Profil uživatele Mattty


Pro prohlížení profilu uživatele musíte být přihlášeni/zaregistrováni.

Recenze:

Opeth - In Cauda Venenum
2019-11-07

Opeth / In Cauda Venenum

3 stars

Na začátek bych rád napsal, že Mikael Åkerfeldt je podle mě skvělý skladatel a jeho čistý civilní hlasový projev (žádné zbytečné „kulervoucí výšky a podobně) se mi velmi líbí. Dále bych rád poznamenal, že desky jako Morningrise, Still Life a Damnation řadím mezi to nejlepší, co nám švédská scéna dala. Avšak při hodnocení této desky si dovolím se s vámi podělit o můj názor na čtyři poslední alba Opeth, který asi bude celkem nepopulární. Mně osobně změna žánru nevadila, další Blackwater Park, Deliverence či Ghost Reveries k životu asi nepotřebuji. Byl jsem u každé z posledních čtyřech desek Opeth velmi zvědaví, co předvedou. Zvlášť když jsem četl, že Mikael by rád nahrál album podobné prvním album Camel. Ukázalo se však, že to není opravdu moc jednoduché a ti hlavně kvůli tomu, že Opeth postrádají takovou tu hravost a schopnost udržet pozornost posluchače pomocí chytlavých melodií.

O In Cauda Venenum frontman prohlásil, že to bude velmi posluchačsky náročné album, což u mě znovu probudilo zvědavost. Při poslechu alba se ale až na můj vkus moc často nudím. Já osobně beru jako posluchačsky náročnou kapelu Van Der Graaf Generator, u poslechu Hamillovců se však nenudím, protože obsahují jeden prvek, který na In Cauda Venenum prostě nenacházím (snad jen v posledních dvou skladbách) a to je taková ta dramatičnost, kterou třeba nacházím i Gabrielovských Genesis. Zpět k Opeth, při poslechu některých písní se objeví i pěkné melodické motivy, ale místo toho, aby se rozvíjeli či aspoň zopakovaly, tak mizí v prázdnotě. A tady se vracíme k tomu, že posluchač po čase poslechu této desky ztrácí pozornost, což je škoda, protože podle mě je to nejlepší na téhle desce až na konci.

Takže abych teď chválil, Opeth podle mého přišli se čtyřmi songy, které si fakt nezaslouží upadnout v zapomnění. Lovelorn Crime je první z nich, krásná melancholie, která již zdobí můj playlist na dlouhé podzimní večery. Další ze skladeb, kterou mám velmi rád je Universal Truth, skvělé aranže a pořád se „něco děje“, tak to mám rád. Ale jako vyloženě nejpovedenější beru poslední dvě skladby – Continuum a hlavně All Things Will Pass, která ke pro mě rozhodně vrchol alba a jejíž skvělý konec vyzdvihuje velký počet fanoušků této kapely (stačí si přečíst komentáře pod touto písní na Youtube).

Při psaní těchto řádků mě napadla taková myšlenka, že Åkerfeldt, který si prý do nových písní vůbec nenechal mluvit nahrál toto album hlavně pro sebe (dovolil bych si to dát do podobnosti s letošní Tarantinovkou Tenkrát v Hollywoodu), což je postoj, který oceňuji, i když to podle mě není v diskografii Opeth nějaký zázrak.

» ostatní recenze alba Opeth - In Cauda Venenum
» popis a diskografie skupiny Opeth


Rush - Permanent Waves
2019-08-29

Rush / Permanent Waves

5 stars

Album, kterým kapela vkročila do let osmdesátých, se od předešlých desek odlišovalo. Songy jsou znatelně kratší (Natural Science má „jen“ přes devět minut, což je ani ne polovina 2112 či Cygnus X-I Book II z předchozího Hemispheres), což Geddy Lee zdůvodnil tak, že mu dlouhé písně připadaly jako už celkem klišé. Skladby též mají větší rádiový potenciál a taky, že tento potenciál byl využit - album se v Kanadě a ve Velké Británii umístilo na třetím a v USA na čtvrtém místě hitparád.

Úvodní The Spirit Of The Radio je krom Toma Sawyera a Fly By Night jediná píseň, kterou občas člověk zaslechne v českých rádiích (před nějakou dobou jsem v jednom nejmenovaném obchodním řetězci s vlastním „rádiem“ slyšel naprosto otřesnou cover verzi, kde jen zpěvák pěl do akordů hraných akustickou kytarou - žádné riffy, žádná reggae část). Kapela zde poprvé experimentovala s reggae, ale ne naposled, tyto experimenty provázely další tři alba.

Freewill je skvělá riffovačka s výborným Peartovým textem a opravdu zajímavým kytarovým sólem, o kterém Alex Lifeson přiznává, že je opravdu těžké k zahrání.

Jacob´s Ladder je progresivní věc, u které bych vyzdvihl obzvláště Lifesonovou kytarovou práci a tajuplnou atmosféru celé skladby. Text se zabývá paprskem světa pronikajícím mraky a vznikem pro nás viditelných paprsků světla, které jsou nazývané jako nebesky "Jákobův žebřík".

U Entre Nous byl po prvních dvou písních na albu třetím rádiovým singlem. Píseň je to chytlavá, i když ten refrén mi občas stoprocentně nesedí, jinak je to ovšem povedená pohodová skladba.

Different Strings: jediná skladba alba, ke které text psal Geddy a ne Peart, velmi se ale povedl. Křehká akustická věc, která vždy zahřeje u srdíčka.

Natural Science, nejdelší kus na albu, dílo opravdové progové práce s občasnými skoro až metalovými riffy. Skladba je velice výpravná a místy i experimentální. Zajímavostí je, že Machine Head demo ke své skladbě Days Turn Blue To Grey pojmenovali do závorky jako Natural Sciennce II, což jen nahrává k faktu, že nejen tato skladba, ale celé album a i Rush jako kapela celkově ovlivnili některé thrashové kapely (vzpomeňme třeba na cover „Anthem“ od Anthrax, nebo zmíním podruhé Machine Head a jejich cover „Witch Hunt“).

Toto album jsem si velmi rychle oblíbil, vokální linky jsou chytlavé, texty skvělé a nadání těchto tří muzikantů prostě úžasné. Ale jejich druhý zápis do rockových dějin (je obecně přijímané, že prvním zápisem bylo album 2112) měl teprve přijít.

» ostatní recenze alba Rush - Permanent Waves
» popis a diskografie skupiny Rush


Trouble - Plastic Green Head
2019-07-27

Trouble / Plastic Green Head

5 stars

Kapelu Trouble jsem objevil nedávno a hned mě okouzlily jak jejich melodické riffy tak melodický zpěv Erica Wagnera. Stačilo pár poslechů a toto album jsem si zamiloval. Úvodní Plastic Green Head je skvělý energický otvírák a spolu s následující The Eye napovídají, že kapela zde promísila své předešlé stoner metalové album se svými doom metalovými deskami, kterými se představili posluchačům v osmdesátých letech a pomáhali tak formovat doom metal jako žánr. Třetí v pořadí, skladba Flowers, je některými fanoušky brána jako odpovědí skupiny na pomalejší radio-friendly skladby grungeových kapel, jako například Alice in Chains. Nepostrádá chytlavost, melodii i hitovější ambice. Skladby jako Opium Eater, Hear The Earth a Another Day splňují to, co jsem popisoval u prvních dvou skladeb a všechny beru jako velmi povedené. Dá se říct, že celé albun provází melodie , které dlouho zůstanou v hlavě. To platí i pro krásnou baladu The Requiem. Následují dvě krátké skladby, Below Me a Long Shadows Fall. Album obsahuje i dva covery, jeden od Beatles a jeden od Monkees, které mě osobně se líbí, ale fanouškovské jádro těchto kapel nejspíš bude mít jiný názor. US bonus edition uzavírá skvělá, chytlavá a dobře stravitelná Till The End Of Times, která si podle mě zaslouží být na každé verzi této skvělé desky.

Trouble jsou podle mě kapela, která je v naší zemi skoro neznámá, avšak příznivcům melodičtějšího metalu by se mohla hodně líbit. I z vlastní zkušenosti můžu říct, že komu jsem doporučil toto album (a nebo stejně dobré, ne-li trochu lepší album eponymní), tak byl spokojený a chtěl slyšet více od této nedoceněné skupiny.

» ostatní recenze alba Trouble - Plastic Green Head
» popis a diskografie skupiny Trouble


Mastodon - Once More 'Round The Sun
2019-07-25

Mastodon / Once More 'Round The Sun

4 stars

Mastodon tímto albem následovali album The Hunter, hlavně co se otevřenosti k širšímu publiku a chytlavosti týče. A hlavně refrény zpívané Dailorem jsou opravdu chytlavé.

Otvírák Tread Lightly hned ukazuje, jak refrény budou líbivé a následující The Motherload je tak úžasně chytlavá a už po prvním poslechu ji nedostanete z hlavy. Videoklip k této skladbě je velice originální (jako všechny od Mastodon) a plný trendu zvaného twerking. High Road, první singl alba, má také výborný videoklip, vypravějící příběh mladého nerda, který se účastní jakýchsi cosplayových rytířských turnajů a stává se šampionem. Titulní skladba vás zve na vesmírnou cestu hlasem kytaristy Brenta Hindse. Z druhé poloviny bych vyzdvihl převážně Halloween se skvělým sólováním kytaristů na konci skladby a Ember City, která posluchače dostává do jiné dimenze.

Toto album já osobně hned po Crack The Sky od Mastodonu poslouchám nejčastěji a vždy mi přinese dobrou náladu, hlavně díky odlehčené atmosféře a zajímavým textům.

» ostatní recenze alba Mastodon - Once More 'Round The Sun
» popis a diskografie skupiny Mastodon


Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Radio

» Pustit radio
» Progboard TV

Facebook

Reklama


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000