Notice: Undefined index: progforum_id in /var/www/ftp/progboard.com/novinky.php on line 25

Som encyklopedista, nekecám alebo ako na Progboarde netvoriť multiplicity

hejkal

Pri tvorbe profilov na progboarde sa, ako už tradične, každý aktivista (zázrak, že ešte sú) snaží vychádzať zo svojich zvykov. Vo výsledku je to chaos, nie, že by ohrozoval život, mravy alebo hoci duševné zdravie, ale neškodilo by, keby sa dbalo aspoň na nejaké elementárne systémové prvky. To, že jeden neuznáva koncertné albumy a nepridá ich ani za nič, druhý by mal rád všetky albumy jedného interpreta pekne pokope, nech už sa kapely, v ktorých pôsobil, volali akokoľvek, a tretí naopak každý album pre istotu dodá so samostatným profilom, moc k prehľadnosti neprispieva.

Takže, opäť ponúkam jednu z ciest, ktorou sa snažím riadiť, možno pomôže nerozhodnutým.

Radenie kapiel podľa názvu je jednoduché iba zdanlivo. Iste, ZZ Top je vždy na konci a číselné (prípadne iné znaky) vždy na začiatku, ale čo je medzi tým? Skupiny majú v zásade nasledujúce typy názvov:názov skupiny
skratka názvu skupiny
meno interpreta a meno skupiny
meno interpreta
viacero interpretovBýva dobrým zvykom uvedomiť si rozdiel medzi názvom skupiny a menom interpreta. Interpret sa píše inverzne, čiže Priezvisko, Meno (alebo, kto by chcel presné pravidlá, nech si naštuduje AACR, anglo-americké katalogizačné pravidlá pre tvorbu záhlaví). Ak je však interpretov viac, prípadne sú súčasťou názvu skupiny, žiadna inverzia sa nekoná - Ted Nuget & Amboy Dukes, ale Nugent, Ted. A rovnako Crosby, Stills & Nash a nie Crosby, David - Stills, Stephen - Nash, Graham.


Pri skupinách radím neradiť skupiny pod písmeno T, keď sa pred názvom uvádza určitý člen The (the Beatles). To platí aj pre iné jazyky, ale vyžaduje si to opäť znalosť jazyka alebo pátranie, ako to je v iných encyklopedických zdrojoch (napr. talianske kapely: Le Orme je radené pod písmeno O ako Orme, Le, Gli Alluminogeni pod A ako Alluminogeni, Gli a pod.).

Ak je skupina tvorená nejakou skratkou, napr. CCS, BBM a pod., je nesmierne dôležité poznať, či ide o skratku vytvorenú následne z názvu skupiny (napr. ELP z Emerson, Lake & Palmer) alebo je to regulárny názov, napr. BBM, nech už je interpretovaný akokoľvek.


Ak sa skupina premenovala na niečo úplne iné, ale tvoria ju tí istí hudobníci, mala by mať profily dva (ale na progboarde ani to nie je pravidlom). Ak si výrazný interpret stále utajuje svoje ja systémom čo-album-to-nová-skupina, nemá cenu tvoriť tisíc profilov.

Pri radení do profilov sa oplatí použiť zdravý rozum. Ak sa skupina mikroskopicky premenovala (napr. Grand Funk Railroad a Grand Funk), tak nie je dôvod zakladať profily pre profily. Ak sa dielo výrazného interpreta dá zlúčiť pod jeden profil, nie je dôvod fragmentovať (napr. Pete Brown). Rovnako je dobré všímať si, ako sa niektoré komplikovanejšie zoskupenia uvádzajú v encyklopédiách (napr. Crosby, Stills & Nash a jej varianty), tento zvyk sa totiž premieta do zvykov tých, čo si hľadajú informácie o skupinách, a preto nemá zmysel im to sťažovať. Progboard neumožňuje robiť profily typu odkazujúceho hesla (CSN&Y pozri CSN) bez toho, aby sa nepridal aspoň jeden album k profilu, čo je dosť blbé. Navyše, nebýva pravidlom, že by tvorcovia profilov odkazovali skupiny cez linky v texte profilu.


A ešte niečo, vpravo hore je na progboarde také políčko, že vyhľadávanie, keď sa tam zadá nejaká skupina, vyhľadá to, či sa náhodou jej albumy nevyskytujú v rámci nejakého existujúceho profilu. Myslím, že aspoň toto minimum by prispievajúci nadšenci mohli vykonať predtým, než sa vrhnú do pridávania. Ak nesúhlasia s daným stavom, vždy môžu kontaktovať moderátorov/Pokiho a chcieť nápravu. Problém je, že presun recenzií musí vykonať Poki a nikto iný. Čiže, ak si nie som istý, ako radiť novú skupinu, dá sa v diskusnom vlákne vždy spýtať ostatných, ako by to radili. Možno poradia. :)


hejkal 03/2012

Komentáře

hejkal @ 2012-03-11 10:19:42

A nevenoval som sa radšej prípadu, kedy sa skupina volá menom človeka a zároveň je to aj interpret, ktorý sa neskôr vrhne na sólovú dráhu (Alice Cooper), tam je to na zváženie, osobne som za jednotný profil.
PaloM @ 2012-03-11 18:01:41

hejkal, môžme ti iba poďakovať, veľmi potrebné informácie. Kiež by to čítali tí, ktorých sa to najviac týka.
ufolog001 @ 2012-03-13 15:44:12

Tohle je dost osemetny tema.. kazdej na to ma trochu jinej nazor a sam privatne pouziva trochu jinej system. Mnohdy pouzivaj zcela rozdilny pravidla razeni i ruzny uznavany zahranicni encyklopedie, casopisy apod.
Pod jaky pismeno abecedy zaradit + jak spravne pojmenovat treba solovou tvorbu Michaela Schenkera?
"Michael Schenker Group", "M.S.G. (MSG)", "Schenker Group, Michael" nebo jenom "Schenker, Michael"?
The Graet Rock Discography od M.C.Stronga pouziva heslo: "Schenker Group, Michael"
Naproti tomu v hard rock/heavy metal encyklopedii Heavy Metal Direkt je razenej pod "MSG"
Nemluve o formaci "McAuley Schenker Group", ktera tady na progboardu ma zcela privatni vlastni chlivecek (nejaky encyklopedii to vsechno strkaj pod Schenkera).

A podobnejch pripadu jsou spousty : Gary Moore - Gary Moore Band - G-Force nebo Gillan - Ian Gillan - Ian Gillan Band - Gillan & Glover, E,L+Palmer/E,L+Powell atd atd. Osobne bych to vsechno strcil pod Moore, Gary (vcetne G-Force), Gillan, Ian a ELP.. jinak v tom bude nesmirnej chaos.

O "The" nema cenu cenu diskutovat, stejne tak o pismenu "CH" (spravny razeni je pod "C")
ufolog001 @ 2012-03-13 15:51:35

Kam strkat ruzny neprilis znamy odlisne pojmenovany solovy projekty nebo ojedinely solovky ruznejch neprilis znamejch clenu znamejch kapel je otazka. Pokud tam nejsou uvedeny nebo aspon zmineny, tak spousta lidi ani nevi, ze neco podobnyho existuje. Ja treba doted, i kdyz Gary Moorea znam, nevedel, ze nejaky seskupeni BBM existuje.. pokud by ale bylo uvedeny primo v diskografii GM, tak bych se o tom ihned dozvedel a pripadne bych si ho poslech/sehnal.
Tohle vidim jako zasadni problem na"ciste abecednim razeni"..

Dalsi takova "chutovka" je treba formace "Jon and Vangelis" - kam to nacpat? pod solo Andersona, Vangelise anebo tomu nechat vlastni jmeno a hodit to pod "J"? Ja mam doma jejich CD u CD solovek Jona Andersona..

Nemluve o interpretech typu JG Thirlwell/Foetus - skoro na kazdy svy solovce pouziva bud castecne pozmenenej anebo totalne odlisnej nazev:
Bubba Kowalski, Clint Ruin, Foetus Corruptus, Frank Want, J.G. Thirlwell, Karl Satan And The Transvestites From Hell, Manorexia, Phillip Toss, Steroid Maximus + dalsich asi 50 variaci..

Myslim, ze nejlepesim resenim by bylo maximum vsech mene znamejch projektu nacpat k daleko znamejsim kapelam. Zakladat extra chlivecky napr. pro G-Force, BBM, Gillan & Glover, Emerson, Lake and Powell, ale treba i McAuley Schenker Group, by podle myho nazoru bylo maximalne chaoticky.
Na druhou stranu bych (hlavne pro novacky) vytvoril i ty zminovany odkazy = treba u hesla "Genesis": odkazy na solovou tvorbu vsech jejich clenu..
Óin @ 2012-03-13 16:52:07

Když jsem vyráběl popisek kapely H. P. Lovecraft, která během své existence změnila svůj název celkem dvakrát, nechal jsem to vše pod jedním heslem a změny jsem umístil do závorky.
hejkal @ 2012-03-13 18:47:04

Je to ošemetné, a preto som sa pokúsil naznačiť, ako to riešiť. To zlučovanie pod napr. Schenkera je podľa mňa rozumné, pretože bez odkazov sa nikto nemusí prehrabať k tomu množstvu kadejako ponazývaných albumov a projektov. Čiže súhlasím so zlučovaním, ak to nie je vyslovene niečo jednoznačne odlišné.
hejkal @ 2012-03-13 18:49:14

Inak, ako som naznačil, tvorba záhlaví je u nás, knihovníkov, husto podrobná veda (napr. tie AACR), ale to by tu väčšinu vydesilo k smrti, a ešte aj systém progboardu na to nie je uspôsobený. :)
vmagistr @ 2012-03-13 23:17:37

Se slučováním některých profilů bych teď už taky souhlasil. Když jsem sem Michael Schenker Group a McAuley Schenker group přidával, měl jsem pocit, že kvůli změně názvu i protagonistů by ty skupiny měly být odlišené, ale kdybych teď chtěl přidat např. ještě Schenkerova sólová akustická alba, byl by v tom pěkný guláš. Takže by bylo řešením všechno to sloučit do profilu Schenker, Michael a u názvů jednotlivých alb pak zároveň uvést, zda patří k Michael Schenker Group, McAuley Schenker Group, Schenker/Barden atd. atd.
PaloM @ 2012-03-14 18:03:49

Mne osobne to zlučovanie najviac sedí. Napr. mi vadí, že tu máme brnenský Progres pod tromi menami. A Óin sa na mňa ohradil kôli Petrovi Novákovi, lebo som reklamoval neúplnú diskografiu. Mal pravdu, časť je pod George a Beatovens a nenapadlo ma, že aj tvorba P.Nováka sa dá deliť.
Dalo by sa to riešiť tak, že k názvu autora či skupiny by sa do zátvorky pridala materská skupina alebo alternatívne názvy alebo všetky názvy, oddelené čiarkou. V jasných prípadoch by to ale malo zostať oddelené (napr. Peter Hamill a VDGG, Peter Gabriel a Genesis).
Poki @ 2012-03-15 09:47:13

Napadá mě, že určitým jednoduchým řešením by bylo mít možnost jednotlivé profily prolinkovat něčím jako "související kapely/interpreti", což by umožnilo se jednoduše dostat k např. od Petra Nováka k George a Beatovens apod.
hejkal @ 2012-03-15 10:37:30

Hej, niečo také by sa zišlo, ale kládlo by to aj isté nároky na tvorcov profilov a sú tu prípady, ktoré by to určite neriešili a je otázkou, kto by to ustrážil.
Poki @ 2012-03-15 13:32:42

My (vy) administrátoři :)
Poki @ 2012-03-16 23:29:53

Tak jsem cvičně udělal to prolinkování profilů:
Genesis a Peter Gabriel a Phil Collins:
http://www.progboard.com/Genesis/69
Petr Novák a George a Beatovens:
http://www.progboard.com/Nov-k-Petr/1404
Peter Hamill a VDGG:
http://www.progboard.com/Van-Der-Graaf-Generator/163

Co na to říkáte? Je to možná cesta? Nějaké zásadní návrhy, které bych měl doplnit, než to přes nějaké rozhraní umožním doplnit Vám samotným?:)
hejkal @ 2012-03-17 07:36:04

Vyzerá to fajn, len sa čudujem, že Gabriel je bez profilového textu... .) Ako by to bolo pri tvorbe profilu, respektíve editácii v admin sekcii? Ideálne by bolo, keby v poli popis bolo nejaké pridávateľné podpole, kam by sa dali vkladať linky a pre neznalých HTML by mohol byť vlastne každý odkaz tvorený dvomi polami, názov interpreta/skupiny a pole pre vkladanie linky.
PaloM @ 2012-03-17 09:08:46

HTML a editácia web stránok je pre mňa španielska dedina.
To prepojenie, čo urobil Poki, je veľmi dobré. Hneď ma napadli: Collegium Musicum a Marián Varga, a tie 3 rôzne názvy pre brnenský Progres. Prípadne Dream Theater a projekty sólo členov, podobne Flower Kings, Transatlantic, Neal Morse...
PaloM @ 2012-03-17 09:09:29

hejkal: profil Petra Gabriela niekto prisľúbil, už asi aj ubehol termín...
Óin @ 2012-03-17 14:27:14

njn, slíbil... Já jsem ten svůj původní popisek z toho důvodu vymazal, protože to bylo vážně jen takové zaplácnutí mezery. Asi jsem měl počkat :-)
ufolog001 @ 2012-03-17 15:24:05

Vypada to dobre..
Ale i tak bych treba Progres 2 a Progres Organization osobne sloucil pod heslo "Progres 2/Progres Organization" - tady jde pouze o lehce pozmenenej nazev totozny kapely (asi bych tam hodil i /Barnodaj). Pokud nekdo hleda odkaz na tuhle kapelu, tak vzdycky hleda pod nejznamejsim "Progres 2" - at uz hleda v encyklopediich nebo na google,.. i oficialni stranky kapely se jmenujou "www.progres2.org". Ten Barnodaj bych k P2 asi osobne hodil taky - ale tady si nejsem jistej nakolik je tohle seskupeni od P2 odlisny (totozni hudebnici apod.. nechce se mi ted googlovat). Jinak treba souvisejici Vaneho solo projekty - Bronz a Bowle - by uz urcite vlastni chlivecky mit mely.
Vsechny ty totozny kapely akorat s pozmenenym nazvem typu "Plavci/Rangers" bych osobne vzdycky hazel pod jedno heslo. I u toho Barnodaje si myslim ze je zbytecny mit vlastni chlivecek, kdyz pod tim nazvem vydali pouze jedno album.

Ale to jsou spis jen detaily, i ty odkazy stacej..
diesbies @ 2012-04-04 13:03:18

Pěkně napsané, hejkale. Ještě by mě zajímalo, jak by to tedy mělo být se zařazováním koncertních alb do diskografie kapel. Já osobně bych tam zařazoval pouze materiály oficiálně vydané s posvěcením autorů/ interpretů, rozhodně ne bootlegy. Bootlegů je strašná spousta a hodně z nich je mizerné zvukové kvality. Navíc uvedením těchto alb do diskografie se tato velice znepřehledňuje.
Do základní diskografie bych osobně také neuváděl různé kompilace, všelijaké ty Best of... a Greatest...
Jaký názor na to máte vy?
patysmit @ 2012-04-04 19:28:52

Ahojky
Jaký mám názor ?.....berete to vědecky....
Já jako lajk tady čmuchala podle nálady....podle ročníku....co já vím kdo frčel v hudebním světě.
A podle názvu?vizualní ukázky ty mne zaujmou...kdo je členem které kapaly ...to muže být někdy pěkný mišmaš ...neb někteří interpreti toho stihnou.....Řekla bych že amaterovi jako jsem já to stačí... a myslím že nebudu sama....je škoda že u recenzí nejsou i hudební ukázky....odkazy.....není jak ..poslech....
PaloM @ 2012-04-04 20:50:31

Ahoj Janča, som rád, že si sa objavila. Ak ti môžem poradiť, ber to tu ako zdroj informácií a teda tipy na muziku. Vyberieš si, čo ťa zaujme a na ostatné kašleš.
Tie hudobné ukážky, to máš pravdu, bolo by to fajn. Len je to dosť pracné pre toho, kto píše recenzie alebo kto tu nahadzuje tie diskografie. Vieš ako to ja robím ? Opíšem si z Progboardu názov kapely alebo názov albumu alebo skladby a potom otvorím web stránku youtube. Tam zadám ten názov a dám vyhľadať. Rocková a metalová muzika tam je skoro všetka. Čau a maj sa pekne.
diesbies @ 2012-04-04 22:29:25

poki: to prolinkování profilů je super, díval jsem se na ty Genesis a je to fajn, jen bych se ještě přimlouval (pokud by to časem bylo možné) na prolinkování Genesis a mého oblíbence Steva Hacketta.
Poki @ 2012-04-05 10:37:49

diesbies: Díky. Hacketta jsem přilinkoval.

Těch "spojení" bude na Progboardu potřeba asi dodělat více. Než dodělám tu administraci můžete mi dávat tipy, co bych měl doplnit. Nejlépe prosím celá jména, ideálně i ID které najdete na konci webové adresy (např. 69 u Genesis).
hejkal @ 2012-04-19 18:55:55

diesbies - koncertné oficiálne vydané albumy sú regulérnou súčasťou tvorby a radia sa ako všetko štúdiové, podľa dátumu (väčšinou roku, viem) vydania (a nie nahratia, to je potom totálny guláš, viem, že tunajší znalejší si tak doma veci radia, ale úprimne, existuje aj krajne nepravdepodobná možnosť, že sa sem zatúla niekto, kto o danej skupine nemá ani páru, chce si kuknúť jednoduchý chronologický prehľad oficiálnych vydaní ( a teda, ak by som sa dostal do toho a toho roku, čo od skupiny bolo vtedy oficiálne na svete?), tak by bol totálne dorasovaný:)) Bootlegy by som radil individuálne, ak niekto chce pridať recenziu, nech si ho tam pichne, prípadne ešte zoficiálnené bootlegy považujem za regulérne doplnenie diskografie. To isté platí aj pre best ofy.
ZAPPADADDY @ 2012-05-21 23:33:30

Sorry za offtopic,zvu do české fejcbukové skupiny Progresivní rock http://www.facebook.com/groups/preogeri/.
diesbies @ 2012-05-22 10:24:02

hejkal: ano, viděl bych to taky tak. Škoda, že tu nejde rozdělit discografii do více sekcí- studiovky, živáky, případně kompilace, spolupráce, bootlegy- ale nevadí, nějak se s tím srovnáme, ne? :)
Jirka Skopalík @ 2016-01-28 10:39:10

Všechny vás zdravím. Jsem tu nový a chtěl bych reagovat na recenzi, ale nevím jak na to. Děkuji za pomoc.

Notice: Undefined index: progforum_id in /var/www/ftp/progboard.com/novinky.php on line 151

Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Video

» Progboard TV

Facebook

Reklama


copyright Progboard | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to GoogleIkonky

Rock Shock Hudba 2000