Voivod - Angel Rat

Voivod - Angel Rat - tracklist alba, hodnocen?, recenze

1991

Tracklist:

1. Shortwave Intro (0:26)
2. Panorama (3:14)
3. Clouds in my House (4:48)
4. The Prow (3:50)
5. Best Regards (3:51)
6. Twin Dummy (3:07)
7. Angel Rat (3:46)
8. Golem (4:47)
9. The Outcast (3:19)
10. Nuage Fractal (4:00)
11. Freedoom (4:42)
12. None of the Above (4:16)

Total Time: 44:06


Obsazení:

Jean-Yves Theriault / bass
Denis d'Amour / guitar
Michel Langevin / drums
Denis Belanger / vocals
Ray Coburn / keyboards

 
26.11.2018 horyna
3 stars

K návratu ke kapele Voivod mě nalákaly polemiky nad jejich novou, prý hodně dobrou letošní deskou. Zatím jsem ji neslyšel a vlastně se na to ani nechystám. Kanadské vesmírné kybernetiky Voivod mám zaškatulkovány jako absolutně okrajovou záležitost s jednou vysoce ceněnou, až dokonale geniální deskou na kontě, kterou je nahrávka Outer Limits, a jednou vcelku povedenou, čistě rockovou deskou Angel Rat.

Ve věku pubertálním jsem testoval i něco z těch tvrdších nahrávek, ale bez většího zaujetí a také dopadu. Ještě dokážu uznat Nothingface jako velký posun skrze skladatelský přístup, ale deskám předešlým a hlavně těm následujícím nerozumím a nehodlám je pochopit ani se jimi nikterak zabývat. Holt každý v sobě nosíme pár kapel jedné či dvou nahrávek, a právě do takové sorty si já řadím kanadské Voivod.

Deska Outer Limits je obrovský progresivní monolit a uznávaný Everest kapely, který k sobě jen těžko hledá podobný příměr. Ale už deska předchozí, kterou je právě "andělská krysa" posouvá styl a zaměření Kanaďanů na úplně jinou kolej. Během několika málo let totálně vymizela tvrdost, kybernetická hustota, vesmírný chaos, pryč jsou šílené sekané kytarové riffy, drtící tempa, atmosféra bezmoci, chaosu a naprosté prázdnoty či symboly odcizení a nános moderních technologií. Všechny tyto stavy tolik souznící s díly Killing Technology a Dimensional Hatross přepustily pozice daleko větší vzdušnosti, přímočařejší jednoduchosti, racionalitě, přehlednějším formám, daleko intenzivnější melodice a hravosti a v neposlední řadě i písničkovosti. Voivod model 91 to je (čistá) rocková práce, která občas nabere větší obrátky, občas jen jemně zdrsní a občas ze sebe vyplaví nějakou tu vesmírnou záludnost - to pro případ, že by jste zapomněli, která kapela vám to zrovna hraje. Voivod model 91 je sofistikovanější a daleko daleko přístupnější.

Netvrdím, že se mi líbí všechny skladby, ale většina z nich je celkem dobře poslouchatelná a pro běžného rockového fandu i příjemná. Ono na Voivod musí mít člověk náladu, chuť i zvědavost. Krátce po svém uvedení na trh získala tato nahrávka status takřka kultovní a to i přesto, že ji naprostá většina příznivců kapely totálně zavrhla s opovržením, že takto "vyměklou" desku nehodlá akceptovat. 3,5*

P.S.: Jo a víte kdo desku produkoval? Nebyl to nikdo menší, než "rushovský" guru Terry Brown.
reagovat

EasyRocker @ 26.11.2018 11:59:57
Ufff. Horyna bude zničen, zlikvidován, anihilován, rozpuštěn na padrť, rozemlet na mikročástice, bude trpět botou španělskou, palečnicí a bude lámán v kole a vystaven veřejnému ponížení rozzuřenému davu, který na něj bude metat shnilé ovoce a všelijaké horší tekutiny.... Takhle by to tedy nešlo, mistře!!

A teď znovu, a se správným bodováním, nu, což...?! Já jsem vlastně shovívavý. trpělivý...

northman @ 26.11.2018 12:45:10
Voivod jsou kapela, která hraje jinak, než zavedené metalové kapely. Piggy (Denis d'Amour) je naprosto originální kytarista, tahle deska je jejich nejpřístupnější dílo, já jsem je poznal s deskou Killing Technology, která je téměř dokonalou ukázkou moderní tvrdě rockové hudby, jak to kdo hodnotí mě nezajímá.Ono vůbec tohle fanouškovské hodnocení není objektivní.

jirka 7200 @ 26.11.2018 13:11:07
horyna by se měl odpoutat od hromady předsudků o Voivod, které sám přiznává, cituji :

1)Voivod mám zaškatulkovány jako absolutně okrajovou záležitost...

2)deskám předešlým a hlavně těm následující nerozumím a nehodlám je pochopit, ani se jimi nikterak zabývat...

3)o nové desce jsem slyšel, že je dobrá, já jsem ji zatím neslyšel a vlastně se na to ani nechystám....

4)naprostá většina příznivců kapely Angel Rat totálně zavrhla s opovržením, že takto "vyměklou" desku nehodlá akceptovat...

Pokud by k této nahrávce přistupoval s otevřeným srdcem a sluchem, věřím, že by ještě nějaký bodík přitlačil, protože v jiných recenzích se mu to, pokud není takto determinován předem, vcelku daří... :-)

Nic ve zlém. Nechci nijak zbytečně popichovat, jen jsem se chtěl trochu Voivod zastat, myslím si že si to za svůj celkový přínos v rockové hudbě zaslouží.

Já osobně album Angel Rat zařazuji do zlatého fondu kapely. Že kapela na této desce zjemnila, nijak neznamená, že by ztratila svůj originální způsob stavby songů a nezapojila do hudby mnoho originálních (občas i psychedelických) postupů a neotřelých vzorců. Ruku v ruce s prvotřídním zvukem Terryho Browna na desce není slabého místa.

Já rovněž hodně desek Voivod nemám, ty prvotní, či pozdější death metalové také nemusím ale každopádně, pokud Voivod něco vydají, tak si to vždy poslechnu. U novinky The Wake se to vyplatilo, protože ta změna oproti přechozím deskám je radikální a dnes se album vyjímá vedle Nothingface či Angel Rat....

horyna @ 26.11.2018 19:32:13
Easy skvěle jsi mě pobavil:) Vím, že album je tvá srdcovka a takové hodnocení je nepřijatelné, přesto to cítím právě tak.

Jíří napsal jsem jak zo s nimi mám a od předsudků se naopak absolutně oprostil. Už před 20lety se mi z některých jejich nahrávek dělalo zle a dnes by to bylo ještě horší. Metloš je může velebit, rocker navyklý na sofistikovanější model v nich zalíbení hledá jen těžko. I když si myslím, že je AR jejich druhá nejlepší deska, když jsem ji onehdá poslouchal, vůbec nic extra jsem na ní neshledal. Občas je to (pro mne) pěkná nuda a že byli kdysi pionýři v určitém směru, no a co, když to není můj šálek čaje, nebojím se to sdělit. Díky následující nahrávce je mám částečně rád-jako kapelu jedné desky(jako Coroner-Grin, Mekong Delta-Kaleidoscope) a něco jsem od nich už slyšel, proto mi MŮJ názor neber.

EasyRocker @ 26.11.2018 20:30:10
Vše pozoruji okem Gandalfovým :-)

jirka 7200 @ 26.11.2018 22:11:17
horyno, píšeš, že jsi se od předsudků absolutně oprostil, ale tvé výroky mnou vypíchnuté svědčí o pravém opaku, to si zase při vší úctě myslím já.

Stačí mi tvá první věta- cituji :"K návratu ke kapele Voivod mě nalákaly polemiky nad jejich novou, prý hodně dobrou letošní deskou. Zatím jsem ji neslyšel a vlastně se na to ani nechystám."

Jistě jsi moji recenzi četl a v ní uvádím, že se o žádný metal nejedná. Rovněž, jako ty nejsem žádný metloš a také vyhledávám sofistikovanější model muziky. Ten jsem našel zrovna třeba u nových Voivod, který ve svých písních používá mnoho prvků z neo prog rocku, jazzu nebo psychedelie.

Samozřejmě ti neupírám právo na tvůj názor. Nikdo po tobě nechce, aby jsi jásal nad nahrávkami, u kterých to dělá někdo jiný. Zavrhnout ale nějakou desku ještě před tím, než si ji poslechneš je z mého pohledu dost neobvyklé.

horyna @ 26.11.2018 22:40:29
S poslední větou máš samozřejmě pravdu, jenže když ke kapele (krom let 91-93) necítím žádnou náklonnost, ba naopak, co s tím mám dělat:-)

jirka 7200 @ 26.11.2018 23:28:07
zabojuj a po čtyřicátém poslechu se to M-U-S-Í zlomit :-))))

horyna @ 27.11.2018 08:36:16
Za těch pětadvacet let to čtyřicítka už být mohla🤣

EasyRocker @ 27.11.2018 09:08:44
Je třeba se smířit s tím (a zaznívá v to každé diskusi), že hudba je umění, tj. ve stejné kategorii jako film, opera, obrazy, sochy. Její hodnocení je totiž jen a pouze subjektivní - jinak to nemůže být, každý máme (zaplaťpánbůh!) jiný vkus a uši a doby, kdy se všem mělo líbit to stejné, jsou už taky minulostí. Jsem skalním fandům Voivod, a moje hodnocení je tedy extrémně subjektivní, stejně tak horynovo. Diskuse o tomhle jsou tu u každé desky, ale vlastně jsou marné, protože jsou v zásadě nekonečné. Na druhou stranu jsem rád, že tu jsou, protože fórum je tu hlavně od toho, aby nám ukázalo, kdo si co o té které nahrávce myslí. Jiná věc je, když to přejde do osobní roviny, což se tu žel stalo před pár lety, a fórum kvůli tomu málem zaniklo.

jirka 7200 @ 27.11.2018 10:02:20
to EasyRocker : S faktem, že se nám tu každému líbí něco jiného jsem zcela smířen a nijak mě to nevzrušuje.

Reagoval jsem jen na fakt, který se tu občas objeví - někdo si negativně zaškatulkuje určitou kapelu (viz třeba jinak bez problému napříč styly kráčející Easy Rocker vs poslední album U.Heep) a to mu brání v objevování jejich nových počinů.

27.05.2016 EasyRocker
5 stars

Recenze na tuto desku bude tématicky tak dokonalým protikladem k tíži Amused to Death Rogera Waterse, že už to ani není možné. Voivod jsou jednou z mých nejoblíbenějších kapel vůbec a všechny jejich desky od Killing Technology po nářezovku Negatron jsou jasně za plný počet. Fenomenální kytarista Piggy, už bohužel jamující na onom světě, byl naprostý unikát, čerpající ze široké škály stylů od 60.po 90. léta.

Melodický kovový příval se Snakeovým hlasovým samopalem, a už se valí Panorama. Jednoduchá, ale ne primitivní Awayova hra (i tady nejdete tempové zlomy) a řezající sóla. Vše v divém tempu, kde nelze stíhat ani reagovat... Clouds in my House - sekané kytarové riffy a nádherně Snakeovým hrdlem se vinoucí melodie a až étericky působící refrén - tahle skladba patří v metalu mezi moje nejzásadnější. Atmosféra na entou, ospalá, až tripová nálada. Poslechnout a skonat! The Prow na nic nečeká a hned to odpálí surovým punk/metalickým tempem kupředu, jiný směr zde není znám. Snake slova pálí, ale přehledně a melodicky, psychedelické mezihry s kouřovým otiskem 60.-70. let jsou fantastické, o nic méně ale ani Piggyho sólo. Best Regards je písní jen zdánlivě jednoduchou, kytarové linky zápasí s nevyzpytatelnou Awayovou kanonádou, bicmen se tu vůbec nebývale odvazuje, Blackyho basa pak všechno zlomí do neurčitého psychedelična. Co se mnou při úplně každém poslechu učiní Twin Dummy za hromádku šrotu, nelze ani popsat. Drtivé, překotné tempo, Snakeovo chrlení a opět jasné melodické linky a pod tím parádně bublající a přebíhající basa - to je mašinérie, která se žene buď vpřed anebo skoro vpřed. Jednoduché, ale nádherně zvonivé basové tóny a ještě krásnější šestistrunné Piggyho předivo s éterickým Snakeovým hlasem a máme tu vpravdě hitovku Angel Rat. Nálada nijak pozitivní, ale nádherná ukázka, co lze vměstnat do necelých čtyř minut.. a ten závěr... Blackyho basové hřmění, nástup drtivé souhry kytary a bicí a v tom opět chytře ukrytá podprahová melodie, to je další poctivý okovaný zářez Golem. Tady se pánové, i přes psycho hlasové úlety, drží melodické metalové podstaty. The Outcast - svižný kovový kytarový příval s melodickým Snakeovým hrdlem, pěkně vyvedený hravý refrén, jízda na horské dráze pokračuje. Nuage Fractal je kosmickou srážkou všemožných odstínů psychedelie s kovovou podstatou Voivod, úletová mezihra v polovině je zkrátka neodolatelná - to je tento kanadský fenomén tak, jak ho miluju. Nádherné, rovněž do vzdálené minulosti ponořené éterické kytarové tóny, mající v sobě snad všechen smutek světa, to je nástup skvostu Freedom. Ano, i tyhle výlety za hranice fantazie pánové ovládají stejně suverénně, jako cokoli dalšího, postupně se tvrdí. Génius Piggy a jen o něco menší Blacky... neskutečné. Nejpravověrnější voivodí odpalovku si ale pánové nechali logicky na závěr - None of the Above, jejíž název odráží obsesi pánů v mimozemských objektech, šlape neskutečně od první do poslední vteřiny do skvělého fade-outu. Je vůbec možno, aby tu fantastickou melodii zplodili lidé? Ale hovoříme o Voivod, takže jsme stále kdesi nad Zemí. Chcete-li ale bezpečně vědět, o čem TO je, pusťte si právě tenhle kus. Amen!


Tohle album je u mě už od konce puberty srdeční záležitostí. Jsem si vědom toho, že ho mnoho lidí nesnáší pro měkotu a rockovost, ale to je zkrátka jejich problém. Nádherná, pozitivní energií nabitá hudba. Voivod jsou Voivod, každá deska byla vlastně trochu jiná. Tuhle recenzi jsem výjimečně vytáhl z domácího archívu a upravil. Za pět!
reagovat

horyna @ 28.05.2016 10:25:47
Voivod bych snad ani nečekal, ne že by sem nepatřili, ale... Nikdy jsem nebyl jejch velkým fanouškem, přesto některé desky si velkou pozornost po právu zaslouží. Když přeskočím počáteční nářezově šílenou a hlučnou etapu kapely prezentovanou prvními 4 deskami a pak také vším co se dálo po Outer L., to už jsem se o kapelu toliko nezajímal. Hudebně jsem se nacházel jinde, navíc ona nezkonalá tvrdost mne patřičně odrazovala a tak i comeback s původním pěvcem přešel pouze kolem.
Zůstávají tedy dle mého nejkvalitnějšími výtvory- Nothingface, (rockový) Angel Rat a opus magnum kapely, zcela všem tradicím se vymikající progresivní klenot Outer Limits a i když v dnešní době bych ho už asi s velkou chutí nedával, stále platí za démant nejskvělejší.
Jasně hodně lidí ve své době na Angel R. nadávalo, že už to není ono, že vymněkli a blá,blá, hlouposti, max progres z toho pořád čiší na hony vzdáleně, chce to jen otevřenou mysl a nenechat se zahrabat do škatulek žánrů a nezůstat stát schoulený ve své zapouzdřené ulitě.
Jasně není to pro rockery, spíš pro progres metaláky, ale kolik kapel tenkrát hrálo s takovou invencí?

EasyRocker @ 28.05.2016 17:19:41
horyna: díky za názor...ano, dá se souhlasit, tyhle tři desky jsou jakýmsi jejich vrcholem :)

10.06.2009 wuxia
5 stars

Je čas na přiznání, jsem v případě kanadských Neuromancers zcela nekritický, takže hodnotím plným počtem i toto album. Konec vesmírných erupcí, melodie, hard rock, Away přiznávající, že Voivod hraje pop. Ano! Pusťte třeba None Of The Above do hudebních pořadů a sledujte reakce. Nic nemůže Voivod zastavit, jenom smrt. Tak daleko, tak blízko.
reagovat

15.10.2008 Medipyrin
4 stars

vyborné rockové CD. Voivod v plnej sile ale bez progresívnych nálad Nothingface.
Panorama -5- úvodná, jednoduchá vypaľovačka, refrén vracia všetkých na zem - toto je Voivod a nie študentský bigbeat.
Clouds in my house -5- videoklip k tejto rockovej pecke nebol práve šťastné riešenie, nie je to skladba na prvé počutie.
The prow -4- ďalšia jednoduchá vypaľovačka.
Best regards -5
Twin Dummy -3
Angel Rat -3- titulná skladba s takmer popovými vokálmi.
Golem -4
The Outcast -4
Nuage Fractal -5- najlepší song Angel Rat.
Fredoom -3- temná balada alebo čo to vlastne je.
None of the above -4- oddychový rock na záver.
reagovat

Detail hodnocení alba (hodnoceno x)

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 4x
EasyRocker, Ginsberg, jirka 7200
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 1x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 2x
kaktus, horyna
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Video

» Progboard TV

Diskografie Voivod


copyright Progboard | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to GoogleIkonky

Rock Shock Hudba 2000