Notice: Undefined index: progforum_id in /var/www/ftp/progboard.com/reakce.php on line 73

Puhdys - Perlenfischer

Reakce na:
jirka 7200 - 5 stars @ 20.01.2017

Pátá studiová deska skupiny Puhdys vychází v roce 1978, opět je zde znát lepší odvedená práce ve studiu, nástroje, až na někde mírně utopenější bicí zní na dobu vzniku kouzelně.

S překvapením jsem po letech zjistil, že na této desce není vlastně žádná slabší skladba, žádná povinně optimistická záverečná tečka, která jakoby posluchači sdělovala - "ty naše chmury jsou jen na oko". Takový pocit mám z některých songů na jiných albech skupiny. Ani žádnou angažovanou tu nenajdete.
Z této desky mám prostě pocit, že ji Puhdys natočili přesně tak, jak chtěli, bez nějakých za uši tahajících kompromisů.

Tato deska vyznívá celkově v pomalejším tempu, naladěná do takové jakoby podzimní melancholie, jak textově, tak hudebně i obalem, což do sebe vše výborně zapadá.

Úžasné, pomalu se rozvíjející skladby, gradující důrazným rockovým refrénem jsou hořko sladké balady "Spuren der Nacht" a "Es fällt mir schwer", které řeší vztahové problémy mezi partnery a "Wenn Träume sterben", která v textu vybízí, abychom v sobě neuhasili touhu splnit si všechny své sny. Přímočará, hardrocková skladba se skřípajícími kytarami,"Mephisto", která uprostřed skadby překvapí progrockovou mezihrou, varuje před démony, kteří se nás snaží svést na zcestí. Otázkou je, kdo tím byl myšlen.

No a nejvýraznějším příspěvkem na tomto elpíčku je samozřejmě titulní "Perlenfischer", kterou považuji jak textově, tak i hudebně k tomu nejlepšímu, co kdy Puhdys natočili, nebál bych se sportovním žargonem říci, že na bedně má své místo jasné. No a nesmím zapomenout na druhý vrchol alba - rozmáchlou a nejdelší "Sterne verspäten sich nie".

V hitpárádě NDR za rok 1978 měla skupina v první patnáctce 4 písně z této desky, což se nikomu jinému zatím nepovedlo. Deska vyšla v roce 1981 v licenci u Supraphonu, takže u nás bude asi dost známá.

 

Notice: Undefined index: progforum_id in /var/www/ftp/progboard.com/reakce.php on line 98

Notice: Undefined index: progforum_id in /var/www/ftp/progboard.com/reakce.php on line 117

Pro přidání nové reakce musíte být přihlášeni/zaregistrováni.


copyright Progboard | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to GoogleIkonky

Rock Shock Hudba 2000