Profil uživatele Bejvalej poloblb


Pro prohlížení profilu uživatele musíte být přihlášeni/zaregistrováni.

Recenze:

Giant - III
2019-03-19

Giant / III

3 stars

Na třetí desku profesorů melodického rocku musíme nahlížet v kontextu doby. Time To Burn i přes svoje neoddiskutovatelné kvality už tenkrát byla jedna z posledních žánrových desek, která vyšla na major labelu. Svět poblouznila vlna grunge a protože kravaťákům nejde primárně o hudbu, ale o zisk, byly všechny podobné soubory nemilosrdně vykopnuty na ulici. Jako by to nestačilo, ani odborný tisk se k těmto hrdinům své doby nepostavil čelem a často je zesměšňoval, parodoval a nenechal na nich nit suchou. Hrozná doba! Huff se logicky jako mnoho jeho kolegů z branže zaměřil na práci ve studiu a začal se živit jako studiový hráč a producent.

Skalní fanoušci ale na svojí oblíbenou hudbu nezanevřeli a na přelomu tisíciletí po ní byla docela slušná poptávka. Obrovský kus práce pro scénu odvedl italský label Frontiers, který vznikl roku 1996, systematicky podepisoval tyhle odpadlé soubory a umožnil jim vydávat nové desky a znovu se dostat do povědomí fanoušků. V současnosti do Frontiers mnoho lidí kope a používá hanlivé příměry. I když jejich současná produkce stojí někdy na hranici dobrého vkusu, nikdy jim nezapomenu jejich odvahu jít proti proudu a zainvestovat do ve své době mrtvých kapel. Všechna čest! Frontiers šli však ještě dál a často iniciovali znovuzrození dávno rozpadlých kapel. A právě mezi ně se řadí i Giant se svojí třetí deskou.

Obal tentokrát v pořádku, vévodí mu jakési starověké stavby. Potěší i návrat ke starému logu. Co nepotěší je absence Alana Pasquy. Giant tedy v triu za bohatého přispění externích spolupracovníků, ve svojí produkci s výpomocí od starého známého Terry Thomase. Booklet na rozloze dvanácti stránek obsahuje i texty.

Styčných bodů s debutem je víc, a tak album otevírá skvělé kytarové intro. You Will Be Mine jako by vypadla ze stroje času a dává vzpomenout, v jaké fazoně byla kapela před deseti lety. Těžko říct, v jakém poměru tu jde o skladby ze šuplíku a nově napsané. Nebudu se upejpat a řeknu, že následující Over You byla v době vydání mojí oblíbenkyní a je jí i dnes. Nakažlivě zpěvná linka s bohatými sborovými přiznávkami, krásnými harmoniemi a údernou slokou. První baladou alba je Don´t Leave Me In Love. Nápaditá a hojně klávesově podpořená písnička lehce pomrkávající po modernějších trendech v AOR. V další Love Can´t Help You Now se stroj na hity poprvé zasekává a kapela předkládá klišovitou kaši s tak nuceným refrénem, až to není hezký. Cosi se pokazilo i ve zvuku, najednou vymizel prostor a zvuk je plochý a nepříjemný.

Následující dvojice skladeb s podpisem Van Stephensona a Boba Farella vrací zvukovou kvalitu na správný level, ale skladby jsou kompozičně vyčpělé a nejsou hodny jména Giant. Nic na sestupném trendu nemění ani Oh Yeah z pera kapely, která by se spíš hodila do repertoáru raných Bad Company. Ovšem bez refrénu, ten je katastrofální. To křehká Huffova balada Can´t Let Go je přímo nádherná a vždy si jí pouštím dvakrát za sebou. Krása! Poslední song je překvapivě cover verze Bad Case Of Loving You od Johna Moon Martina. Sám jí vydal jako singlovku roku 1978 k albu Shots From A Cold Nightmare. Giant jí přepracovali k obrazu svému, funguje náramně a obstarává důstojný závěr poměrně rozpačitého alba.

Smíšené pocity. Na jedné straně radost z alba po mnoha letech a na druhé nevalná kvalita některých položek. Postrádám i bohatší kytarovou hru. Kytara jako celek je upozaděná a na povrch se dostávají klávesy. A to mi u kapely, která má ve svých řadách tak famózního hráče jako Huff, přijde kontraproduktivní. Třetí deska se tak stává nejslabší nahrávkou s božským Danem Huffem, protože na dalším albu nejen že nezpívá, ale ani nehraje!
Procentuální hodnocení 65%

» ostatní recenze alba Giant - III
» popis a diskografie skupiny Giant


Giant - Time To Burn
2019-03-01

Giant / Time To Burn

5 stars

Po famózním debutu Last Of The Runaways (s velehity I´ll See You In My Dreams & Innocent Days) byla druhá deska amerických melodiků očekávána s velikým napětím. Borci neponechali nic náhodě a přizvali externí autory - osvědčeného Jima Vallance a zejména Van Stephensona, bývalého Huffova a Pasquova chlebodárce, kterému tito dva hostovali jako studioví hráči na dvou albech. Produkce se opět ujal pro label Epic osvědčený Terry Thomas.

Zatímco debutové album zdobila nádherná obálka s detailem kovbojských bot, zde máme co do činění s jedním z nejhorších přebalů v historii rocku. Prapodivná koláž hořící postavy oblečené do červeného overalu a skákající plavmo šipku zjevně odkazuje k názvu alba. V pozadí asistují výškové budovy a celek tak spíše evokuje o devět let budoucí tragické výjevy z Manhattanu. Značných úprav došlo i logo kapely, podle mě k horšímu. Na zadní straně obalu je kupodivu vše v nejlepším pořádku. Názvy skladeb a povedená fotka kapely, která odhaluje, že borci nejsou žádní namalovaní a natupírovaní šašci v košilích s volánky, ale normálně civilně oblečení kluci, kterým jde především o hudbu. Booklet obsahuje texty a pár dalších povedených detailních fotografií.

Tentokrát žádné dlouhé intro, ale svižný kytarový hák rozjíždějící první skladbu. Otvírák jak z partesu, kdy na vás kapela doslova mete hromy a blesky. Jako by ani neuplynuly tři roky a deska navazuje přesně tam, kde debut skončil. Z reproduktorů odpadává jeden lepší song za druhým a je až neuvěřitelné, kde tihle hoši berou tolik invence. Opět hraje prim Huffova výborná kytara a charismatický hlasový projev zasazený do mistrně vytepaných kompozicí. Nikde ani náznak kalkulu nebo podbízivosti, o polovičatosti či kompromisech nemůže být vůbec řeč. Jistý posun lze zaznamenat u zvuku. Ubylo dráždivosti u kytar a zvuk se celkově semkl a je více plný, kompaktní a úderný. Minule jsem kapele vytýkal jistou ztrátu koncentrace v druhé půlce alba. Toho se zde hošani vyvarovali a přivedli na svět tucet rovnocenných songů. Sice z desky nevyčnívá žádný kolosální mega hit, jako byla power balada I´ll See You In My Dreams, ale deska je tak vyrovnaná, že hitem může být každá skladba. Záleží jen na osobním vkusu a preferencích.

Procentuální hodnocení 100 %

» ostatní recenze alba Giant - Time To Burn
» popis a diskografie skupiny Giant


Nazareth - Move Me
2019-02-17

Nazareth / Move Me

4 stars

Devatenáctá deska zastihuje skotské bardy ve velmi dobrém rozpoložení. Posíleni o generaci mladšího kytaristu Billyho Rankina (autora naprosté většiny materiálu) přicházejí s kolekcí skladeb, za kterou se nemusejí stydět. Rankinova hra jasně odkazuje na vlivy blues a po dlouhé době vzniká tvrdá a syrová hard rocková deska pomrkávající na rané tituly v katalogu kapely.

Úvod obstarává pulsující "boogíčko" Let Me Be Your Dog s přesně zařezávajícím zpěvem, na který navazuje svižný rokenrol Cant Shake Those Shake. Škrtačky v nápaditém licku a refrén Crack Me Up si budu pamatovat hodně dlouho. Titulní Move Me zastavuje vybuzené kytary a zklidňuje tempo ve zvláštní melancholické baladě. Steamroller dělá čest svému názvu a kapela opět přitápí pod kotlem. Ve Stand By Your Bags létají tvrdé riffy za strany na stranu a dočkáme se typicky zpěvného nazarethovského refrénu. Další Rankinův nápaditý riff pohání velmi svižnou Rip It Up. Žádné melodické mazlení, prostě rock'n'roll. To přijde až v Demon Alcohol. Bohatě prozpívaná sloka propukne v ještě melodičtější refrén. To moc nemusím, McCaffertyho hlas je dělaný spíše do tvrdých rockových věcí. Přesně jako v následující You Had It Comin´. Nenápadně probíhající skladba, lomící se do zabijáckého refrénu za doprovodu slide kytary. Bring It On Home To Mama je plná vrstvených vokálů a pochodového rytmu, marně se snažící o klenutý refrén. Slabota. Závěrem je prostor pro akustickou baladu Burning Down stojící na hymnickém nápěvu mistra Williama Daniela.

Škoda, že deska neskončí po deváté skladbě, protože poslední dva kousky kulhají na obě nohy a víc se zpívá než hraje. Ale pořád nám zbývá devět velmi nadprůměrných songů plus stylově vyvedený přebal alba. Procentuální vyjádření 75 %.

» ostatní recenze alba Nazareth - Move Me
» popis a diskografie skupiny Nazareth


Hughes, Glenn - Burning Japan Live
2019-02-02

Hughes, Glenn / Burning Japan Live

5 stars

Koncem osmdesátých let to vypadalo s Glennem hodně špatně. Alkoholová a drogová závislost se mu začala vymykat z rukou, hlas přestával fungovat (což se v branži rychle rozkřiklo) a lidí, co by s ním chtěli spolupracovat, rapidně ubývalo. Naštěstí se ho ujal David Coverdale a nezištně mu poskytl ve svojí rezidenci materiální i duchovní zázemí do doby, než se zbaví všech svých démonů. Povedenými deskami Blues a Face The Truth se roku 1992 Hughes opět přihlásil o slovo. O dva roky později obklopen švédskými spoluhráči vydal desku From Now On... a vyrazil na turné do Země vycházejícího slunce, ze kterého je právě naše deska Burning Japan Live.

Osobně moc v oblibě živé nahrávky nemám - nerad se stávám rukojmím zvukaře. Ani tato deska nemá ideální sound, radši bych ji měl posunutou více do basového spektra, ale pořád se tady bavíme o nadprůměrném zvuku. Přední obal není žádné umělecké dílo, fotka zpívajícího Hughese s výraznými fonty osvícená červeným světlem. Rozkládací booklet do osminásobné velikosti obalu - to je jiná káva. Nádherné zpracování se všemi texty a povedenými fotkami. Záznam je sestříhán ze dvou po sobě jdoucích večerů a zmixován ve Švédsku v Soundtrade Studios. Setlist je sestaven ze tří songů projektu Hughess/Thrall, ze čtyř kousků z nové desky From Now On... a zbytek jsou klasiky od Deep Purple. Perličkou je nikdy neslyšená dvouminutová Still In Love With You zazpívaná i zahraná Glennem na klávesy. Úvodní Burn je prověřená tutovka, ale energie a styl, s jakým je zahraná, vás dostane.

Rytmika a klávesy od Europe plus dva neznámí švédští kytaristé Thomas Larsson a Erik Bojfeldt hrají jak o život. Nikdy jsem nepochopil, kde se ve Švédsku bere tolik skvělých muzikantů. Atmosféra si nic nezadá s děním na pódiu a aplaus s křikem diváků je vkusně namíchám do všech songů, aniž by rušil. Co nejvíc potěší je, že vály z nové desky nejsou jen do počtu a perfektně zapadnou mezi letité klasiky od Deep Purple a starší zpěvákovu tvorbu. Deska tak drží formu a velmi příjemně plyne. Hughes nenechává nikoho na pochybách a dostává své legendární přezdívce. Dokonale zpívá, intonuje a písně často zdobí vokálními výlety k nekonečným výšinám. Hodina a čtvrt hardrockového orgasmu a jedna z nejlepších živých nahrávek.

Procentuální vyjádření: 100 %

» ostatní recenze alba Hughes, Glenn - Burning Japan Live
» popis a diskografie skupiny Hughes, Glenn


Magnum - Rock Art
2019-01-05

Magnum / Rock Art

4 stars

Magnum naplňují myšlenku tohoto webu do posledního písmena. Ani ne tolik předváděnou hudbou, ale tím, jak byli schopni přizpůsobit svá alba době vydání a momentálním trendům. Po velmi podařeném debutu s dotyky folku a lehké progrese přichází větší příklon k melodice a výrazným klávesovým plochám. Poté vychází čtveřice naprosto ikonických alb, za které je zástupy fans vynášejí do nebes ještě dnes. Album Vigilante reflektuje aktuální dění na rockové scéně a je asi nejvíce poznamenané nástupem kytarových syntezátorů a rostoucí popularitou stanice MTV. S Wings of Heaven jsou opět na správném místě a předkládají sadu několika stadiónových hymen. Komercionalizace rocku vrcholí a nabídka natáčet desku v LA se neodmítá. Překvapivě vzniká nejtemnější deska v historii souboru, následována pro změnu nejpopovější Sleepwalking. Nebo nevšedně zpracované akustické best off - s Magnum to nebylo jednoduché, nikdy jste nevěděli, jak svoje vzletné melodie zabalí. A to je to, co mi na jejich současné kariéře vadí. Každé dva roky dostanete úplně stejnou desku. I proto považuji jejich album Rock Art za poslední, které stojí za zmínku.

Sbírka Rock Art by se dala označit jako nejtvrdší v dějinách souboru. Není se čemu divit, roku 1994 otěže zájmu přebírají "smutnorockeři" ze Seattlu. Některé kapely podléhají tlaku zvenčí ve snaze uspět a popírají svoje kořeny, jiné se rozpadají. Obal zdobí pěkná malba od Eleanor Smith. Hlava indiánské ženy v kruhu zřejmě odkazuje k názvu alba inspirovaného jeskynními malbami. Točilo se ještě analogově do pásu 3M 996.

Desku pěkně zostra uvádí We All Need To Be Loved. Skladba jakoby vypadlá z Wings Of Heaven. Žádné chození kolem horké kaše, přímá sloka bez vytáček podkreslená střídmými klávesami a akustickou kytarou a fungující refrén. S Heart Hearted Woman si bere klávesák dovolenou a máme tu ten nejlepší blues hard rock ve stylu krajanů Thunder. Catley zpívá pěkně zpříma a ostře bez zbytečných kudrlinek. Druhý singl z desky je lyrická akustická balada s pianem Back In Your Arms Again. Příjemné pohlazení po úvodní smršti. Rock Heavy nedělá ostudu svému názvu a přináší zatěžkaný rock s funkovými přiznávkami ve slokách, docela unylým refrénem a pěkným melodickým přemostěním před posledním refréném. Za první singl z desky byla vybrána The Tall Ships, skladba s výrazným clarkinovským rukopisem, nakažlivě zpěvným refrénem a slokami podpořenými country slide kytarou.

Držte si klobouky, přijíždí nejsvižnější skladba Magnum devadesátých let. Nic pro milovníky starých desek, nekompromisní kytarová rokenrolová jízda plná syrových vyhrávek a chuckberryovských sól. Love´s Stranger se stylově vrací někam k Noci s vypravěčem a rozvíjí dramatický motiv na klávesovém podkladu až do zvláštní syntezátorové vyhrávky na flétnu. Moje nejoblíbenější skladba se jmenuje Hush-A-Bye Baby. Gospelová vyřvávačka s ženskými sbory, barovým piánem a podařeným kytarovým sólem. Hodně neobvyklé aranže. Úvod Just This Side Of Heaven se veze na zatěžkaném rytmu, aby se posléze zlomil v přímočarou rockovou jízdu s typickým zapamatovatelným refrénem. I Will Decide Myself je vkusná akustická vydupávačka a vytleskávačka s vyválečkovanou kytarou v pomalém tempu. Poslední skladby Magnum jdou a i tady se Clarkin plácl přes kytaru a vytahuje sedmiminutovou gradující skladbu On Christmas Day, která kompiluje to nejlepší z jeho tvorby. Pomalé pasáže, dramatický Catleyho projev, změny temp, ukrutná sóla, melodicky bohatý refrén a vkusný text.

Deska se přes svoje kvality s přihlédnutím k roku vydání neprodávala a následoval neodvratný rozpad-nerozpad do uskupení Hard Rain, kde největší změnou bylo angažování automatického bubeníka a moderní syntetický sound.

Procentuální vyjádření 70 %

» ostatní recenze alba Magnum - Rock Art
» popis a diskografie skupiny Magnum


Talisman - Talisman
2018-12-29

Talisman / Talisman

5 stars

Mezi Talisman a Marcela Jacoba lze s naprostým klidem vložit rovnítko. Sympatický Švéd ovládající mnoho nástrojů, neméně skvělý skladatel a především vynikající basový hráč s dotykem virtuozity. Když si listuji bookletem vydání od GMR Records (2003) a čtu jeho průvodní slovo k desce, nemůžu uvěřit, že po všech těch negativních událostech deska vůbec vyšla.

Jacob začal pracovat na skladbách v době, kdy byl členem kapely Johna Noruma. Demosnímky mu nazpíval Goran Edman, taktéž člen kapely. Skladby vznikaly s výhledem použití pro druhou Norumovu desku, jenže tomu se vůbec nelíbily, chtěl dělat tvrdší muziku a jal se uhánět Glenna Hughese. Jacob obcházel vydavatelské firmy a od jedné získal příslib. Firmu ovšem více zajímal Goran Edman a chtěla ho získat pro jednoho svého umělce. Do toho všeho vstoupil Norum a lákal Edmana zpátky k sobě. Chudák Goran nevěděl, jak se rozhodnout a ve finále se upsal Yngwie Malmsteenovi.

Jacob vyzkoušel pár švédských pěvců, ale nikdo mu napadl do oka. Do příběhu vstoupil právě se ze Států navrátivší přítel, který doporučil brooklynského rodáka jménem Jeff Scott Soto. Ten po poslechu skladeb slíbil účast a šlo se do studia. Produkce se ujal Mats Lindfors (Candlemass, Hexenhaus, Glory). Jacob nahrál všechny rytmické kytary a basu a také naprogramoval bicí. Se zbytkem tohoto partu mu pomáhal Peter Hermansson z kapely 220 Volt. Původně na desce neměly být vůbec žádné klávesy, ale ve studiu byla veselá parta a faktor alkohol připsal do kreditů klávesáka Matse Olaussona.

Po smíchání alba přišla rána na solar. Firma, pro kterou se deska připravovala, vyhlásila bankrot. Jacob odjel do Států pracovat se Sotem na demosnímcích jeho kapely Eyes. Tam potkal chlápka (budoucího managera vydavatelské firmy Dino/Empire), kterému se podařilo natočenou desku odkoupit od bankrotujícího labelu. Deska nakonec vyšla u labelu Airplay.

Album je sbírkou jedenácti hard rockových vypalovaček. Velký důraz je kladen na typickou švédskou melodiku, a i proto jsou cílovou skupinou spíše dospělejší rockeři než vyznavači dvanácti taktů. Klávesy opravdu nehrají prim a slouží jen na podkres a dobarvení nálady. Nemusíte se bát. Mnohem častěji jsou k slyšení ostré kytary podpořené bytelnou rytmikou a nad tím se vznáší božský Jeff Scott Soto. Lidí s tak příjemným a charismatickým hlasem po planetě moc neběhá. Zamiloval jsem si ho na první dobrou. Zpívá s nesmírnou energií a jeho technika je dech beroucí, což oceníte při nebesky sborových vokálech. Prvních pět skladeb je z kategorie nezapomenutelných a zbytek desky i přes lehké polevení vykazuje nadprůměrnou kvalitu. Závěrečná instrumentální tečka s vyhrávkou na basu podtrhuje výjimečnost desky.

Procentuální vyjádření 90%

Pod čarou:
Na druhém CD jsou všechny demosnímky s Edmanem, ale Jeff Scott Soto ho strčí s přehledem do kapsy. Goran není špatný zpěvák, však toho za život nazpíval požehnaně, ale nemá tak sytý hlas a hodí se spíš do měkčích forem rocku. Třeba ke Street Talk nebo ke zde více známým Karmakanic.

» ostatní recenze alba Talisman - Talisman
» popis a diskografie skupiny Talisman


Giant - Last Of The Runaways
2018-12-22

Giant / Last Of The Runaways

4 stars

Deska s kovbojskými botami na obalu nemůže být špatná! Začínáme pěkně zlehka něčím na rozehřátí a tak na nás Dan Huff vysype kytarové intro jak z partesu. "Ohhh, Go" a do uší se Vám opře nacinkaná vyhrávka úvodní kompozice. Nevýrazné syntezátory na pozadí doplněné vysokými bubínky vezou první refrén plný duchaplných myšlenek o víře v sebe sama i své blízké. Následující sympatická položka s edgeovskou kytarou, bublající basou a k dokonalosti vyladěným refrénem mě přivádí na myšlenku, koho že mi ten sympatický zpěvák připomíná? Třetí zářez obstarává notně zatěžkaný kytarový riff nesoucí uvolněnou sloku s lougrammovským projevem zpěváka a schyluje se k velkému divadlu. To se skrývá pod číslem čtyři. Prvotřídní power balada stojící na božsky vyklenutém refrénu podepřeném andělskými sbory. Skladba se dělí o pomyslné první místo mého soukromého žebříčku balad se Save Your Love a Heartbreak Station. Jaký je ten Váš?

Pátá píseň staví na strojovém středním tempu, přesné base a vynikajících sborových vokálech. Rozvrkočená šestka pokračuje v nastoleném trendu se sbory podpořenými výraznými bicími a zabalenými v ukázkové produkci osmdesátkového pomp rocku. Šťastná sedmička dává opět vzpomenout na mistra Grammatica a šikovné ruce páně Huffovy. Pod číslem osm leží rozvážná na baskytaře stojící bluesová věc gradující do neotřelého refrénu opět za výrazného přispění sborových vokálů. Luskání prsty a našlápnutý riff uvádí v život devátou vypalovačku, reprezentující opět to nejlepší, co lze v daném žánru dosáhnout. Čas na druhou baladu na desátém místě se může jevit jako bláznoství po dokonalé čtyřce. Ovšem pozor! Jednoduchý refrén o pár tónech se Vám zavrtá do mozku na hodně dlouho a budete si ho notovat ještě za pár let. Na to se můžete spolehnout. Poslední rychlovka opět vystavuje na obdiv sehranost kapely a hlavně Huffovu geniální kytarovou hru.

Debut Poslední z uprchlíků dopadl nadmíru dobře a ukázal pár věcí. Zejména schopnost napsat skvostnou stylovou skladbu v žánru, který byl v roce 1989 už hojně vytěžen a na ústupu. Každé místo je obsazeno výtečným muzikantem a kapela šlape jak dobře namazaný stroj. Dan Huff je víc než obstojný zpěvák s obrovskou dávkou charismatu v hlase a především je famózní kytarista sloužící songu a nehonící si ego nesmyslnými vyhrávkami. Očekávání před následující deskou jsou vysoká.

Začátek desky perfektní, prostředek jel lehce na autopilota, i když pořád v nadprůměru a konec opět na vysoké úrovni. Procentuální hodnocení 80%

» ostatní recenze alba Giant - Last Of The Runaways
» popis a diskografie skupiny Giant


Imperial Drag - Imperial Drag
2018-12-15

Imperial Drag / Imperial Drag

4 stars

Imperial Drag vznikli na troskách kapely Jellyfish a jsou jejím stylovým pokračovatelem. Jádro kapely tvoří tvůrčí duo Roger Joseph Manning jr. a Eric Dover, oba multiinstrumentalisté a výhradní autoři veškerého materiálu. Dover se blýskl na první Slashově desce se Snakepit, kterou celou odzpíval a nutno podotknout, že jinak průměrný materiál pozvedl o úroveň výš.

Když se podíváme na obal desky, na přední straně je jakási třpytivá (flitrovaná) kometa na černém pozadí a název kapely vyvedený nějakým starším fontem. Zadní stranu zdobí foto kapely, před kterou na sněhově bílé posteli leží dvě blondýnky vytahující z obalu vinyl Imperial Drag. O kousek vedle je o postel opřený balík dalších vinylů. To, co vás kromě futuristických hodinek jedné slečny jako první trkne do očí, jsou Manningovy obrovské analogové klávesy. Myslíte si, že takhle vypadá obal kapely hrající hudbu s palcem na tepu doby?

Imperial Drag cestují přesně na druhou stranu a vyžívají se v hudbě o čtvrt století starší. Na prvním místě stojí vždy vkusně vystavěná melodie, vsazena někdy do lehce psychedelického rockového oparu, občas do diskotékových rytmů a leckdy do obyčejného glam rocku jako největší hit kapely Boy Or A Girl, který si nic nezadá s největšími fláky Marca Bolana. Pusťte si na webu videoklip! Anebo rozvážná Illuminate, balada, kde se Dover dotýka "zanderovských" výšin. Můj osobní favorit je Man In The Moon. Pomalá vygradovaná skladba s okouzlujícím refrénem, který vás vystřelí do jiné dimenze.

Při mrknutí na rok vydání je zřetelné, že takhle postavená deska neměla šanci na úspěch. Dnes v době nakloněné retro stylům v čele se všemi těmi Rival Sonsy, Graveyardy, Lucifery, Kadavary, Blues Pillsy, Grety Van Fleety a spol. by měla mnohem větší šanci na úspěch. Dejte jí jednu! Manning ani Dover na hudbu nezanevřeli a tvoří i v současnosti. Manning pod svým jménem a Dover vydává desky jen digitálně na Bandcampu pod visačkou Sextus.

Procentuální vyjádření 80 %.

» ostatní recenze alba Imperial Drag - Imperial Drag
» popis a diskografie skupiny Imperial Drag


Nova, Aldo - Blood on the Bricks
2018-12-08

Nova, Aldo / Blood on the Bricks

5 stars

Aldo Nova měl snový, raketový start kariéry. Jeho eponymní debut se vyšplhal na osmé místo žebříčku Billboard a odnesl si zlatou desku. Kombinace roztančených klávesových melodií a mužných kytarových riffů se trefila do tehdejšího vkusu posluchačů. A právě v době natáčení debutního alba se Aldo seznamuje ve studiu Power Station s jistým Johnem Bongiovim, který ve studiu svého strýčka Tonyho dělal pomocného zvukaře, čti holku pro všechno. A možná právě proto, že se oba seznámili ještě jako "nuly", jim přátelství vydrželo mnoho let a příběh Aldo Novy je i příběhem Bon Joviho a naopak. Aldo Nova vydal do roku 1985 ještě dvě solidně přijaté desky Subject a Twitch, a pak už se jen marně snažil vyvázat s labelem Portrait. Nevýhodná nahrávací smlouva a nezájem ze strany vedení o řešení umlčely kytaristovy aktivity na dlouhých šest let až do roku 1991.

Když Bon Jovi koncertovali roku 1989 v kanadské Montreal Aréně, vytáhl Jon na pódium Aldo Novu před rozvášněný dav dvaceti tisíc lidí a pozval ho na týdenní cestu s kapelou. Aldo Nova byl jako politý živou vodou a okamžitě začal s Johnem skládat společně písničky a hostoval na bestselleru Blaze Of Glory. Wiki uvádí, že Nova napsal ústřední riff právě k titulní skladbě. Album se nahrávalo na více místech v Kanadě a Kalifornii a neslo název Blood On The Bricks.

První, co vás na něm trkne do očí, je povedený obal. Kytara zazděná ve zdi. Perfektní nápad včetně grafického ztvárnění. Titulní skladbou ze sebe Aldo setřásá všechny ty letité útrapy a předkládá energií nabitý rockový vál s jeho pověstnými riffy. Další položky na albu představují šťavnatý hard rock amerického střihu stojící pevně na bluesovém základu. Písním nejsou cizí velké melodie, často přecházející do stadiónových refrénů opatřených líbivými sbory. Produkce je opravdu velkolepá a album je dotažené do nejmenších detailů a nebojí se ukázat ambici dostat album k co největšímu počtu posluchačů. Nebojí se ani sáhnout do řad osvědčených hitmakerů jako v případě Jima Vallance v hitůvce Young Love. Aldo je kromě excelentního kytaristy i obstojný zpěvák, jehož hlas snadno rozeznáte v kteroukoliv hodinu. Záda mu jistí výbušný bubeník Kenny Aronoff a velmi uznávaný baskytarista Randy Jackson. Album veze do cíle ve velkém stylu nespoutaná šestiminutová rocková jízda Bright Lights rezignující na líbivost a předkládající prvotřídní muzicírování. Zároveň jde o jedinou skladbu, na kterou nepřispěl autorským vkladem Bon Jovi.

Deska vyšla na labelu Jambco Records odkazující na křestní jména a příjmení Johna a jeho bratrů Anthonyho a Matta. Na tomto vydavatelství vyšly pouze dvě desky - tato a Pretty Blue World neworského písničkáře Billy Falcona, poté John "zavřel krám". Mastering má na svědomí Bob Ludwig a po technické stránce nelze albu nic vytknout. Krásný přehledný zvuk, jednotlivé nástroje jsou od sebe pěkně separované a třešničkou je stará poctivá analogová (AAD) dynamika nahrávky.

Aldo Nova se přes mírný úspěch alba opět stáhl do ústraní a slavil úspěchy spíše jako producent a externí autor hudby. Roku 1996 získal Grammy za produkci desky Falling Into You kanadské zpěvačky Celine Dion, která získala i cenu za nejlepší album roku. Psal i pro další popové hvězdy, získal nominaci na Latin Grammy se skupinou La Ley a stál za největšími úspěchy Claye Aikena. Pro nás rockery je podstatné, že po šedesátce se Aldo rozhodl otočit další list ve svém životě a letos vyšla "novinka" s názvem 2.0, která odkazuje k debutnímu albu znovu nahranému a obohacenému o jeden nový song. Tak uvidíme, co přinesou další dny.

Procentuální vyjádření 95 %

» ostatní recenze alba Nova, Aldo - Blood on the Bricks
» popis a diskografie skupiny Nova, Aldo


Guns N’ Roses - Chinese Democracy
2018-12-04

Guns N’ Roses / Chinese Democracy

4 stars

Nedávno tomu bylo deset let, co vyšlo album Chinese Democracy. Album se rodilo spoustu let, stálo balík peněz, a i proto se do něj v recenzích rádo kopalo. Pojďme si desku zrevidovat pěkně píseň po písni a zjistit, zda obstojí v souboji s časem.

Chinese Democracy - orientální motiv mezi shlukem ambientních zvuků rozerve hluboký buben a ostrý kytarový riff. Moderně naefektovaná kytara přivítá pějícího Axla, že na tom nezáleží. Drží se v nižších polohách, které mu hodně sluší, kytarová sóla lítají z jednoho kanálu do druhého a song profituje ze svojí punkové nasranosti. Velmi příjemný začátek alba. Shackler´s Revenge - první zkouška shovívavosti a velkorysosti starých fans. Industriální kytarová figura připomínající zvuk sirény, mě i po letech ničí svojí šíleností. Dva Axlovy hlasy nad sebou ženou skladbu k relativně klidnému refrénu. Vrchol skladby přichází s Bumblefootovými sólíčky.

Better - jednoduchá pecka ve středním tempu s hezkou melodickou linkou a solidním refrénem. Ve skladbě je milion zbytečných kytarových sólíček na pozadí, asi proto aby je strčilo do kapsy to nejprostější, citlivě zahrané v závěru skladby. Street Of Dreams - skladba nesoucí ještě před nástupem do studia název Blues. Klasická Axlova polobalada, která má předobraz v November Rain. If The World - monotónní taneční rytmus s flamencovou kytarou a rozmáchlé orchestrální plochy přináší zatím největší odklon od podstaty kapely. Ale Axl zpívá jako o život a jeho výkon nedovoluje skopnout skladbu pod stůl.

There Was A Time - kdo má dobře sestavenou aparaturu, jistě ocení úvodní údery bicích. Střední tempo a zajímavá variace na Estranged. Axl tyhle rozmáchlé kompozice umí. Umí je dobře vystavět, zaranžovat a hlavně zazpívat. Catcher In The Rye - aneb Kdo chytá v žitě. Axl byl na tuhle skladbu asi nejvíc pyšný a v době vydání ji pouštěl kde komu, aby z něj vymámil zpětnou vazbu. Ale já nikdy skladbě nepřišel moc na chuť navzdory tomu, že jde o klasickou rockovou boogie vypalovačku s křivými kytarovými sóly.

Scraped - vkusný a capella úvod zničí kobercovým náletem agresivní riff a přináší moderně znějící rock s přepjatými vokály. Na mě zbytečně moc agrese. Rhiad And The Beduins - plantovské vokální variace a agrese pokračuje ve zlostně odsekávané sloce podporovanou svižným funky rytmem. Líbí se mi změna rytmů v refrénech, aby se pak lokomotiva znovu rozjela. Zajímavé moderní pojetí rokenrolu. Sorry - kdo byl loni na Letné, mohl slyšet tuhle vypalovačku naživo. Axlovi z nějakého pro mě neznámého důvodu záleželo na textu a melodiích, protože údajně měl natočených přes šedesát (!) verzí. Jde o velice náladou sevřený až depresivní song s líbivými vokály. Přesto perfektní. I.R.S. - konzervativněji pojatá ostrá rocková věc se značně vypjatou náladou zejména v refrénech, kde Axl zařezává jako břitva.

Madagaskar - hudební koláž stojící jen kousek od filmové hudby, obsahující pasáže z proslovů Martina Luthera Kinga (I have a dream & Why Jesus call man a fool) a z několika hollywoodských filmů (Hořící Mississippi, Frajer Luke, Sedm, Statečné srdce a Oběti války). This I Love - Axlovy fantasticky vygradované vokální linky za doprovodu piana a orchestru včetně nádherného sóla, dělají ze skladby horkého favorita celé desky. Dotek geniality! Prostitute - konec dobrý, všechno dobrý aneb vzpomínka na staré dobré časy bez všech těch moderních vymožeností, které provázely celou desku. I když orchestr na pozadí si Axl neodpustil.

Těžko říct, zda Axl nabral takto pojatou deskou nové fanoušky. Spíš přišel o mnoho starých, kteří prostě nepřekousli po patnáctiletém čekání album plné experimentů. Sázka na moderní, nabroušený, agresivní sound a rezignace na vlastní bluesové kořeny, které se vždy táhly hudbou Guns jako červená nit, se Axlovi krutě vymstila. Za sebe musím říct, že po deseti letech se mi deska líbí o trochu méně než v době vydání. Ale! Co album tratí v uměleckém dojmu, to dohání v technickém provedení. Produkce alba je velkolepá. A to se cení. Obzvlášť v dnešním světě, kdy mnoho interpretů na kvalitu CD kašle a bere ho jen jako promo ke koncertům.

Procentuální vyjádření 75%

» ostatní recenze alba Guns N’ Roses - Chinese Democracy
» popis a diskografie skupiny Guns N’ Roses


Tesla - Into the Now
2018-12-01

Tesla / Into the Now

3 stars

Pojďme se podívat, jak dopadl návrat jedné ze zásadních kapel amerického hard rocku. A co mu předcházelo? Kapela vydala roku 1994 svoje čtvrté album do ovzduší plného kostkovaných košil, nemytých hlav a depresivních textů o drogách. I když se jednalo o nejtvrdší materiál v dosavadní historii kapely, mladí už měli nové idoly. Sám si to velice dobře pamatuji. Jeden den s kámošem posloucháte Guns N'Roses a on druhý den přijde ostříhaný, v kostkované košili a s tričkem Nirvany. Nicméně všechno zlé je pro něco dobré, a tak přichází čas na seberealizaci.

Troy Lucketta jako jediný nevydává žádný nosič a věnuje se hraní v lokálních partách. Brian Wheat je nejpilnější a vydává hned dvě desky se svojí stoner rockmetalovou grupou Soulmotor. Jeff Keith a Tommy Skeoch se svým projektem Bar7 připravili jednu desku, velmi připomínající tvorbu domovské kapely. Frank Hannon poodkrývá své southernrockové choutky v projektu Moon Dog Mane. Velice zdařile. Jedno skvostné album! V mezidobí Tommy Skeoch prochází úspěšně drogovou odvykačkou. V roce 2001 vychází nečekaně živé 2 CD Replugged Live, zachycující kapelu v neskutečné fazoně a ze záznamu stříká energie na všechny strany. Velmi doporučuji!

9. března 2004 vychází u dnes již neexistující firmy Sanctuary Records comebackové album Into The Now. Natáčelo se ve studiu u Franka Hannona a o mastering se postaral proslulý George Marino. Produkce se ujímá Michael Rosen, známý svou spoluprací s metalovými soubory Testament, Forbidden, Flotsam and Jetsam nebo Konkhra. A na albu je to znát. Kytary notně přibrousily a zadírají se pod kůži. Výsledný sound je mocně natlakovaný až k prasknutí, ubylo kytarových exhibicí a sól a celková hravost kapely, kterou známe zejména z Psychotic Supper, je pryč. Dokonce se v jedné skladbě věnované obětem 11. září objevuje efekt na hlasu JK a samplovaný zvuk bicích. Takže už žádné ...and no machines.

Typickým představitelem zatěžkané a zmetalovělé Tesly je čtyřka Heaven Nine Eleven a devátá Got No Glory. I pro nás, co jsme čekali starou dobrou hravou Teslu, je tu pár povedených skladeb. Naději probouzí třetí položka What A Shame a v polovině alba kralující trio písní - bluesy odrhovačka Words Cant Explain, Caught In A Dream s překrásně klenutým refrénem nad slide kytarou a sedmiminutová Miles Away, kde se vkusně kloubí nová tvář kapely se starou. Radost udělá i skotačivá Come To Me. Na konci alba se nachází akustická balada se smyčci s velmi jímavým textem, kde se JK vyznává z lásky ke svému čtyřnohému mazlíčkovi.

Vyplatilo se tedy desetileté čekání? Za mě určitě ano, i když mám mnoho výhrad a to zejména k naprosto nevhodnému výběru producenta. Kdoví, jak by deska dopadla s osvědčenou produkcí Thompson/Barbiero. Procentuální vyjádření 65%.

» ostatní recenze alba Tesla - Into the Now
» popis a diskografie skupiny Tesla


Bigelf - Closer to doom
2018-11-27

Bigelf / Closer to doom

4 stars

Big Elf stojí a padají s osobou Damona Foxe, talentovaného multiinstrumentalisty v amerických hudebních kuloárech velebeného pro jeho vášeň v analogu a starých nástrojích, ze kterých umí dostat tu správnou retro náladu. Jeho kouzlení s klávesami a vyvolávání starých zvukomaleb se nebály využít pop hvězdy Alicia Keys, Christina Aquilera nebo divoška Courtney Love. Je to prostě takový americký Roman Holý, který našel spřízněné duše a postavil si kapelu. V roce 1996 vydávají ve Státech šestipísňové EP Closer To Doom. O čtyři roky později švédský prog label Record Heaven Music přidává další čtyři dříve nezveřejněné songy a vydává desku v Evropě. Následuje turné po Skandinávii a zbytek už je historie.

Tuto desku prodává obal - protože kdo si dá na obal pyramidu svých vintage nástrojů? Namátkou: Hammond C3, Hammond B3, Leslie 122, Mark II Mellotron (FX console, ex-Gracious!), 2x Mellotron M400s, 1x Chamberlin M2, 2x Chamberlin M1s, MiniMoog, Stage grand piano, Hohner Pianet a okolo toho vyskládá 9 kytar a dvě sady bicích. Při představě, že tohle všechno na nahrávce uslyším, jsem si desku pořídil. A dobře jsem udělal.

Ticho rozrazí bicí a do uší se vkrádá plíživý riff opírajíc se o hradbu hammondů a Damonův naléhavý hlas podkreslují psycho zvuky kláves. Po refrénu přichází s rošťáckým punkovým riffem a nápěvem změna (Change) nálady, aby se poslušně vrátila zpátky k plíživému riffu. Druhá Crazy - rozmazané klávesy pod svižným rokenrolovým riffem, slaďoučký refrén, psycho fanfáry, kytarové sólo, klávesové sólo... a takhle to pokračuje celých třicet osm minut. V hlavě vám lítají všelijaké space zvuky a bzučící kytary a vy si připadáte, jako kdybyste seděli v malém zakouřeném klubu na předměstí Londýna z kraje sedmdesátých, kdy sex byl ještě bezpečný a slovo negr nebylo sprosté.

Big Elf vám namalují jakýkoliv obraz sedmdesátkového heavy progu. Vše, na co si vzpomenete. Damon Fox sám popisuje hudbu kapely jako "něco" mezi Beatles a Black Sabbath. Zdá se vám to málo originální? Ale jděte. Procentuální vyjádření - 80%

» ostatní recenze alba Bigelf - Closer to doom
» popis a diskografie skupiny Bigelf


Tesla - The Great Radio Controversy
2018-11-24

Tesla / The Great Radio Controversy

5 stars

Tesla se hodně vymykala všem zažitým pořádkům okolo kalifornské scény tehdejší doby. Žádná líčidla, žádné natupírované vlasy a žádné výstřední oblečení. Celá jejich image byla založena na co největší autentičnosti. Signifikantní zpěvák, dva výteční kytaristé a perfektní rytmika. Další devízou byla vysoká instrumentální vyspělost ruku v ruce se skvělou skladatelskou formou málokdy ovlivňovanou nájemnými hitmakery. I když se bavíme jenom o hard rocku, Tesla z něj dokázala udělat něco neobyčejného a na svojí dobu velmi výjimečného.

Nezvykle dlouhou dobu dvaceti šesti měsíců si kalifornský kvintet vybral pro realizaci své druhé desky. Druhé a třetí desky bývají zpravidla pro existenci kapel zásadní a ukáží, zda v souboru dříme potenciál, nebo zda se jen střílí slepými. A protože debut se pyšnil platinou, byla očekávání převeliká.

V momentu, kdy v otvíráku Hang Tough rozčísne bublající basu nabroušený kytarový riff podpořený líbivou vyhrávkou a nakřáplý hlas Jeffa Keitha se opře do mikrofonu, jste lapeni. Když se po pár taktech vynoří z obou reproduktoru skvělé kytarové sólo, už vás nemůže od desky nic odtrhnout. Následující Lady Luck se uvádí syrovým houpavým riffem, energie po refrénu povoluje a nechává vás nabrat síly. Jižanský feeling s klouzáním válečku po strunách se láme do valivé smršti kytar v Heavens Trail (No Way Out), aby se v sólech opět vynořil. Za zmínku stojí nesmírně jedovatý zpěv v refrénech, kdy JK slova naštvaně odsekává. Stadiónová vydupávačka Be A Man stojí pevně v kramflecích a vše jistí emotivní zpěv.

Jeff Keith je stejně úkaz. Bývalý řidič kamiónu vůbec nešetří svůj neškolený chraplák a zpívá téměř vždy na plný plyn. Lazy Days And Crazy Nights se nikam nežene, kytary se hezky proplétají s pianem a skladba si tak v poklidu doběhne.Skočný rokec Did It For The Money lehce akcentuje dění v okolí Sunset Stripu, ale s grácií. Rychlík Yesterdaze Gone s příjemným refrénem posouvá desku na konec první strany.

Poslouchám z CD, ale vinyly měly něco do sebe. Třeba to že i otvírák na B straně byl většinou hit. Makin´ Magic tyto kriteria splňuje do puntíku. Nadupané sloky držící otěže povolí a vystřelí v jeden z nejzpěvnějších refrénů desky. Předvedou se i oba kytaristé a každý si zahraje po sólíčku.
Polo balada Way It Is dává vyniknout bluesovým kořenům a přiznávám se, je to jedna z mých oblíbených skladeb na albu. Zvuk leteckého motoru se přes krátkou vyhrávku přehoupne do metalové smršti, čím se Flight To Nowhere stává nejkovovější skladbou alba. Love Song je prostě love song. Oplodňovák. Akustické kytary v barokní vyhrávce, konečně volnější zpěv a pomalé tempo. Hospodyňky v kuchyni jistě pookřejí. Rozvážná Paradise, kterou nad vodou drží Keithův zpěv a povedená gradace v druhé polovině s improvizovanými sóly obou chlapců.
Turn out the lights, The Party´s Over je důstojný závěr alba.

Great Radio Controversy je pravý hard rockový monolit. Nesmírně kompaktní sada písní. Dvojitá platina, více než 2 miliony prodaných alb... and No Machines.

» ostatní recenze alba Tesla - The Great Radio Controversy
» popis a diskografie skupiny Tesla


Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Radio

» Pustit radio
» Progboard TV

Facebook

Reklama


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje Internetplus.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000