Collegium Musicum - Collegium Musicum

Collegium Musicum - Collegium Musicum - tracklist alba, hodnocen?, recenze

1970

Tracklist:

Strana 1:
1. IF YOU WANT TO FALL (13:25)
(Marián Varga / Peter Saller)
2. STRANGE THEME Pt. 1 (4:45)
(Marián Varga / Peter Saller)

Strana 2:
1. STRANGE THEME Pt. 2 (8:50)
(Marián Varga / Peter Saller)
2. CONCERTO IN D (12:40)
(Joseph Haydn, arr. Collegium Musicum)

(total time- 39:40)

pozn.: Album vyšlo také na 2CD Konvergencie
(Opus, 1992)


Obsazení:

Marián Varga - organ, klavír, čembalo
Fedor Frešo - basová kytara, zpěv
Dušan Hájek - bicí, perkuse
Rastislav Vacho - kytara
Komorní orchester diriguje Vladimír Popelka.

 
02.11.2015 Zaphirus
5 stars

Collegium Musicum. Boli časy, keď som ich hudbu vôbec nechápal, ba čo viac, priam som ju až neznášal. Bola na mňa v období troch rokov akosi viac komplikovaná, než bolo pre moje uši optimálne. V tej dobe som totiž veselo koketoval s metalom typu Judas Priest (Defenders of Faith) a Helloween (Walls of Jerocho). To boli albumy, ktoré som točil až do zodratia. Collegium tak bolo pre mňa akosi neprístupné a príliš vzdialené. Až do okamihu, kedy som o nejakých 11 rokov nevidel záznam z koncertu, ktorý vtedy dávala STV2, v zostave s F. Griglákom a M. Valihorom. Asi poznáte ten pocit, keď dostanete facku bez prípravy.

Tak nejak som sa vtedy cítil i ja, už od prvých tónov koncertu. Zrazu sa to celé akosi zlomilo a ja som začínal chápať, že o čo tu sakra ide. Koncert som si užil a samozrejme som bol prinútený týmto zážitkom napočúvať Collegium od piky.

Zrazu mi skladby ako If you want to fall prišli nesmierne živé a silné, a dokonca Frešov spev výborný, možno pre tú jeho civilnosť, aj keď on sám tvrdil, že spieval skôr z donútenia. Mne to tam proste pasovalo.

Čo ma však posadilo do kolien, bola skladba Concerto in D. A možno i vďaka Mariánovi Vargovi som potom časom zosilnil záujem i o vážnu hudbu. Zrazu mi tá komplikovanosť striedaná s navonok disharmonickými vsuvkami prišla nesmierne príťažlivá, už len z toho dôvodu, že som sa časom pristihol pri tom, ako pri ďalšom každom vypočutí tam počujem niečo iné a nové.

Nakoľko vlastním edíciu kde sú tieto skladby v rámci Konvergencií, je pre mňa ten prísun kvality najväčší. Myslím, že tak silný materiál sa už nikdy nepodarilo skompletizovať.
reagovat

Zaphirus @ 02.11.2015 12:31:50
13 rokov - oprava :)

PaloM @ 02.11.2015 13:43:08
No, je to fajn, že máme ďalšieho fanúšika Collegium Musicum. Nechápem, prečo ale v krátkom texte si narobil veľa chýb: preklepy, gramatika, pravopis.
Požiadaj prosím niekoho z moderátorov, aby Ti text opravili.
Neber to v zlom, no na 99% sa tu všetci snažia písať spisovne, tak to tak robme aj naďalej.

Zaphirus @ 02.11.2015 13:55:34
Dakujem za nazor. Ospravedlnujem sa, posnazim sa do buducna chyby neopakovat.

Jardo @ 02.11.2015 14:27:52
Klenot artrocku, niet čo dodať.

ruprecht @ 02.11.2015 15:30:38
Gunslinger? Též dělal chyby.

POsibr @ 02.11.2015 16:53:37
vitaj na stranke Zaphirus, pis dalej, dobra hudba si zasluzi chvalu. ja som sice CM na chut nikdy neprisiel, niektore pasaze vsak potesia aj mna (a moje zvukovody) a viem sa ciastocne stotoznit s nadsenymi reakciami :)

a co sa tyka pravopisu a gramatiky, nemas v texte o nic viac chyb ako PaloM vo svojej vlastnej recenzii tohto albumu nizsie (dokonca tvrdenie "narobil vela chyb" povazujem za nezmysel). moznoze ti uslo par ciarok a "perkelpov", ale to je v poriadku. stylistiku sa rozoberat ani neoplati, kedze vo väcsine pripadov je vyrazne autorska/subjektivna :)

Martin H @ 02.11.2015 19:38:34
Zaphirus: Slušně napsaná recenze, doufám, že budeš pokračovat v psaní dál. Chybami se nenech rozhodit, ty děláme víceméně všichni.

PaloM @ 02.11.2015 20:04:20
POsibr: táto reakcia je osobne len pre teba.
Nikto tu nechce nikoho odrádzať, ani rozhádzať. Na rozdiel od teba. Bola to tiež moja prvá recenzia a mňa poučili, že tu treba sa snažiť o určitú úroveň. Vzal som si to k srdcu. Takže nebanalizuj.
Slovného balastu je plný internet. Tak aspoň na Progboarde sa snažme aspoň trošku o kultúrnu úroveň.
Týmto stránkam som v minulosti venoval veľa času a kus srdca ako moderátor. Tak snáď mám právo láskavo, otcovsky poučiť nováčikov, keď to asi dnešní moderátori nestíhajú...

A ďakujem autorovi recenzie za pochopenie. Vzhľadom na jeho zameranie na skupiny, ktoré si zapísal v profile, teším sa na ďalšie recenzie.

POsibr @ 02.11.2015 20:20:53
PaloM: vidim, ze si to zobral ad hominem, nebolo to tak mienene :) jednoducho konstatujem, ze horenapisana recenzia vôbec nema "vela chyb", minimalne o nic viac, nez tvoja (kde tiez nevidim ziaden.. slovny balast??). kazdy robi chyby a tato recenzia, podla môjho nazoru, splna akukolvek kulturnu uroven, ktoru tu pozorujem (nebanalizujem, mne miestny kolektiv pride sympaticky)

otcovsky, moderatorsky poucuj, ja Ti to pravo neberiem, len podla mna to poucenie musi byt vecne a opravnene. takisto ako obvinenia, ktore si voci mne zniesol, ze chcem niekoho odradzat (predsa som napisal autorovi, ze pis dalej...), ci rozhadzat (nikoho nerozhadzujem, len som sa, myslim opravnene, zastal autora)... čus a mier priatelu, odteraz sa venujem len hudbe :)

PaloM @ 02.11.2015 21:06:17
OK, v poriadku.
Iba si uvedom, že medzi mojou a tvojou reakciou uplynuli tri hodiny a niekto z moderátorov opravil v texte chyby. Keby to tu aspoň napísal, bolo by to vyjasnené a nemusela byť táto diskusia. Dodatočne by to však mohol urobiť.
Je to problém, že raz zadaný text si už autor po sebe nemôže opraviť. Prístup k editovaniu majú iba moderátori.

hejkal @ 03.11.2015 06:10:12
Opravil som to ja, žiaľ, nenapadlo mi, že to bude viesť k zbytočnej slovnej prestrelke. Ospravedlňujem sa, že som to neoznámil, odkedy sa moderátorstvu aktívne nevenujem a na progboarde moc nie som, zabúdam, že aj technické veci sú terčom diskusií. Nabudúce si dám pozor.

Zaphirus @ 03.11.2015 17:02:20
Rozhodne si dam do buducna pozor. PalaM chapem a Hejkalovi tymto dakujem. Urcite este nejake recenzie pribudnu :)

bullb @ 04.11.2015 10:57:05
Vzhľadom na "prvotinu" LP, môžem len hodnotiť 4.
R.Vacho určite nie je Griglák. Avšak, tak ako bolo vyššie spomenuté, ďalší mladý fanúšik Collegia (teším sa). Už len pozvdych, hudba "mého mládí".

01.08.2015 Snake
4 stars

CD Opus /2007/ 91 2771-2

Na podzim roku 1970 už toho měli chlapci z Collegia docela dost za sebou. Vítězství v beatové části Jazzuniverziády, vystoupení na festivalu Jazz Jamboree ve Varšavě a v neposlední řadě první malou desku. Když tedy přišla nabídka k natočení regulérního alba, nedělali drahoty a dostatečně vyhraní z častého koncertování sfoukli to za tři dny, 26.- 28. října 1970.

Na svůj dlouhohrající debut kapela zaznamenala velmi ambiciozní materiál. Sice "jen" tři kousky, ale pěkně natažené tak, jak se na správný art rock sluší a patří. Ve skladbách If You Want To Fall a Strange Theme se vedle Collegia blýskne dechová sekce - tehdy to tak prostě frčelo - a ve skvělých variacích na motivy Haydnova Concerta in D pro změnu komorní orchestr. Collegium Musicum se v té době prezentovalo spíš tvorbou instrumentální a angažmá sólového zpěváka by tedy postrádalo smyslu. Skladby If You Want To Fall a Strange Theme však zpěv vyžadovaly a postarat se o to musel basista Frešo. Byť se do toho zrovna dvakrát nehrnul. Podle mého však výsledek dopadl dobře, za uši mě to netahá a vzpomenu - li si na debuty podobně zaměřených Triumvirat, nebo Wallenstein, ani tam to se zpěvem nebyla žádná hitparáda.

A teď pár poznámek k jednotlivým skladbám : Na třináctiminutové If You Want To Fall líbí se mi její úvod a závěr. Melodie i zpěv jsou fajn a díky dechařům je to takové slavnostní a trochu pompézní. Zamlouvá se mi i bluesem šmrnclé kytarové sólo, ale pak přijde trochu chaotická instrumentální část. Vargova hra je na mě trochu moc disonantní a baskytarové sólo dlouhé.

Strange Theme má třináct a půl minuty a je postavena na podobném vzorečku, jako skladba předchozí. Tedy s trochou zpěvu v úvodu a závěru písně a s živější instrumentální pasáží uprostřed. První sólo má Marián Varga a tentokrát je k posluchačům daleko "přívětivější", než v předchozím případě. Druhé sólo - a znovu bluesové a výborné - střihne si Rastislav Vacho.

Vrcholem desky je pro mě jednoznačně závěrečné Concerto in D. Momenty, kdy jsou slyšet jen varhany s orchestrem jsou kouzelné, ale když to obě tělesa rozbalí full forte, jde o naprosto jedinečný zážitek. Originální předlohu neznám a je mi docela šumák, co si Varga vypůjčil od Haydna a co třeba od Mozarta, ale jako rockerovi mi tahle adaptace přijde hóóódně povedená. Ovšem nebyl by to Marián, aby ani sem neimplantoval trochu toho kvílení a disharmonie, ale pořád drží se to v mezích, které jsem ochotný akceptovat.

Hodnocení bych viděl zhruba mezi tři a čtyři, ale protože kapelám z československých luhů a hájů občas malinko nadržuji, přivřu obě oči a lupnu tam čtyřku.


reagovat

PaloM @ 01.08.2015 19:44:08
Snake, výborne, potešil som sa pri čítaní.
Tu je autorstvo predlohy Haydnovi priznané, takže v poriadku.
Spomínal som pred 7,5 rokmi v mojich pokecoch, že som bol sklamaný z originálu koncertu pre klavír a orchester. Odvtedy som napočúval veľa klasiky a kúpil som si CD s 3 koncertami od Haydna pre klavír a orchester. Sklamaný už nie som.
Varga a vrzganiny - dizonancie, to je jeho umelecký podpis. Bez toho by to nebol Varga a keby čokoľvek zahral dokonale bez zkreslení, to by už nebol on.

hejkal @ 03.08.2015 08:03:21
Collegium je asi jediná československá skupina, ktorú fakt, že žeriem. Aspoň niektoré albumy. A kukám, že recenzií som jej moc nedoprial. Až mi zvýši čas, napravím. Z albumu sa mi najviac páči If you want to fall.

Snake @ 03.08.2015 09:31:59
Děkuji za vaše názory. Collegium Musicum považuji za žijící legendu a chtěl jsem ji trochu oprášit a připomenout.

tykeww @ 03.08.2015 19:57:45
První album Collegia jsem si už hodně dlouho nepustil, je to docela chyba, protože i když se přehlíží, je to skvělá hudba a hlavně ono Concerto in D je úžasné. Taky jsem neslyšel Haydnův originál, a ani po tom netoužím, lepší než od Vargy to nebude :)

Jarda P @ 04.08.2015 06:47:29
Samostatný debut nemám, 3 skladby z něj mám na 2CD verzi Konvergencií, jejíž kvalitu tím ještě povyšuje.

PaloM @ 04.08.2015 08:07:37
Jarda P: na spoločnom 2CD s Konvergenciami a prvou EP platňou je debutový album kompletný, to sú tie tri skladby.

K istým poznámkam o Haydnovi: viem, že to nemyslíte zle, ale on si zaslúži veľkú úctu. Zložil vyše tisíc diel a drvivá väčšina sú to geniálne skladby. V dávnej minulosti som ho prehliadal, v porovnaní s Bachom, Mozartom a Beethovenom sa mi zdal nevýrazný a nudný. To preto, lebo som nepoznal jeho skladby.
Len na príklad, zložil vyše 100 symfónií a tie veru nestoja v tieni 40 Mozartovych.
Množstvo komorných skladieb znie rovnako sviežo a optimisticky ako Mozartove. Atď.
Ten motív, čo prevzal Varga do Concerto in D, je len jedna z troch či štyroch častí klavírneho koncertu. Je fakt, že je to najkrajšia melódia z celku.

Jardo @ 04.08.2015 12:57:32
Výborný album, výborná skupina. CM je náš národný poklad.

19.01.2009 nowhere_man
5 stars

Môj prvý album Collegia Musica. Hneď ako som si ho prvykrát pustil, tak som ostal žasnúť s otvorenými ústami, niečo podobné som dovtedy nikdy nepočul. Odvtedy som prepadol zvuku hammondiek a progresívnemu rocku. Takže pre mňa prelomové album, ktoré ma uviedol do sveta progresu aj keď už v tom čase som mal za sebou najprogresívnejšie obdobie Deža Ursinyho.

PS: K prvému albumu sa samozrejme počíta aj EP Hommage a J.S.Bach...
reagovat

19.01.2008 PaloM
4 stars

Toto je môj prvý pokus o recenziu na Progboarde, takže budte ku mne milostiví... Od Collegia som prvé vlastnil 2LP Konvergencie, k tomuto albumu som sa dostal okľukou: Najprv som mal singel s Concertom in D, skladba bola rozdelená na obe strany, nenávidel som nútené rozdelie počas kvílivých Hammondiek a pulzujúcej basy. K celej LP som sa dostal až cca 7 rokov po vydaní, bola nezohnateľná na Slovensku, lebo vyšla ešte v Supraphone, pred vznikom Opusu. Zamenil som ju s kamarátom za čosi iné. Bola riadne zodraná kryštáľovou prenoskou. No ja som ju "dodral". Najskôr ma zarazil v If You Want To Fall Frešov predmutačný chlapčenský hlások, to som však strávil. Nekritizujem, asi spev bola pre mňa jediná slabina tejto platne, avšak Vargove nápady a hra ma dostali. Nechtiac, skôr v podvedomí som vtedy porovnával Collegium s ELP: na Grega samozrejme Fedor nemal. Druhú skladbu Strange Theme mám v duchu spojenú s neakým dokumentárnym filmom o Bratislave, letecké zábery na mesto a to mi stále sedí. No a Concerto: všeobecne, neznášam úpravy klasiky, ale mám to rád od Vargu, Nice a Holanďanov (Ekseption po 5.LP a Focus). Toto je pre mňa najkrajšia "rocková klasika". Prinútila ma kedysi kúpiť si originálneho Haydna (tent koncert na LP z OPUSu v očakávaní ešte väčšieho zážitku - bol som sklamaný... Takže podľa popisu k hviezdičkám, "exceletné" to pre mňa nie je, 3.5 nemôžem, tak zaokrúhlujem na 4.
reagovat

24.09.2007 Johndensmore
5 stars

Vynikajúci album - Slovenský PINK FLOYD.
Už len úvodná baroková skladba je tak populárna prerábka že sa snáď nenájde milovník klasickej alebo progresívnej hudby ktorú ju nepozná - Hommage + J.S. Bach.
Druhá najlepšia kompozícia je podľa mňa If You Want To Fall a Strange Theme. Concerto in D je tiež známa vec pre maniakov tejto hudby.
Mariana Vargu by som prirovnal k Rayovi Manzarekovi alebo Rickovi Wrightovi a Fedor Frešo je najlepší slovenský bassgitarista. Dokazuje to aj unikátne sólo na bassgitare niekde pri konci skladby If You Want To Fall.
Proste 5 hviezdičiek.
reagovat

Zdeněk @ 24.09.2007 20:26:38
Collegium Musicum je zajisté skvělá kapela ale
co má společného s Pink Floyd to opravdu nechápu.

PaloM @ 19.01.2008 16:35:50
Johndensmore, prepáč, ale tvoje hodnotenie má veľa omylov. V prvom rade, Hommage a J.S.Bach nie je na 1.LP Collegia. Asi máš 2CD, kotré vydal opus a je tam 1.skladba z SP (Hommage), potom 1.LP, potom Konvergencie 2LP a končí to Ulicou plnou plášťov do dažďa (čo je B.strana SP s Hommage). Podľa mňa sú všetky 3 skladby rovnocenné, Concerto mám najradšej,
lebo je to z Hajdnovej klasiky (koncert pre klavír a orch.) Prirovnanie Vargu mi vôbec nesedí, lebo je to originálny "exot". Nikdy sa netajil, že sa inšpiroval klasickou hudbou a Keithom Emersonom z Nice a ELP - poznáš ich ? Frešo bol vtedy určite naj
SK basgitaristom, ale je tuž i mladá generácia špičiek.
Takže, prosím Ťa, keď píšeš recenziu, buď aspoň s faktami presný, nech to má úroveň (bez urážky).

cila @ 29.01.2008 18:54:19
Johndensmore - to je mladý chlapec začínajúci sa zaujímať o staršie veci z našej aj svetovej muziky. Na svojom blogu v Sme \"popúšťal\" už zopár takýchto nepresností. Sory, Johndensmore. :-)

Porculus @ 18.04.2009 00:44:31
Ja mam pocit ze JohnDensmore pozna par skupin ako Doors a Pink Floyd, a tam niekde sa to konci, cize prirovnava hudobnikov z Collegia k hudobnikom ktorych pozna. No a ti zrovna su niekde dost inde. Nemusime mu to mat za zle, to je v pohode.

PaloM @ 18.04.2009 06:07:32
Na to máme internet, aby sme si overili aspoň základné údaje, ktoré zo seba vypustíme. Ak ti niekto povie, že Hendrix hrá na gitare ako George Harrison, či Jon Lord na Hammonde ako Elton John, bude sa ti to páčiť ?

merhaut @ 18.04.2009 09:12:46
to, co napsal Johndensmore ale není údaj (fakta, zpráva), ale jeho názor (komentář), to jsou dvě naprosto rozdílné disciplíny pánové...

PaloM @ 18.04.2009 09:15:15
OK, veď o nič podstatné neide.

Detail hodnocení alba (hodnoceno x)

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 7x
Johndensmore, nowhere_man, Kanon, Hikoki777, Zaphirus, ripo, Mohyla, luk63
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 3x
PaloM, Snake, jiří schwarz
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Video

» Progboard TV

Diskografie Collegium Musicum


copyright Progboard | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to GoogleIkonky

Rock Shock Hudba 2000