Zappa, Frank - The Mothers of Invention - Absolutely Free

Zappa, Frank - The Mothers of Invention - Absolutely Free - tracklist alba, hodnocen?, recenze

1967

Tracklist:

01. Plastic People (3:42)
02. The Duke of Prunes (2:13)
03. Amnesia Vivace (1:01)
04. The Duke Regains His Chops (1:50)
05. Call Any Vegatable (2:20)
06. Invocation and Ritual Dance of the Young Pumpkin (7:00)
07. Soft-Sell Conclusion (1:40)
08. America Drinks (1:53)
09. Status Back Baby (2:54)
10. Uncle Bernie’s Farm (2:11)
11. Son of Suzy Creamcheese (1:34)
12. Brown Shoes Don’t Make It (7:30)
13. America Drinks & Goes Home (2:46)

All songs written by Frank Zappa.


Obsazení:

Ray Collins - harmonica, tambourine, vocals
Bunk Gardner - woodwinds
Frank Zappa - guitar, vocals
Jim Fielder - guitar, piano
Don Preston - keyboards
Roy Estrada - bass, vocals
Jimmy Carl Black - drums, vocals
Bill Mundi - drums, percussion

Lisa Cohen - vocals (12)
Terry Gilliam - voices (13)
Herb Cohen - sound effects (13)
Don Ellis - trumpet (12)
John Rotella - contrabass clarinet (12)
Jim Getzoff, Marshall Sosson - violin (12)
Alvin Dinkin - viola (12)
Armand Kaproff - cello (12)
John Balkin - bass (6, 13)

 
30.08.2014 Le Fantak
5 stars

Na druhé album Franka Zappy jsem narazil poměrně nedávno, okamžitě mě však uchvátilo. Určitě patří k největším hudebním pokladům vůbec. Těžce ironický text se naprosto shoduje s náladou hudby. Všechny prvky se opakují a utvářejí tak jedinečné a velice komplexní dílo.
Do děje nás uvádí song Plastic People, tak nějak říká, o čem bude celá deska. Pak přichází na řadu má vůbec nejoblíbenější pasáž. "Hrabě švestek" je hrozně super. Nápodobně i Call any vegetable. Ale deska je boží i dál. Obzvlášť zdařilí song je i Brown shoes don't make it. Nemá smysl se o albu rozepisovat víc, vše už bylo řečeno. Prostě je boží.
reagovat

zdenek2512 @ 30.08.2014 06:13:35
K prvním deskám Mothers Of Invention, není nutné více psát. První desky patří k tomu nejlepšímu co mistr vytvořil a taky co v šedesátých letech vzniklo.Díky za připomínku. Já mám trochu radši We´re Only In It For The Money, ale nemění to nic na tom, že tohle je opravdu geniální deska a podle úvodní písně se pojmenovala nejlepší tuzemská skupina Plastic People Of The Universe.

Le Fantak @ 30.08.2014 06:42:03
Plastici jsou super, ale Kuře v hodinkách je pořád lepší...

zdenek2512 @ 30.08.2014 06:53:07
Měl jsem asi napsat, pro mě nejlepší, ale Plastici hrají něco jiného , než to co hrálo Flamengo. Taky mám Kuře v hodinkách rád.Mně se líbí, že jsi tak mladý a líbí se ti Mothers.

JardaP @ 30.08.2014 15:22:55
Zdenku, jeste ze ses opravil, jinak bych to bral jako vtip roku :-)

zdenek2512 @ 30.08.2014 15:37:58
Ahoj Jardo porad se ucim, nekdy tam zapomenu ten osli mustek napsat :)

adam @ 21.05.2015 14:31:34
Toto LP neni moje najoblubenejsie, ale je to masaker. Od prvej po poslednu. Najolubenejsie su pre mna Brown shoes.... a Status Back Baby+ Uncle Bernies Farm. Ta stylova roznorodost a napriek tomu to drzi pokope a nerozpadava sa to. majstrovstvo.

Le Fantak @ 21.05.2015 17:52:17
Co je, pokud se smím zeptat, tvoje nejoblíbenější Zappovo album? Osobně znám první tři, Hot Rats a Apostrophe. Za nejlepší bych označil Hot Rats a po něm hned Absolutely Free. Obzvlášť série skladeb o zelenině je neuvěřitelná. Naopak za nejhorší z těch, co znám, považuji Apostrophe, tak jsem se nějak neodhodlal k poslechu dalších desek z pozdějšího období.

zdenek2512 @ 21.05.2015 18:15:02
Le Fantak: když se ti líbí Hot Rats tak si poslechni Waka/Jawaka a Sleep Dirt to jsou vlastně volná pokračování Hot Rats. Dále skvělé jsou koncerty počínaje Roxy & Elsewhere, Live In New York a pak serie koncertů You Can' t Do That Stage Anymore 6x 2CD. Vyzkoušej

adam @ 21.05.2015 19:03:24
u mna je na prvom mieste trojica freak out, lumpy gravy a were only in it for the money. potom na druhom hot rats a sheik yerbouti a potom uz trance-fusion, tento a ostatne so 60tych rokov, civilization phaze 3, .... nejdu mi do usi thing fish a take tie veci z 80tych rokov, ale napriklad Jazz from hell je masaker spica a aj jeho symfonicka tvorba

09.08.2010 Brano
3 stars

Absolutely free je vôbec prvá nahrávka, ktorú som od Zappu počul. Pre niektorých génius, pre iných blázon. Čisté žánrové zameranie nehrozí, skôr chaos. Zappa si zo škatuľkovania zjavne nič nerobí, búra predsudky tak kompozičné ako aj textové a aranžérske. Všadeprítomný je jeho sarkazmus a výsmech americkej konzumnej spoločnosti a to vždy, všade a za každú cenu. Sám je pritom odstrašujúcim príkladom závislosti na tabakovom priemysle. Spomeniem pamätné vystúpenie Franka Zappu tesne po nežnej revolúcii v Prahe a jeho legendárne ladenie gitary v priamom televíznom prenose. Cigareta raz v ústach, raz zasunutá za strunami gitary.Paradox života. Byť absolútne slobodný, ale zároveň absolútne závislý! Žeby strata súdneho pohľadu na seba? V textoch sa to hemží podivnými plastickými ľuďmi, rôznou zeleninou, tancujúcimi tekvicami,hnedými topánkami...množstvom najrôznejších metafor a odkazov, slangových výrazov. Jedno je však isté. Človek sa pri počúvaní nenudí!Nuda nehrozí ani náhodou!Stála zmena,stále prekvapujúcejšie premeny,rôzne pazvuky,kvílenie saxofónu, krátke skladbičky striedajú občasné jazzové orgie. Poslucháč sa v nemom úžase nestačí čudovať, čo všetko sa dá vtesnať do 43 minút. Toľko nápadov,výsmeškov,bláznovstiev a irónie. Hlbší zmysel však často uniká a prevláda paródia a nekompromisný sarkazmus.Ja mám z tejto hudby rozporuplné pocity.Miestami sa na tom dobre bavím a miestami zas cítim zvláštny smútok v duši, prázdnotu a rozčarovanie.
reagovat

PaloM @ 09.08.2010 09:48:26
Nikdy som sa nepokúšal hlbšie preniknúť do zmyslu Zappovych textov a doteraz som zostal len pri hudbe. Z jeho veľkej diskografie si vyberám ľahšie stráviteľné veci. Absolutely Free som počul dávno a už si na to nepamätám. A je tu príležitosť vytiahnuť z archívu a zopakovať. Asi zostane v kategórii "archívny kus".
Pre nás je dobré, že v OPUSe vyšla knižka "Šuplík plný Zappy" od Petra Dorůžku, takže si našinec môže aspoň trochu tohoto "exota" priblížiť (tiež kapitána Beefhearta).

11.02.2010 Voytus
5 stars

Druhé album Zappových Mothers vychází v roce 1967 a uvádí jej sám americký prezident. Popravdě, zmůže se jen na oslovení "fella Americans", načež ho přeruší slavný šlágr Louie Louie. No, není to úplně TA píseň, kterou v té době hráli The Kingsmen, je to regulérní parodie. Zappovi její repetitivní motiv prostě ležel v žaludku. A nebo spíše nejlépe vystihoval umělohmotnou americkou společnost. A skladba Plastic People rozhodně není repetitivní, naopak se jedná o skladbu neustále narušovanou hláškami spoluhráčů a pauzami. Kromě umělohmotných lidí dojde i na zeleninu. Vegetable není jen výraz pro zeleninu jako takovou, ale také pro pacienta ve vegetativním stavu - takového, který jen přijímá potravu a vyměšuje. Na scéně se objevuje Vévoda křížal a zapěje nám píseň o...Ano! O křížalách! Místy lehce oplzle. Poté ztrácí paměť.
A zpět k zelenině! Na jakéhokoli příslušníka zeleninové říše možno zavolat, zaručeně odpoví. A nejhlasitěji odpovídá mladá dýně. Zatančí rituální tanec za asistence Zappovy kytary, sopránsaxofonu Bunka Gardnera a tepající rytmické sekce Mothers. Na konci dodává Zappa všem odvahu, aby se nabáli a pokecali si s jakoukoli zeleninou.
Druhou stranu začíná Popíjející Amerika, skladba melodicky i rytmicky pošahaná, ovšem jen při prvních posleších. Na frak dostala Bacharachova My Little Red Book i Fučíkovi Gladiátoři.
Status Back Baby popisuje trable studenta střední školy, dojde na Stavinského i Debussyho.
Uncle Bernie's Farm je o ošklivých hračkách a lidech, kteří je kupují - vše je samozřejmě z plastu, hoří to a smrdí. Dojde i na Santu.
Son of Suzy Creamcheese je snad nejkomplikovanějším songem, přestože má jen minutu a půl. A tento song připomíná...No? Co asi? Nejste zelenina, že ne? No, samozřejmě že...ANO! LOUIE LOUIE!
Brown shoes don't make it mění tempo, tóninu, žánr, rytmus, nástrojovku...cokoli snad každou půlminutu. Takový dodekafonický rock'n'roll. Hlavním hrdinou je čerstvý absolvent střední školy, kterého čeká slibná kariéra na městské radnici, jeho bratr, který se na školu vykašlal a jen se fláká, též jsou tu zvrhlé třináctky a to nejen v představách jistého zákonodárce, a jeho nic netušící panička. Píseň je ale dost útržkovitá i po textové stránce.
A pak už Amerika dopíjí a jde domů. Mothers hrají ve stylu barových kapel, Ray Collins zpívá nějaký banální text o lásce a povzbuzuje návštěvníky, aby přišli zase. Manažer Herb Cohen k tomu cinká pokladnou a kavárenské zvuky obstarává budoucí Monty Python Terry Gilliam a jeho přítelkyně.
A příště přijdou na řadu i Zappovi vrstevníci, generace Hippies.
reagovat

bubak @ 27.03.2016 18:02:04
Absolutely Free to je to co se odehrává v hudbě na této desce. Klenoty typu Call Any Vegetable, Son Of Suzy Creamcheese, Uncle Bernies Farm, Status Back Baby jsou na CD doplněny blues Big Leg Emma a odvazem Why Don'tcha Do Me Wright?. Jedna z nejzásadnějších desek rockové historie a její parádní popis v recenzi.

01.04.2006 Ivo Martinů, Chrudim
5 stars

Druhé Frankovo album s kapelou Mothers, původní LP je z r. 1968, CD reedice je rozšířena o 2 skladby. První skladba Plastic People inspirovala název naší legendární undergroundové kapely - Plastic People of the Universe. Tato skladba je o prázdných pouze po konzumu a sexu toužících lidech bez duše. Další titul Duke of Prunes, neboli švestkový vévoda je výborná i skladba i nstrumentálně na albu Orchestral favorites. Call any vegetable, tedy Volej jinou zeleninu, opět Frankův smysl pro specifický druh humoru. Další skladba je instrumentální titul Invocation & ritual dance of the young Pumpkin, v překladu Zaříkávání a rituální tanec mladé dýně. Vynikající ukázka moderního a chytře hraného jazzu je skladba Big leg Emma, Velká noha písmena M. Legrační je skladba Son of Suzy Creamcheese, neboli Syn Zuzky Šťabajzny. Skladbu Brown Shoes don´t make it, tedy Tohle nědělají hnědé boty, můžete slyšet v novém aranžmá na albu Tinseltown Rebellion, Vzpoura v Pozlátkově. Album, které obsahuje 15 skladeb a má stopáž asi 44 min., uzavírá skladba America drinks & goes Home, neboli Amerika pije alkohol a pak jde domů, inspirovaná příhodou z hraní po barech průměrným blbům. Vynikající absolutní svoboda Franku !

reagovat

Detail hodnocení alba (hodnoceno x)

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 6x
Voytus, zdenek2512, kaktus, Le Fantak, ZeroCZ
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 1x
adam
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 1x
Brano
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Video

» Progboard TV

Diskografie Zappa, Frank

Zappa, Frank - The Mothers of Invention - Freak Out!
1966
The Mothers of Invention - Freak Out!

Zappa, Frank - The Mothers of Invention - Absolutely Free
1967
The Mothers of Invention - Absolutely Free

Zappa, Frank - Lumpy Gravy
1968
Lumpy Gravy

Zappa, Frank - The Mothers of Invention - We're Only In It For The Money
1968
The Mothers of Invention - We're Only In It For The Money

Zappa, Frank - The Mothers of Invention - Cruising With Ruben & The Jets
1968
The Mothers of Invention - Cruising With Ruben & The Jets

Zappa, Frank - The Mothers of Invention - Uncle Meat
1969
The Mothers of Invention - Uncle Meat

Zappa, Frank - Hot Rats
1969
Hot Rats

Zappa, Frank - The Mothers of Invention - Mothermania: The Best Of The Mothers
1969
The Mothers of Invention - Mothermania: The Best Of The Mothers

Zappa, Frank - The Mothers of Invention - Burnt Weeny Sandwich
1970
The Mothers of Invention - Burnt Weeny Sandwich

Zappa, Frank - Chunga’s Revenge
1970
Chunga’s Revenge

Zappa, Frank - The Mothers of Invention - Weasels Ripped My Flesh
1970
The Mothers of Invention - Weasels Ripped My Flesh

Zappa, Frank - The Mothers - Fillmore East, June 1971
1971
The Mothers - Fillmore East, June 1971

Zappa, Frank - 200 Motels
1971
200 Motels

Zappa, Frank - The Mothers - Just Another Band From L.A.
1972
The Mothers - Just Another Band From L.A.

Zappa, Frank - The Mothers - The Grand Wazoo
1972
The Mothers - The Grand Wazoo

Zappa, Frank - Waka/Jawaka
1972
Waka/Jawaka

Zappa, Frank - The Mothers - Over-Nite Sensation
1973
The Mothers - Over-Nite Sensation

Zappa, Frank - Apostrophe (‘)
1974
Apostrophe (‘)

Zappa, Frank - The Mothers - Roxy & Elsewhere
1974
The Mothers - Roxy & Elsewhere

Zappa, Frank - The Mothers of Invention - One Size Fits All
1975
The Mothers of Invention - One Size Fits All

Zappa, Frank - The Mothers - Bongo Fury
1975
The Mothers - Bongo Fury

Zappa, Frank - Zoot Allures
1976
Zoot Allures

Zappa, Frank - Zappa In New York
1978
Zappa In New York

Zappa, Frank - Studio Tan
1978
Studio Tan

Zappa, Frank - Joe’s Garage, Act I
1979
Joe’s Garage, Act I

Zappa, Frank - Joe’s Garage, Act II & III
1979
Joe’s Garage, Act II & III

Zappa, Frank - Orchestral Favorites
1979
Orchestral Favorites

Zappa, Frank - Sheik Yerbouti
1979
Sheik Yerbouti

Zappa, Frank - Sleep Dirt
1979
Sleep Dirt

Zappa, Frank - Tinsel Town Rebellion
1981
Tinsel Town Rebellion

Zappa, Frank - Shut Up ‘N Play Yer Guitar
1981
Shut Up ‘N Play Yer Guitar

Zappa, Frank - Shut Up ‘N Play Yer Guitar Some More
1981
Shut Up ‘N Play Yer Guitar Some More

Zappa, Frank - Return Of The Son Of Shut Up ‘N Play Yer Guitar
1981
Return Of The Son Of Shut Up ‘N Play Yer Guitar

Zappa, Frank - You Are What You Is
1981
You Are What You Is

Zappa, Frank - Ship Arriving Too Late to Save a Drowning Witch
1982
Ship Arriving Too Late to Save a Drowning Witch

Zappa, Frank - The Man From Utopia
1983
The Man From Utopia

Zappa, Frank - Baby Snakes
1983
Baby Snakes

Zappa, Frank - London Symphony Orchestra, Vol. I
1983
London Symphony Orchestra, Vol. I

Zappa, Frank - Boulez Conducts Zappa: The Perfect Stranger
1984
Boulez Conducts Zappa: The Perfect Stranger

Zappa, Frank - Them or Us
1984
Them or Us

Zappa, Frank - Thing-Fish
1984
Thing-Fish

Zappa, Frank - Francesco Zappa
1984
Francesco Zappa

Zappa, Frank - Frank Zappa Meets The Mothers Of Prevention
1985
Frank Zappa Meets The Mothers Of Prevention

Zappa, Frank - Does Humor Belong In Music?
1986
Does Humor Belong In Music?

Zappa, Frank - Jazz From Hell
1986
Jazz From Hell

Zappa, Frank - London Symphony Orchestra Vol. 2
1987
London Symphony Orchestra Vol. 2

Zappa, Frank - Guitar
1988
Guitar

Zappa, Frank - You Can't Do That on Stage Anymore, Vol. 1
1988
You Can't Do That on Stage Anymore, Vol. 1

Zappa, Frank - You Can't Do That on Stage Anymore, Vol. 2
1988
You Can't Do That on Stage Anymore, Vol. 2

Zappa, Frank - Broadway The Hard Way
1988
Broadway The Hard Way

Zappa, Frank - You Can't Do That on Stage Anymore, Vol. 3
1989
You Can't Do That on Stage Anymore, Vol. 3

Zappa, Frank - The Best Band You Never Heard In Your Life
1991
The Best Band You Never Heard In Your Life

Zappa, Frank - You Can't Do That on Stage Anymore, Vol. 4
1991
You Can't Do That on Stage Anymore, Vol. 4

Zappa, Frank - Make A Jazz Noise Here
1991
Make A Jazz Noise Here

Zappa, Frank - You Can't Do That on Stage Anymore, Vol. 5
1992
You Can't Do That on Stage Anymore, Vol. 5

Zappa, Frank - You Can't Do That on Stage Anymore, Vol. 6
1992
You Can't Do That on Stage Anymore, Vol. 6

Zappa, Frank - Playground Psychotics
1992
Playground Psychotics

Zappa, Frank -  Ahead Of Their Time
1993
Ahead Of Their Time

Zappa, Frank -  The Yellow Shark
1993
The Yellow Shark

Zappa, Frank - Civilization Phaze III
1994
Civilization Phaze III

Zappa, Frank - The Lost Episodes
1996
The Lost Episodes

Zappa, Frank - Läther
1996
Läther

Zappa, Frank - Frank Zappa Plays The Music Of Frank Zappa: A Memorial Tribute
1996
Frank Zappa Plays The Music Of Frank Zappa: A Memorial Tribute

Zappa, Frank - Have I Offened Someone?
1997
Have I Offened Someone?

Zappa, Frank - The Mystery Disc
1998
The Mystery Disc

Zappa, Frank - Cheap Thrills
1998
Cheap Thrills

Zappa, Frank - EIHN - Everything Is Healing Nicely
1999
EIHN - Everything Is Healing Nicely

Zappa, Frank - Son Of Cheap Thrills
1999
Son Of Cheap Thrills

Zappa, Frank - FZ:OZ
2002
FZ:OZ

Zappa, Frank - HALLOWEEN
2003
HALLOWEEN

Zappa, Frank - Joe’s Corsage
2004
Joe’s Corsage

Zappa, Frank - QuAUDIOPHILIAc
2004
QuAUDIOPHILIAc

Zappa, Frank - Joe’s Domage
2004
Joe’s Domage

Zappa, Frank - Joe’s XMASage
2005
Joe’s XMASage

Zappa, Frank - Imaginary Diseases
2006
Imaginary Diseases

Zappa, Frank - The MOFO Project/Object (fazedooh)
2006
The MOFO Project/Object (fazedooh)

Zappa, Frank - The MOFO Project/Object
2006
The MOFO Project/Object

Zappa, Frank - Trance-Fusion
2006
Trance-Fusion

Zappa, Frank - Buffalo
2007
Buffalo

Zappa, Frank - The Dub Room Special!
2007
The Dub Room Special!

Zappa, Frank - Wazoo
2007
Wazoo

Zappa, Frank - One Shot Deal
2008
One Shot Deal

Zappa, Frank - Joe's Menage
2008
Joe's Menage

Zappa, Frank - The Lumpy Money Project/Object
2009
The Lumpy Money Project/Object

Zappa, Frank - Philly 76
2009
Philly 76

Zappa, Frank - Greasy Love Songs
2010
Greasy Love Songs

Zappa, Frank - Congress Shall Make No Law...
2010
Congress Shall Make No Law...

Zappa, Frank - Feeding the Monkies At Ma Maison
2011
Feeding the Monkies At Ma Maison

Zappa, Frank - Carnegie Hall
2011
Carnegie Hall

Zappa, Frank - Hammersmith Odeon
2011
Hammersmith Odeon

Zappa, Frank - Road Tapes, Venue #1
2012
Road Tapes, Venue #1

Zappa, Frank - Understanding America
2012
Understanding America

Zappa, Frank - Finer Moments
2012
Finer Moments

Zappa, Frank - Road Tapes, Venue #2
2013
Road Tapes, Venue #2

Zappa, Frank - Joe's Camouflage
2014
Joe's Camouflage

Zappa, Frank - Roxy By Proxy
2014
Roxy By Proxy

Zappa, Frank - The Crux Of The Biscuit (An audio documentary of the album Apostrophe)
2016
The Crux Of The Biscuit (An audio documentary of the album Apostrophe)


copyright Progboard | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to GoogleIkonky

Rock Shock Hudba 2000