že nie vždy padne vhod. Keď potrebujete vybiť si zlosť, energiu alebo proste máte iný feeling - sú tu na to Rolling Stones, Led Zeppelin, Motorhead, AC/DC, Chuck Berry a iné rockandrollové pecky. Niekedy sa však stane že príde vám chuť "vymeniť pivo" za niečo iného, jemnejšieho a zložitejšieho. Zmeny nálad a muzika idú spolu. Tak ma napadlo : pusti si niečo, čo si už dávno nepočúval! Potom som objavil nanovo tento album a spomenul si na dokument o Dark Side Of The Moon. Prvý bol dokument a v týchto chvílach album Wish You Were Here aj počúvam. Samotná skladba je o niečom úplne inom ale úvodný Crazy Diamond mi pripádá úplne iný, vesmírny. Pravé zimomriavky prídu až v skladbe Welcome To The Machine. Táto recenzia by sa dalo pridať aj k albumu Meddle, ktorý vyvoláva ešte lepší efekt + predstavivosť. Vonku je už tma, letný večer sa zmenil na jesenný zlý sen a valiace sa čierne mraky sa rozprestierajú všade navôkol. Silný vietor ma zavádza k albumu Meddle a prvej vypalovačke One Of These Days. Práve o tomto je ich muzika. Len ťažko viem svoje myšlienky prepísať do týchto riadkov. To by vedeli snád len samotný Floydi.

» ostatní recenze alba Pink Floyd - Wish You Were Here
» popis a diskografie skupiny Pink Floyd


Cream - Disraeli Gears
2007-07-05

Cream / Disraeli Gears

5 stars

Keď som poprvýkrát počul tento album, automaticky moje kroky nasledovaly k tejto vynikajúcej skupine. Dokonca mi nestačila výberovka ale celá diskografia. Strange Brew som prvýkrát počul len ako útžok na konci DVD Best Of Psychedelic Rock. Sunshino Of Your Love je absolutna klasika, aj keď v poslednom čase som sa jej dosť prepočúval. je tu odpal, je tu príbeh a je v tom nálada = blues. Ak si chcete s touto kapelou začať, tak týmto albumom.

» ostatní recenze alba Cream - Disraeli Gears
» popis a diskografie skupiny Cream


Doors, The - Other Voices
2007-06-20

Doors, The / Other Voices

4 stars

Other Voices ja bohužial neuspešny pokus Doorsakov ktory zostal zabudnutý. Dôvod je hlavne taký, že tu chýba Jim Morrison. Podla mna je to vynikajuce album. Má ja slabé stránky ale hlavný dôvod prečo píšem túto recenziu je to, že po jej prečítaní by som chcel aby ste si album aspon raz vypočuli. Každý správny fanúšik mení názor. Hovorí sa o tom že Jim Morrison by sa ubral iným smerom ale podla mna to nieje pravda. Other Voices je pokračovaním L.A. Woman. Riders On The Storm je akísi náznak toho čo bude pokračovať (bohužial bez Jima). V kapele sa objavili ešte dvaja ludia. Jeden z nich bol Bobby Ray ktorý hral na perkusie, spieval a hral aj druhú gitaru. Celkovu atmosféru tejto tvorby vidieť v jednom koncertoví v TV - BEAT CLUB 1972. 5 Doorsakov hrá úplne iný Doors ako predtým. Robby Krieger zrazu spieva s Rayom a Bobbym Rayom. Po Jimovi ani stopy a Densmore rozšíril svoju súpravu o pravý ton-tom. Ale spät k albumu.
In The Eye In The Sun má byť jazzová podoba Changeling. Z bluesu do jazzu? Country skladba Variety Is the Spice of Life s bluegrassovym hlasom Robbyho Kriegera (mohli ste ho počuť aj na albume Soft Parade v skladbe Runnin Blue). Ďalším trackom je snáď najväčšie dielo albumu - Ships w/ Sails. Je pokračovaním Riders On The Storm. JE tu cítit melancholiu. Na albume nájdete bebopovú skladbu Robbyho Kriegera 'I'm Horny I'm Stoned' alebo aj RnB 'Tightrope Ride' ktorá zožala aj malý úspech.
Zabudol som ešte na 3 skladby : Down on the Farm, Wandering Musician , Hang on to Your Life. Wandering Musiciac je Rayova vec a na skladbe Hang On To Your Life sa najviac asi podielal Densmore po rytmickej stránke. Celkovo by si album zaslužil lepšie zakončenie ako každý album Doors. Ship w. Sails by sa hodila viac nakoniec ako ked ju hrali na konci vystupenia v Beat Clube.

» ostatní recenze alba Doors, The - Other Voices
» popis a diskografie skupiny Doors, The


Doors, The - L.A. Woman
2007-06-12

Doors, The / L.A. Woman

5 stars

Absolútny vrchol tvorby Doorsakov. Energické funky rozpúta nový bluesový album úplne iných Doorsákov ako predtým. Jim Morrison tu hovorí ako sa zmenil nielen duševne ale vizuálne (vidieť to i na obale). Potom rozpúta sexualnu energiu song Love Her Madly. Je to jediny song Doors svojho druhu. Vynikajúca atmosféra, vynikajúci rytmus, vynikajúci prejav speváka. Právom si dal žánrové zadelenie blues rock - dôkazom je skladba Been Down So Long. Veľmi agresívne blues vystrieda tiché a pomalé blues Cars Hiss By My Window. Velmi dobrá atmosféra pláže, cesty okolo nej plnej aut a jedného plážového hotela. Vyvrcholenie prichádza skladbou L.A. Woman ku ktorej je aj vynikajúci klip. Potom nasleduje strašidelná L´America. Hyacint House mi pripomína sound ako z nejakého filmu o histórii alebo šlachte. Neviem prečo. Žeby to bolo zvukom klávesov?
Morrisonove brutálne texty dokazuje aj blues o plaziacom sa hadovi - Crawlin King Snake. Predposlednou skladbou je The Wasp (texas radio & the big beat). Pôvodná verzia je len bassová linka s efektrami Robbyho Kriegera plus poézia. Nová verzia na L.A. Woman je po rytmickej stránke vynikajúco spracovaná. Triumfálny koniec ktorý zakončil úspešnú spoluprácu The Doors Jimom Morrisonom - Riders On the Storm. Je to jazzovitý song o apokalypse. Je to predzvesť tomu, že Doors sa orientujú opät na jazz z ktorého vychádzajú snáď všetci členovia. Manzarek na ňom vyrastal, Densmore hral v jazzovom orchestri a Krieger jazz rock neskôr aj hral sólovo. Po smrti Jima Morrisona tieto skúsenosti zúročili albumom Other Voices, ktorý bohužial nemal takmer žiadny úspech a kritici ho považovali za nepodarený.

» ostatní recenze alba Doors, The - L.A. Woman
» popis a diskografie skupiny Doors, The


Doors, The - The Soft Parade
2007-06-12

Doors, The / The Soft Parade

5 stars

Som asi jediný pre koho je Soft Parade najoblúbenejší album. Krásne album, bolo v ňom podla mňa všetko vystihnuté. Problém bol len v tom, že v Doors mali v tomto období dosť problémov.

Pôvodná verzia

Krásny a dominantný úvod Tell All The People s dychovými a rôznymi inými nástrojmi vás uvedie do krásnych, veselých a aj tajomných melódií.
Po úvode vás privíta nebezpečne popovo lákavá Touch Me. Na koncertoch Morrison spieval Suck Me. Vynikajúce bicie Johna Densmore, klávesy Manzareka, hlas Morrisona, Kriegerová gitara a saxofónove solo Curtisa Amyho. Dosť bolo veselosti. Znova je tu tajomný Doors ako ich poznáme v Shamanskom Bluese. Vynikajúca bassová linka, zaujímavý rytmus a poézia Jima Morrisona. A zase sa podme rozveseliť pri skladbe Do It kde sa Jim na začiatku dosť vysmieva. Do It vystrieda bezstarostná jazda Easy Ride s popovým nádychom. Elektrické intro Robbyho Kriegera rozpúta divé deti - Wild Child. Nasleduje melodické, zaujímavé a zároveň experimentálne bluegrass Runnin Blues s huslovými sólami a vokálmi Robbyho Kriegera. Akoby ste boli na rokvitnutej lúke uprostred jari - Wishful Sinful - krásna melódia. Spajájú ju aj s Love Street (na Very Best Of 40th). Celý konštrukt a na každom albume zavŕši absolutná pecka - The Soft Parade. Je to 8 minutový experiment. Jej bratia by mali byt The End alebo When The Music Ower. Song je rozdelený na tri základné časti kde príde k značným zmenám. Začiatok patrí Morrisonovy a jeho prejave o básnikoch. Na to baladický úvod strieda akoby disko rytmus. Na to sa tu objaví štýl 50tych rokov - takzvaná kolotčiarska hudba. A nakoniec posledná najlepšia pasáž. Sám Morrison tu hovorí o tom že ju má najradšej v texte. Je to dosť podobné skladbe Black Is Black od Los Bravos.

Bonusová verzia

Prvá zaujimavosť je Who Scared You. Zaujímavy experimentálny song ktorý sa na album nedostal. Folkový pokus Whiskey, Mystics and Men tak isto neprešiel. Možno len preto, že to pochopia len Doorsmaniaci. Ďalej tu je taká popovka Push Push a Touch Me (Take 3).

Soft Parade Sessions alebo Mystic Man
Album z nahrávania Soft Parade je dostupný len ako bootleg. Je tu niekoľko verzií Whyskey Mistics And Men a plánovaný experiment Rock Is Dead ktorý neprešiel na album. Ďalej tu nájdete Black Train Song, Someday Soon, Orange Country Suite (vyšla na L.A. Woman bonus version), či pokusy o Presleyovsku Love Me Tender.

Celkové dojmy z albumu Soft Parade sú nepopísateľné. Ak máte radi Doors, budete tento album mať radi.
Lucas Perny


» ostatní recenze alba Doors, The - The Soft Parade
» popis a diskografie skupiny Doors, The


Doors, The - Morrison Hotel
2007-06-08

Doors, The / Morrison Hotel

5 stars

The Doors a blues rock. Povesť po vydaní albumu Soft Parade a incidente na koncerte nebola zrovna najlepšia. Celú situáciu ale nepravil tento album. Jim Morrison si oholil svoju obrovskú bradu, zložil nové pesničky a vrátil sa triumfálne do starých dobrých časov. Takto vznikol vynikajúci album Morrison Hotel. Obal albumu tvorí lacný hotel v štvrti L.A. Vo vnútri platne nájdete fotografiu Doorsakov s pivami v rukách sediacich pri pulte v Morrison Hoteli. Vzadu na platni nájdete veľký nápis Hard Rock Café.
Album začína bluesrockovou vypalovačkou Roadhouse Blues z ktorého prejde do úspešnej skladby Waiting For The Sun. Rock and roll odštartuje You Make Me Real. Špičková skladba Peace Frog je jediná svojho typu čo Doors natočili. Zaujímavý rytmus, text, príbeh o tom ako raz Morrisona zbili a spomienkam na indiánov z detstva. Slovíčko krv (blood) je tu spomenuté snáď v každom verši 5 krát. Po tejto vypalovačke sa album ukludní a stretávame sa v Modrej nedeli (Blue Sunday). Klavírne sóla nájdeme v Ship Of Fools. Podla mna nedocenená skladba. Na koncerte majstrovské podanie Raya Manzareka. Na to sa tu objaví popovitá Land Ho. Pomalý blues The Spy vás dostane do úplne iného sveta ale hneď nato vás zabudí Královna dialni (Queen Of The Highway). Dávam 5 *****. Ocitnete sa nachvílku aj v Indian Summer a na záver je tu snáď najlepší príbeh tohto albumu o Maggie M Gill. Je v tom príbeh, je v tom blues, je v tom dej.
Mnoho živých albumov obsahuje songy tohto albumu. Najviac album Live In Philadelphia 1970.
Po dopití posledného piva v Hard rock café sa stretneme opäť pri ŽENE Z L.A....

» ostatní recenze alba Doors, The - Morrison Hotel
» popis a diskografie skupiny Doors, The


Doors, The - Waiting For The Sun
2007-06-08

Doors, The / Waiting For The Sun

5 stars

Jeden z najlepších albumov skupiny The Doors. Rok 1968... čo váš napadne? Mňa v prvom rade Waiting For The Sun, White Album od Beatles, Shades Of Deep od Deep Purple, Wheel Of Fire od Cream, psychedelické albumy Nových Animals a mnoho iného.
V tejto hustej atmosfére tvorili aj The Doors pod množstvom rôznych vplyvov. Album prezývajú aj Nočné lovesongy... Mne ale tento album veľmi pripomína Beatlesácke Magical Mystery Tour, Sgt. Pepper či Bakalava od Pearls Before Swine. Celý album je jeden vynikajúci uzavretý celok. Vďakabohu že ostatný Doorsovia nesúhlasili s Jimovým nápadom Celebration Of Lizard ktorý mal zaplniť celý album. Z celého konštruktu tu zostalo to najlepšie - Not To Touch the Earth ktorý má veľmi dobrú atmosféru aj vo filme Doors. Album je aj protivojnovo ladení - Unknow Soldier a Five To One.
Štartom albumu je Hello, I Love You. Je to čisto sexualne ladený song. Opisuje ženu vo svojej celej kráse. Hned na to vystrieda Love Street. Krásny akoby jarný song ktorý tak isto dobre vpísaný do deja vo filme Doors. V novej verzii je tu dorobený dokonca dvojhlase alebo Jimové vypískovanie. Trojkou je už spomínaná šamanská Not To Touch The Earth ktorá končí Jimovou vetou : "I Am A Lizard King I Can Do Anything". Opät sme pri ročných obdobiach - Summer´s Almost Gone. Leto sa už končí a vystrieda ho Wintertime Love. Nasleduje antivojnová Unknown Soldier a strašidelné flamenco sólo Robbyho Kriegera v Spanish Caravan. Feťácku My Wild Love vystrieda dynamická We Could Be So Good Together ktorá pripomína Alabama Song. Melancholická Yes, The River Knows pripomína You´re Lost Little Girl z predchádzajúceho albumu. Album ukončí skladba s nářezom - Five To One. V bonusovej verzii nájdete baladu Albinoni's Adagio In G Minor z filmu Doors, verzie Not To Touch The Earth a celé Celebration Of Lizard (17 minút).
Máme za sebou ďalší psychedelický trip so skupinou The Doors. Malým darčekom za čítanie mojich dlhých recenzií budú videá z Youtube k týmto songom.

http://www.youtube.com/watch?v=x34wa2jehek - Hello I Love You (naživo z Európy 1968)
http://www.youtube.com/watch?v=KWWEpU99L9M - The Doors - Wintertime Love (part 2) #2-Love Street (mix dvoch songov a nadväznosti ročných období by Lucas Perny - vlastné video)
http://www.youtube.com/watch?v=bM4XcTZ1rmU
- Not To Touch The Earth (mix fotiek a zaberov)
http://www.youtube.com/watch?v=o0-J0RFwbkY -
Summer's Almost Gone
http://www.youtube.com/watch?v=9jMg_yOAPQc - Unknown Soldier
http://www.youtube.com/watch?v=T-hYreh_u5g - Spanish Caravan LIVE
http://www.youtube.com/watch?v=CskgIGvoL5s - My Wild Love
http://www.youtube.com/watch?v=YDuzlI3leyM - We Could Be So Good Together
http://www.youtube.com/watch?v=BIVTZhz27tE - Yes The River Knows
http://www.youtube.com/watch?v=VVTCX8DtvHY - Five To One z dokumentu Feats Of Friends

» ostatní recenze alba Doors, The - Waiting For The Sun
» popis a diskografie skupiny Doors, The


Doors, The - Full Circle
2007-06-08

Doors, The / Full Circle

3 stars

Tak toto totálne zatracované album je vraj to najhoršie čo The Doors bez Morrisona vytvorili. Ja si to rozhodne nemyslím. Napriek jeho neúspechu, je na ňom vidieť akým smerom by sa Doors vyberali. Prechádzajúci album bol jazzovým pokračovaním albumu L.A. Woman a tento je zase pokračovaní Other Voices. Z jazzu do dance? Áno. Úvod patrí skladbe Get Up And Dance so zajímavou rytmikou. Ďalší song si odspieva Krieger - 4 Bilion Souls. Trojka je podľa mna to najlepšie z tohto albumu - Verdilac. Tento song charakterizuje celkový zvuk Doorsov bez Morrisona. Vynikajúci song - veselý ale aj tajomný a skrývajúci niečo v sebe. Tento konštrukt vystrieda popové Harwood Floor. V mojej verzii tohto albumu som našiel Who Scared You (čo je vec s Morrison). V skutočnosti som asi stiahol zlú verziu pretože tu má byt song Good Rockin, ktorého názov hovorí sám o sebe. Milovníci bubeníctva si prídu na svoje v skladbe Mosquito kde spieva Bobby Ray. Ďalší zaujímavý song podobný Vertical je The Piano Bird - ked sa do neho započúvate, nájdete tu aj prvy Riders On The Storm. Ďalšia popovka It Slipped My Mind. Koniec patrí Pekingskému královi a NewYorkskej královnej ... The peking king and the New Your Queen. Mix songov z týchto albumov nájdete na Youtube kde hrajú naživo Doors v Beat Clube (rok 1972). K repertoáru pridali ešte Love Me Two Times z pôvodnej tvorby a hlavne songy z ich prvého albumu bez Morrisona Other Voices. Prečo sú tieto dva albumy také neznáme, nenávidené a zatracované? Je možné že to je tým, že osobnosť Jima Morrisona neprokoná ja nadmierna inštrumentálna snaha v muzike. Doorsu chýbala vlajka a v tom bol celý problém. Mnohí kritici preto tvrdia že je album naozaj nepodarený. Každému kto počúva dlhší čas Doors, si uvedomí že Jim Morrison sa postupne opät vracal k jazzu a fusion s ktorým začínal ich debutom. Bluesová kariéra Doors by pokračovala jazzom keby to Jim Morrison prežil...

» ostatní recenze alba Doors, The - Full Circle
» popis a diskografie skupiny Doors, The


Doors, The - Strange Days
2007-05-28

Doors, The / Strange Days

5 stars

Znova mám chvílku času na písanie recenzií. Tentokrát som si vybral album Strange Days. 6eby to bolo tým že na mňa naozaj popadli Strange Days?
Desivý úvod vás uvedie do albumu a ukáže vám jeho atmosféru. Po strašidelno hard beat rockovej paráde vás zavedie tento album do melancholickej duše Morrisona - Youre Lost Little Girl. Je to naozaj krásny song. Z melanchólie znova k prameni Doorsackych textov a to je sexualne napätie v Love Me Two Times. Skladba je mimoriadne dobrá aj naživo. Nešťastné dievča - Unhappy Girl je naozaj fakt výstižne podaný text s melódiou. Zrazu sa ocitnete na lod smerujúcu zo Španielska ktorá je vo veľmi zlej situácii a pre odľahčenie lode sa museli vyhadzovať ťažké veci cez palubu. Hlavným nákladom bývali kone určene pre prácu v Novom "svete", a táto skladba je práve o chvíli, kedy kôň letí vzduchem. Ako hovorí sám Morrison : Muselo to být asi hrozně těžké vyhodit je ven, určitě se v té chvíli vzpírali a kopali..., a muselo to být peklo i pro ty chlapy, protože se museli dívat, jak koně, neschopní moc dlouho plavat, ztráceli síly a šli ke dnu.., pomalu se topili. (1967). S týmto strašným poetickým odkazom sa nesie aj skladba Moonlight drive ktorú Doors hrali spolu s predchádzajúcou Horse Latitudes na koncertoch. Moonlight Drive má síce niečo spoločné s vodou ale je o niečom úplne inom. Je to vôbec prvá vec čo Doors spolu skomponovali. Ray Manzarek sedel napláži keď sa v tom objavil Morrison a hovoril o tom, že píše piesne. Manzarek ho požiadal o zaspievanie a zostal v šoku. "Toto je najlepší rock and rollový text na svete" vyhlásil Manzarek.
Plávame k mesiacu, Vznesieme sa na prílive
Prenikneme nocou...Ktorou mesto spí, aby sa skrylo, vyplávame dnes večer, láska.Sme na rade, aby sme to skúsili... Zaparkuj vedľa oceánu na mesačnej ceste
Po skončení tohto vyznania nasleduje pre mňa najosobnejšia a najoblubenejšia skladba albumu People Are Strange. Morrison si povedal že ľudia su naozaj divný a nie všetko dokážu pochopiť a má pravdu. Z dosť častých negatívnych skúsenostiach pri prezentovaní vlastných názorov som to pochopil a táto sklaba naozaj typicky outsiderská. Problém v počúvaní Doors spočíva v tom, že skladby pochopí len človek, ktorému pripomínajú určité zažitky zo života. V mojom prípade sa stali Doors soundtrack k môjmu životu. Ale dosť bolo filozofie aj keď Doors je samá filozofia. Čakajú nás tu skladby ako dynamický My Eyes Have Seen You a hlavne soundovo zaujímavá I Cant See Your Face In My Mind. Celé dielo ukončí 11 minútová When The Musics Over o ktorej by sa tu dalo písať ešte na minimálne 10 strán. Je to niečo ako The End na albume Doors. Za spomenitie stačí táto stať : "Než se ponořím k velkému spánku, Chci slyšet křik motýla." V bonusovej verzii tohto albumu nájdete ešte Love Me Two Times TAKE 3 a People Are Strange (False Starts).
Album je asi naozaj vrcholná psychedélia Doorsu. Každým albumom sa sound Doorsov mení ale tento má naozaj svojský štýl nielen vďaka Doorsakom ale aj podmienkami a ich zvukárovi Paulo Rotchildovi ktorý dal albumu dostatočne dobrý lesk.

» ostatní recenze alba Doors, The - Strange Days
» popis a diskografie skupiny Doors, The


Doors, The - Backstage And Dangerous: Private Rehearsal
2007-05-25

Doors, The / Backstage And Dangerous: Private Rehearsal

5 stars

Vynikajúce album. Bohužial, dokážu ho počúvať len skalný fanúšikovia The Doors. Nie je to ten istý Doors čo v roku 1967. Je to už ten bluesový Doors.
Bluesový Doors na skúške. Proste paráda. Najlepšia je jazzová Maggie M Gill, blusovky Close To You, 10 minutova Cars Hiss By My Window, inštrumentalna Peace Frog, Densmoreove finty v Yachting, Gloria, krásna bluesovka I Will Never Be Untrue a ďalší blues I am Your Doctor a dobrý je aj Black Train.

» ostatní recenze alba Doors, The - Backstage And Dangerous: Private Rehearsal
» popis a diskografie skupiny Doors, The


Doors, The - Live in Hollywood -  New Year's Eve [The Doors of the 21st Century]
2007-05-24

Doors, The / Live in Hollywood - New Year's Eve [The Doors of the 21st Century]

3 stars

Zatial jediný naozaj vydarený živý album Doors s Ianom Astburym. Peace Frog je trochu pomalšia ale zase People Are Strange jemnejšia. Návrat k albumu L.A. Woman naživo - The Changling- vynikajuca verzia a Love Her Madly ešte lepšia. Riders On The Storm sa naozaj podarilo. Návrat k jazzu?
Pre mňa najlepší song Cars Hiss By My Windows pre mna znamená fakt hustú atmosféru jedného hotela ktorý stoji pri dialnici vedúcej okolo mora v noci.
Sám som to zažil. Hyacint House sa taktiež vydarila.
Slabá stránka albumu je Alabama Song a Light my Fire podla mna. Hlavny dôvod je zlý hlas v Alabame a iný zvuk klávesov v Light My Fire.

» ostatní recenze alba Doors, The - Live in Hollywood - New Year's Eve [The Doors of the 21st Century]
» popis a diskografie skupiny Doors, The


Doors, The - Bright Midnight Records: Live in Philadelphia 1970
2007-05-24

Doors, The / Bright Midnight Records: Live in Philadelphia 1970

4 stars

Tak toto nové živé album ma prekvapilo hned ako som ho dostal do rúk. Hneď úvod patril inej verzii Roadhouse Blues ako pozná a miesto Alabama Songu to išlo hned do BackDoormana. Je tu cítiť už bluesrockových Doors. Už to nieje to čo na začiatku ale Morrison ako starý bluesman. Pokračuje to jazzovytym songom Ship Of Fools (genialne sólo) potom Universal Mind a podla mňa nehodiace sa When The Music s Over ktoré patrí tomu Morrisonovi v začiatkoch a nie staremu bluesmanovi. Koniec prveho cd rozpali Light My Fire s vynikajucim pristorovym zvukom.
Druhe CD ma prekvapilo živou verziou Maggie M Gill. Jedna z oblubenych skladieb. Blues strieda dalsi blues Been Down So Long a potom rock and roll Carol. Druhé CD ukončí Soul Kitchen.
Koncert vo Filadelfii je bluesovejší ako pôvodný jašterší Doors ake tak to má byť. Aspon to je dôkaz toho, že nie su jednotvárna kapela. Je ale taký malý naznak že sa to ešte vracia k jazz. Tomu dokaz je spominana Ship Of Fools.

» ostatní recenze alba Doors, The - Bright Midnight Records: Live in Philadelphia 1970
» popis a diskografie skupiny Doors, The


Doors, The - The Doors
2007-05-24

Doors, The / The Doors

5 stars

Debut týchto chlapíkov ktorý ovplyvnilo môj život na niekoľko rokov je fakt hustý svojou atmosférou. Prvá vec čo si človek uvedomí pri tomto albume, je to, že to je niečo magické čo tu ešte predtým nebolo. Nahrávacie štúdio sa rázom zmenilo na začmudený bar ktorý rozpráva príbehy návšetvníkov tohto baru (žeby Soul Kitchen? alebo End Of The Night. Ako som už čítal, Break On Through je ako posolstvo z pekla. Mystika, psychedélia a poetizmus nechýba v žiadnom songu. Dosť songov tohot albumu vzniklo na základe tzv. psychedelických nálada Doorákov. Album je jazzová až fusion explózia ktorou Doors odštartovali svoje pôsobenie.
Po vízii z pekla Break On Through sa presnunieme do nášho baru kde už ručičky na hodinách ukazujú že je záverečná (Well, the clock says it's time to close now... Let me sleep all night in your soul kitchen
). Po tom ako skonči song Soul Kitchen ocitneme sa na Crystal Ship. 20th Century Fox to rozpáli a znovu sa ocitneme vo Whyskey Bare alebo Alabama Song. Oh mesiac Alabamy... Po tejto jedinečnej (asi najlepšie cover verzii Doorsu od pána Brechta z jeho opery) nastane vlastná kompostion - number 1 - Light My Fire s dlhým psychedelickým sólom. V bare stojí pri dverách jeden chlapík. Volajú ho Back Door Man. Že by som to bol ja? I Looked At you je pesničkového charakteru a mystická End Of the Night to samozrejme hned zmení. Protopunková Take t As It comes je vynikajúcou vypalovačkou (zahrali si ju aj Ramones s Robbym Kriegerom). Celý album ukončí triumfálne dielo The End so svojim poetickým textom, ktorý bohužel vo Whyskey A Go Go velmi nepochopili... This Is The End ... my only friend the end...

Lucas Perny alias John Densmore

» ostatní recenze alba Doors, The - The Doors
» popis a diskografie skupiny Doors, The


Doors, The - The Doors - The Very Best Of (40th Anniversary Edition) (2CD & DVD)
2007-05-21

Doors, The / The Doors - The Very Best Of (40th Anniversary Edition) (2CD & DVD)

5 stars

Doporučujem každému priznivcovi tejto vynikajúcej kapely. Najviac pre zvukových fajnšmekrov.
Vydarené mixi Love Her Madly, Riders On The Storm, LA Woman (ste úplne v tom). Proste to treba počuť. 40 ročné repasované Dvere stoja naozaj za to. Best ofka vyšla v dvoch mutáciách. Prvá je jedno CD a druhá sú 2 CD plus DVD. Poéziu Jim Morrisona a príbehy jeho pesničiek si takto vychutnáte naozaj naplno.

» ostatní recenze alba Doors, The - The Doors - The Very Best Of (40th Anniversary Edition) (2CD & DVD)
» popis a diskografie skupiny Doors, The


Pink Floyd - Wish You Were Here
2007-05-05

Pink Floyd / Wish You Were Here

5 stars

Wish You Were here ma zaujal až po prepočutí albmu The Wall. Je to už v podstate spomienka na Syda Barreta. Všetky tieto magické songy majú niečo skryté v sebe. Niečo vesmírne, niečo medzi nebom a zemou.
Shine On You Crazy Diamond - jeden megaúvod k tomuto dielu
Welcome To The Machine - dosť depresivny song
Have A Cigar - reč je opäť o vojne
Wish You were Here - nesmrtelny song ktory sa hra dodnes v radiach. Jedna z mala popoviek Floydov.
Album uzavrie Shine On you Crazy Diamond pt.2.
Album v celku velmi zaujímavý, ale viac ma zaujal The Wall.

» ostatní recenze alba Pink Floyd - Wish You Were Here
» popis a diskografie skupiny Pink Floyd


Pink Floyd - The Wall
2007-05-05

Pink Floyd / The Wall

5 stars

Pink Floyd - The Wall. Tieto 4 slová ovplyvnili môj život na niekoľko týždňov, mesiacov a možno to bude neskôr aj rokov. Temná filozofia života spolu po zhliadnutí filmu je proste nenapodobiteľná a neopakovateľná.
Album a film? Pre mňa je to v tomto zmysle jedno slovo. Pri počúvani songov sa mi premietajú silne emocionálne scény z filmu.
Úvod :
In The Flesh - proste... niečo ako keď Morrison z Doors povie Wake UP!. Prebudte sa. Odvážny tón sa objaví hneď po vypočúti konca tohto albumu (Outside The Wall). Keď sa to všetko vyriadi, nasleduje krutý Thin Ice (tenký ľad).
Tehlička po tehličke sa dostávame do školy (Another Brick in the Wall)a neskôr k matke (Mother) a vojne (Goodbye Blue Sky).
Čo urobiŤ s prázdnymi miestami a hneď na to song ktorý vystihuje heslo Sex, druggs, rock & roll - Young Lust. Pink je už na pokraju zrútenia - One Of My Turns, Dont Leave Me Now. Záver tejto časti je Another Brick...(pt3) a rozlúčka s krutým svetom (na koncerte posledná tehla v stene).
Druhé CD má už úplne iný charakter. Sú to už Pinkove halucinácie a premena na diktátora. Všetko sa ukončí jedným veľkým súdom - The Trial. Koniec patrí v podstate začiatku, outside the wall. Roger Waters koniec filmu skritizoval tým, že Pinka si diváci nezobrali ako postavu s ktorou by sa mohli stotožniť.
Vskratke The Wall je dielo ktoré právom ovplyvnilo milióny životných osudov a každý v ňom nájde kusok sám seba.

» ostatní recenze alba Pink Floyd - The Wall
» popis a diskografie skupiny Pink Floyd


Pink Floyd - Meddle
2007-05-05

Pink Floyd / Meddle

5 stars

Neviem čím som tohto názoru sám, ale myslím že text Echoes by sa skôr hodil na vesmír. Nie na podmorskú hladinu. Myslím že vo vesmíre je toho záhadného viac ako pod vodou. Keď tú skladbu počúvam, predstavujem si v prvom rade vesmír.

Svoje hodnotenie albumu som už písal nižšie...

» ostatní recenze alba Pink Floyd - Meddle
» popis a diskografie skupiny Pink Floyd


Pink Floyd - Atom Heart Mother
2007-05-05

Pink Floyd / Atom Heart Mother

4 stars

Po prepočúvaní Meddle a Dark Sideu som sa dostal k tomuto albumu. Paradox bol to, že predtým som si tento album nevšímal z dôvodu neprítomnosti prvej skladby na CD. Neskôr som si ju zohnal a album som začal počúvať. Atom Heart Mother je genialne dielo. Experimeny s orchesterom su naozaj genialne. Po tomto dlhom úvode nasleduje skladbička, jemnučká - If. Proste ´krása. Summer 68 - opät sa nám tu objavuje orchester- paráda. Fat Old Sun - pohodička ale trochu v nej cítim melanchóliu. Posledná časť ma veľmi nezaujala - Alan's psychedelic breakfast ma proste zatial neoslovila.

» ostatní recenze alba Pink Floyd - Atom Heart Mother
» popis a diskografie skupiny Pink Floyd


Pink Floyd - The Piper at the Gates of Dawn
2007-05-05

Pink Floyd / The Piper at the Gates of Dawn

4 stars

Konečne som sa dostal ajk k tomuto albumu. Po prepočuvaní albumov Dark Side Of The Moon, Meddle, Atom Heart Mother, The Wall, Wish you Were Here som sa nakoniec dostal aj k psychedelickým začiatkom Pink Floyd. Paradoxna ma tento album oslovil len nedávno. Nedávno som zhliadol na Youtube hororovo spracovaný klip k Astonomy Domine. Song Lucifer Sam sa páčil vždy. Matidla mother ma zaujala nedávno a za spomenutie stojí najmä Interstellar Overdrive. Neviem čím to je, ale rockovy riff na začiatku ma zaujal najviac z celeho songu. Vynikajuci je aj klip. Vo Flamming sa mi páči spôsob intonácie a Pow R Toc H je keď nie nič iné, tak aspoň zaujímavá.
The Gnoome (sú tu dobré echá) je taká pohodička spolu s Chapter 24. Zaujímavá je aj the Scarecrow. Bike je taka popovka. Asi jedina na tomto albume.

» ostatní recenze alba Pink Floyd - The Piper at the Gates of Dawn
» popis a diskografie skupiny Pink Floyd


Pink Floyd - Meddle
2007-01-05

Pink Floyd / Meddle

5 stars

Tento album je prvý ktorý ma zaujal. Pink Floyd bola pre mna uplne neznama hudba.

One Of These Days
... akoby bola vystrihnutá z hmlovitého, sychravého jeseného počasia kedy je človeku fakt nanič a chyta ho melancholia. genialna skladba,
A Pillow Of Winds
... nadväzuje na začiatok a dostava sa do krasnej balady..
Fearless
je tiež pekná sklaba
San Tropez
druha najlepšia po Echoes
Seamus
Fakt bluesovy pokus a celkom zdareny - Clapton style
ECHOES
totalne najlepši progresivny song
Ako začať s popisom tejto skladba. Zakaždým keď si ju v noci dám do MP3jky tak si predstavím niečo iné. Najepší je ten vesmírny stred. človeku sa tak rozvinie predstavivosť - akoby ste boli v strde vesmiru. Predstava obrovskeho pristoru a naokolo poletujucich objektov je proste genialna. Al podme pekne po poriadku. úvod je su len dva male zvuky ku ktorym sa niečo postupne pridava. Potom to postupne prechadza to balady so spevom a ked spev zanikne, znovu sa tu objavi jeden cyklus ktory sa neskor zmeni na uplen rockovo premakany. Harmonia sa ale postupne meni na disharmoniu (ako ked Doors hraju Moonlight Drive a prechadzaju Horse Latitides / Live in Hollywood). A teraz tu je ta genialna a zaroven hrozostrašna čast. Ked už človek všetkym tym prejde, je rad že počuje znovu hlasy a spev. Song postupne znovu zanikne.
Echoes je naozaj najlepšia progrockova skladba.

» ostatní recenze alba Pink Floyd - Meddle
» popis a diskografie skupiny Pink Floyd


Pink Floyd - The Dark Side of the Moon
2006-12-23

Pink Floyd / The Dark Side of the Moon

5 stars

Milujem toto album. Okrem kapely The Doors ma fascinuje aj Pink Floyd. Moje prve dojmy z Pink Floydu som objavil na albume Meddle. Začiatok One Of These Day potom sa tu vystriedali všetky žánre a totálna mystická Echoes v jednu letnú noc vo mne zanechala dodnes stopy. Neskôr som videl dokument Dark Side Of The Moon. Velmi mi to nehovorilo. Až po takmer polroku po prepočúvani mnoho kapiel 60s psychedelickeho/acid rock som sa opät vratil k Dark Side-u a prečital si preklady piesni. Od toho okamihu som sa vžil už nielen do hudby, ale aj do jej skryteho posolstva. Dark Side nie je len hudba. Je to niečo posvätné. Prekrásne vokály si spájaju s textami a nežnou hudbou ktorá si podmaňuje poslucháča. Proste geniálne.

» ostatní recenze alba Pink Floyd - The Dark Side of the Moon
» popis a diskografie skupiny Pink Floyd


Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Video

» Progboard TV

Facebook

Reklama


copyright Progboard | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to GoogleIkonky

Rock Shock Hudba 2000