Collegium Musicum - Zelená pošta

Collegium Musicum - Zelená pošta - tracklist alba, hodnocen?, recenze

1972

Tracklist:

Pavol Hammel, Marián Varga:

Strana 1:
1. Domáca Úloha (M. Varga)
2. Z Ďatelín (M. Varga / K. Peteraj)
3. Tenis (M. Varga / K. Peteraj)
4. Smutná Ranná Električka (M. Varga / M. Válek)
5. Krajina Bielych Dievčat (P. Hammel / K. Peteraj)

Strana 2:
1. Páví ples (P. Hammel - M. Varga / B. Filan)
2. Cesty bláznov (M. Varga / B. Filan)
3. Nechtiac (M. Varga / K. Peteraj)
4. Slnečnice (M. Varga / K. Peteraj)
5. Zelená pošta (M. Varga - P. Hammel / K. Peteraj)

(total time- 43:52)


Album není součástí diskografie skupiny
Collegium Musicum, ale bývá do ní zařazováno
kvůli účasti M. Vargy, F. Freša, R. Vacha a D. Hájka.


Obsazení:

Marián Varga - organ, klavír, subharchord
Pavol Hammel - kytara, spev
Fedor Frešo - basová kytara, vokál
Dušan Hájek - bicí
Rastislav Vacho - kytara
Radim Hladík - kytarová sóla (A4, B4)
Bratislavské dychové kvinteto
Symfonický orchester Československého rozhlasu

 
30.11.2018 Martin H
5 stars

Každé hudební setkání Pavola Hammela a Mariána Vargy se pro posluchače stalo malým svátkem a je jedno, zda to bylo pod názvem Prúdy, Collegium Musicum či jen pod příjmeními obou protagonistů. Tyto dvě výjimečné osobnosti slovenského, potažmo československého rocku vytvořily několik společných projektů, které se bezesporu mohou řadit k tomu nejlepšímu a nejzajímavějšímu, co na této scéně vzniklo.

Netřeba asi připomínat význam prvního alba skupina Prúdy, legendární desky Zvonky zvoňte. Už zde se naplno projevila muzikálnost a skladatelská invence obou hudebníků, doplňovaná patřičnou Vargovou virtuozitou. Jejich další setkání na společném projektu se uskutečnilo o několik let později při práci na desce s názvem Zelená pošta. A jednalo se o setkání velice vydařené a šťastné, dokonce možná nejlepší a nejpamátnější.

Varga si asi chtěl odpočinout od rozsáhlých art rockových kompozic a rozhodl se vytvořit s Pavolem Hammelem album s obyčejnými písničkami. Ta obyčejnost se však v chápání klasicky vzdělaného varhaníka ve spojení se zpěvákem rozevlátě poletujícím inspiračně mezi Donovanem a McCartneym mění v hudební svět plný překvapujících postupů, zdánlivých disharmonií a zvukového kouzlení a hledačství. Ten začátek skladby Tenis, v němž poletuje míček z jedné strany kurtu na druhý, se musí slyšet. Zároveň je to album v některých polohách výsostně lyrické, o čemž svědčí velice niterná Vargova skladba Z Ďatelín a přenádherná Slnečnice ozdobená kytarovým sólem Radima Hladíka.

Samozřejmě se zde nachází slavná Smutná ranná električka, asi vyzněním nejtíživější skladba s hutnou existenciální atmosférou a textem tehdejšího slovenského ministra kultury Miroslava Válka. Mám dojem, že tato báseň je pro slovenskou rockovou hudbu tím samým, čím jsou pro českou scénu texty Josefa Kainara či Václava Hraběte.

Nemůžu zapomenout ani na píseň, jež dala celému projektu částečně jméno. Skladba Pošta uzavírající celé album je kompozičně skládankou tří zdánlivě samostatných částí, které ovšem propojené dokonale fungují a poskytují posluchači jedinečný zážitek, kterému také pomáhá skvělý text Kamila Peteraje. Když jsem ji slyšel poprvé, tak jsem si hodně dlouho pro sebe broukal úryvek „aj moja pieseň chce byť takou poštou, zelenou a tichou ako strom“. Ne a ne to dostat z hlavy.

Zelená pošta je nádherné album, čarokrásné a neustále překvapující. Neoposlouchá se a vždy dokáže nabídnout něco nového a vzrušujícího. Takové desky mám rád a rád se k nim vracím. S přibývajícím věkem čím dál častěji.

reagovat

lover-of-music @ 01.12.2018 14:34:27
V československých končinách je strašně málo alb, kterých bych si vážil. Dokázal bych to spočítat na prstech obou rukou. Víc jich prostě není. Ale Zelená Pošta rozhodně patří k těm, kterých si vážím. Je to opravdu výborná deska, a patří bez debat k tomu nejlepšímu, co v těchto zoufalých končinách vyšlo. Ale já mám ještě radši Zvoňte Zvonky a Konvergencie.

jiří schwarz @ 07.12.2018 00:24:47
To je krásnej postřeh, to srovnání textu Električky s Kainarem či Hrabětem.

Martin H @ 07.12.2018 11:13:11
Jirko, děkuji.

22.01.2017 lover-of-music
4 stars

"Aj moja pieseň chce být takou poštou, s ktorou vietor k uchu doletí"

Po včerejším poslechu Zelené Pošty jsem si ťukal do hlavy a říkal: Jak jsem mohl být takový blb a tohle album tak podceňovat.
Je sice pravdou, že u mě nedosahuje takové kvality jako např. Konvergencie či Zvoňte, Zvonky, ale musím uznat, že je to další slovenský hudební poklad. V knize o Vargovi jsem se dočetl, že předešlé Konvergencie byly typicky zimní záležitostí a Zelená Pošta zase letní. Je to svatá pravda. Ze Zelené Pošty opravdu čiší letní pohoda.
Skladby jako Z Ďatelín, Nechtiac či některé motivy ze závěrečné Zelené Pošty jsem si pořád pobroukával a už je umím skoro nazpaměť. Co se týká Smutné Ranné Električky, tak ta je fakt psycho. Samozřejmě v dobrém slova smyslu. Musím se ale bez mučení přiznat, že Krajina Bielych Dievčat či Tenis se mi moc nelíbily. Byl bych mnohem raději kdyby tam byl místo nich skvost Ĺaľia poľná. Bohužel v té době ještě neexistovala.

Já bych zařadil titul slovenský Sgt. Pepper spíše Zvonkům než Poště, ale to je věc názoru.

"Páv marně volá, končí sa slávnosť v zahradách, páv marně volá, každý sa náhle skrývá v tmách"
reagovat

23.07.2014 rudka
5 stars

Právě jsem doposlouchal jeden z dalších skvostů slovenské tvorby. Dle mého názoru je tato skvostní deska ukázkou originálního uměleckého rocku doplněného skvělou sekcí smyčců.Neuvěřitelně citlivý projev P.Hammela a jeho absolutní stotožnění se s texty a s hudbou.Osobně mi nesedí to,že někteří recenzenti titulují desku jako ''Slovenský Sgt.Pepper''. Určitě ale ne kvůli tomu,že by na to kvalitou neměla,ale hlavně proto,že tato deska neni klasickou písňovou tvorbou právě kvůli dlouhým instrumentálním pasážím Maroše,které desku řadí do úplně jiné kategorie než Sgt.Pepper. Spíše by jsem tento titul udělil desce Zvonky zvoňte,která je navíc ve slovenské,neboli československé hudbě poměrně zásadní a průlomová.
reagovat

tykeww @ 23.07.2014 20:18:08
Zelená pošta patří k mým nejoblíbenějším albům vůbec, zkrátka nádhera od začátku do konce. Nevím, proč by se měla nějaká slovenská deska srovnávat se Sgt. Pepperem, neboť Marián Varga s Pavolem Hammelem byli opravdu sví a rozhodně nepoplatní zahraničním vzorům, jak bylo tehdy obvyklé.

PaloM @ 24.07.2014 18:24:10
Ja tiež nemám rád prirovnania "druhý Sgt.Pepper" atď.
Pripadá mi to trošku hlúpe. Napr. čokoľvek sa vynorilo na prelome 60. a 70.rokov a na albume boli skladby rôznych žánrov, hneď bol z toho druhý Seržant Pepper :-) Pamätám, že aj Omega - 10 000 lépés (1969).

rudka súhlasím, je to proste národný klenot.
Slováci nemajú korunovačné klenoty, majú aspoň Vargu a Hammela :-)

jiří schwarz @ 05.03.2015 03:14:24
Šmankote, chlapi, vy se v těch recenzích tedy pěkně rejpete. To srovnání se Seržantem tady na té stránce použil kdosi v r. 2009, a já jen pozdějc napsal, že s ním souhlasím. Myslím, že oba jsme měli na mysli jakousi koncepčnost alba, která byla na r. 1967 neobvyklá (viz též opakování motivu v Sgt. Pepper's ... Reprise). Přitom to album obsahovalo věci, které se vyznačovaly velkou různorodostí, a přesto to všechno pasovalo nějak spirituálně dohromady. Toť vše. Opravdu myslím nikdo neměl v úmyslu srovnávat význam těch 2 alb (Seržanta a Pošty) dohromady, pro svět či pro (Česko)Slovensko. A ještě ke srovnání se Zvonky: myslím, že Pošta je vybroušenější, dokonalá, bez jediného slabšího místa.

17.06.2013 tykeww
5 stars

Zelená pošta je hudebním klenotem, ke kterému se často a rád vracím. Je skutečnou perlou československé hudby; záměrně nepíši rocku, bigbítu nebo čehokoli jiného, neboť Pavol Hammel i Marián Varga si vytvořili schopnost svého hudebního vyjádření, vlastního a originálního. Hammel - to byl písničkář, kdežto Varga je a už tehdy byl hudební génius. A to spojení je úžasné. Album poskytuje krásnou a příjemnou hudbu, která je připravena pohladit duši. Pochválil bych téže obal, na kterém je negativ fotografie obou protagonistů v zeleném tónu, vedle nichž svítí červený koník. Nepřehlédnutelná není ani textová stránka - povětšinou od textaře, básníka a přítele dvojice - Kamila Peteraje. Nedovedu si představit, že by album bylo nazpíváno v jiném jazyce, nežli ve Slovenštině. Tady bych rád poznamenal, že se mi Slovenština velice líbí, rád ji čtu i poslouchám, a Zelená pošta mi k tomu svou zvláštní poetikou dopomohla.

Desku otvírá roztomilá skladbička Domáca úloha, po ní následuje sled různých písní. Jemná Do ďatelín (PS Word mi to opravil na vazelín :-) ), veselý Tenis s tleskáním, a samozřejmě známá Smutná ranná električka se sugestivním přednesem básně básníka a tehdejšího slovenského ministra kultury - Miroslava Válka, který měl s Mariánem Vargou velmi zajímavý vztah. Skladbě ke gradaci velmi dobře přispěje náhle objevivší se kytara, na kterou nehraje nikdo jiný, než fenomenální Radim Hladík (který ostatně s Hammelem koncertuje dodnes). V Krajine bielych dievčat se na několik okamžiků zaběhne i k typickým Vargovým improvizacím.

Všichni studioví hráči hrají perfektně. Není divu, kapela je seskládaná především z hudebníků z Collegia (včetně Rasťo Vacha, který v CM již v té době nehrál. Tady však hraje velmi dobře - dostane-li se do popředí jeho kytara, je to rozhodně ku prospěchu věci). A o rytmice Frešo-Hájek snad netřeba psát.

Druhá strana není o nic horší než první - hned první Pávi ples je úžasný, mimochodem i skvělou přeměnou po delším Hájkově přechodu. Zbylým písničkám téže není co vytknout.

Muzikanti evidentně chtěli desku něčím vygradovat - a provedli to delší skladbou Pošta. Atmosféru podtrhuje i přizvaný Symfonický orchestr Československého rozhlasu. I tady jsou však příjemné jemné pasáže.

Abych to uzavřel - tohle všechno považuji za jeden z vrcholů naší (dnes již vlastně slovenské) hudby, i když se leckde nejedná o žádný progrock nebo tak něco.

Ano, takhle nějak si představuji pětihvězdičkové album.

reagovat

Snake @ 17.06.2013 21:43:57
Vskutku výborné album,mám ho moc rád.Pořídil jsem si i cédéčka Na II.programe sna a Všetko je inak,ale ta mne tolik nezaujala..Kolekce obyčejných,melodických písniček s neobyčejným kouzlem,to je Zelená pošta!

PaloM @ 18.06.2013 07:10:16
Nič viac ma na Progboarde nemôže potešiť, ako chvála veľmi mladého fanúšika na (vekom) starú hudbu :-)

tykeww @ 18.06.2013 15:01:45
Snake: Souhlasím, i mě Na II. programe sna zaujalo o něco méně, i když třeba Ľalia poľna je prostě nádhera. Všetko je inak jsem ještě neslyšel a upřímně neznám ani Labutie piesne.

Palo: Děkuji, věděl jsem, že se ozveš :-)

tykeww @ 18.06.2013 15:04:06
A - prosím, mohl by mi někdo opravit "studiovÝ hráči" na začátku třetího odstavce? Musím vypadat jako idiot :-)

hejkal @ 18.06.2013 15:33:08
Už je to.

tykeww @ 18.06.2013 16:02:34
Moc děkuji.

b.wolf @ 19.06.2013 10:52:08
... Páví ples, toť třešnička na superchutném dortíku, i dnes neoposlouchatelném. 5/5

tykeww @ 19.06.2013 11:38:21
Souhlasím. Pávi ples je první píseň, kterou jsem kdy ze Zelené pošty slyšel. Pouštěl jsem si to tehdy skoro denně a pořád mi v uších znělo "zkusim jeden stáry trik, napodobím pávi krik..." (Slovákům se omlouvám za hrubky). Mimochodem je to ideální při písemce. Teď celou čtvrtletku z matiky "Help! I need somebody, help! But just not anybody..." :-)

gunslinger @ 19.06.2013 13:35:20
Slovenskú muziku takmer vôbec nepočúvam Pavol Hammel bol pre mňa hudobník ktorého keď som niekde počul či videl v TV akurát som sa na ňom zasmial taký hlupáčik. Prekvapivo keď som počul skladbu Pávi ples zbystril som a vypočul si celí album a na moje prekvapenie sa mi zapáčil no počúvam ho sám v súkromí s mojimi kamarátmi metalistami by som to však nepočúval ešte by ma považovali za buzíka.

tykeww @ 19.06.2013 13:50:32
Jo, to máme podobné, o mé lásce k Zelené poště vědí snad jen já a lidé na Progboardu. Hammelovu pozdější dobu příliš neznám, ale to málo se mi moc nelíbilo.

Ještě bych měl další poznámku k Poště:
V jednom rozhovoru s panem Vargou jsem se dočetl, že kdysi rozlišovali albumy na letní a zimní. Zatímco Konvergencie jsou typicky zimní a vydané před Vánoci, Pošta je letní. Prý se chodili každý den koupat a pokaždé diskutovali o nové písničce. Myslím, že je to z alba dost slyšet.

Snake @ 19.06.2013 20:28:28
tykeww,máš pravdu.Podle Peteraje je to letní album,koneckonců píše se to i v bookletu cédéčka.A možná právě proto mi včera v podvečer,kdy teplota venku pořád ještě atakovala třicítku,tak neuvěřitelně sedlo.To,co tuhle desku povyšuje nad rámec tehdejší běžné pop music jsou bezesporu instrumentální výkony,classical rockové prvky,špetka té disonance a skvělý zvuk.Zelenou poštu považuji za jednu z nejlepších československých desek všech dob a mé hodnocení je tedy nad slunce jasné.*****

30.12.2011 adam
5 stars

Dlho som odolával ale musím. Tento album je to prvé čo som počul so slovenskej tvorby. Mal som cca 13-14 rokov a LP platňa môjho otca ma zviedla. Dal som černotu na gramec a ...

Domáca úloha - ľahký ale zároveň trošku nervózny úvod do minulosti a ja som už iž išiel vypnúť gramec keď tu zrazu začalo
Z ďatelín - a už som bol závislý. Tá jemnosť ktorá je v tej skladbe ukrytá sa nedá popísať.
Tenis - progresívny zvuk a roztopašnosť hrania sa s kočkou v letnom rozbresku.
Smutná ranná električka - vec ešte z Prúdovského obdobia, ktorá mala byť už na zvonkoch, ale osud chcel ináč. Tu je brutálnejšia a dospelejšia verzia.
Krajina bielych dievčat - skoro až hardrocková skladba, ktorú do hardrockového šatu napokon odela Tublatanka. Tu je však lyrickejšia a viac snivá.
Páví ples - u mňa jeden z vrcholou albumu.
Cesty bláznov, Nechtiac - dve spojené nádoby, ktoré bez seba nemôžu fungovať, aj keď Varga na koncertoch dáva Nechtiac samostatne. Tu však vytvárajú skvelý koktail.
Slnečnice - Vrchol albumu. Nádych pred záverečnou odpaľovačkou. Basová gitara tu šlape neskutočne husto, no napriek tomu absolútne nenápadne.
Pošta - Na CD edíciach mylne uvádzaná ako Zelená pošta.... Veľká vec a Hammelov spevácky Everest.

Keď to celé skončilo, bol som jak obarený. Toto spravili Slováci??? uau.

Ďakujem
reagovat

Mohyla @ 30.12.2011 13:03:19
Adam, pekne napísané, cítiť, že k tejto platni máš veľmi
blízky vzťah. Súhlas, u mňa tiež vynikajúce dielo. 5 stars!

PaloM @ 30.12.2011 13:40:22
Dobrá voľba, Adam. Nadčasový album, nič archaické v ňom necítim. Vznešenosť a pre mňa i trochu nostalgie.

Petr Gratias @ 03.08.2012 20:35:22
Zelená pošta, když se nad tímto albem zamyslím, tak bych konstatoval, že je to asi nejkonzistenční album slovenského rocku, které kdy vyšlo.
Hammel, Varga... Frešo, ale i Hladík... to jsou silná jména, která zde zanechala výrazný otisk.
Mirek Kostlivý považuje za nejlepší slovenské rockové album Zvoňte zvonky, proč ne.... já si ale myslím, že na tomhle albu stojí kumšt písní, aranžmá a instrumentálních výkonů ještě přece jenom o patro výš.
V r. 1972 jsem si ho koupil a často se k němu vracel...
Shodou okolností jsem tak dlouho otálel, až se na CD ztratilo.
Zdravím!

luk63 @ 04.08.2012 08:51:39
Ahoj Petře, jestli ti dobře rozumím, nemůžeš Zelenou poštu sehnat na CD? Potom zkus audio3.cz/find.asp?name=zelen%E1+po%9Ata&ctid=1&cr=

jaromirk @ 04.08.2012 09:09:05
Ahij Petře, pokud ještě sháníš Zelenou poštu tak zkus >> odkaz
Ještě máme skladem

Petr Gratias @ 04.08.2012 10:57:29
Zdravím Vás, pánové
a děkuji Vám za tipy, kde Zelenou poštu získat.
Určitě to časem vyřeším, protože tohle album
je opravdu v třadě ohledů dost mimořádný počin
a hudební sběratel česko-moravsko-slovenské historie
by tohle album jaksi "povinně" měl mít ve své sbírce...

05.02.2011 jiří schwarz
5 stars

Pamatuju se, jak někdy v sedmdesátkách hudební kritik Jiří Černý hodnotil toto LP jako jedno z pěti nejlepších alb historie čs. popmusic. Již tehdy jsem s ním souhlasil a trvám na tom dodnes.

Na tomhle albu se potkaly náramný věci: jednak jedni z nejlepších hudebníků v zemi, skvělí textaři či básníci (Peteraj, Filan, i exministrovi Válkovi nutno vzdát hold za Električku), a konečně doba, kdy byl bigbít na vrcholu - což mělo dopad i v normalizačním Československu.

Ano, přirovnání k Sgt. Pepperovi naprosto sedí: je to čaro, jak velmi různorodé skladbičky drží dohromady, a tvoří jakousi koláž, s obtížně definovatelnou, jednotnou náladou klenoucí se někde nad nimi. I poskládání skladeb je úžasné - od roztomilé Domácí úlohy až po gradující Zelenou poštu v závěru. Žánrová šířka toho, co se vešlo na album, je fascinující - od úryvku z klasiky na začátku k nádherným, prostým, melodickým popěvkům (Z ďatelín, Slnečnice), až po plnou rockovou energii Zelené pošty - vše přemostěno snovým světem Vargy a Hammela, zcela jedinečným, řekl bych i ve světovém hledisku - jsou to naprostí unikáti (jistě, Vargu jistě ovlivnil Emerson s Nice - ale Varga šel svou naprosto osobitou cestou, hravost jeho muziky je "k sežrání" i na téhle desce, byť se o prostor zde musí dělit i s dalšími osobnostmi). S jejich jazykem se buďto ztotožníte, a pak tuhle desku milujete, anebo ne - znám několik lidí se skvělým vkusem v rocku, kteří tohle LP zrovna nemusí.... Já ji tedy skutečně musím, každý rok se k ní vracím.
reagovat

PaloM @ 05.02.2011 06:20:08
Pekne si to napísal, Jiří. Je to fakt evergreen v najlepšom zmysle slova. Prirovnania neobľubujem, preto mi Sgt.Pepper moc nesedí, no v tej dobe to bola móda (napr. ďalší Sgt.Pepper je vraj Omega - 10 000 lépés). Hmlisto si spomínam, že naša TV vtedy dávala dokumentárny film z natáčania Zelenej pošty. Kde dočerta tie perly trčia ? Prečo to konečne nevydajú na DVD ? Kým ešte žijú pamätníci.

Mohyla @ 05.02.2011 10:39:15
Jirka: Díky za pripomenutie skvelého albumu. Práve som ho dopočúval, skvelá hudba,texty, pekná recenzia s ktorou súhlasím.

Zdeněk @ 05.02.2011 10:52:41
ad PaloM: o tom dokumentu z natáčení slyším poprvé.
To by mohl být opravdu zajímavé.Jinak z "Pošty" mám
nejaději Ranú električku.

SK @ 23.04.2011 00:43:14
Pri vsetkej k ucte k Marianovi Vargovi, nie je dolezite, ci sa mu to-ktore dielo s odstupom casu (ne)paci. Inymi slovami, vyrok(y) autorov po uverejneni ich diel(a) nemaju vplyv (ani) na detaily takeho technickeho razu akym je umelcova diskografia, resp. co do nej zaradit, ci naopak vynechat.

25.10.2009 dynasty21
5 stars

Aj ked patrim do kategorie mladsich posluchacov, tuto slovensku kultovu skupinu mam velmi rad a ked postupne pocuvam s velkym casovym odstupom vsetky albumy, tak som stale viac a viac nadseny. Zelena posta je jedno z kultovych diel slovenskej hudobnej sceny, a aj po tolkych rokoch znie moderne a sviezo. Kazda piesen ma co povedat a ceresnickou na torte su skvele texty K.Peteraja. Vrcholnou piesnou je pre mna zaverecna Zelena posta, ktora nacrtava, do akych sfer sa bude uberat tvorba M.Vargu a spol.
reagovat

PaloM @ 25.10.2009 21:35:09
Pekná recenzia, teší ma, že aj mladým to stále má čo povedať. Trochu viac pozornosti venuj aj gramatike - viem, preklepy aj ja robím. Záverečná nie je posta ale Zelená pošta. Je to vec názoru, no ja na slovo kult, kultová skupina či album začínam byť alergický. Pre mňa nie je nič kultom a okultizmus neznášam.
Pokúsim sa Ti opraviť preklepy. Nedaj sa odradiť, píš recenzie ďalej, bez diakritiky mi nevadí, ale radšej aj bez chýb.

PaloM @ 25.10.2009 21:41:39
Gramtika opravená.

PaloM @ 25.10.2009 21:44:53
Kúzlo nechceného, pomsta šprtov. Sorry, reakciu neviem opraviť :-)

dynasty21 @ 15.04.2010 18:32:48
noo už sa snažím dávať si pozor na tu diakritiku :))

18.03.2009 Ondra
2 stars

Nevím, nevím, všichni hodnotíte skvěle a i všeobecné ohlasy na toto album jsou vynikající. Žel, mě skutečně nezaujalo, připadá mi to málo dynamické, klasické desky od Collegia jsou podstaně (z mého hlediska) lepší. Jistě, některé skladby jsou povedené a trochu vyčuhují, většina mi však splynula do rozezpívaných, nudných píniček se stále podobnými prvky... Škoda.
reagovat

PaloM @ 19.03.2009 04:53:50
Ondra, chápem i takýto pohľad. Ja hodnotím Collegium Musicum v rámci progresívnych classic rock kapiel a Zelenú poštu v rámci rock-pop pesničiek. A v daných žánroch sú to výborné LP/CD, proste nedajú sa mi vzájomne zrovnávať, lebo sú o inom. No rozumiem i tvojmu názoru.

Ondra @ 21.03.2009 00:09:04
Tak jasně. Hodnotím vždy bez škatulkování a to je možná někdy ne snad chyba, ale nedostatek asi ano. Nicméně snažím se takto zhodnotit tu kterou muziku vždy, všeobecně, v rámci celkového přehledu v okruhu muziky, která mě zajímá. Buď mě ta muzika chytne, a mám tu správnou husí kůži, nebo mě prostě nechytne, asi tak:-)) Ale díky za toleratní reakci.

15.03.2009 nowhere_man
5 stars

O albume Prúdy - Zvonky, zvoňte sa hovorí ako o slovenskom Revolveri, kým o Zelenej pošte ako o slovenskom Sgt. Pepperovi. Nemožno to síce zrovnávať, ale myslím, že Zelená pošta je určite jeden z najlepších a najzásadnejších albumov nielen SR, ale aj ČR. Teda Československa.
Úvodná Domáca úloha je nádherné intro z čias Vargových štúdií na konzervatóriu. Po nej nasleduje nádherná skladba Z ďatelín, s krásnym refrénom nádherne zaspievaným Pali Hammelom. Tenis zas ukazuje krásu Hammondiek a opäť virtuozitu pána basáka Fedora Freša. Smutná ránná električka nepotrebuje komentár, kto si zvykne na jej tempo, ten jej určite prepadne. Snáď len toľko, že Hladíkove záverečné sólo je jedno z jeho najkrajších. Prvú polovicu uzatvára jediná Hammelova vec, Krajina bielych dievčat, v ktorej má veľký priestor Vargovo sólo a využité je na 100%.
Ich spoločná pieseň Páví ples je pekná (ach, ten Hammond), avšak pre mňa z albumu najmenej počúvaná. Cesty bláznov majú tak bláznivý rytmus až je to krásne a Nechtiac veľmi pekne cituje Handela. Po predposlednej balade Slnečnice, nasleduje záverečná vygradovaná Zelená pošta, ozaj vynikajúci záver.
Neskutočný zážitok. Jediná vec, ktorá mi vadí, je skôr technického charakteru: že albumy Varga-Hammel sú v diskografii Collegia. Viac by som ich dal ku Vargovi alebo do ikony Hammel-Varga. Ale to s tým nesúvisí. V každom prípade, každý, kto u nás chce počúvať kvalitnú hudbu, nemôže sa vyhnúť Zelenej pošte.
reagovat

Mirek Kostlivý @ 19.03.2009 19:40:35
Jestliže by jsme toto album nepřiřadili ke Collegium musicum, tam bychom tam nemohly zařadit ani desku "On a ona", která sice vyšla pod hlavičkou Collegium Musicum, ale šlo vlastně o desku Hammela, Vargy a hostů (zpívá zde i M. Gombitová!).
A konečně osoba nejpovolanější, M. Varga, o "On a ona" prohlásil: "Mne sa ten album nepáči a hlavne nemá nič spoločné s Collegiom."
Takže bych nebyl takový puntičkář, však znalci rozumí, co je co, a ostatním je to jedno ...

nowhere_man @ 19.03.2009 20:13:55
Presne to som chcel poznamenať, len som zabudol. Chcel som toľko: Ona a ona sú v podstate album Varga-Hammel, ale vyšiel ako Collegium. Album Divergencie zas vyšiel ako Collegium, respektíve Collegium Musicum a Marián Varga, avšak v podstate je to sólový album Vargu (je to aj v knihe M. Jaslovského CM). Lenže obe sú aj napriek tomu zaradené v diskografii CM, hoci to vlastne nesedí v skutočnosti. Preto Varga-Hammel albumy mi nesedia v diskografii CM (hoci tu je to opačne- vyšli ako Varga-Hammel, no sú v diskografii CM).
Konečné slovo: aj tak je to jedno, ide o hudbu, nie o kategóriu kam spadá. Takže vyjadril som len názor, určite však nezáleží na ňom tak ako na kvalite tej hudby.

SK @ 23.04.2011 00:42:33
Pri vsetkej k ucte k Marianovi Vargovi, nie je dolezite, ci sa mu to-ktore dielo s odstupom casu (ne)paci. Inymi slovami, vyrok(y) autorov po uverejneni ich diel(a) nemaju vplyv (ani) na detaily takeho technickeho razu akym je umelcova diskografia, resp. co do nej zaradit, ci naopak vynechat.

20.01.2008 PaloM
5 stars

Toto LP (CD) preto patrí do diskografie Collegia,
lebo je absolútne Vargovo dielo, prifarbené účasťou Hammela ako speváka a Radima Hladíka s výbornou gitarou, najmä v Smutnej rannej električke.
Skladby sú jasné "vargovčiny", od 1. ako domácej úlohy konzervatoristu Vargu, cez Cesty bláznov (môže tu niekto Vargu nepoznať?), Nechtiac, kde "rozkošne vykradol" jeden z organových koncertov G.Händla až po Zelenú poštu. Hammelova skladateľská účasť je nostalgiou za "Zvonkami", čo mi stále rovnako zvonia. Nikdy nezabudnem na televízny dokument v ČS televízii, natočený z nahrávania tejto LP a doplnený rozhovormi
s hudobníkmi medzi jednotlivými skladbami. Pre mňa to bolo v čase normalizácie, Kotiev a Lýr s prihlúplymi piesňami, ako zjavenie. Kedy takéto veci konečne vyjdú z archívov na DVD ? Dúfal som, že pri Vargovej 60 minulý rok, popri krásnej Jaslovského knihe o Collegiu a digitálne remastrovanej reedícii cédečiek Collegia sa tak stane. Zatiaľ nič. Zelená pošta je pre mňa zásadné album, 5.
reagovat

11.04.2005 Andy
4 stars

Proste je to najlepsia slovenska hudba. Ked som to prvy raz pocul, hned ma to chytilo Texty su dobre a hudba haluzna. Alebo naopak? Proste je to dobra haluz a zaroven je to haluzne dobre... Nech zije pav...
reagovat

23.02.2005 mark6679.mem
4 stars

Tak teda neviem,prečo je tento titul zaradený v diskografii Collegia Musica,aj ked vlastne hračske obsadenie je na mieste,ale je to vlastne prvý s trilogie projektov Hammel-Varga-Hladík z r.1972,a skor radený k diskografii P.Hammela...No ale nie o tom som chcel napísať.Platna Zelená pošta je velmi dobrý počin nahraný v experimentálnom študiu Československého rozhlasu v Bratislave v máji 1972.Tento hudobný projekt vyniká svojou preciznosťou a nepochybne hračským obsadením...Pripomínam že R.Hladík je len ako hosť,a to len na prvej strane LP,všetky gitary zaobstaraval R.Vacho,gitarista prvej zostavy Collegia Musica...Platna sa dobre počuva,a je fakt skvostom vtedajšej hudobnej scény,krasne experimentovanie tak trocha progresivne,ale len tak so zažmurenými očami,a aj obal je celkom pekný,na rozdiel od iných vtedajších počinou Opusu.Mna najviac uputali skladby ako Slnečnice,Pošta a samozrejme Smutna ranna električka,na text M.Válka,inak v osemdesiatych rokoch ministra kultury SR...dalsie texty klasici Filan-Peteraj,inak asi najlepší autori textov celkovo,su vynikajuci...Aj napriek dobe ide o tak by som povedal trvalu hodnotu slovenskej rockovej scény,a neodrzkadluje žiadne vtedajšie idei,a to možem smelo označit...Vargov prinos či už v Prudoch,Collegiu alebo projektoch s Hammelom,je viac ako dostačujuci,a určite sa vyrovná svetovému merítku hodnotenia...Album vyšiel aj na cd,spolu s Na druhom programe sna1976.
reagovat

peters @ 03.07.2006 00:00:00
cd vyšlo v r. 1994 na zn. OPUS, rovnako Na druhom programe sne je zaradené do diskografie CM - prečo neviem....

27.07.2004 Vladimír Rašín, Opletalova 542, Chrudim
4 stars

Jako kluk (nyní je mi 44) jsem toto album měl na cívkáči. Cívkáč odešel a s ním někde i staré pásky. Několik melodií mi dodnes občas zní v uších (zejména Páví ples). Jistě již album vyšlo v reedici na CD. Nijak intenzívně jsem ho nesháněl, ale jakmile na něj narazím, hned ho kupuji. Nejen pro nostalgii, ale hlavně pro kvalitu, kterou má i dodnes.
I dnes vzniká jistě kvalitní muzika, která snad přežije čtvrt století. Ale tím, že tenkrát byla rocková hudba téměř protistátní činností, tak se jí věnovali pouze ti, kteří jí bezmezně věřili a byli za ni ochotni dát někdy i svobodu. Proto je v ní tolik pravdy a energie.

reagovat

ff @ 18.07.2006 00:00:00
potlesk

Detail hodnocení alba (hodnoceno x)

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 14x
adam, Mohyla, PaloM, nowhere_man, dynasty21, jiří schwarz, jiří schwarz, urzug, tykeww, Snake, rudka, Le Fantak, Jarouš, Zdeněk, Martin H
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 4x
lover-of-music, ripo, luk63
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 1x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Video

» Progboard TV

Diskografie Collegium Musicum


copyright Progboard | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to GoogleIkonky

Rock Shock Hudba 2000