Profil uživatele Sajgon3


Notice: Undefined index: progforum_id in /var/www/ftp/progboard.com/user-profile.php on line 27

Pro prohlížení profilu uživatele musíte být přihlášeni/zaregistrováni.

Recenze:

Anubis - Homeless
2020-04-04

Anubis / Homeless

5 stars

Takže priatelia, ako vidím , hodnotenie novinky mojich aktuálne najväčších obľúbencov - opäť ostalo na mne, takže budem zase prvorecenzent. Na úvod POZITÍVUM č. 1 - po dvoch síce výborných, ale silne floydovských albumoch - je tu čiastočný odklon a trochu aj návrat ku koreňom - to jest sile prvých dvoch , doposiaľ nedostižným počinom. A to hneď na úvod - skladba REFLECTIVE - začína síce troška vlažne a nevýrazne ale len do stopáže 3:00, od 3:01 to chlapci rozbalia a to čo môžeme počuť až do konca skladby je presne to čo na ANUBIS zbožňujem - dunivé, spletité a valivé cesty jednotlivých nástrojov, ktoré sa preplietajú - predstavujú najväčšiu prednosť austrálskych čarodejov. Nasleduje trojica skladieb , ktorá je jemne floydovská, pokladám ich ale za troška slabšie miesta albumu - ale - tu je ďaľšia sila kapely - tam kde by som osobne očakával trocha viac akejsi " naliehavosti " a hudba Vás trocha učičikáva - prichádza pán VOKALISTA - Mr. R.J. Moulding ! jeho vokálna vypätosť dáva aj nevýrazným pasážam pridanú hodnotu. Skladby 5 a 6 , resp. HOMELESS a THE TABLES HAVE TURNED už výrazne pridávajú na tempe a dynamike , oživenie je citeľné a zároveň je to príprava na druhý KLINEC albumu - klasickú vypalovačku SIRENS - to je proste absolútna pecka - opakujem sa - nazývam to " efekt tsunami vlny " valivá masa hudby podporovaná neskutočne emočne vypätým vokálom Roberta drtí dušu hudobného poslucháča na padrť ! Uvoľnenie čisto floydovské - IN SHADOWS a zároveň veľmi zaujímavá GONE so sláčikovými vsuvkami - opäť niečo nové v hudobnom smerovaní. Počuté zatiaľ 6krát a som spokojný - áno mohlo to byť lepšie, ale je to VÝBORNÉ a to je fajn. Opäť len ďakujem kamaráti austrálsky. Za 5

» ostatní recenze alba Anubis - Homeless
» popis a diskografie skupiny Anubis


Anubis - Different Stories
2018-05-24

Anubis / Different Stories

5 stars

Hurááá a máme to tu! Pred tým, ako sa budem venovať samotnej recke, si ale zaslúžim tri čierne body, ktoré som si už zapísal do notesa a totiž to, že som o novom ANUBISe nevedel skoro vôbec dopredu a musel ma na neho upozorniť až rodinný spoluposlucháč. Tak sa to aspoň pokúsim "zarovnať" tým, že tu budem hodnotiť túto novinku mojich najväčších obľúbencov ako prvý (to by sa fakt nepatrilo, aby ma niekto predbehol).

Takže na úvod si treba uvedomiť fakt, že sa jedná o klasickú, ale zároveň nie úplne klasickú placku z diskografie - ide totiž o čisto akustický album starších skladieb (okrem poslednej). A akustické albumy je môžem! Na čestnom mieste mám doma akustické grály od PAIN OF SALVATION aj PENDRAGONákov. Tunak ale prichádzajú s akustikou trochen inak ladení austrálski čarodeji. Toto zhodnotenie bude robené na základe prvého prepočutia, takže ešte nemám zmáknuté všetky zákutia. Niekedy je to lepšie rovno za surova.

1. ANUBIS nikdy nemôže sklamať.
2. ANUBIS (mňa) určite nikdy neomrzí.

To ostáva v platnosti s pevnými základmi. Najväčšia prednosť tohto album spočíva v tom, že v celkovom vyznení akustických aranžmánov sa zvuk ANUBIS aj v čisto pinfloydovsky ladených chuťovkách "odfloydizováva" a viac "zanubisieva". Chalani si vybrali vlastne prierez tvorbou všetkých albumov v počte skladieb podľa poradia titulov (2 +2 +2+ 1) a už spomínanú záverečnú novinku. Najviac som bol zvedavý na dve prvé skladby - nakolko sa jedná o skutočne "neskutočné vypalovačky", ktorými chlapci otvárajú svoje prvé dva albumy.

Výsledok? Viac ako zaujímavý - celkový nádych skladieb nie je už tak "naliehavovalivý" ako v klasických verziách, ale vtiahne Vás do svojho sveta a drží a nepustí. V kratších skladbách naopak treba oveľa viac sústredenosti, aby ste si vychutnali drobné rozdiely oproti klasickým podobám, nakolko sú aj v pôvodných podobách baladicky na rovnakej vlne. Je obrovským rozdielom ak ANUBIS nepoznáte a vypočujete si ho. Skúsim sa odosobniť - pôsobil by na mňa ako nádherne baladický podklad k večernému rozjímaniu. A keď si ho vypočujete ako skalný fanúšik, ktorý pozná každú skladbu zo všetkých uhlov, tu prichádza na radu práve klasické porovnávanie verzii - a v mnohých ohľadoch musím konštatovať, že skoro každá skladba obsahuje niekoľko pasáží, ktoré ma zaujali viac ako originálny sound. Chcelo by to program vo vlastnej hlave, ktorý vyhodnotí to zaujímavejšie z oboch verzii a hneď Vám ich prehrá v hlave v tom správnom pomere - to by bylo něco!!!

Ale sme len ľudia (teda aspoň zatiaľ) a väčšina z nás počúva tento druh hudby na základe toho, čo nám emocionálne prináša. A ANUBIS mi vždy prinesie niečo, čo mi vyplní nejaké tie hluché miesta v hladaní "progrockového raja". A za to chalanom ďakujem. Už len vidieť ich na živo - najlepšie na jednom pódiu s DEAD HEROES CLUB a EDENSONG a pokojne odísť počúvať prog do nebies. Ale ja ešte pre istotu ostanem na zemi a budem sa venovať tejto novinke. Vrelo doporučujem všetkým - ANUBIS vám buď nič nepovie, alebo si Vás podmaní ako mňa a už vás nikdy nepustí. Je to spojenie na celý život a myslím si, že väčšina z nás tu na progboarde má takéto spojenia a má ich niekoľko.

A preto ma tak napadá - že je fakt niekedy zbytočné tu polemizovať, čo je dobré, čo sa nepodarilo a čo kto ako dobre a zle zhodnotil - treba to nechať tak, sadnúť si k prehrávaču a pustiť. A počujete ? Už začínajú prvé tóny FOOLS GOLD - takže musím končiť ! 4,75 priatelia. ANUBIS forever !-))

» ostatní recenze alba Anubis - Different Stories
» popis a diskografie skupiny Anubis


Galahad - Seas of Change
2018-01-10

Galahad / Seas of Change

5 stars

Včera mi došiel povianočný balíček z Nemecka a v ňom zopár lesklých tanierikov, ktoré poznáme ako CD. No a medzi nimi aj nový GALAHAD. Než prejdem k hodnoteniu, musím poznamenať, že to bude z mojej strany tak trošku prvotina. Predchádzajúci počin - akustické " tichobúrky " ma sprvoti nebrali ale neskôr som bol nimi nadšený a som pevne rozhodnutý mať tento titul v zbierke. No ale ešte ho nemám a predbehla ho táto novinka. Je to možno prvýkrát za posledné 2 roky, čo som si album objednal bez akéhokolvek predošlého vypočutia ( okrem titulov mojich najväčších obľúbencov, ktorých berem automaticky ). No a keď už som jednu novinku urobil, urobím hneď aj druhú - album zhodnotím hneď po prvom vypočutí, čo som tu na PB nikdy neurobil -) Tak poďme na to :CD tvorí jediná skladba( titulná ) rozdelená do viacerých častí a dva bonusy, čo sú dve časti titulnej ódy , povedal by som v "živelnejšom" prevedení. Prvý dojem - som príjemne prekvapený a tak to má byť. Chlapci neprichádzajú s ničím novým - je to klasický "pevne usadený" GALAHAD na svojom bitevnom poli a počína si skvelo. Hlavne - album je kompaktný ako celok , v čom má u mňa navrch oproti "BATTLE SCARS" ale HLAVNE ( a z toho mám vždy u tejto partičky najväčšie obavy ) - samplové vsuvky nie sú príliš časté ( dôvod, ktorý som už viackrát spomínal, prečo nemám v zbierke "EUPHORIU"- kde je toho na mňa veľa ). Album vzniká po 6 ročnej pauze od posledného klasického štúdiového počinu a ako hovorím - chlapci sa nikam neposunuli , pretože oni sa ani nepotrebujú niekam posúvať - v svojej sfére sú zocelení ako komunista po 65tich rokoch praxe -)Takže rok sa začína a z môjho pohľadu to bude prvé hodnotenie za 4,5 , teda zaokrúhlene 5. Kto má GALAHAD rád - verím, že nebude sklamaný, lebo ja určite nie som. Teším sa čo prinesú ďaľšie počiny v tomto roku a Vám ( nám ) všetkým želám, aby ich bolo čo najviac -) Slavo ( Sajgon )

» ostatní recenze alba Galahad - Seas of Change
» popis a diskografie skupiny Galahad


Innerspace - Rise
2017-11-16

Innerspace / Rise

5 stars

Tak, ako je mojím zvykom, využijem opäť fakt, že sa tu objavila kapelka ku ktorej mám pomerne blízky vzťah. INNERSPACE sú mladí chalani s ktorými som sa zoznámil pri počúvaní ich prvého albumu THE VILLAGE. Bolo to v čase vzniku tohto albumu a musím povedať že sa mi ich hudba páčila - osobne by som to charakterizoval ako " troška tvrdší Pink Floyd " ale o žiadnu kópiu sa chvalabohu nejedná. Veľmi príjemný vokál a album ako taký vcelku kompaktný. Dlho som váhal či si mám tento album objednať na CD , bolo to tak na hrane ÁNO / NIE. Potom som na nich trocha zabudol,prešlo 5 rokov a zrazu som zaregistroval, že sa chalani chystajú vydať album druhý. Je zvláštne, ale za posledné 3- 4 roky sa opakuje situácia, že tie najlepšie albumy ( v mojom subjektívnom hodnotení )vychádzajú v poslednom kvartály, alebo v poslednej tretine roka. A tento rok nie je výnimkou. Vyšiel vynikajúci WOBBLER, u mňa famózny debut talianskych CELLAR NOISE, vyšiel nádherný BELIEVE, viac ako zaujímavá dvojka izraelských eklektikov SOUL ENEMA ( toto dielko troška skôr ) a vyšla táto placka. Už po prvom vypočutí som nadšene zvolal - ÁNO. Chalani sa za tých 5 rokov posunuli o poriadny kus cesty a vydali nádherné dielo. Predovšetkým tu už nie je až tak cítiť odkaz PF ( aj keď samozrejme najmä druhá tretina albumu má floydovský nádych ). Absolútnym skvostom je druhá skladba v poradí - TREE OF LIFE, hneď za ňou ďalšie dve dlhšie skladby IN MOTION a FORSAKEN DREAMS. Ak by mal album len tieto 3 skladby tak by som ho zaradil do TOP 3 roku 2017 - jedná sa o nádherný plnokrvný neoprog - proste extraliga. Ostatné kratšie skladby sú ako som spomínal viac floydovské, trošinka tvrdšie a vracajú sa troška do čias ich debutu. Každopádne u mňa tento album v TOP 10 tohto roku a rozhodol o tom, že CD je už na ceste ku mne a dodatočne si zoberem aj prvotinu. Odporúčam k vypočutiu nielen floydistom. A som veľmi zvedavý kde sa chlapci posunú do budúcna -)

» ostatní recenze alba Innerspace - Rise
» popis a diskografie skupiny Innerspace


Galahad - Quiet Storms
2017-06-28

Galahad / Quiet Storms

4 stars

Posledná placka GALAHAD-ákov bola pre mňa ďalším upozornením, že netreba dať nikdy na prvotný pocit z prvotného vypočutia si daného diela. Vedel som, že tento album bude obsahovať staršie diela v akustických úpravách, takže som vedel do čoho idem. Aj tak som bol pri prvotnom vypočutí mierne sklamaný. Hold, proste mi tam chýbala tá dynamika a hlavne tie typické "rozbušky", kedy chlapci prejdú nečakane z baladického blaha cez nasamplované vsuvky do neoprogresívneho soundu najvyššej kvality. ALE... prvé počutie je prvé počutie. Po ďaľších cca troch prepočutiach môžem smelo konštatovať že je to album výýýborný. Stuartov vokál tu dostal velikánsky priestor a vokál je tu dá sa povedať dominujúcim faktorom. Niektoré skladby sú upravené len minimálne ( napr. 6 a 7 ), iné majú úplne nový háv. Obrovské PLUS pre Stuarta, že sa pustil ako verný ENGland-man spievať v nemčine - toto je väčšinou nepočúvatelné -) Skladba " Mein Herz Brennt " je vraj coverom od RAMMSTEIN - ktorých chvalobohu nepočúvam, lebo by mi odpálilo repráky, ale Stuart to zvládol na chválitebnú. Celkové hodnotenie je za silné 4 stars, najväčšia sila sa skrýva v poslednej tretine albumu , tam je to za 5, odporúčam si vypočuť najdlhšiu - SHINE a uvidíte s akým kľudným pocitom zaspíte . Chlapci palec hore a teším sa na " klasickú " novinku -))

» ostatní recenze alba Galahad - Quiet Storms
» popis a diskografie skupiny Galahad


Waters, Roger - Is This the Life We Really Want?
2017-06-05

Waters, Roger / Is This the Life We Really Want?

4 stars

25 rokov - čiže štvrťstoročie si dal Roger pauzu od novej radovej dosky, ak za tú poslednú počítame AMUSED TO DEATH , album, ktorý podľa mňa naliehavosťou s prehľadom z pozície Watersa predčil kultovú stenu. Keď som si išiel album vypočuť po prvý raz, zaumienil som si, že ho nesmiem porovnávať s AMUSED-om, dopadlo by to asi zle. A dopadlo by to zle určite, aj keď úplne hrozne nie. Preto sa pozrime na novinku triezvymi očami - nie je to zlé album. Je to v podstate typický Roger, ktorého spoznáte po dvoch tónoch a po prvom otvorení úst. Hudba kulminuje niekde medzi obddobím FINAL CUT a skoršími sólovkami - neurazí a myslím si Rogerových fanúšikov nesklame. Berme to tak, že Roger už všetko čo chcel povedať - povedal. To najdôležitejšie čo mi tunak citelne chýba je bezkonkurečne smrtiaca "rogerovská" naliehavosť - začatá vo WALL.. a do dokonalosti dotiahnutá v AMUSED... Pre bežného poslucháča môže tento počin znieť bezmocne - na Rogerom nastavenú latku je to akási smutnejšia veselohra v 12-tich dejstvách. To najlepšie pre mňa predstavujú skladby PICTURE THAT a následná BROKEN BONES s nádhernými pasážami, ale potom sa to zase vracia do zabehnutých pokojných vôd. Zhrnuté - pekné album - žiadna flákareň - ale - príliš veselé -(( 3 a pol za album + 0,5 bodu za texty - tie sú silné ako vždy. Takže za 4 a ja verím, že z Rogera sa na staré kolená stal optimista - k nemu sa to VYSLOVENE NEHODÍ....

» ostatní recenze alba Waters, Roger - Is This the Life We Really Want?
» popis a diskografie skupiny Waters, Roger


Anubis - The Second Hand
2017-05-21

Anubis / The Second Hand

5 stars

Tak a pridám ešte v krátkom slede recku na album, ktoré som tohto roku očakával jednoznačne najviac - ANUBIS sú moji najväčší obľúbenci - takže je to logické. CD sa objavilo v mojej pošte skoro celý mesiac pred oficiálnym vydaním, veď kto by ešte mesiac čakal, že -))Na rozdiel od predchádzajúceho CD, kde som nekriticky očakával po " Tower " ďaľšiu nesmrteľnú dosku a potom bol mierne sklamaný, hoci album je to výborné - tentokrát som očakával niečo medzi 3kou a 4kou a ..... tentokrát som to aj viac menej dostal. Čiže úbytok " floydizmu " a viac " anubizmu ". Takže poďme sa na to pozrieť bližšie po cca. 5 vypočiach. Úvodná THE SECOND HAND je akoby dlhším introm , má naladiť poslucháča čo bude nasledovať. Prichádza FOOLS GOLD - zrejme najväčšia pecka nosiča - pritom začína nenápadne baladicky ale pozor prichádza refrén : " Twisted truths and secrets, narcosis remains... " - nezameniteľná tsunami-hudobná vlna valcuje všetko živé - podporovaná dramatickým prejavom Roberta Mouldinga - nezameniteľný prejav - neskutočné ! Presne takto naliehavo vždy znie aspoň jedna skladba ( KING WITH NO CROWN z trojky , alebo AND I WAIT MY WORLD... z kultovej dvojky )- toto je presne to, prečo týchto austalčanov zbožňujem. Nasleduje THIS CHANGING SEASONS 1 - najmäkšia skladba albumu, pokojná , opäť akoby mala ukludniť, lebo prichádza THE MAKING OF ME - tá si vyžaduje pozorné počúvanie - je maximálne prepracovaná so silným dramatickým refrénom - Mouldingov vokál je rovnocenným nástrojom, absolútne nezameniteľný - rozlíši ho aj hluchý v technoverzii rolničiek -) prepracovanosť pokračuje aj v WHILE ROME BURNS ale pomaličky už sa nám vynárajú "floydizmy". Prichádza BLACKOUT až so skoro popovým refrénom ( samozrejme hudba má k popu ďaleko asi tak ako politik k serióznosti ) THESE CHANGING SEASONS 2 opäť všetko ukľudňuje aby prišiel najdlhší epos - cca. 14.minútová PAGES OF STONE - pri prvom počutí mi troška splývala, ale s každým ďaľším počutím som už objavoval typické anubisácke pasáže - floydizmus pomaly naberá na sile - ale to samozrejme nevadí. Čo trošku vadí je posledná THESE CHANGING SEASONS 3 . Floydizmus už hrá prvé husle , na druhej strane je to ich najväčší vzor a predchádzajúci album to jasne dokázal - takže v tom až tak problém nevidím a dokonca by som skladbe ani nič nevytkol, len je to taký " bežný anubis " a mne to ako nadšencovi tejto skupinky nestačí -). Takže suma sumárum - ZÁPORY : poslednú skladbu by som vynechal a trošilinka mi chýba akoby "tepajúca basa" z prvých dvoch albumov - ale to je naozaj len maličkosť - všetko ostatné sú KLADY. Ak mám zpätne desatinne zhodnotiť všetky štyri štúdiovky tak asi takto - 1- 4,24 2- 4,99 3- 3,99 4( toto CD - 4,12 ). Z pohľadu hodnotenia na tomto webe samozrejme za 5. ANUBIS nikdy nesklame ! ANUBIS je svojský ! ANUBIS je proste ANUBIS. Sám som zvedavý ako sa albumu bude dariť na progarchives ( zatiaľ bohužiaľ len 3 hodnotenia, aj keď skoro stopercentné ). A som zvedavý čo príde ďalej. Rok sa pomaly blíži k polke a na stupni víťazov u mňa zatiaľ tohtoročné albumy EYE 2 EYE a CAST. Najvyššie samozrejme tento titul. Teraz som už nažhavený s čím príde DEAD HEROES CLUB. ANUBIS nesklamal, ďakujem chlapci -)

» ostatní recenze alba Anubis - The Second Hand
» popis a diskografie skupiny Anubis


Aisles - Hawaii
2017-05-21

Aisles / Hawaii

3 stars

Tak až teraz som si prvýkrát vypočul pilotne albumod týchto neoprogových Čilanov. Vybral som si najčerstvejšie CD - tunak pozerám , že je to uvedené ako single CD, mne sa do uší dostala 2CD verzia. Neoprog je moja hlavná "disciplína" - takže tunak mám tvrdé merítko. Takže.... nie je to zlé album. Je to pekné a u mňa taký mierny nadpriemer. Nič dychvyrážajúce, ale cez uši mi pomerne často prechádza veľa priemernejších kapiel tohto žánru. Určite si ho ešte raz vypočujem a už to je samo o sebe pozitívne. Keď sa zameriam na spomínanú 2CD verziu - tak všetko podstatné je obsiahnuté na prvom nosiči. Ak by bol album zredukovaný na prvých cca. 50 minút - dám 4 a štvrť hviezdičky - takto 3 a pol poctivých. Pekný neoprog na večerné počúvanie , len škoda, že sa každou skladbou vytráca dynamika a posledná štvrtina je už len pomerne baladicky nevýrazná. Ale za vypočutie to stojí -))

» ostatní recenze alba Aisles - Hawaii
» popis a diskografie skupiny Aisles


Edensong - Years In The Garden Of Years
2017-05-09

Edensong / Years In The Garden Of Years

5 stars

Tak týmto počínom , uviesť na PROGBOARD túto kapelku odčinil u mňa Antony negatívne pocity, ktorého som z jeho posledných recenzii mal. Ako som už spomínal , vkladať profily - proste nie a nie sa k tomu dokopať. Toto je totižto pre mňa osobne najlepší album, aký som za posledného cca. 2,5 roka počul. Takže recenzia bude taká u mňa typická , skôr o pocitoch ako o hudbe samotnej. Bude to skôr taká story. Minulý rok som si tradične prechádzal novinky, ktoré by sa mali v aréne progrocku objaviť a ako si tak rolujem a rolujem tak pozerám - nejaký EDENSONG. Zaujal ma obal a povedal som si, no počúvneme si upútavku či to nebude niečo zaujímavé. "Years in the garden of years" - aj názov je zaujímavý - no uvidíme. Zakladám slúchadlá a púšťam upútavku k novinke. Pozerám pri tom na televíziu, ale len asi 20 sekúnd - TV ide bokom a ja počúvam ukážky - SAKRA čo toto je !?!?!? Skupina vraj pripravovala album osem rokov ( no takýchto reklamných sloganov tu už bolo, že... ) - počúvam ďalej - SAKRA,SAKRA,SAKRA - čo toto je !?!?!?! Po cca. 6 minútovej upútavke si vydýchnem - OK, skúsim to ešte raz - SAKRA, čo je toto za muziku !?!?! - ok, veci idú bokom - dostávam sa cez jútúb na nejaký song z minulosti že " BENEATH THE TIDE " - 13 minút - počúvam, padá mi sánka, počúvam, zase mi padá sánka. Uffff , tak toto musím rozchodiť. Začína hladanie, dostávam sa k prvému CD skupiny, počúvam a je to rozhodnuté !!! Kedyže má vyjsť tá novinka ?? Aha , už je tu prvá skladbička - COLD CITY - tentokrát padá sánka už dosť hlboko a začínam precitať. HURÁÁÁ, už som sa dostal k novinke, som rovno v Tatrách , idem na celodenný výlet a cesta busom trvá cca hodinku. Nasadzujem slúchadlá a počúvam. " Vystupovať ! " hovorí šofér. Aha, vystupujem a neviem sa rozhodnúť či mám na ten výlet ísť. Pretože dosť ťažko sa môžem sústrediť na peknú prírodu, keď som počul niečo oveľa zaujímavejšie. V danom okamihu sa EDENSONG u mňa dostávajú spolu s ANUBIS a DEAD HEROES CLUB do TOP 3 mojej aktuálnej zbierky skupín "progrocku novej éry". Ako vravím recenzia bude skôr o pocitoch - ale ak by teda chcel niekto vedieť o akú muziku sa jedná tak velmi zjednodušene povedané - 40% tvrdšieho JETHRO TULLU, 20% DREAM THEATRU a zvyšných 40% tvrdý mix originality. Opisovať album nemá zmysel - doporučil by som tak pre okoštovanie prvú skladbu " COLD CITY " - ktorá obsahuje asi všetko podstatné z tvorby EDENSONG a na dorazenie poslednú vypalovačku " YAWN OF A BLINK " - ktorý mi vždy pri počúvaní rozbije solar na prach. Ako vravím, toto nie je o muzike , toto je o pocitoch . A o jednej rade - skúste si tento album vypočuť, samozrejme každý máme iný feeling - ale neni veľa albumov ktoré by som chránil pri požiari v baráku- tento by som ale chránil aj keby som mal uhorieť......

» ostatní recenze alba Edensong - Years In The Garden Of Years
» popis a diskografie skupiny Edensong


Tea Club, The - Grappling
2017-05-04

Tea Club, The / Grappling

5 stars

Táto recenzia bude tak trocha od veci a vlastne nejakým tým pocitom, ktorý vo mne posledne vyvolali prestrelkové recenzie pánov Alienshora a Antonyho - kde hlavných obsahom je veľakrát - to je ploché, to je popové, nemáto šťavu, to tu už milionkrát bolo - zase tu niekto vykráda samého seba atd atd - čiže v sumáre - je to len ďalší plebs. A práve preto som si vybral tento album skupiny, cez muziku ktorej sa musí človek postupne prekúsávať a prekusávať a znova sa prekúsavať, až na cca. 10-12 pokus človek zistí, že je to skvost po všetkých stránkach. Mám veľmi rád Barock Project aj Big Big Train a nedám na ne dopustiť. Ale ak sa teda niekomu zdajú tieto legendy bezduché - tak ponúkam jeden pokus - vypočujte si tento album - je v nej nádherná sofistikovaná krása a ak si ju raz zamilujete, už sa jej nevzdáte. A ak by som mal uviesť nejakú indíciu - tak ma napadá MARS HOLLOW. A keď sa Vám bude tento album zdať plochý, málo nápaditý, tvorený pre prachy a hladkanie si vlastného ega - tak potom je to už jasné - MODERN TALKING vraj chystajú najlepší album v celej rokovej histórii, stačí si len počkať...... PS : omluva, že sa jedná skorej o nas....osť z mojej strany - ale niekedy si človek musí ulaviť. Vopred ďakujem za pochopenie

» ostatní recenze alba Tea Club, The - Grappling
» popis a diskografie skupiny Tea Club, The


Headspace - All That You Fear Is Gone
2016-04-06

Headspace / All That You Fear Is Gone

5 stars

73 minút brilantného progmetalu a dosiaľ môj jasný favorit na album roka v progmetalovej množine ! Tam kde začína tápať THRESHOLD , tam nastupuje HEADSPACE ) Mladý Wakeman s družinou predvádza náhernú paletu zvukov a inštrumentálnych kanonád ( odporúčam najmä druhú polku skladby THE SCIENCE WITHING US - kde poslucháčovi doslova padne sánka. A Wilsonov vokál ?? spieval ten niekedy slabo ? Nepämatám si a to mám sloniu pamäť. Brilantné !!! 5 s velkou rezervou.

» ostatní recenze alba Headspace - All That You Fear Is Gone
» popis a diskografie skupiny Headspace


Dead Heroes Club - Everything Is Connected
2016-04-02

Dead Heroes Club / Everything Is Connected

5 stars

Takže som sa konečne prinútil k tomu, aby som sem pridal jednu z momentálne pre mňa najobľúbenejších skupín, konkrétnejšie spolu s ANUBIS najobľúbenejšiu skupinu súčasnosti a napísal niekoľko riadkov o najcitlivejšom a najosobitnejšom albume, aký som za posledné viac ako 3 roky počul. Progresívne albumy rozdeľujem do viacerých skupín : priemerné , dobré, výborné, vynikajúce a „nerozchoditeľné“ údery na solar. Tretí počin DHC patrí bez najmenších pochýb do tej poslednej a z hľadiska poradia sa v mojom rebríčku všetkých albumov, ktoré som počas mojej dlhy doby počúvania tejto tématickej hudby počul ( vyššie už je len prvotina Crimsonov, DIAL – „ Synchronized“, Pain Of Salvation – „ The Perfect Element „ a Anubis – „ A Tower Of Silence „ ) Ale poďme naspäť k albumu – tentokrát sa pokúsim zhodnotiť jednotlivé skladby samostatne.
THE HUNGER - Absolútna neoprogresívna vypalovačka. Album začína akoby húpavým ťažkouchepiteľnym úvodom s brilantnými čineľkami aby sa to po chvíľke rozbehlo - " Bright ligts of the city shines... "-Liam Campbell má absolútne nenapodobniteľnú farbu hlasu ako aj vlastne celkový prejav, ktorý dodáva hudbe ďaľší kvalitatívny rozmer. No a refrén ?? Ufff, vždy keď ho Liam začne spievať - poskakujem po byte ako mladík, ktorého nachlo komunistické techopárty -)(6/5)
TRUTH - prvá z troch balád - citlivá, opäť absolútne osobitá, upokojujúca,proste nádherná (5/5)
MACHINE IN THE GARDEN - Titulná skladba, aj keď názvovo iná - krásne prepracovaná od úvodného chytlavého riffu až k refrénu a zase celé dokola (5/5)
WE BREATHE TOGETHER - druhá balada, opäť žačína húpavou , ale nádhernou prácou basy a tie činelky !!! " we breathe together... " Liam nás zase vťahuje do svojho sveta - zrejme štruktúrou najpreprovanejšia skladba albumu, bez hluchej sekundy , ktorú vždy počúvam so zatajeným dychom (6/5)
Krátka EXIT THE QUEEN ( 4/5 ) a nasledujúca SALE OF THE CENTURY (4,5/5 ) sú nadštandartné skladby, ktoré majú len jedno mínus - ocitli sa na albume, kde ostatné skladby sú fantastické - na druhej strane obidve skladby poslucháča navnadia na predchádzajúci počin DHC - album " A Time Of Shadow ", ktoré je vedený práve v duchu týchto dvoch skladieb.
A čo na záver ? DHC si nechali samozrejme to najlešie - WATCHING AND WAITING MAN - nádherná balada s obrovskou hudobnou , lyrickou aj nadčasovou hĺbkou - Liam sa s Vami lúči a posúva Vás do role práve spomínaného " Čakajúceho človeka "(6/5)Škoda, že ďašiu skladbu očakávame zbytočne -(
Čo dodať na záver ? Švédski symfočarodejníci ANIMA MORTE sa minulý rok vyjadrili v zmysle, že svoju kvalitu musí skupina potvrdiť tretím ( rozhodujúcim ) albumom ( čo aj dodržala ). DHC však svoju kvalitu potvrdili tak presvedčivo, že naozaj neviem, či budú schopní tento počin ešte niečím prekonať. Ja pevne verím, že áno. Ak ste fanúšikovia neoprogu a tento album ste ešte nepočuli, urobte to a ja Vám garantujem, že tých necelých 50 minút strávených v spoločnosti DHC nebudete ľutovať. A budete si pamätať, že Everithing is connected.... Ďakujem, írsky priatelia, ĎAKUJEM.

» ostatní recenze alba Dead Heroes Club - Everything Is Connected
» popis a diskografie skupiny Dead Heroes Club


Millenium - Ego
2016-01-13

Millenium / Ego

5 stars

Jajajááj, ako je možné, že táto momentálne viac ako zásadná neoprogresívna "banda" z krajiny, kde je neoprog veľmi silne zakorenený tu nemá ani jednu recenziu !?!? Tak to musím hneď napraviť -)MILLENIUM má za sebou už pomerne dlhú históriu a tak ako veľa iných polských zoskupení naväzuje na legendu COLLAGE .Hudobne sa jedná o čistý neoprog,hudobne stojí na dvoch pilieroch - klávesistovi a skoro výhradnému autorovi - R. Kramarskom a vokalistovi, ktorého si vďaka jeho typickému zafarbeniu a častým falzetom nemôžete pomýliť - L. Gallovi. Album EGO je albumom, vďaka ktorému som sa o skupiny začal zaujímať a musím konštatovať, že pre mňa osobne absolútne hudobne najsilnejším počinom. Dokonca ho pokladám za jeden z najlepších neoprogresívnych albumov roku 2013. Jednoducho povedané, ak by som si mal v svojej zbierke nechať len jedno album MILLENIA - bolo by to bez váhania toto. Má pre mňa proste takú magickú atmosféru a je neuveritelne kompaktný. Album začína pilotnou skladbou EGO , ktorý sa z úvodného jednoduchého motívu postupne rozvinie do krásnych plôch. Nasleduje prvý vrchol - balada BORN IN 67, nádherný Gallov spev vám nedovolí dýchať - bezchybné. DARKS SECRETS je už trošku dynamickejší kúsok a pozor teraz to prichádza - najkrajtšia skladba tohto albumu ale najemotívnejšia a najprecítenejšia skladba v celej diskografii skupiny ( samozrejme pre mňa osobne ) - WHEN I FALL. Každý tón tu človek týmto chlapcom verí - úžasné klasické piáno - fantastický emotívne "vypätý" Galov vokál - v tejto skladbe ukazuje celý svoj rozsah. A k tomu nádherný silný text. Texty sú ako vždy tiež veľmi silnou stránkou MILLENIA. Pre mňa je táto skladba natrvalo usadená medzi TOP 10 najlepších skladieb aké som za už skoro 30 rokov, odkedy sa tejto hudbe venujem - počul. Čo počutie to zimomriavky ! Posledné dve dlhšie skladby sa nesú v "marillionovskom" duchu, najmä prvá z nich - LONELY MAN. GOODBYE MY EARTH pomaly ukľudňuje poslucháča a ten pomaly precitá - nádherne precitá. Často sa opakujem, že sú albumy, kvôli ktorým som vďačný, že počúvam progresívny rock - toto je ďaľší z nich. Každý má svoje vlastné ego - ja uprednostním to od MILLENIA - vďaka.

» ostatní recenze alba Millenium - Ego
» popis a diskografie skupiny Millenium


Mystery - Delusion Rain
2015-11-08

Mystery / Delusion Rain

5 stars

Jesenný dážď je väčšinou pochmúrny a jesenné rozčarovanie smutné. Niekedy sa ale stane sa tieto veci zkĺbia do niečoho nádherne pozitívneho - a to je práve prípad novinky od MYSTERY. Nakoľko táto skupinka patrí do TOP 5 mojich momentálnych neoprogresívnych obľúbencov - na nový počin som sa mimoriadne tešil, hlavne po tom ako som po smutnejšej správe, že Benoit odchádza z postu speváka troška si odpočinúť ihneď po zhliadnutí ukážok s novým spevákom zistil, že obavy sú zbytočné a Jean Pegeau je viac ako dôtojnou náhradou. Takže čo nám ponúka DELUSION RAIN ? Rozdelil by som ho do troch častí - Prvú predstavuje úvodná pilotná skladba - DELUSION RAIN. Tu nie je treba veľa hovoriť - absolútny skvost - moja nominácia na skladbu roka - precítené, nádherné. Druhú tretinu tvoria tri ďalšie skladby. IF YOU SEE HER - pomalšia balada v klasickom prevedení ala Mystery, už dynamickejšia THE LAST GLASS OF WINE, opäť jasne rozpoznatelné postupy z predchádzajúcich albumov a skoro 20 minútová THE WILLOW TREE. Hoci má skoro spomínaných 20 minút - obsahuje veľa pekných motívov a zmien tempa. A prichádzame k tretej tretine albumu, ktoré by som nazval "Grand Finále", ktoré predstavujú dve skladby - dynamicky nadupaná WALL STREET KING, predstavujúca MYSTERY v životnej forme a na záver žiadna relaxácia - za baladickým názvom A SONG FOR YOU sa skrýva neskutočný neoprogresívny nárez - v tejto skladbe sa ukazujú MYSTERY v dosť nezvyčajnej rovine - ukazujú svoje inštrumentálnu zdatnosť. A panečku, že teda vedia vyvádzať !! V určitých pasážach sa mi zazdalo, že mi niekto v ušiach mixuje DREAM THEATER a KING CRIMSON v ére "Discipline" + ešte klávesové výpady ala FRIGHT PIG. To všetko však stále v klasickom zvuku MYSTERY. Na záver ešte ďalšie 3 klady - palec hore pre bicmena, ktorý je na rozdiel od predchádzajúcich počinov v tzv." prvej línii ". Ďaľší palec hore pre zvuk. Naozaj vynikajúci až excelentný. A tretí palec za nádherný Cover. Každý rok si vyberám albumy do TOP 3 v kategórii neoprog. Aký bude ten tretí, zatiaľ neviem, ale v dvoch mám isto - SEVEN STEPS TO THE GREEN DOOR "Fetish" a MYSTERY " Delusion Rain " . Vrelo doporučujem.

» ostatní recenze alba Mystery - Delusion Rain
» popis a diskografie skupiny Mystery


Riverside -  Love, Fear And The Time Machine
2015-09-28

Riverside / Love, Fear And The Time Machine

4 stars

Takže zopár slov k čerstvému titulu riečnych umelcov to Polských. Tento album bol akýmsi otáznikom, ktorých merom sa skupina vydá, nakoľko predošlý počin už výrazne hudobne odkročil od prvých dvoch titulov, ktorými si RIVERSIDE podmanili progrockový svet. Trošku by som na začiatok prirovnal ich nový album k poslednému počinu PENDRAGON - resp. snahou skĺbiť zvukové množiny prvotín a hudobného smerovania posledných rokov. Výsledok ? No vôbec to nie je na škodu. Je pravdou, že prvým počúvaním hlavne prvých dvoch skladieb som bol trocha sklamaný ( a veľmi mi nešmakujú ani teraz ), ale od tretej rockovejšej "húpačky" sa RIVERSIDE už dostávajú postupne do formy a od polky štvrtej skladby je to už vskutku silné dielo s pre mňa najzaujímavejšou skladbou - baladou " Afloat ". Jedna recenzia na progarchives vcelku zaujímavo hodnotila album ako rockový za 4,5, zato ako progresívny za 2 hviezdičky. Niečo na tom pravdy bude, aj keď osobne tam toho progrocku stále cítim pomerne dosť. V limitovanej edícii obsahuje toto CD ešte jeden výlisok s tradičnými skladbami tzv. " experimentálnych" zvukových koláží, tak ako na predchádzajúcom albume alebo na predposlednom sólovom projekte M. Dudu. Takže záverečný rezultát - prvá polka CD - slabšie 3stars, druhá polka - slabších 5stars - výsledok sú solídne 4. Kvalitný album, uvidíme čo bude ďalej -)

» ostatní recenze alba Riverside - Love, Fear And The Time Machine
» popis a diskografie skupiny Riverside


Marillion - Seasons End
2015-07-14

Marillion / Seasons End

5 stars

Takže, nie je to tak dávno, čo som hodne vlažne zhodnotil album "Anorachnophobia", ktorý proste nie je z mojej šálky kávy. Ale Marillion to je veľká ikona a zaslúži si ospravedlnenie za 3 - bodové hodnotenie a to by som rád odčinil pár vetami k tomuto albumu. SEASONS END je pre mňa jednoznačne najsilnejším albumom celej doterajšej éry , vrátane "Fishovského" obdobia a to ešte vyzdvihuje fakt, že vyšiel v čase, keď FISH práve na vrchole formy skupinu opúšťa a je veľa takých, ktorí neveria, že bez neho to pôjde tiež. Ale išlo to a AKO! Takže pár slov k jednotlivým skladbám - otváračka THE KING OF SUNSET TOWN - uvádza poslucháča do nového "soundu" marillion - tzv. " hogarthovského soundu " - odlišný od Fišingu, ale stále tak typický pre skupinu. EASTER - netreba predstavovať - spolu s "Kayleigh" asi jediná skladba, ktorú môžeme výnimočne počuť aj v komerčných rádiách. Krásna balada a výbornou akustickou gitarou + Hogarthov zamatový vokál. THE UNINVITED GUEST - dynamickejšia vec - evokujúca nasledujúci album " Holiday in Eden ". SEASONS END - prvý vrchol albumu s nádhernými pasážami - Hogarth nepolavuje a ba naopak stupňuje gradáciu do nasladujúcej HOLLOWAY GIRL, ktorá mi zase silne evokuje ďalší legendárny počin - " Brave ". Gradácia dosahuje vrchol , naliehavosť dosahuje vrchol - Horgarthov vokál dosahuje vrchol - to všetko v skladbe BERLIN. Prichádza ďalšia skvelá balada v akustickom prevedení AFTER ME a nazad k dynamickejšej forme nasledujúceho albumu "HIE" -HOOKS IN YOU. To najlepšie samozrejme nakoniec - bezkonkurenčne najemotívnejšia pecka - SPACE, ktorá postupne graduje aj s Hogarthovým hlasom núti poslucháča k "počúvačskému" orgazmu !-) Celkové hodnotenie je jasne za 6. " Everything About You So Perfectly Restrained, But Everything Inside You BITES YOU !!! " Preto si treba vložiť do prehrávača SEASEND END a hryzenie prebolí.....

» ostatní recenze alba Marillion - Seasons End
» popis a diskografie skupiny Marillion


Mystery - Theatre Of The Mind
2015-07-03

Mystery / Theatre Of The Mind

4 stars

Nedávno ma napadlo, že by nebolo zlé vypočuť si staršie vecičky od MYSTERY, ktoré síce nie sú kritikou až tak tak vyzdvihované a mňa až tak tiež neohúrili - ale človek niekedy mení názor. Tak som prehnal hlavou dvakrát debut a aké sú pocity? No ono to vôbec nie je neo-prog priemer - kapelu už na tomto albume mala svoj "špecifický", ľahko rozpoznateľný sound a ako debut si teraz po opätovnom vypočutí tento album podľa mňa zaslúži viac ako len cca. 3,10 na Progarchives. Samozrejme - ako nadšenec Mr. Benoita pozorne porovnávam vokálne linky - tak samozrejme Benoit to nie je, ten feeling tam trocha chýba, ale pôvodný vokalista má svoje kvality a v niektorých skladbách ma dokonca viac ako príjemne prekvapil. Album je kompaktný , snáď len trošku "hitovejšia" úderka BLACK ROSES sa mááááálinko obtrela o "softrock", na druhej strane sú tu silné balady, ktoré sú všeobecne silnou stránkou Mystery - vyzdvihol by som hlavne MY DREAMS. Takže podtrženo, sečteno - vydarený debut, ktorý upozornil poslucháčov NEOPROGU, že je tu viac ako kvalitná grupa z Kanady. 3 a 3/4 hviezdičky , zaokrúhlujem samozrejme hore -)

» ostatní recenze alba Mystery - Theatre Of The Mind
» popis a diskografie skupiny Mystery


Marillion - Anoraknophobia
2015-07-02

Marillion / Anoraknophobia

3 stars

Tak som sa rozhodol, že napíšem zopár slov aj na nejaký ten album, ktorý veľmi neni v mojom košíku "obľúbenosti". Tento album pokladám za súčasť tzv. "spanilého"obdobia Marillion spolu s predchádzajúcimi dvoma počinmi.Album som si prepočul po pomerne dlhom období - dal som si záležať, aby mi nič neuniklo - ale proste - nie a nie to dostať pod kožu. Samozrejme, zlý album to zďaleka nie je - nájdu sa v ňom niektoré krásne momenty, najmä v druhej skladbe, ale proste - chcem v tom "byť doma", ale je to marný, je to marný, je to marný. Proste "This Strange Engine" - to je moje gusto - ale v zbierke tento album samozrejme mám -))

» ostatní recenze alba Marillion - Anoraknophobia
» popis a diskografie skupiny Marillion


Arena - The Unquiet Sky
2015-04-17

Arena / The Unquiet Sky

5 stars

Tak 4 roky uplynuli a ARENA is back ! Búrlivá obloha prichádza po predchádzajúcom albume, ktorý časť fánušikov trošku "odsunula stranou" ( hoci mne sa album páčil ), aj preto sa čakalo čo bude nasledovať. Taktiež vraj nový spevák moc nepresvedčil a tak a tak. No a práve tu prišla razantná odpoveď - Paul Manzi na tomto albume výrazne posunul latku a dokázal že patrí do zostavy právom - odporúčam si vypočuť baladu "How Did it Come to This?" - pre mňa najsilnejší moment albumu a jedna s najcitlivejších balád Areny vôbec. Inak hudba plynule naväzuje na predchádzajúci počin - je trošičku dravejšia, čo je vzhľadom na to že prevažným autorom hudby je skoro vždy baladický Nolan - veľké plus. Všetko podstatné sa pre mňa odohraje v prvých siedmych skladbách albumu - dovtedy jednoznažne 5 hviezdičiek - posledné skladby mi trocha splývajú - preto celkovom 4,5. Album kompaktnejší ako predošlí a teraz ako to zaokrúhliť ? No keďže sme tu mali Arenu naživo pred 2 týždňami a odohrali 2 hodinky krásneho neoprogu - tak zaokrúhlujem smerom hore. Obloha je nepokojná, ale v duši je pokoj - ARENA opäť obstála -)

» ostatní recenze alba Arena - The Unquiet Sky
» popis a diskografie skupiny Arena


Pallas - Wearewhoweare
2015-01-20

Pallas / Wearewhoweare

5 stars

Tááák a po trojročnom čakaní ( čo je u Pallasákov akoby taká nepísaná konštanta -))vyšiel na sklonku roka ich ďaľší počin . Počin s veľmi špecifickým názvom, ešte špecifikovanejším bootlegom ale a to je najpodstatnejšie - s viac ako prepracovaným hudobným prejavom. PALLAS - to je samo osebe záruka kvality, nejaký ten prešlap určite nehrozí.Toto CD je druhý nosič s novým spevákom a tu najviac hodnotím prísun oproti albumu predošlému , kde mi Paul Mackie akosi úplne nesadol. Tunak ale jeho hlasový prejav značne napreduje - citelne ukazuje viac zo svojej škály ( odporúčam hlavne prepočuť si NEW LIFE ). Najviac mi sadla úvodná SHADOW OF THE SUN - to je vyslovene " úderka jako prase " a posledná zvukovo viacvrstvenná WINTER IS COMING. Album je pre mňa štruktúrou viac prepracovanejší ako predchádzajúci XXV. A keďže tomu som dal 4,5 a zaokrúhlil dole, teraz zaokrúhlujem nahor. Škótsky neoprog - to je proste PALLAS a už sa teším na sólovku Nialla Mathewsona. Jeho gitarové party sú proste nezaminetelné -)

» ostatní recenze alba Pallas - Wearewhoweare
» popis a diskografie skupiny Pallas


Hostsonaten - The Rime Of The Ancient Mariner - Chapter One
2014-12-20

Hostsonaten / The Rime Of The Ancient Mariner - Chapter One

5 stars

Zase využijem fakt, že sa tu čerstvým prírastkom stala táto talianska kapelka a napíšem zopár slov k tomuto albumu, ktorý ma v čase svojho vzniku a samozrejme aj dnes viac ako príjemne prekvapil. Štýl RPI, to jest progresívny rock z krajiny talianskej je opäť len mojím okrajovým žánrom, ale rád si semtam niečo z tejto "bezodnej studnice" pustím - je ale pravdou, že titulov, ktoré ma z tohto oboru "dostanú" , nie je príliš veľa. Toto je však práve jedno z tých CD, ktoré na mňa zapôsobili blahodárne. Musím sa priznať , že je to jediný album tejto skupiny, ktorý mám zatiaľ napočúvaný ( bohužiaľ stále nie je čas dostať sa k tým druhým ). Myslím si, že kto je odchovaný na mene GENESIS , konkrétnejšie na jeho zlatej ére, toho tento album musí proste dostať. Tá atmosféra ala" Selling England..... " vás proste opantá ako niť , ktorá sa tiahne celým albumom - nádherné vokálne linky - nástroje akoby tvorili rozprávku. A hlavne to, čo mi proste u väčšiny RPI kapiel trošku vadí - to jest akoby trošku nadradené dychové sekcie ( práve kvôli tomuto faktu cca. 70% RPI albumov po 2 vypočutiach odkladám stranou )-tak to je krásne podriadené celku. Symfonická etuda o ťažkých časoch starých námorníkov Vám určite skrášli dlhý večer - bravó Mr. Zuffanti a spol. -)

» ostatní recenze alba Hostsonaten - The Rime Of The Ancient Mariner - Chapter One
» popis a diskografie skupiny Hostsonaten


Antimatter - Fear of A Unique Identity
2014-12-17

Antimatter / Fear of A Unique Identity

5 stars

Tak v prvom rade musím prezradiť , že tento štýl označovaný ako post-metal, nie je úplne moja šálka kávičky. Vlastne sa mi tento album dostal do uší náhodou - zaujal ma obal a hlavne názov albumu. Po vypočutí som mal taký pocit, že je to vcelku zaujímavé a párkrát som si to ešte vypočul. Potom som sa k tomu nevracal ale niektoré silné momenty mi album stále vracali do povedomia a tohto roku som si ho ešte párkrát vypočul a následne spolu s predchádzajúcim počinom objednal a mám ho už aj doma. Prečo post-metalové album v mojej zbierke, kde 50% tvorí neo-prog, 40% artrock a zvyšok jazzrock a progmetal a zopár iných škatuliek ? No tak v prvom rade pre atmosféru a ponuro-citlivú náladu, v ktorej je obalený celý album. No a neskutočne matnezamatový vokál Micka Mossa. Tento vokál tvorí podstatnú, ak nie zásadnú úlohu v tvorbe Antimmater - veľakrát ma pri jeho počúvaní blahodarne zamrazí. Na obale predchádzajúceho albumu som našiel etiketu s nadpisom " The saddest band in the world " - s týmto by som síce úplne nesúhlasil , lebo smútok má neskutočne veľa podôb, ale že Antimatter má svoju neodškriepiteľnú " Unique Identity " - to je bez debaty. Album nemá v podstate slabšie miesto a pre mňa stojí hlavne na troch nosných zlatých klincoch - resp. zlatých pilieroch. Úvodná "PARANOVA" s nádherným refrénom , záverečná " A PLACE IN THE SUN ", ktorá čisto stojí na Mickovom hlase a pre mňa už nesmrtelná " WIDE AWAKE IN THE CONCRETE ASYLUM ", kde sa spojilo úplne všetko - atmosféra, mrazivý vokál, silna sociálny výpoveď. Máte radi ANATHEMU v období niekedy pred desiatimi rokmi ? chcete počuť jeden z najzaujímavejších vokálov POSTMETÁLOVEJ scény ? Chcete vedieť ako skľučujúci môže byť strach z vlastnej identity ?? Vložte si do prehrávača toto CD....

» ostatní recenze alba Antimatter - Fear of A Unique Identity
» popis a diskografie skupiny Antimatter


Anubis - Hitchhiking to Byzantium
2014-12-05

Anubis / Hitchhiking to Byzantium

5 stars

Takže v prvom rade som rád, že webstránka je alive again -)Takže sa môžem pustiť do hodnotenia albumu na ktorý som čakal ako milióny ľudí kedysi dávno na zmenu režimu -))ANUBIS je momentálne mojou najoblúbenejšou kapelkou a pro predchádzajúcom superalbume boli moje očakávania viac ako vysoké.Takže som CD vložil do prehrávača a vypočul si ho. A dojmy ? No ako to povedať - neostal som obarený ako som myslel, ale vzápätí som sa hneď vzpamätal a uvedomil si, že je nezmysel očakávať po superalbume album ešte superskejší. Po nesmrtelnom opuse PAIN OF SALVATION - " The Perfect Element " som tiež očakával superveci ( a čakám doteraz -)) ale nedočkal som sa. A to POS vydali po tejto doske sakra kvalitné vecičky. Preto som sa " od-anubisobnil " a počúval ešte raz a potom ešte veľa krát a zistil , že je to opäť vec prenádherná. No rozdiel od predchádzajúcich albumov je tu oveľa zjavnejší vplyv ich najväčšieho vzoru - Floydov, dá sa povedať že skoro polovička skladieb je jemne floydovská , ale to vôbec nevadí - najmä "Crimson Stained Romance" je floydovsky ladený skvost. Zlatý klinec albumu prichádza hneď po úvodnej "náladotvornej" FADEOUT. "A KING WITH NO CROWN" - neskutočný "neonárez" - typická tsunami vlna zvaná Anubis tlačí a ničí pred sebou všetko čo jej príde do cesty. V mnohých skladbách môžme opäť počuť typickú "hravú basu" a to som si až neskôr všimol, že post basáka bol preobsadený. Pomalšie skladbičky sa striedajú s dynamickejšími - pre praiznivcov dlhších skladiem je potom určený viacvrstvový miniepos " A ROOM WITH NO VIEW ". Čo napísať na záver - ANUBIS ostávajú mojími aktuálnymi jedničkami. V porovnaní s predchádzajúcimi počinmy by som dal 4 hviezdičky - z pohľadu celoprogboardového nemôžem nedať 5. A viete čo je na tomto diele super - že sa mi stále páči viac a viac - proste ANUBIS... -)

» ostatní recenze alba Anubis - Hitchhiking to Byzantium
» popis a diskografie skupiny Anubis


Yes - Heaven & Earth
2014-08-06

Yes / Heaven & Earth

3 stars

Takže - zatiaľ sa tu objavilo len jedno hodnotenie aktuálných YES-ákov. Troška málo , žeby bola novinka až taká zlá ?? No,akoby som to povedal, zase povedať že je zlá by bolo asi nekorektné. Nie som síce ortodoxný YES-ák, aj keď mám v zbierke ( zahrnujúc aj sólo-počiny a bočné počiny členov ) viac ako stovku albumov a tak sa k tomu vyjadrím ako neortodoxný YES-ák, počúvajúci YES-) Mám to o to ľahšie, že väčšina postrehov tu už bola povedaná v prvotnej recenzii a nedá sa s nimi nesúhlasiť. Preto by som len doplnil niektoré vlastné úvahy.Je to "YES" ? - No ani moc nie , ale je v tom určite počuť YES -) Čo v tom ale nepočujem, je dynamika. A to dynamika ako taká , o "YES_dynamike" ani nehovorím. Áno je to taká yesovská ASIA. Ale pritom v každej skladbe sa nájdu niektoré výborné pasáže. A vždy keď to začína byť zaujímavé - zrazu BUM a je to v hajzlu !( ospravedlňujem sa za vulgarizmus ). Osobne by som zo všetkých skladieb dokázal poskladať tak 8-9 minútovú superpecku. To je ale troška málo -( A môj názor na Davisona ? Keď spieva prirodzene , je to fajn, akonáhle sa pokúša o tzv " Andersonovské jačáto " - zase je to v hajzlu. Ortodoxní fandovia YES ma asi zabijú, ale mne sa predchádzajúci počin " FLY FROM HERE " páči viac ako napríklad TALK, alebo LADDER - proste Benoit má nádherný hlas, nehrá sa na Andersona a .... proste mám ten album rád. Tunak proste som to po pár počutiach odložil a zrejme sa k tomu dlhšie nevrátim. Dal by som 2,5 hviezdičky, ale pozor - sú tu posledné 3 minúty poslednej skladby , a tie posúvajú hodnotenie na 3. Kua, prečo tie 3 minúty prišli tak neskoro ? Prečo tak nekoro ????.....

» ostatní recenze alba Yes - Heaven & Earth
» popis a diskografie skupiny Yes


Anubis - A Tower Of Silence
2014-06-07

Anubis / A Tower Of Silence

5 stars

Tak , v prvom rade by som chcel poďakovať Kaktusovi, že ma predbehol a urobil za mňa krok, ktorý som plánoval už dávnejšie - pridať sem skupinu, ktorá ma za posledné štyri roky oslovila svojou tvorbou najviac - ANUBIS !!!-))Ešte raz veľké - ĎAKUJEM. A prejdem hneď k hodnoteniu diela, ktoré pre mňa predstavuje absolútny vrchol žánru, označovaného ako neoprog. Áno, hodnotenie bude viac ako subjektívne - ale na objektivitu sú tu iní -). Takže - ak prvým albumom uštedrila skupina svetu progresívneho rocku len ťažko rozchoditeľný ľavý direkt, tak albumom A TOWER OF SILENCE už smrtiaci ťažkotonážny pravý hák. A pritom pri prvom počutí tohto albumu som len ľahkovážne zhodnotil - vcelku dobré.... Našťastie som pri jednom počutí neostal a od druhého ( dosiaľ odznelo v mojich ušiach toto album viac ako 40krát ) som začal prepadávať tejto hudbe tak, že som na nej začal byť viac ako závislý . Aká je vlastne samotná hudba ANUBIS ? Áno silne ovplyvnená ikonou PF , ale zároveň svojská, nenapodobiteľná, silná a citlivá zároveň. Ako keď fanúšik YES vkladá do svojho prehrávača CLOSE TO THE EDGE ,tak sa cítim ja, keď mi v ňom rotuje " Tower... ". Od úvodného : " Tu-tudududu-tududududududu-dudududu "- valiacej sa zvukovej steny vnútornej eufórie a melanchólie citov zároveň až do poslednej sekundy albumu predstavuje táto hudba pre mňa absolútne muzikantské blaho. A tie nádherné basové linky !! ufff. Do toho osobitý hlasový prejav Mr. Mouldinga vygradovaný v pre mňa najsilnejšom momente veľdiela - skladbe " And I Wait for my World to End " ufff !!! ááááno!!! Pre fanúšikov Floydov sú potom určené najmä posledné dve skladby obohatené, najmä v tej prvej nádhernou saxofónovou vsuvkou. Po všetkých týchto slovách isto pochopíte - prečo prvé cédečko novinky Anubisákov- "HTB " , ktoré prekročilo hranice Slovenska - skončilo u mňa doma -)) To som ale zatiaľ stačil napočúvať len trikrát - takže na hodnotenie je ešte čas. Každopádne , ak chcete počuť jeden z najlepších a najprecítenejších albumov, ktoré sa za posledné roky v neoprogresívnom svete objavili - tu je !! Možno Vás nezaujme, možno ma budete pokladať za blázna - nič to však nezmení na fakte, že jeden z mála dôvodov, prečo počúvam už viac ako 25 rokov tento druh hudby - sú srdcovky ako je táto. 10 hviezdičiek a ani o jednu menej ... -)

» ostatní recenze alba Anubis - A Tower Of Silence
» popis a diskografie skupiny Anubis


Mars Hollow - Mars Hollow
2014-05-23

Mars Hollow / Mars Hollow

5 stars

Pozerám, že táto kapelka je tu bez recenzie a to je viac ako smutné -)) Takže skúsim napísať zopár riadkom k ich debutu, priznám sa, druhý album zatiaľ napočúvaný nemám. Takže na úvod stručne : Parádny album skvelých muzikantov. Akým poslucháčom je ich tvorba určená ? Zbehol som zopár recenzii a našiel množstvo prirovnaní - dokonca aj k RADIOHEAD - čo bolo troška hrubé fopá, ale osobne najviac by som súhlasil so SPOCKS BEARD . No a osobne , kto z Vás pozná ich krajanov SYZYGY - tak ten bude týmto albumom viac ako nadšený -)Tých mi totiž evokujú najviac. Celé album je silné a kompaktné - za vrcholy považujem úvodnú "Wait for me" , kde chlapci ukazujú svoje majstrovstvo v pomerne širokej škále ( dvakrát sa objavuje motív, ktorí akoby "prebrali" na svoj minuloročný album anglický HAKEN ). Na vysokej úrovni sa držia aj vokály - tu najviac doporučujem skladbu "Wild Animal" - pre mňa druhý symbolický vrchol albumu. Rytmika bezchybná v každej skladbe . Málilinko sa mi miestami dostáva do popredia klávesák ( Emerson jeden z jeho idolov -) ) ale naozaj len málinko. Nie je to album na jedno počutie, ako ostatne býva u dobrých diel zvykom - ale pre fajnšmekerov ( ako napríklad stála recenzentka Kristýna ) určite sklamaním nebude. 4,7 bodu. Proste nádhera

» ostatní recenze alba Mars Hollow - Mars Hollow
» popis a diskografie skupiny Mars Hollow


Pendragon - Acoustically Challenged
2014-01-10

Pendragon / Acoustically Challenged

5 stars

K tomuto albumu, nakoľko tu nemá žiadne hodnotenie by som chcel povedať asi len toľko, že sa jedná pre mňa osobne o jeden z najlepších akustických "live" predstavení, aké som doposiaľ počul , resp. je u mňa hneď za "Pain of Salvation - 12:5". Jediné, čo je možno trošinka na škodu je fakt, že aranžmá skladieb v tomto prevedení nedávajú až taký priestor Nolanovi pre jeho klávesy. No a ako sa niekedy niektorí sťažujú na nahrávky v polských štúdiách, tak tunak je kvalita naozaj "kvalitná". Takže tí , kto náhodou tento album nepoznajú vrele doporučujem a verím že nebudú sklamaní - hodí sa do auta, navečer, na ráno - proste vždy a všade -) 5 hviezdičiek a ešte plus jedna za nádherný obal CD.

» ostatní recenze alba Pendragon - Acoustically Challenged
» popis a diskografie skupiny Pendragon


Deadsoul Tribe - A Murder Of Crows
2014-01-09

Deadsoul Tribe / A Murder Of Crows

5 stars

Tento hudobný progmetalový ( v širšom zaradení )skvost tu má zatiaľ iba jednu minirecenziu a hoci táto nebude "maxi" - nedá mi sa k tomuto ( pre mňa) jednoznačne najnadupanejšom albume "dušičiek" nevyjadriť. V prvom rade si dovolím pri všej úctu ku kapele ako takej tvrdiť , že je to záležitosť dvoch mužov - Mr.Devona, bravúrneho multiinštrumentalistu a výhradného autora a ... Adela Moustafu - bubeníka, ktorého nástroje sa na albume prinajmenšom v dvoch tretinách nestarajú o rytmiku, ale kráčajú si vlastnou "ponurou" cestou. Už úvodný ťažký gitarový riff prvej skladby napovie ,čo sa bude počas ďalších cca.60-tich minút diať - a hneď sa pridáva Adel brejkmi ako samostatnou jednotkou - do toho Devonov naliehavý nádherne ponurý hlas. V druhej časti prvýkrát zaznieva Devonova flauta, ktorú síce nevyužíva tak hojne ako na ostatných albumoch, ale zato presne tam, kde má. Podobný nádych majú aj skladby 3 a 4 - riffy, čiastočne pripomínajúce obdobie Psychotic Waltz, avšak v ponurejšom háve. A už je tu zvonenie starého telefónu a basové linka začína odsýpať baladu, ktorú si Devon napísal, ak by sa mu náhodou pri pohrebe zasekol páska s jeho najosobnejšou výpoveďou , skladbou " I remember " ešte z obdobia PW. Pomalé , naliehavé a v refréne vykričané do okolia, že "some things you cant return" Prvý vrchol albumu. Prvé menšie oživenie ponúka až skladba "Regret" kde sa prvýkrát výraznejšie dostávajú k slovu klávesy. A zase tie bicie - Moustafa má svoju vlastnú rytmiku - nerytmiku , vlastnú cestu - necestu. V skladbe "Flies" si to na začiatku rozdáva s kopákmi systémom kto z koho - naštastie bez ujmy na zdravý -)Po nej prichádza druhý vrchol albumu - pre mňa osobne jednoznačne najprepracovanejšia a zvukovo najnavrstvenejšia skladba "Black smoke and mirrors" - gitarky , klávesy, Moustafa sa nám ukludňuje a Devon sa chytá flauty aby nebodaj nezabudol vzdať hold svojmu vzoru - istému Mr. Andersonovi. Túto skladbu radím k TOP 3 skladieb DS doposiaľ. No a aby poslucháč nemal počas spánku len nočné mory - na záver uvolnenenší bonus "Time" - najrytmickejšia skladbička a najpokojnejší Devonov výraz hlasu. Z viacerých strán je DS prirovnávaný k TOOL - priznám sa, že túto kapelku som doposiaľ nepočul( určite tak niekedy urobím )- pre mňa ale ostávajú svojský , tak ako Mr. Devon osobne. A "Vrah vrán" bude dufám oslobodený... Z 5 !!! -)

» ostatní recenze alba Deadsoul Tribe - A Murder Of Crows
» popis a diskografie skupiny Deadsoul Tribe


Marillion - Sounds That Can't Be Made
2014-01-03

Marillion / Sounds That Can't Be Made

3 stars

Od Hogarthovej éry Marillion mám v obľube hlavne 3 kúsky - Seasons.., Holidays... a This Strange Engine. Tie ostatné nie , že by som nemusel, ale akosi mi troška " splývajú " . Spomínaný This Strange Engine je na velmi dlhú dobu jediným živším a dynamickejším albumom . Iste - " Marbles " je výborný aj v tejto kludnej polohe, ale "Radiation" "Com" prípadne " Somewhere... " ma troška uspávajú. Zvýšenú dynamiku priniesol dvojalbum " Hapiness... " a práve k tomuto albumu by som tento posledný zaradil ako verziu 3CD - akosi mi k sebe pasujú. " Sounds ... " vôbec nie je zlým albumom, pekne sa počúva a o to asi ide. najviac mi ladí titulná skladba s chytlavým refrénom . Marillion má svoju skalnú základňu fanúšikov, čo je v dnešnej dobe skvelá devíza. Na druhej strane to síce môže skĺznuť do presvedčenia, že fanúšik proste zhltne čokolvek - to ale chvalabohu Hogarth-ovci nerobia. Takže dávam poctivé 3 hviezdičky ( 3 a pol smerom dole ). To zaokrúhlenie smerom dole musím pripísať faktu, že tento týždeň mi rotuje v prehrávači druhý počin Pete-ovho bočného projektu EDISON`S CHILDREN - a som z neho viac ako unesený ( po týždni na čele rebríčka na progarchives - úplným právom ). Týmto smerom keby kráčal Marillion - pánečku, to by bylo. Ale aj tak ich mám rád -)

» ostatní recenze alba Marillion - Sounds That Can't Be Made
» popis a diskografie skupiny Marillion


Days Between Stations - In Extremis
2014-01-02

Days Between Stations / In Extremis

5 stars

Tak a rád by som napísal zopár slov k ďalšiemu počinu, ktorý podľa mňa patrí do TOP10 progrockového roku 2013. DBS vydali za svoje obdobie zatiaľ 2 albumy a hoci ten prvý viac ako výborný - "In extremis" je brilantný. Dvojica muzikantov sa obklopila chlapíkmi v čele s Mr. Wakemanom a Mr. Levinom ( kompletný zoznam tu vyššie ) a využíva naozaj široký "vozový" ( rozumeno nástrojový ) park - zoznam tiež tu vyššie. Hudba DBS stavia na krásnych harmonických plochách, kde velký priestor dostávajú hammondky ako aj mellotron v súzvuku s gitarkami. Keď privriete oči , môžete sa nechať unášať a unášať a unášať až kým vás CD neupozorní , že je koniec. Už úvodná skladba " No cause for alarm " je pre mňa vrcholom albumu - zvukové plochy sa menia, splývajú, a zase menia. Troška uvolnenia v " In utero " a zase šlapačky (3+4).Potom jediná jemne nepopovaná 5ka , spievaná Sherwoodom a prichádza pre mňa najprepracovanejšia skladba - " škrupinkový človek ". Na a na záver titulná viac ako 20 minútovka titulná vypapávačka. Proste kto umí, ten umí a kto vie načúvať- ten načúva a..... chrochtá blahom -))Doporučované všetkými jedenástimi...

» ostatní recenze alba Days Between Stations - In Extremis
» popis a diskografie skupiny Days Between Stations


Deadsoul Tribe - A Lullaby For The Devil
2013-12-29

Deadsoul Tribe / A Lullaby For The Devil

4 stars

Tento posledný počin Mr. Devona Gravesa sa v mnohom od predchádzajúcich albumov DST líši. Prichádza po "Dead Word"- ktorý bol pre mňa trocha sklamaním. A hlavne prichádza s "živšou" atmosférou ako tomu bolo doposiaľ - nenájdeme tu tak "majestátne smutné" skladby ako na druhom, resp. treťom albume, na druhej strane sa tu ale Devon doslova vyšantil s flautou ( najmä v nádhernej " The Gosamer Strand " a ukázal silu svojho hlasu ( balada "Fear" ). Mal som tú česť vidieť Devonov sólo akustický koncert v Budapešti, kde predskakoval Riverside a dovolím si tvrdiť, že ak nemá dokonalý sluch, tak minimálne skoro dokonalý ho má -) Zhrnuté - výborný album, ale nakolko dvojka a trojka sú za 5 stars, tak tu poctivé štyri.

» ostatní recenze alba Deadsoul Tribe - A Lullaby For The Devil
» popis a diskografie skupiny Deadsoul Tribe


Haken - The Mountain
2013-12-29

Haken / The Mountain

5 stars

Tento album tu už nádherne zrecenzovala Kristýna, čomu som viac ako vďačný, osobne proste nikdy neviem písať obšírnejšie (čo by sa niekedy naozaj patrilo). Takže k albumu - u mňa tretí najlepší album progresívnej scény 2013. Lepším je pre mňa len nedosiahnutelný sólopočin Kristoffa Gildenlova - "Rust" a druhý diel BBT - English Electric (part2). Ako už bolo spomenuté - týmto albumom dotiahli Haken svoje postupy skoro k dokonalosti a som viac ako zvedavý, čo predvedú nabudúce. Na rozdiel od predchádzajúcich albumov je citelný odkaz Pain Of Salvation. Najlepšie skladby - jednoznačne "Atlas Stone" a hlavne (tu má u mňa Kristýna jedno malé mínus, nakolko túto skladbu nevyzdvihla -)) nádherná balada "Somebody", ktorú som zaradil do mojej súkromnej zbierky "Best of PROGBALLADS" -) Takže jednoznačne 5 stars a chcelo by to koncert u nás pánové, tak šup šup -)

» ostatní recenze alba Haken - The Mountain
» popis a diskografie skupiny Haken


Fish - A Feast Of Consequences
2013-12-29

Fish / A Feast Of Consequences

4 stars

Na nový počin Fisha som bol moc zvedavý - posledné dve štúdiovky neboli vôbec zlé, ale niečo tomu chýbalo. Hlasy na progarchives hovoria o najlešom počine - u mňa je to troška horšie, každopádne môžem zkonštatovať, že je to najlepší počin od albumu Raingods with Zippos, ktorý osobne u mňa prevyšuje aj prvotinu . Žiadne nové zázraky " Feast " neprináša, - je však veľmi kompaktný, bez slabších miest. Prevládajú dynamickejšie skladby nad "baladami". Takže zhrnuto a podtrženo : výborný album - povinnú kúsok pre fišofilov a u mňa za 4 a štvrť hviezdy -)

» ostatní recenze alba Fish - A Feast Of Consequences
» popis a diskografie skupiny Fish


Votum - Harvest Moon
2013-05-09

Votum / Harvest Moon

4 stars

Polská progresívna scéna je naozaj bohatá na výborné skupiny. V tomto roku mnohé z nich vydali výborné albumy - z NEO vetvy sú čerstvé albumy od BELIEVE a MILLENIUM, z tej tvrdšej potom napr. OSADA VIDA a ... VOTUM. Je pravdou že predchádzajúce počiny som nepočul, album HARVEST MOON som si prepočul cca. 3-4 krát a hoci z tzv. Progresívneho metalu počúvam akurát tak DEAD SOUL TRIBE , POS a HEAVENS CRY - tento album ma viac ako zaujal. Povedal by som to asi takto. Ak poznáte zvuk inej polskej kapely - AFTER... , skúste tento zvuk trocha pritvrdiť, pridajte semtam jačáky POS , semtam práve postupy HEAVENS CRY a dostanete práve VOTUM - velmi kvalitný album, právom aj na progarchives vysoko hodnotený. U mňa 4,5 hviezdičiek - ako sa hovorí - " hezky se to poslouchá " -)

» ostatní recenze alba Votum - Harvest Moon
» popis a diskografie skupiny Votum


Mystery - Beneath The Veil Of Winter's Face
2013-02-21

Mystery / Beneath The Veil Of Winter's Face

5 stars

Ani nie tak dávno som si tu všimol hodnotenie najnovšej vecičky od tejto výbornej skupiny - WORLD IS GAME, ktorú pokladám za jeden z najkrajších počinov minulého prog-roku -) MYSTERY v mojom ponímaní nahrali 2 dobré albumy, 2 skvelé (už spomínaný WIG a One Among The Living) a tento BTVOWF - najprecítenejší a prenádherný skvost!!! Mystery stojí tak ako už bolo spomenuté na dvoch nosníkoch - multiinštrumentalista Michel St-Pere a vokálový princ David Benoit, ktorého hlas je proste krásny. No a album obsahuje veľa krásnych balád, z ktorých tá s názvom Voyage to the other side u mňa vytlačila z tretej priečky najkrajších balád aké som kedy počul taký skvost akou je YESácka "Soon"!!! Chcete tip na strávenie hodinky za ZÁVEJOM ZIMNEJ TVÁRE??? Urobte tak čo najskôr priatelia....

» ostatní recenze alba Mystery - Beneath The Veil Of Winter's Face
» popis a diskografie skupiny Mystery


Big Big Train - English Electric (Part One)
2013-02-04

Big Big Train / English Electric (Part One)

5 stars

V minulom roku vyšlo okrem iného 5 výborných albumov piatich progmuzikálnych velikánov - ANGLAGARD, THRESHOLD, ECHOLYN, THE FLOWER KINGS a .... BIG BIG TRAIN. No a práve na nových BBT som sa troška podrobnejšie pozrel až teraz. Ich posledný počin som hneď ako vyšiel v rýchlosti prepočul a potom som už len sledoval ako sa stále drží na prvom alebo druhom mieste na "progarchives". Tak reku musím si na to posvietiť troška viac. A tak som album pretočil tak 3-krát a zostal som velmi smutný. Ale nie preto, že by sa v ňom sklamal. Proste preto, že BBT sa pre mňa stali ďalšou skupinou, ktorá nahrala tak fantastické dielo, že zrejme nebude v ich silách ho už nikdy prekonať. Tento album je proste súhrnom ôsmych nádherných skladieb kde nenájdete jedno jediné slabé miestečko. Absolútne najviac ma dostala skladba Winchester From St Giles' Hill, ktorá miestami krásne evokuje prvotinu Crimsonov - mojich najväčších oblúbencov. A hneď ďalšia je len o málilinko slabšia. Atď, atď. Koniec koncov - je zbytočné tento album zbytočne obkecávať - všetkým, kto vedia ako má znieť "famózna muzika", tento album doporučujem a garantujem že nebudete sklamaní. To by sa museli mýliť všetci, ktorí toto dielo označili ako album roku - a.... úplne zaslúžene -) Hodnotím 6+

» ostatní recenze alba Big Big Train - English Electric (Part One)
» popis a diskografie skupiny Big Big Train


Arena - The Seventh Degree Of Separation
2011-12-17

Arena / The Seventh Degree Of Separation

4 stars

Tak tuším mesiac aj niečo máme na trhu po dlhých šiestich rokov nový album - marketigovo označovaný ako najlepší -) A aký teda je. Najlepší pre mňa nie, ale skvelý je určite. Po rokoch sa za basu vracia Mr. Jowitt a máme tu nového speváka - Paul Manzi plne nahradil predchádzajúcich a spieva ako inak - typickým " Aréna - vokálom ".K albumu. Úvodná dynamická pecka " The Great Escape " je zase super úvodom, tak ako pri minimálne troch predchádzajúcich albumoch - takýto zvuk má len a len ARENA. Nasledujúci skladby sa nesú v štandartnom duchu, akurát sa mi troška zdá, že druhá polka albumu je už o niečo menej nápaditá, akoby chlapcom dochádzal dych , pomaly, pomaličky a zrazu druhá fantastická energy-pecka - The Tinder Box nahrádza plne tých pre mňa zopár predchádzajúcich. A aký tomu dáme sumár? THE SEVENTH... je pre mňa lepším ako predchádzajúci album, umiestnil by som ho niekde v strede.Fanúšikov určite nesklame - koncert by som určite po tých rokoch uvítal. Kvalitná práca u mňa za 4,5. Opakujem 4,5. Ozaj - " Can anybody hear me ????? " -)

» ostatní recenze alba Arena - The Seventh Degree Of Separation
» popis a diskografie skupiny Arena


Proto-Kaw - The Wait Of Glory
2011-09-13

Proto-Kaw / The Wait Of Glory

5 stars

Takže náhodou som sa minule vŕtal na webe velkého Kerryho a zistil, že už vyšlo ďalšie z diel na ktoré som netrpezlivo čakal - ďalší počin P-K s názvom "Forth". Stále ho ešte nevlastním, ale hlavné, že už je na ceste -) No a je mi lúto, že opus Wait Of Glory tu nemá žiadne chhválospevy ako počin prvý a to sa mi nepáči. Takže v prvom rade ako charakterizujem osobitý hudobný štýl tohto zoskupenia ? Ako mimoriadne vyspelý hudobný štýl pre dospelých poslucháčov - je naozaj zážitkom počúvať ako to títo postarší páni proste vedia. Akože nie som nejakým fanúšikom ( pri všej úcte ) legendy KANSAS, tak P-W ma dostali do kolien už prvým albumom. Aj preto som si bez váhania zaobstaral aj druhý a bola to správna volba. Bez zbytočných obkecov - tento album je tomu prvému absolútne vyrovnaným súperom - taktiež striedanie aj atmosféra skladieb je velmi podobná jednotke. Už úvodná krásna "Nevermore" nás posadí do kresiel a už nepustí. Semtam sa Kerry s partia progresívne vybláznia a zase ďalšia krásna balada. A tak to ide až dokonca. Takže skúsim malé prirovnanie s prvými dvoma doskami KC - " In the Court " a niekede trochu zatienený " In the Wake " sú podobne rovnako hudobne skoro dokonalé, možno u KC je u mňa jednička o trošička vpredu, ale tu naozaj naozaj neviem, proste 5 bez diskusii a už nech mám v prehrávači "Forth" -))

» ostatní recenze alba Proto-Kaw - The Wait Of Glory
» popis a diskografie skupiny Proto-Kaw


Pallas - XXV
2011-05-12

Pallas / XXV

4 stars

Tak a z mojich 3P ( POS,Pendragon,Pallas ) mi ostalo zhodnotiť posledný počin progresívneho monštra zo Škótska. Tak ako u vyššie spomenutých platí- Pallas nikdy nevydá zlý album. U Pallasu tiež posledne platí - nevydá ho skorej ako o tri roky po predošlom. Tentokrát dokonca o 6 rokov -)) Čo je nové? Spevák ! Paul Mackie ma najskorej trochu postrašil, ale už som si zvykol, človek bol predsalen zvyknutý na Alana Reeda . Hneď aj treba zdôrazniť, že zvuk sa vracia do čias Sentinelu, čiže čias ešte s prvým spevákom Lawsonom. Takže návrat do tvrdších čias. Zostáva však charakteristický "sound" ktorý je jednoducho neporovnatelný s inými skupinami daného žánru. Hoci je cca. 70% vecí vedených v spomínanom tvrdšom duchu, mňa najviac dostala snivá balada " Something In The Deep ", s nádherným gradujúcim záverom, škoda len useknutým v tom najlepšom a posledné dve veci, ktoré album uzavierajú - tiež jemnejšie ladené. Z tých údernejších mi najviac sadla "Monster". Takže hodnotenie? Dal by som 4,5 tak ako u Pendragonov a keďže tam som zaokrúhloval dole, tak musím aj tu -( Každopádne neváhajte, ako u každého albumu Palasákov - neriešiť, treba mať a počúvať -))

» ostatní recenze alba Pallas - XXV
» popis a diskografie skupiny Pallas


Pendragon - Passion
2011-05-03

Pendragon / Passion

4 stars

Takže najnovší produkt Pendragoňákov : Ak by tento album vyšiel po diele Believe, bolo by to pre mňa dosť tvrdé sústo. Ešteže predchádzajúci album Pure naznačil dosť podstatný hudobný krok do iných vôd. Prišli sample , tvrdší zvuk. Tak či tak staršia "aura " tejto skupiny bola zastúpená viac ako z polovice. A teraz je tu Passion. Určite hudobne najtvrdší a jeden z hudobne najnáročnejších počinov tejto legendy. Album je charakteristický striedaním kratších a dlhších eposov. A až tu je počutelný vplyv bubeníka Scotta Highama - jeho dynamický štýl ala Mike Terrana dáva niektorým skladbám zaujímavý odtieň. Výbornú úvodnú skladbu strieda asi najsilnejší počin na albume - Empathy s krásnym záverom. Tvrdšia Feeding Frenzy. A zase rozsiahlejšia This Green and.... ktorá sa mi zdá troška neucelená, určite však nie slabá. Druhou chuťovkou je pre mňa Skara Brae. A na záver jediná skladba s typickou atmosférou kultového zvuku kapely. Veľa rôznych zvukou, veľa tvrdších gitarových partou, veľa nečakaných prechodou. Albumom sa treba prekúsavať dlhšie ako sme zvyknutí. Ale Barrett a spol. nikdy nevydali zlý album. Ani priemerný. Je to výborný, podľa recenzií na progarchives pre mnohých najlepších počin. Pre mňa 4 a niečo k tomu -)

» ostatní recenze alba Pendragon - Passion
» popis a diskografie skupiny Pendragon


Satellite - Evening Dreams (DVD)
2011-05-01

Satellite / Evening Dreams (DVD)

5 stars

Využijem čerstvé uvedenie tejto skupiny na stránky Progboard. Satellite zoskupené okolo multiinštrumentalistu Szadkowskeho, ktorý je v Polsku niekým ako Clive Nolan alebo momentálne menujúci sa hudobník Devon Graves. Muzikant pôsobiaci vo viacerých zoskupeniach ( tiež Peter Pan, Strawberry Fields ), človek s obrovským množstvom hudobných nápadov.Nazad k Satellite. Výborný prvý album a podľa mňa ešte o kúsok zaujímavejší album druhý vyústil do tohto živáku na ktorom ma zaujalo hlavne to, že podľa mňa cca. 80 % skladiem je zahraných pútavejšie a emotívnejšie ako originály. Keď chcete vniknúť do sveta Satellite, kúpte si tento skvost. Možno potom budete troška sklamaní štúdiovkami, ale tento album si ponecháte. Počúvajte krásne dlhú Evening Games a po nej fantastickú baladu Fight. Ponorte sa do sveta Satellite a uvidíte ako Vás obkolesí. 4 a pol by som dal, takže 5 -))

» ostatní recenze alba Satellite - Evening Dreams (DVD)
» popis a diskografie skupiny Satellite


Fish - Vigil in a Wilderness of Mirrors
2011-01-24

Fish / Vigil in a Wilderness of Mirrors

5 stars

Som rád, že sem bol pridaný Fish ako "kapela". Niektorí nemusia Marillion s Fishom, iní s Hogarthom , ja beriem každé zvlášť a potom je tu tretí element - Fish samostatný. Na rovinu povedané, jeho prvý sólový počin pokladám za dôležitú stránku progrokového šlabikára. Až tu sa totiž ukazuje ako velký vplyv Fish v M. mal.Už úvodná pilotná skladba akoby začínala tam kde Fish s Marillion skončil. A v podstate celý album je neuveritelne kompaktný s pre mňa najsilnejšou skladbou A Gentlemans Excuse me. Ak by som mal doporučiť niektoré Fish-ove album, tak toto. Druhé " Internal Exile " ma už tak nezaujalo a potom už ani dalšie, hoci sú to všetko skvelé albumy. Až prišiel počin s názvom " Raingods with Zippos ", ale o tom zase nabudúce. Za 5 bez debaty -))

» ostatní recenze alba Fish - Vigil in a Wilderness of Mirrors
» popis a diskografie skupiny Fish


Pain of Salvation - Road Salt One
2011-01-09

Pain of Salvation / Road Salt One

4 stars

Takže zase po dlhšom čase som sa rozhodol niečo zrecenzovať, len dúfam, že tentokrát už nezabudnem nickname -)takže po tých predošlých ako Sajgon a Sajgon 2 , teraz ako SajgonG. Najnovšie radové album POS, ktorému v roku 2009 predchádza EP Linoleum. Po vypočutí tohoto EP ( prekvapivo pomerne tvrdého vzhľadom na album predchádzajúci ) som očakával návrat k prvým albumom a tajne dúfal na návrat do vôd obdobia okolo Perfect Elementu. Ani jedno ani druhé sa nekonalo. Akurát som tentokrát nepotreboval album prepočuť 3-4-5 krát, ale tak 7-8krát aby som sa zorientoval. A zase sa zopakovalo to isté - to čo sa mi zdalo na prvé počutie ako nejaký balast sa postupným prepočúvaním stalo počúvatelným. Jedinečnosť POS je totiž v jeho absolútnej nemožnosti prirovnávať ich k niekomu inému v danom žánre. U mňa absolútny vrchol predstavuje skladba Sisters a hneď po nej titulná. Tiež naživo u nás v BA som sa opätovne presvedčil že títo borci sa naozaj počúvať oplatia. Ja len verím že to potiahnu ešte hodne hodne dlho. 4 len z toho dôvodu že 5 majú u mňa zatial len " Perfect.. " a " 12:5... " -))

» ostatní recenze alba Pain of Salvation - Road Salt One
» popis a diskografie skupiny Pain of Salvation


Pendragon - Pure
2009-02-02

Pendragon / Pure

4 stars

Najprv, big sorry, dlho som nič nehodnotil a zabudol heslo . To jest sajgon=sajgon 2. Takže PENDRAGON - Pure. Absolútna zmena. Tvrdá. Ja Pendragon hodnotím v troch etapách ( teraz ). Všetko po " not of this world " = klasický pendragon, albumy " Not... " a " Believe "= absolútne najprepracovanejšie albuby, " Pure "= Perndragon úplne inde, vela vela vela samplov, ale vela kvalitnej muziky, jediná pre mňa záporná stránka je zbytočné naťahovanie skoro všetkých skladieb. Ale.... je tu " ERASEHEAD " a " THATS ONLY ME " a 4 stars určite, aj keď si myslím že " Penďáci " možno stratia veľa fans,mňa nie -) S.

» ostatní recenze alba Pendragon - Pure
» popis a diskografie skupiny Pendragon


King Crimson - In the Wake of Poseidon
2008-03-14

King Crimson / In the Wake of Poseidon

5 stars

Takže budem stručný. ITCOTCK je považovaný za špičku artrocku....... a aj je )))Ale je ovela ťažšie podobať sa originálu, kt. je tam na vrchole .... Takže to viem ako ako krimsonista od 13-teho roku svojho života..... Je to proste artrocková pecka !!!

» ostatní recenze alba King Crimson - In the Wake of Poseidon
» popis a diskografie skupiny King Crimson


Marillion - This Strange Engine
2008-03-14

Marillion / This Strange Engine

5 stars

Som poctení druhou " recenziou ". Takže ..... po rokoch hladania...... Marillion!!!!" Man of ... je fantastická !!! možno sklamem všetkých fan M - najlepšie album Marilllion od " Season... " ... asom trúfalý..... lapšie ako " Marbles v 2CD verzii " ale myslím si že toto je o názore, takže toto je ten môj..... Diki Sajgon

» ostatní recenze alba Marillion - This Strange Engine
» popis a diskografie skupiny Marillion


IQ - The Wake
2008-03-13

IQ / The Wake

5 stars

Toto je moje tretie vyjadrenie sa k niektorému z albumov na tejto fajn stránke, som tu pomerne nový a väčšinou píšem o albumoch, ktoré som už dlhšie nepočul, asi bude namieste napísať niečo k niečomu po aktuálnom opätovnom vypočutí. Ale k albumu : U mňa zatiaľ najlepší album IQ. Skladby sú to všetko nadpriemerné, živelnejšie ako na prvotine, 3 bonusy sú určite na mieste. IQ určite predstavujú špičku progskupín, štartujúcich v rokoch okolo 83. inšpirovaných línou / aspoň pre mňa / " genesismarillionovskou ". Nicholls patrí k IQ a je nenahraditelný / Menel proste nebolo to pravé orechové, aj keď určite nie zlé /.Podstatnú časť skladieb predviedla skupina na výbornom " Living Proof ". Najbližšie hudobne podla mna porovantelné s Twelfth Night, u mňa ale IQ o trošku vpredu. Obal taktiež vystihuje hudbu úplne dokonale. Pre mňa v prvej 5-ke progalbumov roku roku 1985. Ak by som si mal nechať jedno album od IQ / čo by ma dosť nasr... -) / nechám si " wejkáč ".

» ostatní recenze alba IQ - The Wake
» popis a diskografie skupiny IQ


Waters, Roger - Amused To Death
2008-03-06

Waters, Roger / Amused To Death

5 stars

Sorry, zvolím tzv. zlatú strednú cestu výpovede, teda názor samostatný, hoci by sa viac hodil ako názor na recenziu Boreka, takže to spojím, takže k veci... Určite nesúhlasím s názorom " Najlepší album 2O- tího atd atd atd atd, ale...... Pre mňa určite najlepší sólový počin R. Watersa bez komentára, a bohužial si dovolím tvrdiť, že nebude už nikdy v jeho silách ho prekonať, a keby sa mu to podarilo, tak ostanem stáť s otvorenou hubou naveky -) Neporovnávam sólovky Rogera s P.F., bolo by to nespravodlivé a myslím si, že to ani nie je na mieste. Preto len porovnám sólovky - " Amused ... " je minimálne o 70% lepšie ako všetko, čo bolo predtým, ako absolútny vrchol pokladám " Its A Miracle ". Ale už už samotný špecifický vokál " umierajúceho amerického bojovníka vo Vietname, ktorému posledný dúšok z cigarety zakázala cholera " s určitosťou presvedčí kohokolvek, že takéto niečo dokáže vytvoriť iba Roger Waters -)P.S. a já se klaním...

» ostatní recenze alba Waters, Roger - Amused To Death
» popis a diskografie skupiny Waters, Roger


Pain of Salvation - 12:5
2008-03-04

Pain of Salvation / 12:5

5 stars

Hoci pre mňa najlepší počin POS predstavuje album The Perfect Element, k tomuto albumu si dovolím napísať zopár riadkov. To čo predvádzajú POS na tomto albume posúva výraz UNPLUGGED do úplne inej roviny. Hodnotiť jednotlivé skladby je zbytočné, toto je absolútne fantastické, Gildenlow a jeho obrovská precítenosť tu vyústila do niečoho, čo sa niekedy nedá snaď ani pochopiť. Existuje určite veľa skvelých akustických live albumov, ale toto je niečo, čo sa nedá opočúvať. U mňa najlepší akustický set aký som kedy počul ... a asi aj počuť budem. Na toto je lubovolný počet hviezdičiek vždy málo-)

» ostatní recenze alba Pain of Salvation - 12:5
» popis a diskografie skupiny Pain of Salvation


Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Video

» Progboard TV

Facebook

Reklama


copyright Progboard | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to GoogleIkonky

Rock Shock Hudba 2000