Watch, The - Vacuum

Watch, The - Vacuum - tracklist alba, hodnocen?, recenze

2004

Tracklist:

1. Hills (1:26)
2. Damage Mode (7:17)
3. Wonderland (7:05)
4. Shining Bald Heads (5:55)
5. Out Of The Land (6:05)
6. Goddess (5:48)
7. Deeper Still (3:24)
8. The Vacuum (10:59)


Obsazení:

Simone Rossetti / vocals, flute
Ettore Salati / guitars
Marco Schembri / bass
Gabriele Manzini / keyboards
Roberto Leoni / drums

 
17.01.2020 EasyRocker
5 stars

Nelze zapřít, že můj postoj k téhle italské partě byl nedůvěřivý, až odmítavý. Genesisovská iluze jejich výrazu je tak dokonalá, že logicky stojíte na scestí - plagiát či nádhera? Ale podlehl jsem, přiznávám.

Wonderland se vstupní miniaturou Hills je celkem s více než osmi minutami. Gabrielovsky výpravný zpěv, totálně banksovská vtělení Gabriela Manziniho. Zdánlivou přímočarost narušují křivolaké hackettovské pěšinky. Syrověji odsýpá Shining Bald Heads, v závěru Salati s Manzinim melodickou extázi; jako krajinu, chvátající za oknem. Out Of The Land krášlí zpívající klávesy, vrstvené akustiky a vznešený vokál. Genesis se zhmotňují kol dokola v plné polní. Goddess je drsnou jízdou, ovšem s Rossettiho skvělým vokálním i kytarovým podílem. Deeper Still je melodicky mimořádná a programming ji dává lesk prvotřídního zboží. Obskurní křížení lidí a zvířat, obskurní biolog Voronoff. Nejen o tom všem jest aranžérsky a kompozičně bezchybná pětidílná The Vacuum. Klávesy občas jako by trýznil sám Hammill či Varga - na vlastní riziko. A dvouminutovým "přídavkem" rajská hostina Taliánů končí. Malebné nálety kláves zvolna uhasínají...

Se zpívanou italštinou mám zásadní potíže. The Watch jsou tedy jedni z nemnohých, kde se moje duše otevřela - a zaplesala. Dokonale vyvážený revival vrcholné progové éry. Hravá, básnivá, ale i vážná lyrika násobí blahodárný umělecký dopad. Jinak než plnou palbu nemohu.
reagovat

horyna @ 18.01.2020 19:52:27
Mé nejoblíbenější album od The Watch. Spolu s dalším Primitive. Naopak Ghost ani nulté Twilight pro mne nemají tu hloubku a tolik nosných nápadů. Další už jsem nezkoušel, při vší úctě pořád je to jenom plagiát. I když výborný. Díky Easy, tipuju, že tak polovinu sbírky máme shodnou :-)

EasyRocker @ 18.01.2020 20:09:59
Hoj! Díky za post, odolával jsem, ale nakonec mě Hlídka dostala úplně. A tipl bych si i přes půl, možná 60 procent kousků...

04.10.2018 horyna
5 stars

Pokud posloucháte jednu a tu stejnou nahrávku několikrát denně, například třikrát po sobě, může to znamenat jednu z těchto variant:

a) Jste úplný magor.
b) Do sbírky vám přibyla novinka a vy se ji snažíte naposlouchat, co to dá.
c) Právě jste objevili poklad, o kterém sice víte, že ucházející úroveň má, ale doposavad to nebyl žádný exkluzivní kus. Najednou vám ale ta deska otevřela uši dokořán a vy nechápajíc zíráte, jak dobrá skutečně je.

V tomto případě je správně za c)! Jak píše progo-odborník Braňo ve své už deset let staré recenzi, skutečně se jedná o "genesisovský" klon. Ale čím víc se do nahrávky noříte, začne se tento zprvu handicap měnit ve výhodu. Ta deska vás naprosto jednoznačně vrátí mezi alba Trespass a Foxtrot velkých a pro většinu z nás i milovaných Genesis. Vokál Simone Rossettiho je dokonale gabrielovský, zvuk nahrávky moderně čistý až precizní, ale nástrojovou souhrou, nádhernými harmoniemi, celkovou šíří své melodiky a banksovským zvukem kláves dokáže dokonale vyčarovat iluzi, díky níž se domníváte, že se skutečně musí jednat o nevydaný materiál Hackettovy bývalé party.

Deska Vacuum není nikterak objevná a není jejím úkolem rozšířit svému posluchači hudební obzory. Ale já se ptám: je tohle za každou cenu potřeba? Někdy stačí totiž málo, jen upřímná radost, která vás při poslechu oné desky provází.
reagovat

PaloM @ 04.10.2018 09:13:09
horyna: :-))) zasmial som sa. Úvaha je logická, možno to vyskúšam, hoci klony nemám rád, ale život ma naučil, že "nikdy nehovor nikdy".
Dúfam, že to nedopadne so mnou v poradí b), a) (v úprave "jste z toho úplný magor") - a ku c) sa nedopracujem :-))
Ber to na odľahčenie.

Ale úplne vážne, bod c) sa mi už často prihodil.
Posledný odstavec je 100% pravda a trvalo mi viac rokov, kým som sa k tomu dopracoval.

The Watch sa možno nestane mojim favoritom, ale veľmi pekne ďakujem za zrelú úvahu. O hudbe napísať niečo výstižné, pravdivé a s humorom je oveľa ťažšie ako hudbu pochopiť.

PaloM @ 04.10.2018 09:16:42
Opäť si dovolím kritizovať "profil skupiny" tu na Progboarde.
Skupina, ktorá vydala 8 albumov a má tu fanúšikov, si zaslúži, aby sa niekto nad ňou zmiloval a pridal pár solídnych riadkov biografie.

horyna @ 04.10.2018 09:25:36
Palo dík za reakci, na ten profil by jsme se s Braňákem měli mrknout

jirka 7200 @ 04.10.2018 10:00:05
Pokud se ti líbí tvorba libovolné skupiny z určitého období, tak je přirozené, že se ti spolky, které se snaží z tohoto modelu čerpat, líbí.

Mnohdy však není výsledek plně uspokojivý, někdy za to může nedostatečná hudební erudice, jindy malý vhled do předlohy.
Rovněž se i může stát, že kapela výborně naváže a rozvine původní model svých vzorů.

Někdy je ale na první poslechy vše v pořádku. Určitě jsi si všimnul, že i nadaní muzikanti natočí desku podle svých vzorů a v podstatě tomu není co vytknout. Po několikerém poslechu však máš pocit, že tomu něco chybí, něco nehmatatelného - empatie mezi muzikanty, duše?

Potom už záleží na každém posluchači samotném, jak se na tu hudbu napojí. Já, jako fanda Pink Floyd si také rád poslechnu různé jejich epigony. Třeba zde recenzované Freedom To Glide. Tam bych tvoji recenzi mohl použít, jen vyměnit jména.

horyna @ 04.10.2018 10:10:29
V případě Watch citím opačný postup, než o kterém se zmiňuješ. Zprvu mě to plagiátorství trochu prudilo, ale časem mi to zní úplně v pořádku. Vlastně si to tak i přeji. Ale to je jenom u pár vyjímek.

EasyRocker @ 04.10.2018 10:26:20
Tohle album jsem si koupil jako jedno z posledních. Úvodní dojmy byly skvělé, ale s odstupem bohužel musím spíš souhlasit s Jardou P. Všechno je dokonale genesisovské - hlas, akustiky, zvuky a fígle kláves, všechno až dokonale dokonalé. Ale NEJSOU to Genesis - nic prostějšího. Kámen úrazu všech epigonů - jen malá část má stejné nápady, jako stačí harcovníci. Zatím mezi 3 a 4, nevylučuju, že to časem vyleze.

horyna @ 04.10.2018 13:00:21
Easy i Jarda mají svým způsobem pravdu. Ani The Watch nejsou mezi epigony vyjímkou a na svých nahrávkách nemají tak obrovské procento nápadů, jako třeba Genesis. Ale dle mého jich mají pořád dostatek na to, aby dokázali vytvořit vkusnou a nápaditou píseň. Ruku na srdce, kolik je, nebo bylo takových jako Genesis, Yes, King Crimson...., kteří dokázali do své hudby protlačit neskutečné množství kreativity a aranžérské dovednosti, která navíc dává smysl, je melodická (přístupná) a diváka zujme s několika málo poslechy?

Easy: věta - Všechno je dokonale genesisovské - hlas, akustiky, zvuky a fígle kláves, všechno až dokonale dokonalé. Ale NEJSOU to Genesis - nic prostějšího.

No nejsou, jsou to Watch a nikdy se Genesis nevyrovnají, to prostě nejde a ani to po nich nikdo nechce. Možná oni sami ano, ale...

Dej tomu čas, nech desku uležet a uvidíš za půl roku, třeba budeš valit bulvy jako dnes já.

Brano @ 04.10.2018 13:43:20
horyna,plne súhlasím s Tvojou recenziou.Ja otvorene priznávam,že patrím do kategórie a),teda nekriticky žeriem všetko,čo mi pripomína gabrielovských Genesis,či už je to The Watch,Citizen Cain,Nad Sylvan...klony neklony,ja túto muziku jednoducho milujem!A keď ju miluješ,tak nie je čo riešiť!Ľudia sa rozhodujú na základe emócií a hudobní fanúšikovia ešte viac.Vďaka za veľmi originálne, sviežo a s veľkým nadhľadom napísanú recenziu,ktorá ma fakt potešila.
PS:Ešte väčšia pecka ako tento album je skupina Night Watch(vlastne predchodca skupiny The Watch) a ich album Twilight(1997).To je nebo!!!Skús si to vypočuť a budeš koukat jak Budulínek na lišku :-).Info na progarchives:>> odkaz

horyna @ 04.10.2018 14:01:00
Zdravím Braňo: souhlasím, emoce jsou v hudbě prvotní, i s nízkým DR :-) se dají zažít silné okamžiky (poslední Knight Area). Jsem rád, že jsem tě s Watch potěšil, mě prostě jen z čistého nebe pořádně čapli a tak jsem to musel škrábnout na papír. O Night Watch vím, už jsi o nich psal, zůstavají proto v merku. Klonům zdar a Genesis obzvlášť.

Petr87 @ 04.10.2018 15:17:28
Ze všech těch ultrahyperklonů GENESIS mi THE WATCH vždycky byli nejbližší... Co se týče jejich desek, tak mám ve sbírce tuhle recenzovanou a pak skvělou "Tracks From The Alps". Skvělý a velice poslouchatelný "padělek"! :)

EasyRocker @ 04.10.2018 17:25:35
horyna: díky za reakci - i za recenzi ... zatím nechávám čas, přece jen nahrávku mám ještě čerstvě, jedu teď hlavně fusion věci, které se mi nějak začínají líbit. Jak říkám, vlastně jsem spokojen, ale jako zarytý genesisofil jsem holt asi čekal moc a těch svých Watcher of the Skies, Musical Box, Stagnation nebo Cinema Show se prostě nedočkalů, a to mě asi rozhodilo :-)

EasyRocker @ 04.10.2018 17:28:14
A P.S. - Nad Sylvan mě chytl okamžitě :-) ten se pohackettil s plnou parádou.

09.03.2008 Brano
5 stars

Hudba The Watch je pre mňa,ako dlhoročného skalného obdivovateľa gabrielovských Genesis doslova požehnaním.Doslova a do písmena!Prvýkrát som sa s touto skupinou stretol na stránkach progarchives a ako to už v živote býva,úplnou náhodou.Len tak zo zvedavosti som si klikol na videoklip Damage mode.A zažil som dokonalé déja vu.Keď som si potom zohnal originál CD,bol som úplne na vrchole blaha!Pri počúvaní tohto albumu mám často pocit,akoby som počul nejaké archívne,dlhé roky prísne utajené nahrávky skupiny Genesis z legendárneho obdobia rokov 1970 až 1975.Totožné hudobné postupy a fígle,tie isté emócie,nefalšovaný feeling rokov sedemdesiatych a hlas Simone Rossettiho na nerozoznanie od Gabriela.Album je,čo sa týka kvality,veľmi vyrovnaný bez hluchých miest.Vždy keď počúvam skladbu Wonderland,tisnú sa mi slzy do očí.Som dojatý...starý dobrý GENESIS je späť!
reagovat

martin @ 26.05.2009 14:01:24
dobrý tip ,na dobrou desku ,dal jsem na tvou recenzi ,cd mám v přehrávači a jsem spokojen ,díky za dobrý tip

Jarda P @ 28.05.2017 20:51:07
Watch jsou klonem Genesis s jedním podstatným rozdílem. Nemají skladatelské schopnosti jako Genesis. Snažil jsem se je naposlouchat, ale všechny jejich desky mi znějí na jedno brdo.

07.03.2008 Natan
4 stars

Když jsem poprvé slyšet jednu skladbu z tohoto alba na internetovém rádiu, zpozorněl jsem. Tohle zní jako Genesis, jen ten hlas je jiný. Koukám na popis a vidím mě neznámou skupinu The Watch. Mrknul jsem na web a zjistil, že se jedná o současnou italskou skupinu. Ještě párkát jsem ukázky z alba slyšel v rádiu. Nechal jsem si tedy album poslat a nelituji. Není to žádný super originální styl, ale album fakt stojí za poslech. Všem příznivcům Genesis vřele doporučuji.
reagovat

Mayak @ 08.03.2008 19:03:56
"Tohle zní jako Genesis, jen ten hlas je jiný. "...
Ten hlas vôbec nie je iný, je takmer identický s Peterom Gabrielom. A nažívo sú The WATCH novodobou reinkarnáciou ranných Genesis, ich koncert nedávno v polskom Jastrzebiom bolo skutočná bomba - materiál z "Trespass" a "Nursery Crime" a na záver "Suppers Ready" ... stačilo zavrieť oči a človek bol 35 rokov nazad v nejakom anglickom pube, keď Genesis začínali...

PaloM @ 28.05.2017 13:20:06
Pri príležitosti ohlásenej novinky Watch uvažujem ju otestovať.
To, čo píše v reakcii Mayak, ma pri posluchu pred viacerými rokmi práve odradilo. Dokonalý klon Genesis. Snáď sa polepšili a sú viac Watch ako Genesis :-)

Taktiež reagujem na primitívny profil. Fanúšikovia skupiny, mohli by ste tú "ostudu" napraviť?

Mayak @ 28.05.2017 13:36:04
The Watch hrávajú koncerty dvoch typov (vopred konkrétne avízovaných). Občas hrávajú materiál z vlastných albumov a ako bonus pridajú niečo z ranného obdobia Genesis (hrávajú zásadne veci z Gabrielovského obdobia). Častejšie sú (boli) na európskom turné, kde prezentovali koncepčne celý jeden z albumov (od "Trespass" po "Selling England By The Pound") plus ďalší materiál z tejto éry Genesis.
Videl som oba typy týchto koncertov v podaní The Watch a oba (nielen) vo mne zanechali hlboký dojem.
Samotná tvorba The Watch sa podobá na tvorbu Genesis, ale iste to nie je Genesis ...

PaloM @ 28.05.2017 13:42:03
Vôbec ich nezatracujem, majú svojich fanúšikov a je dobré, že v dnešnej dobe sa niekto venuje aj "klasike" žánru. Zaplaťpánboh :-)

Mayak @ 28.05.2017 14:07:43
Paradoxne, najlepším albumom The Watch je ten ešte "nultý", ktorý vyšiel ešte pod názvom kapely THE NIGHT WATCH (v minulosti ho tu nie raz propagoval Braňo a samozrejme aj ja) s názvom "Twilight" (1997). To v kapele hral mimo bossa a mozgu kapely, speváka a flautistu Simone Rossettiho aj Franceso Zago (Yugen,
Empty Days a veľa ďalších projektov) a z albumu cítiť silne nielen Genesis, ale aj King Crimson ...
Keďže Rossetti neskôr pokračoval personálne s celkom novou zostavou spoluhráčov, skorigoval aj názov kapely.
Hodnotenia (bodové) na PA netreba brať, ako smerodatné, viac zavádzajú, ako navádzajú ...

Mayak @ 28.05.2017 20:59:01
Jediným skladateľom u The Watch je Simone Rossetti, v čase The Night Watch to bol aj Francesco Zago.
Genesis tvorili v podstate kolektívne ...

Detail hodnocení alba (hodnoceno x)

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 4x
Brano, kaktus, horyna, EasyRocker
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 3x
Natan, Petr87, Petr59
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Video

» Progboard TV

Diskografie Watch, The


copyright Progboard | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to GoogleIkonky

Rock Shock Hudba 2000