Zappa, Frank - The Yellow Shark

Zappa, Frank - The Yellow Shark - tracklist alba, hodnocen?, recenze

1993

Tracklist:

Frank Zappa / Ensemble Modern

(1). Intro -1:43
(2). Dog Breath Variations -2:07
(3). Uncle Meat -3:24
(4). Outrage at Valdez -3:27
(5). Times Beach II -7:31
(6). III Revised -1:45
(7). The Girl in the Magnesium Dress -4:33
(8). Be-Bop Tango -3:43
(9). Ruth Is Sleeping -5:56
(10). None of the Above -2:17
(11). Pentagon Afternoon -2:28
(12). Questi Cazzi Di Piccione -3:03
(13). Times Beach III -4:26
(14). Food Gathering in Post-Industrial America -2:52
(15). Welcome to the United States -6:39
(16). Pound for a Brown -2:12
(17). Exercise, No. 4 -1:37
(18). Get Whitey -7:00
(19). G-Spot Tornado -5:17

(total time- 72:02)


Obsazení:

Frank Zappa (composer), THE ENSEMBLE MODERN: Peter Rundel (sbormistr, housle), Dietmar Wiesner (flétna), Catherine Milliken (hoboj, anglický roh, didgeridoo), Roland Diry (klarinet), Wolfgang Stryi (basklarinet, kontrabas, klarinet, tenorsaxofon), Veit Scholz (fagot, kontrafagot), Frankck Ollu (roh), Stefan Dohr (roh), William Formann (trubka, křídlovka, pikolotrubka, kornet), Michael Gross (trubka, křídlovka, pikolotrubka, kornet), Uwe Dierksen (trombón, soprántrombón), Michael Svoboda (trombón, eufonium, didgeridoo, alpský roh), Daryl Smith (tuba), Herman Kretzschmar (piano, harpsichord, celeste, dramatické čtení), Ueli Wiget (piano, harpsichord, celeste, harfa), Rainer Römer (percussion), Rumi Ogawa-Helferich (percussion, cymbál), Andreas Böttger (percussion), Detlef Tewes (mandolína), Jürgen Ruck (kytara, banjo), Ellen Wegnere (harfa), Mathias Tacke (housle), Claudia Sack (housle), Hilary Sturt (viola, dramatické čtení), Friedemann Dähn (violoncello), Thomas Richter (kontrabas, elektrický kontrabas)

 
01.04.2006 Ivo, Chrudim
5 stars

Poslouchám toto album a ptám se sám sebe - musel tento geniální muzikant zemřít v pouhých 52 letech ! Kde je bůh, spravedlnost, lékaři, vše je marnost ač k pláči ! Celé to dopsal v krutých bolestech během ozařování rakoviny prostaty, klasická hudba tady předkládá jeden ze svých moderních vrcholů. Orchestr je vynikající - Ensemble Modern, německá preciznost v plné kráse. Název alba inspiroval jeden dárek od fanouška, paradoxně ne žralok, ale tarpon. Na albu, které má velmi hezký a kvalitně zpracovaný booklet (knížečku) je několik perel: Uncle Meat, Outrage at Valdes, The Girl in magnesium Dress, Ruth is sleeping, Pentagon Afternoon, Welkome to the United States, Get Whitey a fenomenální G - Spot Tornado. Původně vyšlo r. 1993, ještě za mistrova života. Jedno z alb, která určují hodnoty lidské, umělecké. Kdo je hrán 50 let po smrti je prý nesmrtelný - já myslím, že Frank Zappa bude hrán jako klasik i za 100 let.

reagovat

Dušan @ 26.03.2007 00:00:00
Plně s tebou souhlasím a a ž mám slzy v očích - Frank Zappa je ojedinělý zjev kultůry 20 století!! Jo MTV - to je fakt schit!!!

Ivo @ 25.01.2008 13:46:48
Milý Dušane, že nemáš jeho hudbu rád, je tvůj názor a v pořádku ale vyhýbej se hrubostem, je to zbytečné, toto je ceněné album, které v Německu a v Evropě mělo velký úspěch.

Ivo @ 25.01.2008 14:24:06
a ještě jednu věc Ti řeknu, Dušane, nevím, jak Ty ale on se za génia nepovažoval, když se ho v hovoru před smrtí na to ptali, řekl - možná. Přesto, že byl těžce nemocný přijel a hrál v roce 1991 při příležitosti odchodu nenáviděné armády Ruska domů.
Když udělala BBC anketu o největší skladatele 20. století, skončil mezi nejlepšími, s dovolením, co jsi dokázal Ty ? Asi to nestojí ani za malou poznámku.

Petrucci @ 25.01.2008 14:37:15
Tak tohle snad už opravdu NE! Tenhle argument - "co jsi dokázal, že kritizuješ", je jeden z těch, s prominutím, nejstupidnějších. Člověk, který se vyjádří k nějaké hudební nahrávce, nemusí, co se hudby týče, umět vůbec NIC. To by se velká spousta lidí nesměla vyjádřit ani k umění takového Michala Davida, Britney Spears apod. Z Vás, Ivo, mluví uraženost člověka, kterému někdo sáhnul na oblíbeného interpreta.

Ivo @ 25.01.2008 14:41:36
Ale vůbec ne, jenom se mi nelíbí to, že někdo evidentně bez znalosti věci zde píše hrubosti, totˇ vše, klidně si sahej na Franka ale nejprve jeho hudbu poznej, investuj jako já nemalé peníze do originál CD a dalších a pak něco piš. Já se také nevyjadřuji hrubě o muzikantech, kteří se mi nelíbí.

PaloM @ 25.01.2008 14:43:25
Ivo, Ivo, stojí Ti to za to po 10 mesiacoch reagovať na takú "pitomost"? Moje "vyznanie" nájdeš v reakcii na Tvoju recenziu k CD Jazz... Napíš radšej zážitky z počúvania ďalších Zappov. Ja som Zappu "spoznal" najskôr z tlače ako šaša - provokatéra amerických imperialistov, prvé posluchy hudby mi nič nedali, zdalo sa mi to celé chaotické a pre mňa nezrozumiteľné - vtedy som miloval len vznešený classic a art rock. Prišlo to neskôr,
Roxy & Elsewhere, Apostrof, Šejk, páčil sa mi Broadway the Hardway (zdalo sa mi, že tomu rozumiem...). Keďže mám aký-taký vzťah i k niektorej modernej klasike (= vážna hudba), aj vplyvom jazzu na modernu, som naozaj zvedavý na tieto 2 Tebou recenzované tituly, skúsim to zohnať aspoň na vypočutie. Zappu po 89. roku u Vás som samozrejme registroval, bol som šokovaný z jeho smrti (tak ako vždy, keď odišli UMELCI - Joplin, Lennon, Harrison (umrel s rovnakou diagnózou ako Frank). Osobne som presvedčený, že Zappa je celkovo v našich končinách hudobne nedocenený.

Petrucci @ 25.01.2008 14:51:59
Jak jsem psal, s tím hrubým vyjadřováním se souhlasím. A s tím, že člověk by to měl nejdříve slyšet/poznat, ať vůbec ví, o čem mluví, to je bez diskuse.

Voytus @ 26.01.2008 13:14:14
Yellow Shark, to nádhera! Vždy jsem na Zappovi obdivoval kolik dokáže obsáhnout stylů. A jak nemusím některé pokusy skladatelů 20. století, toto naprosto vybočuje svou hudebností.
Ať už překopané věci z Uncle meat, tak nápadité rýpnutí do Ameriky ve formě Welcome to the United States.

Ondra @ 10.02.2011 22:58:28
Tak skutečně argumentace "investuj nemalé peníze do originálních alb", naposlouchej a pak teprve něco kritizuj mě tedy pobavila tak moc, jako máloco za poslední léta:-))
U fanatických Zappových fanoušků právě argumentace vložených prostředků bývá častým argumentem, protože když už jsem do toho proboha vrazil 100.000, musí se mě to teda líbit a musím to všem nadšeně vykládat, aby viděli, hehe, to je typické:-)) Jinak bych mohl být skoro za snoba, a to přece nejsem, že ano...
Víš Ivo, má to totiž jednu komplikaci. Kdyby pan Zappa byl trochu v obraze vůči některým vlastním výplodům a vydal skutečně jen ten opravdu kvalitní materiál, těch alb by byla cca polovina, a potom bys ušetřil i Ty na tzv. "nemalých výdajích", když Tě už nemalé výdaje tolik rozčilují a dáváš to jiným za příklad, což mě ovšem překvapuje, u takového Tvého miláčka:-))
Je potřeba přiznat, že oněch 50% jeho tvorby, které mám na mysli, byly úlety, experimenty a také naprosté "sračky", holt peníze jsou peníze, a na ně pan Zappa skutečně byl dost, ale já mu to nevyčítám.
Ovšem argumentovat finanční hodnotou svojí sbírky mi přijde ubohé, protože na světě jsou lidé, kteří mají ve sbírce kolem 4-5 tisíc CD (nevím sice jak to dělají, ale mají) a nikoho s tím neohromují. Můj otec má Zappu kompletního také, řadu let sháněl, práce to byla nadliská to hlavně SEHNAT, a nikomu nekáže:-))
Potom je právě v průřezu té tvorby jasně vidět, kde byla kvalita, a kde byly ty sračky...

Ondra @ 10.02.2011 23:03:13
No nechci tady nikomu kazit náladu, ale Yellow Shark je deska podle mě naprosto děsivá, její dramatičnost, nebo jak to nazvat je patrně záměrná, Zappa byl už hodně nemocný, a tak asi chtěl vytvořit něco echt výjimečného, což docela i chápu, ale mě to přijde jako mírně učesané HLUKOVÉ SPEKTRUM, nemohu si pomoct. Název "Yellow Noise" by byl mnohem příznačnější.
To jiné desky z konce 60. a začátku 70.let jsou opravdu vynikající...

PaloM @ 11.02.2011 07:51:41
Ondra: prevažne súhlasím, Zappa zložil a nahral špičkové albumy, aj mizerné. Ako gitarista na koncertoch bol excelentný. Treba však dodať, že texty, ktorým ne-Američan ťažko porozumie, hrali rovnakú úlohu ako hudba, ak nie väčšiu. Musel si to povedať na plnú hubu, aby mi konečne došlo, že Žltého žraloka som nikdy naplno nestrávil. Táto klasická hudba má ďaleko od vrcholných momentov v žánri, to by bola urážka prinajmenšom Igora Stravinského, od ktorého sa často inšpiroval.
K diagnóze Ca prostaty: "v krutých bolestech během ozařování..." - Frank musel dlho zanedbávať varovné príznaky. Ca prostaty je pomaly rastúci nádor, a keď mal kruté boloesti počas liečby, to znamená, že sa začal liečiť vo veľmi pokročilom štádiu. Takže by som nezvaľoval všetko na boha, spravodlivosť a lekárov. Na druhej strane uznávam, že je to zákerná choroba, na začiatku sa navonok nič nedeje.
Komentár k vynaloženým financiám na zbierku CD - to je aj môj názor.

Filozof @ 11.02.2011 08:34:14
Ondra ad CD
Rozesmál jsi mne. :-))) Jarda Merhaut má tuším okolo 10.000 CD - podle toho, co jsi napsal by Tě to asi ohromilo. :-)
Argumentovat cenou sbírky je dnes passé. V době stahování jsou CD téměř neprodejné a nastrkané peníze do nich utopené (ve smyslu investičním).
Mimochodem je to dobrý test na lidi. Lidé co přišli (ke mně), začali prohlížet co mezi CD mám a hodnotili to jako sbírku hudby, mi byli většinou později blízcí.
Naopak zedník, co přišel, uviděl ty plné police na stěně, chvíli v duchu počítal a pak řekl “Tobě tady na stěně visí nová Felicie” mi k srdci nepřirostl ani později.

PaloM @ 11.02.2011 08:44:52
Filozof: Fábiu zásadne nevešiam na stenu, to by bola škoda, keby sa utrhla. Všetky CD a DVD mám v skrinkách, pevne stojacich na podlahe :-))

hejkal @ 11.02.2011 08:55:42
PaloM - poznám, kam by sa medzi tie Rolls Roycey vošla. :)

Borek @ 11.02.2011 09:46:30
Filozof: Test na lidi? Aha, takže kdo ti leze do prdele, jakou že to máš hodnotnou sbírku, má šanci "projít". Kdežto zedník... Co od něho čekat, že jo. Za práci dostat zaplaceno a víc ho nezajímá. Křupan jeden. I když, úplně blbej zas bejt nemoh, když ty plný police dokázal přepočítat z hlavy během chvíle.

Filozof @ 11.02.2011 09:46:56
PaloM
Závidím Ti Tvoje místo. My chudí to musíme mít na stěnách - a to ještě jen v místech, kde nemám stěnu z vepřovic - ty by to fakt neudržely. Ale stejně se bojím, že na to jednou zapomenu a do těch míst něco na stěnu přidělám... to bude pak mela - zbouraná stěna baráku... :-))))

Filozof @ 11.02.2011 23:55:16
Borku už zklidni hormon. Chceš-li vyvolávat spory, tak s někým jiným - buď tak hodný a nepřekrucuj moje slova.
Kdo se zajímá o hodnotu uměleckou toho, co je na těch CD mi bývá blízký, kdo jen o hodnotu finanční těch nosičů, ten nikoliv. A napsal jsem to jasně a nic víc.
To s tou Felicií řekl zrovna zedník - ale za to já nemůžu.
Pokud máš ve zvyku třídit lidi podle povolání a vytahovat na některé ramena, tak mne do toho nepleť. To nejsou moje zvyky.
A byl bych rád, kdyby ses do mne přestal navážet. Nelze přehlédnout, že takto nereaguješ na ostatní. Dík.

PaloM @ 12.02.2011 08:46:42
Filozof: myslel som to s nadsádzkou, na odľahčenie. Ver, že až tak veľkú zbierku nemám. Len toľko, čo vojde do 3-izbového paneláku, a aby bol ešte umožnený voľný pohyb 4 dospelým osobám :-)) To bol vtip, kiež by to bola pravda. No a na margo "my chudí", to sa tu nedá dokázať, kto je chudobný. Kto sa živí námedznou prácou, závislou na zamestnávateľovi, nemôže byť bohatý. A povolanie versus vzťahy - aj Progboard je dôkazom, že drvivá väčšina takto neuvažuje. Cez maily poznám povolanie okolo 10 ľudí z Progboardu a máme výborné vzťahy bez ohľadu na to, či sa živíme ako robotníci alebo hlavou, otitulovaní pred (aj za) menom. Základ je spoločné "fandovství" do muziky a vzájomný rešpekt, potom je všetko v pohode.

Vráťme sa k muzike. Na Yellow Shark ma upozornil jeden známy z práce. Veľmi sa mu páčilo, ako akustická skladba znie na jeho extra stereo zostave s elektrónkovým zosilňovačom a talianskymi bedňami, vtedy bedne stáli cca 80 tisíc SK. Púšťal mi doma ukážky, krátke úseky - tie na efekt a to sa i mne páčilo. No neskôr doma, ako celé dielo som nedokázal pochopiť a hľadal som chybu u seba. Teraz mám pocit, že to tu Ondra celkom presne definoval.
Zappu uznávam ako výnimočného všestranného hudobníka, no stožňujem sa s názorom, že nie všetko, čo zložil je dobré.

PaloM @ 12.02.2011 08:54:30
Filozof: ešte k tvojej zbierke a reakciám okolia, ale nie je to priamo o tom. Tiež som sa v minulosti na Progboarde vyjadroval otvorene a úprime, až príliš osobne. Dôsledkom boli pre mňa nepríjemné reakcie, bez náznaku pochopenia. Tak som "zmenil štýl" a mám pokoj. Radšej niektoré témy prediskutujem cez maily.

Borek @ 12.02.2011 09:38:40
Filozof: Zklidni hormon, nebo co? Tvoje reakce plná invektiv, vyšperkovaná přihlouplou domněnkou, že třídím lidi podle povolání, je zbytečná. Nic osobního v tom není, kdyby trousil podobný příspěvky Petr nebo Pavel, reagoval bych na ně.

Filozof @ 12.02.2011 19:28:26
PaloM Ad Zappa
A nevíš, který to měl elektronkový silič?
Na mne je dost praštěný - na chuť jsem mu moc nepřišel a tím ho ani nepouštím, ale tímto jsi mi nasadil brouka do hlavy. Měl ybch ho asi na své elektronky pustit... :-)

Ad ostatní - jo - vidíme to stejně. Doufám, že je nás tu takových co nejvíc. Za sebe dodávám, že je každého věc, jak se na to dívá, chce-li posuzovat umění peněženkou, je to jeho věc. Jen si nebudeme rozumět - nijak ho nehodnotím. Ale pokud mi takové věci někdo podpásově podsouvá mně, tak to mne chladným nenechává.

Detail hodnocení alba (hodnoceno x)

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 1x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Radio

» Pustit radio
» Progboard TV

Diskografie Zappa, Frank

Zappa,
1966
The Mothers of Invention - Freak Out!

Zappa,
1967
The Mothers of Invention - Absolutely Free

Zappa,
1968
Lumpy Gravy

Zappa,
1968
The Mothers of Invention - We're Only In It For The Money

Zappa,
1968
The Mothers of Invention - Cruising With Ruben & The Jets

Zappa,
1969
The Mothers of Invention - Uncle Meat

Zappa,
1969
Hot Rats

Zappa,
1969
The Mothers of Invention - Mothermania: The Best Of The Mothers

Zappa,
1970
The Mothers of Invention - Burnt Weeny Sandwich

Zappa,
1970
Chunga’s Revenge

Zappa,
1970
The Mothers of Invention - Weasels Ripped My Flesh

Zappa,
1971
The Mothers - Fillmore East, June 1971

Zappa,
1971
200 Motels

Zappa,
1972
The Mothers - Just Another Band From L.A.

Zappa,
1972
The Mothers - The Grand Wazoo

Zappa,
1972
Waka/Jawaka

Zappa,
1973
The Mothers - Over-Nite Sensation

Zappa,
1974
Apostrophe (‘)

Zappa,
1974
The Mothers - Roxy & Elsewhere

Zappa,
1975
The Mothers of Invention - One Size Fits All

Zappa,
1975
The Mothers - Bongo Fury

Zappa,
1976
Zoot Allures

Zappa,
1978
Zappa In New York

Zappa,
1978
Studio Tan

Zappa,
1979
Joe’s Garage, Act I

Zappa,
1979
Joe’s Garage, Act II & III

Zappa,
1979
Orchestral Favorites

Zappa,
1979
Sheik Yerbouti

Zappa,
1979
Sleep Dirt

Zappa,
1981
Tinsel Town Rebellion

Zappa,
1981
Shut Up ‘N Play Yer Guitar

Zappa,
1981
Shut Up ‘N Play Yer Guitar Some More

Zappa,
1981
Return Of The Son Of Shut Up ‘N Play Yer Guitar

Zappa,
1981
You Are What You Is

Zappa,
1982
Ship Arriving Too Late to Save a Drowning Witch

Zappa,
1983
The Man From Utopia

Zappa,
1983
Baby Snakes

Zappa,
1983
London Symphony Orchestra, Vol. I

Zappa,
1984
Boulez Conducts Zappa: The Perfect Stranger

Zappa,
1984
Them or Us

Zappa,
1984
Thing-Fish

Zappa,
1984
Francesco Zappa

Zappa,
1985
Frank Zappa Meets The Mothers Of Prevention

Zappa,
1986
Does Humor Belong In Music?

Zappa,
1986
Jazz From Hell

Zappa,
1987
London Symphony Orchestra Vol. 2

Zappa,
1988
Guitar

Zappa,
1988
You Can't Do That on Stage Anymore, Vol. 1

Zappa,
1988
You Can't Do That on Stage Anymore, Vol. 2

Zappa,
1988
Broadway The Hard Way

Zappa,
1989
You Can't Do That on Stage Anymore, Vol. 3

Zappa,
1991
The Best Band You Never Heard In Your Life

Zappa,
1991
You Can't Do That on Stage Anymore, Vol. 4

Zappa,
1991
Make A Jazz Noise Here

Zappa,
1992
You Can't Do That on Stage Anymore, Vol. 5

Zappa,
1992
You Can't Do That on Stage Anymore, Vol. 6

Zappa,
1992
Playground Psychotics

Zappa,
1993
Ahead Of Their Time

Zappa,
1993
The Yellow Shark

Zappa,
1994
Civilization Phaze III

Zappa,
1996
The Lost Episodes

Zappa,
1996
Läther

Zappa,
1996
Frank Zappa Plays The Music Of Frank Zappa: A Memorial Tribute

Zappa,
1997
Have I Offened Someone?

Zappa,
1998
The Mystery Disc

Zappa,
1998
Cheap Thrills

Zappa,
1999
EIHN - Everything Is Healing Nicely

Zappa,
1999
Son Of Cheap Thrills

Zappa,
2002
FZ:OZ

Zappa,
2003
HALLOWEEN

Zappa,
2004
Joe’s Corsage

Zappa,
2004
QuAUDIOPHILIAc

Zappa,
2004
Joe’s Domage

Zappa,
2005
Joe’s XMASage

Zappa,
2006
Imaginary Diseases

Zappa,
2006
The MOFO Project/Object (fazedooh)

Zappa,
2006
The MOFO Project/Object

Zappa,
2006
Trance-Fusion

Zappa,
2007
Buffalo

Zappa,
2007
The Dub Room Special!

Zappa,
2007
Wazoo

Zappa,
2008
One Shot Deal

Zappa,
2008
Joe's Menage

Zappa,
2009
The Lumpy Money Project/Object

Zappa,
2009
Philly 76

Zappa,
2010
Greasy Love Songs

Zappa,
2010
Congress Shall Make No Law...

Zappa,
2011
Feeding the Monkies At Ma Maison

Zappa,
2011
Carnegie Hall

Zappa,
2011
Hammersmith Odeon

Zappa,
2012
Road Tapes, Venue #1

Zappa,
2012
Understanding America

Zappa,
2012
Finer Moments

Zappa,
2013
Road Tapes, Venue #2

Zappa,
2014
Joe's Camouflage

Zappa,
2014
Roxy By Proxy

Zappa,
2016
The Crux Of The Biscuit (An audio documentary of the album Apostrophe)


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000