Sadist - Crust

Sadist - Crust - tracklist alba, hodnocen?, recenze

1997

Tracklist:

1. "Perversion Lust Orgasm" − 3:19
2. "The Path" − 3:49
3. "'Fools' and Dolts" − 3:14
4. "Holy..." (instrumental) − 3:04
5. "Ovariotomy" − 3:43
6. "Instinct" − 4:31
7. "Obsession-Compulsion" − 3:56
8. "...Crust" (instrumental) − 2:42
9. "I Rape You" − 4:19
10."Christmas Beat" − 5:17


Obsazení:

Trevor − death vocals
Tommy − guitar, keyboards
Andy − bass
Oinos − drums

 
13.01.2018 EasyRocker
5 stars

Tohle památné album bylo u mě prvním kontaktem se Sadist a je tomu už mnoho let. Byla to čelní srážka, na kterou jsem nebyl úplně připraven, a dlouho nechápal, co se na těchto 37 minutách vlastně odehrává. Tyhle hody vyžadovaly mnoho a mnoho poslechů.

Pořádnou ráno do vazu zasazují pánové hned v nekompromisní řežbě Pervesion Lust Orgasm - drsná disharmonie, skřípějící kovová mašinérie, děsivě drsný vokál a ultratemná klávesová linie hlavního principála Tommase. Parní válec, který nezná překážek.

The Path je u mě erbovním zářezem, ilustrujícím dokonale děsivé, ale i geniální Sadist. Nekompromisní kovový vstup, pak ale přichází industriálně zabarvené představení s neskutečnými návaly nástrojů a refrénem, hučícím z pekel. Zhudebněná genialita, úzkost a strach.

Fools and Dolts je divokou tříminutovou jízdou - čelní srážka s elektronikou, chladným technem a industrálním peklem, ke kterému celé tohle album inklinuje více než málo. Neznám desku, dokonaleji spojující krásu a děs.

V první instrumetálce Holy... máte Sadist jako dospělou, vyzrálou progovou kapelu, vychutnávající si s děsivou jistotou svou dominanci nad našimi dušemi. Chladivá, lahodná, ale i bolestivá nálada, inspirovaná fúzí.

Ovariotomy ztělesňuje pekelné choutky této ďábelské desky už názvem. Rozlámané kytarové riffy a parádní hlomoz Andyho bezpražcové basy a dílo zkázy dokonává Trevorův štěrkově drsný vokál, jemné jazzové vsuvky ve druhé půli.

Instinct začínají živočišné, ovšem i živelné Pesovy bicí, zmutované klávesy. Nastupuje temnota, nesená nervní melodií a industriálními stíny. Přechod do famózního refrénu s drtícími vokály je už vyryt v análech kovu.

Album se valí jakoby bez zastavení, bez prostoru pro odpor a poráží vše živé. Neslituje se nad vámi ani Obsession-Compulsion - to, co vytváří zběsilé duo basy a bicích, je snad nemožné. Melodie, vetknutá v ďábelských nájezdech nástrojů, má vynikající a opět jazzem poučenou strukturu.

Druhá a titulní instrumentálka je u mě jen další z řady neuvěřitelných položek na tomhle albu. Chladné klávesové tóny z bezbřehých vesmírných dálav, prázdnota, úzkost, beznaděj se špetkou nejisté naděje na konci.

I Rape You - razantní metalový návrat, slitina hutných melodií kláves a razantní a drsné kytarové podstaty. Opět mistrně a silově vytesaný refrén, za kterým následuje zlom v duchu jazzu s basovými hody a učebnicovým sólem. Zase - vzpomínáte na Spheres?

Vše nejlepší ze svého výborného umění investovali hoši do závěrečného postulátu Christmas Beat. Jemný Tommasův klávesový koberec s pavučinami famózního bezpražce, vokální i kytarové nájezdy až na doraz. Opět báječný nápad na závěr, úvodní motiv "mizí" za dechberoucího progového představení na pozadí do závěru...


Co vlastně ještě dodávat? Čelní srážka jazzových struktur, industriálního zápachu, drtivé matematické brutality a temných atmosfér, šílenství a chaos, které se rodí jednou za léta. Nejlepší důkaz životaschopnosti metalového spektra. Šest čestných bodíků.

reagovat

yngwie3 @ 13.01.2018 18:48:16
Prepáč EasyRocker, ale Ty to skutočne počúvaš ? ... a nemáš z toho hudobný konflikt záujmov voči Bachovi, Mozartovi etc., etc ., ?

EasyRocker @ 13.01.2018 19:40:16
No, ovládat nástroje jako tito hoši, a mít trochu přebujelé sebevědomí, mohl by se leckdo za novodobého Mozarta či Bacha pokládat. Ostatně, nejméně 90% těchto hudebníků klasiku poslouchá, a má k ní jasně pozitivní vztah. Upozorňuju předem, že jde zase o debatu o vkusu. Aby to neskončilo druhdy jako s jistou skupinou lidí tady. To by určitě dobře nebylo.

PaloM @ 13.01.2018 19:50:30
Tomu ani ja nerozumiem. Podľa názvu skupiny a podľa názvu niektorých skladieb prídu na um dve vysvetlenia. Buď je to úchylná banda, prípadne chcú osloviť skupinu populácie s úchylkou alebo ide o prázdnu pózu s cielom šokovať a získať úspech. Je mi to cudzie, niet v tom štipky pozitívnej energie. Akceptujem, že si to nájde poslucháčov, no o nezáujme svedčí napr. počet recenzií na Progarchives, na album okolo 10, max.19.

PaloM @ 13.01.2018 19:58:52
Iste, počúvajú klasiku, v hlave,ju zomelú mlynčekom na mäso a výsledkom je táto fašírka, sekaná či karbonátek :-)

Antony @ 13.01.2018 20:00:20
Osobně považuji poslech progresivního technického death metalu za výborný doplněk k poslechu klasiky, jazzu, art rocku, a dalších. V pestrosti chutí hudebního spektra se neomezuji. Připouštím, že takto nastavené to nemá každý.
SADIST mi přijdou hodně inspirováni jinými mými oblíbenci - ATHEIST, jejichž dvě první alba z let 1990 a 1991 tento žánr významně ovlivnila, až definovala.

yngwie3 @ 13.01.2018 20:19:57
to EasyRocker: Ďakujem za odpoveď, nemám viac otázok ...

Petr87 @ 13.01.2018 20:39:31
Přesně; vše je záležitost vkusu, ničeho jiného. Já to mám koneckonců nastaveno podobně...
Já si třeba už pár dní proplachuji uši výbornými německými progresivisty THE OCEAN, kteří ve své tvorbě kombinují bahnitý sludge metal, post-metal, doom, thrash, death, který občas i proloží atmosférickými výlety koketujícími pomalu s prog rockem atd... Často opravdu velmi ostrá hudba s neméně ostrými vokály, z které by se některým citlivějším povahám dozajista kroutily uši, a spousta další podobné hudby, kterou nemám problém proložit třeba takovými BARCLAY JAMES HARVEST, nebo nějakou klasickou hudbou (v poslední době preferuji hlavně Bacha); a tak bych mohl pokračovat dál a dál...
Pro některé by to byl do sluchovodů bijící kontrast, pro mne už několik let naprosto normální stav.
Opět záležitost vkusu.

Jinak tuto bandu znám jen z doslechu, ukázky z TyTrubky zní zajímavě, určitě si na ně v brzké době vyhradím čas.

Jinak bych v tomto žánru - tj.progresivním/tech death metalu - hrozně rád doporučil (tedy, pokud už neznáte) výbornou holandskou sebranku PHLEBOTOMIZED, jejichž první dílo z roku 1994 "Immense Intense Suspense" považuju za jedno z nejlepších v daném žánru (nedávno jsem jej představoval i v poslouchacím vlákně).

Pěkný večer!
>> odkaz

EasyRocker @ 13.01.2018 20:47:22
Já rozhodně chápou všechny zúčastněné, takže debatu nehrotím a protože tady už trochu znám, kdo co poslouchá, tak chápu, že podle yngwieho oblíbených (melodických) kapel mu podobná hudba nesedí. I já se za léta přiklonil k melodiím, já vůbec styly nějak neřeším, je mi jedno, jaký typ hudby mě zasáhne. To jen na vysvětlenou :)


PaloM: no zrovna u tebe mě to překvapuje, protože vím, že tě zaujali třeba Death. Nemyslím, že by Sadist byli nějak o moc jinde. Pravda je, že třeba už názvy jejich skladeb jsou drsné, a spíš vzbudí u posluchače dojem, že se jedná opravdu o nějaký extrémní svinčík. Ale opravdu ne - Tribe je poctou všem kulturám, Crust reflektuje industriální společnost, její temné strany...

Petr87: díky za tipy, The Ocean vůbec neznám :-)


EasyRocker @ 13.01.2018 20:51:59
Antony: a souhlas, opravdu riffy mi tu v řadě případů upomínají Atheist na Unquestionable Presence :)

northman @ 14.01.2018 06:21:26
Poslouchám to už po třetí z YouTube, tenhle typ muziky neposlouchám, ale neslyším na tom nic divného. Normální death metal s chrlením a do toho klávesové vstupy. Jak už jsem napsal výše, neposlouchám tenhle typ muziky, ale někomu se to může líbit. Tady se jedná o desku starou dvacet let, nevím co je obsahem alba Hyaena z roku 2015, možná bych se divil. Kdybych si měl vybrat mezi Bachem a tímhle tak si vyberu tuhle desku. Hezky napsaná recenze.

PaloM @ 14.01.2018 11:38:07
EasyRocker: ano, ale súčasne som všade v reakciách písal, že skupina Death bola výnimka, ktorá potvrdzuje pravidlo. V súčasnosti už takéto skupiny vôbec nepočúvam, lebo mi šramot a hluk nič nehovorí, ťažko to nazvať hudbou.

Brano @ 14.01.2018 12:16:59
Tiež som sa chcel ozvať,ale nakoniec by som zostal ako vždy za najväčšieho kreténa,tak som bol radšej ticho.Nech si každý počúva čo chce,keď aj samotného belzebuba,mne je to už jedno.Každého osobná vec a tiež zodpovednosť.

PaloM @ 14.01.2018 14:15:50
Braňo, prebral som tvoju pozíciu :-))
Zodpovednosť je to správne slovo, lenže tomu okrem pár ľudí tu asi málokto rozumie a chce rozumieť.
Dať si názov Sadista, na to treba silný žalúdok. To sa nedá stráviť ani s humorom, ani so sódou bikarbónou.
Normálneho človeka musí zaraziť, keď to vidí. Normálny človek nemôže mať z toho príjemné pocity.
Áno je to aj vec vkusu. V tomto prípade je krajne nevkusný názov, obal aj obsah.

Voytus @ 14.01.2018 14:29:46
Brano: Kdy vydal Belzebub něco novýho? Poslechl bych si ;-).

Je právě až udivující, kolik podobně zaměřených skupin má klasickou hudbu velmi dobře zmáklou. Když jsem za svých pubertálních let kupoval poctivě Spark, tak jsem byl z rozhovorů a profilů různých metalových hudebníků vážně překvapen. Otázkou je, jak je možné, že z klasických inspirací pak leze takový masakr. Na druhou stranu, leckterá moderna, že....?

Martin H @ 14.01.2018 14:38:54
Chlapi, přestaňte blbnout a zkuste být tolerantní. Ta diskuze začíná trošku připomínat jeden článek z dřívější doby. Jak se to jmenovalo? Jo, už vím. Nová vlna se starým obsahem. Tam se také posuzovaly skupiny podle názvu.

EasyRocker @ 14.01.2018 15:00:52
PaloM: a název Smrt tě neodradil? :-))

Voytus @ 14.01.2018 15:19:01
Easyrocker: Holt proti Smrti nelze nic namítat :-).

Přiznávám ale, že v tomto jak Branovi, tak Palovi určitým způsobem rozumím. I když to mají takhle povrchně, tj. souzení dle názvu skupiny, či skladeb. Ale! Býval jsem totiž velký fanda hororů, a to v podstatě jakýchkoli, nejlépe ale těch béčkových. Nechci to tady nějak sáhodlouze rozepisovat, nicméně jsem se dostal k nějakým materiálům, podle čeho byly některé filmy natočeny, podle jakých osob (řada činů sériových vrahů, zejména v USA) a tak dál. Ač totálně znechucen, vyděšen a já nevím, jaký ještě jsem byl, pročetl jsem kde co a závěr toho všeho byl, že podobné bijáky, kde šílený psychopat vyvraždí celé rodiny a oběti nejlépe vypreparuje, či sní, již nemám zapotřebí sledovat, protože v hlavě pořád běhá myšlenka, že takoví šílenci skutečně někde na světě existují. Chápu, že někoho může odradit hudba a stačí mu jen přečíst si názvy.

Brano @ 14.01.2018 15:53:56
Chlapci,keby ste boli v roli tých obetí,tak smiech by vás rýchlo prešiel,to mi verte.V 1994 cez leto som čítal hroznú knihu "SS v akci".Boli tam detailne zdokumentované sadistické pokusy DR.Mengeleho a celého jeho "vedeckého týmu".Vivisekcie(to znamená pitvanie človeka za živa,amputácia končatín a orgánov za živa...)to všetko zdokumentované fotografiami.Verte mi,trvalo mi mesiac,kým som sa z toho spamätal a v hlave si to ako-tak vysporiadal.A teraz,ak máte kúsok empatie,tak sa vžite do roli toho človeka,ktorého idú pitvať za živa.Keby ste na tom pitevnom stole ležali vy,alebo vaši blízki príbuzní,vaše deti.Nie,toto nie je film,toto bola SKUTOČNOSŤ!To je sadizmus! A teraz si nejaká skupina debilov dá názov skupiny,že "Sadisti" a vyžívajú sa vo všeliakých zvrátenostiach a tu ich ľudia obdivujú,že aké je to progresívne,umelecké,kreatívne...a že treba byť tolerantní.No srať na takú toleranciu!

EasyRocker @ 14.01.2018 16:48:10
Brano: ono mě bohatě stačilo v Osvětimi před rokem být. To s člověkem zamává docela slušně. Tak třetina autobusu se zájezdem tam vůbec nešla, protože by to nedali.

Voytus: tak to znáš dobře, protože obliba či nenávist hororů ve filmové branži a reakce na ně je naprosto stejná, jako na metal jako na odnož hudby. To jsou dvě strany téže mince. Miluješ - nenávidíš :)

EasyRocker @ 14.01.2018 16:51:52
A tady vám všem nedošla věc, která je v metalu doslova podstatou - nadsázka a provokace. Kdybyste měli usuzovat na členy kapel podle názvů alb, songů a obalů, musíte jich zakázat a spálit 90% aspoň. Čím větší brutalita, tím větší nadsázka. To si opravdu myslíte, že muzikanti z Cannibal Corpse nebo Sadist (a obojí jsem poznal osobně na koncertech) někoho po nocích nahánějí s noži a kulomety a masakrují lidi? Hm, tak to zase trochu rozum do hrsti. Nezapomeňte, že největší zločiny dělají, dělali a dělat budou ti v sakách a kravatách. Metal se jimi bude jen inspirovat - ne naopak!

Voytus @ 14.01.2018 16:59:21
Easyrocker: Jasně, že v rockové i metalové hudbě jde zejména o provokaci, zrovna texty Cannibal Corpse je slušnej úlet, ale v muzice mi spíš nase**, když si parta kolem Marylina Mansona rozdá přezdívky podle těchto magorů - a jasně, je to zase jenom další provokace. Případů, kdy sami hudebníci měli podobné věci na svědomí naštěstí není tolik - jako první mi vyvstane v paměti pár magorů z norské blackmetalové scény, kde to ale tenkrát nebyla jen provokace. Svět je plnej magorů, ale netřeba to hned házet na samotné hudebníky, kteří často jen reflektují, co se kolem děje.

Petr87 @ 14.01.2018 17:37:35
Hmmm... vážně zajímavá diskuze, kterou jsem čekal už od samého začátku.
Tedy, nechtěl jsem už původně reagovat, ale nedalo mi to; tak jen krátce:
Jelikož vím o metalové subkultuře opravdu hodně, tak se musím nad některými příspěvky tady usmívat...

Za prvé: Znám spoustu metalových hudebníků-fanoušků, kteří chodí v černém, hrají-poslouchají tvrdou hudbu, kde se to hemží smrtí, peklem, blablabla..., a kteří (to budete někteří čumět!) jsou jinak v reálu velice slušní a milí lidé, kteří by neublížili ani mouše, milují přírodu, zvířata, v mnoha případech jsou i zavilí vegetariáni (schválně, kolik z nás tady jí maso, a tím podporuje velkochovy, kde se to jen hemží smrtí?), zajímají se o ekologii atd.; ne žádní "satanisti", vrazi, násilníci, sadisti...

Za druhé: Já chápu citlivější lidi, v mnoha případech třeba i věřící, které dokáže dostat do vrtule kdejaký symbol pověšený na krku, či natisklý na triku, ale nic o tom člověku neví - dívá se jen na - z jeho pohledu -
kontroverzní skořápku...
A pak to třeba může dopadnout i tak, jako před nedávnem na Slovensku, nebo i u nás na Valašsku, že se vzbouří banda konzervativních křest'anů, a požadují zákaz vystupování těchto "satanistických" a "násilnických" metalových skupin v jejich městech, o jejichž členech-fanoušcích jinak vědí úplné h.vno, sepisují petice, atakují pořadatele atakdále, atakdále...
Neznám nic horšího, než je náboženský fundamentalismus.
V rockové hudbě se to už odjakživa hemžilo provokací, kontroverzí blabla..., a tak tomu bude i nadále.
Zvykněte si na to...

EasyRocker @ 14.01.2018 17:43:15
Voytus: ano, o Norsku mám hned několik knih včetně Lords of Chaos, i když ta tada není jen o Norsku :) To byl bohužel případ, kdy někdo něco vzal vážně. Ale šlo tam i o nenávist vůči něčemu a někomu a o spory těch lidí mezi sebou.

A třeba Chris Barnes, kterej psal texty Cannibal Corpse, mnohokrát vysvětloval novinářům, čím se inspiroval - taky mj. horory, dopravními nehodami, vraždami. Když se ho jednou někdo zeptal, co by dělal, kdyby na základě jeho textu někdo spáchal zločin, říkal, že by mu nezbylo, než o něm napsat další text :)

yngwie3 @ 14.01.2018 17:56:53
Že ja blbec, som sa pýtal ... poučenie do budúcna ? Nebuď zvedavý jak stará baba a hľaď si svojho ...

Antony @ 14.01.2018 18:38:52
A co teprve IRON MAIDEN, to je úplný vrchol zvrácenosti, soudě podle názvu. Budu si muset hned pustit VESJOLYJE REBJATA, abych si napravil karmu.. :)

PaloM @ 14.01.2018 18:41:28
Chlapci, prekrúcate, zľahčujete, čo Braňo napísal. Ste ešte mladí a tak je nádej, že vekom zmúdriete :-) Tu neide o petície, zákazy. Keď už vôbec nič iné, ide o psychohygienu. Je obrovský pretlak hudby a ešte väčší muzaku. Kedysi som hltal všemožné žánre, dnes si dobre premyslím, čo si púšťam do mozgu. Všetko sa ukladá do podvedomia, tak sa tešte na Sadistov a podobné odpady. Navštívia vaše vedomie, keď si to najmenej budete želať. To bude sranda :-))

Detail hodnocení alba (hodnoceno x)

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 1x
EasyRocker
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Video

» Progboard TV

Diskografie Sadist


copyright Progboard | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to GoogleIkonky

Rock Shock Hudba 2000