Naposledy přidané reakce na recenze

Budgie - Squawk

Budgie - Squawk

Recenze: legolas | 4 stars

Reakce uživatele merhaut:

Přidám přepis dávného rozhovoru z roku 2009 pro Spark:

Malá zpověď Anduláka zakladatele

Nejraději mám přípravu rozhovorů s muzikanty, kteří mě vyprovázeli na cestě k hudební dospělosti. Je to pokaždé svátek, mít možnost zeptat se na pár věcí někoho, kdo se před 35 lety na mě zuřivě smál z plakátu a jehož alba patřila k vzácným pokladům asfaltových sbírek.

Zákládající a dnes jediný původní člen BUDGIE, Burke Shelley je nejen muzikant s hlubokým zářezem v rockové historii, ale i pamětník a účastník dob, kdy v muzice nic nebylo nemožné.

Škoda, že čas nedovolil zodpovědět všechny otázky. Není všem dnům konec, a věřím, že v Retru v Praze bude možnost u Burkeho zjistit, jak to bylo s produkcí alba METALLICY, jestli opravdu část rodiny pochází z Polska, a co ze současné scény poslouchá...

---

Burke, jsi poprvé v Česku, proto využijeme příležitosti, a zeptáme se tě i na historii. OK?

OK.

BUDGIE jsou pro heavy metal jednou ze zásadních stylotvorných kapel, která doslova kovala dějiny.
Můžeš trochu zavzpomínat na jaké muzice jsi jako teenager vyrůstal?
Šedesátá a raná sedmdesátá léta, byla to opravdu tak výjimečná doba, kdy téměř každý kluk chtěl být muzikant?
V šedesátých letech jsem byl nejvíc inspirován BEATLES. Při jejich hudbě jsem se učil hrát a psát skladby. BEATLES ostatně ovlivnili miliony mně podobných lidí, kteří se rovněž chtěli stát hvězdami. Poslouchal jsem i ROLLING STONES, SPOOKY TOOTH, JOHN MAYALL´S BLUESBREAKERS, JIMI HENDRIX a mnoho dalších. Vedle BEATLES mi ale nejvíc dali LED ZEPPELIN, protože těm se podařilo dostat do rockové hudby heavy sound.


První dvě alba BUDGIE produkoval Rodger Bain. Prý upřednostňoval živé hraní i ve studiu.
Bylo to tak? A jak vzpomínáš na spolupráci s ním a jako moc ovlivnil typický sound BUDGIE?
Které studiovky si osobně nejvíc považuješ? Je nějaká taková?
Prvních pět alb bylo natočeno stejným způsobem. Nachystali jsme si kompletní muzikantské vybavení ve studiu, kam jsme všechno dotáhli, a natočili jsme kompletní instrumentální základy bez vokálů. Jedině ty se dotáčely. Tímhle způsobem nám to fungovalo nejlépe. Snažili jsme se vše dotáhnout až do puntíku. Co se týče naší spolupráce s Rodgerem Bainem, pracovalo se nám spolu výborně. Bylo to dáno tím, že velice dobře rozuměl novému heavy soundu, který jsme se snažili tvořit. Mé nejoblíbenější album BUDGIE je „You´re All Living In Cuckooland“.

BUDGIE vždycky byla kapela, která to uměla na pódiu rozbalit.
Na která památná vystoupení obzvláště rád vzpomínáš?
Na klubovou sérii v Barceloně v raných 70.létech, anebo na obrovský opakovaný úspěch na festivalech v Readingu v osmdesátých, či americkou Atlantu v devadesátých?
Anebo jiná?
Máš pravdu, že jsme na pódiu hodně živelná kapela. Vždycky jsme si živé hraní užívali tělem i duší. Rád sice vystupuju i na velkých festivalech, nejraději ale mám menší klubová vystoupení, protože zde máme lepší zvuk a bezprostřední kontakt s našimi fanoušky. V podstatě je mi jedno, o jaký koncert se jedná, vždy do toho jdeme jako kapela s maximálním úsilím a nasazením. A užívám si to, nemůžu jen tak stát, když hrajeme nějaký hodně dobrý riff, to se vždycky začnu celý kroutit. Za nejlepší akci bych považoval turné po Polsku v roce 1982. Bylo to prostě něco neuvěřitelného.

BUDGIE hráli s interprety jako JUDAS PRIEST, DIAMOND HEAD, OSIBISA, THIN LIZZY, MOTT THE HOOPLE, NAZARETH, MONTROSE, CAPTAIN BEYOND, OZZY OSBOURNĚ a jistě i dalšími.
Na koho rád vzpomínáš, s kým se dobře pařilo?
Nejsem nějakým šíleným vyhledávačem takových pařících akcí. Myslím si tedy, že nejsem dostatečně kvalifikovaný na to, abych to mohl hodnotit. Raději nechám hodnocení dalších kapel někomu jinému.

BUDGIE byla první opravdu tvrdá rocková kapela, co pronikla za železnou oponu. Série koncertů v Polsku v roce 1982 se stala i pro nás tady v komunisty ovládaném Československu něčím neuvěřitelným.
Jaké byly tvé tehdejší pocity z návštěvy „jiného“ světa, měli jste tehdy možnost pohovořit s polskými fanoušky? Bylo něco, co tě obzvláště šokovalo?
A tušili jste, jak jste byli populární zde za plotem?
Polsko v roce 82 nám skutečně otevřelo oči. Viděli jsme policii, jak se s nikým nemazlila a procvičovala si prostná s obušky. Taky jsme byli neustále pod dohledem, pár „nenápadných“ nám bylo furt v patách. Fanoušci byli, přes to všechno, naprosto fenomenální. Tak zaujatí naší hudbou a tak doslova zažraní do každého našeho vystoupení, že se to muselo navždy uložit na čestné místo v mém srdci. Miluji je všechny. Od té doby, co komunisti vypadli, se nálada hodně uvolnila a taky se všechno hnulo směrem na západ. Nicméně fanoušci zůstali pořád stejně věrní naší muzice. Velice často se setkáváme s Poláky, kteří byli na některém z koncertů ze zmiňovaného turné. Je to neuvěřitelné, když mi popisují, jaký efekt na ně tehdy naše vystoupení mělo.

Pojďme do současnosti.
Na co se můžou fanoušci v pražské Retro Music Hall těšit? Co například vedle staré dobré klasiky uslyšíme ze skvělé "You're All Living In Cuckooland"?
Moc se na vystoupení v Praze těšíme a můžu ti slíbit, že fanoušci mohou očekávat malé rockové zemětřesení a hodně bouřlivou noc plnou hudby. Určitě mohu příznivcům slíbit, že uslyší skladby z tohoto alba. Kromě toho zazní i starší materiál.

Jak se dostal k hostování s BUDGIE kytarista Craig Goldy? Prý ti ho doporučil Paul Cox? Kytara je pro BUDGIE zcela zásadní, jak se Craig vypořádal zejména s odkazem Tonyho Bourgea, a co nového a svého do live soundu BUDGIE přinesl?
Máš pravdu, že jsme si vypůjčili Craiga Goldyho z kapely Ronnieho Jamese Dia. Je to vynikající hráč a neměl vůbec žádný problém, aby zanechal svoji stopu v naší tvorbě.

Díky za rozhovor, a ať BUDGIE zboří Retro Music Hall.

---

Technická poznámečka. By mě zajímalo, kdo na těch všech pokoncertních dýcháncích muzikantů vlastně účinkoval? Nikdo se k nim nehlásí, Bourke není zdaleka první :-) JM


Otázky připravil Jaromír Merhaut, Bourkeho vyzpovídal a vše přeložil ....

» ostatní recenze alba Budgie - Squawk
» popis a diskografie skupiny Budgie

Budgie - Squawk

Budgie - Squawk

Recenze: legolas | 4 stars

Reakce uživatele merhaut:

Squawk (1972)
Burke si nacpal plnou hubu žiletek, a kolegové opižlali takřka všechny ozdůbky. Řekl bych, že barevné hravé Andulce zmodralo peří a narostl ocelový klofák. A ubylo okatých Sabatů.
To vše platí pro 2/3 alba. Neukotvenou třetinu zabírá „Rolling Home Again“ a´la rozšafný domácký McCartney, zlehka načrtnutá, akustická „Make Me Happy“ a psychedelická „Young Is A World“. Dvojka BUDGIE posunuje kapelu k vlastnímu výrazu.

JM pro Spark 2009

» ostatní recenze alba Budgie - Squawk
» popis a diskografie skupiny Budgie

Pattern - Seeking Animals - Prehensile Tales

Pattern - Seeking Animals - Prehensile Tales

Recenze: jirka 7200 | 4 stars

Reakce uživatele merhaut:

Před měsícem jsem o tomto albu psal recku pro Spark. Dal jsem maximální počet hvězd. Vyšla v čísle 6/2020:

NOVÁ VLNA PROGROCKU

PATTERN-SEEKING ANIMALS
Prehensile Tales

Proč by nemohl současný prog bavit a současně fungovat jako kompostér? Ne, nezbláznil jsem se. Jen jsem se při poslechu „Prehensile Tales“ blaženě usmíval. A proč kompostér? PATTERN-SEEKING ANIMALS pracují podobným způsobem – staré odřezky proměňují v živinu nového pokolení.
Album „Prehensile Tales“, vydané jen deset měsíců po debutu, je zvláštní svou kombinací novovlnné a artrockové „estetiky“. Americké kvarteto, personálně ze tří čtvrtin provázané se SPOCK’S BEARD, hraje ve složení: Ted Leonard (hlavní vokály a kytary), Jimmy Keegan (bicí a vokály), Dave Meros (basy) a John Boegehold (klávesy). Nebojí se míchat osmdesátkový new wave sound/rytmiku s mellotrony/varhanami i kytarovými sóly jako vystřiženými z katalogu progresivního rocku sedmdesátých let. A tak hned na úvod „Raining Hard In Heaven“ nasadí parafrázi „Billy Jean“, v „Why Don't We Run“ vyskočí vzpomínka na novovlnnou parodii „Mexican Radio“ od WALL OF VOODOO, a „Soon But Not Today“ vyzdobí jak vánoční stromeček: názvuk Howeovy kytara ze „Soon“, troška keltštiny, vaudeville, riff, jazzrock, disharmonie, baroko, BEATLES, …. nestíhám psát, co deset sekund, to nový nápad – a vůbec neva, že občas odněkud opsaný
Jeden by řekl: nemají úctu k tradicím, druhý namítne: konečně někdo, co po 1001 nekopíruje velké vzory, ani se nenechá vtáhnou do širokého kalného koryta postprogu, kde musíte lovit mřenky hluboko pod líně se valící hladinou...
Po dlouhé době něco progrockového, kdy nejsem schopen předjímat příští sekundy/minuty Muzika, jaké se hladový progrocker nemůže nikdy nasytit.

Jaromír Merhaut ******

» ostatní recenze alba Pattern - Seeking Animals - Prehensile Tales
» popis a diskografie skupiny Pattern - Seeking Animals

Budgie - Squawk

Budgie - Squawk

Recenze: legolas | 4 stars

Reakce uživatele EasyRocker:

Ale jinak jako úzkostní-depkař mám na to být magor papíry.... tak třeba někdy mi přeskočí... :)

» ostatní recenze alba Budgie - Squawk
» popis a diskografie skupiny Budgie

Budgie - Squawk

Budgie - Squawk

Recenze: legolas | 4 stars

Reakce uživatele EasyRocker:

A jestli je to od mistra Pala, tak na to vezměte jed! Nebo třeba flašku :-))

» ostatní recenze alba Budgie - Squawk
» popis a diskografie skupiny Budgie

Budgie - Squawk

Budgie - Squawk

Recenze: legolas | 4 stars

Reakce uživatele chimp.charlie:

Palo, stvrzuji Tebou stanovenou Easyho diagnózou. Jen doplňuji, že po prostudování jeho výpovědi posuzuji jeho rozpoznávací schopnosti ve vztahu k hudbě jako plně zachovalé, schopnosti ovládací se však zřejmě blíží vymizení. Prognózu dalšího vývoje jeho osobnosti v tomto směru nicméně vidím jako nanejvýš příznivou, ochranného opatření netřeba :-) :-) :-)

» ostatní recenze alba Budgie - Squawk
» popis a diskografie skupiny Budgie

Budgie - Squawk

Budgie - Squawk

Recenze: legolas | 4 stars

Reakce uživatele PaloM:

EasyRocker: potvrdzujem Ti diagnózu a dávam pečiatku s plným ručením: si normálny.

» ostatní recenze alba Budgie - Squawk
» popis a diskografie skupiny Budgie

Budgie - Squawk

Budgie - Squawk

Recenze: legolas | 4 stars

Reakce uživatele EasyRocker:

Tyhle psychosociální (nebo spíš psychotické? :) ) vývody z hudby tu už byly milionkrát. Kravina mimo realitu. Já má doma vedle sebe Beethovena, soundtrack Gladiator, Jacksona, Prodigy, Nine Inch Nails, Nirvanu, Zepelíny, Sabaty, celou artrockovou a neoprogovou kohortu, Santanu, Weather Report, Flamengo, Elvise, Chucka Berryho. A jsem normální a spokojen.

» ostatní recenze alba Budgie - Squawk
» popis a diskografie skupiny Budgie

Budgie - Squawk

Budgie - Squawk

Recenze: legolas | 4 stars

Reakce uživatele Petr59:

"Budgie jsou ideálním řešením pro všechny nepřátele Pink Floyd, Yes a dalších jim podobných artrockových velikánů"
. . . Takovou ptákovinu jsem už dlouho neslyšel. V mé sbírce CD vedle sebe docela dobře vegetí komplet Pink Floyd, Yes i Budgie. A určitě si nemyslím, že jejich debut je lajdácký.
PS: Marně v mé mysli pátrám, jestli znám nějakého "nepřátele" Pink Floyd či Yes.

» ostatní recenze alba Budgie - Squawk
» popis a diskografie skupiny Budgie

Monkey3 - Sphere

Monkey3 - Sphere

Recenze: Konnie | 4 stars

Reakce uživatele Gerry:

Ufff...jsem dneska nějaký přepracovaný... Windmill už jsem nabízel minule ... tak zpět, nic jsem neřekl.... :-DDD

» ostatní recenze alba Monkey3 - Sphere
» popis a diskografie skupiny Monkey3

Monkey3 - Sphere

Monkey3 - Sphere

Recenze: Konnie | 4 stars

Reakce uživatele Gerry:

Konnie: Rádo se stalo, pokud budu moci, zase rád poradím.... nebo si poradit nechám :-)
A hned mi napadlo .... ze stejného ranku...znáš Windmill?

» ostatní recenze alba Monkey3 - Sphere
» popis a diskografie skupiny Monkey3

Pattern - Seeking Animals - Pattern - Seeking Animals

Pattern - Seeking Animals - Pattern - Seeking Animals

Recenze: jirka 7200 | 3 stars

Reakce uživatele Mayak:

Úplný súhlas s recenziou, Jirko. Ten experiment je milo-úsmevná záležitosť, ale hovorí niečo aj o Tvojej hravosti a bádavosti. Prvý album P-SA ma nechal ešte pomerne chladným, ten druhý počúvam oveľa radšej ...

» ostatní recenze alba Pattern - Seeking Animals - Pattern - Seeking Animals
» popis a diskografie skupiny Pattern - Seeking Animals

Campo Di Marte - Campo Di Marte

Campo Di Marte - Campo Di Marte

Recenze: Snake | 4 stars

Reakce uživatele Snake:

Cédéčko L´enigma della vita mám ve sbírce a album Metafora di un viaggio od Sezione Frenante se dá poslechnout z jejich profilu na bandcamp. Určitě ho zkusím.

» ostatní recenze alba Campo Di Marte - Campo Di Marte
» popis a diskografie skupiny Campo Di Marte

Pattern - Seeking Animals - Prehensile Tales

Pattern - Seeking Animals - Prehensile Tales

Recenze: jirka 7200 | 4 stars

Reakce uživatele jirka 7200:

Ahoj Danny! Podle recenzí, které sem vkládáš - Hiromi, Kotebel či Yazz Ahmed, jsem ani neočekával, že si tuto kapelu poslechneš.

S tvými připomínkami veskrze souhlasím. Deska Johna Boegeholda, potažmo Pattern - Seeking Animals mne nezaujala svým novátorstvím či náročností hudebních postupů, ale úplně jiným parametrem. Tím je skloubení hitparádové chytlavosti s neo prog rockovým světem. John B prostě využil své zkušenosti z psaní hudby pro TV a pro popové interprety a ty pak kouzelným způsobem spojil s rockovým světem.

To v konečném důsledku může být pozitivem i negativem a poměrně přesně to koresponduje s tvými výtkami.


» ostatní recenze alba Pattern - Seeking Animals - Prehensile Tales
» popis a diskografie skupiny Pattern - Seeking Animals

Budgie - Squawk

Budgie - Squawk

Recenze: legolas | 4 stars

Reakce uživatele dan:

To by jste se divili, kolik rockerů nemá rádo floydovskou hudbu.

» ostatní recenze alba Budgie - Squawk
» popis a diskografie skupiny Budgie

Pattern - Seeking Animals - Prehensile Tales

Pattern - Seeking Animals - Prehensile Tales

Recenze: jirka 7200 | 4 stars

Reakce uživatele Danny:

Jirko, četl jsem tvou recenzi hned, musel jsem si to ale poslechnout víckrát, abych nereagoval po zběžném seznámení.

Nemám na album úplně jednoznačný názor, členité skladby v něm mají své vrcholy i pády. Má obvyklá výtka, kterou vůči neo progu mám skoro vždycky: instrumentální části kvalitou převyšují ty zpívané. V instrumentálních pasážích je kapela mnohem odvážnější, ty jsou dobré, krásně expanzivní, plné zajímavých postupů... Když se začne zpívat, hudba se zjednoduší a všechno příjemně dráždivé zmizí. Např. v poslední skladbě Soon But Not Today se hned na začátku rozjede krásná a nepravidelná figura, do té, kdyby dokázali zasadit zpěv (není to jednoduché, ale řada kapel to dokáže), byla by to pecka - po chvíli se vše rozmáchlé ztratí a zpěv jede opět do nevýrazného podkladu. Pořád se to opakuje, posluchače to nemůže překvapit: když se muzika uklidní, ztiší a zjednoduší, tak víš, že za chvíli začne nasládlý zpěv... To je všudypřítomná šablona.

Není to ale špatné album, je jen trochu nevyrovnané. Jsem rád, že jsem se díky tobě s kapelou seznámil.

» ostatní recenze alba Pattern - Seeking Animals - Prehensile Tales
» popis a diskografie skupiny Pattern - Seeking Animals

Budgie - Squawk

Budgie - Squawk

Recenze: legolas | 4 stars

Reakce uživatele pinkman:

Dobrá deska, ne však zásadní. To nejlepší Budgie teprve připraví.

» ostatní recenze alba Budgie - Squawk
» popis a diskografie skupiny Budgie

Budgie - Squawk

Budgie - Squawk

Recenze: legolas | 4 stars

Reakce uživatele PaloM:

hejkal: samozejme. Nepoznám také rozporné osoby, čo nenávidia art či prog rock a milujú hard rock. Vyrastal som na zmesi prog rocku a hard rocku.
Takže takéto žánrové spektrum nemá vlastnosti hmoty a antihmoty.

» ostatní recenze alba Budgie - Squawk
» popis a diskografie skupiny Budgie

Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Radio

» Pustit radio
» Progboard TV

Facebook

Reklama


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000