Profil uživatele Všivec sudetský


Pro prohlížení profilu uživatele musíte být přihlášeni/zaregistrováni.

Recenze:

Cosmograf - End Of Ecclesia
2021-02-21

Cosmograf / End Of Ecclesia

5 stars

Rocková hudba s obrovským přesahem od renesančních kytarových vybrnkávaček a westernových instrumentálek přes Purpleovský hard rock až po Oldfieldovský multiinstrumentální crossover a kdovíjak by se to vše dalo nazvat. Armstrong vytvořil album, které je jak decentní a křehké, tak úderné a "rockující". Je tak rozmanité, chytlavé a zároveň nemaistreamové, že mám chuť ho poslouchat pořád dokola.

» ostatní recenze alba Cosmograf - End Of Ecclesia
» popis a diskografie skupiny Cosmograf


Queen - A Night at the Odeon – Hammersmith 1975
2018-12-01

Queen / A Night at the Odeon – Hammersmith 1975

5 stars

Jelikož se jedná o mou historicky první recenzi na progboardu, dovolte mi úvodem říci toto: jsem velkým fanouškem hudby Queen. Záměrně píšu hudby, jelikož nejsem fanouškem skupiny, která tu už cca 25 let působí po Freddieho smrti a která (ať už jsou její zámysly sebevíce pietní či retrospektivní) už světu nemá co nabídnout.

Za vůbec nejkreativnější a nejfenomenálnější období skupiny Queen považuji (a jistě nejsem sám) roky 1973-76. Netvrdím, že poté už jejich tvorba nestojí za nic, jen je na ní znát to, co postihlo a dodnes postihuje spoustu jiných hudebních těles - úspěch. V roce 1975 Queen poprvé vystoupali na pomyslný hudební Olymp svým čtvrtým počinem, jejich asi nejznámějším albem A NIGHT AT THE OPERA. Tím ovšem zároveň nastavili laťku tak vysoko, že až na následující album A DAY AT THE RACES (které mám osobně ještě radši) už nikdy nevydali žádné podobně hudebně rozsochaté, propracované a zároveň kompaktní dílo.

Rok 1975 pro skupinu znamená nejen úspěch v podobě množství prodaných nosičů, ale také velké turné po Británii a v následujícím roce po USA, Japonsku a Austrálii. A právě z tohoto turné pochází jeden z nejpovedenějších koncertních záznamů, jaký jsem kdy slyšel (a ano, počítám do nich i legendy jako Live at Leeds od The Who, Live at Monterey od Hendrixe, Live od Genesis či mnohem pozdější Unpluged koncerty Claptona a Nirvany).

Asi nemá smysl rozebírat jednotlivé písně, ale co určitě stojí za zmínku jsou takzvaná medley neboli písňové směsi, kterými se vyznačovaly především rané queenovské koncerty. V případě tohoto alba se jedná o tracky 4-7 a 9-11, případně 16 (směs rock'n'rollů). V těchto směsích zazněly v často dokonalé hudební návaznosti největší taháky skupiny jako např. nevynechatelná Bohemian Rhapsody či Killer Queen.

Po zvukové/technické stránce se jedná o album, které s naprostým přehledem předčí svého následníka LIVE KILLERS (1979), a naprosto nepochopitelně leželo v archivech až do roku 2015. Nicméně po celém světě dodnes kolují jeho pirátské bootlegy různých kvalit, názvů a přebalů. Co říci závěrem? Kdo má rád dobrou hudbu a rád alespoň zprostředkovaně zažívá bouřlivou atmosféru rockových koncertů, měl by si toto album pustit. Rozhodně totiž není jenom pro skalní fandy a fajnšmekry. Proto 100%.

P.S.: V tomto roce se do kin dostal film Bohemian Rhapsody, který jistě mnozí z vás viděli. Živé vystoupení skupiny Queen na charitativní akci Live Aid je sice považováno za nejlepší hudební performanci všech dob, jejich nejlepšími záznamy z koncertů však pro mne navždy zůstanou LIVE AT THE RAINBOW a A NIGHT AT THE ODEON.

» ostatní recenze alba Queen - A Night at the Odeon – Hammersmith 1975
» popis a diskografie skupiny Queen


Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Radio

» Pustit radio
» Progboard TV

Facebook

Reklama


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000