Saga - Network

Saga - Network - tracklist alba, hodnocen?, recenze

2004

Tracklist:

01. On The Air (6:30)
02. Keep It Reel (4:22)
03. I'm Back (5:04)
04. If I Were You (3:53)
05. Outside Looking In (4:20)
06. Don't Look Now (5:11)
07. Live At Five (5:23)
08. Back Where We Started (4:21)
09. Believe (5:00)
10. Don't Make A Sound (6:23)

(total time- 49:49)


Obsazení:

Michael Sadler - vocals
Jim Crichton - bass
Ian Crichton - guitar
Jim Gilmour - keyboards, vocals
Christian Simpson - drums

 
16.08.2016 kamila
5 stars

Saga ve své nejlepší chvíli, tahle deska je zkrátka dokonalá, nemám jedinou výtku, zvuk ošetřen na výbornou, všechny inštrumenty jsou čisťounce sejmutý, každý má dostek prostoru, Michaelův vokál opět ční a novic Simpson to razantně popohání.

Úvod s On The Air dokladuje kouzlo stylu Saga a potenciál aranžérských dovedností souboru, souhra kytara, klávesy je prvotřídní, syrovější bicí a jako vždy pro celek pracující, přesto dominantní basa Jima Crichtona se krásně vyjímá, melodické riffy jeho bráchy ve spolku Sadlerova zlatého hrdla budují mimořádná místa. Když přijde na řadu klavírní part a klasické sólo posluchač(ka) je emočně na lopatkách. Keep It Reel i I'm Back platí za strašně příjemné a progově koncipované písně, kapela prostě válí. Jestliže jsem na jiných albech vyzvedávala balady, tady nemůžu činit jináč, první z nich If I Were You patří k tomu vůbec nejlepšímu v jejich repertoáru. Jedná se o nesmírně emotivní věc, v níž exceluje celý kanadský ansámbl. Nadýchané dámské vokály v úvodu páté velkolepé písně Outside Looking In a já mám pocit že poslouchám nejlepší Sagu v dějinách, kapela tak putuje na roveň kolgů Rush. Don't Look Now, Live At Five vše progres nejčistšího zrna. Při dynamické Back Where We Started jsem už ztracena, tohle je tak nesmírně nádherná hudba, je jen škoda že třeba v našich končinách tak málo známá a uznávaná, nejspíš i díky Progboardovým dopisovatelům ji doma naštěstí mám. Nejdojemnější píseň souboru, hudebně i textově se ukrývá na konci právě tohoto alba, je jí skladba Believe a já ve vzpomínkách na mého malého synka (spícího patro nade mnou)brečím jako malá holka. Konec desky obstará tajemná progresivní rytmicky bravůrně měnící Don't Make A Sound.
Krása za 10.
reagovat

10.02.2011 Brano
5 stars

Fenomén zvaný rádio. Nebohý starý otec mal tiež niečo podobné, elektrónkové rádio Tesla Gavota so zeleným magickým okom. Doma sme pozerali black and white elektrónkový televízor Tesla Kalina. Aj s bratom sme na to čumeli a netrpezlivo čakali, kedy po zapnutí konečne naskočí obraz. A to bola niekedy doba! V skrini sme mali za igelitku náhradných elektróniek a keď sa niektorá v televízori vypálila, tak prišiel k nám jeden opravár, ktorý mal sústavne tak okolo dve promile a v jeho telesnom alkoholovom obehu sa nachádzalo zaručene aj trochu krvi. Výmena chybnej elektrónky takto trvala aj niekoľko hodín, často hlboko do noci. Samotný úkon samozrejme iba niekoľko minút, tie ďaľšie hodiny majster usilovne s výrazom bádateľa v tvári degustoval náš domáci bar. O diaľkovom ovládaní sa nám ani nesnívalo, museli sme vyskakovať z kresla. Aspoň sme mali pohyb a nehrozila obezita :-). Niektorí vynálezcovia to mali zariadené tak, že programy prepínali pomocou rúčky od metly alebo portvišu. Taký moonysk a ďaľšie decká sa istotne rehocú, keď toto čítajú, ale bolo to tak. Tieto časy mi pripomenul obal tohto cd, jeho zadná aj predná strana. A aká je hudba? Mimoriadne svieža, optimistická, dynamická a povznášajúca. Už len úvodná On the air ma vždy spoľahlivo nakopne. Ďaľší môj obľúbený song je I´m back. Pri refréne sa od rozkoše vznášam až do oblakov. Ouside looking in je pomalá skladba, taký pekný príjemný slaďáčik, radosť počúvať. A tak by som mohol ďalej pokračovať... Tento album má tú magickú schopnosť, že každým ďaľším počúvaním sa vám páči stále viac a viac. Bubeník Steve Negus je už síce preč, ale nejako zvlášť to necítiť. Saga nahrala v 2004-tom mimoriadne kvalitou vyrovnaný a pohodový album bez slabých miest. Každá skladba do celkového kontextu prirodzene zapadá, album tak úplne nenásilne a bez rušivých elementov v pohode "odsýpa" a v žiadnom prípade nenarúša duševnú harmóniu, skôr naopak. Objektívne by som album ohodnotil štyrmi hviezdičkami, ale v tomto prípade sa rozhodujem silno subjektívne a som taký "zoságovaný", že ich tam vrazím všetkých päť. Sága je ako víno, čím staršia, tým lepšia. Alebo použil by som lepšie prirovnanie: Sága je ako kvalitný vyzretý ľahodný koňak. Ešte dobre, že elektrónkový televízor je nenávratne preč, pretože ten opravár televízorov by mi iste ten ľahodný koňak vypil až do dna a nenechal by mi ani kapičku :-).
reagovat

martin69 @ 10.02.2011 09:40:19
Brano,velmi pěkně napsané.Jako vždy.Network mám také rád.

Brano @ 10.02.2011 09:46:31
Martin69:Ďakujem :-).

Mohyla @ 10.02.2011 10:23:01
Brano: Teším sa z ďalšieho priaznivca skupiny.Pod to,že Sága je ako víno, čím staršia, tým lepšia sa s plnou vážnosťou podpíšem. Myslím, že budeš spokojný aj s The Human Condition. Zmena speváka fakt nepôsobí, aspoň u mňa žiadne negatívne emócie, určite to skús!

pito63 @ 10.02.2011 18:14:24
Hoci je pre mňa Saga "španielska dedina", recenziu som si s chuťou prečítal a príjemne sa pobavil. Ten portviš nemá chybu! :-)
Braňo, vďaka za pekné čítanie!

Brano @ 11.02.2011 10:31:09
Pito63:Som rád,že si sa pobavil a že sa Ti recenzia páčila.

pito63 @ 11.02.2011 10:36:27
Braňo
Ak by som mal chuť a náladu na objavovanie, kde by som mal začať pri Sage?
Vďaka!

Brano @ 11.02.2011 13:55:38
Piťo,ak môžem poradiť tak prvé štyri albumy od Sagy sú veľmi dobré(Saga,Images at twilight,Silent knight, a Worlds Apart),teda roky 1978 až 1981.Potom to páni začali ťahať moc do popu a komercie a do rôznych experimentov.V deväťdesiatych rokoch nahrali veľmi dobrý progrockový tématický album Generation 13 a na konci minulého storočia chytili páni zo Sagy doslova druhý rockový dych a roky 1999-2009 sú v ich tvorbe veľmi vyrovnané a albumy z týchto rokov sú veľmi kvalitné.Na začiatok by som Ti odporučil album Trust(2006),v ňom sú zahrnuté všetky typické prvky a črty tejto skupiny.Tak nech sa Ti Saga príjemne počúva.

pito63 @ 11.02.2011 14:00:57
Braňo
Píšem si, šestica albumov z jednotlivých období. Určite Sagu vyskúšam.
Veľmi pekne ďakujem!

Brano @ 11.02.2011 14:10:49
Piťo,nemáš za čo ďakovať.Budem rád,keď Ťa hudba skupiny Saga poteší.

pito63 @ 11.02.2011 15:27:13
Braňo
Možno je to smelé tvrdenie, ale po skúsenosti s hudbou Marillion, tak akosi "počítam" s úspechom aj u Sagy.

TomKas @ 14.02.2011 21:48:17
Naprostý souhlas s recenzí. Je skutečně zajímavé, že alba Full Circle, House Of Cards, Marathon, Network, Trust a 10000 Days (včetně Human Condition) jsou neuvěřitelně vyrovnaná a přitom tak mimořádně a neobyčejně kvalitní. Saga tohle umí a umí to zatraceně dobře.

Mohyla @ 05.06.2011 18:32:36
Nebýva zvykom, že viacero recenzenzov má na album v podstate rovnaký názor. Tu sa zhoduje Mayak, TomKas, Brano a pripája sa aj moja maličkosť. Ďalšia výborná nahrávka.

b.wolf @ 30.03.2012 16:23:13
Tento týden do uší tlačím celou Sagu od debutu až po Human Condition (teda jenom řadovky) a s chutí jsem si přečetl Braňovu recenzi. Je sice fakt, že mě nejvíc berou první čtyři fošny, pak Behaviour (Steel Umbrellas naopak vůbec) a od Full Circle je to prostě fantazie. Network mezi ni zcela nepochybně patří.

25.07.2005 TomKas
4 stars

Jo jo, tak tuhle kapelu já můžu. Zatím poslední album Network je opravdu povedená záležitost. Jak již psal Mayak, poslední dobou se téhle kanadské partě daří přicházet se stále kvalitní muzikou bez jakýchkoliv tendencí k tomu, aby se posluchači nějak vtírali či podbízeli. Ostatně toho nikdy neměli zapotřebí. Nový bicman Christian Simpson do kapely skvěle zapadl. A hudba je stále svěží, melodická i razantní. Těžko říct, které skladby jsou nejlepší. Myslím, že album je téměř dokonale vyvážené co do kvality jednotlivých tracků. Všem doporučuji.
reagovat

19.11.2004 Mayak
4 stars

Nepochybne kanadská kapela č.2 všetkých čias (logicky po RUSH) je ako víno: čím staršia, tým chutnejšia, kvalitnejšia a snáď (často) aj lepšia... Iste, nehrá už to, čomu sa bežne hovorí art rock, ako tomu bolo na jej prvých troch albumoch (1978 ?1980), ale má svoje menšie, či väčšie amplitúdy a občas sa jej podarí vec nevídaná (koncepčné art rockové dielo ?Generation 13? z roku 1995), v podstate však o posledných štyroch albumoch (1999 ? 2004) možno hovoriť, ako o mimoriadne kvalitnom AOR.
Novinka "Network" je skutočne lahodné dielko, ktoré má šancu osloviť pomerne širokú škálu poslucháčskej základne rockerov ? napadá ma paralela s novinkovým albumom ASIA "Silent Nation", pričom SAGA je na tom s ambíciami pre náročnejšieho, vnímavejšieho (aj prog) rockera o DOSŤ lepšie...
Tu musím podotknúť jednu smutnú vec: Michael Sadler, spevák a klávesák skupiny SAGA žije dlhodobo v Nemecku, kde kapela často, aj dva krát ročne vyjde na mesačné turné po tamojších mestách, mestečkách, občas aj dedinách/věsnicích... a dopyt po ich koncertoch je značný... Je až neuveriteľné, že kapela nenavštívila doposiaľ Česko(aspoň Prahu), o Slovensku ani radšej nevravím :-(((
Už úvodná "On The Air" Vás pozitívne naladí a udrží v strehu: dynamika sa valí z reproduktorov/sluchátok v správom pomere s melodičnosťou. Spev Michaela Sadlera a aranžérsky rukopis skupiny SAGA musíte poznať aj v nekonečnej záplave svetových kapiel, snažiacich sa hrať podobnú muziku.
Najzásadnejšou zmenou na tejto doske je zmena bubeníka: dlhoročná, stabilná opora, unavená kolotočom showbiznisu, Steve Negus odišiel a na jeho post nastúpil novic - Christian Simpson, ale albovej novinke kanaďanov to príliš neuškodilo, kapela si udržuje veľmi vysoký štandard.
Nerád favorizujem nejaké skladby na takto vyrovnaných albách, no keď už, tak mimo úvodnej, vyššie spomenutej, sú to "If I Were You", "Don´t Look Now" "Believe", ako aj posledná "Don't Make A Sound"...
Áno, v kontexte tvorby skupiny SAGA sú aj dôležitejšie a lepšie diela, ale keď váhate, či si ho jako žhavú novinku kúpiť, alebo aspoň ho aktívne "iným" spôsobom počúvať, ja Vám to vrele doporučujem...
Objektívnych 3,5 boda sa matematicky zaokrúhľuje smerom nahor...

reagovat

ellery @ 20.01.2005 00:00:00
Jo tak s timhle prispevkem plne souhlasim. Prvni tri desky jsou vynikajici, pak ale prichazi dost komercni elektronicky obdobi, ktery je pro 80 leta dost typicky, a neubranila se mu ani Saga.. prevazna desek 80 let ma proste takovej disco sound a jsou celkove i dost slaby, casto az mizerny.. tohle obdobi nijak moc nemusim. Priblizne od Steel Umbrellas a Generation 13 nahoru (G13 je mj. vyborna) se uz Saga da zase poslouchat, a i ty novejsi desky nejsou vubec spatny, i kdyz to zas uplna bomba neni taky.. ty novejsi desky obsahujou jak nektery naprosto spickovy skladby, tak i spostu slabsich.. ale aspon to uz neni takova vykalkulovana a libiva elektro komerce jako skoro po cela 80 leta..

roxx @ 12.03.2005 00:00:00
SAGA na území bývalého Československa už hrala. Bolo to presne 12.6.1992 v bratislavaskom Istropolise. Ešte mám z ich vystúpenia lístok :-). Hrali v rámci Bratislavskej lýry niečo cez hodiny a boli veľmi prekvapení návštevou v sále - niečo okolo sto ľudí. Tak asi po tejto skúsenosti už sem radšej viac neprišli.

Detail hodnocení alba (hodnoceno x)

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 3x
Brano, Mohyla, kamila
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 2x
Mayak, TomKas
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

copyright Progboard | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to GoogleIkonky

Rock Shock Hudba 2000