Pendragon - Not Of This World

Pendragon - Not Of This World - tracklist alba, hodnocen?, recenze

2001

Tracklist:

01. If I Were The Wind (and You Were The Rain) (9:23)
2. Dance Of The Seven Veils:
- Faithless (4:09)
- All Over Now (7.30)
4. Not Of This World :
- Not Of This World (7:20)
- Give It To Me (2:23)
- Green Eyed Angel (6:40)
7. A Man Of Nomadic Traits (11:43)
8. World's End:
- The Lost Children (10:46)
- And Finally... (7:13)

Bonus Track:
10. Paintbox Acoustic Version (4:25)
11. King Of The Castle Acoustic Version (4:44)


Obsazení:

Nick Barrett - Guitar, Vocals
Clive Nolan - Keyboards
Peter Gee - Bass
Fudge Smith - Drums

Backing Vocals [Additional], Vocals [Ethereal Vocal Input] – Tina Riley

 
30.01.2019 EasyRocker
5 stars

Když imaginárně prohrábnu anglickou neoprogovou scénu a tak nějak se mi v hlavně spustí automatické play, vždycky se ve mě probudí pozitivní, hřejivé vibrace. Mám ty hochy, obdobně jako třeba mr. Horyna, zkrátka rád a přijdou-li na řadu, nikdy nezklamou.

Zatažená obloha se projasňuje, údery blesků jsou minulostí. A z toho všeho pluje v nejskvostnějším fishovském duchu fantaskní If I Were the Wind (and You Were the Rain). Mocná výprava střídá křehká zákoutí malovaná po hackettovsku kytarami a klavírem. Takhle hromovou overturu abych v celé progové squadře pohledal. Dance of the Seven Veils je epickou progovou katedrálou, vystavěnou ve dvou podlažích. Bytelný základ poskytuje nejdokonalejší gilmourovská poklona Faithless, při které vám jeden kapesník stačit nebude; druhá část All Over Now je košatým Nolanovým (a Smithovým) vyvrcholením zpoza klapek. Další rozsáhlou pohádkou je titulní třídílná velkoskladba. Úvod pracuje podle nejpřísnějších banksovských měřítek - jako šlapající turbína. Přitažlivé tóny akustik spletených s jemnými úhozy klavíru přivanou adrenalinově našlápnutou skvostnou jízdu Give It to Me.

Má-li tohle dílo božské atributy, pak takovým dotekem je jistě Green Eyed Angel. A nejen názvem. Tady zůstává naše snažení a pachtění v propadlišti a nastupují vyšší Síly. Jinak si těchto 6:40 vyložit nedovedu. Skoro dvanáctiminutová zastávka A Man of Nomadic Traits ovšem opět drží laťku nejvyšší úrovně. Výsledkem je stužka temných nálad a odstínů, střídaných vypjatou nadějí - tady to má opravdu sílu přenést vás to do pouště a meditovat. Skoro osmnáct minut trvající dvoudílná suita World´s End je více než důstojným zakončením těchto ostrovních hodů. ´Ztracené děti´ mají zřetelný floydovský, pokorný ráz a ústřední duo tu předvádí elitní, téměř symfonický výkon. And Finally... vrcholí nadýchaně a pateticky pod jistou Nolanovou režií, která útočí na emoce bez skrupulí.

Jsem majitelem bonusové verze, takže jako bonus je přibalena starší věcička Paintbox, která ani v akustickém hávu neztratila nic ze své chladivého doteku. Ve stejném duchu je vyvedena i King of the Castle, akustická perla přivolávající duchy dávno zašlých časů oživovaných takovými esy jako Steve Hackett či Anthony Phillips.

Spolu s fishovskými Marillion, Arenou, IQ nebo Pallas stojí u mě Barrettovci nebezpečně blízko vrcholu. Fantastický melodický orgastický uragán s názvem Not of this World není z tohoto světa: je božský. A to by se autorům líbilo.
reagovat

horyna @ 31.01.2019 09:21:06
Easy ahoj: Pendragon jsou top, nedávno jsem poslouchal "horolezce" a tesknil, proč tak dlouho nic nevydali.

Díky moc za recenzi, díky jsem si vzpomněl na svou a našel pod ní odkazy na sólovky Petera Gee-třeba se někdy dokopu.

Petr87 @ 01.02.2019 15:10:26
Fantastická deska, jedna z mých nejoblíbenějších v ranku neo-prog rock. Ty Nolanovy klávesové stěny jsou legendární.
Díky za recenzi! :)

EasyRocker @ 01.02.2019 17:32:11
Díky, stejně naladěné reakce mě donutí vrazit to tam rychle znovu :-)

Petr87 @ 01.02.2019 19:06:33
...no, akorát se trochu stydím, že nevlastním originál, ale jen výpalek. Některé tituly se těžko shání, takže nezbývá, než čekat na reedice. :)

EasyRocker @ 01.02.2019 19:58:06
Taky jsem většinu Pendragon objednal z ciziny přes naše výdejny. Na prodejnách je to s CD slabota.

Brano @ 01.02.2019 20:58:08
Recenzia je super,to treba uznať.Originál CD by mal mať v zbierke každý fanda neo-progu!

horyna @ 01.02.2019 21:07:30
Peťane nechápu proč nejdeš na Discogs?? Já tam teď pasu takové raritky, zrovna před chvílí jsem dva balíčky vytáhl ze schránky a už se nemůžu dočkat, až je večer rozbalím. Tam je (skoro)všechno a v poslední době mám štěstí i na super kvalitu/čistotu, ale to je na tvém výběru jaký stav cd si zvolíš.

EasyRocker @ 01.02.2019 21:21:54
Brano a pánové: díky ještě jednou. Velmi záhy vytasím něco dalšího, asi The Masquerade Overture... :)

Petr87 @ 02.02.2019 06:48:03
Horyna: Nazdar! Hele, abych byl upřímný - s nakupováním přes internet problém nemám, ale jen v rámci ČR; co se týče zahraničí, tak se pořád nějak zdráhám, hlavně když se jedná o placení kartou... Jsem v tomto asi vůl, ale je to tak. :)
V každém případě jsem včera zapátral a našel jsem tohle, a vypadá to nadějně tento e-shop:
>> odkaz

horyna @ 02.02.2019 08:43:10
Ahoj Petře: tak to ti přeju hodně štěstí. Na první pohled to vypadá dobře, že by to snad i mohli sehnat, tak uvidíš, snad to nebude nějaká česká blamáž:-) (tyhle neznám)

Jinak co se týče nakupování ze zahraničních webů:
když nepočítám dobu předinternetovou, kdy většina z nás nakupovala jen ve své vlasti, tak já se až donedávna také držel jen v našem teritoriu. Pomáhal jsem si dotazy do Music Records a ti mi tolikrát sehnali u nás běžně nedostupné prog věci, že jsem valil bulvy. Jenže jak člověk čmuchá i okolo míň protěžovaných kapel (nebo hleda rarity), musí zkrátka jít nakupovat ven. Ze sebe ti řeknu že jsem párkrát objednal přímo od kapel a vždy to vyšlo na 100%. Párkát z nějakého portálu s muzikou a také nebyl problém-jen to někdy trvá déle-třeba italští BTF.rec.

No a Discogs-už se budu opakovat- je pro sběratele dokonalým požehnáním, jemu vděčím za mnohé. V poslední době mi dokonce přišlo několik zabalenců, nebo nečistotou netknutých cd, u kterých jsem s něčím takovým vůbec nepočítal.

Takže má rada - opravdu se neboj, může se najít hajzlík co se na tebe vykašle, ale mě se 2x stalo, že ne zásilka po cestě někde zatoulala a obchodník mi hned vrátil prašule. Balíček obvykle dorazí do 3-5 dnů od zaplacení (dle vzdálenosti prodávajícího). Za mne má nakupování zvenku 99%, jdi do toho.

A ten pocit ze získání něčeho lukrativního...no, však to znáte:-)

Snake @ 02.02.2019 09:59:12
Petr - já ho před pár lety kupoval normálně na audio3 a pořád ještě ho maj v nabídce. Za pouhých 224 kaček >> odkaz

Jinak souhlas. Je to pěkné album a jsem rád, že ho mám.

Snake @ 02.02.2019 10:01:14
… na tom tvém eshopu chtějí za nemlich to samé vydání čtyři kila ? To snad ne ?

Petr87 @ 02.02.2019 10:11:50
Chlapi, díky za tipy a povzbuzení, jste skvělí...
Z Audio3 jsem si před pár dny objednával vůbec poprvé dvě placky od Ančí Von Hausswolff, tož uvidíme, kdy to přijde.

No jo, mají to tam nepatrně dražší, to je fakt. :)

Petr87 @ 02.02.2019 10:17:17
Nedávno mne velice zaujaly tyto boxy... ale kde má na to člověk pořád brát; už je to přece jen dlouho co jsem vykradl poslední banku. :))
>> odkaz

>> odkaz

>> odkaz

>> odkaz

horyna @ 02.02.2019 10:23:44
Petře a ty nemáš drími a rašáky kompletní, že chceš toto? Ten Hackett mi přijde zbytečný, navíc zremasterovaný??, nejlepší jsou postupné originály.

Petr87 @ 02.02.2019 10:33:43
Kamaráde, nemám... ani jedny, ani druhé, což je pro mne jako pro fanouška ostuda a chci to v nejbližší době napravit. Samozřejmě ty díry zaceluji pře Spotify, Youtube apod., ale to není ono, chci nosiče. V průběhu tohoto rocku si chci zkompletovat všechny pro mne zásadní interprety.

horyna @ 02.02.2019 10:44:21
Člověče jak jsi mohl doteď žít a existovat - bez Rush?? Né, samozřejmě si dělám prču.
Pak to chápu, už jsem si myslel, že to je jen rozmar vlastnit navíc k řadovkám další (zbytečný) komplet. I tací jsou mezi námi. Máš pěkné předsevzetí, tak se ho drž:-)

Brano @ 02.02.2019 12:23:35
Ani ja nemám Rush komplet a existujem :-).Mne stačí Hemispheres,Moving Pictures-to je to najlepšie a zo zvyšku výberovky-Retrospective I. a II.(1997).Asi som teraz klesol vo vašich očiach veľmi hlboko :-)))

horyna @ 02.02.2019 13:01:38
A v dnešním tisku jsem našel článek s nadpisem -
BRAŇO MÁ VŠECHNO...
tak zase kecali:-)
Že klesol? Propadl! A z maturity Rush totálně:-)

Brano @ 02.02.2019 13:25:42
Tak to musel byť riadne bulvárny tisk...A to ešte neviete,že som opísal aj celú rigoróznu prácu :-)))

23.04.2018 horyna
5 stars

Jirkova recenze na album Belive britských neoprogresivních melodiků Pendragon mě natolik navnadila, že jsem neodolal a desku si za pár hodin poslechnul. Že jsem z ní byl znovu nadšený netřeba zdůrazňovat a chuť na další Pendragon se dostavila takřka okamžitě. Netuším jak ostatní, ale já osobně s některými nahrávkami určitých kapel jaksi automaticky páruji jejich další, časově podobné výrobky, které společně vytváří imaginární dvojice či triumviráty. Tak mám kupříkladu v jedné škatuli a vždy návazně poslouchám alba Kingdom of Desire a Tambu od Toto, Aqualung a Thick as a Brick od Jethro Tull nebo právě Not of This World a Believe partičky Nicka Barretta.

Jak jsem kdysi psal u Belive, jejich desky se dají rozřadit do určitých vývojových etap. Not... je mezistupeň mězi starou, vysoce melodickou tvorbou kapely a tím, co přijde s deskou Pure. Ale na rozdíl od Believe se poměrně často ohlíží nazpátek a po moderních vsuvkách s decentní industriální patinou je tady pusto a prázdno.

Nahrávka je technicky vysoce promakaná. Dýchá skrze přítulně zasněný, pinkfloydovský opar a ve studiu dostala precizní, nástrojově vyvážený zvukový zábal. Každá ze skladeb obsahuje dostatek silných nosných momentů a její poslech v jednom zátahu plyne jako horská průzračná bystřina. Do kategorie nejlepších skladeb bych zařadil věci All Over Now, Green Eyed Angel a dlouhatánskou A Man Of Nomadic Traits.

Not Of This World je prvním malinko výraznějším úkrokem stranou po patnácti letech a pěti studiových deskách. Pendragon si oproti The Masquerade Overture uvědomují, že doba kráčí mílovými kroky kupředu a že jejich klávesově patetický styl se do ní už vůbec nehodí. Clive Nolan mění zvuk svých klávesových rejstříků a Nicku Barrettovi jako skladateli jde o hlubší emoční proporce s jasným cílem odlišit se.
reagovat

EasyRocker @ 23.04.2018 12:45:57
Výborně, jsem nadšen a opět díky, zdá se, že tu bude tahle věcička, o kterou zapátrám v amazonu. Včera jsem kráčel Bontonlandem a mají tam jen The Window of Life, ketré tu má kontroverzní recenze :-)

john l @ 23.04.2018 12:58:08
EasyRocker:The Window of Life je cíleně staromódní deska. Svým obsahem poplatná prvním Marillion, Pallas, Iq. Pendragon takhle hráli řadu let. Někdo kilogramy kláves nedává, proto jsou reakce většinou 50:50. Mě přijde úchvatná.

EasyRocker @ 23.04.2018 13:10:43
john l: díky, zkusím, to by taky nemělo extra vadit :-)

horyna @ 24.04.2018 10:41:00
The Window of Life je mi z trojice desek 91, 93, 96 nejbližší. A jestli Jiří poslouchá první alba, nebude mít problém ani s těmi dalšími.

Snake @ 24.04.2018 12:36:01
Pendragon já rád. Během let jsem si pár jejich cédéček koupil a Not Of This World je tím "nejmladším". Jejich novější tvorbu neznám, ale tohle je neagresivní, výpravná a příjemná hudba pro chvíle pohody. Ona je to taková hudební terapie, ty zvukomalebné klávesy a klenuté melodie mi dělají dobře po duši i těle a jestli připomínají, nebo nepřipomínají Pink Floyd je mi fuk. O kapelu jsem se přitom nikdy nijak blíž nezajímal - co, kdo, kde a s kým neřeším a raději poslouchám. A deska Not Of This World je opravdu pěkná. Jedna píseň lepší než druhá, má nádhernej obal, skvělej zvuk...

Himbajs, vždyť já jí vlastně ani nemám co vytknout !

EasyRocker @ 24.04.2018 16:27:12
Tohle dílko objednáno :-)

Mayak @ 29.04.2018 11:29:37
Ako poslucháč/fanúšik kapely, ktorú poznám (a ešte občas počúvam) vyše 30 rokov to vnímam takto: Najzásadnejšie albumy histórie Pendragon sú z prvých šiestich štúdiových mimo menej výraznej dvojky "Kowtow" všetky. Vrchol tvorby kapely je album "The Masquerade Overture", ktorý má vo svete ich dlhoročných fandov status albumu kultového a už (asi) nedostižného. Ja rešpektujem obľúbenosť a určité nadšenie aj pre ďalšie albumy Pendragon, ale istým spôsobom ide už o recykláciu ich známej "formuly" a v niektorých prípadoch aj tendenciu "pritvrdiť" celkový (tradičný) sound, pričom je kontroverzné, či je to viac na osoh, či skôr naopak ...
Pre (nielen) mňa hviezda Pendragon najvýraznejšie žiarila na konci 90.rokov, keď spolu s nie veľkým množstvom (neo)progových skupín vlastne niesli vlajku subžánru a istým spôsobom ho aj zásadnejšie spoluformovali ...
... a Pendragon som videl dosiaľ 5 krát (1996, 2001, 2006, 2008, 2009) v plnohodnotných, obyčajne 2-hodinových koncertoch ...

horyna @ 29.04.2018 15:24:29
Zajímavá teze, tak zřejmě nejsem jejich pravověrný fanoušek, protože stojím na úplně opačné straně barikády.

Půjčím a pozměním si od Miry začátek:
Ako poslucháč/fanúšik kapely, ktorú poznám (a často počúvam) vyše 10 rokov to vnímam takto:
Album The Masquerade Overture hodnotím ve zjevném protikladu s většinovou základnou jejich fans. Pro mě právě na této a předešlých deskách kapela rozvařovala, recyklovala a opakovala své podobné, v jednom kruhu bloudící melodie (a to mám ty desky hodně rád). S nahrávkou Not of This World přichází konečně zlom (ten velký až s Pure) a každé další album sází na promakanější postupy, častější změny rytmů a hlavně nálad. Pendragon šli do sebe, už nechtěli být jen přičinliví žáčci Pink Floyd, porodili pro sebe nový styl, který jim otevřel neznámé dimenze. Nolan šel na přelomu milénia jako klávesista neuvěřitelně nahoru, jak tady tak u Arena. Začal mnohem víc používat samply a svůj arzenál obohatil neskutečným spektrem zvuků a drsných nálad. Barett dopiloval svůj skladatelský potenciál a vlastně vypiplal Pendragon pro příští roky, aby mohli kráčet dál a nabyli jen k smíchu jako další přeživší fosílie.
Neberu fandům jejich ideál, věřím, že tady má Mira pravdu, jen tu kapelu a její vývoj vnímám jinak.
Díky bohu za ty (Pendragon-ské) dary a čert vem nějaké ideály. Způsob odlišit se je prvotním znakem každého z nás.

Mayak @ 29.04.2018 15:55:06
Marku, tie názorové rozdiely sú práve korením (plodnej) diskusie a ja rešpektujem Tvoje vnímanie vývoja Pendragon vlastne bez výhrad.
Všeobecne je známe, že silné diela vznikajú v umení, hudbe i literatúre často v období citovej bolesti, strádania a rozorvanosti ich autora.
"Not Of This World" vznikala v čase, keď sa Nick Barrett práve rozvádzal a prichádzal aj o pravidelný kontakt so svojim malým synkom (text úvodnej skladby "If I Were The Wind (And You Were The Rain)" je aj o tomto momente jeho života).
...ale ja som proste Pendragon najviac prežíval práve v období rannej tvorby (moja slabosť na "The Jewel") a hlavne obdobia 1993-1996. Toto ma zasiahlo jasne najviac ...

horyna @ 29.04.2018 16:32:24
Miri díky za patřičné dovysvětlení tohoto díla i tvých pocitů. Od teď s vědomím událostí, které se k nahrávce pojí, ji budu vnímat o to intenzivněji. Emoce zasahující v osobním životě a vyfiltrované třeba právě pomocí hudby, jsou často nejhmatatelnějším důkazem geniality svého tvůrce.

Už čtyři dlouhé roky uplynuly od návštěvi ušmouraných horolezců, tak to by konečně mohlo přijít zase něco nového, nemyslíš? :-)

Mayak @ 30.04.2018 17:35:06
Marku, nový Pendragon bude, až bude ... ale práve vyšiel aspoň nový sólový album ich stabilného basáka:

Peter Gee - The Bible (2018) ... vyskúšaj, ak chceš ...

výnimočne aj link:

>> odkaz

>> odkaz

PaloM @ 30.04.2018 20:31:59
Peter Gee tu píše o svojej sólovke, ktorá oficiálne vychádza práve dnes >> odkaz
Pre seba som objavil jeho diskografiu nedávno a mám pripravenú na testovanie >> odkaz

Detail hodnocení alba (hodnoceno x)

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 3x
horyna, Snake, EasyRocker
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 2x
kaktus, Brano
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

copyright Progboard | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to GoogleIkonky

Rock Shock Hudba 2000