Collegium Musicum - Konvergencie

Collegium Musicum - Konvergencie - tracklist alba, hodnocen?, recenze

1971

Tracklist:

LP:
A
P.F. 1972 (22:00)
(M. Varga / K. Peteraj)
B
SUITA PO TISÍC A JEDNEJ NOCI (22:33)
(N. A. Rimskij-Korsakov, arr.: Collegium musicum)
C
PIESNE Z KOLOVRÁTKU (17:53)
(M. Varga - F. Frešo - F. Griglák - D. Hájek / K. Peteraj)
D
EUFÓNIA (20:06)
(M. Varga)


CD: (reedice z let 1992-2004)
Disk 1:
01. HOMMAGE à J. S. BACH (M. Varga - F. Frešo - D. Hájek)
02. IF YOU WANT TO FALL (M. Varga / P. Saller)
03. STRANGE THEME (M. Varga / P. Saller)
04. CONCERTO IN D (J. Haydn)
05. P.F. 1972 (M. Varga / K. Peteraj)

Disk 2 :
01. SUITA PO TISÍC A JEDNEJ NOCI
(N. A. Rimskij-Korsakov, arr.: Collegium musicum)
02. PIESNE Z KOLOVRÁTKU
(M. Varga - F. Frešo - F. Griglák - D. Hájek / K. Peteraj)
03. EUFÓNIA (M. Varga)
04. ULICA PLNÁ PLÁŠŤOV DO DAŽĎA (M. Varga - D. Hájek)

(total time- 136:34)


Obsazení:

Marián Varga - organ, klavír, subharchord
František Griglák - kytara, mandolína, zpěv
Fedor Frešo - basová kytara, basová mandolína, zpěv
Dušan Hájek - bicí
Pavol Hammel, a.h. - zpěv

 
18.02.2021 bullb
5 stars

Neskoro, ale predsa sa zveziem na nostalgii Vianoc. Prečo?
Medzi prvé moje platne patrilo aj dvojalbum Konvergencie. Bolo tesne pred sviatkami, keď som si kúpil aj vytúžený stereo gramofón.

Prvá skladba P.F. 1972 začína jemným motívom Mariána na organ. Pri troche fantázie to môže pripomínať tichú zimnú krajinu. Preto moja asociácia s Vianocami.
Motív sa opakuje, stupňuje, prichádza gitarové sólo, basa a bicia statočne kontrujú. Toto sa končí krásnym organovým sólom a detský spevácky zbor spieva o hviezdičkách, stromčeku, koníkovi. Jednoducho Vianoce v plnej paráde.
Druhá časť je modernejšia. Účelné skreslené bicie Dušana Hájka pokračujú do divokejšej fázy, kde sa predvedie kvarteto v tej najlepšej forme. Experimentuje sa so zvukom, nie samoúčelne, poslucháč nemá pocit, že sa sóluje pre sólovanie. Všetko má svoje miesto a pritom hudba je radostná a hravá.

Suita po tisíc a jednej noci na motívy známej suity Nikolaja Rimského-Korsakova potvrdzuje povrchnú pre mnohých málo zainteresovaných, že Varga a Collegium propagujú a hrajú vážnu hudbu v rockovom štýle. Jasné, že to tak nie je, stačí počúvať. Táto nahrávka je zvláštna aj preto, lebo je nahrávaná v štúdiu ako „live“ so zopár desiatkami poslucháčov. Marián, Fero, Fedor a Dušan hrajú v životnej forme. Pokojne môžem porovnať s vtedajšou hudobnou špičkou – bez hanby.

Tretia skladba – Piesne z kolovrátku je štúdiová s prívlastkom: dokonalá. Ku štvorici sa pridáva spevák Hammel, toť dvorný Vargov spevák. Nádherná lyrická gitara, klavír jednoduchá basa a bicie spolu s civilným spevom vytvára unikát. Dosť bolo snívania, prichádza „beat“ so spevom (netradične) tuším Grigláka. Záver patrí experimentom Vargu. Nech to nie je pre poslucháča jednoduché !

Eufónia. Tak tu ma dostanete. Takmer päťdesiat rokov vlastním tento dvojalbum, ale pustil som si túto skladbu dvakrát.

Hanba? Neviem.

Záver: Varga musel mať neskutočné „konexie“. Vydupal si u ministra kultúry nový organ, nahrávalo sa v experimentálnom štúdiu rozhlasu. Technici urobili špičkovú prácu atď. Logicky: mali špičkových hráčov. Na vtedajšiu dobu úžasné stereo efekty. Dokonale snímané nástroje. Hodnotenie 3x10 (bez štvrtej skladby) hviezdičiek je málo. Absolútna hudba.
Pozn. mojich dávnych 4* už neplatí.
reagovat

EasyRocker @ 19.02.2021 08:49:46
Díky za připomenutí této tuzemské artové klasiky. Dokonalá atmosféra, dokonalé varhanní nálety a báječná kytarová křehotinka - Piesne z kolovrátku s božím Fero Griglákem. Eufónie je pro mě i nadále ta problematická položka, ale zbytek je paráda.

PaloM @ 19.02.2021 09:49:57
Zhodou okolností, minulý týždeň som v rádiu Devín počul Suitu po tisíc a jednej noci. Hneď ako skončila skladba, plynule nadviazala originál Šeherezáda. Bol to skvelý zážitok.
To niet čo riešiť, Konvergencie sú slovenský národný kultúrny klenot.

Brano @ 19.02.2021 11:19:05
Marián Varga bol veľkou osobnosťou nášho kultúrneho života.Veľakrát som bol na jeho koncertoch,vždy keď som len mohol,a vždy to bol zážitok.Po každej skladbe sa postavil a tak nesmelo uklonil,akoby sa obával ako budú poslucháči reagovať.Ako človek pôsobil skromným dojmom a bolo vidieť že má veľkú pokoru pred muzikantským kumštom.Eufóniu som tiež dlho nemohol prekusnúť,teraz mi už však nevadí a zvládam ju bez problémov.bullb,bolo to príjemné čítanie,vďaka.

Mirek Kostlivý @ 19.02.2021 14:12:02
Výborná deska a recenze - včetně té Eufónie :-). Aspoň já jsem ji před těmi téměř padesáti lety nevynechal nikdy a poctivě jsem ji na gramofon dával. Nedávno jsem si přehrával kompletní alba kapely Emerson, Lake and Palmer (včetně koncertů a sólovek jednotlivých členů) a brzy po té kompletní výběr všech alb Mariána Vargy vydaných v roce 2019 jako "Collected Works I.", abych mohl zodpovědně prohlásit, že tvorba Vargy je mi jednoznačně bližší než to, co hrála uvedená formace.
A tak kvalitní album, jako je toto, by jim mohl EL&P závidět. Bohužel už si o tom s Mariánem můžou popovídat někde tam nahoře...

bullb @ 21.02.2021 19:29:56
Chlapci, (aké pekné oslovenie) ďakujem.
Asi pred desiatimi rokmi som bol na koncerte Varga a spol.: Zelená pošta. Ktosi z publika poznamenal: Zraz päťdesiatnikov. No a je to tu, máme - chlapci - šesťdesiat a viac...:-). Dojmy z koncertov:
Marián sa držal, ale Fedor mu statočne "celým telom" ukazoval rytmus a stop pauzy. Podobne, ešte pár rokov skôr koncert Collegium Musicum. Tam to bolo ešte viditeľnejšie. Zvukár a Valihora na bicích to dosť skazili, našťastie ku koncu skrotli a bol to zážitok.
Konvergencie:
Geniálny Marián, niet čo dodať. Mladý Fero, nemal ani 20 rokov, gitarové sóla ako z veľkej knihy. Fedor, ako vždy, jedinečný a skvelý. Dušan skromný bubeník, inteligentné, maximálne účelné hranie, ktoré vyzdvihuje celú hudbu Collegia. (Na rozdiel od dnešného silového hrania niektorých ...). Ako "spoluhráči" celý technický tím v štúdiu. A nakoniec sám minister kultúry Miroslav Válek. Toto všetko sa spojilo do jednej nádhernej veci nazvanej Konvergencie.
Ešte raz dík.

jiří schwarz @ 22.02.2021 00:57:04
Bullbe, pěkná stručná recenze (jakož i předchozí osobní výpověď Lovera-of-musicy, škoda, že už nepíše). Prostě klenot. Snoubení erudice klasiky se slovanskou zpěvností a artovými experimenty. Ano, Vargu mám ještě radši, než Emersona (i když i ELP I považuju za neskonalou nádheru). Zajímavé, že se oba inspirovali v ruské klasice (zde Šeherezáda, u ELP zas Musorgského Kartinky v Pictures at the Exhibition, taky skvělá deska). ¨

Z Vargových věcí poslouchám víc a hodně často Zelenou poštu, další klenot. Na Konvergencích jsem nemohl Eufónii. Chápu, že to Varga nahrál, zajímavé to je jednou slyšet, ale opakování nijak nepotřebuju (dnes jsem to po letech zas dal :-). Budiž, formát 2 LP to snese, tolik krásy na 3 stranách ze 4 je u mě stejně za 5*.

Nemůžu ale nekomentovat zoufalý vydavatelský počin vydat 2CD Konvergencie, v němž se utopí nádherné 1. LP CM (navíc rozpárané vedví), jakož i skvělá Hommage á JSB. Jaká neúcta k těm původním počinům.

nowhere_man @ 22.02.2021 14:29:34
Mirek Kostlivý: ahoj, ja som Collected Works prepásol. Rád by som sa opýtal čo je vlastne na bonusovom CD tohto boxu? Ďakujem

Mirek Kostlivý @ 26.02.2021 13:28:01
Nowhere_man: Tak na tom nikdy nevydaném bonusovém CD "Z červeného kufríka" jsou uvedeny nahrávky z alba:
1/ Cyrano z predmestia (pouze s Vargovým klavírem a zpěvem Pavola Hammela),
2/ Fragmenty z Eugena Onegina,
3/ Live nahrávka z pražské Lucerny 1970, kde zazní Hommage à J. S. Bach, Frešem zpívaná Concentrated Sorrow, Hájkovo sólo ve skladbě Take Six, ale hlavně: Baba Jaga alebo Domček na stračej nôžke (M. P. Musorgskij - Obrázky z výstavy), a to téměř dva roky před vydáním Pictures at an Exhibition od kapely Emerson, Lake and Palmer. Fantastická věc! Já mohu jenom litovat, že mě rodiče v 15 letech na beatové koncerty nepouštěli.

nowhere_man @ 26.02.2021 14:35:05
Mirek Kostlivý: Ďakujem za odpoveď. Začínam uvažovať nad kúpou boxu, ale teraz mám hlboko do vrecka, tak uvidím. A aká je vlastne kvalita tých nahrávok?

hejkal @ 27.02.2021 09:50:15
Mirek Kostlivý - chápem ten investigatívny zápal, ale len pre poriadok, Pictures at an Exhibition ELP naskúšali hneď medzi prvými vecami a hrali ich od prvého koncertu, a teda od augusta 1970 naživo. Prvý dochovaný záznam možno nájsť na Live at the Isle of Wight, na CD vyšiel koncom 90. rokov.

Mirek Kostlivý @ 27.02.2021 13:01:43
Nowhere_man: Živá nahrávka odpovídá kvalitou době vzniku a je ucházející (na úrovni nahrávek undergroundových kapel, např. PPU vydaných v 90. letech na CD). Ale na webu jsem viděl, že za to jedno CD chtějí hodně peněz (okolo 50Euro)
Hejkal: Podle bookletu první koncert měla kapela 18.3.1970 ve V-klubu v Bratislavě, v Praze hráli CM poprvé v dubnu 1970 (předtím ještě v Českých Budějovicích společně s The Progress Organization). Takže je otázkou, kdy skladba poprvé zazněla. Ale jak uvádí samotný Varga, dá se s určitostí říci, že je to napadlo nezávisle na sobě prakticky ve stejné době. Mě hlavně překvapila technická kvalita provedení té skladby (čekal jsem to v porovnání s Emersonem horší).

hejkal @ 27.02.2021 14:47:54
Ja som myslel len to, kedy to prvýkrát hrali ELP, nie Varga. Vôbec nepochybujem, že na to prišli nezávisle. Len mi prišla taká troška bulvárna tá veta o tom, ako to Varga hral skoro dva roky pred vydaním ELP, akoby to oni dovtedy nehrali, čo nie je pravda.

Mirek Kostlivý @ 27.02.2021 18:41:12
Hejkal: Tak to mě opravdu nenapadlo, zvláště když se jedná o koncertní album ELP vydané až v lednu 1972, takže je zřejmé, že ty brilantně zahrané skladby musela kapela hrát na koncertech často dávno před Tarkusem. Mě spíše překvapilo, že to Varga hrál tak brzo, vlastně hned po založení CM. A to nadšení je spíše dáno tím, že jsem o těchto souvislostech neměl téměř 50 let potuchy!
Ale každopádně Ti děkuji za reakci, už jsem si říkal, jestli tě náhodou neskolil ten čínský virus, když ses z těchto stránek na delší čas vypařil :-).

PaloM @ 27.02.2021 21:26:03
K vašej téme, kto prvý hral Kartinky >> odkaz
Hrať to v rockovej úprave sto percentne prišli s ideou Varga a Emerson nezávisle na sebe.

Mirek Kostlivý @ 27.02.2021 22:34:32
Paľo: Díky za potvrzení toho, že tu skladbu Marián Varga hrál na koncertě dříve než Emerson. Je to vlastně i logické, když první koncert měli ELP až v srpnu 1970 a CM již v březnu téhož roku.

PaloM @ 28.02.2021 12:26:34
Aj v knihe Fedor Frešo - Sideman na strane 95 Fedor píše, že Babu jagu mali hotovú "hodnú chvíľu pred Emersonom".

hejkal @ 28.02.2021 22:05:54
Myslím, že Fedor to hodnotil podľa toho, kedy vyšiel album Pictures At An Exhibition. Na spresnenie pár faktov:
ELP vznikli v apríli 1970, Obrázky nacvičili komplet (plus čo-to pridali) a hrali už na svojom prvom koncerte v auguste 1970.
Collegium Musicum sa s Frešom dalo dokopy niekedy na prelome 1969-1970 (1970 uvádza Jaslovský vo svojej knihe Collegium Musicum), koncertovali od marca 1970.

Nevidím žiadny priestor na veľký časový rozdiel medzi hraním Baby Jagy od obidvoch kapiel. A keďže nie je reálne, aby si Varga s Emersonom v tých časoch vymieňali infošky, kto-čo nacvičí, je to len príjemná historická kuriozita. Vďaka za zaujímavú debatu.

23.09.2016 lover-of-music
5 stars

Ke Konvergenciím jsem se dostal nedávno, když jsem poznával slovenskou hudbu. Hned mě očarovalo. Krásně zpestřilo moje nudné prázdniny. Hned jak začala P.F. 1972 jsem tušil, že to bude něco naprosto senzačního. Potom jsem se zničehoš nic přesunul do sváteční nálady díky krásnému dětskému sboru. Náhle Collegium přeřadili rychlost a mě unášel stejný motiv. Bící byly opravdu jako ohňostroj. Pak nastává trochu rockovější část, ale potom se zase vrátíme do oné sváteční nálady. Opravdu zaručená P.F. vhodná pro vánoce i silvestr. Pak tu je Suita Po Tisíc A Jednej Noci. Je to opravdová ukázka, jaký je Varga borec. Zvláště mě chytnula první a poslední část jejichž melodii nelze dostat z hlavy. Jako třetí pecka tu jsou Piesňě Z Kolovrátku. V životě nedám dopustit na část, kterou zpívá Hammel. "Tak sa pozri, veď já všetko dnes ti dám". Nejkrásnější píseň o lásce, co jsem v životě slyšel. Tenhle skvost jsem několikrát zpíval mojí krásné kamarádce pod oknem, ale to sem nepatří. Pak je tu Tvoj Sněh a kostelní Chorál. No a na závěr se tu nachází opravdový experimentální bonbónek zvaný Eufónia. Tahle "skladba" je dobrá akorát tak na odrovnání reprobeden. Nebo když mají vaši sousedé v noci mejdan a vy nemůžete spát, tak ráno dejte před jejich dvěře obrovské repráky a pusťte Eufóniu na plno. Zaručuji vám, že pomsta bude sladká. Konvergencie právem řadím mezi nejlepší slovenská alba všech dob.

reagovat

Martin H @ 23.09.2016 20:24:27
lover-of-music: vítej na progboardu, mladý hudební nadšenče. Konvergencie jsou nejenom vynikajícím slovenským albem, ale patří též k tomu nejlepšímu z československé rockové scény. Jsem rád, že tato deska uvádí v úžas i dnešní generaci. Jenom si neodpustím drobnou poznámku. Dávej si víc pozor na pravopis a překlepy. Ale tím tě nechci odradit od psaní, jen pokračuj. Rád si přečtu tvé postřehy o mých oblíbených deskách.

EasyRocker @ 23.09.2016 20:59:14
Vítej a ať vydrží vztah a zápal pro hudbu. Konvergencie, Atom Heart Mother a další jsou ostrým startem :-)

bullb @ 26.09.2016 08:16:34
Nič nie je krajšie ako fakt, že "omladina" počúva dobrú hudbu. Držím palce, ale dovolím si poznámku: Od recenzie čitateľ očakáva nejakú pridanú hodnotu. V tomto prípade je len súhrn všeobecne známych vecí, že Varga je génius. Pritom netreba zabúdať, že Frešo, Griglák a Hájek tvorili Collegium Musicum. Varga bez nich by to ťažko dokázal.

Za tých vyše 40 rokov, čo vlastním dvojalbum sa priznávam bez mučenia: Eufónia išla snáď 2-krát. Preto sa divím "hviezdičkovačom", ktorí z voleja režú plný počet. Budiž, ich názor. Môj názor práve kvôli Eufónii za 4*.

11.09.2014 Streamer
5 stars

Konvergencie sa ku mne dostali ako reedícia. Ale to vôbec nevadí pretože tak či tak. prvý posluch bol ako facka bez prípravy. Ono to celé začalo keď som raz pozeral na stvčke akýsi archívny big bítový dokument kde som fúto kapelu prvykrát registroval. Boli tam však len také útržky a presnú predstavu o tej hudbe som akosi nezískal.

Zvedavosť však bola väčšia a tak som si zadovážil práve Konvergencie v spomínanej reedícii.

Pre mojích spolužiakov to bola priveľmi zložitá hudba ale ja som práve čosi také hľadal.. mal som už čo to pod kožou vryté čosi z Lordových hammondov od Purple.. ale toto bolo čosi celkom iné.

Besné a vzápätí nežné.. rýchle a následne pomalé.. navonok chaotická a miestami disharmonická štruktúra každým posluchom začala dávať zmysel.

Mal som pocit, že toto táto kapela nemá šancu po sebe na koncerte zahrať. Miešajú sa ;tu neskutočné nápady a bolo veľmi cítiť že Marián je v hudobnej sfére absolútne neviazaný.

Absolútnym vrcholom bol pre mňa kíncert Speak memory kde tieto skladby zneli presne tak výborne a sviežo ako práve v tých sedemdesiatých rokoch..

Pre mňa je toto špička slovenskej rockovej alebo progres či art rockovej scény.
reagovat

Snake @ 12.09.2014 23:06:25
Pre mňa tiež. Vzpomínám, jak mě uzemnili, když jsem je teprve před pár lety objevil a postupně pak nakoupil téměř celou diskografii. Speak, Memory mám také, dvd viděl jsem několikrát a líbilo se mi, ale audio cd jsem si ještě nikdy nepustil. Raději se u toho aspoň jedním okem dívám na obrázky, ale dovolil bych si tady trochu nesouhlasit. Já myslím, že ta energie už je - a celkem logicky! - pryč, tempo je vláčnější, ale muzika, tak či tak, bezvadná. Dík za recenzi.

22.04.2014 rudka
5 stars

Mám doma originál vinylu LP dvojalba i s podpisy všech členů ještě z let 80-tých,kdy jsem pravidelně chodil na jejich koncerty.Jejich hudbu považuji ve svém žánru jednoznačně za světovou špičku a dle mého názoru je vrcholné album EL&P "Picture At Exhibition" až za touto deskou (to mám mimochodem na vinylu také).Maroš hold doplatil na to,že žil za ostnatými dráty. Kdyby tvořil ve svobodné zemi,jeho popularita a věhlas celé kapely Collegium Musicum by byl někde úplně jinde.
U mně doma by nebyli Vánoce bez poslouchání nádherné skladby PF72 právě z této desky.
Celá deska je pro mě skutečný poklad,skvost a její poslouchání je vžycky svátek,posvátná chvile.
Respekt na celé čáře!
reagovat

Zdeněk @ 22.04.2014 20:12:37
Taky se mi na téhle desce Collegium Musicum jeví líp
než EL+P.

tykeww @ 22.04.2014 20:49:35
Jsem moc rád za každého fanouška Collegia. Patří k mým nejoblíbenějším kapelám vůbec.

Mohyla @ 23.04.2014 06:11:27
rudka, vitaj na PB! Collegium je tiež moja krvná skupina!
Mám faktickú poznámku. Máme tu nejaké pravidlá, medzi ne patrí písať recenzie s diakritikou. Prosím, ďalšie recenzie píš s ňou! Keď sa Ti chce, prepíš aj túto, text daj do vlákna Prosím o opravu, ja to potom vymením, hej?

hejkal @ 27.05.2014 15:14:36
Vymenené.

01.02.2013 tykeww
5 stars

Tohle album (respektive dvojalbum) mám od této bratislavské špičkové skupiny snad nejradši. Myslím, že za to může i přítomnost kytaristy Františka Grigláka, který mi zde upřímně řečeno sedl ještě o něco více než ve Fermátě. Nic proti Vachovi nebo Vánětovi, ovšem na Grigláka nemá ani jeden. Ve většině ze zbývající tvorby Collegia platí, že hlavní postavou je Marián Varga (ne že tady by tomu bylo výrazně jinak) a tím pádem jsou často nejvíce v popředí právě klávesy doprovázeny skvělou rytmikou Frešo-Hájek. Tady se ovšem na mnoha místech klávesy skvěle prolínají s kytarovými sóly i doprovodnými party, což je rozhodně ku prospěchu věci.

P.F. 2012 je nádherná skladba, ve které je velice vkusně zaranžován dětský sbor. Má v sobě krásnou vánoční atmosféru a u nás zní na Štědrý den zcela pravidelně :-)

Suita po tisíc a jednej noci naproti tomu uchopuje vážnější téma přejmuté od Rimského-Korsakova. Po bloudivých klávesových tónech se skladba rozbíhá vpřed se všemi nástroji přesnými jako hodinky. Griglák do skladby dosadil nádherné kytarové sólo.

Piesne z kolovrátku začíná skvělým prolnutím kláves a kytary. Po předehře, zvukovém efektu padajícího deště (nebo čeho vlastně) nastupuje hostující Pavol Hammel a zpívá svůj melodický part. Griglák dosazuje sólo stejně nádherné jako v předcházející kompozici. Rytmika stále pestrá a přesná. Následující pasáž „Tvoj sneh“ je o něco tvrdší a to hlavně díky Griglákově zpěvu. Ovšem „na okne tvoj sneh mám“ vám bude znít v hlavě ještě dlouho poté. Nastupují varhany a téměř kostelní atmosféra.

Eufónia může být pro někoho poněkud hůře stravitelná, ačkoliv začátek tomu nijak nenasvědčuje (začíná celkem pěkně), nadejde však něco jen těžko pochopitelného: jakési skřípání a místy téměř kakofonie; to by po třech vydařených a pozitivních kompozicích čekal jen málokdo. Jsou použity i různé zvukové efekty. Skladba je rozhodně zajímavá a hodná zamyšlení, o to víc se stala rozporuplnější. Nejeden posluchač má díky ní po poslechu smíšené pocity. To ovšem nic nemění na faktu, že celé dvojalbum je výsledkem skvělé práce špičkových muzikantů. Na čistých pět hvězdiček to není, hlavně kvůli oné Eufónii, nicméně na čtyři to nevidím. Takovému výbornému albu, kterých jsme neměli mnoho (z dalších dvojalb si vzpomínám jen na Planetárium, Třetí knihu džunglí a Stromboli) a málokteré se stalo tak zaslouženě téměř klasickým. Proto pět hvězdiček.

P.S. Reedici na CD nevlastním, nicméně jsem poměrně rád, protože jak vidím, byla utvořena celkem chaoticky.


reagovat

PaloM @ 02.02.2013 10:59:53
Pekne si to napísal, súhlasím s tebou.
Tá prvá reedícia na 2CD, spolu s debutom a EP "Hommage..." sa asi viac vyplatí ako nové remastrované vydanie k Vargovej šesťdesiatke.
Čítal som, že remastre sú zvukovo veľmi zlé. Ja mám komplet Collegium Musicum na CD z prvého vydania a nové kupovať nebudem.
Ak máš teda ešte 2LP OPUSu v dobrom stave, dobre si urobil, že si sa ich nezbavil. Ja som komplet túto skupina na LP mal a zaniesol kedysi v cédéčkovom ošiali do bazáru, čo bola veľká blbosť.

@ 02.02.2013 11:39:45
Mňa by len zaujímalo, prečo to parádne griglákovské sólo v Šeherezáde dnešné Collegium na koncertoch nahrádza Frešovým sólom na base. Pochybujem, že keby to tak bolo v pôvodnej verzii, počuli by sme po jeho skončeni z publika to nadšené (a už aj kultove) "EŠTE!" Fedor je skvelý sideman, basák, motor kapely a "strážca" Mariánovych úletov, ale toto je pre mňa dosť nepochopiteľné. Tuší to niekto?

adam @ 02.02.2013 11:41:48
Mal som povodne CD z 90tych rokov a kupil som aj tu reediciu opus na zlatych CD... Znie neporovnatelne lepsie. A to uz aj pri slabsej zostave aku mam aj ja. Niekto kto ma ozaj kvalitnu zostavu musi ten rozdiel vnimat hned. Preto som rad ze som sa tych starych diskov postupne zbavil.

PaloM @ 02.02.2013 12:39:52
adam, posledný príspevok na strane: >> odkaz
Problém je opačne: nové remastre sa robia hlavne preto, aby hrali dobre na slabých prehrávačoch a halvne v štuploch do uší.
Kvalitná stereo zostava odhalí mizériu zlých remastrov. Mal som asi 3 remastrované tituly Collegium Musicum, rezali mi uši, tak som ich otestoval. Mali "fantastický" dynamický rozsah 5 decibelov :-) Presne v duchu "moderného" prístupu tiežzvukárov.

adam @ 02.02.2013 12:44:36
Tak posledny prispevok ma nepresvedcil, nakolko RIPom neverim. kto vie odkial a ako to ripoval.... Ak aj Frešo s Vargom vyjadrili spokojnosť s týmto posledným počinom, budem veriť tomu čo autorizovali.

martin69 @ 02.02.2013 13:41:15
Zlaté cd, měli výborné recenze v časopise Stereo&Video. Nevěřím, že by je testovali na průměrné aparatuře :-).

PaloM @ 02.02.2013 14:38:00
citujem z diskusie a súhlasím (ide o remaster debutu Collegium Musicum):
... o kvalite zvuku radsej pomlcim, pretoze tato reedicia je zvukovo maximalne odflaknuta, najviac si to zlizla skladba Ulica plna plastov do dazda, kde “skuseny” zvukovy majster to prehnal s redukciou sumu tak, ze tiche pasaze nadobudli tzv. plechovy sound. a cely album je zabaleny do diletantskeho “brickwall” masteringu, ktory je, ako je odvodene v nazve, vyhuleny tak, ze v zvukovom editore vyzera skladba ako tehlova stena. celej remastrovanej nahravke chyba dynamika a prerazaju najma stredy a stredovysky, asi nechtiac pri remasteringu drgli do ekvalizeru ovela silnejsie, nez obvykle. skoda, ze to stare dvojcd uz nie je v predaji, zvukovo bolo neporovnatelne lepsie na tom, nez tieto nove “remastery”. a ten, kto vlastni originalne LP a EP, tak tomu gratulujem."
zdroj: >> odkaz
Mal som ten "zlatý debut", rýchlo som sa ho zbavil.

Snake @ 02.02.2013 16:23:35
tykeww,napsal jsi to pěkně.I u nás P.F.1972 hrají
každé vánoce.K Eufónii a některým částem Piesní z
kolovrátku mám sice výhrady,pět hvězd bych albu tedy
neudělil,ale to na tom nic nemění.Nu a k tomu zvuku?
Na rok 1971 to zní skvěle.Poslouchám hodně italské
kapely z přibližně této éry a kolikrát je to daleko
větší katastrofa.Navíc si myslím,že ty jewel boxy se
zaoblenými rohy a zlatými cédéčky jsou pěknými
kousky do sbírky.Samozřejmě je to věc názoru,ale
podle mě se Opusu reedice povedly a já si mohl
doplnit fonotéku nejen o Collegium Musicum,ale i
Fermatu a projekty Hammel-Varga.

tykeww @ 02.02.2013 17:45:40
Jsem rád, že se tady rozpoutala taková diskuse, to jsem věru nečekal. K těm reedicím a remasterům - jak jsem napsal, zde uvedenou reedici nevlastním, jen mě překvapilo, jak je chaoticky uspořádána. A myslím, že každý hudebník je rád, když si na něj po letech ve vydavatelství vzpomenou a reedici do redakčního plánu protlačí. V takové chvíli myslím interpretovi tolik nevadí, jakým způsobem je reedice udělána.

northman @ 10.08.2017 06:31:54
Z produkce lido demo jsem jakž takž bral českou bigbítovou scénu ostatní šlo těžce mimo. V souvislosti se smrtí Mariana Vargy jsem si na youtube pustil tohle album a musím uznat, že stojí nejen na dobu vzniku za to. V té době, kdybych si je poslechl, by se určitě vyrovnalo deskám Emerson, Lake & Palmer, nebo Yes, které jsem tehdy poslouchal. Při poslechu jsem si četl recenze a tahle se mi líbí nejvíce, protože vystihuje přesně to co na desce je. Mariana Vargy je škoda, stejně jako Radima Hladíka, Milana Hlavsy a dalších.

tykeww @ 10.08.2017 09:14:45
northman - to díky za uznání. Úmrtí Mariána Vargy byla hodně špatná zpráva, mám ho opravdu hodně rád (a myslím, že to musí být poznat i z mých zdejších recenzí). Důležité však je, co nám tu Mistr zanechal - a jsou to hodiny a hodiny téměř bezvýhradně špičkové hudby. Čest jeho památce!

07.11.2011 Petr Gratias
5 stars

Bratislavská skupina Collegium Musicum znamenala a stále znamená známku nejvyšší kvality nejen v metropoli nad Dunajem, ale i v celém bývalém Československu. Slovenská kulturní politika za normalizace byla v řadě ohledů odlišná od toho, co se dělo v Čechách a na Moravě a tak skupina přežila všechny čistky, které decimovaly tehdejší hudební scénu. Collegium Musicum bylo společenství vynikajících hudebníků a odpovědné orgány, včetně Ministerstva kultury SR si to uvědomovaly, protože potřebovaly nějaké výkladní zboží vývozního charakteru…
Jestliže první eponymní album vzbudilo zájem veřejnosti, nově vzniklé slovenské vydavatelství OPUS poměrně pohotově zareagovalo a druhý projekt kapely vydalo dokonce jako dvojalbum, o čemž si mohla českomoravská hudební scéna nechat jen zdát.
V prosinci 1971 se objevilo pod názvem Konvergencie. Pravda, problémy projekt provázely. Výtvarný design odmítla cenzura, protože portrét Mariána Vargy s cigaretou mezi rty se jí zdál jako špatný příklad pro mládež a tak se stalo, že najednou na Slovensku nebyl vytištěn včas nový obal a dvojdeskový komplet se vkládal jenom do igelitového sáčku s holým papírovým přebalem (!). Nicméně tiskárna dostala stranický úkol a nakonec bylo následné druhé vydání opatřeno „ideově nezávadným obalem“ (portrét bez cigarety).
Na projektu se podílel nový kytarový hráč, který se připojil ke stávajícímu triu. Byl tedy natočen v sestavě – Marián Varga: varhany Hammond L100, klavír, subharchord, zvonkohra, Fedor Frešo: baskytara Fender Jazz Bass, mandolína, basová mandolína, zpěv, Dušan Hájek: bicí nástroje a František Griglák: elektrická kytara, akustická kytara, zpěv. Po Pavlu Váně (ex-Progress Organization), který hrál na jejich památném singlu, Rastislavu Vachovi (ex-Blues Five), hraje na prvním albu, přišel mezi vytříbené instrumentalisty mladý talentovaný hráč ze skupiny Prúdy, s nímž byly spojovány velké naděje.
Dvojalbum obsahovalo celkem čtyři kompozice rozsáhlejšího formátu PF 1972 – autorská skladba Mariána Vargy a textaře Petera Peteraje, Suita po tisíc a jednej noci – což bylo volné zpracování hudebního tématu Rimského-Korsakova Šeherezáda podle vlastního aranžmá skupiny, autorská skladba členů kapely Piesne z kolovrátku opět s textem Kamila Peteraje a konečně experimentální Vargova kompozice Eufónia.
Náročný hudební projekt představil zpracování hudebních kompozic, ve kterých byl kladen důraz na instrumentální a aranžérskou práci. Hudebníci se excelentním způsobem zhostili svých postů, přesto výrazným způsobem exceloval především frontman Marián Varga. Dušan Hájek na bicí nástroje vytvořil velmi kvalitní rytmický tandem s baskytarou Fedora Freša. Jeho basová ostináta a vyspělá technika hry se staly dalším poznávacím znakem kapely a stejně jako Varga byl i Frešo označen za jednoho z nejlepších instrumentalistů v celé tehdejší republice. František Griglák se zde projevil jako velmi zdatný kytarový instrumentalista, přesto jsem po čtyřiceti letech přesvědčen, že ne úplně bylo využito jeho schopností (což také znamenalo, že po nějaké době ze skupiny odešel za vlastní seberealizací a založil v r. 1973 skupinu Fermáta).
Pohostinsky se na albu objevuje bývalý spolupracovník a kolega ze skupiny Prúdy – Pavol Hammel (Piesne z kolovrátku) a Dětský pěvecký sbor Ivana Klocháně.
Velký prostor je zde poskytnut legendárním varhanům Hammond, které se staly zásadním poznávacím znamením Collegium Musicum a nedostižným snem dalších skupin v celé tehdejší republice, jež kvůli vysokým pořizovacím nákladům byly (až na výjimky) nedostupné. Hudebníci uplatnili nejen svůj muzikantský potenciál, ale také zkušenosti ze studií na Bratislavské konzervatoři, což se projevovalo v kompozičních postupech a v jejich hudebním myšlení.
Třebaže se nedá hovořit o nějakém konceptuálním albu, pro Collegium Musicum se začal používat u nás výraz classical rock – později artrock.
Album si získalo přízeň hudebních kritiků a uznání náročnějších hudebních fanoušků, třebaže i Collegium Musicum mělo svoje odpůrce, kteří jim vytýkali nepůvodnost a výraznou inspiraci britskými skupinami Nice a Emerson Lake And Palmer. V závistivém československém prostředí byly podobné postoje bohužel normální. Osobně se domnívám, že na albu Konvergencie je vedle klasických hudebních témat hodně aspirací z oblasti slovanské melodiky a smysl pro experimentální pojetí je zcela legitimní, třebaže taková Eufónia je dodnes hodně náročné sousto pro nepřipraveného posluchače. Bez skupin jako Collegium Musicum, podobně jako v jiných konotacích Blue Effect, Dežo Ursíny, Jazz Q, Progres… by vývoj na domácí scéně ustrnul a hranice do bílých míst v československém prostředí by se dál neposouvaly.
O kvalitách alba do značné míry svědčí i fakt, že Konvergencie by ani po dlouhých letech Marián Varga nepřepracovával.
I po čtyřiceti letech projekt poslouchám s respektem a úctou a myslím, že patří mezi to nejlepší co bylo v bývalém Československu natočeno…..Plný počet hvězdiček!

reagovat

hejkal @ 07.11.2011 10:30:35
Myslím si, že Collegium Musicum bolo vtedy našou najlepšou skupinou.

Mirek Kostlivý @ 07.11.2011 16:55:59
Tu hudební inspiraci k Nice přiznává i Varga. ELP byly hudebně přeci jenom trochu jinde, ty už tak nebral.
Hejkal: v té době hráli ještě Flamengo, takže bych dal C.M. až za ně na druhé místo. Kdyby jsi slyšel (a viděl), jak fantasticky hrály v lednu 1972 takového Santanu (na plese!), tak by jsi možná taky změnil názor :-).

Zdeněk @ 07.11.2011 17:29:04
V roce 1972 se mi stalo, že jsem byl na odpoledním koncertu Collegia Musica a ve 20.00 téhož dne na koncertu Flamenga. Pamatuji si jak mne to totálně rozhodilo - dvě špičkové kapely čs. scény té doby,
každá ovšem zástupcem jiného stylu, těžko se hodnotí
zástupce classical rocku a rythm and blues ,který že
je lepší, když slyšíte Stále dál a v hlavě ještě doznívá Hommage..

Petr Gratias @ 07.11.2011 22:51:48
Mirku, Mirku.....
pozor, nedrž se tolik toho pořadí mnou sázených názvů skupin. Někdo musí být první a někdo poslední.
To nemá s prioritní kvalitou nic společného - to pořadí!
To, že tam Flamengo v tom sledu není neznamená, že bych je nějak vyřadil nebo snad odstranil. To je jenom tzv. nástřel. V daném okamžiku se tam "jenom" nedostalo. Já myslel, že tohle bude jasné z kontextu.
To FLAMENGO je pro mě stále NEJLEPŠÍ ČESKOSLOVENSKÁ SKUPINA historie. To jsme spolu probrali už dávno. Já jsem Flamengo naživo viděl v Brně na Stadióně ma Tvoje pocity a prožitky plně sdílím a respektuji.

Mirek Kostlivý @ 08.11.2011 13:37:49
Petře, vždyť jsem taky reagoval na Hejkalovu poznámku, nikoliv na tvou recenzi alba C.M.! Jak se říká: dvakrát měř (čti) a jednou řež (vysvětluj).

Takže opakuji znovu a jenom pro Hejkala :-):

Hejkal: v té době hráli ještě Flamengo, takže bych dal C.M. až za ně na druhé místo. Kdyby jsi slyšel (a viděl), jak fantasticky hrály v lednu 1972 takového Santanu (na plese!), tak by jsi možná taky změnil názor :-).

Petr Gratias @ 08.11.2011 16:11:38
Mirku...
promiň staříkovi, nějak jsem se do toho megalogu zamotal....
Poslouchám zrovna teď Kuře v hodinkách vydané v Polsku. Má to jiný obal.
Na podnosu leží opravdové pečené kuře obložené kapesními hodinkami našich dědečků.
Výtvarný koncept Ivany Jurné je na zadní straně bookletu ve fialovém tónu...
Vedle základního tracklistu se skladbami je zde i singl
Každou chvíli
Týden v elektrickém městě.
Vím, že pláčem to skončí...
Too Much Love Is A Bad Thing
Summertime
Got Off Of My Life Woman (Otis Redding)
Say It Loud (James Brown)

EARLY 70´S CZECH PROGRESSIVE ROCK WITH JAZZY TOUCH

KUŘE V HODINKÁCH / CHICKEN IN THE WATCH (1972)
Wydawnictwo 21 PO BOx 1, 05-118 Legionowo 6, POLAND
phone (48-22) 784 58 61.

Takže jsem byl docela překvapen, že Kuře v hodinkách vyšlo v Polsku s jiným obalem... nevěděl jsem to.
Zdravím!!

PaloM @ 26.07.2012 22:28:05
Článok od Mariána Jaslovského, autora knihy Collegium Musicum >> odkaz

Gerry @ 15.06.2014 12:37:30
To polské vydání Flamenga jsem kdysi sehnal také a udělalo mi velkou radost - hlavně těmi bonusy, protože na jednom disku mapovalo celou tehdejší éru Flamenga...a i ten zajímavý popis skupiny... tuším něco jako Czech rock group with a jazzy touch... :-).
Měl jsem na CD od Flamenga jednak výběr Paní v černém, tento polský a první Supraphonské porevoluční vydání Kuřete (edice Trezor). Supraphon rychle zmizel, zato "poláky" hobluji dodnes.
Omlouvám se za off-topic.

23.02.2011 EasyRocker
4 stars

Tak zase po delší době recenze:-) No přehrával jsem teď tohle legendární dvojalbum v posledních dnech několikrát a jedná se skutečně o mistrovský kousek slovensko/české spolupráce... čtyři v nejlepším smyslu slova avantgardní skladby, a jak tu správně zaznělo, každá v podstatě v jiném hudebním stylu. ELP asi nejvíce evokuje P.F.1972 (děstský sbor mi vůbec nevadí), Suita po tisíc a jednej noci je poctivou volnou interpretací známého díla Rimského-Korskova. Piesne z kolovrátku jsou pro mě asi absolutním vrcholem desky - hravá, artrocková záležitost s vynikajícím zpěvem, občas ale až nečekaně uvolněná a z komplikovaných artrockových pout se uvolňující. Jediným problémem dvojalba, pro který rovněž nedávám maximální hodnocení, je Eufónia, kterou sice beru jako relevantní studiový experiment, ale dát něco takového na studiovku asi vyžadovalo dosti odvahy (možná až přes míru). Je mi jasné, že v té době procházelo v celosvětové hudbě na pás v podobném duchu více věcí (dnes je to stěží představitelné), ale prokousat se některými nemuzikálními pasážemi Eufónie je tu a tam nad moje síly. To ale nic nemění na hodnocení Konvergencií jako jednoho z vůbec nejlepších někdejších čs. děl progresívního směru.
reagovat

TomKas @ 23.02.2011 12:54:19
Tak tak. Je to nezpochybnitelné a zcela zásadní album československého (nejen) progresivního rocku. S Eufónií mám podobný problém, ale nic to nemění na výše uvedené skutečnosti.

pito63 @ 23.02.2011 13:44:43
Tomu hovorím parádny návrat na Progboard po dvoch rokoch! Nech Ti to vydrží!
Collegium Musicum obchádzam. Niečo poznám, ale neskúšal som ani jeden album. Viem, kto je Marián Varga. Vážim si, čo urobil pre československú hudbu! Zatiaľ som nedostal chuť na jeho tvorbu. Keď si spomeniem, aký som bol zvedavý na jedno jeho prešovské vystúpenie s Paľom Hammelom a ako ho v polovičke koncertu dovliekol jeden zo zvukárov(?) za klavír, môj záujem o Collegium Musicum sa v dohľadnej dobe nezmení.
EasyRocer, vďaka za recenziu!

26.11.2010 Olda94
5 stars

Ke kapele Collegium Musicium jsem se dostal asi před rokem a půl (Jsem totiž ročník 94, takže jsem tu dobu neprožil a navíc tento styl nikdo z rodiny neposlouchá.). Hned při prvním poslechu LP Konvergencie jsem začal obdivovat klávesáka M.Vargu a smířil jsem se s tím, že ty skladby nikdy v životě na klávesy nezahraju. Toto album mě přitáhlo k tomuto stylu.
reagovat

Olda94 @ 26.11.2010 19:53:21
Omlouvám se za překlep v názvu kapely

The Paul @ 26.11.2010 23:33:45
Mozes byt kludny, tie skladby na klavesy v zivote nezahra 99,9% populacie ;-)

yngwie3 @ 27.11.2010 10:44:35
to Olda94: Je ale možné, že vzhľadom k svojmu veku, ak je správne uvedený, za predpokladu že si klávesák a budeš pilne cvičiť a študovať, časom sa dopracuješ na určitú úroveň, ktorá sa aspoň čiastočne priblíži k originálu. Ver mi, že aj to je skvelý pocit :o) V Tvoj prospech jednoznačne hrá Tvoj vek. Takže ostatné je len na Tebe a ja Ti prajem veľa entuziazmu a trpezlivosti. Budeš ich potrebovať :o)

Olda94 @ 27.11.2010 13:26:56
Na klávesy jsem se učil hrát od 7 let do 12 let, ale potom jsem přestal a soustředil jsem se hlavně na el.kytaru. Teprve nedávno jsem zase začal hrát na klávesy, ale za tu dobu jsem toho tolik zapomněl, že nevím, jestli se to nedá srovnat s tím, že se učím vše od začátku.

yngwie3 @ 27.11.2010 13:43:20
S hraním je to ako s bicyklovaním :o) Ak sa to raz naučíš, už to nezabudneš.

12.03.2010 Vorvaň
0 stars

Sorry, ale toto je len technická poznámka, nie recenzia.

Dosť často sa stretávam s tvrdením, že autorom skladby ´Hommage à J.S.Bach´ je Marián Varga. Nie je to pravda. Autorom skladby je J. S. Bach - Sarabanda con Partite, C-Dur, BWV 990: IX. Variation 8.
Komplet celá nosná téma je Bachovou kompozíciou, nie Vargovou. M. Varga túto skladbu len upravil, resp. doplnil svojimi ´vsuvkami´ + dodal rockovú podobu. Musím uznať, že vskutku profesionálne a brilantne.
Je ale trochu divné, že ako jediný autor tejto skladby figuruje na obaloch platne, alebo CD, len M. Varga + F. Frešo a D. Hájek. Dokonca aj na Vargovej osobnej stránke, vo Wikipédii a v rôznych odborných(!) recenziách. To zvádza veľa ľudí k tomu, že skladba je komplet dielom M. Vargu, ktorý ju skomponoval na Bachovu počesť. Bolo by seriózne uvádzať túto skladbu tak, že ide o úpravu, resp. uviesť autora originálu, ako je to aj pri iných skladbách -

///Concerto in D (J. Haydn)

Suita po tisíc a jednej noci (N. A. Rimskij-Korsakov, arr.: Collegium Musicum)///

- a nie ako samostatné dielo skupiny Collegium Musicum.reagovat

Mirek Kostlivý @ 12.03.2010 13:19:24
Já jsem si sice nikdy nemyslel, že by hoši z Bratislavy byli tak geniální, že by dokázali složit tak pěknou skladbu, i když se pod ní podepsali, ale budiž :-). Bral jsem to už podle názvu jako Poctu pro J.S.Bacha. Je fakt, že jako spoluautora ho tam dát měli, podobně jako to později provedli E,L&P ve skladbe "Knife Edge" (Emerson, Frazer, Janacek, Lake). A to na uvedení Leoše Janáčka jako hlavního autora skladby při vydání první desky zapomněli!

PaloM @ 12.03.2010 13:51:49
Starý kantor z Lipska a priľalej Germánie isto na nebesiach Marianovi dávno odpustil. Skôr by mohla uraziť poznámka, že Marian nebol schopný takú melódiu vymyslieť.

Borek @ 12.03.2010 13:53:27
Vorvaň: Taky poznámku. Souhlas, bez uvedení jména autora originálu nemůže být o serióznosti řeč. To ale nic nemění na tom, že pokud 'toto je len technická poznámka, nie recenzia', tak to mezi recenze nepatří.
Pro podobná doplnění je vhodné využít formu 'reakce', případně prostor v diskuzi.

werther @ 13.04.2010 09:41:55
@ Mirek Kostlivý: ke Knife Edge od ELP je vsak nutno pozamenat, ze Janacka jako spoluautora uvedli az po prohranem soudu o autorska prava s vdovou po Janackovi.

Mirek Kostlivý @ 13.04.2010 16:53:44
Díky, tak to jsem nevěděl! Že se ale o autorství soudili, tak to u mě dost klesli. My tam toho Janáčka začátkem 70. let slyšeli okamžitě.

Peto @ 01.06.2010 23:33:29
Skúsil som vygoogliť uvedenú skladbu a mohlo by to byť toto " >> odkaz "
Pravdu povediac súhlasím z Vargom keď sa raz vyjadril v rozhovore pre hudobný časopis Populár z r.1973 že sú to len variácie na určitú tému a možno by to autorovi bolo nejako blízke ale vlastne by to nepovažoval za svoju skladbu. Po vypočutí ukážky si myslím že je použitá nosná téma ale naozaj iba velmi vzdialene. Tvrdiť že je okopírovaná skladba je podla mňa dosť pritiahnuté za vlasy.
Potom aj v skladbe Burleska z albumu Live by sa musel uviesť ako autor Dvořák, pri skladbe Long Live Man zase Mozart.

Peto @ 01.06.2010 23:41:37
Ešte by som dodal že už názov Hommage a J.S.Bach t.j. pocta Bachovi je velavravný a Varga tým vlastne jednoznačne ponúka poslucháčovi 20. storočia odkaz o úcte majstrovi Bachovi a to rečou blízkou Bachovmu štýlu.

PaloM @ 02.06.2010 09:49:22
Peto: Tak veru, na Collegium Musicum Live je ústredná melódia Burleska vlastne Humoreska A.Dvořáka >> odkaz a v poslednej Monumento je to zase Vták Ohnivák, hudba k baletu od Igora Stravinského (v ukážke od 4min 24sek, a hlavne od 6min 10 sek - vzácne video s Majstrom) >> odkaz
Na tej tvojej ukážke to nie je ani náhodou to isté, leba si nenašiel tú presne citovanú 8. variáciu - asi nieje na youtube.
Pre mňa takéto "autorstvá" sú len pre zaujímavosť, ale žiadny problém. A pokiaľ viem, ani Varga nemal kôli tomu problémy. Pre poriadok ale na obaly platní mohli uviesť zdroje inšpirácií.
Collegium Musicum, aj Varga sólo patrí k našej najlepšej hudbe.

Filozof @ 03.06.2010 10:31:56
Vorvaň
Je to dané tím, že novodobí hudebníci zohledňují hlavně majetková autorská práva. Tedy uvádějí (pokud) autora tehdy, když mu náleží jisté procento odměny.
U Bacha a dalších, kde jsou majetková autorská práva již neúčinná a kde tedy mohou volně dílo použít bez nutnosti se s autorem či jeho dědici vyrovnat, tak nečiní. Prostě jsou zvyklí se na to dívat jen z finanční stránky.
(Neplést s osobnostními autorskými právy.)

Filozof @ 03.06.2010 10:33:09
Peto
Domnívám se, že s Tvojí větou "...blízkým Bachově stylu..." nemohu souhlasit.

Vorvaň @ 06.06.2010 11:06:45
K Peťovmu komentáru.
Zle si googlil.

>> odkaz
Je to pod číslom 29. - Sarabanda con Partite, C-Dur, BWV 990: IX. Variation 8 (1:09)

Ešte je to aj tu:
>> odkaz
Tu je to ako partita č. 9 (1:19).


Vorvaň @ 06.06.2010 11:35:57
Filozof.
Ok, ale podstata nie je v majetkových autorských právach, ale autorstve samotnom. Aspoň zo slušnosti. :-) Ako napr. učinil aj Joe Satriani, keď famózne spracoval Vivaldiho:
>> odkaz


Si predstav, že vydám CD, kde donoty opajcujem napr. Chopinovo impromptu cis moll, prešpikujem ho zopár rockovými vsuvkami a ako autora uvediem len seba. :-)

PaloM @ 06.06.2010 11:38:08
Vorvaň: výborná trefa ! Veľmi pekne ďakujem, prvý raz som počul z tej ukážky originálne znenie. To si zoženiem na CD, je to nádherné s čembalom. No, tak tu mal Varga fakt uviesť, skade to vzal, je to takmer do noty :-)

PaloM @ 06.06.2010 11:40:06
Áno, súhlasím s Vorvaňom, zo slušnosti treba uviesť - už The Nice to robili. Ale našťastie pôžitok z hudby Collegia mi to nepokazí.

Vorvaň @ 06.06.2010 16:03:24


PaloM,
nemáš za čo, rado sa stalo. :-)
No, keď už Ťa mám na ´dráte´, tak sa pristavím pri tej Burleske, Dvořákovi a niektorým iným známym hudobným vsuvkám.

V skladbe je treba rozlišovať medzi ústredným motívom, resp. nosnou linkou a - vsuvkou, či už prebratou, alebo vlastnou. Vo Vargovej Burleske určite nie je základným motívom kompozícia z Dvořákovej Humoresky. Je len akýmsi spestrením a oživením skladby, niekedy sa zvykne tomu hovoriť aj - ´citácia klasiky´ . Muzikanti to občas tak robia. Je skvelé, keď to sadne jak r*ť na šerbel, ako napr. v Lazy od párplov z albumu Made In Japan, kde si Ritchie Blackmore dovolil skvelý exkurz k Hugovi Alfvenovi a jeho Rhapsody No 1. Alebo aj vsuvka Jiřího Stivína (Tandem Stivín & Dašek) na koncerte v Ljublani v skladbe Přesmyčka. Perfektné. Je (tá vsuvka) od geniálneho Jaroslava Ježka(celkovo dosť nedoceneného a mnohým, hlavne mladým ľuďom neznámeho, bohužiaľ) zo skladby David a Goliáš. Veľmi známy je aj záver z albumu Journey to the Centre of the Earth (Rick Wakeman). Vsuvka je od Edvarda Griega -In The Hall Of The Mountain King...
Tam nie je potrebné uvádzať meno autora, hlavne ak ide o notoricky známu vec, na rozdiel od skladby J. S. Bacha, ktorá až tak známa nie je, ale ktorú drvivá väčšina ľudí v Československu pozná len ako kompozíciu M. Vargu a skupiny Collegium Musicum, keďže sú uvedení ako jediní autori hudby.
Samozrejme, celkový dojem z Hommage je výborný, no netreba zabúdať _hlavne_ vďaka komu je možné túto kompozíciu počúvať donemoty bez toho, aby sa nám opočúvala. :-)

PaloM @ 06.06.2010 16:42:18
Jasné, rozumieme si. J.S.Bacha som veľmi často počúval najmä na strednej a vysokej škole - čo bolo dostupné na LP. Doteraz mám zbierku asi 20 LP organové skladby na nástrojoch G.Silbermanna. V podstate jeho tvorbu poznám, okrem duchovných kantát a komorných skladieb pre sólové nástroje. J.Ježka poznám hlavne zo 7CD kompletu V+W "To bylo Osvobozené divadlo", a teda aj z niektorých filmov (Hej rup, Pudr a benzín, Peníze nebo život, Svět patří nám).

Filozof @ 07.06.2010 08:38:42
Vorvaň:
To bezesporu, ale o tom jsem nemluvil. Vysvětloval jsem jejich pohled na věc a zvyky. To nijak nesouvisí s mým pohledem ani s věcnou podstatou problému.
Já osobně majetková práva oproti osobnostním nijak neupřednostňuji - tudíž s porušováním OP také nijak nesouhlasím.

Filozof @ 07.06.2010 08:43:37
PaloM
Tak to Ti závidím - jeho tvorba je totiž velmi rozsáhlá. Kéž bych ji také celou poznal.
Znáš "The Art Of Fugging" (24 bit gold Sheffield Lab recording) CD - v orchestraci Mallocha? Podle mne nejdokonalejší dílo "vážné" hudby vůbec.
Lidé si často myslí, že Bach je varhanní tvorba, ale já bych řekl (a tento disk mi dává za pravdu), že podstata a vrchol jeho tvorby je jinde. I když jak víme, nástrojové obsazení neurčil - tedy Mallochova orchestrace je polovinou díla.

PaloM @ 07.06.2010 10:19:48
Filozof: možno je to na samostatné diskusné vlákno. To konkrétne CD nepoznám, čo uvádzaš. Umenie fúgy je jedna z najťažších Bachových skladieb (ťažšia je asi len Hudobná obeť). Dlho som ju odmietal. A paradoxne, stále som ju zháňal v prevedení pre organ a oveľa častejšie sa nahráva s komorným orchestrom. Na webe sú dostupné kompletné súbory jeho tvorby, buď v mp3 alebo lossless. Pre štúdijné účely mám asi na 4 DVD+R v mp3. Ak to má pre Teba zmysel, dal by som Ti linky.
Zrejme som to trochu prehnal s tvrdením o znalosti jeho tvorby, lebo takmer 1100 skladieb asi nikto komplet nepozná. Máš 100% pravdu, organ je len časť jeho tvorby, mnoho iných je vynikajúcich. Na záver: viackrát som uvažoval, keby mala zaniknúť všetka hudba a mohol by som si zvoliť, ktorý spevák, skupina, či skladateľ mi zostane, tak si vyberiem komplet J.S.Bacha - s tým by som prežil :-)

Peto @ 07.06.2010 22:16:16
To Vorvaň:
Vypočul som si tú správnejšiu verziu a dávam ti za pravdu, Varga prevzal hlavný motív od J. S. Bacha. Mohol to teda uviesť podobne ako pri Concerto In D (J.Haydn) ale zase o čom by sme tu potom písali??? :-)
Zaujímal by ma názor Mariana Vargu na túto "kauzu".
Dúfam ale, že sa vo väčšine zhodneme na tom, že na kvalitu tvorby Collegia Musica to nemá žiadny vplyv.

Filozof @ 08.06.2010 09:16:35
PaloM
No, snad mne neukamenují, uznávám, že Bach do progrocku asi nepatří... :-) Tak asi naposled:
Linky pro mne moc smyslu zatím nemají. Naopak - vypálím Ti toho Malocha - to fakt stojí za to. Dej mi na sebe kontakt, pošlu Ti to. Je to neskutečné předivo motivů a motivků, spletené dohromady tak geniálně, že mne dostává do úplně jiného světa a nemohu se ho nabažit. Navíc zlatý disk Sheffield Laboratories (1.250 Kč) se zvukem jak víno.
Jinak sám znám Bacha velmi málo, ale co znám, to se mi líbí - dokonce i duchovní skladby. Nějak jsem i bez hudebního vzdělání pochopil či vycítil jeho matematickou dokonalost v hudbě a působí na mne. Už v 15ti jsem sjel v kuse jeho 48 Fug a Preludií a nenudilo mne to. Dokonce teď občas uvažuji o koupi kompletu - 110 CD, ale asi až časem. :-)

PaloM @ 08.06.2010 11:11:28
Filozof, ďakujem veľmi pekne za ponuku, vážim si to,
ale nateraz to odložme. Inak, i poštovné medzi republikami nie je lacné.
Hľadal som v e-shopoch neaké CD, kde by bola tá Bachova Sarabanda s variáciami BWV 990, čo slúžilo Vargovi ako predloha k Hommage á J.S.Bach. Dva problémy: ten menší (resp. žiadny) je, že Bachovo autorstvo je sporné, i keď je zaradené do katalógu BWV.
Ten väčší, že som našiel len 2 nahrávky: podľa ukážok tá lepšia je citované CD v týchto reakciách na recenziu, názov "Bach or not Bach". Tá horšia, je 2CD Naxos, proste menej sa podobá na Hommage. A najväčší problém, že síce tie nahrávky Google nájde, ale v žiadnom e-shope, ani na fórach som to nenašiel. Dokonca v kompletnom boxe Bacha táto skladba BWV 990 nie je ! Čo ma naštvalo, lebo som šiel ako na hotové (vo flac).

Vorvaň @ 08.06.2010 16:18:38
PaloM
/Bachovo autorstvo je sporné...
Dokonca v kompletnom boxe Bacha táto skladba BWV 990 nie je!/

Ak si to nenašiel v našich predajňách, neznamená to že to, že je to sporné.


Jeden z najserióznejších webových katalógov je je IMSLP
>> odkaz
>> odkaz
Nájdeš to pod "V" - Variations and miscellaneous pieces for keyboard, BWV 989-994 - dokonca aj s notami.

...alebo Classical Archives
>> odkaz
Tu to nájdeš v sekcii - Sonatas, Solo Keyboard Concertos, Goldberg Variations, Capriccios, etc., BWV963-994
Veď rukolapný dôkaz, že to vyšlo aj na CD (aj s foto obalu), som dal už v linku uvedenom vyššie, tak ešte raz:
>> odkaz

Bacha na googlenie! :-)PaloM @ 08.06.2010 16:58:06
Vorvaň: teší ma tvoj záujem, no posledná reakcia je zčasti nedorozumenie, lebo si asi poriadne nečítal, čo som napísal :-) Opakujem: na webe sa mi dali nájsť len tie 2 nahrávky, ktoré aj ty uvádzaš. Podľa ukážok mi je oveľa bližšia "Bach oder nicht Bach" - Ch.Rieger >> odkaz a to skúsim zadať obchodníkovi, či mi to zoženie.
Bachovo autorstvo: tak to si vykonštruoval tvrdenie, ktoré som nepovedal. Jestvuje vynikajúca kniha Ernest Zavarský: J.S.Bach >> odkaz Bohužiaľ, nepodarilo sa mi ju kúpiť a nemal som svedomie ukradnúť ju z knižnice, kde som si ju požičiaval počas strednej školy dosť často. Ak by si sa k nej dostal, tam je aj popis vzniku katalógu BWV. Dozvedel by si sa, že to nie je písmo sväté a autorstvo aj niektorých iných skladieb je sporné. Som laik a nemám to naštudované.
Tu máš kúsok info o BWV >> odkaz Vzniklo r.1950
Tu je tiež niečo >> odkaz
V tejto knihe by sme našli na 100% správne informácie: >> odkaz

Vorvaň @ 08.06.2010 18:00:17
Pozri Pali, nemám najmenší záujem o nejaké vykonštruovanie čohokoľvek, alebo nedajboh hádku (aj keď pohádať sa o Bachovi by nemuselo byť celkom nepríjemné :D) a vôbec - zamorovať tu priestor na slovíčkarenie sa. Vždy sa snažím hovoriť k meritu veci a ak pochybím, nemám problém ospravedlniť sa. Ale Tvoje vyjadrenie je takéto: "Bachovo autorstvo je sporné, i keď je zaradené do katalógu BWV. Tak teraz neviem, ako som to mal "chápať". :-)
Keď už som tu, tak priložím aj zadnú stranu toho CD (NAXOS) a link na rôzne stránky, kde sa toto CD nachádza.
>> odkaz
>> odkaz
Okrem toho, na ten ´kúsok infa o BWV´ (Wikipédia) tiež uvádza info o tejto Bachovej kompozícii.
>> odkaz

Ak som Ti neporozumel, tak sorry, ale poprosím Ťa o objasnenie. :-)

PaloM @ 08.06.2010 20:18:21
Nie nemaj obavy, len som reagoval na tvoju úvahu, že keď som našiel len 2 nahrávky BWV 990, tak z toho usudzujem, že autor nie je Bach.
Čakám každú chvíľu, že nás rockeri z tohto miesta pošlú s našou diskusiou do hája. Navrhujem, ak máš chuť ešte pár riadkov na túto tému, aby si mi poslal mail na cuvalovic@gmail.com a ozvem sa 10.6., lebo zajtra som mimo PC celý deň. Alebo tu založiť nové diskusné vlákno.
Čo ma vedie k pochybám o autorstve:
- CD je nazvané "Bach or not Bach" >> odkaz ,
- tuto je komplet 160 CD >> odkaz , stiahni si len časť "Scans" (500-stranová prehľadná brožúra) >> odkaz a dielo 990 tam nenájdeš ani v brožúrach PDF, ani v linkoch na jednotlivé CD. Možno to je chyba v nekompletnosti "kompletu" :-) Ten Zavarský je super kniha a tam by to mohlo byť objasnené. Pokúsim sa to požičať z knižnice, čo chvíľu potrvá.
Inak, ten katalóg BWV je vynikajúci, lebo skladby sú radené podľa žánrov a nie chronologicky podľa dátumu vzniku. Je to ale fakt, že postupne sa reviduje, ako je písané v tej knihe >> odkaz v prílohe sú 3 kapitoly:
(1) fragmenty, zachované len kúsky skladieb,
(2) skladby, u ktorých sa momentálne skúma Bachovo autorstvo (a je teda otázne),
(3) skladby, kt. boli definitívne určené, že sú od iných autorov (a preto boli z katalógu vylúčené).
Preto to píšem, lebo ma tieto veci všeobecne veľmi zaujímajú, vôbec neide o dohady nad jednou skladbou.
Veď Bacha počúvam asi 37 rokov, tak som sám zvedavý.
Jedno je isté, že autorstvo najznámejších skladieb a aj najlepších je potvrdené.

moonySK @ 09.06.2010 17:23:57
Ach bože môj...čo nemáte čo iné na práci? Nechajte klasiku Konvergencie Konvergenciami a hen chojte okopávať záhradku...čoby na to povedali vaše polovičky :D :D :D.

P.S.: Vôbec nezáleží, kto čo zložil, hlavne že sa to dobre počúva. Nemám pravdu? A teraz do roboty!!! :D

PaloM @ 09.06.2010 18:56:14
moonySK: mladý, neskáč do reči dospelým :-)))

18.09.2009 zahoransky
5 stars

Collegium Musicum a album Konvergencie predstavujú unikátne dielo v našej slovenskej tvorbe, skladby unikátnej koncepcie, jedinečného prejavu. Štyri skladby, ktoré sú na tomto dvojalbume sú navzájom rôznych žánrov, no každá z nich je natoľko jedinečná, že dovolím si povedať, že nič podobné na tak vysokej úrovni odvtedy u nás nevzniklo. Nie sú to skladby, ktoré pochopíte hneď, hlavne eufóniu. Musíte ich mnohokrát počuť, prípadne v rôznych podaniach a na rôznych zariadeniach. Ak som počul tieto skladby na slabej konzumnej audio technike, tak to bolo úplne iné než keď som to pustil na bežnej hifi zostave a napokon keď som to počúval na mojich sluchátkach Sennheiser HD 800, zosíku Rudistor RPX-300, prípadne, s binaurálnym processingom. A napokon, keď som to počul v špičkovej akustickej miestnosti s koncertnými bedňami. Postupne potom človek pochopí tie skladby viac a viac a začne vnímať jednotlivé časti, ich spájanie do celkov a podobne.

Skladba pf 1972 je sama o sebe jedinečnou nadčasovou skladbou, ktorú môžete hrať na nový rok stále. Detský spevácky orchester je veľmi pekným doplnením skladby. To, čo je možno zaujímavejšie ako to, že „spievajú“, sú skôr zvukové efekty, cez ktoré je to prehrávané. Je to opäť veľmi experimentálna súčasť skladby. Ako rok ide za rokom, kalendár, ktorý plynie, stále prídeme do toho istého miesta, len s posunom, o rok viac a tento posun a opätovné vracanie sa je veľmi jedinečne spracované v tejto skladbe. Tak aj, ako sú prepojené rockovejšie pasáže so speváckym orchestrom. Je to proste paráda.

Poďme k skladbe Suita po tisíc a jednej noci, čo je voľné spracovanie baletu Nikolaja Rimskij-Korsakova - Sherezáda. Táto skladba v dobe, keď vznikla, bola skutočne unikátnym dielom, prevádzajúca relatívne „mladú“ skladbu (Mozart má niekoľko storočí) do modernej rockovejšej podoby. V tom čase, stopáž bola na úrovni niečo viac než 20 minút, no pravdou je, že väčšinou na koncerte sa hrávala oveľa dlhšia, aj viac než 40 minút, čo bol super zážitok. Skladba bola podobná tejto, ovšem bolo oveľa viac nábehov (part III a V) a intermezzá (IV), takže postupne sa skladba veľmi dynamicky vyvíjala. V tejto „skrátenej“ verzii sú „dve nábehy“. Ak niekto má náhodou nahrávku, iste dajte niekde na net, sú to naozaj skvostné artefakty našej hudby. Dynamické spracovanie, gradovanie deja, vyvrcholenia, to je proste zážitok počuť. Len naozaj ťažko sa hľadá zrovnanie vo svete s týmito naozaj skvostnými dielami.

Poďme ku skladbe Piesne z kolovrátku. Táto skladba je unikátna svojou kompozíciou tým, že sú v nej tri krátke skladby, úplne odlišných žánrov a pritom plynulo prepojené, od jednej k ďalšej. Toto je naozaj niečo veľmi originálne a neviem o inom diele u nás (okrem CM), kde by som takýto skvostný experiment našiel. Vo svetovej hudbe iste môžete spomenúť v modernej ére Queen a skladbu Bohemian raphsody, ale to je trochu o inom. Kvalita Hammelovho spevu je výborná.

A dostávame sa ku skladbe eufónoia (v básni to znamená určité zvukové opakovanie), ktorú mnohí nemajú radi alebo jej vôbec nerozumejú. Áno, je to Vargovo dielo – psychedelická skladba. Je to určitá hra na emóciu. Ak túto skladbu počúvate nahnevaní, smutní, počas jesenného „depresívnejšieho“ počasia, tak hneď túto skladbu vnímate úplne inak. Keď prídete ku koncu, k vodopádu, tak potom nasleduje krásny orgán, ktorý presne dokazuje túto „ideu“. Buď tú skladbu vnímate ako maximálne lezenie na nervy a po „útoku“ s vodopádom napokon príde k „normálnej“ hudbe, alebo to vnímate ako určité graduované „napätie“, emóciu, tenziu psychiky, rozpoloženie, ktoré vodopádom graduje, vykresľuje od malého bezvýznamného, čo postupne prerastá, približuje sa, vstupuje do hlavy až emócia (vec rozhorčenia) graduje, no a potom príde uvoľnenie, prijatie správy, pravdy, zmierenie, „milostivosť“, prijatie zmeny ... a to je prekreslené tým orgánom. Čiže Varga presne vedel čo robí a zámerne to tak komponuje. Ono celá skladba je zámerne tak komponovaná, tak atypická a zámerne je to na albume konvergencie, „blíženie sa k niečomu“ a nie na albume divergencie, ak to môžem tak hrubo povedať. Hra na „útek“, stupňovanie „lezenia na nervy“ a potom blíženie, príchod k určitému bodu, cieľu, smeru, to je to čo tým psychedelickým prejavom chcel Varga asi povedať.

Na záver, zhodnotenie tohto skvostu slovenskej tvorby nemôže dopadnúť inak než povedať, že je to za 5 hviezdičiek, proste skvostné dielo a doporučujem vypočutie.

reagovat

13.03.2009 nowhere_man
5 stars

Takž po dlhšom čase sa vraciam k recenziám. A vraciam sa s recenziou na Konvergencie. Je pravda, že sa o tomto albume rozprávajú samé superlatívy... a je to pravda! Toto dvojalbum som po prvom vypočutí ohodnotil slabšie ako debut CM. Avšak ako sa mi potvrdilo skúsenosťami, najviac ma oslovuje hudbe (až na výnimky), ktorá prepukne v plnej sile až po viacnásobnom počutí. A CM to splnili.
Úvodná PF je naozaj krásna skladba a ja som konečne zistil, odkiaľ som poznal frázu "sneh priletí...". Inštrumentalistické pasáže sú krásne, myslím, že Fero Griglák musel vtedy šokovať svojou hrou na gitaru. Na Slovensku mu neviem nájsť konkuretna, okrem Andreja Šebana.
Mojou najobľúbenejšou skladbou je Šeherezáda. Krásna klasická vec, ktorá nemá chybu. Dočítal som sa, že je "krátka" kvôli stopáži LP, na koncertoch ju hrali aj 45 minút. To teda musela byť pecka, škoda, že neexistuje záznam.
Piesňe z kolovrátku sú niečo ako preddavok k Zelenej pošte. Myslím, že Hammel ja dosť podceňovaný, ale je to naozaj úžasný spevák. Nehovoriac o tom, že v časti Tvoj sneh spieval Fero Griglák, myslím, že aj on by mohol spievať viac, má pekný hlas.
Záverečná Eufónia je... neobvyklá. Na jednej strane antihudba, na druhej úžasná technika. Vždy, keď chcem niekoho naštvať, vypečiem mu Eufóniu a je hotový:-).
Konvergenice sú naozaj majstrovským dielom. Asi preto sa stále striedajú na prvom mieste najlepších slovenských albumov všetkých čias s Dežovým Modrým vrchom a Zvonkami od Prúdov.
reagovat

nowhere_man @ 13.03.2009 11:50:32
Ospravedlňujem sa za chyby, budem si dávať väčší pozor.

Mohyla @ 22.02.2021 17:23:29
Nowherák - >> odkaz

nowhere_man @ 23.02.2021 12:21:52
Mohyla: myslel som si, že to išlo len cez crowdfunging, teda pre tých, čo sa na to poskladali. Takže dobre vedieť, že je to stále zohnateľné. Ale skôr mi išlo o to, že ja všetky albumy už mám, ktoré sú obsahom boxu, s výnimkou tých rarít. Tak som chcel vedieť čo sú to za raritky, v akej kvalite a tak. A potom sa rozhodnem.

19.11.2008 dynasty21
5 stars

Marian Varga.U mna osobne a mozno nie je len pre mna najkultovejsia postava slovenskej hudobnej sceny.Album Konvergencie exelentne hudobne dielo, ktore je uplne niekde inde ako cela popova slovenska hudobna scena.Tazko sa mi hladaju slova, ktorymi by som opisal tento hudobny skvost.Namiesto zbytocnych bezduchych slov sa ponorim hlboko do tonov konvergencii a slova necham na inych.Stacilo by len napisat ocarujuce.
reagovat

10.02.2008 Johndensmore
5 stars

Skvelý album Collegium Musicum - Konvergencie, pre niekoho vyžívanie sa a pre niekoho šponovanie nervov

Nedeľné ráno a púšťam do éteru Collegium Musicum pri raňajkách. Moje vyžívanie sa v sólach Mariana Vargu prerušia hlasy rodiny : vypni to! Ide mi to len na nervy. Je to velmi okrajový žáner a pod.
Nuž, dnes je strašne málo vyvolených, ktorý poznajú jazyk tejto hudby. Našťastie k nim patrím a dokázal by som ju počúvať stále dokola (čo aj robím). Celý album sa skladá z troch megasongov alebo súit a zopár krátkych pesničiek. Úvod patrí suite P.S. 1972 kde sa kombinuje sviatočná atmosféra s Vargovými psychedelickými sólami. Najviac si užijete ale vyvrcholenie (teda siedmu časť tejto suity).
Podľa mňa najpodarenejší kúsok albumu je Suita po tisíc a jednej noci. Prvá časť patrí klávesom a pripomína akoby horskú atmosféru. Hudba prechádza ako by do barokového štýlu s príklepmi bubníka Dušana Hájeka. Skladba sa ku koncu začne stupňovať a z jemnej melódie sa tu zjavia Griglákové gitarové sóla. Druhá časť je pomalou ale o to viac dynamickou parádou. Tretia časť už začína mať "hustú atmosféru". Tentokrát vyniká Fedor Frešo so svojou bassgitarou. Tiché pasáže vypĺňa Varga svojimi Barokovými vyhrávkami. Štvrtá časť je návrat na začiatok ale v gitarovej podobe. Krásna flamenco gitara ma vždy fascinuje. Ukončí ju ale drsné sólo a prechádzame do vyvrcholenia - piatej časti v ktorej sa predvedú všetci muzikanti. A koniec patrí opäť tichej časti.
Po dvoch megasongov nasleduje aj zopár krátkych. Prvý je Prelúdium, ktorý je úvod ku krásnej Piesni z kolovrátku so spevom Pavla Hammela. Krásna romantická skladba, ktorá odmäkčí každé ženské srdce. Po nej nasleduje Interludium I s bicími Dušana Hájeka a Interludium II so stredovekou atmosférou. Druhá spievaná skladba Tvoj Sneh má až popový nádych. Jaskynná Interludium III strieda akoby španielsku Interludium IV. Choral - kostolné organy so spevom Hammela.
Koniec albumu patrí poslednej suite a to je Eurofonia. Je to už kompozícia na štýl Pink Floyďáckej Atom Heart Mother. A ku koncu už fakt ide o to vydržať dokonca. Všetku túto hustú atmosféru zakončí kostolný organ.

reagovat

PaloM @ 10.02.2008 09:59:33
Chcel som sa zdržať, no mýliť si Eufóniu s Eurofóniou by si fanúšik Vargu nemal. "Eurofónia" nám na Slovensku bude znieť od 1.1.2009 tak, že privedie moju peňaženku do psychedelickej prázdnoty. A to si k tomu nemusím ani Eufóniu púšťať.

20.01.2008 PaloM
5 stars

Po prečítaní predošlých recenzií mi nedalo neozvať sa s mojím pohľadom na vec. Toto 2LP som prvýkrát počul ako 16 - ročný študent gymnázia r.1973 a nahral som si na kotúčovú pásku spolu s organovými skladbami od Bacha. Konvergencie som neskôr kúpil v predajni OPUS, po reedícii, už ako VŠ študent. Pre mňa je to totálna art rocková klasika, absolútne vyvážená, všetky 4 skladby (strany pôvodných LP) sú kvalitou rovnocenné. Jeden z prvých titulov novovzniknutého OPUSu, hudobníci sa mohli realizovať aj v Experimentálnom štúdiu Slovenského rozhlasu v Bratislave, čo sa prejavilo najmä v Eufónii (Varga). Konvergencie sú pre mňa zvukovo najfarebnejším dielom Collegia Musica. Úvodná P.F.1972 je veľmi optimistická, vítajúca Nový rok - artrocková koleda. Práve začlenienie Detského zboru Slovenského rozhlasu považujem za geniálne a vždy sa teším na ich nástup: "Sneh priletí, sneh odletí, koledu stromček nám hrá..."
Na túto detskú riekanku Varga výborne nadviazal na Divergenciách, kde opäť vianočná skladba s detským zborom a klavírnym sprievodm Mariána patrí k najkrajším piesňam, čo zložil. Nasleduje Suita podľa Korsakovovej Šeherezády, úžasná svojou energiou, kontrastnými tichými pasážami, super gitarou vtedy objaveného 17 - ročného Grigláka.
V Piesňach z kolovrátku som vďačný, že sa Fedor takmer zdržal spevu a väčšinu zvládol Hammel.
Toto je pre mňa najtajomnejšia skladba, s akousi vnútornou mágiou, niečo nedopovedané.
Eufónia je experiment, zvukové "hľadačstvo", určite sem patrí a určite dobre, že Marián týmto smerom veľmi nepokračoval. Pre mňa celé dielo bez diskusie za 5.
reagovat

04.04.2007 Wenzl
4 stars

V ruce držím reed.CD a mám radost,že jsme se dočkali.Moc pěkně provedené(jen ta malá písmenka),ale honem k muzice.Pokusím se si uchovat nadhled a být maximálně věcný.Skvostný úvod,kdy Varga předvádí v plné parádě co umí...zážitek,ale po chvíli mě osobně rozladí doslova skřehotání dětského sboru(textu není dobře rozumět),nevadí netrvá to dlouho,dá se to vydržet.Rozhodně tento moment působí rušivě,holá instrumentálka by byla lepší.Varga se opakovaně vrací k původnímu motivu.Potlesk vás vtáhne do "živé" časti tohoto dílka a vy ani nepoznáte sebemenší rozdíl v kvalitě hry nebo zvuku.Jedním slovem fantazie.Pořád se mi vybavují ti ELP.Spojitost tu jistě je a řekl bych,že není záměrně skrývána.Hudba příjemně plyne a napětí stoupá v očekávání co přinese druhý disk.
Úvod je excelentní kytarovka,pak následuje řada velmi lehce stravitelných tracků,se zpěvem i bez(pravda,Hammela moc nemusím,ale...)Vadí mi ovšem absolutní zešílení tónu,které se tu na poměrně dlouhou dobu objeví.Improvizace na volné téma není tím správným označením,protože improvizace vypadá jinak,tohle je tak trochu útok na nervovou soustavu.Nic méně ven vás vyvedou opět již ukázněné melodie varhan.Závěrem...první disk je ukázkou skvělého výkonu celé kapely.Je to plné nálad gradací i překvapení.Ty děti bych osobně vynechal.Na druhém disku zažijete tzv.dobré i zlé.Uslyšíte místy nudný zpěv v nudné melodické lince,uslyšíte ovšem i King Crimson,Oldfielda sputnik na oběžné dráze,čisté šílenství,ale taky obrovskou dávku super muziky.
reagovat

Mirek Kostlivý @ 05.04.2007 00:00:00
Silně se přimlouvám za to, aby se kritická stať týkala pouze dané LP (Supraphon), SP (Panton) a 2LP desky (Opus), nikoliv celého kompletu, zvláště když jednotlivé skladby jsou mezi sebou pomíchané, a přitom každá z nich má svojí samostatnou rubriku na těchto stránkách. V bookletu k 2CD je také dobrý popis, i když s chybou, u skladby If You Want To Fall chybí jedna hvězdička ...
Když by vyšlo nějaké 2(3)CD od Pink Floyd, taky by jsme přeci nemluvili o jedné jejich desce, zvláště když by tam vedle 1. Barrettových věcí bylo např. album The Wall.
A tvrzení, že jsme v roce 1971 mohli slyšet na albu Konvergence hudební úryvky jako u Mike Oldfielda je úsměvné. Jeho 1. album Tabular Bells vyšlo až v roce 1973, tak to je stejné tvrzení jako že na desce Beatles slyšíme Pearl Jam.
Mike Oldfield sice již hrál v roce 1970 na desce Kevina Ayerse Shooting at the Moon, ale ten kdo zná Soft Machine a canterburskou scenu mi potvrdí, že tato hudba má k jeho pozdější tvorbě hodně daleko.

Wendy @ 05.04.2007 00:00:00
Já nejsem klasický recenzent.Jsem posluchač a předkládám své dojmy.Základní vzdělání jsem ukončil,tudíž vím,že mazi tímhle Vargou a tamtím Oldfieldem je odstup.Snažil jsem se jen vyjádřit co vše je tu ke slyšení.Řekněme např.podobnosti.Šedesát mi není a rozhodně mě nebaví se pitvat v podrobnostech,kde a kdy si kdo s kým náhodně vrznul.Způsob oslňování jednosměrnými vědomostmi jde mimo mě.Nakonec,držím v ruce co držím.Tehdy jsem se dostával ke každé muzice dost složitě a byl jsem rád,když jsem urval něco na magneťák.Dnes mám kačky tzn. můžu si koupit co libo jest.Logicky mám tedy některé věci jako komplet v ruce poprvé.Jsem otevřený posluchač,sjíždím black,death,trash,doom metal,core,emo,ambient i klasiku.Mám naposloucháno!Tohle je můj názor na současné "opusácké" KONVERGENCIE a finito.

jiří schwarz @ 10.08.2007 12:12:58
Ještě k poznámce Mirka Kostlivého. Sohlasím, a považuju trochu za nešťastný ediční čin, když Opus sešoupl 2 tituly pod název jednoho (např. reedice 1. a 2. alba Pink Floyd se jmenovala jinak než obě alba - vydáno jako A Nice Pair). Konečně, jestli Konvergencie připomínaj něco s Floydů, tak je to rozsahem a některými postupy (nikoli zvukově) spíš 2LP Ummagumma z r. 69.
A jinak ještě k citacím vlivů či souputníků - nejen ELP ale i začátky The Nice.

15.03.2007 r3plicator
5 stars

Mám 16 rokov a o Collegiu som sa dopočul cca pred pol rokom... Mal som dve ich pesničky (Suitu po tisíc a jednej noci a Strange theme) Konvergencie sa ku mne dostali počas tohto týždňa. Dojmy boli absolútne úžasné - ako to, že som tak dlho o tejto kapele vôbec nevedel?

Prvý disk je prakticky bezchybný - úžasné kúsky If you want to fall a Strange theme (síce so slabšími textami) sú doplnené o PF 1972 z pôvodného LP Konvergencie s nádhernou, rozprávkovou atmosférou. Druhý disk disponuje mojou milovanou Suitou - voľným spracovaním hudobných tém Rimského-Korsakovovho baletu Šeherezáda. Piesne z kolovrátku považujem za najlepší song celého albumu, no trochu ma irituje príliš jemný a čistý Hammelov spev. Eufónia ma nijako obzvlášť nechytila za srdce, radšej teda priamo preskakujem na legendárnu Ulicu plnú plášťov do dažďa, ktorá je pre mňa akousi hymnou Collegia.

Nádherný album nesúci sa v duchu ELP, s príjemnými momentami, no trochu prestrelenou dĺžkou. Nielen na slovenské pomery naozaj vynikajúci kúsok.
reagovat

moonySK @ 15.04.2010 19:14:05
Pozor!!! Nemýl si debut s Konvergenciami!!! Konvergencie pôvodne vyšli na 2 LP, obsahovali iba "PF 1972", "Suita po tisíc a jednej noci" a "Piesne z kolovrátku" plus "Eufóniu". Piesne "If You Want to Fall", "Strange theme", "Concerto In D" sú z debutu Collegium Musicum (1970) a piesne "Hommage á J.S.Bach" a "Ulica plná plášťov do dažďa" sú z eponymného singlu z toho istého roku. Myslím že tú verziu Kovergencií, čo si počul, bolo "zremasterované" 2CD ktoré obsahovalo všetko čo som napísal. Neboj, tak isto som bol zmätený, lebo mám bohužial takú istú verziu z roku 1992, ktoré vydal OPUS, socialistická československá firma, ktorá v roku 1992 nemala ani ponatia o remasterovaní pásov na CD a tak isto o albume Collegium Musicum, ktoré vyšlo ešte v Supraphone v roku 1970, lebo OPUS ešte neexistoval. Pre objasnenie si zožeň knihu Mariána Jaslovského "Collegium Musicum", kde sú podrobnosti. Vrele odporúčam. Nazdi!

PaloM @ 15.04.2010 20:42:06
Reakcia na moonySK: v tom čase, keď OPUS vydal spomínané 2CD, bol som šťastný ako blcha, že to vyšlo a houby mi záležalo, v akej zostave to 2CD je. Za komoušov platne OPUSU s rockovou muzikou boli často vydávané ako roztváracie obaly, čo nebolo bežné v ČSSR. Tak by som nekecal o neremastrovanom Opuse.
Keď sme pri tom, ani slovo si nespomenul, že kompletné remastrované Collegium Musicum vyšlo k Vargovej "60".
>> odkaz
Pripomínam, že obracať sa priamo v reakcii na akéhosi r3plicator spred 3 rokov je hovadina.

moonySK @ 16.04.2010 22:07:44
PalinkoM: Prepáč že som ťa urazil, a o celej tej remasterovanej edícií viem, dokonca vlastním disky On a Ona, MV & Collegium Musicum a samozrejme Konvergencie. Ale musím uznať že majú horší zvuk ako to 2CD z ´92. Inak, keď už sme pri tom, prečo potom OPUS nemohol vydať už všetky CD? Vydali iba Konvergencie, Marián Varga a Collegium Musicum a Collegium Musicum live? Teda aspoň o ostatných neviem. Ale ďakujem za rozhovor. Pre tvoje pochopenie som chcel iba objasniť tomu chlapcovi, ktorý to už asi nebude čítať, to vydanie. Na dátumi recenzii nepozerám.

09.05.2005 Pady
5 stars

Pro mě naprosto zásadní album nejen českolovenské ale i světové hudby. Člověk může jenom žasnout nad lehkostí se kterou si Varga, Frešo a spol. pohrávají s tóny. Myslím není moc co dodat... Snad jen, že je škoda jak málo lidí tuto nádheru (ve srovnání s populární pseudohudbou) zná.
reagovat

05.10.2004 peto
5 stars

Konvergencie je absolutná klasika medzi rokovou hudbou. Nahrávka vznikla v období nastupujúcej normalizácie keď mnohí umelci mali problém nahrať singel a nie to ešte 2 LP. Pre informáciu treba uviesť že skladby Hommage a Ulica plná plášťov . . . vyšli povodne na EP (Panton 1970) a Concerto in D, Strange Theme, If you want to fall vydané na LP (Supraphon 1970). Originálne 2LP Konvergencie sú z OPUSu. Tento 2CD je vlastne komplet oficialnych Collegiovských nahrávok v rokoch 1970-1971 Konvergenie sú na Slovensku určite na prvom mieste. Keby bola vtedy iná doba . . .keby keby. . . tiež Blue Effect, Flamengo
reagovat

03.09.2004 Petr Hrdina
5 stars

Podle mýho názoru je to hodně silné album. Já jich tedy moc nemám, ale stačí mi to. Je to výborná psychedelie velice kvalitně zvládnutá instrumentálně. Jsou to prostě mistři umělci a nebojím se to proto hodnotit pěti hvězdičkama.
reagovat

17.08.2004 Dave
3 stars

Album Konvergencie kapely Collegium Musicum je důkazem, že i v socialistickém Československu se dal tvořit progresivní rock typu ELP. Trio ukázalo že umí udělat výbornou muziku, plně srovnatelnou s britskou scénou (a to hráli téměř současně s jejím začátkem!).
Bohužel zde si chalani vzali trochu větší sousto. Na cd téměř neuvěřitelná stopáž je totiž místy docela nudná, některé části bych snad i nazval vatou. Většina songů obsahuje zbytečné pasáže, ?Suita po tisíc a jednej noci? je zbytečně rozvleklá, ?Eufóniu? (experimentování, pazvuky) bych vyhodil úplně? Prostě úsloví ?méně je někdy více? je zde naprosto na místě.
Ale dosti bylo hanění. Cd 1 je nabyté výbornou muzikou a nemám větších výhrad. Nápaditá, místy hodně svižná hudba a například dětský sbor v ?PF 1972? je naprosto dokonalý. S druhým cd je to trochu horší, především tady se objevují neduhy zmiňované výše. Ale ?Piesne z kolovrátku? působí téměř pohádkovým dojmem, za zmínku stojí i krásný zpěv. Jedná se určitě o nejlepší skladbu z druhého cd. Album končí slavnou ?Ulicou??, kde naprosto vynikly Vargovy kvality.
Kapelu jsem nezažil v dobách její největší slávy, ale hudba se mi líbí, i když by mi mohl někdo vyvracet moje názory. Album hodnotím jako dobré.
reagovat

Koxo @ 27.04.2009 14:43:05
Vieš, to je tou nešťastnou reedíciou, pretože ty tu píšeš v podstate o 3 albumoch ako o jednom. Preto to na teba pôsobí tak, ako to pôsobí.
Ale nie je to tvoja chyba, je dobré že si si to vôbec vypočul, aj keď podľa tvojej reakcie máš bližšie k popu ako Progu, Art rocku a psychedelickým experimentom :)
.
Takže len chcem napraviť tú hrubú chybu vydavateľa:
- (EP) Hommage.../Ulica... - Prvá skladba z prvého CD a posledná skladba z druhého CD je vlastne singel z r. 1970
- (LP) COLLEGIM MUSICUM - druhá, tretia a štvrtá skladba na prvom CD je album Collegium Musicum z r. 1970, ktorý sa mi v pôvodnom stave bohužiaľ nikdy nedostal do rúk (ostatné mám:)
- (2LP) KONVERGENCIE - a konečne posledná skladba na prvom CD a prvé tri z druhého CD to sú vlastne 4 (štyri) skladby, ktoré pôvodne vyšli na 2 LP Konvergencie v r. 1971, pre svoju minutáž bola každá skladba samostatne na jednej strane vinylovej LP.
Je to síce od vydavateľa veľmi pekné že zhromaždil toľko materiálu, ale vidím, že niektorých z vás týmto riadne doplietol.
Takže to nie sú žiadne naťahované a bezúčelné minutáže, atď...
.
Všetko sú to vzácne skvosty československého art rocku, ktoré takto vyšli ako 3 albumy v jednom :)

PaloM @ 27.04.2009 19:46:40
Ty Koxo, ak reaguješ na príspevok 5 rokov starý, ten človek tu s veľkou pravdepodobnosťou už nechodí. Mám tiež túto 2CD verziu a novú si kupovať nebudem. Je to všetko pravda ako to OPUS domrvil, vtedy som bol ale šťastný, že to vôbec vydali - pri vtedajšej jeho politike rozpredávať archív klasiky na lacné cédéčka do hypermarketov. Kto to ešte nemá, už pomaly sa vypredávajú krásne remastre Collegia, vydané k Vargovej "60".

11.08.2004 jiří vejprava
4 stars

Je to moje puberta, díky Vargovým "klasikám" jsem se dostal k normální rockové, ale i tzv. vážné hudbě - naučil se vnímat a poslouchat - a neustrnul na Gottech a Vondráčkových a jiných srágorách tehdejší i pozdější doby. "Ulica plná plášťov..." mne ještě dnes dostává a vůbec - hraje-li M. Varga v Praze, nelze si to nechat ujít. A že mu za všechno dík!, i když o tom neví... J. V.
reagovat

vejprava.m@quick.cz @ 21.09.2006 00:00:00
Jestli se dostane má zpráva autoru Jiřímu Vejpravovi prosímaťmne kontaktuje na mé adrese vejprava.m@quick.cz

Detail hodnocení alba (hodnoceno x)

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 17x
Petr Gratias, dynasty21, r3plicator, PaloM, Johndensmore, nowhere_man, Olda94, tykeww, rudka, Streamer, Mohyla, Petr59, lover-of-music, luk63, jiří schwarz, ripo
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 4x
Wenzl, EasyRocker, bullb
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 1x
Dave
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 1x

Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Video

» Progboard TV

Diskografie Collegium Musicum


copyright Progboard | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to GoogleIkonky

Rock Shock Hudba 2000