Notice: Undefined index: progforum_id in /var/www/ftp/progboard.com/novinky.php on line 25

To je grc! - Písať, či nepísať o hudbe bez falošnej dobromyseľnosti?

hejkal

Pokiaľ sa hociktoré webové sídlo nerozloží osobnými spormi a nechutnými hádkami, ktoré usvedčujú filmy od Tarantina z prehnanej slušnosti, väčšinou sa dostane k slovu opačný extrém. Áno, reč je o takzvanom diktáte pozitívnosti, ktorá sa, ako správny vírus, bez váhania vydáva zničiť akýkoľvek pokus o komplexný pohľad na vec.

Hm, po tomto vzletne znejúcom úvode, ktorý sa mi časom s príslušným výkladovým slovníkom cudzích slov azda podarí pochopiť, sa smelo vrhnem do obhajoby recenzií, ktoré vyjadrujú rovnako úprimné pocity, ako sú tie nadšené, ale, predstavte si, sú presne opačné.

Bežne sa v realite pristihnem, že si odfrknem nad niečím, čo znie z rádia, prípadne ohováram s podobne zanietenými fanúšikmi toho či onoho interpreta, respektíve jeho prešľap, ktorého sa dopustil idúc s dobou v ústrety žumpám hudobnej komercie, či rovnako zahnojenej alternatíve. Povedať Bé a tváriť sa, že Á neexistuje, tak sa vyjadrujú ovce. Preto, hoci je békanie pohodlné, mi občas dobre padne vyjadriť aj nepríjemné skutočnosti, ktoré cítim alebo o ktorých som presvedčený tým, čo mi nahrádza mozog (pohľady smerom k zemi si odpustite).

Iste, každému sa páči niečo iné, niektoré diela, ktoré by sa "normálne" nemali nikdy dostať do môjho záberu, sa vyskytnú v životnom okamihu, v ktorom zarezonujú a mám ich rád, hoci nestoja za nič. Nepáči sa mi Beatles? Tak sa mi nepáči. Žiaden zákon a ani morálny imperatív ma nedonúti o tom pomlčať, tobôž na tom niečo meniť. Páči sa mi Slobodná Európa a Van Der Graaf Generator? Je tam toho. Prečo sa vytešujem z niektorých skladieb od T. Rex, ale Kiss pre mňa znamená menej ako občan pre politika? Sám neviem, ale nevidím dôvod tajiť to. Naopak, je mi krajne podozrivé všetko, čo má iba jeden typ reakcií (pozitívnych i negatívnych). Aj tá najuznávanejšia ukážka geniálneho umenia musí mať niekoľkých odporcov, aj to najdokonalejšie dielo musí dovoliť viacero pohľadov na jeho význam a pôsobenie, inak je to len umelecká diktatúra a nie estetická jedinečnosť daná každému človeku. Iste, môžeme si následne povedať, že to je ale blbec/debil/chudák/čurák/iné vulgárnejšie slovo podľa obľuby, ale na práve vyjadriť svoje pocity to nič nemení. Vlastne, často mi to ukazuje mojich obľúbencov v súvislostiach, ktoré by som si nikdy neuvedomil a ani o nich nepremýšľal. A ja rád premýšľam o umení.

A keď som už načal tie invektívy, negatívny postoj k dielu v mojom prípade nikdy neznamená, že sa týka poslucháča, ktorý ho má, naopak, rád. Poznám veľa skvelých ľudí, ktorí počúvajú veci, z ktorých sa mi zdvíha žalúdok a tiež nie je ojedinelé, že aj človek, ktorého hudobný vkus je blízky môjmu, je tvor, o ktorého by som radšej ani nezakopol. Našťastie som bol za komunizmu decko, nuž ma v podstate minul syndróm spájania intelektu s počtom nôt obľúbenej hudby. Rovnako, ako podľa toho, či gitarista zahrá tisíc nôt za minútu, neposudzujem jeho umeleckú kvalitu, azda si niekto z prítomných myslí, že po kurze strojopisu je jedinec, čo napíše tisíc znakov za minútu, automaticky lepší literát? Čo mi je ešte cudzejšie, je však poklepkávanie po ramenách klubu vyvolených, ktoré je pre každý typ umenia príznačné (lúza to nechápe, iba nás päť vie, že prdenie za bezmesačnej noci o dve tridsaťsedem aj dve sekundy je tým pravým umením a poukazovanie más na to, že je to prdenie, to iba dokazuje!!!). Ak však niekto pociťuje potrebu vyvodzovať z pár negatívnych slov romány o živote ich autora, je to jeho vec. Niet nič ľahšie, ako si to nevšímať. Podobne ako vyplakávanie, že tá moja hudba sa podobným jedincom nepáči. No a čo. Svet sa nezrúti, aspoň doteraz sa mu to nestalo.

Takže, veľmi rád si prečítam negatívne reakcie na diela, ktoré obdivujem, vedia ma prinútiť zapnúť gebuľu a pozrieť sa na dielo širšou optikou a niekedy sa stáva (nekecám), že s niektorými výhradami dokonca súhlasím, i keď dané dielko budem milovať aj naďalej, láska predsa nie je výpočtom kladov a dôvodov prečo áno, to sa nazýva vypočítavosť. Nuž, ak sa vám niečo nepáči, nedajte sa umlčať a rozhodne neverte povzneseným oponentom, ktorým to za to údajne nestojí. Každému niečo stojí... za to.

hejkal

Komentáře

adam @ 2012-06-10 16:36:03

Dobre napísané.
PaloM @ 2012-06-10 19:22:00

hejkal, myšlienka dobrá, no tretina počtu riadkov by bola údernejšia. Je to zložité, treba hľadať rozumnú mieru. Ak pochválim recenziu, môžem byť obvinený z riťolízania. Pochválim a pohaním vtedy, keď si to naozaj myslím.
... a... mňa sa to ešte netýka, ale to príde čoskoro: každému niečo nestojí ... za to :-)
hejkal @ 2012-06-10 19:33:38

Rozumná miera je základom. Ono sa to rýchlo spozná, či je kritik takpovediac provokatér alebo niekto, kto to má v hlave nejako usporiadané. A za tým si stojí aj pri pokleslom postoji. :)
PaloM @ 2012-06-10 19:38:59

tak, pokles postojov je životná tragédia :-)
MrKIngKong @ 2012-06-12 08:25:23

Kým vám klesajú iba postoje, nie je to až také zlé....:-)
Dobre napísané.
dolycentrum @ 2012-06-12 21:21:30

...aj postoje sa dajú pestovať. Miera vkusu je ako predajná "devka", raz dokáže potešiť, inokedy prekvapiť. V každom prípade sme si ho pestovali a dá sa napísať, že za pomerne ťažkých podmienok. (Tí, čo este neomylnosť socializmu zažili v plnom rozmachu...) Nie každému bolo umožnené bezstrestne si ho zdokonaliť, aj keď ideologické sito malo svoje trhliny. Nikdy by som nebol predpokladal, že raz nastane stav a čas, kedy to, čo dokázalo spájať, začne deliť. Je to ako so starnúcou ženou, ktorá nechce a nedokáže preklenúť čas rozkladu a svoje ovisnuté prsia buď povýši na dokonalosť a zrelú príťažlivosť, alebo sa zmieri s letopočtom a predá to 'pod cenu'. V každom prípade - pohľad na defekt neznamená vlastný úpadok.
Bezpočet patologických správ, zahlcujúcich návštevníka tohto webu, nepridáva na jeho exkluzivite. Ani rozsudky smrti, ktoré sú tu s nonšalantnosťou predhadzované a povýšené na intelektuálnu nadradenosť s dávkou neopominuteľného práva, ani znevažovanie citu a vkusu priazne iného 'tabora'. Dokázať pozrieť sa nad vec vyžaduje taktiež dávku tolerancie a tá začina byť v opozícii. Urážlivé invektíva s diskriminačným podtónom za to, že Ty počúvaš niečo, čo je podľa mňa a môjho vkusu na ,,vysokej úrovni‘‘, nedáva právo si osvojovať postoj nedotknuteľnosti. Za tým všetkým sa skrýva neznalosť alebo zámena faktov, ktoré sa dostávajú do fázy tvárnosti vlastného výkladu.
Pokiaľ výklad negatív dostupného diela ostáva v rovine jeho nedostatkov daných recenzentom, je všetko v rámci tolerancie. Ako je správne podotknuté (a musim uznať, že výstižne), ,,zapnuť gebulu‘‘, ale ak som priaznivcom danej ,,obete‘‘ a invektíva začínajú naberať na osobnom smere a útočiť na poslucháčov intelekt a znevažovanie osoby, začína byť iné ,,zapnutie‘‘. Každý z nás nosíme v sebe právo obhajoby a dostatok faktov, prečo sme si zvolili práve tento tón pre uši a je nám z akýchkoľvek pohnútok sympatický. Neznamená to, že keď nie sme v súlade s TOP prispievateľom a jeho spriaznenou obcou, že naše číslo v kolónke IQ má nižšiu numerickú hodnotu.
Brano @ 2012-06-13 11:13:05

Keď oponenti vyčítali Janovi Werichovi,že v niečom časom zmenil názor,odpovedal geniálne- "dovoľte,aby som sa vyvíjal".Vďaka progboardu som si ja sedlák neotesaný postupne osvojil určitú etickú samoreguláciu a politickú korektnosť.Už si nedovolím niečo len tak naverímboha švacnúť do pľacu,lebo by som sa mohol niekoho iného dotknúť na citlivom mieste a spôsobiť mu traumu.A ja nechcem ubližovať blížnemu svojmu.Poučený z krízového vývoja a poznačený každovečernou sebareflexiou a spytovaním svedomia prehlasujem:Beatles forever!Odpustite a zabudnite! :-)
PaloM @ 2012-06-13 12:20:44

Braňo, cítim to podobne, dobrý komentár.
osoba @ 2012-06-16 13:53:05

Sčasti máš pravdu, ale je to... no, aby to nebolo príliš silné... trochu taký - alibistický guláš.

Filozofovať o kvalite, či nekvalite hudby, to nie je nejaký mimoriadne veľký problém (môj príspevok nevynímajúc :D). Večný spor o tom, čo je dobré, čo je kvalita a hodnota v umení, a čo nie, je vďačnou témou nielen pre skutočne vyzretého umelca, ako aj pre jednoduchého roľníka, či intelektuála, milujúceho Senzus. On sám síce nevie prečo, ale nedá na nich dopustiť, jednoducho - je to jeho srdcovka. Je tam toho. Pritom je vnútorne presvedčený o svojej rozumnej miere a že to má v hlave možno aj nejako usporiadané, pretože sa mu ohromne páči aj zopár vecí z klasiky. Skrátka, má široký záber. :-)

Mimo iného píšeš:
"Aj tá najuznávanejšia ukážka geniálneho umenia musí mať niekoľkých odporcov..."

To je v poriadku, tí vždy boli, sú a budú, ale keby šlo naozaj len o niekoľkých, to by bol obrovský pokrok vpred. Ale bohužiaľ, nie je. Smutné je to, že neraz je ich ohromné množstvo, pričom tú ´komerčnú hudobnú žumpu´, poprípade ´zahnojenú alternatívu´ doslova žerú. Sami nevedia prečo.

Beatles sa Ti nepáči. Ok, tak sa ti nepáči.
Ale páči sa Ti Slobodná Európa. No, nech sa páči. :-) Možno aj _ich_ máš naozaj rád, ale zároveň si plne uvedomuješ, že nestoja za nič a že je to, použijem výraz z názvu článku - grc. No čo už... Keď sa Ti páčia, tak sa Ti páčia... Sám nevieš prečo. To je, pravdaže, osobná vec každého jedinca, jeho citu, hodnôt a vnútorného vnímania. Srdcu nerozkážeš.
hejkal @ 2012-06-16 14:53:26

Je to jednoducho postoj, ku ktorému som sa dopracoval. Prestalo ma rozčuľovať, že niekto haní/obdivuje to či to. Na margo Slobodnej Európy, boli časy, keď som bol veľký punker a čo človeka formuje... Toho sa nezbavujem.:)
zdenek3 @ 2012-06-26 11:51:17

Čo mi je ešte cudzejšie, je však poklepkávanie po ramenách klubu vyvolených, ktoré je pre každý typ umenia príznačné (lúza to nechápe, iba nás päť vie, že prdenie za bezmesačnej noci o dve tridsaťsedem aj dve sekundy je tým pravým umením a poukazovanie más na to, že je to prdenie, to iba dokazuje!!!).

Mě se líbí toto a v podstatě to vystihuje vše.Je to stejné jako v hifi. Když se někomu líbí bedny, zesilovač atd. značky XY, tak je pro mnohé ihned ....vic různé vulgarity. Naopak, kdo by si dovolil napsat negaci o značce XYZ, která má řiťolizců mraky, ten by si naběhl.
Ano, poslouchejme a hodnoťme dle svého, s pochopením pro druhého opačný názor.
Ivko @ 2013-01-20 10:00:13

Je to jednoduche...
Kolko ludi, tolko chuti...
To vsak neznamena, ze ak sa niekomu nieco nepaci, ze sa musi k tomu negativne vyjadrovat. A hlavne je tu ta miera tolerantnosti, co mnohym robi problem.
Hudba by predsa mala skor spajat, ako rozdelovat.
To je cele...

Notice: Undefined index: progforum_id in /var/www/ftp/progboard.com/novinky.php on line 151

Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Video

» Progboard TV

Facebook

Reklama


copyright Progboard | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to GoogleIkonky

Rock Shock Hudba 2000