Metallica - Load

Metallica - Load - tracklist alba, hodnocen?, recenze

1996

Tracklist:

01. My Bitch [Hetfield/Ulrich] (5:04)
02. 2 X 4 (5:28)
03. The House Jack Built (6:39)
04. Until It Sleeps [Hetfield/Ulrich] (4:30)
05. King Nothing (5:28)
06. Hero of the Day (4:22)
07. Bleeding Me (8:18)
08. Cure [Hetfield/Ulrich] (4:54)
09. Poor Twisted Me [Hetfield/Ulrich] (4:00)
10. Wasting My Hate (3:57)
11. Mama Said [Hetfield/Ulrich] (5:20)
12. Thorn Within (5:52)
13. Ronnie [Hetfield/Ulrich] (5:17)
14. The Outlaw Torn [Hetfield/Ulrich] (9:49)

All songs written by James Hetfield, Lars Ulrich and Kirk Hammett, except where noted.


Obsazení:

Kirk Hammett - lead guitar, rhythm guitar
James Hetfield - rhythm guitar, lead guitar, acoustic guitar (11), lead vocals
Jason Newsted - bass, backing vocals
Lars Ulrich - drums

 
16.10.2017 EasyRocker
5 stars

Když bádám nad svými hudebními oblíbenci, už léta se se mnou, jako s nějakým desperátem, táhne jako červená nit jeden fenomén, pro mě však velmi příjemný. Je to srdeční obliba velkou většinou ostatních zatracovaných, či dokonce zavrhovaných či opomíjených desek. Jednou z nich je nepochybně tohle kontroverzní album Metallicy.

I když se mi ušima rozjíždí Ain´t My Bitch po dvousté, stále těžkotonážní rozjezd ve starém střihu, valící se kovová lokomotiva tu nejde zastavit, jiskry, zápalky a tuny adrenalinu.

Pořádný záhlavec vám utrží i 2 x 4, sleví na tempu a pokovená minulost se tu sráží s alternativním rockem, špetkou elektronických ruchů a rozmazaným melodičnem. Skvěle pulzující parostroj Jasona Newsteda.

Hned třetí, pro mě památná a nostalgická hymna The House Jack Built, má pro mě až magický nádech, ani nenapočítám, kolikrát mi vylepšila splíny do širokého úsměvu. Živá voda nového přístupu, skvělé gradace i Hammettova sóla a obří výkon Jamese Hetfielda.

Klipový, silový hit Until It Sleeps netřeba moc představovat, znovu lehké grungeové doteky - vystopujete klidně Pearl Jam a celou alt-rockovou kohortu za zády. Jdu v protisměru toho oceánu odsudků, nadšeně tleskám a křičím!

Synovský vztah mám i k další notorické hitovce King Nothing, proslulé svým sněhovým klipem. Běsná vazba, Newstedovo basové brumlání, a doslova monstrózně vypálený dělobuch na křídlech melodií. Parádně rozostřené skřípající kytary.

I další, opět grungeově políbená Hero of the Day znovu náleží do kategorie hitů. Křehkost, mrazivé doteky, smutek a nostalgie, na konci ale i prapůvodní poctivá energie, nekonečno melodií.

Je-li deska jakýmsi prolnutím kovu a vlivů třeba ze Seattlu, asi jen hluchoněmý by v památné hymně Bleeding Me přeslechl další mé horké favority, Alice in Chains. Klidně můžu říci, že je to jakási pocta této legendě. A s těmi slovy se u mě pojí hrdost a vztyčená hlava - dokonaleji to už nešlo.

To následující Cure určitě bez potíží můžu označit jako slabší položku na albu, chybí ji nějaký nosný motiv, které ozdobily předchozí zářezy. Rytmický rachot, syrový riff, ale relativně málo přidané hodnoty - nej je tažený refrén.

Poor Twisted Me si k hardrocku více než přičichla, až zeppelinovský oděný riff a celá nálada a atmosféra upomíná rockové časy dávno ztracené. Jede si zatvrzele jako buldozer, nedivím se, že s ní spoustu lidí naštvali. Záleží na náladě.

Wasting My Hate spolutvoří drsné, jiskřivě kovové jádro alba. Taky pro mě slabší kousek, tempový kolovrátek za pár poslechů vyšumí do povětří.

Těžko bychom našli kontroverznější a zatracovanější skladbu, než countryově, laděnou Hetfieldovu osobní zpověď Mama Said, jinak krásně, civilně, "irsky" vystřiženou píseň, vytesanou z pár akordů. Přesto byl metalový národ na základě této pětiminutové položky (z 80 minut) ochoten prohlásit album za country!

Nástup Thorn Within značí opět jiskření a kovový skřípot, rozjíždí se s parádním riffem, jako vypůjčeným od Zakka Wyldea. Drsná jízda s ostrými lokty, kterou změkčuje křehký Hetfieldův zpěv. Těchhle šest minut vás zhoupne a pak zničí.

Ani u Ronnie si určitě neodpočinete - další odhalení rockových prakořenů, polito kovovou životodárnou mízou. Můžete zapisovat počet hardrockových velikánů, u kterých si metla vzala inspiraci. Ale stále je to jízda.

A vězte, že tou je i závěrečný opus magnum The Outlaw Torn, deset minut trvající očistec a nejlepší definice pojmu hymna. Postupně rostoucí, mohutně sekané kytarové asfalty Hammetta a Hetfielda, historický melodický sled tónů mě zbavují slov. Zvukové čáry, zpěv hrající si s basovými tóny, mnoho rozjezdů a skvostných výbuchů refrénu. Zklidnění a postupný růst. V závěru brutální exploze a dokonalá, živelná a nelidská nástrojová přehlídka s Hammettovými mizejícími sóly...


Abych to rozumně shrnul - neříkám, že to nejsou pasáže, které mi nečpí nudností. Všichni by pořád chtěli stylotvornost, být v čele proudu a upírají umělcům právo na to, co si tady vlastně dovolila M - tedy odlít svou verzi tehdy aktuální hudby a pokusit se nalézt v ní novou inspiraci. I za ten arogantní, výtržnický úsměšek v bookletu, garderobu a vlasy vlastně tleskám. A teď do mě!
reagovat

Martin H @ 16.10.2017 15:04:25
Zdravím, Easy. Vzpomínám, jak v tom devadesátém šestém někteří mí zmámí poslouchali Load, nevěřícně kroutili hlavou a neustále opakovali, že tohle má být ta jejich Metallica? Já tuhle desku nezatracuju, mám ji docela rád a po přečtení tvého elaborátu si ji brzy pustím. Dneska mi sice Metallica nic neříká, přestal jsem ji sledovat po albu Garage Inc., ale předchozí desky si vždy rád připomenu. I tu tolikrát zatracovanou Reloaded.

PaloM @ 16.10.2017 17:52:07
Prečo do teba? Mne sa album páči rovnako ako keď vyšiel, kúpil som si vresy CD a divím sa, že je to vyše 20 rokov! Vďaka zo recenziu a hodnotenie.

jirka 7200 @ 16.10.2017 18:09:18
to EasyRocker : album Load jde mimo mě, ale líbí se mi, že dokážeš ohodnotit album, které je všeobecně spíše neoblíbené a hlavně, že dokážeš pojmenovat důvody, proč ho máš v oblibě. Je to pravděpodobně dáno i tím, že máš v oblibě grunge styl

horyna @ 16.10.2017 18:47:04
Čau Easy: pěkně jsem si počet. Sic u mě chlapci přestali existovat po černém albu (i když Death Mag. špatný není), slabost pro masově neoblíbená alba máme stejnou. Viz-Outer Limits, Cuatro, Grin, Act III... Kapely si jistě lehce doplníš sám :-)

EasyRocker @ 16.10.2017 19:08:16
Díky všem za reakce, cílem bylo určitě i vyvolat diskusi, která člověka vždycky obohatí novými impulsy, to je na hudbě ta paráda, že ji každý vnímá jinak :-)

EasyRocker @ 16.10.2017 19:14:15
jirka7200: nepochybně. To byly nezapomenutelné hudební začátky na střední, bylo nás asi 30 a jen 4 kluci neposlouchali rock či metal a byli nemilosrdně nuceni hrát spolu celé čtyři roky mariáš :-)) neskutečné. Začal jsem metalem, úplně první byla Sepultura. Byly ale 90ky a spolužačky mě velmi brzy dostaly na alternativu, které tehdy nešlo uniknout - Smashing Pumpkins, Nirvana, Pearl Jam, Soundgarden, Alice in Chains, R.E.M., Faith No More, RHCP, Jane´s Addiction. To nejde zapomenout... většinu těch kapel miluju dodnes:-)

EasyRocker @ 16.10.2017 19:18:33
horyna: mňo, díky za další poslechové tipy na zítřek, to bude kvalitka:-)

31.10.2009 Jaromiros
4 stars

Album Load se dá také nazvat největší sázkou na jistotu, která tvůrcům na jedné straně totálně nevyšla, ale na té druhé kdekoho velmi potěšila. Ano řeč je o Heavy metalu a rocku.
Zatímco pravověrná metalová obec ví, že od této doby to jde z onou ikonou silně z kopce, koncepčně starší rocková tu může zpozornět a místy se dokonce pokochat.
Nechci tu na tomto místě psát o všech jednotlivých skladbách, ale několik skvostů se tu opravdu nachází.
Celý koncept alba je postaven na silných nohách, nikoli však hliněných, nýbrž ocelových. To je první silné plus pro oba tábory. Nicméně pro metalový už žádné další plus toto album nenabídne, zato pro ten rockový je to taková malá fontána s živou vodou. Střednětempé skladby, vyplněné až po okraj asi tím nejdokonalejším zvukem instrumentů jaký kdy Hetfieldovci vůbec nasadili na zteč. Pravdou je, že v době vzniku Load se snad ani nedalo jinak.
Druhé plus tvoří až nezvyklé množství skutečně výborně strukturovaných skladeb, za které by se nemuseli stydět ani jejich starší kolegové z protější strany břehu.
Třetím je paradoxně délka, necelých 80 minut opravdu kovově pohodové muziky. Zní to divně že? Faktem však zůstává úhel pohledu pokud metalová deska - neštěstí. Pokud rocková = skvost občas narušený snahou hrát heavy metal :-)))

reagovat

Apache @ 31.10.2009 01:54:10
Pravdou je, že to neosloví rockery ani metalisty. Smůla.

Jaromiros @ 31.10.2009 02:09:32
Neřekl bych.

hejkal @ 31.10.2009 07:34:56
Neviem, ako iný, ale mňa teda neoslovil. Mali zostať pri tom, čo im išlo, toto je značný nepodarok, útechou je mu len to, že Reload bol ešte horší.

PaloM @ 31.10.2009 08:19:35
Až takto by som Load neodsudzoval. Slabšie to je ako čokoľvek do "Black" vrátane, ale mne sa páči od nich všetko okrem totálneho nepodarku s orchestrom S&M.

hejkal @ 31.10.2009 09:38:31
PaloM - ja si dobre pamätám, ako vtedy veľa metalistov "spontánne" zhodilo dlhé vlasy a začalo sa tváriť, že eMtíVí rock je vlastne ich srdcová záležitosť. Vyznievalo to falošne vtedy aj dnes. Neverím z tohto albumu ani note.

PaloM @ 31.10.2009 13:18:11
hejkal, aj ostaní: rozumiem tomu, aj chápem všetkých, ktorí uznávajú ich albumy maximálne po čierny, a ten mnohí pravoverní len so zaťatými zubami. Ja viem, že tam končí to pravé orechové. Sprievodné javy ma netankujú, nič mi nevravia, a to na oboch koncoch: na jednom MTV a videoklipy, na druhom nasraté ksichty, hroziace prsty, pľuvanie a fuckovanie Hetfielda na javisku - lepšie by bolo bez toho. Keď mi hrá Metallica (či CD alebo DVD), vnímam úžasnú energiu, perfektnú súhru, mám rád Hetfieldov spev, Kirkove sóla, Ulrichov guľomet - naberám pozitívnu energiu. Kašlem na ich shits & fucks. Hudbu mám rovnako rád od večne nasratej Metaliky, od zdrogovaného Morrisona, či gay - uhladeného Eltona, alebo tackajúceho sa Cockera alebo vždy slušných Yes. Mne je to jedno, čo ich sprevádza - zaujíma ma kvalita ich hudby a čo so mnou urobí.

Jaromiros @ 31.10.2009 13:33:09
Přesně to co napsal PaloM. neřeším tu nějaké kořeny, škatulky nebo momentální rozpoložení autorů, jen dobrou hudbu jako takovou. Nesrovnávám ji ani s ostatními produkty na předchozích deskách, jelikož je to svébytný výtvor který snese i nějakou kritiku a přesto, po čase umí ukázat svoji jedinečnou sílu.

hejkal @ 31.10.2009 14:14:44
Súhlasím, netreba ani riešiť korene, rozpoloženie autorov a škatuľky, Load je pre mňa kus absolútne nepresvedčivej a necitlivej hudby, že to iní cítia inak, je v poriadku.

martin69 @ 31.10.2009 14:42:00
Není se čím kochat !

Mirek Kostlivý @ 31.10.2009 15:30:52
Tak i mě toto album oslovilo silně! Jako antimetalista jsem díky Metallice (albům "Black", Load, Reload) začal metal poslouchat tak, že jsem si CDčka Metallici (později i Iron Maiden) pořídil komplet! (Před dvaceti lety bych tomu nevěřil ani náhodou). A nyní unávám, že metal byl jediná hudba, která se v "Hudební době temna", jak dneska ve Starém poledni trefně poznamenal o 80. letech Tomáš Vydra, dá s odstupem let poslouchat. A všem výjimkám se tímto omlouvám :-)

PaloM @ 31.10.2009 15:54:53
Presne ako napísal Mirek Kostlivý: aj mne pomohla Metallica, aby som začal počúvať aj iné metalové kapely a tiež som si neskôr nakúpil asi 3/4 albumov Iron Maiden. Metal ako žáner som predtým ignoroval.

@ 31.10.2009 17:24:10
Já začínal s posloucháním hudby na začátku 80. let. Zpočátku jsem zkoumal všechno, ale protože jsem byl mladý a divoký, chtěl jsem k tomu taky adekvátní muziku. A tak mi heavy metal, který byl v té době v rozkvětu, sedl dokonale do noty. Mohu říci, že v letech 1984 - 1985 jsem byl v podstatě ortodoxní metalista. :-) Jenže pak jsem poznal Motley Crue a ti mě nasměrovali k americkému rokenrolu a mě začala být ta kovová škatule, do které jsem se navenek dobrovolně uzavřel, čím dál tím těsnější...
Metallica - nikdy jsem nebyl žádný jejich fanoušek. Dokonce ani v dobách mého vlastního metalového období (žral jsem hlavně AC/DC, Accept, Krokus, Scorpions, Saxon, Grave Digger, Pretty Maids nebo zmíněné Motley Crue), ale docela se mi líbila deska Ride The Lightning. Pak jsem na nich trochu víc uletěl až na přelomu 80. a 90. let, a zpětně jsem docenil některé jejich věci.
K dokonalému vybití nashromážděného stresu a negativní energie (s volume pořádně doprava), mi vybrané songy z Kill'em All skvěle sloužily až do konce 90. let.
Od té doby jsem už Metallicu neposlouchal - jen si občas pouštím v místní hospodě na jukeboxu jejich cover Astronomy, neboť originál tam samozřejmě nemají. :-)

PaloM @ 31.10.2009 18:47:58
Apache, pekne si popísal svoju hudobnú cestu životom. Dá sa to zovšeobecniť na každého normálneho fanúšika. Len miesto tvojich rokov, názvov skupín a žánrov by sme si každý dosadili niečo iné. Je výborné neobmedzovať sa jedným štýlom a skúšať aj iné "trendy", ale na to človek musí časom dozrieť, podobne ako píšeš.
Končím obľúbeným sloganom: Kto má uši (na hudbu), nech počúva !! Trebárs aj metal :-))

boffors @ 26.02.2010 20:25:57
Nedávno sem si desku Load po dlouhé době pustil a musím říct,je to dobrá deska.
Jasně,uplně jiná než jejich první 4 desky ale mě se líbí.

dalibor66 @ 28.01.2011 17:18:41
Loud představuje hudební vrchol jejich tvorby. Zdůraznuji HUDEBNÍ ne metalový což je v celém spektru všeobecného chápání slova hudba jen malinká část tohoto celku.Je to jen potvrzení toho co zaznívalo již silně na Black Album a dokazuje,že kapela dozrála a mohla realizovat tento hudební skvost.Myslím,že v rocku máte dva typy hudebníků.Jedni co mají skvělé nápady a třeba výborný hlas,ale na nic neumějí hrát(O.Osbourne)a potom skvělé instrumentalisty kteří přehrají cokoliv,ale nenapadne je nic co by za něco stálo.A na Loud se podařilo to nejlepší z obou možností.Prostě skvělí instrumentalisti s výbornými nápady. A nakonec žadný další Kill´em All už Metallica natočit nemůže, to byla jen mladická erupce agrese a síly,ale hudebně na tom stavět nelze.Loud je z pohledu Metallicy ten nejlepší hudební nadhled k jakému museli,ale právě hudebně dozrát.A to hlavní co si myslím je,že v roce 1996 by mohli klidně stvořit další Kill´em All,ale v roce 1983 v zádném případě Loud.

dalibor66 @ 28.01.2011 17:24:24
Opravuji a omlouvám se: ... k jakému museli zákonitě hudebně dozrát.

Mohyla @ 29.05.2011 19:57:42
Reakcie na album tu nie sú jednoznačné, ale mne album chutí, pripadá mi taký "šťavnatý".

PaloM @ 29.05.2011 20:39:45
Mohyla: ja tiež nemením naň názor. Myslím, že to súvisí so širokým spektrom muziky, aké počúvame. Preto nie je problém s Load, kde tiež rozširili svoje obzory.

Cossack @ 31.05.2011 19:24:56
Mně se "Load" po vyjití docela zamlouvalo (byť jejich věci z 80. let jednoznačně preferuji), a i dnes se na tomto albu nacházejí některé skladby, jež patří k mým hodně oblíbeným (např. "Until It Sleeps", "Bleeding Me", "Mama Said", "Thorn Within"...).

Ovšem už v době vzniku (a teď, s odstupem času, ještě víc) mi na nahrávce vadil a vadí fakt, že kapela, která určovala směr a ovlivňovala jiné (neboli „stylotvorná”), začala velice silně „čerpat inspiraci” (nechtěl jsem psát přesnější „kopírovat”) u tehdy populárnějších mladších spolků (třeba u mých taky oblíbených Alice In Chains apod.).
To mi k nim prostě nepasovalo...

Mirek Kostlivý @ 01.06.2011 12:13:34
Na tom přeci není nic špatného, když se kapela nechává inspirovat jinde. Toto album bylo moje první od nich, a i když jsem Alice In Chains tenkrát ještě neznal, tak jsem si je později pořídil taky. Velkou kapelu dělá taky to, když se ke svým vzorům hrdě přihlásí (viz jejich album coverů Garage Inc.).

Cossack @ 01.06.2011 17:14:52
Mirek Kostlivý:
Nic špatného na tom, inspirovat se jinde, opravdu není; hodně špatného (řekl bych, že všechno) je ale na tom, když kapela napodobuje momentálně „frčící trendy” a naprosto „otočí kormidlem”... Tam je pak, myslím, namístě i změna názvu.
(Žádné „hrdé hlášení se k vzorům” tu nehledej.)

S „garážovkami” to nesrovnávej, protože to je úplně něco jiného – tady jde o coververze oblíbenců skupiny Metallica, ne o jejich „plagiátorské” kousky.
Na závěr připomínám, že mám tohle album (i přes zmíněné výhrady) docela rád... :-)

Detail hodnocení alba (hodnoceno x)

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 2x
EasyRocker, Jarouš
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 5x
Marry, Mohyla, PaloM
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 5x
guns n roses, kaktus, Abaddon, ripo, KarBenCZ
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 1x
Petrlik
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Video

» Progboard TV

Diskografie Metallica


copyright Progboard | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to GoogleIkonky

Rock Shock Hudba 2000