Collage - Safe

Collage - Safe - tracklist alba, hodnocen?, recenze

1996

Tracklist:

01. The Winter Song (2:28)
02. This Time (6:15)
03. Cages Of The Mind I (0:44)
04. Cages Of The Mind II (6:09)
05. Stranded (6:29)
06. Eight Kisses (10:07)
07. One Of Their Kind (5:52)
08. Safe (7:28)
09. The Chanting (8:07)
10. Made Again (6:30)
11. Cages Of The Mind III (6:14)
12. I Will Be There (2:33)

(total time- 71:01)


Obsazení:

Robert Amirian – zpěv, vokály, akust. kytara
Mirek Gil – kytary
Krzysztof Palczewski – klávesové nástroje
Wojtek Szadkowski – bicí, akust. kytara (10)
Piotr Mintay Witkowski – baskytara

h o s t é:
Krzysztof Garbalinski – 12-str. akustická kytara (12)
Kamila Kaminska – vokál (6, 8)

 
04.04.2019 EasyRocker
5 stars

Tohle báječné polské sdružení kolem bubeníka Wojtka Szadkowského je tím nejvybranějším progovým zbožím, kterým nás opravdu bujná scéna našich severních sousedů obdařila. A tohle album? Doslova exkluzívní kousek.

Majestátně zadumané klavírní "zimní" intro zavádí mou mysl do nadoblačného dusotu This Time - Palczewského duchny, těžké jako bouřkové mraky, souzní s Gilovými laufy a Amirianovými poselstvími. Dohromady je z toho jasný hit. První dva dílce eposu Cages in the Mind nesou skvělé souznění Szadkowského akustik a nápaditých kláves v dokonalém zvukovém provedení. Stranded je čistokrevnou progrockovou erupcí a příjemně rockovým oživením před desetiminutovými hody Eight Kisses, kde jsou alfou a omegou emoce, obnažené až na samou hranu možného. Amirianovo hrdlo a nekonečný oceán kláves objímají, hladí, léčí. One of Their Kind je křehkou kráskou, vznášející se na pevném collinsovsko-banksovském podnosu. Jedním z vyvrcholení je bezpochyby titulní skladba. To, jak Collage umí propojit sílu hlasu, kytary a klávesy, je zcela mimo moje chápání, dostat na sedm minut tolik rozkošných zákoutí a léčivých pramenů... A protože mají pocit, že to rozhodně nestačilo, pokračuje se v jízdě králů i v The Chanting. Křehké intro a přechod do čistokrevné hackettovské suity. Zavřít oči a oddat se nelidskému výkonu hlavně Szadkowského i Amiriana. V lehce elektronických konturách se snáší i Made Again - jako nejjemnější brabantské sukno. Skoro ambientní pokoj a božské Amirianovo hrdlo, to je třetí díl Cages of the Mind. I Will be There, uzavírající řadové album, je dalším Palczewského pomníkem. A máte-li bonusovku, pak vězte, že nepopsatelné jsou i bonusové hody The Winner Takes it All (ne, nejde o cover Abby!). To, co tu předvádí mr. Amirian a celé osazenstvo, se věru neslyší denně. Přitom bez jediné špetky útočnosti a agrese...

Vrcholová přehlídka, překypující až po okraj nápady, ošetřená navíc produkcí křišťálovou, snad bez jediné vady. Vedle monolitu Moonshine se tohle dílko rozhodně nekrčí, ale důstojně a hrdě se vypíná. U mě to strká do kapsy i 90% provařených žánrovek. Panowie, polecam!
reagovat

john l @ 05.04.2019 09:30:52
Nezbývá než souhlasit. Moonshine z trůnu Safe zatím nesesadila.

Mayak @ 05.04.2019 10:09:36
EasyRocker : ... pekná výpoveď, vnímam to obdobne a palec hore, díky ...

EasyRocker @ 05.04.2019 10:29:20
Díky moc, Progboard opět ukázal svou užitečnost, bez zdejších nadšených recenzí mnoha zástupců polské scény bych se k nim třeba nedostal. Internet je sice mocný, ale času není nekonečno.

horyna @ 05.04.2019 12:14:03
Deska na vícero poslechů, ale za tu námahu to stojí.

PaloM @ 05.04.2019 14:07:57
Pred pol rokom sme diskutovali na tému Collage a nemám čo dodať. Takže vďaka Ti za recenziu a vždy ma poteší, keď niekto napíše o Poliakoch. Ako vraví klasik Braňo: Poliaci sú dobrí!

EasyRocker @ 05.04.2019 17:50:46
Ano, teď si uvědomuju, jak ohromný potenciál Poláci mají. Vždycky tam byla tradice, ale teď se do toho opřeli mocně.

10.02.2018 john l
4 stars

Divím se proč tenhle progresivní skvost tady nemá ještě žádnou recenzi? Ani takoví borci na polskou scénu jako jsou Mayak, Horyna, Brano a Palo se do jeho rozboru nepustili. Přitom předešlé dílo Moonshine si zaslouženě své ostruhy už dávno vydobylo. Jenže Safe je trochu jiné. Aspoň mě tak připadne. V mých očích působí o poznání uzamčenějším a nepřístupnějším dojmem. Texty jsem nestudoval, ale nedivil bych se, kdyby se jednalo o vzájemně propojenou koncepci. Největší překážkou alba je jeho délka. Ta není oproti Moonshine tolik rozdílná, ale na displeji nepůsobí seřazení většiny dlouhých skladeb v jednom sledu za sebou moc dobře. Váže posluchače k nezbytné soustředěnosti a nechce mu dovolit, aby si při nějaké krátké vsuvce, nebo instrumentální parafrázi mohl myšlenkově odskočit.

Navázat na tak bezvadné album jako bylo Moonshine je těžké. Safe není horší, je AŽ druhé a příliš složité. A vlastně zůstalo taky nepochopeno, načež ukazuje jeho nižší hodnocení. Mě trochu připomíná Arenovské Contagi on, které je taky mistrovským dílem, ale Visitor a Immortal už nedokázalo nikdy přebodovat.
Přes všechny výhrady zůstává Safe dost dobrým rozlučkovým albem Collage a Gilovy melodie spolu s Palczewskiho mohutnou klávesovou stěnou zní pořád stejně úchvatně. Zvuk už není tolik pompézní, zato výraz Roberta Amiriana se k Hogartovské mimice až nebezpečně přibližuje. To nemá být narážka, spíš upřesnění, jak jsou karty rozdány.
reagovat

Mayak @ 10.02.2018 10:39:11
Vo všetkom podstatnom súhlas,"Safe" je ešte stále výsledkom vrcholnej chémie a invencie pôvodných COLLAGE. Máš do značnej miery pravdu, že ide aj o ideovú kontunuitu s predošlým kultovým "Moonshine" (bavili sme sa o tom raz po koncerte kapely v Krosne s Mirkom Gillom a Piotrom Witkowskm, aj oni to tak formulovali). Už som to tu skôr spomínal - Collage mali vtedy problém/smolu, že nemali kontrakt s nejakým veľkým vydavateľským labelom a že propagácia albumu na celoeurópskej a svetovej úrovni bola pomerne slabá. (Nielen) pre mňa je tento album stále zo zlatého fondu "neoprogu" a TAKMER rovnocenný s "Moonshine" ...

horyna @ 02.10.2018 07:49:53
Tohle je těžká poslechovka. Je potřeba desce věnovat nějaký čas, aby vám dokázala vyplavit všechny ty překrásné momenty, kterými je doslova přecpaná. Já se od ní včera nedokázal odtrhnout. Poslechl klasicky odpoledne celou a pak se k ní vracel několikrát po sobě a opakoval ještě večer dokola začátky skladeb.

Všechny jsou velmi osobité, ale šestka...nádhera.

S recenzí tak souhlasím pouze částečně. V žádném případě není Safe slabší než Moonshine. V melodice a invenci jde ještě dál. Jednotlivé sladby jsou rozvrženy ok, zvuk je super, dynamika úžasná, vokál bezkonkurenční a sametově teplý a kytara a bicí - to se musí slyšet a nad vším trůní ten jejich originální zvuk kláves Krzysztofa Palczewski.

Nebýt internetu, tak tuhle kapelu a vůbec muziky z Polska nikdy neobjevím. V devadesátých letech propagovali naše časopisy jen Dream T., Queensryche, Fates Warning, snad Marillion a 70-tkový art.
Přitom je muzika podobných dnešních kapel daleko invenčnější, než všichni novodobí DT a jim podobní.

Polsko je zkrátka zemí, v níž se progresivní muzice daří a ta kvalita je slyšet.

PaloM @ 02.10.2018 09:10:33
horyna, to je super, že ťa chytili Poliaci.
Verím, že sa dostaneš spätne do minulosti - Neemen, SBB, Budka Suflera

horyna @ 02.10.2018 10:09:04
Ahoj Palo: u starších nahrávek mám jazykovou překážku. Anglina mi víc vyhovuje😀 kapely které uvádíš, používali hlavně mateřštinu, je to tak?

Brano @ 02.10.2018 11:07:02
horyna,tých kvalitných poľských kapiel je neuveriteľná spústa.Skús Naamah,Arlon,After...,Albion,Tale Of Diffusion,Abraxas,Osada Vida,Archangelica,Nemezis,Retrospective,Exodus...ak máš rád jazz-rock tak Klan,Laboratorium,Extra Ball...môžeš sa upočúvať až do bezvedomia :-).

PaloM @ 02.10.2018 11:17:28
To je zaujímavé, ja zase preferujem materinskú reč u Poliakov, aj u Talianov. U Maďarov tiež, lebo v angličtine majú príšerný prízvuk (čsť výnimkám).
Na otázku - Skrzek s SBB spieva poľsky aj anglicky. Asi podľa toho, kde hrali. Niemen mal zmluvu s CBS na štyri albumy, tie naspieval po anglicky.
Podstatná časť jeho diskografie je v poľštine.
A Niemen často používal texty významných poľských básnikov, takže tu je rodná reč prirodzená.
Podobne ako u nás Mišík - Hraběk, Kainar atď.
Budka Suflera, tam Ti stačí počuť prvé dva albumy a tie sú v poľštine.
Ja to beriem asi takto. Poliaci sú Slovania a asi preto mi je ich hudba veľmi blízka, k tomu patrí aj rodná reč. Aj neo prog poľské skupiny, keď spievajú anglicky, cítim v speve niečo tak isto bližšie, akúsi "slovanskosť".
Neviem to popísať, proste Poliaci a ich hudba mi je tak blízka ako hudba a rodná reč z územnia Českej republiky. Niekde v ďalekej minulosti vznikol prazáklad týchto pocitov v pragénoch :-)

PaloM @ 02.10.2018 11:19:21
oprava: Hrabě, Václav Hrabě samozrejme :-)

horyna @ 02.10.2018 13:34:29
Nebudu mamonář (vždyť už stejně jsem s těmi stovkami cd doma) a do dalších- nových kapel chodit nechci. Snad občas se nějaká vyjímka vyskytne, ale... říkám si proč. To nejde uposlouchat.
Ale co by mne zajímalo-jak jsi například ty Braňo, nebo někdo jiný, a kde, objevil takovou hromadu běžně neznámých kapel????? To je máš všechny v origo, nebo jen brouzdáš po Progstreaming a testuješ??

Brano @ 02.10.2018 14:30:39
horyna,tu sa nejedná o mamonárstvo,ale o lásku k hudbe.Samozrejme,že všetko čo som tu menoval nemám origoš CD,to by som musel byť Babiš a vlastniť agrofert :-).Jednoducho keď ma niečo zaujíma,tak idem do hĺbky,chcem zistiť čo najviac informácii,stáva sa zo mňa lovec a prebúdzajú sa vo mne praveké inštinkty statných samcov ktorí lovili mamutov :-)...A poľské CD sa dajú nakúpiť veľmi lacno,stačí si urobiť výlet do Poľska a v ústredí Metalmindu sa dajú nakúpiť cd kus za 2.50 až 3.50 euro.Ak zoberieš viac,dá sa s nimi krásne dohodnúť.Ďalej treba pravidelne sledovať e-shopy,rôzne výpredaje a tam sa dostane človek za pár eur k takým klenotom,až sa mi niekedy hlava z toho zakrúti.

horyna @ 02.10.2018 17:44:46
Díky za vysvětlení, jsi hold profík a detektiv. Ty ceny jsou parádní, nechal bych tam majlant 🤣 ale...musel bych to předem slyšet.

Brano @ 02.10.2018 17:54:51
V Katowiciach,v Metalminde to bolo dosť dobrodružné,pretože sídlo a kancelárie mali na jednom mieste a sklad na opačnom konci mesta.Teda som sa nabehal.Vypátrať to bola priam detektívna práca...ale aspoň budem mať na staré kolená na čo spomínať :-).

Brano @ 02.10.2018 17:59:07
Inak,Poliaci v Metalminde boli zo mňa dosť vyvalení,asi sa každý deň nestretávajú so Slovákom,ktorý by bol taký fanatik do ich hudby(najmä neo-progu).Bolo na nich vidieť,že im to lichotí...

horyna @ 02.10.2018 18:43:36
Fanatismu je u nás třeba, hold to jsou ti srdcaři

vmagistr @ 03.10.2018 09:06:58
S diskutovaným albem a s hudebními otázkami obecně nesouvisející reakce jsem promazal, northman a yngwie nechť si toto upozornění vyloží jako vážné varování - poslední dobou se mazáním vašich nevhodných komentářů zabývám opakovaně. Věnujte se prosím raději hudbě.

EasyRocker @ 14.03.2019 19:11:21
Tak tohle dílečko dnes objednáno!! Tak natěšenost největší, páč Moonshine je opravdu fantazie.

Detail hodnocení alba (hodnoceno x)

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 1x
EasyRocker
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 3x
kaktus, john l, PaloM
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Video

» Progboard TV

Diskografie Collage


copyright Progboard | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to GoogleIkonky

Rock Shock Hudba 2000