Profil uživatele S.C.A.Lytch


Pro prohlížení profilu uživatele musíte být přihlášeni/zaregistrováni.

Recenze:

Cruel - Entelecheia
2019-04-07

Cruel / Entelecheia

5 stars

Dlouhodobě se nemůžu zbavit dojmu, že české a moravské hudební scéně se nevěnuje zdaleka tolik prostoru, kolik by si zasloužila. A přitom se ten náš malý rybníček utěšeně rozrůstá o zajímavá jména. Jedním z oněch jmen, která určitě stojí za to zmínit, je středočeská skupina Cruel. Skupina, které si vážím nejen za to jakou hudbu produkuje, ale i za to, že k hudební složce dodává i skvělé texty v mateřském jazyce.

Album Entelechia je první částí plánovaného dvoudílného konceptu založeného na znameních zvěrokruhu. Textově skladby pojednávají o charakterových vlastnostech jednotlivých znamení. V hudbě, která umně doplňuje textovou složku, je možné zachytit vlivy Pain of Salvation, Dream Theater a možná i Haken. Nicméně nejedná se o žádnou kopírku, ale pouze o jeden ze zdrojů inspirace, který je dále doplněn o španělské a blízkovýchodní vlivy. Ve zpěvu se objevuje jak civilní projev, tak growling a místy i operní polohy.

Album je jako celek velmi barevné, avšak vůbec ne jednoduché na poslech. Je to hostina o mnoha chodech a člověk bude potřebovat nějaký ten čas aby to všechno strávil. Ale pokud se nebude snažit stláskat vše najednou, časem zjistí, že stále nemá dost.

» ostatní recenze alba Cruel - Entelecheia
» popis a diskografie skupiny Cruel


Sons Of Apollo - Psychotic Symphony
2019-03-24

Sons Of Apollo / Psychotic Symphony

4 stars

The Winery Dogs jsou u ledu. Pánové Portnoy a Sheehan však nezahálejí a společně s pány Sotem, Sherinianem a Thalem nám na sklonku roku 2017 pod společnou hlavičkou Sons of Apollo servírují chutný koktejl s názvem Psychotic Symphony.

"Synové Apollóna" vsadili na svém debutu na silné melodie obohacené o různé progresivní kejkle. Už od úvodní God of the Sun s chytlavým refrénem je zřejmé, že se bude jednat o parádní jízdu. Vrcholy alba spatřuji v úvodní God of the Sun, dále skladbách Labyrinth, dvojici Figaro's Whore a Divine Addiction, která je až po okraj načichlá Deep Purple, a závěrečné instrumentálce Opus Maximus ve které dojde i na instrumentální šmodrchance. Deska se velmi dobře poslouchá a prakticky nemá slabého místa, i když pravda dvojice Coming Home a Alive může po několikátém poslechu začít trochu nudit. Apropo - může mi někdo vysvětlit proč má tolik hudebníků potřebu sdělovat, že se "vrací domů"? V tuto chvíli mě napadají hned čtyři.

V době vydání mi deska neskutečně sedla. Po nějaké době svůj lesk mírně ztratila, ale stále si ji občas rád připomenu a na cestách v autě mi dělá poměrně častého společníka. Poctivé čtyři hvězdy.

» ostatní recenze alba Sons Of Apollo - Psychotic Symphony
» popis a diskografie skupiny Sons Of Apollo


Dream Theater - Distance Over Time
2019-03-03

Dream Theater / Distance Over Time

4 stars

Progboard čtu už několik let, ale až v poslední době jsem se rozhodl zkusit napsat nějakou recenzi. Jako první jsem si (jako dlouholetý fanoušek) vybral novinku od Dream Theater. S Dream Theater jsem se poprvé setkal před dvaceti lety prostřednictvím alba Scenes From a Memory. Dodnes si pamatuji jak na mě zapůsobilo a já měl o své kapele číslo jedna jasno. Časem jsem se dostal ke starším albům a v dalších letech očekával netrpělivě každou novinku. První album, které nesplnilo má očekávání, bylo Systematic Chaos. Sice obsahuje jednu z mých nejoblíbenějších skladeb - In the Presence of Enemies, ale zbytek mě nechal celkem chladným. S dalšími alby už to bylo podobné. Něco mě zaujalo, ale jako celek to moc nefungovalo - s výjimkou bezejmenné desky z roku 2013. A tak místo Dream Theater v mém přehrávači začaly čím dál častěji okupovat jiné kapely.

Co se týče novinky - zveřejněné ukázky mě zprvu vůbec nezaujaly, a když album vyšlo, odložil jsem ho po prvním poslechu s tím, že Dream Theater už pro mě asi opravdu skončili. Nicméně něco ve mně pořád hlodalo, ať tomu dám ještě šanci. Dnes po více jak týdnu poslouchání můžu prohlásit, že se mi deska líbí a stále roste. Ano, není na ní nic nového. Téměř žádný moment překvapení, žádný experiment, prostě téměř nic, na co bych u kapely za ta léta nebyl zvyklý. V některých skladbách slyším střípky New Millenium, Home a možná i Six Degrees Of Inner Turbulence, nicméně jako celek album funguje skvěle. LaBrie se drží ve své civilnější podobě, Petrucci nepředvádí žádné velké vylomeniny, ale snaží se hrát i trochu od srdce - v Room 137 zazní téměř blues rockový riff, což už jsem od Petrucciho dlouho neslyšel. Drobné výhrady mám jen ke klávesám, kde klavíru je někdy moc. Ano, deska je přímočařejší než díla z minulosti, ale dobře se mi poslouchá a dýchá z ní na mě pohoda. Není to studená technická záležitost, ale deska pěti muzikantů, které to spolu ve studiu bavilo. Podobně vnímám třeba Psychotic Symphony Portnoyových Sons of Apollo.

Novinku nebudu hodnotit porovnáním s Images and Words, které se obecně těší největší oblibě. Nebudu tak činit proto, že Images and Words nepovažuji za jejich nejlepší album - částečně i kvůli strašně nazvučeným bicím. A nebudu tak činit proto, že si myslím, že hudba má hlavně bavit. A mě nová deska prostě baví. Pět hvězd dát nemůžu - k dokonalosti přeci jen ještě nějaký ten krok schází, ale čtyři hvězdy si zaslouží. Částečně proto, že už jsem nevěřil, že kapela po pro mě neposlouchatelném The Astonishing dokáže dát dohromady takto vyrovnaný materiál, a hlavně proto, že už týden neposlouchám téměř nic jiného.

» ostatní recenze alba Dream Theater - Distance Over Time
» popis a diskografie skupiny Dream Theater


Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Radio

» Pustit radio
» Progboard TV

Facebook

Reklama


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje Internetplus.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000