Profil uživatele Miloš Novák


Pro prohlížení profilu uživatele musíte být přihlášeni/zaregistrováni.

Recenze:

Electric Flag - Groovin' Is Easy
2017-11-25

Electric Flag / Groovin' Is Easy

4 stars

60 léta tady moc neletí, ale tato kapela byla dosti významná a tak je zapotřebí se o ní zmínit. Proč ne , když zde hrál i M. Bloomfield.

"It´s not the spootlight", nádherná pomalejší skladba, vocal, klavír , hammondky dominují, kapela pro mnohé neznámá, ale stačí pustit a jste na svém. Brassrock se tady moc neprovozuje a je to velká škoda. Druhou věcí alba je nádherné blues, dá se říci, že dominuje vocal, dechy f. harmonika. Parádička. Kdo má rád blues, nesmrtelná skladba. "I found out" - tato skladba trochu přičichla ke klasickému jazzu, ale je to krásný úlet. Hlas zpěváka mi hodně připomíná D.Thomase z Blood, sweat and tears. "Never be lonely again" - opět strašně podobné BSAT. "Losing game" - kapela se odvázala, dominuje vocal, tato muzika byla velice nadčasová, spojení klasického power tria s dechovou sekcí byla naprostou novinkou. "My baby wants to test me" - solo kytara, hammondky a vše podkresluje dechová sekce. Zpěvák začne a máte husinu. Takto má vypadat blues, já tomu říkám, až na krev. Nejlepší skladba na albu. "I should have left her" - základy rock n rollu , jako vyšité. Takto se hrálo v sedmdesátých letech. "You don´t realise" - další špička na albu, ale řadím k baladám. Další krása na albu, neskutečné a nadčasové, to je darda. "Groovin is easy" - toto je nejslabší článek alba, již to zahučelo do komerce.

Nebýt poslední skladby, byli by za 5 hvězd, proto 4 hvězdy.

» ostatní recenze alba Electric Flag - Groovin' Is Easy
» popis a diskografie skupiny Electric Flag


Ange - Guet-Apens
2014-10-05

Ange / Guet-Apens

4 stars

V roce 1978 po dvou živých a jedné kompilacy vydala kapele další album,tak se na něj podíváme.Mám to poměrně nové a ještě nenaposlouchané.Takže budu psát rovnou ze sluchátek.

A Colin-Maillard - Nezvykle,pěknej mazec na úvod,hard-rock,netypické na tuto skupinu,ovšem typické,najednou prudká změna rytmu a již jsme doma,skladba plyne v poklidu,jak jsme zvyklí,varhany dominují,přidává se kytara a opět zrychlují,jsou neskuteční,lámou Vám to do hlavy,kytara kouzlí a Vám se tají dech.Myslel jsem,že se bude konat nějaká sestupná recenze,ale opak je pravdou,kapela dozrála,jako víno.Bombastický začátek alba.

Dans les poches du berger -- štěká nám tam pes a je tu balada,jako fík. Je to naléhavé,je to baladické a melancholické a je to krása.Jsou to borci.Hodně kláves,ty dominují,zpovzdálí velice přesné bicí nám s basou tvrdí muziku.Paráda.

Un trou dans la case - Na tomto albu hodně,až nezvykle vokál,nejsem na to u nich zvyklí,ale,nic se neděje,prostě začali víve zpívat a hlavně kytarová sóla změnila celou tvorbu kapely,dříve dominovaly hammondy,zatím na celém albu,kytara.

Virgule -- Kratší věc na albu s deklamováním a kytarou,což oni umějí na zlatou medaili.

Réveille - toi - tak tady se dát vyzdvihnou,asi jen ten naléhavý zpěv,který Vám opravdu rve duši.Je to tak ostré,že se Vám zdá o čertech.

Capitaine coeur de miel - Deklamování,tak takto zpívá a deklamuje Leonard Cohen,kytara,chlapci nás dusí naléhavostí zpěvu,kytara má prim.Opravdu nezvyklé.je tam něcco ze šansónu ala Gilbert Becaud a je to parádní závěr alba.

Kapela nezměnila úmysly hrát skvělou muziku a zapojit se do komerčního stylu. I po letech ,dokázali,že hrát opravdu umí a proto 4 hvězdy.

» ostatní recenze alba Ange - Guet-Apens
» popis a diskografie skupiny Ange


Ange - Par les Fils de Mandrin
2014-10-05

Ange / Par les Fils de Mandrin

5 stars


Uplynul rok a další album,je na světě.Kam se tentokráte vydají,bude tonádherná baladická skladba opět tajuplné nebo baladické.Uvidíme.

Par les fils de mandrin - pomalý začátek a najednou kytarový mazec,změny rytmu hned v úvodní skladbě,nádherný vokál a kukačka skladbu ukončí.Moc pěkná skladba na úvod.

Au café du Colibri - skladba spíše šantánového stylu,varhany,opět vynikající zpěv.Hodně mi to připomíná skupinu The Bonzo dog band.

Ainsi s´en ira la pluie - nádherná baladická skladba,jenn zpěv,deklamování a varhany.Jsme zase v jiném světě a fascinující závěr,valí do nás naléhavost a tuny muziky.Je to třída.

Aautour du feu - jen kytara,zpěv a foukací harmonika a balada ,jako fík.To je opět nádhera,přidala se i flétna a vše dohromady zakončí španělské rytmy.Pecka.

Saltimbanques - usekávaný rytmus,flétna ,zpěv,skladba spíše skotského stylu,podoba s Fairport Convention,opět změna stylu,ale jsou to borci.

Des yeux couleur d´enfant´s - flétna na úvod,zpovzdálí hammondy a kraluje ak.klavírek a zpěv.Opět baladického typu,ovšem s prudkou změnou rytmu,kde řádí kytara.

Atlantis ´´les géants de la 3e lune - pěkně tajuplné,krásně pomalé,to se moc povedlo hodně varhan,zpěvu,šeptání a deklamování.Já tomu říkám,krása nesmírná.Závěr skladby,kytara a je konec.Nádhera.

Hymne á la vie - balada,jako hrom.Bože Ti hrajó. Jen španěla,zpěv,varhany a chvílemi foukací harmonika.Tak pánové,tomu říkám muzika,která ná přináší tu kýženou radost.Naprosto skvělé.

a)Cantique - nádherná flétna,krásný,velice naléhavý vokál,velice rytmické a ta španělka,lidi to je dílo,chce se Vám brečet,Ti umí rozdat radost.Pro tyto skladby miluji muziku.

Nejdelší skladba na albu a také nejkrásnější,je to na zlatou medaili.Album je naprosto vyrovnané,kapela hraje skvěle,žádné výkyvy,proto opět za plný počet.

» ostatní recenze alba Ange - Par les Fils de Mandrin
» popis a diskografie skupiny Ange


Ange - Emile Jacotey
2014-10-05

Ange / Emile Jacotey

4 stars


Jak jinak,než po roční pauze kapela vydává další album.Jsou tedy velice plodní,ale vůbec nemůžeme mluvit o nějaké sestupné tendenci,stále si udržují svůj vysoký standard a toto album,je toho důkazem.


Béle,béle petite chévre - hned nástup,jako řemen,až nezvykle rychlý na předchozí díla skupiny.Solo. kytara řádí,deklamace se střídá se zpěvem,změny rytmů,ty jsou známé již z předchozích alb. Je to ten galský prog-rock.výborná věc na začátek.

Sur la trace des Féés - Tak takovou nádhernou baladu,umí udělat málokterá kapela. V tom jsou Ange naprostí mistři.Něžné tóny španělky a fascinující zpěv,zpovzdálí velice jemně hammondky.Lidi,to je krása.

Le nain de Stanislas - na úvod trochu kostelních varhan,ale změna rytmu na rychlejší a opět návrat do kostela.Změny rytmu ovládají skvěle a skladbám,to jen prospívá,překvapivé,ale pěkné.

Jour apres Jour - další melancholická balada,pouze se španělkou,varhanama a zpěvem.Výborné.

Ode á Emile - další pomalejší a baladická věc,ale na albu,které hodně zbaladizovali to sedí.Krása.

Ego et Deus - přišlo podstatné zrychlení a oživení,co vyzdvihnout,zpěv ,ak.piano a klávesy,vidím,že přibrali i moog.

J´irai dormir plus loin que ton sommeil - oproti minulému albu,trochu z jiného soudku,značně začali hrát hodně melancholické náměty,já v tom nevidím žádný problém.Nemohou hrát stále stejně,že.

Aurélia - je Vám jasné,dle názvu,že Vás čeká další balada a jaká nádherná.

Les Noces - z kraje skladby jen deklamování a varhany,nastupuje k sólu pravděpodobně dle zvuku moog,přidá se kytara a je z toho pomalu jazzrockový mazec.Moc se povedla.

Le marchand des planétes - jasný důkaz,že jsou to Francouzi,vystřihli šanson,jako Edit Piaf (vrabčák)

Trochu jiné album,hodně melancholie,ale na 4 hvězdy určitě má. Kdo má rád balady,tak si YT pustí baladu Sur la trace des féés. Tu na albu vyzdvihuji.

» ostatní recenze alba Ange - Emile Jacotey
» popis a diskografie skupiny Ange


Ange - Au-Delà Du Délire
2014-10-05

Ange / Au-Delà Du Délire

5 stars

A opět po roční pauze,vydali Ange své třetí album.Alba vydávají vždy s roční pauzou,krom živáků.

Godevin le vilain - Naléhavý zpěv se na Vás valí s velice hutnou muzikou,temnota ze skladby přímo čiší a pomalý závěr skladby s houslema.

Les longues nuits d´Isaac - naléhavost muziky se střídá s baladickou a skladba je to přenádherná.

Si j´étais le messie - deklamování podporované flétnou hammondy.Ještě tak rozumět.

Ballade pour une orgie - jak patrno z názvu,opravdu to balada je a jaká.Krásné vokály,podporované španělkou a smyčci.

Exode - Velice majestátní začátek skladby,nastupuje španělka a vokály.Tak to je věc.Nádherná skladba.Na tomto albu je již slyšet Symfonický orchestr a je to dílo parádní.

La bataille du sucre - novinka,nastupuje harpsichord ,dá se říci,že této skladbě dominuje
opět pomalejší rytmus,ale kapela to dovede podat a dovést k dokonalosti.


Fils de lumiére - tak tady zase jasně kralují hammondy,basová linka také nezahálí a oět krásná skladba.

Au-dela du délire - nádherná španělka s flétnou harpsichord,cvrlikání ptáčků a přechod až ke kostelním varhanám doplněný solo.kytarou,konečně v této skladbě je jí pořádně slyšet Jean Michel Brezovar na ní válí.Musím opět konstatovat,tak takto končí mistři.Nejlepší skladba na albu.


Album se mi líbí více,nežli předchozí,proto dávám 5 hvězd.

» ostatní recenze alba Ange - Au-Delà Du Délire
» popis a diskografie skupiny Ange


Ange - Le CimetiIÈre Des Arlequins
2014-10-05

Ange / Le CimetiIÈre Des Arlequins

4 stars

Po roce vydávají Ange své druhé album,které řadím k jejich absolutní špičce.

Ces Gens-La - naléhavý vokál.podkreslený hammondama,občas usekávaný rytmus se změnanama až do baladické muziky.

Aujourd´hui c´est la féte chez l´Apprenti-sorcier - kralují opět prudké změny rytmu a muzika hřeje u srdce

Bivouac-1ére partie - na začátku popěvek,vyznívá spíše,jako nějáká vánoční,ale potom se skladba rozeběhne,kralují hammondy a basová linka.Moc pěkné.

L´Espionne lesbienne - spíše deklamování se španělkou a flétnou.

Bivouac Final - na začátku pěkně ponuro a děsivo,hezky nás straší,solo kytara jak jinak varhany mají prim.

De temps en temps - chvílemi,až kostelní varhany se zpěvem,opět hodně baladicky naladěno.Paráda.

La routea aux Cyprés - španělka,flétnička,zpěv a je z toho nádherná balada.To pohladí duši.Přepychové.

Le cimetiére des arlequins - Nejdelší skladba tohoto velice krátkého alba.na začátku silná basová linka se zpěvem,postupně se přidávají další nástroje,chvílemi zpěv,chvílemi deklamování,hammondy nabírají na síle,skladba zrychluje a graduje v závěru skladby napodobení tlukotu hodin a hodně ponuré bicí. Veli pěkný závěr alba.

Dal by jsem albu čtyři a půl,dělit ale nelze,takže hodně silné čtyři,protože není tak sevřené jako jednička.

» ostatní recenze alba Ange - Le CimetiIÈre Des Arlequins
» popis a diskografie skupiny Ange


Ange - Caricatures
2014-10-05

Ange / Caricatures

5 stars

Další skvělá francouzská kapela mnohými považován za vůbec nejvýznamnější francouzskou progresivní skupinu.
Na albu si můžeme vyslechnout trhané francouzské deklamování,vydatný scénický prog s hrubou kytarou.
Snad galský přístup k prog-rocku.

Hudebně je album konzistentní i proměnlivé,přilivové vlny,zpěvné motivy,mluvené slovo,melodramatické odkazy s nakročením,až do kabaretu.

Hudba založena hlavně na hammondovém podkladu s občasnou flétnovou expozicí.

Trochu se Vám pokusím přiblížit jednotlivé skladby.

Biafra 80 - nádherný začátek,temná muzika se na Vás valí,je to ponuré,ale nádherné.

Tels quels - silné deklamování a zpěv,varhany,kytara a vše dohromady ,paráda.

Dignit? - opět prudká změna rytmu,muzika připomíná tažení armády do boje a následuje zpomalení,řekl by jsem,skoro do balady.Hojně opět hammondky,ty ostatně kralují,na celém albu,konečně se poprvé ozývá flétna,která skladbu nádherně zjemní.Klobouk dolů,nad tou nádherou.

Le soir du Diable - na začátku španělka se zpěvem,výrazné bicí,sem tam se ozvou varhany,celá skladba ve velice výrazném baladickém duchu.

Caricatures - nejdelší skladba alba,na začátku mluvené slovo,pomalu nastupují varhany a flétna a vše se najednou zboří do velice hutného zvuku,opět zmírní,chvílemi jemné náznaky japonské muziky,další prudká změna,skladba je propracovaná do posledního detailu,vypadá to,jako hudba k nějakému dramatickému filmu a výsledek krása nesmírná a precizní hra všech muzikantů.Závěr skladby s vokálem silně baladickým a tak nádherné hammondky.

Biafra 80 - album končí,poslední skladba spíše improvizace a dílo je ukončeno.

Za silnou nadčasovost a za úžasný výkon dávám 5 hvězd.

» ostatní recenze alba Ange - Caricatures
» popis a diskografie skupiny Ange


Ruins - Stonehenge
2014-09-29

Ruins / Stonehenge

5 stars

Kapela byla představen,ale profil žádného alba,zde není.Začneme jejich dvojkou Stonehennge.
Chci upozornit,že jsou to vše velice avantgardní díla,což asi mnohé posluchače odradí,vyzkoušet trochu ze světa jiné hudby,myslím můžete.
Big Head - opravdu Vám z toho ta hlava asi trochu naroste,zvukozměť nástrojů a hned zkouší co vydržíte.Je to organizovaný chaos.Náročnější si vychutnají.
Iron Lady - jak mohou 2 muzikanti stvořit takový nářez,kratší věc,ale skvělá.
Cathechism - Slyším Sex Pistols a Never Mind the Bollocks,opět binec neskutečný,tlučou Vám do hlavy klín obrovských rozměrů.
Kibbutz - ani náznak židovské muziky,pokračuje Když by to šlo,tak nás Všechny srovnají se zemí,nic je nezastaví a mastí si svoje dardy do ohluchnutí.Pecka , nářez a´la trashmetal a dusí Vás a nenechají vydechnout.To je porce hudby,utrhne Vám to uši.Skvělé.
Fallout - Další skladba a´la mastiči Sex Pistols,ale hrát toto ve dvou je neskutečné,při mixování ve studiu to musela být píííplačka.

Plexus - další rána pod pás,ale pouze minutová záležitost.Jsou to ranaři

October - konečně trochu zmírní,ale opravdu jen mírně a již jsme opět v trashmetalu,neskutečné změny rytmu a je tady mazec první třídy,mistři končí a mě přestává domykat chlopeň.

Hexagon - ten ranec muziky pokračuje v neskutečném tempu a to jsme teprve v polovině alba.Na první poslech nestravitelné i pro zaryté trashmetalisty,ale pozor trash to není,je to avantgarda a strašnej nářez.Jenom polykám.

Anaclasis,Holebones,další 2 skladby,no to je hokej,bicí z Vás systematicky vytloukají duši a poměrně se jim to daří.

Hail - výrazné(konečně zpomalení,ale určitě nás ukolébavají).Hlavní znak,tvrdé suché bicí.V bicích se nevyznám,jsem spíše přes dechy.

Stonehenge - Chtěl by jsem ten blázinec vidět naživo,to musí být neskutečné. Oni se snad předhání kdo vymyslí něco bláznivějšího.Jedou a jedou přes mrtvoly.Opravdu nepoleví ani o mm.

Thebes - tak tady ten Minotaurus se Vás snaží napíchnout a sežrat hned ze začátku skladby a litovat Vás nebude.Normálně slyšíte,jak ta obluda se k Vám blíží a chcete vzít roha,ale když máte sluchátka na uších,tak to nejde.Parádní počin.

Fragment - jen minutová věc,ovšem po zmírnění další jednou to utnou.

B.U.G. - nedokáži pochopit myšlení a obrazotvornost těchto muzikantů,kde brali nápady,ale jsou to géniové.Dovedou stvořit muziku velice tvrdou,která Vám ničí až mozek,ale přitom je to perfektní a využijí Vás nadoraz.

Ripples - trochu oddechu,ani nápad,řežou do Vás opět,co se do Vás vejde a ukaž posluchači co vydržíš,ječivé vokály , úderné bicí a ty poslouchej.Hrom,aby do nich.Paráda.

Masacori - opět jedna z kratších skladeb,ovšem ranaři jsou na dorazu.

Divided - neuberou a neuberou,tady pěkně řádí velice tvrdá basa,mazec neskutečný.

Octopuus - konečně zmírnění,velký omyl,jedou opět naplno se změnami rytmu,basa ,bicí ,ta basa je neskutečná,hraje ní , jako na solo kytaru.Božské.

Dadaism - tak při názvu jsem neočekával zrovna nějakou velkou změnu a také se nekoná.Změny rytmu se ,ale konají a docela velké. Neskutečná skladba.Jeden z vrcholů alba.Smekám pomyslný klobouk.

Infect - Tak takto končí mistři,tady to klidně srovnám s Black Sabbath a Iron manem,ta ponurost tam je,jako vyšitá,ten hlas taky,je to dílo.

Za naprostou originalitu,neznám kapelu,která by hrála tímto originálním způsobem,pouze ve dvou ikdyž možnosti dnešních studií,jsou asi na daleko vyšších úrovních,nemám rád trash,nemusím ho,ale u této skupiny mi to sedí,jako p---l na hrnec,jedině 5 hvězd.

» ostatní recenze alba Ruins - Stonehenge
» popis a diskografie skupiny Ruins


Mona Lisa - Grimaces
2014-09-27

Mona Lisa / Grimaces

5 stars

Zamiloval jsem si francouzské kapely,již proto ,že se sem nic za mých mladých let nic nedostalo.Tato kapela je skvělá , něco mezi hard a progrockem ovšem jejich výraz je naprosto svůj .
Udivuje mne,že na jedničku,nebyl žádný ohlas.Proto si přiblížíme dvojku a narvu to do Vás až do konce,čili do šestky.
La mauvaise reputation - typický šanson z Francie,až někam Gilbert Becaud,ti se neztratí a úlet úplně jinam z rocku.Perfektní začátek.
Brume - To je jiná,vše založeno na vokálu,nádherná flétna a kytara a hoši stále jedou.Opět nás vyučují,jak se hrál progrock za mojich mladých bylo mi 25

Conplainte pourun narcisse - v této skladbě se nedá asi nic vyzdvihnout,asi jediné slabší místo na albu.

Le jardin des illusions - to je jiná bomba ,hammondy ,ostrý začátek ,naléhavý vokál srandička s dudama,kurnik ,to je ono proto je mám rád.Najednou nápad a hudba ,dá se říci muzika je tady.Tak tato kapela nám rozdává tu radost a potěšení.Miluju je.

Accroche-toi et suis-mui - nádherný vokál na začátku skladby,basa je na vrcholu celého alba,bože Ti hrajou,opět trochu flétna,mění rytmus a najednou mluvená balada.Lidi to je dílo.Strašně naléhavé,ale naprosto nekomerční,již jsem prohlásil,jsou svoji.

Au pays des grimaces - Pěkně nás straší v začátku skladby,pouze minutku a poračují ve starých kolejích.

Maneges et chevaux de bois - French šantán,to je ono.důstojný závěr alba,Vidím jasně Moulin Rouge a ty krásný holky naprosto jasně.

Album se strašně povedlo,možná,že jim nadržuji ale prvních 5 je u mne za5 hvězd.

» ostatní recenze alba Mona Lisa - Grimaces
» popis a diskografie skupiny Mona Lisa


Mona Lisa - L'Escapade
2014-08-21

Mona Lisa / L'Escapade

5 stars

Francouzské kapely ,to byla velice neznámá kategorie kapel,které jsme absolutně neznali,až v dnešní době má člověk možnost si je vychutnat,zjistíte,že se naprosto vyrovnají anglickým a americkým slavným kapelám.To co hráli,je neskutečné a je to sice trochu jiný styl,ale jsou svoji.

Prellude al´ escapade - návrat do hudby barokního období,pomalá skladbička,ovšem,na úvod velice pěkné.

Le fantome de galashiels - skotské dudy na začátku a následuje balada ,jako hrom. Je to taková nádhera,že se Vám chce brečet,krása za jedna s hvězdičkou,vše podbarveno hammondy flétnou.Je to něco.

Voyage vers L´infini - začátek,nádherný dvojhlas,flétnička a kapela čaruje,nápad za nápadem a vše zakončí opět krásný vokál.Ti hrají.

Les vieilles pierres - vánoční motiv na začátku skladby a nádherný přechod do další pecky,proč se tato kapela nechytila a neproslavila ve své době mi nějak nedochází,holt takový je život.

Le colpourteur - nádherná kytara,trochu,ale velice trochu zrychlení,hammondy,flétnička,hodně do J.Tull a ta krása Vás dostane.Jsou to mistři,žádní ranaři,proto se mi to líbí.

Pettit homme de la terre - Opět hodně do Tull,flétna,basa bicí naprostá dominance,přidá se saxík a na závěr hammondy.Je tp perfektní.Střídání rytmů doménou této skladby,naprosto pestré a kapela kouzlí. Kdo má rád progrock,bude si medit,sice trochu odlišný progrockový styl muziky,ale v tm je ta genialita.

Kapelu jsem neznal,byla mi doporučena jsem z ní nadšený.Již vlastním 4 alba a na cestě je páté. Za výkon a celkovou vyrovnanost alba za zlatou.

» ostatní recenze alba Mona Lisa - L'Escapade
» popis a diskografie skupiny Mona Lisa


Yamash'ta, Stomu - Freedom Is Frightening
2014-08-18

Yamash'ta, Stomu / Freedom Is Frightening

5 stars

O albu se zde ještě nikdo nerozepsalmzkusím t o napravit.

Trochu z jiného soudku,než GO,jiný styl muziky a také trochu náročnější. Celkově,jedno z nejhodnotnějších děl,které Stomu vytvořil.

Freedom is frightening - velice ponurý začátek,zpovzdálí dechová sekce,hammondky a vše dohromady ,nádherná pomalá skladba,která stále graduje,muzika se na Vás valí.nesleví v náročnosti a v překvapení v evýborných nápadech astále se něco děje,když to není kytara,hlavní slovo mají dechy nebo klávesy.Album je asi poměrně neznámé,chvílemi v této skladbě rock,chvílemi ke konci skladby spíše jazzrock. Jedou nadoraz,všichni hrajína maximum a vše dohromady (Victory)

Rolling nuns - opět jazzrockový začátek ale kapela později sklouzne do krásné pomalé náladové skladby,ani by jste to po úvodu nečekali.A to je ono.Dovedou zaujmot,kytara dělá divy a všichni muzikanti září a je to jízda jízd.Dobře rozjetý vlak jen tak nezastaví a máme tady příval hudby,že nestačíte žasnout.Lidi,je to nádhera. Konec se zpěve,je naprosto famózní a již ta nádhera končí,

Pine on the horizon - trochu z jiného soudku dechová sekce umí naprosto perfektně,co je po ní požadováno a všichni hrají,s nadšením.Takto se hrávalo zadarmo,když se chtěla kapela prosadit,ovšem,toto jsou na prostí profíci a mastěj nám to do hlavy neskutečně.Tito pánové se hledali,až se našli a hraje jim to opravdu skvěle.Pomyslný klobouk,je dole.Fantastický jazzrock,podpořený dech.sekcí,to je nářez a moje přirovnání,mazec a řacha.Neskutečné 10 hvězd.

4 Wind words - nedá se dělat muzika jen v rychlém tempu,zmírnit se musí a v této skladbě s e to kapele velice povedlo. Začátek housle,jako Darryl Way,hodně podobný zvuk,ovšem tu nádheru a krásu hraje bratr šéfa Hisako Yamash´ta. A strašně válí,ty housle Vás dostanou,všichni hrají,housle válí.Já na ně hrál,tenkráte za mých mladých let,se tomu říkalo skřipky,dnes,s rockovou hudbou u některých kapel,naprosto nepostradatelný násroj,Curved Air,Wolf.Chtěl jsem dát 4 hvězdy,ale poslední skladbu dovedli k dokonalosti,takže jedině 5 hvězd.

» ostatní recenze alba Yamash'ta, Stomu - Freedom Is Frightening
» popis a diskografie skupiny Yamash'ta, Stomu


Donovan - Sutras
2014-08-15

Donovan / Sutras

5 stars

Tak konečně se nám Bob Donovan vrátil do světa hudby.To co produkoval,mělo většinou značku (špatně)
Toto album se již naprosto vymanilo z jeho doposavadní průměrné tvorby a všichni fanoušci se mu po letech vrátili.Měl jsem ho rád i kdyř slávy B.Dylana nedosáhl.Náš národ ho ale miloval,protože jedna skladba běžela v pořadu Na houpačce - Hurdy gurdy man,která měla velký úspěch.Nebudu rozebírat jednotlivé skladby,bylo by to zbytečné
,prostě se vrátil do sedmdesátých,naprosto geniálním způsobem a běhá Vám mráz po zádech.Je to veselé,je to hravé a je to velice smutné.

Nádherné album po tolika letech,nedám na něj dopustit,vydržel a zahrál a nahrál,bez milosti 5 generačných.

» ostatní recenze alba Donovan - Sutras
» popis a diskografie skupiny Donovan


Xhol - Motherfuckers G.M.B.H & Co. KG
2014-08-08

Xhol / Motherfuckers G.M.B.H & Co. KG

5 stars

Tak toto album je trochu odlišné od dvojky,také je o tř roky mladší a vývoj kapely je tam znát.Vůbec ovšem nepolevili v náročnosti hudby,je to opět výborné album.

Radio - opravdu ladění rádia,úryvky z hitů,moc hudby zde není,ale na tehdejší dobu, výborný nápad.Připomíná mi to trochu Kraftwerk a úvodní skladbu z alba Radio aktivität.

Leistungsprinzig - hlavně saxík v kratší skladbičce,co chtěli říci,tak řekli.

Orgelsolo - i dle názvu,samozřejmě nádhera s varhanama,je to tiché,krásné,neoposlouchatelné a dojmou Vás,že se musíte zamyslet a tuto skladbu si pustit několikrát za sebou.Nádherná pecka. Psychedelie,jako hrom.

Side 1 first day - tajemné zvuky,flétna,hammondky a krása,opět psychedelická skladba,někam do tvorby P.Floyd,do doby alba Ummagumma.Beze zpěvu,ale stejně,jako Floydi,naprosto skvělé a neotřelé.VIVAT.

Grille - Floydi honili mouchu a tady má své zadostiučinění cvrček.Jen čekám,kdy ho také dorazí novinama.Ovšem,nic se neděje,jen se přidá lehounce flétna a zpovzdálí latinské bicí,pravděpodobně bonga a náladová a pszchedelická věc,je na svém zdárném konci.

Love potion - hammondky a zpěv září,nyní se hodně blíží ke kapeleVannila Fudge,jak byli ovlivněni,nedokáži odhadnout,pokračování ovšem psychedelický sax a ten se rozjede do nádherného,dlouhotrvajícího sóla.Je vidět,že jsou naprosto sehraní a nedělají jim žádné problémy při těchto výlevech udržet ryrmus.Já myslím,vrchol alba. Nudu neznáte,pořád se něco děje,proto za snahu za změnu v muzice a originalitu dávám 5.

» ostatní recenze alba Xhol - Motherfuckers G.M.B.H & Co. KG
» popis a diskografie skupiny Xhol


Xhol - Xhol Caravan - Electrip
2014-08-07

Xhol / Xhol Caravan - Electrip

5 stars

Tato kapela mi naprosto přirostla k srdci,zná to málo lidí a krautrock je moje krevní skupina.

Electric fun fair - začátek,česká dechovka,ale další pokračování,nádherné varhany,je to plné,předhánějí se kdo je lepší a vznikla z toho tato nádhera.Hammondky mají prim,jako úvodní skladba pěkná pecka i kyž bez vokálu.

Pop games - saxophony naprosto vedou,je to staré jako uhlí,ovšem naprosto neopotřebované a za nápady v r.69,jednička s hvězdičkou.Páni muzikanti,těžko zařaditelná muzika,něco mezi psychedelic,hard a progrockem,další skvělá skladba na albu,hodně,jako Varga a jeho Collegium musicum.Nádhera nádher.

All green - trochu změnili a vydali se do jazzrocku,oni často mění rytmus a v tom je to umění,hrají,jako bozi.Takto dlouho hrát hammondky,jsem ještě asi neslyšel.Jsou to válci.

Raise up high - 17,45 myslíte výlet do kosmu,houby v této nejdelší skladbě alba,poprvé zpívají a vůbec ne špatně. V předchozí skladbě prim hammondy,tady sax a dohromady je tady kapela za deset hvězd.Ti mne dostali.Vychutnávám si muziku,jako by jsem slyšel poprvé,ale slyším je minimálně podesáté,čím více,tím lepší.Neskutečná a zapomenutá kapela.To je jízda. Střed skladby,přeci jen trochu avantgardní,ale vše se vrátí pomalu k původní linii a varhany dominují.Nerad se opakuji,ale udělám to,krása nesmírná.Již jsem několikrát pravil že Němci,tak jsou dobří v kopané,tak jejich kapely,bohužel se k nim člověk dostane,až v dnešní době ,byli vynikající a bohužel,jde do tisíců amerických,anglických,italských,francouzských atd.co nikdo nikdy neslyšel,bohužel.

Walla masallah - tak takto končí mistři,náznaky arabské muziky,srandička,nenapodobitelné.

Bonusy - Planet earth -pravděpodobně singlové záležitosti z pozdější doby dechaři a mizerný zvuk,jako muzika určitě ne špatné,ale vůči albu,trochu sem nepatří,ale berme,jako bonus.

So down - to je jiná,až do nádherné balady,zpěvák krásně deklamuje a asi by z toho byl hit, )kdyby se to hrálo).

Kapela předvedla na r.1969 takový výkon,že zůstává rozum stát.Muzikantsky,naprosto sehraná kapela,nápady až neskutečně skvělé,hodně málo lidí v té době dovedlo takto zahrát.Jediné možné GLORIA a 5 hvězd.


Raise up high -

» ostatní recenze alba Xhol - Xhol Caravan - Electrip
» popis a diskografie skupiny Xhol


Guru Guru - Hinten
2014-08-03

Guru Guru / Hinten

5 stars


Další album kapely o rok starší,které mám ve sbírce.Trochu jiné,než následující Känguru,ale naprosto vyrovnané obsahem muziky.Opět pouze čtyři skladby,ale skvěle zahrané. Vše samozřejmě se zase odehrává v delších,muzikantsky skvěle zahraných plochách.

Electric Junk - začátek skladby,rockový nářez,který pomalu přejde do kosmické hudby,jakou nám převáděli Hawkwind.Trochu slova v mateřštině,asi kulturní vložka a skladba pokračuje v rockovém duchu až do konce.
Nato,že jsou jen tři,pěknej mazec.

The meaning of meaning - pomalejší začátek skladby,opět tam ty náznaky a hra podobná Hawkwind je slyšet.Pěkně ponurá věc,muzika se Vám zařezává do uší.Je to skvostně vymakané a asi svůj účel to splňuje. (postrašit Vás). V Závěru skladby přidají v rytmu,ovšem ta temnota nezmizí,ani při rychlejším tempu. Vynikající skladba.

Bo Diddley - další posun ke zrychlení tempa,skvělá basová linka a vůbec,všichni tři poctivě makají do roztrhání těla. Co dokáží ve třech zahrát,je neskutečné.Valí se na Vás tolik hudby,že nestačíte zírat.Další pecka na albu.Skvělé.

Space Ship - závěrečná skladba alba,začátek opět zahalený do tajuplného oparu,je trochu slyšet jejich vrstevníky Faust,pomalu se propracují ke zrychlení tempa a skladba kulminuje opět kosmickou muzikou s tajuplným podtextem. Další výborná skladba a nádherný závěr alba.

Toto album plně srovnám s Känguru,kterému jsem dal 5 hvězd a proto opět jednička s hvězdičkou a plný počet za krásu po tolika letech objevenou.


Bo Diddley -

» ostatní recenze alba Guru Guru - Hinten
» popis a diskografie skupiny Guru Guru


Guru Guru - Känguru
2014-08-01

Guru Guru / Känguru

5 stars

Zlatí Němci.V mých mladých letech ,pro mne naprosto neznámá kapela a proto si ji vychutnám,až ve velice pozdním věku.Možná ,že tenkráte,by jsem ji nedokázal naplno pochopit.Náročnější muzika,asi zařazeno k progrocku.

Oxymoron -10 minut Vám uplyne,jako voda,je to krásná skladba,možná,dle mého názoru,ovlivněno kapelou Amon Dűll. Myslíte,že vrchol alba,jak to bývá v úvodní skladbě,naprostý omyl.Album se vyhraje ,až k dokonalosti.

Immer Lustig - A již válí,celá kapela,co produkují na r.72,je neskutečné.Chvílemi zpěv,chvílemi šepot,vše do mystiky a posluchači,starej se.Je to náladové, Chvílemi moc rozvláčné,ale nenudí.Závěr skladby,říkám,zlatí Němci,válí,jako o život,paráda.

Baby cake walk - a jsme někde jinde,ztratila se psychedelie a máme přímočarý rock n roll,to je nářez.V tom je právě jejich genialita,najednou řežba na diskotéky.Byli to géniové.S prudkou změnou rytmu,si nedělají problém a na konci skladby to vyšperkují tím,že všichni muzikanti,mají své solíčko.-Tomu se říká,muzikantská dokonalost. Mám rád krautrock,hodně napodobovali kapely,ale když se dílo zdařilo,byla to pecka.Skvělá věc.

OOga Booga - málo zpěvu,hodně kytar a najednou kapela hraje,jako o život.Neskutečný závěr alba,kruci,to je darda.Proto toto album řadím s Hinten , jako nejlepší,co skupina vytvřila.Minimálně 5 hvězd.

Baby cake walk -

» ostatní recenze alba Guru Guru - Känguru
» popis a diskografie skupiny Guru Guru


Calomito - Cane di Schiena
2014-08-01

Calomito / Cane di Schiena

5 stars

Je úžasné,jak novodobé kapely se dokázali překlenout a zahrát něco,trochu nezvyklého. Je to jazzrock a není to jazzrock.Tímto způsobem hraje spousta nových kapel a opět nerad musím napsat ,neoposlouchatelné.

Bella lee - od začátku skladby se do Vás pustí naplno s pěknou vervou a zkouší,co vydržíte,je to hutné,nový zvuk,dá se říci novátorské.Skvělý úvod alba.Je to nářez. Sypou to do Vás,až Vám duní v hlavě.

Parliamone - tak tomu já říkám,již se opakuji,krása nesmírná.Kdyby se konal zpěv,byla by to balada,jako hrom,ovšem i beze zpěvu nádhera.To Vám pohladí dušičku a nálada a nápad,vynikající.Fantastická skladba.

Infraditi - Začátek z Italské opery,nemám přehled o operách,myslím v závorce Puccini,ovšem potom již avantgarda v plném hávu.Hlavně kytara a hodně je slyšet bicí a basa.Hodně jazzrocková věc,ale Páni muzikanti,vaří a jedou nadoraz.

Fungo - Mastí do Vás hlavně dechová sekce a pěkně se jim to daří,Ti ale hrají.Nepravidelný rytmus a najednou to dostane řád. Muzika se na Vás valí,jako počátky Mahavishnu orchestra.To se opět povedlo.Skladba zä jedna s hvězdičkou.


Cane de schiena - housle ala Jerry Godmann,muzika hodně podobná Mahavishnu Orchestra,další nenapodobitelná skladba.Pomalejší věc,Ale muzikanti se v tom vyžívají a je to neskutečně procítěné.Nádhera za 5 hvězd.

Pappa ireale - Trochu rozmarné,kam to zařadit,kralují opět housle,v kombinaci s dechy,je to bomby,kratší věc,ale vůči albu,plnohodnotná.

Antenna - Housle jsou nádherné,dokázali spojit náznaky vážné hudby s dnešní zvukozmětí,ale,je to tak propracované,že zůstává rozum stát a zíráte s otevřenou (ústy).Musíte slyšet,co se na albu děje,jinak nepochopíte.Kdo má rád Mahavishnu orchestra,tak si pošmákne.

Klez - možná náznaky King Crimson jsou ale já spíše slyší MO.Pěkně nám to sypou do hlavy,hodně dech.sekce , pěknej mazec,stopy nějaké národní muziky a další výbornej zářez.

Max Dembo - výborný závěr alba,dobře načasovaný,kraluje trombon,nádherná pomalejší skladba a opět za jedna.

Kapelu jsem neznal doporučil Zdenek 2512,při čtvrtém poslechu mne dostala,užívám si a proto 5 hvězd.Jsou to páni muzikanti s neotřelýmy nápady.

» ostatní recenze alba Calomito - Cane di Schiena
» popis a diskografie skupiny Calomito


Perhacs, Linda - Parallelograms
2014-07-22

Perhacs, Linda / Parallelograms

5 stars

Tak tento folkový skvost,vydal sunbeamrecords remastered 2008.

Chinacun rain - hodně podobný hlas J.Mitchell,ale podání daleko jemnějším způsobem,balada na úvod ,jako hrom.Paní zpěvačka a hned na úvod ,krása nesmírná.

Paper mountain man - kdo má rád J. Mitchell,bude jásat,zpěv určitě podobný,ale technika muziky je jinde.Hodně harmoniky,kytara má také své a zpěv skvělý.

Dolphin - Další nádherná balada,na obalu píší 1967,je to až neskutečné,folkaři dávali do hudby,opravdu svoji duši a posluchač to cítil.Proto je milovali.

Call of the river - nevím,jak je to ovlivněno J.Mitchell,ale zpěvačka,možná jen hlasem podobná,se strašně činí a zpívá skladby,které v životě neuslyšíte(krom YT),ale cd je cd. Další trefa do srdíčka a parádní.

Parallelgrams - konečně se trochu přidalo v rytmu,zahraje více nástrojů ,zpěvačka chvílema dvojhlasně,to Vás naprosto dostane. Všichni se divíme,kam se tato mimochodem nádherná baba ztratila.

Hey,who really cares? - tato skladba zahučela trochu do tajemna,tenkráte skoro všechny kapely,měli v nějaké skladbě trochu úlet.

Moons and cataills - věřím tomu,že když se album vyčistilo a první poslech musel být pro lidi šok.Věřím, že brečeli a ptali se proč ,ta krása ,byla tak dlouho v archivu.

Morning colors - naprosto to nevybočuje,možná trochu slabší věc,ale nahrajte album,kde je vše naprostá špica,i když některé kapely to dokázaly.

Porcelan baked- over cast-iron wedding - dle mne nejkrásnější a velice citově zazpívaná skladba,album vrcholí a co říci o této nádheře.Prostě krása a bolí Vás srdíčko.

Delicious - opět jedna z r.69 (pozor ,není to žádný výběr,pouze Sunbeam records , tam napsal rok nahrání skladby.Je to oficelní řadovka č.1Trochu rychlejší,až nezvykle ,vůči celému albu,zakončila,jako J.Baez.Album je naprosto neskutečné,Kali napsal profil(skvěle),já vlastním,není co řešit,jedině 5 hvězd.

» ostatní recenze alba Perhacs, Linda - Parallelograms
» popis a diskografie skupiny Perhacs, Linda


McLaughlin, John - Extrapolation
2014-07-19

McLaughlin, John / Extrapolation

4 stars

S dílem tohoto skvělého kytaristy,jsem se poprvé setkal na prvních dvou albech Mahavishnu orchestra. Alba Extrapolation a Devotion,jsem dokupoval mnohem později.
Později v supraphonu vyšla Apocalypse a asi před třemi lety jsem dokoupil dvě alba se Shakti,pro ukázku celé jeho tvorby.
Nyní ke skladbám alba.
Extrapolation - skladba spíše v duchu tradičního jazzu,kraluje samozřejmě kytara,ale i sax tu má hodně prostoru.Pěkný začátek. Okamžitě volně navazuje
It´s Funny - vévodí nádherný sopránsax,krásná pomalá melodie,dobře je i slyšet basu a Johnovu kytaru. Skvělý hudební nápad.
Arjen´s bag - kytara Johna se do žádných velkých sólových akcí nepouští,zní spíše,jako jamování a vůbec všichni muzikanti hrají tímto stylem i když strukturu to má.
Opět okamžitá návaznost bez pauzy do další skladby.
Pete the poet - tak tady si Tony Oxley pěkně zasóluje na bicí,basovou linku je též hodně slyšet.
This is for us to share - konečně dostane i John trochu více prostoru a jeho kytara je nádherná. Od poloviny skladby čaruje opět saxofon a pecka.
Spectrum - jedna z kratších skladeb na albu,hodně do tradičního jazzu.Opět nepostřehnete přechod do další skladby.


Binky´s beam - Basa si to rozdává se sólovou kytarou,v pozadí trochu utlumené bicí a je z toho koncert pro uši nadmíru skvělý.Sax samozřejmě také nezahálí. Bomba

Really you know - Nádherná věcička,hodně tklivá a náladová ze začátku,potom mírné zrychlení,všichni muzikanti mají hodně prostoru aby vynikly jejich nástroje.

Two for Two - Konečně kytarista dostane prostor,aby předvedl,co umí,žádná velká sóla nečekejte,jeho největšího se dočkáte až v závěrečné Peace Piece,ktero si zahraje celou sám .

Více se mi z jeho ranných alb líbí Devotion,takže tomuto albu dávám čtyři hvězdy.

» ostatní recenze alba McLaughlin, John - Extrapolation
» popis a diskografie skupiny McLaughlin, John


Shylock - Gialorgues
2014-07-16

Shylock / Gialorgues

5 stars

Óin přidal profi,já se Vám pokusím přiblížit jejich jedničku.Druhé album zatím nemám ale po poslechu prvního ,jestliže ukazuje takové kvality.jako č.1,tak si ho pořídím.

Le Quatriéme - Nádherný začátek,pomalejší skladbička,na to,že hrají jen ve třech,zase Francouzi a opět šok,je to vynikající,klávesy,basa,bicí se do Vás snaží nacpat muziku,jako když je to celý orchestr,skvělý progrock. 13 minut do Vás mastí,skladbu se skvělýmy nápady a určitě se u toho smějí,jak se to povedlo.Na úvod,pěkná řacha.Kdo progrockuje,bude nadšený.

Le Sixiéme - Nádherné varhany,hodně bicí,trochu přidali na rytmu a čaruje basa,oproti úvodní skladbě trochu změna,nárust tempa,graduje to,já tam stále slyším kytaru,ale psaná je s hostem,až od č.4.Dobrý moog,to asi zvládne.

Le Cinquiéme - skoro 19 minut,naprosto bez nudy.Asi si říkali,dostanete porci,na kterou s prvním našim albem máte nárok a nezklamali.Je to velice nápadité,barevné,je cítit,že tyto páni muzikanti hudbu milují.Střední část skladby,K.Crimson,jako vyšití.Tady si asi vzor vzali. Již jsem rozhodnutý,druhé album si určitě objednám. Mistři se rozhodli zpomalit kolem osmé minuty a jste opět v jiné dimenzi.Já tomu říkám,krása nesmírná.Tady se dějí věci,první nápad,chtěl by jsem je vidět živě.

Pendule - V podstatě,hodně ovlivněno E.L.P , do vážné muziky,ale vědí co chtějí.Výborně.

Sous une arche de pierre - tato skladba,hodně ovlivněna vážnou muzikou,ak.klavír a klávesy mají prim. Perfektní tah na albu a můžeme se jen kochat. Pecka.Hodně opět E.L and Palmer.

Prélude á l´éclipse - Bože,Ti hrajó,krátká skladba,ale nápad ,srovnal by jsem s dílem M.Oldfielda s jeho jedničkou.Nádherné.

La robe et le chat - vyrobená nádhera album spěje k vrcholu,nálada nádherná,kratší věc,ale ni nepokazili.

Pour le bal des pauvres - tak, jako nechybí u USA kapel country,tak album je ukončeno klasickým francouzským šansonem.Mistři skončili já nemohu jinak,nežli 5 hvězd,t.j hodnocení nejvyšší.Miloš» ostatní recenze alba Shylock - Gialorgues
» popis a diskografie skupiny Shylock


Wrong Object, The - Stories From The Shed
2014-07-14

Wrong Object, The / Stories From The Shed

5 stars

Zdenda napsal skvěle profil kapely,já vlastním pouze tot,ale album určitě stojí za to.

Sonic riot at the holy palate - ze začátku mi to připomíná vynikající Makedonce,romská kapela,Kočányho orkestar,až do konce skladby. 15/05 - styl muziky zůstává,ale hodně prim má jazztrubka,je to mazec , dá e říci,že všechny nástroje mají solo.Je to strašně bohaté,plné a kapela úplně nadoraz,přitom hodně poslouchatelné s náznaky klasického jazzu.

Sheepwrecked - pomalejší,nádherná skladba,řadím stylově k takové kráse, jako bylo Crosswinds od B.Cobhama.Myslím stylově k jeho albu.Neoposlouchatelné.Nadhera.

Acquiring the taste - kruci,takto se jmenuje album Gentle Giant,ovšem podobnost,čistě náhodná.Pomalejší skladba,ovšem perfektní.

Lifting Belly - To je jiný nářez,je to poměrně nová kapela a já se snažím,aby jsem Vás zaujal s nějakou kapelou srovnávat.Možná,je to blbost,možná se Vám to líbí.Malign siesta - nyní si zavařili,nevím kam je mám vrazit,hodně klasického jazzu najednou se prudce vynoří změny stylu muziky a najednou solo kytara a jste opaření. Kapely dnes ,poučeny,myslím tím špičkové,používají s jejich špičkovou nahrávací technologií trochu jiné muzikantské projevy,než tomu bylo v sedmdesátých letech na kterých jsem vyrůstal a mám je moc rád,velice ochotně se přiučím všemu novému,co v muzice vzniká a jak říkal jeden český komik,oooo tom je.

Theresa´ dress - Kratší věcička,již podle názvu ,nevybočuje.jsem spokojen.

Ripplig stones - Trochu avantgardy,vše ovšem v mezích,jazztrubka prim,nic nekazí,tajuplné,krásné. Okamžitě navazuje -Theresa´ dress Reprise a následuje Strangler Fig - Kdyby jsem nevěděl,že hrají jiní muzikanti , při poslechu by jsem řekl,že jsou to bratři Breckerové.Nádherné dechy.

Waves and radiations - Oni jsou stále svoji,i když najednou strukturu muziky naprosto změní.Nevím,jestliže je to účel,moc se povedl.

Saturn - toto je dle mne nejsilnější skladba alba,melodie zahučela až někam k filmu Cotton club,je to neopakovatelné,sax s trumpetou,kdo má rád M.Davise Bitches Brew,tak si pošmákne,skladba nemá naprosto slabé místo,i když neníkonec,já tomu říkám,takto končí mistři. Perfektní.

The unveliavable truth - part 1 - čeho se ještě dočkáme,začátek,naprostý úlet někam k Izraelcům,Palestinců a k dalším a najednou ( Klaus Doldinger).Fred Delplancq - je asi žákem Klause (s nadhledem),ale až před pár lety,jsem začal poznávat Belgické a Francouzské kapely. Plně se vyrovnají světové špičce,ale bohužel se neprosadily,jako anglické nebo americké kapely,je to škoda a proto,já ,si je dneska vychutnávám,navazuje part 2,album skončilo,jsem plný dojmů,slyšel jsem potřetí,kvalita naposlouchání se stále zvyšuje.

Proč si nepustit něco nového.Já již kapelu znám,proto Vám závidím,že ji teprve objevíte.Jem to nové,když to přehrajete po sté.objevíte,především muzikanti,stále něco nového.Jinak ne,nežli pět hvězd.


» ostatní recenze alba Wrong Object, The - Stories From The Shed
» popis a diskografie skupiny Wrong Object, The


Faust - So Far
2014-06-30

Faust / So Far

5 stars

Druhé album kapely je trochu odlišné od prvotiny,nastavená laťka ,zůstala na stejné úrovni,jako jejich debut.

It´s a Rainy day Vás dostane hned při prvním poslechu,bicí to do Vás mydlí a dá se říci,že v tom je kouzlo celé skladby,je to husté,nápad,jako hrom)Kde vyloženě jsou takto naléhavé bicí a mají tolik prostoru,vynikající začátek alba.
On the way to abamä - nádherná ak.kytara,spíše laděno do baroka,nádherná instumentální,řekl by jsem balada,až tak.
No Harm- tento počin kapely,začíná velice ponuře a v dalčím pokračování by jsem je srovnal s kapelou Focus,až tak daleko to zašlo.Mají perfektně nakročeno na další skladby a ty také budou.

So Far - Tak to se opět povedlo.ponurá věc,jazztrubka stále se opakující námět ,vyznívá to ,ale skvěle , opět nápad k nezaplacení,zvuky .solo kytara jen dobrnkává podstatu skladby a vše dohromady je geniální. To byly roky.

Mamie is blues - tak toto je pěkně ponuré,dávají nám pěkně zahulit,proti prvnímu albu,jsou tady prvky,které na jedničce nenajdete.První album,bylo trochu přímočařejší. Na tomto albu již trochu jiné nápady a moc se povedlo.

I´ve got my car and my TV - již podle názvu,je Vám jasné,co Vás čeká.Zappa,jako vyšitý s jeho srandičkama.Sax to vše trochu sklidní a je hotovo.


Picnic on a frozen river,spíše kulturní vložka a následuje Me lack space - spíše deklamování,nežli zpěv,hodně prostoru dech .sekce a vše dohromady,až ulétlé do komerce.Tato skladba s náznaky klasického jazzu , velice důstojný závěr alba,jak jsem již říkal,album se od prvotiny odlišuje,ale kapele to jen prospělo.Dávám za skvost v hudbě 5 hvězd.Je to neoposlouchatelné a proto plná taxa.

» ostatní recenze alba Faust - So Far
» popis a diskografie skupiny Faust


Marley, Bob - Natty Dread
2014-06-13

Marley, Bob / Natty Dread

5 stars

Myslím,že toto album je vrchol a největší pecka tvorby B.Maerleho.Beru toto album,jako jedničku,ještě s albem Live,které v diskografii na boardu není,je vynikající a velice ho doporučuji. Začátek,samozřejmě jeden z největších hitů Boba , Lively up yourself - Typické,basa ,jako hrom,zpěv Boba a ejhle ,je tady hit.Když jsem byl blahé paměti čtyřikrát za sebou v Egyptě,tak tato skladba byla vždy úvodní na dobré ranko na pláži,upozorňuji,po každé,někde jinde.Egypt Boba miluje.Slyšíte ho z kuchyně,na pláži,v hotelu,.Byl to borec.


Asi největší hit No Woman,no cry - trochu zrychleno,na LIVE to hraje pomaleji a tam by jsem řekl,lepší originálu ze studia,ale skladba je to přenádherná,za takovéto dílo a nápad, jen palec nahoru.

Them belly full (but we hungry). Dlouho jsem nemohl reggae nějak poslouchat,toto album mne ale nadchlo,takže dobrých třidcet let ho mám v uších.

Rebel music - opět nic nevyřešíte spodek,jako hrom basa, velice aktivní,v tomto stylu muziky asi základ veškerého dění.Když přijdete reggae na chuť,dostane Vás to.

So jah say - přidala se dech.sekce,ovšem nic nového,stále skvělý zpěv Boba a rytmus reggae j e nezaměnitelný.

Natty dread - největší hit alba,kdo Boba nezná a chce vyzkoušet,začněte s touto skladbou,ta vládla hitparádám,nádherná věc.

Bend down low - není co řešit,je to naprosto promakané album,naprosto promakané do posledního detailu a výsledek,je nesmrtelnost BOBA M.

Talkin´blues - nejpomalejší reggae na albu,chce se Vá dostat do duše a asi se mu to podařilo.

Revolution - zažil jsem na dovolené čističe bazénu v hotelu,kdy se sběrným košem na binec v basénu tancoval,hezky do rytmu.

Beru toto album ,jako jeho nejlepší s LIVE,proto jediná ,možná pět hvězd.

» ostatní recenze alba Marley, Bob - Natty Dread
» popis a diskografie skupiny Marley, Bob


Bauhaus - In A Flat Field
2014-06-09

Bauhaus / In A Flat Field

4 stars

Tuto kapelu bude znát hodně málo lidí,i když ve své době byla velice uznávaná,možná trochu srovnám s Joy Division.Byla to nová vlna,ovšem trochu vybočená ke špičce tohoto žánru.Byli naprosto svoji a na vrcholu tehdejší nové vlny i když je zná málo lidí.
První skladba alba,Dark Entries - novovlnný mazec,typický pro tuto dobu,a´la Sex Pistols,prostě nářez.
Double Dare - tak to je již jiná,již v této skladbě se kapela odlišuje,zní to,jako těžkotonážní hardrock a má to sílu,vokál,basa a zpěv,hlavní dominanta a je to pěkně ponuré,máte starosti to vstřebat.Prostě,jste v pekle.Darda ¨na albu.
In the flat field - rozostřená kytara,o zpěvu nemluvě,ale dominuje bass guitar,jsou pěkně naštvaní a mít Vás při ruce,tak to pěkně schytáte.další pecka na albu.
God in an alcove -Tak tuto skladbu klidně srovnám s prvním albem Patti Smith a s obsahem celého jejího prvního alba.
Dive - kratší věc,spíše,jako vsuvka.
The spy in the cab - tak tady jim snad hostuje Patti Smith,podoba,jako hrom,jak muzika,tak hlas,krásně ponuré.Nádhera.
Small talk stinks - nevybočíz koncepce alba a Sait Vitus dance je ještě lepší nová vlna v tom nejlepším světle.
Stigmata martyr - nářez první třídy,spíše rock,nežli nová vlna.
Nerves - začátek,jako B.Sabbath,psychedelie s Vámi hýbe,jsou to páni muzikanti.U této kapely je vidět a hlavně slyšet,co se dokázalo vyvinout z punku,nová vlna a kapely,již umí hrát.Největší pecka a nëjdelší na albu,opravdu se vyznají..Vlastním ještě čtvrté album,kde naprosto dozráli,takže tomuto albu,čtyři hvězdy.

» ostatní recenze alba Bauhaus - In A Flat Field
» popis a diskografie skupiny Bauhaus


Little Feat - Dixie Chicken
2014-06-09

Little Feat / Dixie Chicken

4 stars

Vlastím 4 alba této skupiny a toto je jedno z nejmladších,ovšem úrovní je hodně blízko k jejích nejlepším,co kapela vytvořila.
Dixie Chicken - akustický ,klavírek nádherný vokál a frázování,altsax,(už zase není psaný),slyšet je ale naprosto jasně,pěknej mazec na úvod.Krásná skladba.
Two trains - jazrock,soulový zpěv a hromada něčeho nezvyklého v muzice z té doby,jižani měli svůj nenapodobytelný styl viz.Allman brothers band

Roll um easy - tato skladba trochu v country stylu,moc mi tam nesedí,ale budiž.Toto je bolest amerických kapel.Snaží se většinou tam vrazit něco z národních,ale u této kapely,je to první pokus.
Kiss it off - tak tady opět jejich typický zvuk,nikým neovlivněný,ani country,již jsou opět svoji a je to znát.Krásná pomalejší věc,hodně klávesové,ak.klavír a hammondky.Přepychovka.
Fool yourself - tak tady hodně ovlivněno Traffic,z doby jejich největší slávy.Kratší skladba,ale o to krásnější.
Walkin´ all night - další krásná náladovka ,kde braly kapely v té době tyto naápady,není mi jasné.
Fat Man in the bathtub - kytara ,vokál,v této skladbě asi to nejlepší,jsou neudržitelní,rytmika,šlape to až na krev.Skvělá věcička.
Juliette - již podle názvu to je na baladu,ale balada to není,ovšem nápad,je tam asi nějaký průšvih nebo spíše věnováno.Lafayette Railroad - instrumentálka na závěr alba,trochu nezvyklé ,jinak album je trochu ještě nevyrovnané,ale na čtyři hvězdy má.Snad jsem probudil Váš zájem o tuto kapelu,věřte,nebudete litovat.

» ostatní recenze alba Little Feat - Dixie Chicken
» popis a diskografie skupiny Little Feat


Little Feat - The Last Record Album
2014-06-09

Little Feat / The Last Record Album

4 stars

Toto album vlastním dobrých 25 let na vinylu a protože jižani tady moc nejedou,pokusím se Vám album přiblížit,aby jsem probudil Váš zájem.Kapela je velice vysoko hodnocena na progarchives a toto album patří mezi jejich špičky.
První skladba,typický jižanský rock, Romance dance - trochu usekávaný rytmus,kloubící se trochu s reggae,na úvod,výborné.
All that you dream - kytara i zpěv hodně připomínají E.Claptona z jeho solo alb.Další nádhera na albu.
Long distance love - krásná balada,dominují zpěv,vokály a hammondky,kytara má svoje místo vtéto skladbě ,také velice silnou pozici.Opět výborně.
Day or night - velká změna,silné náznaky jazzrocku a zní to velice sevřeně,co k tomu říci,je to skvělé.Analogový zvuk z vinylu dělá divy,zní to výborně a album mám z r.75,z doby vydání.
Druhá strana alba a skladba One love stand - tak tady by jsem přirovnal hodně k The Band,jasná podobnost zvuku kapely,určitě,ale nechtějí napodobaovat.Spíše to bylo dobou a v té době se to asi nějak sešlo a ani jedna kapela se neztratila. paráda na úvod druhé strany alba.Moc pěkné.
Down bellow the borderline - opět jazzrockové znakyklávesy a´la Herbie Hancock a slyším zpovzdálí altsax,ale není na albu psaný. Zase výborně.Moc se povedlo.
Somebody´s Leavin - klidně zařadím mezi balady,i když je to na hraně,jedna z nejdelších skladeb alba,ovšem patří mezi nejzdařilejší a myslím,že by se měla líbit.Oni asi nemají na tomto albu slabší věc,jen mi tady trochu chybí dechová sekce z následujícího alba - Time loves a Hero 1977,výbornou recenzi udělal Petr Gratias.
Poslední skladba alba Mercenarry Territory - tak tady je altsax naprosto jasně slyšet,vynikajícízpěv,opět trochu ulítlé do reggae,neznám možnosti moogu,v klávesách se nevyznám,je možné,že zvuk saxu dělá syntezátor.Odborníci , odpovězte,protože muzikant hrající na altku,není na albu uveden.
Toto album mám pěkně zalezlé za nehty,ovšem následující je o krapet lepší,nerad dávám jen 4 hvězdy.

» ostatní recenze alba Little Feat - The Last Record Album
» popis a diskografie skupiny Little Feat


Manfred Mann Chapter Three - Volume two
2014-06-06

Manfred Mann Chapter Three / Volume two

5 stars

S hodnocením tohoto tohoto alba,neustoupím ani o milimetr jejich jedničky.Prvnímu albu se naprosto vyrovná a můj názor(podotýkám můj),že je to vrchol tvorby M.Manna.Mám hodně rád a vlastním Roaring silence,ale muzika přecijenom je již v komerčnějším duchu.

Lady ace - Ti nám dávají,vládne ponurost a tajemno,určitě nádherně navázáno na první album,dechy,hammondky,zpěv a vše ze zlata.Nádhera.Dechaři se zbláznili a alt sax obrovské solo,konec skladby,pěknej mazec .

I Ain´t laughing - vybočená věc,dá se říci balada,až do folku,opět strašná krása,to by se dalo i v rádiu,ale nikdo to nezná.Skvělé.

Poor sade sue - tak,to je dílko,ak.klavír , housle,jazzrock,jako hrom a a vše završí sax s jeho avantgardní vložkou.Hosle ,toje dílo,sedí to tam,nádhera.

Jump before you think - Ti mne oddělají,opět změna rytmu,náznaky latina,ovšem zmýlená neplatí,saxík,nádherně,Klaus Doldinger z Passport,jo jo kdo umí,tak umí,myslím,že ten zbytek znáte Všichni.

It´s good to be alive - ptám se,dovedla Vám kapela někdy natlouct klíny do hlavy,že jste si to přehrávali i v noci,myslím ve snu,kdo bude poslouchat,dočká se.Závěr skladby je naprostý mazec,všichni mastí naplno,je to pecka


Happy being me - největší a nejdelší mazec na albu,tak tam se vyřádí celá kapela již se těším na závěrečnou Virginii -

Virginia - a jsme opět u budoucí tvorby M.Manna,ovšem dechy,to je zase nářez,páni muzikanti,my jsme zahráli a Vy se starejte,když se nelíbí,máme vztyčený ukazovák.

Album,je to opět pecka,možná,není tak vyrovnané,jako jednička,ale za nápady a za to ,jak kapela umí opět 5 hvězd.

» ostatní recenze alba Manfred Mann Chapter Three - Volume two
» popis a diskografie skupiny Manfred Mann Chapter Three


Manfred Mann Chapter Three - Volume one
2014-06-06

Manfred Mann Chapter Three / Volume one

5 stars

Tento úlet z tvorby M. Manna,je myslím jeden z jeho nejlepších počinů,které stvořil a srovnávám s prvníma dvěma alby A.Coopera,také paráda a také se neprodávalo.Proto je dobře,že k těmto zapomenutým skvostům je možné se v reedicích dostat a zírat na něco neznámého s vytřeštěnýma očima a hlavně sluchem.Obě desky jsou naprosto skvělé a vyznačují se,až umanutou depresivní muzikou,která se Vám již při prvním poslechu zaryje do mozku a ničí Vás systematicky od prvních taktů.

Travelling lady - opravdu úctyhodný začátek a hned Vás ničí naprosto jedovaté dechy a strašně ponurý zpěv,bomba na úvod,jaksepatří.Není co řešit,je to do síně slávy.

Snakeskin garter - spíše bluesová záležitost,skvělé hammondky,opět velice naléhavý vokál,v pozadí basová kytara a dech.sekce ,naprosto skvělá.Pánové,Ti hrajó.

Konekuf - začátek s dech.sekcí,podoba s prvním albem Chicaga z dob jejich největší slávy,dále mají velké solo hammondky a bicía solo soprán sax,hodně podobné Colosseu,nádherná instrumentálka,trochu odpočinek,od jinak temnějšího alba.

Sometimes - tato skladbička,jsou zde již vidět náznaky další tvorby a kudy se asi bude jeho dílo a jakým směrem ubírat,melancholická věc a asi jediná v komerčním směru.Myslím zařazena,aby se album prodávalo.

Devil Woman - a jsme opět ve hře,již ten název skladby,co vyzdvihnout,dech.sekce,ak.klavírek je vynikající,zpěv a tajemno je dá se říci,všudypřítomné. Další pecka alba.

Time - Naprosto se to vyrovná úvodní skladbě alba,ježej se Vám vlasy a chlupy,je to krásně syrové.Nevím,proč se neprodávalo,protože v té době hráli již Soft Machine,těm šla alba poměrně na odbyt.

One way glass - Bicí,basa ,dech.sekce a již to do Vás cpou plnýmy doušky a vy se starejte,jak tuto hutnou muziku zvládnete se svým sluchem.

Mister you´re a better man than i - balada,ale jaká,dá se říci,úplně nový směr,je to balada,ale strašně teskná,ale krása nesmírná.

Ain´t it sad - vévodí flétna,nezvyklé,ale proč ne,sedí to v celé stavbě alba navýsost.Kratší skladbička,ale výborná.

A study in inaccuracy - hodně jazzový začátek,basa,dechy a kapela hraje,jako o život. Připadá mi to,všechny úkoly splněny a chystáme se na další album.

Where am i going - tak takto končí mistři,nádherná balada na závěr alba,všichni jsou spokojení,že se dílo povedlo,nádhera na závěr,dalo se to asi prodat,ale bohužel.Vynikající album,jedině za 5 hvězd.

» ostatní recenze alba Manfred Mann Chapter Three - Volume one
» popis a diskografie skupiny Manfred Mann Chapter Three


Red Masque, The  - Mythalogue
2014-05-30

Red Masque, The / Mythalogue

5 stars

Vlastním ještě třetí album kapel,další neznám ale toto album beru,jako jejich vrchol.Oni se stále zlepšují,parádní věc.první skladba,improvizace a dalšíThe Wendigo,sevřené , propracované silné náznaky King Crimson z jejich prvotní tvorby.Skvělé.
The song for Icarus - Temný začátek,zpovzdálí andělský chór,pomalý rozjezd a již se to na Vás valí,opět silně ovlivněno K.Crimson,ale trochu jinak,mydlí Vám do uší něco úžasného,nestačíte se divit.

The Minotaur - trochu nás postraší,trocha ženských sborů a The dark salt sea - to je jiná káva.
Opět jasně vítězí zvuk K.Crimson i když zpívá baba,
Dovedou zaujmout v každé skladbě,třeba prudkou změnou rytmu,třeba jako v této skladbě.Je to propracované do posledního detailu a výsledek,že si sednete na zadek.Myslel jsem,že vrchol alba je první skladba,ale velice jsem se zmýlil.Naprostá pecka.

The song for Icarus - introdukce, The labyrinth -

pěknej mazec,zpěvačka,její asi nejlepší výkon na albu,hodně velký prostor tentokrát dostávají i bicí..skvělé.
The sirens and the snakes - slyšíte ty hady,jak lezou,já ano,sirény nevyjímaje.Opět neotřelý nápad a jsme opět bohatší o skvělý zážitek.

The blessing- začátek prim bass.guitar a zpěv,zpomala do rychla,vše doplní kapela a je z toho skladba 21 století.To se snažím posluchačům na boardu napovědět,proč něco poslouchat po sté,když je tolik neobjevené muziky.Já se snažím , co to jde, potom mne hřeje u srdce,že opět znám něco nového.

The hallowed - Další kratší instrumentálka,ale nikde na celém albu housle nedostaly takový prostor,jako v této skladbě,moc se povedla.


The Curse - najednou to vybočilo někam jinam,ale skladba sevrátí k různým podobám K.Crimson.Chtělo by to opět vidět živě.Je to syrové a naléhavé.Další paráda na albu.
The ruina of the palace of Minos - tak nám zabili Minotaura a to je konec tohoto úžasného alba-muzikanti naprosto skvělí,zvuk natočený již novou technologií,kapela za nápady za jedna.Jedině 5 hvězd.

» ostatní recenze alba Red Masque, The - Mythalogue
» popis a diskografie skupiny Red Masque, The


Amon Düül - Para Dieswärts Düül
2014-05-09

Amon Düül / Para Dieswärts Düül

5 stars

Na tuto kapelu se pěkně zapomnělo,myslím zbytečně,protože to byl základ k jejich slavným jmenovcům Amon DŰLL 2 ,ale velký pozor byli vynikající.Vlastním pouze toto album,znám ještě dvojku,vůbec mne nezklamali a naprosto se vyrovnají,jejich druhé odnoži.Pouze 5 skladeb a vysoce nasazená laťka,tak to je hlavní plus tohoto alba.Nevím,proč je na ně zapomínáno,protože vliv na hudbu měli,jako třeba Guru Guru. Pozor na ně,byli velice zajímaví a svoji. LOve is peace - do posledního detailu propracovaná skladba,ovlivněno hippíes.nádhera,temná věc.Na tehdejší dobu,je to neskutečné.Krása muziky,předvádí nám,že muzika nezná hranic.Ti hippies,tam zcela jasně jsou,po celou skladbu,jen chybí sitar,kytara ho ,ale plně nahrazuje.První skladba a hned na zlato.Paráda. Snow yor thirst and sun your open mouth - velice by se to hodilo,jako soundtrack,pomalá,nádherná usmiřující skladba,tento styl hudby,by jsem řekl v době vydání alba,trochu novátorský.Hodně psychedelické a průkopnické.Jo,to byly časy.Paramechanische welt - dá se říci,že hlavní prim hrají všechny 3 kytary,solo,basa a španělka,podmanivý zpěv,latina bonga,celkově vynikající,bonga v té době,žádná novinka,ale tady se spojení ve skladbě ,perfektně povedlo.Další řacha. 2 bonusy platí,mám. Eternal Flow - Tak to je nádhera,singlová skladba,až do balady.Výborné. Paramechanical World - opět jejich typický zvuk,jsou nenapodobitelní,pomalejší skladba,nijak s bonusama nevybočili z celkové koncepce alba,vypadá to,že obě bonusovky na album naprosto patří. Velká neznámá pro (asi ne všechny) posluchače boardu,já musím 5 hvězd,za totonevšední dílo.

» ostatní recenze alba Amon Düül - Para Dieswärts Düül
» popis a diskografie skupiny Amon Düül


Univers Zero - Implosion
2014-05-09

Univers Zero / Implosion

5 stars

Mám to doma,asi tři týdny,dnes třetí poslech,zkusím přiblížit.Tato kapela,asi nezná slabší album.Dali si vždy na čas,pohráli si s výkonem,nápady a výsledkem,je naprosto skvělé nové album.Nečekejte nějaké velké odchylky.Kapele stále pokračuje v temné muzice předchozích albdá se říci,že je to jejich logo. Již první kratičká Suintement - hrozně deprimující a jste hned ohromeni. Falling rain dance - zvuk,jako hrom,Cuneiform se vyznamenal,housle,klarinet a zpovzdálí temné bicí.připadáte si,jako lapené zvíře a není,kam utéci.Muzika je všude.Nádhera. Partch´s X-Ray - hodně free,tvořivost kapely a nápady,jsou nevyzpytatelné,hodně ponurá a depresivní muzika.Takto vypadá peklo i s Luciferem.Jsou naprosto skvělí. Rapt D´Abdallah - jsme u Arabů,prudká změna a opět skvělý nápad, co k tomu dodat,vivat arabský svět.Kam ty lidi na ty nápady chodí,světe div se,na albu to sedí,jako p...l na hrnec.Další řacha na albu. Miroirs (Mirrors) - čistě zvuková minutová záležitost,dá se říci jen vložka a pokračují La mort de sophocle - valí se na Vás další temnota,již název skladby tomu napovídá,hlavně housle a zní to,jako hudba k filmu,když nastane konec světa.Tajuplné famózní,nádhera. Ectoplasme - další strašidelná kratší vsuvka,dále Temps Neufs - Pěkně syrové bicí,keyboards a pěkně temně nalinkovaná skladba,buší do Vás tu nádheru,horem,dolem a čas plyne velice rychle,nedají Vám pauzu na oddech.Je to ponuré a krásné.Ke konci skladby dech.sekce,jako Chicago,z dob jejich největší slávy . Mellotronic - no a máte tam mellotron,za zlatou medaili.Trochu veselejší věc,ale slyším Zappu a jeho výlevy z pozdějších let.Perfeto,říkají Italové. Bacteria - další kratší skladba a Out of Space - opět mellotron na plné pecky a opět se daří,potěší Vás s rychlejším rytmem,je to moc dobré,stále Vás udržují v napětí,jaká skladba bude následovat. Trochu,opět vliv arabské muziky. First short dance - silně ovlivněno Araby a Second short dance - další krátká a následuje Variations on mellotronic´s theme - na tomto albu si ,kdo má rád mellotron,pěkně tento nástroj užije,zvláštní,že konec alba se trochu od té ponurosti,trochu vzdaluje,skladby jsou veselejší,ale parádní.A rebours - tak deprese je opět zpět,sice krátce,ale dají Vám co proto. Nejdelší skladba alba Méandres - asi dostanete do hlavy to nejtemnější z celého alba,je to naléhavépřitom by jsem ale řekl,poměrně lehce stravitelné,pořád se něco děje.Nemohu vyzdvihnout nějaký nástroj,kapela tvoří své dílo a tuto skladbu naprosto perfektní souhrou,možná trochu vyčnívá Ak.Klavír.Tato skladba je vrchol a špička,omámí Vám duši,zaryjí se Vám do mozku a totálně Vás odrovnají tím,co se dá v muzice vytvořit.Neznám špatné album od kapely,myslel jsem,že novější bude horší,kde že,opět krása nesmírná a opět tedy 5 hvězd.

» ostatní recenze alba Univers Zero - Implosion
» popis a diskografie skupiny Univers Zero


Babe Ruth - Que Pasa
2014-05-07

Babe Ruth / Que Pasa

3 stars

Album je trochu roztříštěné,na jedničku to nemá,ale trochu návrat k jedničce tam je.Celkově,určitě patří k jejich špičkám a po letech se opět vypnuli k výbornému výkonu.Již jsem je zatratil ale toto albu změnilo můj názor. Dear Life - krásné španělské rytmy,(možná jiné,Můj názor),pěkný rychlý rozjezd alba,je to skvěle nahrané,již novou technologií,má to zvuk , jako z LP.Je to pěknej mazec,kapela hraje na doraz a všichni se moc baví.Vynikající úvod. Que Pasa - Al Di Meola to jistí,jeho styl,nádherná kytara,vzácná spolupráce skupiny,výsledek se rovná,naprostá řacha.Návrat ,jako hrom.Asi šli s dobou,protože ke konci i náznaky repu. The sun,moon and stars - další neodfláknutá věc, .trochu do starých Strawbs.Hrát určitě umí doposavad,skvělé. Mother tongue - tady nastala první chyba,vybočilo to z koncepce alba.Apache - předělaní Shadows,Nic převratného.Mother tongue - p2 vše švihnuto repem,další úlet,spíše rytmika.Doncha wanna dance - ovlivněno BeeGees a horečkou sobotní noci. Break for the border - Tak,to je návrat k albu č.1,jako hrom.Jejich typický projev se vším všudy.Zapomenutínnám dávají skvěle najevo,že ještě umí,Bomba skladba,smekám. Killer smile -- Tak v této skladbě dokáže kapela,co v ní je,tam je vše,hlavně ženský vokálPozor,naprostá změna , jsme v tradičním jazzu a jazz pokračuje do doby Chicaga.
A letter word - kapela vyloženě do brassrocku,ten má moc rád ,kapela opět umí na třista procent.The blues - toto umí,opravdu Vám krvácí srdce,asi špička alba,je to nalěhavé a perfektní.The Mexican millennum,hraje , kdokoli v tradičním jazzu.Album to špatné není,jedničce se to nevyrovná,2 skladby ,lepší jedničky,opomíjená kapela,dal by jsem 4 hvězdy,ale oproti jedničce,která,je naprosto vyrovnaná 3 hvězdy.

» ostatní recenze alba Babe Ruth - Que Pasa
» popis a diskografie skupiny Babe Ruth


Mars Volta - Scabdates
2014-05-04

Mars Volta / Scabdates

4 stars

Tato kapela ,je tak trochu zjevení z jiného světa,muzikantsky skvělá,perfektní nové nápady a naprostá neoposlouchatelnost jejich muziky,to je podstata celé tvorby jejich alb. Když jsem je slyšel,asi před dvěma rokama poprvé,tak mne jejich druhé album dostalo tak,že jsem dokoupil další čtyři alba.Protože jsem je chtěl mít jednou živě,zakoupil jsem i toto album a vůbec mne nezklamalo. Abrasions mount the timpani - krátký úvod s hlasatelskou vsuvkou,pomalejší začátek na kytaru a již je tady druhá skladba Take the veil cerpin taxt,trochu je znát,že je to živě,ten zvuk ze studia to nemá,ale je to,ve velice přijatelných mezích.Silná kytara,zpěv a závěr,hodně klávesy,jsou to pěkní mastič. Paráda. A.gust of mutts - již to do vás sypou na plné pecky,bubeník zešílel.Okamžitý navazující přechod do čtyřky B,and ghosted pouts,věřte ,já tam ty duchy vidím. Skvělá kytara a ječák zpěváka,tak typický ze studiových alb. Caviglia - jedna z kratších skladeb na koncertě a také z pomalejších,slyším staré Hawkwind,trochu do kosmu. Concertina - trochu pomalejší začátek,ale zase Vás ošálili,přechod do rychlejšího tempa a řežou do Vás song s takovou naléhavostí,že se Vám ježej vlasy.Ke konci skladby se ozvou i dechy,kapela jede na doraz,všichni poctivě makají a je z toho krásnej mazec. Haruspex - Bubeník opět šílí,do toho varhany a kytara a vše dohromady další pecka na albu,jsou to Páni muzikanti.Okamžitě navazuje bez pauzy skladba Cicatriz - žádné zpomalení kytara dělá divy, varhany a bicí nezůstavají pozadu,hammondy jsou hodně slyšet,valí to do Vás,že není kam utéct a stále Vás udržují v napětí a velice se jim to daří.Skvělá skladba. A.Part I - skvělá kytara a zpěv,není k tomu co více říci. B.Part II - zpomalilo se,ale albu to jen prospělo,protože těch ranařských věcí,již bylo dost.Bubeník je naprostý cvok nebo génius.Chtěl by jsem je vidět naživo,musí to být paráda,vím že byli v Praze,možná dokonce dvakrát,ale to jsem je ještě neznal. C. Part III - na začátku dominuje skvělá kytara,ne nepodobná kytaře J.Wintera,tak to je krása,návrat k bluesovým kořenům,nádherná věcička,ta pospolitost ve skupině je neuvěřitelná a na živák je to skvěle zahráno,řacha . Nejdelší skladba alba,dvacetiminutová PartIV - ze začátku trochu roztříštěné,spíše zvuky ze zákulisí,tato skladba mi moc k celkové koncepci alba,moc nesedí,hodně free,ovšem jen začátek(kolem deseti minut),potom pokračují ve vyjetých kolejích,hodně je konečně slyšet basu a hlásí se opět Hawkwind s jejich kosmickou muzikou,diváci ve varu a závěrečná fáze,opět nářez v jejich typickém stylu.Ten začátek trochu s avantgardou přepískli,ale konec skladby,je opět skvělý.Dávají do toho,jak je u nich zvykem opět vše.Kdo by chtěl,si kapelu vyzkoušet,měl by začít s albem De-loused in the comatorium,takže s dvojkou.Dávám 4 hvězdy na dvojku to nemá a ten zvuk, to také,jako ve studiu nemá.Za čtyři,to ale je.

» ostatní recenze alba Mars Volta - Scabdates
» popis a diskografie skupiny Mars Volta


Palinckx - Covers
2014-05-02

Palinckx / Covers

5 stars

Nebyla reakce na první recenzi Palinckx,proto zkusím rozebrat jejich starší album.Opět dlouhé ,jako hrom,25 skladeb,ale vůbec nenudí.Opět se pořád něco děje.Jsou sví a neoposlouchatelní.Krmí Vám uši tím nejpřijatelnějším způsobem,to jest výbornou muzikou. Lemmy 1 - Hodně tvrdý spodek s dechy,houkání sirény a nepravidelný rytmus.Kratší začátek ale jako úvod alba skvělé. Hit - hrozně matoucí název,protože to je avantgarda z dob H.Cow Hit me - ze začátku mají za vzor CHicago,dech.sekce skvělá,zpovzdálíkytara,skvělá skladba . W blues - ragtimový začátek sklouzne najednou do repu a vrátí se zpět k ragtimu .Banjo - další kratší skladbička,housle a banjo mají prim. Stuk 2 - vážná muzika , cello housle,hodně avantgardní věc,tak něco kolem Stravinského nebo pozdní tvorby F.Zappy. Planet - opět prudká změna,dechaři válí za jedna,chvílemi mi připadá,že jsou mimo rytmus,ale není to tak.Holt nápad,je nápad. Brahms - od začátku je jasné,krásný klavír,pohodové,opět změnilisloh skladeb a proto,je to neoposlouchatelné,navazuje krátce Hans Listz a Kitchen,je opět z jiného soudku - náročnější skladba trochu rozhárané,hlavně dech sekce. All together - jen muzikantská krátká vsuvka a jdou předělaní Beatles - Come World war 3- pěkně jim to natřeli,prakticky,vytvořili dílo z několika skladeb Beatles,kdo zná Beatles,tak je pozná všechny. Skvělý nápad a trochu drzost,ale takto by to mělo fungovat.Dechová sekce se zbláznila a předvádí úžasný výkon.World war IX - další předělávky skladeb Beatles,zahrané s nasazením a hlavně s předělávkou skladby,stále to drželo linku s původní skladbou,ale ke konci se tozvrhlo v improvizaci.Perfektní. Ess mus sein(The end)Z kratičké vsuvky Two short sounds effects.... přejdou do skladby Acid - těžko zařaditelná skladba do nějakého stylu,ale právě v tom je to kouzlo. Vexation - Franta Zappa z doby Yellow sharka,,improvizace,zvukozměť.Death Lemmy 2- pár vteřinová vsuvka a Allemande - další kratičká skladbička následuje Intro - housle a bicí,hodně mi to připomíná kapelu 23 Skidoo,opět nápad,jsou sví a hravost z nich jen čiší,kruci to jevýkon.Chtěl by jsem je vidět živě.To musí být zážitek. More(Fables) - opětt prudká změna,jazzrock,dominují decchy,perfektní. Immigrants,další krátká vsuvka a Tra 2 - to je hokej,tak tady je to až někam do Stockhausena,hodně free,Střídání rytmů,hodně náročné. The eventual come-back of Garry Glitter - krásný nářez hitu G.Glittera,fantastický závěr na kostelní varhany.(Možná moog) Lay - nejtišší skladba ,spíše nějaké náznaky hudby,neznám kapelu,která by něco takového provedla.Nádherný závěr alba,housle klavír.Nic složitého,ale velice procítěně zahráno,trochu prvky nějakého folkloru,typuji Slovensko.Krásné album,opět dlouhé.V mých letechjsem měl nejraději alba v délce kolem 45 minut minut,jak se pohyboval vinyl,ale u tohoto alba mi délka vůbec nevadí,protože se opakuji,je to neoposluchatelné.Dám 5 hvězd,pro náročnost muziky a hlavně za nápady si to zaslouží.

» ostatní recenze alba Palinckx - Covers
» popis a diskografie skupiny Palinckx


Ramases - Glass Top Coffin
2014-04-26

Ramases / Glass Top Coffin

4 stars

Druhé a poslední album skupiny Ramases,se prvnímu albu podobá jen částečně.Jedničku jsem poslouchal z vinylu a dvojku mám na cd.Jak bylo napsáno v profilu kapely,nehrají zde již muzikanti z 10CC,ale nová sestava je velice zdatně zastoupila.Budu se snažit album posluchačovi trochu přiblížit a probudit zájem o tuto stále ne moc známou kapelu. Golden landing - úvodní skladba,skvělé aranžmá a výborný zpěv,nádhera,podobná skladbám Yes z doby jejich největší slávy.Progrock,nejvyššího kalibru. Long long time - další velice krásná pomalejší skladba,hodně ak. kytara,zpěv a symfonický orchestr,výborná věc. Now Mona Lisa - tak tady jasně slyším staré Strawbs,ty náznaky jsou nepřeslechnutelné.Další nádherná pecka na albu,moc,moc pěkné. God voice - nechci srovnávat,ale musím,jasně slyšet rané Moody Blues,nevím , jestli byli ovlivněni spíše ne,ale podobnost se skupinou MB,tam je. Mind island - konečně zazní velice sympatický a sentimentálně naladěný sax ,nádherný vokál obou protagonistů a vše podbarvuje basová linka. Only the loneliest feeling - šumění příboje,zpovzdálí zpě v a vše zahaleno do tajemna,vše doplňuje cello a jako celek,bomba. Sweet reason - opět velice melodická a moc pěkná skladba a mužský vokál dominuje v celé skladbě. Stepping stones - Trochu vsuvka se stále se opakujícím refrénem,šumění moře,cvrlikání ptáčků,zpěv a vše dohromady,je v to hodně sentimentální. Saler man - nářez se symfonickým orchestrem,tak to ma byť,sedí to v koncepci,jako něco na hrnec,jedna z nejkrásnějších skladeb alba.Ak.kytara symfonický orchestr,zpěv a místy trumpeta. Parádní kousek. Children of the green earth - další skladba v podobném duchu nic nekazí a opět ve velmi melancholickém duchu,krásně se to poslouchá a pohladí Vás na duši.Jsou to mistři,jak Vás potěšit svým způsobem.Nádherná věc. Glass top coffin - asi nejrychlejší věc na celém albu,opět jsou náznaky Moody blues a závěr alba Golden leading (part 2) - Symfonický orchestr a velice důstojný závěr alba nám ukončí toto vykopané,pro některé,asi neznámé dílo.Moc se povedlo,Zdenek 2512 dal jedničce 3 hvězdy,já by jsem jí dal4 a proto tomuto albu dávám čtyři hvězdy.

» ostatní recenze alba Ramases - Glass Top Coffin
» popis a diskografie skupiny Ramases


Palinckx - The Naked Girls From Tilburg
2014-04-20

Palinckx / The Naked Girls From Tilburg

5 stars

Ruchoscénické a motivově bohaté,technicky velice zdatné,až zběsilé.Myslím,že je docela těžké,najít vztah k hudbě,která je otevřená z hlediska délky skladeb,tonality,tempa,jak to ostatně tvůrci sami charakterizují.Avantgardní holandská kapela,produkuje velice vzdušný zvuk na pátém albu formace a hlavním protagonistou je trombón.Cílem jejich snahy,je vytvářet volná hudební spojení,ve kterých,k jejich vlastnímu překvapení,někteří posluchači následně rozpoznávají skladby.Pokud si v těchto kaskádách tónů najdete to své,máte vyhráno.Rozmanité esence jejich projevu,zahrnují snad vše co v průběhu času hudební scéna vyprodukovala.Nebudu rozebírat jednotlivé skladby,myslím,že je to zbytečné,vyzkoušejte a uvidíte. Vlastním tři alba a toto je dle mne nejlepší z těch třech.Jiná neznám,dávám pět hvězd.

» ostatní recenze alba Palinckx - The Naked Girls From Tilburg
» popis a diskografie skupiny Palinckx


CMU - Space cabaret
2014-04-20

CMU / Space cabaret

5 stars

Druhé album od skupiny CMU,je podstatně lepší prvotiny,i když to většinou bývá obráceně. Space cabaret - úvodní kratší skladbička,pomalá,až do balady a nádherný zpěv zpěvačky a mužského vokalisty,velice krásná věc. Archway 272 - L.Odell má nádherný hlas,velice podobný hlasu Sonji Kristiny z Curved Air.Opět velice melodická a jemná skladba,podpořená kapelou klávesy mají prim.Vynikající. Song from the 4th era - přitvrdilo se,rytmika,vocály ,ak. kytara a zezadu zastřený zpěv vokalisty,ke konci skladby se opět vrací k normálu. Skladba má nápad, skvělou strukturu. A distant thought - kapela se rozjíždí ke stále lepšímu výkonu a opět Vás překvapí koncepcí a nápadem naprosto neotřelým. Doctor,am i normal - hlavně kytarová lajna a zpěv Richarda Josepha,přelévá se z rychla do pomala a baví Vás to. Velice povedené. Dream - pomalejší skladba se zpěvem obou vokalistů a zpívá jim to perfektně,následuje trochu zrychlení a návrat k pomalé ose a se zpěvem Lorrain Odell,precizně propracované a vícero skvělých nápadů.Na závěr skladby skvělé keyboards. Lightshine - začátek jen zpěvák s ak.pianem,klávesy a zpěvačka,kterou opět vystřídá vokalista kapely a závěr skladby trochu mazec se sólovou kytarou a klávesami,nejsilnější skladba alba. Protože se kapela vzepjala k daleko lepšímu a ucelenějšímu výkonu,oproti jedničce je album naprosto vyrovnané bez zřejmého výkyvu,dávám pět hvězd.

» ostatní recenze alba CMU - Space cabaret
» popis a diskografie skupiny CMU


Passport - Iguaçu
2014-04-20

Passport / Iguaçu

3 stars

Již obal alba nám naznačuje,že se asi bude jednat o trochu jiný styl hudby,než jsme u K.Doldingera a Passport zvyklý a nemýlil jsem se. Spousta hostů na albu,z hudby v první skladbě zbyl jen typický Klausův sax. Bahía do sol - hodně akust.klavíru,kláves a saxíku,pohodová skladba,skvělý začátek alba. Aguamarinha - Kapela zrychlí hodně je slyšet jazzová kytara a klávesové nástroje drží skladbu se saxíkem na vysoké úrovni. Bird of paradise - trochu návrat ke stylu muziky ze starších alb,ovšem jen místy a chvílemi i záblesky tradičního jazzu. Sambukada - je to tady,naplno propuklé brasilské rytmy,dopněné klávesami a dechy,je to svižné.nic nezkazí. Iguacu - Rychlejší začátek přejde ve zklidnění,basová linka,jazz.bicí a klávesy. Praia leme - opět návrat ke zvuku starších alb a je to zdařilé , sax a klávesy vévodí této skladbě. Heavy weight - jazzová kytara,moog,bicí se taky velice snaží,saxofon je k nezaplacení,povedené velice. Guna Guna - závěrečná skladba odpichovější,prim klávesové nástroje,basa,bicí. Hezky jim to odšlapuje,ale zdá se mi,že skupině,jakoby docházely nápady.Toto je jejich nejmladší,které vlastním a po dalších se asi pídit nebudu,myslím,že čtyři alba ze starší tvorby stačí,plus Doldinger jubiléé 75 live stačí. Moc mě nenadchli,dávám tři hvězdy.

» ostatní recenze alba Passport - Iguaçu
» popis a diskografie skupiny Passport


Passport - Hand Made
2014-04-20

Passport / Hand Made

4 stars

Opět velice silné album německé formace Passport,oni asi nemají špatné album,mám nachystáno k poslechu ještě jejich poslední Iguacu,takže doufám,že mne nezklamou. Abracadabra - svěží skladba,hodně dominují klávesy a saxofon je hodně slyšet o něco později .Krásná skladba. The Connexion - Tichý a pomalý rozjezd,skvělý sopránsax Klause a moogové řádění to vše doplní. Skvěle. Yellow dream - kralují hlavně klávesy a bicí,saxík vše samozřejmě krásně zdůrazní a je z toho zase veledílo. Proclamation - asi jediná skladba,kde úplně postrádám saxofon,tuto skladbu táhnou klávesy,bicí a velice silná basová linka,nejkratší skladba alba,ale výborná. Hand Made - a již to jede,asi nejlepší věc na albu,tady se asi nedá nikdo nějak vyzdvihnout,protože celá kapela jede nadoraz,hodně mi to připomíná skladby H.Hancocka,až tak. Vynikající dílko. Puzzle - tady to hodně zavání klasickým jazzem,jazzová kytara tam je hodně slyšet,ale sax má opět prim,trochu změna,ale vůbec neškodí,naopak. The Quiet man - v poslední skladbě se opět trochu zpomalilo tempo,hodně je slyšet mellotron a basová kytara,vše plyne v klidu a pohodičce.Velice důstojný záver alba. Moc pěkné. Na čtvrté a páté album to nemá,ale na velice silné čtyři hvězdy určitě.

» ostatní recenze alba Passport - Hand Made
» popis a diskografie skupiny Passport


Samla Mammas Manna - Dear Mamma
2014-04-20

Samla Mammas Manna / Dear Mamma

4 stars

Poslední album skupiny,než se přejmenovali na Von Zamla a v r.1999 znovuvzkříšená kapela,na Zammla Mammaz Manna.Soubor se změnou názvu moc neproměnil,trvá směs folklóru,jazzu ,rocku,funku,minimalizace a improvizace. A nyní již k poslednímu dílu skupiny Sammla Mammas Manna. Introdukcion - již v první skladbě,nezvykle dlouhá introdukce,slyšíme náznaky,co asi můžeme od alba očekávat. Frestelsens café - rozjezd do plných,nic klidného,kapela hraje na doraz,všichni muzikanti plně vytíženi,ani se nedá vyzdvihnout nějaký nástroj,je to mazec na druhou.Skvělé. Ooaajjii/ohdaldaididadaidi - skladba s nevyslovitelným názvem,ovšem hudba , to je jiná,tajemné zvuky,jako šamanské vzývání,skladba celkově hodně ulítlá,až ke konci opět čitelné.trocu úlet z koncepce alba,ale dejme tomu.Längt ner i ett kaninhal - národní folklórj jak hrom,slyším i trochu něměcké jódláky,kralují housle. Dear mamma pt1 - opět je vše jinak,skladba roztříštěná na více částí,jako velek výborné. Ingenting - opět změna,pomalejší věc,hlavně akustický klavír a klávesy,v pozadí hodně skromně spodek. Moc pěkná a povedená věc. Första ikarien - opět panují ze začátku hlavně klávesy,ale daleko výraznější jsou již bicí,opět velice hutné,s dalšímy náznaky folklóru,je to ale báječně sesumírované dohromady,výborný nápad. Dear mamma pt2 - trochu legrace albu neuškodí,asi to má tak byť. Andra Ikarien - celá stavba této skladby,je založena smyčcích,opět z prvky švédského folklóru. Mjölk - spíše další a mluvená srandistická vložka, a hned navazuje Tredje Ikarien - to je jiná káva,silné koketování s vážnou muzikou a opět s folklórem. Fredmans session 1 - hezky nás straší ze začátku,ovšem poračování skladby hodně free,všichni hrají na své nástroje naplno a je z toho trochu zvukozměť,určitě to,ale na albu pasuje. Nejdelší skladba na albu Fredmans session 2 - tato skladba vyžaduje hodně velkou pozornost posluchače,aby poznal celou její nádheru.prudké změny v rytmu,chvílemi velice poklidné,najednou jsme opět někde úplně jinde a dohromady je to bomba. Třetí album skupiny se mi líbí o něco více,takže dávám čtyři hvězdy.

» ostatní recenze alba Samla Mammas Manna - Dear Mamma
» popis a diskografie skupiny Samla Mammas Manna


Runaway Totem - Pleroma
2014-04-19

Runaway Totem / Pleroma

5 stars

Páté album této Italské formace,se opět velice povedlo,dílko je to čarovné,po více posleších,zjistíte jeho krásu. La porta del duat - velice jemný začátek,zanedlouho už do Vás buší skoro kostelní chorál,vše zahaleno do temnoty a tajuplnosti.Velice ponurá skladba,ale je to nádhera. Il lago di fuoco - základ skladby postavený na basovém syntíku,provází Vás velice silně po celou dobu trvání skladby,jejich typický vokál a kyselinová kytara,to je hlavní doména této skladby,velice působivé. Restau - již jsme opět v pekle,zase nás straší a moc se s námi nemazlí,je to velice povedené,hutné,mastí do Vás své noblesní nápady a buďto berte nebo neberte.Opět velice soudržná a nádherná skladba,paráda. Abisso delle acque - klávesové nástroje na začátku skladby šílí a k tomu rozostřená kytara,to je nářez,valí do Vás tolik neokoukaných nápadů,že přemýšlíte,jestli jsou z této planety,neskutečné,hodně bohaté,perfektní. Sokari - jediná skladba,kde hostuje zpěvačka Susanna Villanova ,opět ponurejší věc,zpěvačku hledali asi dlouho,aby seděla ke stylu hudby,který produkují,jedou a jedou,perou to do Vás neuvěřitelně,ale žádná lacinost se nekoná,celé album postaveno na skvělém základu. Perfektní další zářez na albu. I due orizzonti - krásný pomalejší začátek,naivně jsem si myslel,že zmírní,kdepak chlapci jedou až na krev,basový syntík je tady opět,jako doma,basa tvrdí muziku a tady teda extra speciál.Vynikající klávesy také nejsou k zahození a vše je opět pevně semknuté do nádhernéhé útvaru a dohromady je to vynikající album,určitě budu dokupovat a těším se již nyní. Za neotřelost,celkové provedení a nápady,prakticky čerstvá krev v muzice,jedině pět hvězd.

» ostatní recenze alba Runaway Totem - Pleroma
» popis a diskografie skupiny Runaway Totem


Mahavishnu Orchestra - Inner Worlds
2014-04-18

Mahavishnu Orchestra / Inner Worlds

4 stars

Nevím,proč se ještě nikdo nepustil do zprofanování tohoto alba.Myslím,že výkon kapely a J.McLaughlina si to zaslouží. Je to skvělé album,velice vyrovnané a patří ke skvostům kapely i když první alba to samozřejmě nejsou.Skladatelsky a muzikantsky,je to výborné album. Allin the family - Santanovský začátek,keyboards a dech.sekce. A již je tam kytara hlavního šéfa a máte se na co těšit,na úvod pěknej fofr,moc se s námi nemazlí a jedou na krev. Miles out - Začátek,trochu hokej,ale postupně to dostane parádní linku,kde září kytarista.Doufám,že nápad opět někomu neukradl,jak míval ve zvyku. In my life - něco úplně jinak,nádherná skladba s nádhernou akustickou kytarou,zpěv,moc povedené,až do balady ,nezvyklé,nádherné. Gita - Dá se říci,volné navázání na předchozí skladbu. Základ skladby postavený na předchozí,ale myslím,že to byl záměr. Morning calls - Skladbička pro zpestření a náladu,dá se říci vsuvka pro náladu alba,krátce,ale výstižné.Sedí tam,kvůli náladě celého alba. The way of the pilgrim - tak tady jsou slyšet základy první Mahavishnu velice zřetelně.Krásný návrat k prvnímu zvuku Mahavishnu Orchestra.Bomba skladba. River of my heart - to je opět změna,balada ,neskutečné,pro české rádio to není,ale já by jsem to tam dal,možná,že by posluchači přemýšleli,kdo to je. Planetary citizen - skladba je hodně ovlivněná soulem,ale je krátká,myslím,že do koncepce alba moc nezapadá. Lotus feetV této sklsdbě jsou již náznaky,toho co bude následovat v další tvorbě J.McLaughlina,již slyším budoucí Shakti,velice povedená,nádherná skladba.Inner Worlds - Part 1,2 - Parádně je slyšet všechny celou kapelu,nástroje pěkně naostřené,začátek založený muzice,která nemá žádnou linku,ovšem part 2,to je nádhera,kytara zpívá,ani se jí nechce toto album ukončit. Hodnocení je těžké,dal by jsem tři a půl,nejde to,vůči prvním albům dávám čtyři.

» ostatní recenze alba Mahavishnu Orchestra - Inner Worlds
» popis a diskografie skupiny Mahavishnu Orchestra


Passport - Cross-Collateral
2014-04-18

Passport / Cross-Collateral

5 stars

Toto album jsem vlastnil,jako jednoz prvních jazzrockových,možná trochu srdcové,ale stále ho beru,jako nejlepší album skupiny Passport. Byla tzv. láska na první poslech a kdo má rád jazzrock,myslím,že se mu bude líbit. Homunculus - Začátek,trochu jako Hawkwind,ale skladba spěje jak je obvyklé u Klause Doldingera k velkému sólu na sax,nejen sax,ale hodně fender piano a organ,hlavní základ této skladby. Cross - Collateral - začátek pěkně free,sax,zvukozměť a najednou to má nádhernou linku,jeden z vrcholů alba.Naprostá pecka.Velice srozumitelné,nádherný nápad,tuto skladbu miluju. Klause moc není slyšet,prim mají klávesy a syntezátor plus mellotron.Takové aranžmá,je v hodně málo skladbách a s perfektní kapelou,je to zážitek. Jadoo - Daleko největší mazec,také nejkratší skladba,ale kapela se projeví,jako to nejlepší,co v nich je.Je tam vše,náročné muzikantství,Sóla prakticky všech muzikantů,nápad,jako hrom.Další řacha. Will-O`the wisp - tak toto je skladba vyloženě napsaná pro Klause Doldingera,jeho saxofon dělá vše,aby Vás dostal a perfektně se mu to daří,zaryje se Vám při druhém až třetím poslechu,naprosto do duše.Další hvězda ,za tuto skladbu navýše. Albatros song - tato skladba mi hodně připomíná album Crosswinds od B.Cobhama. Ovšem,jen na začátku,prim Klaus a klávesy,nádherná skladba a nápad za jedna. Damals - saxík a kytara , skoro J.MC Laughlin,výtečný,saxofon Vás dostane,velice příjemné,spíše náladové,ale opět nápad,bomba.Kde se to v lidech bere,že zkomponují takovéto skvosty.Možná,že to mám hodně naposloucháno,je to moje srdcovka ,možná jsem trochu ovlivněn,ale vlastním další čtyři alba a dávám pět hvězd.Kdo má rád jazzrock,vyzkoušejte,nebudete litovat .

» ostatní recenze alba Passport - Cross-Collateral
» popis a diskografie skupiny Passport


Miriodor - Cobra Fakir
2014-04-16

Miriodor / Cobra Fakir

5 stars

Myslím,že tato kapela,zraje jako víno. Slyšel jsem ještě další 2 alba,ale tady je slyšet,jak kapela vyzrála. La roue - Perfekt začátek ,je vidět,že muzicírování je baví,nic moc náročná instrumentálka,ale sedí to. Cobra fakir - tak to je takový nenápadný masakr Vaší duše,skladba vypadá naprosto nevinně,ale při druhém,třetím poslechu se Vám pěkně zažere do hlavy.Vynikající aranžmá,kapela nadoraz.Skvělé. RVB7 - Kanadská kapela to do nás pere,hlava ,nehlava a na to ,že hrají jen ve třech,je to porce muziky,až Vás přechází opravdu chci říci HLUCH. Opět tam slyším novátorství,možná,je to tím,že hrají ve třech,ale mají to namixované,jako když hraje celý orchestr.Není to žádná tvrdá nebo jazzrocková hudba,bylo by možné to k tomuto směru přiřadit,ale je to měkčí a spontánnější,možná hodně poslechové,ale jednoduché to určitě není. Paris roubaix - další skladba a na ní navazuje Titan - zatáhnou Vás do nějakého průseru a v další části se Vás pokouší z něj dostat,náročnější,ale melodické,linku to neztrácí,určitá naléhavost na posluchače tam je. Nádhera. Un cas sibérien - dovedu si představit,že jsem v lesích na Sibiři,když to tam rozflákal tunguzský meteorit,takto zní tato kratší skladba. Speed - dating sur Mars - prim klávesové nástroje,což se dalo čekat,dle názvu skladby,opět trochu změna rytmu a závěr skladby je naprosto skvělý,vyrobit takovou temnotu,která se Vám dostane do srdce i do mozku,smekám. Tandem - naprosto famózních pár pomalejších,nádherných akordů a kapela pokračuje v nasazené velmi vysoké laťce. Maringouin - Pěkná náladovka,velice krátká,ale povedená. Space cowboy - to jiná,ostrá kytara,keyboards různá cinkrlátka,vše nalinkováno do nejmenších podrobností.Skvělá skladba.Experiénce - závěr alba a název skladby napovídá,co můžete očekávat,nejnáročnější skladba na albu.Démoni,psychedelie a nápor na duši. Dle mého mínění,kapela dozrála a prot pět hvězd.

» ostatní recenze alba Miriodor - Cobra Fakir
» popis a diskografie skupiny Miriodor


Aksak Maboul - Un Peu De L'Âme Des Bandits
2014-04-14

Aksak Maboul / Un Peu De L'Âme Des Bandits

5 stars

Druhé album, je lepší prvotiny.Velice silná skladba na úvod,již naznačuje,v jakém duchu se bude odvíjet celé album. Pěknej mazec hned na úvod,A modern lesson - Catherin září se zpěvem,Cutler dělé divy na bicí a kapela hraje na doraz,skvělý úvod. Palmiers en pots , skladba dvou částí,A - trio nuits d´argentine,B - Tango k tomu není co dodat,tango ,jako hrom tam je. Geistige nacht - není mi jasné,proč používají v názvech skladeb němčinu,francouzštinu,italštinu,možná je to s obsazením skupiny,ale Itala nevidím - velice rozvláčná skladba,avant prog ,trochu roztříštěné,jak to bývá. I viaggi formano la gioventú - tato skladba zahučela na dálný východ,hodně ovlivněno muslimskou muzikou,tak to je skvost na albu,perfektní nápad,hrají,co se do Vás vejde a nepoleví,až do konce skladby,říkám tomu krása nesmírná ikdyž se opakuji. Inoculating rabies - Kdyby tam nebyly dechy,tak je to pěknej trash metal,je to propojené,skvělý nápad. Ce qu´on peut viiw avec un bon microscope - Organizovaná zvukozměť,nedá si vyzdvihnout nějaký nástroj hrají všeci a skvěle.Je tam vše,hlavně hodně ponuré,naléhavé,chvílemi trochu rozplizlé,ale určitě záměr.Instrumentální pecka. Nejdelší skladba na albu a závěr .je naprosto neskutečný.Hodně připomínají Debilé Menthol,z doby jejich největší slávy,ale jsou sví. Bože,to je neskutečné,vrší na Vás neskutečnou hudbu s neotřelými nápady a vy končíte s hubou dokořán.Daleko nejlepší skladba a taky nejdelší na albu,ale geniální. Alluvions - Jasně slyším Cpt.Beefhearta - nevím , jestli byli ovlivněni,ale myslím,že je to jedno,skladba konečně s vokálem,je skvělé.Jak to dopadne,když hudební skupina ,za doby svojí existence vydá bohužel,jen dvě alba,někdy jednička lepší,tady lepší dvojka.Za výkon a taky za vynikající zvuk alba,nápady ,jako hrom ,střídání rytmů a za způsob jednoho z nejlepších nasazení muzikantůdávám pět hvězd.

» ostatní recenze alba Aksak Maboul - Un Peu De L'Âme Des Bandits
» popis a diskografie skupiny Aksak Maboul


Throbbing Gristle - The Second Annual Report
2014-04-13

Throbbing Gristle / The Second Annual Report

4 stars

Ke skupině Throbbing Gristle jsem se poprvé dostal asi před deseti lety,když jsem zakoupil album ”Giftgas”,A children´s story by Throbbing Gristle,které v oficielní diskografii není,nahráno 1975 a vydáno 1994 na Dossier records. Pokusím se Vám přiblížit jejich první album,které jsem nedávno zakoupil společně s třetím albem. Industrial introduction - již název skladby napovídá,co můžete očekávatFalešné zvuky syntezátoů,skřípe to vrže to a do toho,spíše mluva nežli zpěv stypickým chraplákem. Slug bait,Live at the I.C.A. London - silná basová linka,zkreslené zvuky syntezátorů,zpovzdálí chvílemi deklamování,opět pěkně strašidelné,chtějí na nás asi navalit všechnu špínu světa.Parádní skladba. Live at Southampton - Tady si velice silně pohráli se syntezátory,různé zvuky cinkání,chrustění a kdesi zezadu opět deklamování,když se zaposloucháte,je to zážitek. Live at Brighton velice rychle navazuje na studiovou Maggot Death - ze začátku kovový zvuk,jestli tlučou do plechu,ale spíše nějaká kouzelná krabička nebo syntezátor. Live at Rat Club,London - Koncerty pravděpodobně musely být děsivé,když na Vás někde v klubu vybalili v malém prostoru tuto strašidelnost,tak se člověk,asi bál jít domů. Live at Southampton - konečně skladbička,která až do konce zůstala neroztříštěna,ale je to spíše vsuvka. - Live at Brighton - jen mluva do mikrofonu a navazuje After cease to exist´ original soundtrack - nejdelší skladba alba,poněkud vybočuje z celé koncepce alba svou umirněností a srozumitelnou linkou,je hodně znát,že je to soundtrack.Určitě jedna z nejlepších skladeb na albu.Vlastním album z r.vydání 2011,kde je ještě bonusový disk s dalšími devíti skladbami a č.8a9,jsou skladby Zyklon B Zombie a United. Proto doplním,jak album vyšlo v původním vydání. Zyklon B Zombie - silně rozostřené syntezátory,hodně zkreslený zpěv a stále se opakující refrén,kvalita zvuku mizerná,možná úmyslně. United - až neočekávaně líbivé,dá se říci písnička,úplně nečekatelné,ale v bookletu jsem se dočetl,že je to singlová str. A , Zyklon B Zombie str.B. Myslím, že tato kapela se svou avantgardní muzikou , své příznivce najde. Velice podrobný profil kapely udělal Zdenek 2512,můžete nahlédnout.Za veliké novátorství ve zvuku a přínos jiného zvuku,na tehdejší dobu silně nadčasové a protože třetí album se mi zdá lepší,dávám čtyři hvězdy.

» ostatní recenze alba Throbbing Gristle - The Second Annual Report
» popis a diskografie skupiny Throbbing Gristle


Unit Wail - Retort
2014-04-13

Unit Wail / Retort

4 stars

Na druhém albu podává kapela,ještě lepší výkon,než na jedničce,ani tady se nevymanila z jistého vlivu King Crimson,ovšem nápady vlastní a velice působivé. Kakodeamon - perfektní úvod,syntíky ponurost ala K.C. skvělá basa a bicí. Peregrinato - pěknej mazec.Převládá sol. kytara a basa skvěle doplňuje po celou dobu trvánískladby.Sol.kytara chvílemi zní,jako nástroj J.Mc Laughlina z Mahavishnu orchestra. Tertium Comparationis - začátek hodně opět připomíná KC.ale dále se to rozvíjí dle jiného scénáře,. Concupiscentia Effrenata - jazzová kytara na začátku,dále ovšem podobnost s kytarou R.Frippa. Pumapunku - trochu z jiného soudku,pomalejší skladba,naléhavost,temnota,až bezútěšnost. Numinosity - silný vliv KC. z doby alba Red,ošem zahráno z bravurou,jejich vlastní. Agathodeamon - Konečně se ozývá i trochu zpěv,ale spíše kostelní,hodně silná basová linka,ta ovšem dominuje ve všech skladbách. Coincidentia Oppositorum - opět velice silná podobnost skladbám KC.velice silně se na kapele podepsal jejich vliv,ale je to velká paráda. Fixatio - tak zde dominují hlavně klávesové nástroje a sol.kytara. - Aqua Permanens - na závěr alba,trochu pomalejší začátek,opět velice tajemný podtón precizně nalinkovaná osnova,jsou to Páni muzikanti.Velice důstojný závěr alba.Album má vynikající zvuk,vyšlo na Soleil mutant 42. Dílo je myslím krapet lepší jedničky,ale přidal by jsem půlku hvězdy,jelikož to nejde,dávám čtyři.

» ostatní recenze alba Unit Wail - Retort
» popis a diskografie skupiny Unit Wail


Universal Totem Orchestra - Rituale Alieno
2014-04-04

Universal Totem Orchestra / Rituale Alieno

5 stars

Velice povedená odnož kapely Runaway Totem,v trošku měkčím stylu,ale dovede Vás to až k bklaženosti. první skladba - Pane Astrale - nádherný vokál,housle,melodická linka do balady,krásný začátek alba,velice povedené. - Saturno - nejdelší skladba na albu,velice náročné,myslím muzikantsky dílo,tak to je něco,kapela šlape,já tomu říkám,až na krev.Mazec první třídy,ale velice temné a ponuré,kostelní varhany,to je snad nahráno opravdu v kostele,ale dobrý syntík to asi dokáže,opět prudká změna,slyším soprán sax,basová linka a skvělé bicíoj chlapci,Ti hrajó,další změna rytmu a kostelní sbor z dob Jana Husa,kapela Vás ničí v této skladbě neustálými změnami rytmu a v tom je to kouzlo.Mydlí do Vás i to co nechcete slyšet a přitom je tam glanc první třídy.Určitě nejpropracovanější skladba na albu,neříkám,že nejlepší. Na to, že má skladba skoro 22 minut ,jí proplujete bez nároků na nudu,jak říkal jeden český herec,pořád se něco děje,ženský vokál je k nezaplacení. Tuto skladbu doporučuji jako vzorek , vydržte těch necelých 22 minut a uvidíte ,zač je toho loket,psychedelie,náročno utluče Vás to do křesla , (jedu přes sluchadla),naprosto neskutečná skladba. Il Viagio di Elric - Další třináctiminutový ranec muziky - ostřejší začátek a opět prudké změny rytmu najednou cello a housle a vymakaný vokál,fantastické,z té krásy se Vám ježej vlasy a naskakují pupínky. Tato skladba ,je asi vrchol alba,ale ještě není konec. Ipernatura del tempo centrale - Tak tady mi hodně připomínají Laibach z doby největší slávy,samozřejmě první takty. Dominuje keyboards,mužský vokál,bass g. po celou dobu má prim,nádhera.Skladba trochu vybočuje z konceptu celého alba,ale to byl asi účel.Tady je opravdu hodně slyšet vliv kapely Magma. Antichi occhi ciechi - ze začátku hodně psychedelie,mužský a ženský vokál,flétna ,keyboards,asi základ celé skladby a kapela jede svým neotřelým stylem,náznaky jazzu,je to opět neoposlouchatelné. Meccanica superiore - italsky neumím,ale již ten název nám dává předpověď , co asi bude následovat.Vynikající solová a basová kytara,vynikající sbor a to vše zaobalí do nádherné a propracované a precizní až naprosto přesné muziky.Páni muzikanti,smekám ,dílo se velice povedlo.Druhé album neznám,mám objednáno,potomse s Vámi rozdělím o dojmy.Album je temnějšíhorázu,ale by jsem ho moc k Magmě nepřirovnával,jen můj názor je,že je to po 40 letech takový progrock 21 století.Vyhrazuji si,jen můj názor.Perfektní,promakané kapela hraje ,jako o život,je vidět,že muziku milujou,za provedení a neoposlouchatelnost 5.

» ostatní recenze alba Universal Totem Orchestra - Rituale Alieno
» popis a diskografie skupiny Universal Totem Orchestra


Runaway Totem - Tep Zeri (L'era degli dei)
2014-04-03

Runaway Totem / Tep Zeri (L'era degli dei)

5 stars

Tak toto je již hudba 21 století. Aurea Carmina - nádherný sborový zpěv,až kostelní,podmanivé varhany,také silně kostelní,mluvený text. - Sacro re - toto je ukázka z alba,jak to vypadá,když kapela hraje nadoraz.Mydlí to do Vás svou naléhavou muzikou a jen čekáte ,kdo Vás přišel za dveřmi oddělat,to je řacha neskutečná,změny rztmu jsou doménou této skladby.Následuje vrchol skladby,v italštině zpívaná balada s Ak.kytara a klavír a sbor,neskutečný vokál. Pardes - je to trochu jiný progrock,než na který jsem byl zvyklý a právě proto jsem nadšený,že se povedlo trochu něco jiného,je to hutné,novodobé,neoposlouchané a nádherné a velice dlouhé,ale vůbec to nenudí,další šlechtaskladba. Iperborea - Kruci ,to je mazec ,varhany a varhany v různých podobách,solo kytara také nezahálí,perou do Vás ty slasti a požitky plnými doušky a máte starosti to co se na Váa valí vůbec vstřeba - Montsalvat - Klavírek,zpěvná italština.kapela se přidá v plněm obsazenía já věděl,že zpomalení moc neprojde,opět až na krev,neskutečné,kdo poslouchá na skuchátkách,vyměnte si bubínky,to je maso.opravdu novodobě 21 století. 4 signori - čtyři části na jedné skladbě,asi zbytečné moc rozebírat,solová kytara ,asi nejlépe slyšitelná na celém albu. Za nové nápady v progrocku ,neotřelost,skvělý celkový projev skupiny a za novátorství 5 hvězd.

» ostatní recenze alba Runaway Totem - Tep Zeri (L'era degli dei)
» popis a diskografie skupiny Runaway Totem


23 Skidoo - Seven Songs
2014-04-03

23 Skidoo / Seven Songs

5 stars

Tuto kapelu na boardu zná asi málokdo,poprosil jsem Zdenka 2512 o profil a mohu se s Vámi podělit o dojmy z prvního alba. Kundalini - začáte k je hodně podmazaný bicím,které mají prim po celou dobu trvání skladby. Občasný zpěv,řekněme spíše frázování.Jako první titul to nemá chybu . Vegas El bandito - již vážnější jazzrockové téma,hodně dechové sekce,skvělý nápad,chvílemi mi to připomíná album Head Hunters od Herbie Hancocka,skvělá skladba. Mary´s operation - hodně psychedelie,spíše frázování,nežli zpěv,náročnější skladba k poslechuale opět skvělý nápad. Lock Groove - v podobném stylu,jako předchozí skladba a jsme u č.5 New Testament - tak to Vás vnitřně moc neuklidní,tajemná věc,založená skladba vyloženě na bicích,plus ostatní nástroje,některé vůbec nerozeznám,je to až moc slité. IY - Začátek skladby , psychedelie ,jako This Heat,ale potom řacha,konečně slyším pořádně B.guitar a ta jede,bubínky,bicí,soprán sax a zpěv.To je mazec,asi nejlepší skladba alba. Santanovské bubínky,krása. Porno Bass - tajemné zvuky kytary,mluvení,rozprava moderátora z rádia s ukecanou babou,kytara z Floydů stále podmalovává celou skladbu,perfekt. - Quiet Pillage - rozloučení s albem,trochu jiný styl,než na celém albu,ale skladbička rozdává radost,nic náročného,ale jak řekl klasik,tak to ma byť. Nová kapela,neznámá,velice muzikantsky vyspělá,skvělé nové a neotřelé nápady,jedině 5 hvězd.

» ostatní recenze alba 23 Skidoo - Seven Songs
» popis a diskografie skupiny 23 Skidoo


Alice Cooper - Pretties For You
2014-04-02

Alice Cooper / Pretties For You

5 stars

Já žasnu nad recenzemi,které udělali kolegové z progboardu,protože můj názor je,že první 2 alba,právě ,protože vybočují z jeho dalších alb, jsou v jeho tvorbě ,to nejlepší,co A.Cooper stvořil. V dalších albech se sice,jak říká našel,ale proti dvěma prvním albům,je to vyloženě komerční tvorba.Já vím,že potřeboval prodávat a nějak živit kapelu,proto po prodejním neúspěchu prvních 2 alb asi musel zkomerčnit.Já mu to nezazlívám,každý se musí nějak živit.Million dollar babies také vlastním a líbí se mi moc. Trochu Vám jedničku přiblíží,aby jste byli v obraze. Titanic overture - kostelní varhany,psychedelická hudba,jako hrom,úvod alba naprosto skvělý. 10minutes before the worm - vyložená Zappovina,asi trochu ovlivněni Frankem. Sing low,sweet cheerio - první delší skladba na albu,slyším náznaky Tremeloes,ale i Beatles z pozdějších alb,nádherná kytara,kapela maže na plné pecky,foukací harmonika skladbě dodává chvílemi až jazzový základ a kdesi vzadu naprosto precizní bass guitar..Naprosto vymakanáskladba.Today Mueller - další z krátkých na albu,famozní zpěv Alice s jeho typickým hlasem,velice povedená věc,i když kratší. Living - skladba je založena na vokálech kapely a sol. kytara mají prim.Trochu mi to připomíná staré Byrds.Opět další skvost,všichni se činí,pěknej mazec,opět vůbec nenudí. Fields of regret - opět nádherné vokály a psychedelie,stále Vás nutí naslouchat,pořád se na albu něco děje a vtom je právě to kouzlo.3 hvězdy za tuto pecku,jsou směšné.Teprve dnes se albu dostává hodnocení za nadčasovost.Podívejte se na progarchives.Závěr skladby neskutečné varhany,mydlí do Vás a opět vokál.Opět další oecka na albu. No longer umpire - další z krátkých,opravdu je tam slyšet vliv Floydů. Levity Ball - zní to jako obdoba skladby Memphise tennesee,ovšem potom sklsdba graduje do Pink Floyd do doby Umma Gumma. B.B . on Mars - Tak tady se vyřádila především sol. Kytara ,jen kratší vsuvka a kapela pokračuje skladbou Reflected - jasný vliv ranných Floydů z období The piper at the gates of down. Podobnost možná čistě náhodná,krásná skladba. Apple bush - Nic nevybočilo ze struktury alba,vokály mají hlavní slovo.Earwigs to eternity - další kratší skladbička Sid Barrett - jako vyšitý. - CHanging arranging - opět v roce vydání zkouška nervů,co posluchači vydrží,psychedelie,jako hrom.Nevydrželi a neprodávalo se . jejich chyba .Teprve dnes ceněné album a společně s druhým , naprosté pecky A.Coopera ,jak jinak 5 hvězd.Doufám,že si někdo pustí na YT.Myslím,kdo muzice rozumí,pochopí,co nám A.Cooper chtěl sdělit.

» ostatní recenze alba Alice Cooper - Pretties For You
» popis a diskografie skupiny Alice Cooper


This Heat - Repeat
2014-03-30

This Heat / Repeat

3 stars

Trochu se budu snažit přiblížit Vám toto pouze třískladbové album Repeat úvodní skladba alba je ve stylu- pořád se něco děje.Základem stavby celé skladby jsou bicí,které Vás provází celou skladbou,já by jsem tomu řekl ,přímo ,jako kytara.Do toho hodně varhan,já slyším hammondky,ale v popisu nástrojů napsané nejsou,pouze organ,možná zvuk z nějaké přídavné krabičky,nevím v klávesách se moc nevyznám,ale miluju je. V celé skladbě se nedočkáte nějakého zpomalení,je to mazec na krev až do konce až do závěru skladby.Skvělá polízanice na úvod alba. Metal - Po úvodní skladbě se dalo očekávat,že kapela zpomalí a to se také děje.Na začátku skladby se ocitáte dle zvuků někde v Tibetu u lámů,cinkání ,zvony ,zvonky a bambusové nástroje,je trochu tajulpná, skvělá změna vůči úvodní skladbě,běhá Vám mráz po zádech,ti hinduisti tam jsou.Já tam slyším zpovzdálí i ty jejich pověstné mlýnky.Nádhera,skvělá skladba na meditaci,ošem konec je myslím zbytečně zdlouhavý. Graphic/Varispeed - Začátek skladby opět v pomalejším rytmu,dominují varhany,které po celou skladbu mají prim. Vyloženě napsaná skladba pro krásu tohoto nástroje,klávesy Vás udržují ve stálém napětí,co bude následovat,mohla by to být hudba k filmu,třeba u takové Vesmírné Odyssee od Stanley Kubricka,si ji dovedu při závěru filmu plně představit.Krásný závěr alba,ale opět trochu zdlouhavé.Dal by jsem tři a půl,protože nelze,zaokrouhlím dolů.Na Deceit to nemá,proto tři hvězdy.

» ostatní recenze alba This Heat - Repeat
» popis a diskografie skupiny This Heat


This Heat - Deiceit
2014-03-28

This Heat / Deiceit

5 stars

Dle mého názoru nejlepší album This Heat - Deceit ,je album velice srozumitelné.Já ho slyšel poprvé,v r. vydání,když se jedna z ústeckých osobností vrátila přímo z koncertu z Prahy,pod paždí měl 10 asfaltů a během 5 minut , bylo vyprodáno. Odehrálo se v ústeckém divadle hudby,při filmu Zvětšenina,samozřejmě,po promítnutí filmu. Trochu se s Vámi podělím o mé dojmy z poslechu alba . Sleep - Velice pomalý začátek,jednoduchý popěvek,jako nápad vynikající . Paper hats - tak , to je jiný mazec,kapela skřípe ,vynikající bicí a kytara,trochu zvukozměť,ale náhlé zklidnění,prim bas.guitar, stále se opakující grif,vůbec nenudí.Pěkné. Triumph - Falešné hammondky,falešné saxíky.klarinet a smuteční zpěv z pohřbu.pecka,zvláštní a veledůležitá skladba. S.P.Q.R. -- Největší mazec na albu,,konečně na tomto albu se kapela pořádně našla a v této skladbě obzvlášť. Cenotaph - Kytarové,nekytarové zvuky ,celá kapela zpívá,zdá se mi sice o oktávu níže,ale určitě je to úmysl.Další pecka ,hezky se to na vás valí a naléhavost ze skladby Vás trochu deptá,ale nenechá Vás v klidu. Shrink Wrap - Jednotvárný námět kratičké skladby ale opět skvělý nápad. Radio Prague - Konečně jsme doma,ale skladba je spíše mluvená kratší vsuvka.asi nejslabší věc na jinak zcela vyrovnaném albu. Makeshift Swahili - začátek , jako kterákoli rocková kapela,najednou organizovaný chaos a opět Vás to dostane. Independce - Tomu se říká krásno a smutečno. Je to smutné,pomalé a zpěv je originální. A new kind of Water - daleko a daleko největší řacha na albu, tuto skladbu miluju.Zkuste si pustit na YT. Jsou to vařiči. A závěr,to je dílko. Album na asfaltu jsem od kapely měl,jako první,trochu samozřejmě srdcovka,ale názor neměním.Od kapely č.1 proto 5 hvězd.

» ostatní recenze alba This Heat - Deiceit
» popis a diskografie skupiny This Heat


Sleepytime Gorilla Museum - Of Natural History
2014-03-24

Sleepytime Gorilla Museum / Of Natural History

5 stars

kdo dokáže tuto kapelu poslouchat,dočká se zážitku,který ho nikdy neomrzí,protože kapela je neoposlouchatelná. Takové nápady a vynikající projev skupiny je opravdu neskutečný.Novější kapely moc nemusím,ale toto je opravdu zjev nevídaných rozměrů a jejich tvorba je něco,kde zůatává rozum stát .Vlastním první 3 alba a tato kapela se svými změnami rytmu Vás systematicky ničí od začátku každého alba . Nemiluji trash,spíše hard,ale tady v prostřídání s jinýmy styly,to seddí ,jako p...l na hrnec. První skladba na albu - A hymn to the morning star - pomalejší rozjezd,fascinující zpěv až na krev,krvácí Vám srdce z té nádhery a to jsme teprve u první skladby,přidává se sbor a zpěvák s jeho hlubokým hlasem ,je naprosto fantastický. - The donkey- headed adversary of humanity opens the discussion - a je tady,trash metal,neskutečný mazec,ale není mi jasné,proč to tady tak sedí,kapela v naprosto plném nasazení,nedá se vypíchnout nějaký solista,mydlí to do Vás horem,dolem a vůbec Vás nelitují,nářez a darda,za 5 hvězd i za změny rytmu,najednou Vás složí s přechodem do pomala a dorazí Vás opět trashem.Je to dokonalé. Phthisis - těžkozařaditelná skladba k nějakému stylu tady jsou slyšet snad všechny styly muziky,které na světě existují,ze všech stran se na Vás hrnou vynikající nápady a zůstáváte s hubou dokořán,to je ranec muziky.Jsou to géniové. Bring back the apocalypse - nádherný vokál,tajuplno a dostává se Vám odměna,prudké zrychlení až do trashmetalu a kapela neskutečně září,muzikantsky je to naprosto neskutečné,smekám pomyslný klobouk . pecka. - FC: The freedom club - optět nádherný vokál ,pomalejší začátek,cvrlikání ptáčků a závěr skladby . - Gunday´s Child - Začátek zlehonka a zvrhne se to nářezu do Vaších uší a sype se to na Vás.Změny rytmu jsou doménou této skladby.Je to opravdu neskutečné.Rána za ránou do Vašich uší. The 17 - year cicada - začátek nefalšované King crimson a jazýčky v aspiku.The creature - V úvodních pár taktech,kdyby jsem měl hádat,tak řeknu King Crimson,ale po 20ti vteřinách kapela pokračuje ve svém neopakovatelném a nezapometulném stylu,musíte se velice soustředit,aby jste co se na nás valí,stačili vstřebat.Rozhodně to není skupina,která u Vás zabere při prvním poslechu. Až uděláte vzorek,dejte mi prosím vědět. Whatt shall we do without us - ber,nebo neber,nejkratší skladba skladba na albu,ale odpočinek se naprosto nedostaví. - Babydoctor - začátek až do balady,housle nádherný vokál - tak tuto skladbu by jsem doporučil,jako vzor a důkaz toho,co je kapela schopna zahrát,věřte,dostane Vás to. Nádherná skladba. Zvuk cd je naprosto neskutečný,nahraný již novou technologií. Kurňa , to je mazec. Já tomu říkám,krása nesmírná. - Cockroach - závěr alba , tak takto končí mistři,výborný naléhavý zpěv,kapela na doraz nádherná skladba a muzikantsky perfektní provedení. Album je opětskvělé,myslím,že někdo si pustí na YT,dávám 5 hvězd,jiné hodnocení nejde,naprostá originalita si zaslouží výborné hodnocení . Amen

» ostatní recenze alba Sleepytime Gorilla Museum - Of Natural History
» popis a diskografie skupiny Sleepytime Gorilla Museum


Cassiber - Perfect Worlds
2014-03-24

Cassiber / Perfect Worlds

5 stars

Čtvrté album kapely nenechá nikoho na pochybách,že skupina vůbec nepolevila a stále si udržuje svůj standard. Dust and ashes - výkřiky mluvení a pěkně drsný saxík ,který na Vás ječí z neskutečných výšek. Pěkná hrubota.Pěkné. Crusoe´s Landing - opět spíše mluveno,nežli zpěv a ještě k tomu v němčině.Hodně naléhavé,tříští se to a láme v neskutečných variacích a nakonec uklidnění v podobě mořských vln,příboj,jako vyšitý.Náhera. Miracolo - opět zpovzdálí se modlí nějaký muedín a zpěvák nás napíná svým mluveným miraculem na doraz,arabština zde dominuje,naléhavá a těžší skladba,chce ji určitě slyšet vícekráte. Prometheus - ve zpěvu opět angličtina a němčina a napětí z této skladby přímo sálá. Myslím,že harpyje mu ty játra vytrhávají,ještě dnes. Hrozně depresivní skladba,ale proto je tak krásná. Sleep Armed - tak to je trochu z jiného soudku,konečně trochu veselejší věc a najednou se do Vás pustí varhany a cpou Vám klíny do hlavy. Vynikající nápad. In a room - Tichounká skladba ,s tichým zpěvem a zpovzdálí brnkání na Ak. Klavír ,spíše krásná náladovka,ale do rádia to určitě není. Moc krásné. Todo Dia - Housle a zpěv Vás v této sklsdbě dostanou.Opět náročná skladba,ale nedovedu si představit,že by na albu chyběla. Orphee´s Mirror - skladba opět začíná zvukem spíše k národní arabské muzice a potom Vám vypráší kožich,zvukozměť a organizovaný chaos. A tried to reach you - nejkrásnější skladbu si šetřili na konec alba a to je nádhera,krátká, ale asi největší napětí ve zpěvu a projevu kapely.Slyším zřetelně opět King Crimson.Opět za výborné nápady,celkový projev a výborné muzikantství ,myslím provedení,dávám pět hvězd.

» ostatní recenze alba Cassiber - Perfect Worlds
» popis a diskografie skupiny Cassiber


This Heat - Health & Efficiency (EP)
2014-03-23

This Heat / Health & Efficiency (EP)

2 stars

Sháněl jsem This Heat marně celá léta a ejhle,najednou byl vydán box se všemi alby.První album zrecenzoval Zdenek 2512 a proto dávám druhé. Jsem zvyklý na hodně avantgardní muziku,ale toto album je pouze pro hodně otrlé.Je to sice jen EP o dvou sklasdbách,ale ulétlo to někam spíše do zvukových sfér.Toto album beru,jako spíše úlet kapely,protože po prvním albu nevěděli,kudy se mají vydat. Health of effiency stále se opakující motiv a nápěv,není to špatné,ale první album bylo daleko lepší. Graphic - tak je již úplná nuda.Pokus se moc nezdařil .Dávám 2 hvězdy,víc si toto pokusné album nezaslouží.

» ostatní recenze alba This Heat - Health & Efficiency (EP)
» popis a diskografie skupiny This Heat


Univers Zero - Ceux Du Dehors
2014-03-23

Univers Zero / Ceux Du Dehors

5 stars

Třetí album Univers Zero se opět povedlo,je to opět ROI jako vyšitý,ale kdo umí naslouchat,tak si pošmákne.Album není tak depresivní,jako první dvě,ale právě proto,že trochu změnili rytmus,se mi líbí. Začátek alba - Dense - Pěknej mazec,všechny nástroje se činí na doraz dominují housle.Střední část , nádherný hoboj a zpomalení,hudba,jako doprovod k nějaké pohádce.Postupně se přidává na tlaku a již to do do Vás mydlí plnými doušky.Závěr skladby plyne tichém poklidu,dominují housle ahoboj.Na úvod Vás pěkně naladí.Bomba. La corne du bois des pendus - tady jsme se ocitli v jiném století,skladba je propracovaná do nejmenšího detailu, arabské zvuky náročno,nápady jako z jiného světa.Opět neskutečné. Možná,že jsem jen jeden z mála nadšenců pro tuto muziku na boardu,ale již jsem v mých letech a co mám naposloucháno,trochu vyrostl do jiných odnoží,časem to ,myslím na Vás také přijde. Bonjour chez vous - asi nejradostnější skladbička na albu,hodně housle,hoboj ak. klavír a závěr skladby ,odvaz a mazec . Combat - Nejdelší skladba na albu, - Od začátku skladby mi to připomíná King Crimson z dob jejich největší slávy,ale určitě to neměli v úmyslu někoho napodobovat.Asi největší řacha na albu. Cpou Vám do hlavy svůj nádherný nápad a nepoleví ani o mm. Budiž peklo. La Musique D´Erich Zann - Je to tady,první zvukozměţ na albu,ale dotažená až do konce skladby,žádné změny nečekejte. La tete du corbeau - Již úvod skladby se povedl,velice pomalá ,náladová věc ,předposlední Mohykán,moc se povedlo a závěr Triomphe des mouches - tady zapojili vše,cinkrlátka ,klavír zpovzdálí basa , bicí,nářez.Máte na výběr vydržet a nebo to krásné aranžmá a výkon kapely doposlechnout až do konce.Kapela opět na tomto albu září.Jsem zvědav,kdo se ozve.Jinak samozřejmě 5 hvězd. Tyto kapely za vyjímečnost hudby,za nasazení a nadšení a hlavně za nápady v rockové hudbě,jsou nejv ětším přínosem do rockové muziky . Všichni znáte King Crimson,ale dle mne je toto odnož tohoto stylu,takže klapky z očí a hlavně z uší a dejte na mou radu,budete šokováni.Zdravím Všechny.

» ostatní recenze alba Univers Zero - Ceux Du Dehors
» popis a diskografie skupiny Univers Zero


Cassiber - A Face We All Know
2014-03-23

Cassiber / A Face We All Know

5 stars

Krátší skladbička na úvod hodně mluvy a hudby pomálu.-Remember - trochu strašidelné,zvuky,výkřiky a doplní vše bicí. - Old gods - další spíše mluveno,ovšem ,napětí tam je převeliké,skladba spíše v délce introdukce. - 2 O´Clock in the morning - jsme v Turecku a muedín na nás pořvává své modlitby z minaretu. Sedmivteřinová vsuvka Philosophy a další skladba Gut - To je jiný mazec,opakuje se stále jeden námět,ale neobtěžuje ani v nejmenším. Start the show - tak tady jsem poznal,co jsou to rozostřené varhany,nápad na výbornou. - A screaming comes across tha sky - vynikající bicí,napětí ve skladbě,kapela spolupraje a šlape to naprosto perfektně,asi jeden z vrcholů alba. They go in under Archvays - vynikající klávesy a naléhavý zpěv,nemluvě o basové kytaře.Skvělý nápad a perfektně zpracováno a hlavně zahráno.Pecka. - They have begun to move - Od začátku skladby na Vás doráží temnota a zatracení,rvou Vám do mozku beznaděj a depresi.Skvělé. - Time gets Faster - opět depresivní skladba,oni se snad v tom vyžívají,míchaný zpěv němčina s angličtinou to ještě znásobují. Vsuvka Philosophy 2 a A screaming holds - muzika se na Vás valí a máte díru do hlavy - další vsuvka Philosophy 3 a I was old - pomalejší skladba,až na albu vyznívající do komerce v úvozovkách,trochu z jiného soudku,ale na albu naprosto nepostradelná skladba.Krása nesmírná. The way it was - basa,bicí klávesy a zpěv mají prim,mazec. CHvílemi tajemné zvuky amluvené slovo a následuje další náklad do hlavy,další z pecek na albu. To Move - na závěr velice zklidněná skladba,skoro náladová sahá až někam k worldmusic.Cassiber jsou moje srdcovka,alba v této sestavě a s vynikajícímy nápady,možná,že se někomu nebude líbit,ale já dávám 5 hvězd.

» ostatní recenze alba Cassiber - A Face We All Know
» popis a diskografie skupiny Cassiber


Univers Zero - Crawling Wind
2014-03-23

Univers Zero / Crawling Wind

5 stars

Vlastním první čtyři alba,další jsem neslyšel,ale všechny čtyři řadím kv vrcholům jejich tvorby,(říkám ,další neznám,tak nemohu hodnotit jejich další díla).První skladba na albu,nejprve náznaky folku,potom se kapela rozjede,housle ,ak. klavír klarinet,stále je slyšet folkový základ,moc pěkné. Before the heat - zpovzdálí tajemný zvuk,asi viola vybrnkávání na housle,vůbes celá skladba je postavena,jako záhada hlavolamu,vnitřní napětí a muzikanti Vás stále udržují v pozornosti. Central Belgium in the Dark - Trochu organizovaný chaos zvukozměţ,postupně se skladba rozjede a opět ztišuje, krásné nápady na albu,nenechají Vás vydechnout a stále Vás udržují v napětí. Pecka skladba. Influences - Tato skladba mi hodně připomíná alba Henry Cow z pozdějšího období,např druhé cd Concerts . Postupně se rozvíjí,až k vrcholu a dominují hlavně housle. Jedna z nádher na celém albu. Triomphe des mouches - začátek velice poklidný,opět trochu tajuplné,postupně zrychlují a stále Vás udržují v pozornosti,jak řekl klasik,pořád se něco děje.vynikající hráč na cello ( André Mergenthaler ) .Další vynikající skladba. Complainte - Krásná viola,začátek a postupně se přidružují ostatní nástroje,hoboj ,vybrnkávané housle harmonium a dohromady,veliká krása. Již na začátku jsem říkal, že mám první čtyři alba a všechny řadím k vrcholům jejich tvorby a proto 5 hvězd. Amen

» ostatní recenze alba Univers Zero - Crawling Wind
» popis a diskografie skupiny Univers Zero


Cassiber - Beauty and the Beast
2014-03-19

Cassiber / Beauty and the Beast

5 stars

Druhé album kapely mi již rozechvívá ušní bubínky a začátek slibuje,že to bude opět stát za to. Six rays - dech.sekce a basová kytara dominují,opět spíše mluvení,nežli zpěv,ale je to pěkně naléhavé a trochu Vás to deprimuje. Robert - Vzdychání,hekání,tajemné zvuky jsou doménou této skladby.Spolupráce kapely je úžasná na konci skladby Cpt.Beefheart to jistí. Nevím,jestli nepoužili pasáž z jedné Kapitánovy desky. Last call - tiché klávesy.tiché bicí tichý zpěv tichý saxík zpovzdálí a vše dohromady , krása nesmírná. Ach heile mich - keybords klasický klavír,podbarvený sax a zpěv ,mastí nám do hlavy,jak se nám vnutit do duše, až ke kořenům .Jeden z vrcholů alba. Haruspices - trochu legrace nezaškodí,avantgardní skladba.Možná trochu vybočuje z celkové koncepce alba,ale já ji beru. Under new management - od samého začátku skladba na Vás vyvíjí určitý nátlak ,krásný klarinet (trápil jsem ho 3 roky) a závěr jazztrubka. Další parádní počin na albu.Vengeance is dancing * tady vyloženě vévodí altsaxofon celé sklsdbě,opět mazec a přepychovka. In einer minute - dá se říci,jen hluková záležitost,zvony sax a stále se opakující zpěv s jedním veršem,další zvuky,pěknej hokej zmírní se to doztracena,až do krátké balady.Jednička s hvězdičkou,za takovéto nápady. Und ich werde nicht mehr sehen - V této skladbě si nemohu nevzpomenout skupinu Passport a saxofon Klause Doldingera,ten zvuk a koncepce skladeb je hodně podobná,saxík je nádherný,jsme asi na vrcholu alba. Prendre la lune avec les dents - tajuplno se na Vás valí ze všech stran,klarinet sax zpěv a další avantgardní výkony muzikantů se navzájem skvěle doplní.At last i am freezpěvák konečně ukazuje,že umí i zpívat,nejen mluvit.Pořád mi přijde,že tam hostuje Klaus Doldinger na sax,ale opravdu tady hraje Alfred Harth. Pecka. Závěrečná skladba * Time running out - altsax,zpěv,tichý klarinet,skvělý závěr alba,mají to za jedna.Ke konci alba mi to pěkně chrustilo,takže je to nahrané z vinylu.Nemám s tím proble neexistuje řádné slabé album kapel,proto opět 5 hvězd.

» ostatní recenze alba Cassiber - Beauty and the Beast
» popis a diskografie skupiny Cassiber


Cassiber - Man Or Monkey
2014-03-19

Cassiber / Man Or Monkey

5 stars

Tuto kapelu nemám stále ještě moc naposlouchanou.Vlastním jejich poslední vydání,box,který obsahuje první 4 alba,plus 2 bonusová alba a DVD. Alba ještě nikdy nebyly vydány. První skladba Not Me - Tak to je rozjezd,Trumpeta,Cutlerovi bicí zní jako kulomet,Anders spíše mluví,než zpívá.Perfektní řacha na začátku. Red shadow - Vsuvka trumpety aklavírek,teskné tóny saxíku a Cutlerovi bicí jsou nezaměnitelné. Trochu depresivní,ale nádherné. Chor der gefangenen - Pomalá nádherná skladba s jasnými názvuky a podobou ranných King Crimson. Další pecka na albu. Our colourful culture - neskutečné bicí,trumpetka nám hezky free sóluje a opět spíše mluvený přednes. O cure me - tato skladba mi hodně připomíná spíše kapelu Copernicus, kde zpěvák a skladatel přebásnil texty svých básní do hudební polohy.Nevím,jak Copernicuse znáte,vlastním 4 alba a když mě někdo pěkně nas štve,tak se s ním uklidním. This core - trochu zvukozměť,zní to,jako když si každý muzikant hraje co chce,ale naopak při druhém,třetím poslechu uslyšíte,jak je to vše krásně srovnané do lajny. Man or monkey - Skladba opět začíná trochu neuspořádaně,hodně avantgardní a odvážné a pokračuje v tomto duchu ,až do konce.Cítím tam vliv z Henry Cow z druhého cd na Henry Cow - Live. Django vergibt - skladba začíná opět neuspořádaně,pěknej hokej a zvukozměť,ale pomalu přejde donádherné náladovky ala Santana.,nejkratší skladba na albu. Dir verunreingung des flusses ist gerade noch erträglich - Kapela jede v soudržném rytmu,žádné sólování,udržujívpochodu skoro všechny nástroje,je to krásně barevné,náladová skladbička , je to krásná věv . Sag mir wo die blumen sind -- prim skladby,ten nejtesklivější saxofon ,který Vás dostane,nic moc dlouhého,ale obsah skladby je,jako kdyby hráli 10 minut Důstojný závěr alba . parádní album,jedině 5 hvězd.

» ostatní recenze alba Cassiber - Man Or Monkey
» popis a diskografie skupiny Cassiber


Hail - Hello Debris
2014-03-18

Hail / Hello Debris

5 stars

Poslední album kapely,zčínám srovnávat s dalšími alby,ale výkon kapely je stále na vrcholu.Vlastním 4 alba,ale ani o jednom nemohu říci,že je špatné.První skladba na albuI don´t Know - pomalejší začátek krásný zpěv jednodušší skladba. Street life - tak to je jiná liga,kdyby jsem slyšel poprvé,hádal by jsem opět Dagmar Krause,plno tajemných zvuků.Velice se pvedlo. - Celestial heartbeat - pomalejší začátek přejde až do náročnějších sférkapela mastí pěkně od podlahy a najednou to utnou. Eyes...Smile... - krátká skladbička,působí spíše,jako nějaký hit z hitparády,ale svůj účel určitě splnila. Debris - návrat k naléhavému zvuku kapely a zní to perfektně. Hello 2 - pěknej mazec,tady se utrhli,jako ze řetězu. Hello 1 - změna Rytmu a přechod trochu do jiného soudku,ale šlape to ,radost poslouchat. Rio Cherry - další pomalejší skladba ,Susanne Lewis opět toto album obohacuje svým výtečným zpěvem. Je to radost poslouchat. The bridge song - Začátek trochu zvukozměť a celá skladba se nese v tomto duchu,jedna z náročnějších skladeb na albu. The Poets - opět kratší skladba,já slyším čemballo,ale napsané v nástrojích není jen keyboards a programming,potom by to ale měl být moog.Nevyznám se v klávesových nástrojích,tak se nechci pouštět do nějakých výmyslů,možná,že mi z aktivních muzikantů vysvětlí.Předem díky. In memory of an All - Girl band,1925 - další z kratičkých skladem,pokračují na své nalinkované linii alba. City song - trochu frázování nikoho neporazí a mastí a mastí,výborná skladba. Precarious - co oni tam kouzlí s keyboardem,stále jsem někde u Ludvíka XIV tého. Honeybeees - opět tajemné zvuky,cvrlikání a mluvený zpěv,je slyšet zvonečky a krásně to do koncepce alba zapadá. Bailey ice stream - Jedna z mála skladeb, kdr je řádně slyšet sol.kytara,výborná,ale opět kratší skladbička,celé album se vůbec nese a je postavené na krátkých skladbách,žádné výlety do dob Yes nečekejte,ale v tom je asi význam celého alba a vůbec celé dílo Hail,myslím,že drží motta ,nenudit.Proto se ve skladbách na všech albech,které vlastním,pořád něco děje. New Skyline - opět pomalé věc,tentokráte je nejvíce slyšet,jak t krásně zmixovali a výsledek je tato krásná skladba. House in San Mateo - tak z této skladby cítíme radost ze života,je taková jarní,moc se to povedlo. Zavěr alba - Come to stay - jedna z nejkrásnějších skladeb na albu krátká,ale nemá absolutně chybu. Již na začátku recenze jsem tvrdil,že skupina z alb,které vlastním nemohu nějaké moc navyšovat a proto pět hvězd.

» ostatní recenze alba Hail - Hello Debris
» popis a diskografie skupiny Hail


Hail - Turn Of The Screw
2014-03-17

Hail / Turn Of The Screw

5 stars

Třetí album skupiny,se moc povedlo.Suzanne Lewis zpívá podobným hlasem,jako Dagmar Krause a její zpěv je naléhavý a fascinující. Another day - úvodní skladba - kapela to do Vás pere od prvních tónů a naléhavost skladby Vás nenechá v klidu . Moc pěkné. Honey Smothered - výrazně se zpomalilo a housle v této skladbě dominují.nádhera.Good luck - další krása z alba,tentokrát poctivé bicí,zpěv a rozostřená kytara z dob Pearl Jam. Závěr skladby ,prudce změnili rytmus a je z toho pěkný těžkotonážní nářey. Sicko God - začíná to krásně vokál varhany bicí,založeno na na naléhavosti pro posluchače. Tape hiss - jen vsuvka,ale není mi jasné,kterým nástrojem to provedli. Rusty old ring - skladbička ,je pěkně tajemná a ponurá,zpěv ,trumpeta mají hlavní slovo. Take me back - již se zrychlilo,ale žádný rockový mazec to není. Kapela má svůj nezařaditelný styl a drží se ho urputně,ale klobouk dolů,za to co nám předvádí. Burlesque EGG - konečně se ozývá chvilkama i Bob Drake,pecka skladba,asi nejlepší nebo patří k vrcholům alba.celá kapela je v pozoru a jede na doraz. Racer Hero - naprostá změna stylu,zahučelo to do nové vlny a je tam i frázování kapel z této doby např . Ultravox. Stejně studené,jako tenkrát,ale u Hail to má jiný šmrnc,moc pěkné. Tar Pits - mluveno,žádný zpěv,pěkné ponuro , muzika se Vám pěkně zažírá do hlavy.Suspended - Tak tady je vše úmyslně zkresleno,zpěv i zvuk kapely,s názvem skladby to asi velice souvisí. Down the road - vše je jinak,odpočinková vě c,začne mandolína a pozvolna to přejde do nádherné skladby,já se kochám a uvidíme,jak Vy.Je to do balady,valí se na Vás nějaká sebedestrukce. Nádherná skladba. Star in the sky - Nejčitelnější je zpěv zpěvačky a Ak Klavír,jinak z té zvukozměti moc nástrojů nepoznáte. Seconds of silence - závěrečné skladby na albu ,se trochu zvrhly masáží ducha a mozku,je to naléhavé a ničivé,dá se říci silně depresivní.My Friend - myslel jsem že můj přítel to trochu zlepší,ale opět deprese a závěr alba,ve prospěch celého alba se nic nemění. Skvělé album,proto 5 hvězd

» ostatní recenze alba Hail - Turn Of The Screw
» popis a diskografie skupiny Hail


Tuxedomoon - Half Mute
2014-03-16

Tuxedomoon / Half Mute

5 stars

První album Tuxedomoon,Vás systematicky ničí od první slkadby,Depresivní muzika to do Vás pere od samého začátku a slabší povahy ,které váhají mezi sebevraždou nebo životem,doporučuji jim si toto album nepouštět.proto je album tak dokonalé a milovníci ROI si ho vychutnají. Nazca - Tajemnu vévodí saxík a varhany.je slyšet zpovzdálí kytara a bicí,má to svoje magično. 59 to 1 - Mechanický zpěv zpěváka Vás uzemní,jako natažený robot a tak zní i celá kapela. Fifth co lumn - a valí se to na Vás ze všech stran,mydlí Vám to do mozku,saxík,basa azpovzdálí ženský vokál. Nadhera. Tritone (musica diablo) - zde se poprvé ozvou housle,trochu mi v této skladbě připomínají Aksak Maboul nebo Debile Menthole.Krásně propracovaná skladba,až k dokonalosti. Lone Lines - a již nám rvou do uší opět silně depresivní věc,to dá práci vstřebat tuto opět úmyslně mechanickou skladbu,deptá Vás to ,valí se to na Vás a jste fascinováni,co nám kapela předvádí. James Whale - skladba je založena vyloženě na zvuku kostelních zvonů a ze zvuků,ozývajících se zpozadí. Niemen a Enigmatic,úvodní skladba,podobnost čistě náhodná. What Use ? - Tak tomuto se dá říci komerční skladba,až trochu nezvykle melodická,oproti ostatním skladbám. Volo Vivace - housle a Vivaldi,to je můj názor,možná,že to ani skladba Vivaldiho není, ale silně mi to připomíná Curved Air z dob jejich největší slávy. 7 Years - Trochu jsme si odpočinuli a již se na nás valí skladba o neutěšenosti světa a zakusuje se Vám ta deprese do mozku. KM - opět rozervaná skladba,ale naplní Vás svým obsahem,je to nádhera ,opakující se refrén saxíku,plus další tajemné zvuky okolo ,dominuje B.Kytara a soprán sax. Je tam tajemno a přitom schovaná krása. - Seeding the clouds - všimli jste si,jak na celém albu dominuje basová kytara,krásně to tam sedí.V některých skladbách vyloženě soluje a zastíní zbytek kapely. Nervous Gay - Stále se opakující základ skladby Vás opět trochu deptá,poměrně jednoduše postavené,ale má to vnitřní sílu,další pecka. Where interests lie - Zkreslený zpěv dává této skladbě opět napětí a opět pěkně pochmurné. (Special treatment for the) Family Man - Skladba je opět plná tajemných zvuků vyluzovaných na klávesách a dominuje sax a zkreslaný vokál Midnite stroll - Opět dominuje jednoduchý grif na B.kytaru,ale určitě je to záměr,zpovzdálí fantastický sax atím album pomalu končí.Toto album je hrozně nadčasové,depresivní,ale to byl určitě účel alba,stojí určtě za pozornost.Vím,že moc lidí tento druh muziky se tady moc neposlouchá,za zkoušku,ale nic nedáte.Možná Honanek nebo fra55.Zkuste.Pro mne naprosto jednoznačně 5 hvězd.

» ostatní recenze alba Tuxedomoon - Half Mute
» popis a diskografie skupiny Tuxedomoon


Morrison, Van - Tupelo Honey
2014-03-16

Morrison, Van / Tupelo Honey

3 stars

Další album Van Morrisona,které mám ve sbírce.Již podle úvodní skladby vidíte,že se vydal trochu jiným směrem. Wild night - parádní zpěv a novinka ,kapela hraje s dech.sekcí a zní to perfektně. Like a cannonball ,(Straight to your heart) - spíše by jsem zařadil k folkovému směru. Old old Woodstock - ak.klavírek čaruje a se zpěvem Morrisona z toho vzejde krásná , pomalá skladba,až s nádechem do balady. Starting a new life - vyloženě folková věc,až skoro country. You´re my woman - Tak to je něco jiného ,nejlepší skladba na albu.Po delší době je slyšet opět dech.sekce a zpěvák válí,skupina se perfektně střídá v solových výstupech a vše dohromady zní skvěle.paráda. Tupelo Honey - nádherná balada,zde je hodně opět vidět sílu zpěvákova projevu,že dovede i krásně zjemnit svůj syrový hlas,vyjadřování hráčů v kapele,je opět krása,hrají jak o život a dohromady je to přepychové. I wanna roo you - opět je vše jinak,zase countryrock,folkrock.When that evening sun goes down - další skladba na folkovém základu,šlape to hezky ale není co dodat,nevybočuje z průměru. Poslední skladba na albu Moonshine whiskey - střídají se rytmy a dá se to. Celkový dojem z alba je trochu rozpačitý.Album je dosti nevyrovnané , náznaky coutry mi tam pijí krev,ale zase jsou tam skvělé skladby.Dávám tři hvězdy.

» ostatní recenze alba Morrison, Van - Tupelo Honey
» popis a diskografie skupiny Morrison, Van


Morrison, Van - Blowin' Your Mind!
2014-03-16

Morrison, Van / Blowin' Your Mind!

4 stars

První album Van Morrisona je jedním z pěti alb,které vlastním.První skladba Brown eyed girl - typický Morrisonův nakřáplý a trochu mečivý hlas,postavené na folkovém podkladu. He ain´t give you none - pomalejší balada,zpovzdálí znějící hammondky,nádherná skladba,jemně skladbu podmalovává i kytara. krásně pohladí duši. T.B.Sheets - Tak tady se spíše mluví,nežli zpívá,ale sedí to perfektně.Skladba je ulítlá do blues a vše krásně podmalovává B.kytara fouk. harmonika,semtam opět zazní hammondy.Moc pěkné. Spanish Rose - skladba silně ovlivněná opravdu španělským rytmem a typický zvuk kytary je doménou. Takto kouzlí na kytaru Al Di Meola v některých jeho instrumentálkách. Goodbye baby - opět skladba posazená na základu blues,zase typický Morrisonův vokál.Moc pěkné. Ro Ro Rosey - konečně rychlejší skladba,bas.kytara má prim v celé skladbě,výborně doplněna fouk.harmonikou a hammondy. Další blues na albu - Midnight special,je závěr alba velice důstojný a tuto skladbu mám velice rád. Vlastním vydání na Epic,kde je ještě 5 bonusů,ale krom skladby Who drove the red sports car,všechny na albu jsou.Vydáno r.1998.dávám tomuto albu opět čtyři,proteže Astral weeks to není.

» ostatní recenze alba Morrison, Van - Blowin' Your Mind!
» popis a diskografie skupiny Morrison, Van


Chase - Pure music
2014-03-14

Chase / Pure music

5 stars

Slíbil jsem,že udělám rozbor třetího alba,které vlastním Pureb music.Toto album je trochu odlišné od prvních dvou alb,je spíše sentimentálnější,ale vůbec to neškodí. Weird Song - úvodní skladba na albu,tak tam jsou již silné náznaky jazzrocku v té době,neznámý pojem.Dech.sekce a bass guitar dominují,skladba je propracovaná do nejmenšího detailu.Závěr opět hodně podobný BSAT. Run back to mama - přitvrdilo se .zpěvák má hlas D.Thomas s BSAT,kruci,to se urodilo podobných kapel,ale zlaté výjimky se dodnes perou u posluchačů po létech,kdo byl z brassrockových kapel nejlepší.Twinkles * orchestrálka s velikým kouzlem,možná se hodící i jako sountrack,krása nesmírná,pohodová skladbička,vyléčí duši a podobné opět Crosswinds B.Cobhama. Twinkless - Tato skladba je již vyloženě jazzrocková,je to pěkný mazec,dechová sekce duje do svých nástrojů na prasknutí plic a bass.guitar chce myslím zpřetrhat všechny struny.Závěr skladby patří hammondkám,perfektně postavené aranžmá,kapela válí,vrchol alba,je to darda.Bochawa - po dlouhé době zpěv,začátek skladby mi připomíná H.Hancocka namíchaného se skupinou Passport Klause Doldingera,ale potom pokračují ve svých klasických šlépějích. - Love is on the way - tato skladba zahučela do klasického jazzu,jáklasickému jazzu moc neholduji,ale na tomto albu to sedí a svelkou chutí si vyposlechnu.Close up tight - a už zase jedou a nezastaví se.Vynikající skladba,opět instrumentálka,ale velice důstojný závěr alba v jazzrockovém duchu .Kapela hraje jako o život a vše se jí daří zvukem,tak jak si představovali,jak by to mělo znít.Trochu odlišné od prvních dvou alb,ale obsahem sdělení hudby naprostá kvalita a proto též pět hvězd.

» ostatní recenze alba Chase - Pure music
» popis a diskografie skupiny Chase


Yardbirds, The - Roger the Engineer
2014-03-14

Yardbirds, The / Roger the Engineer

5 stars

Tak terazky jsem na rozpacích,které vydání alba vlastně mám.Dle boardu mi pořadí skladeb nesouhlasí s ani jednou verzí,jak sUK,tak s americkou.Mám vydání na Line,z roku 1987.Spíše se to blíží k anglickému vydání,ale pořadí skladeb je trochu změněné a jsou tam skladby oproti albu navíc,ale nepíší,že by to byly bonusy. Mě to nevadí,protože muzika hrozně nadčasová,stojí zato.Podívejte se na sestavu kapely.Je to nářez. Lost Women - Již v první skladbě slyšíme budoucí Cream,jako vyšité,dominují bicí a harmonika. Over,under,sideways,down - Typický šedesátkový zvuk kapel, tato skladba mi hodně připomíná Tremeloes. The nazz are blue - blues,jako řemen,naprosto přesná rytmika a frázování,tak to je mazec. Jeden z vrcholů alba.Nádhera. I can´t make your way - trochu z jiného soudku,pomalejší věc,krásné vokály,až trochu ,jako první alba The Beatles. Rack my mind - tady perfektně dominuje basa a zpěv,rytmika odvaz,neskutečné na rok vydání alba, musel to e slavné být pěkný vopruz,když tato kapela hrála živě.Samozřejmě,že vlastním film,kde hrají a při vystoupení rozmlátí kytaru na cucky.Pánové,kdo neviděl Zvětšeninu od Michelangela Antonioniho,tak je mrtvej Homolka,jak pravil jeden český herec v českém klasickém filmu. Farewell - již název skladby naznačuje o co půjde ,určitě do balady a směrem k folku. Happenings 10 years time ago - již v tomto roce začínaly náznaky,to co můžeme o další vývoji muziky očekávat a tato skladba je důkazem. Psycho daisies - opět návrat k šedesátkovému zvuku kapel,ale když to člověk slyšel z rádia Luxembourg a v noci pod peřinou a párkrát dostal od rodičů přes hubu,že propašoval tranzistorák do postele,to byly časy. Hot house of Omagarashid - asi nejslabší věc na albu,ale do koncepce alba pasuje. Jeff´s boogie - tak tato skladba mazala i na mikrofóru a já jí spíše řadil ke skupině Shadows,protože nikdy neřekli,kdo hraje. He´s always there - jede se dál a kytara a vokál září. Turn into earth - asi první psychedelická skladba,nádherný zpěv,tak to je nádhera,kdo poslechne,nebude litovat. What do you want - Nyní slyším ranné The Who,nádherný vodvaz. Ever since the world began - Trochu temnější skladbička ,trochu úlet,myslím,že to bude spíše o textu. Tak toto je vydání,které vlastním,toto není ani stařinka ,ale stařena,za nápady,jak bylo zahráno ,pozdějšími slavnými muzikanty,nemohu jinak,5 hvězd

» ostatní recenze alba Yardbirds, The - Roger the Engineer
» popis a diskografie skupiny Yardbirds, The


Chase - Ennea
2014-03-13

Chase / Ennea

5 stars

Toto album jsem ze třech,které vlastní,jsem měl jako první koupi a proto ho asi nejvíce miluju. Bill již bohužel mezi námi není,zabil se při pádu letadla v pouhých 39letech.Tento muzikant nám ještě mohl ukázat nápady v muzice,že by nám spadla brada. Druhé album - Ennea,je řacha.Pro soudržnost a naprostou vyrovnanost ,ho mám hrozně rád.Od začátku alba se na Vás muzika doslovně valí a ta nádhera Vás doslova nadzvedává z Vašeho poslechového místa. Swanee river - Pěknej odvaz,začátek jako hrom,kapela jede na doraz,nádherný spodel a rytmika,je to řacha. So many people - Ve stejném rytmu pokračuje další skladba, vyzdvihnu zpěv a naléhavost projevu,další pecka.Myslím,že toto album,nemá slabší místo.Celé je na 3pičce mých nejoblíbenějších. Night - člověk podle názvu očekává něco pomalejšího a je to pěkný mazec. It won´t be long - dočkali jsme se ,nádherná balada,velice pěkně doplněna ztišenou dech.sekcí.Jedna z nejlepších věcí na albu. I can feel it - propojení nástrojů je úžasné,hammondky basa,úžasné bicí a zpěv. Woman of the dark - Genialita B.CHase,ta trumpeta je snad ze zlata.Muzikanti se snad předhání,kdo je lepší.Pecka pecek. To je mazec. Cronus (Saturn) - Trochu změna pěkná holomajzna,méně dechů více kytar a zní to opět neobvykle. Pecka,naprosto propracováno do závěru skladby. - Zeus ( Jupiter) - Tady opět vynikající vocál,celá kapela jede na doraz a dominují skvělé hammondky a zpěv,je to opět krásná skladba. Poseidon (Neptun ) Propracované dechy,které jsou slyšet nejvíce,odvaz a krása. Aphrodite 1 (venus) Začátek hodně podobný albu Crosswinds B.Cobhama,další pokračování skladby jde spíše ve stopách jazzrocku,opět změna rytmu a zase pecka.Aphrodite - )part 2 pomalu přejede do závěru alba Hades )Pluto).Důstojný rychlejší závěr albaOpět dominuje dech. sekce a vokál.Toto album řadím k naprosté špičce skupin,které znám,proto 5 hvězd.

» ostatní recenze alba Chase - Ennea
» popis a diskografie skupiny Chase


Chase - Chase
2014-03-13

Chase / Chase

5 stars

Konečně se někdo odhodlal a vrazil na board tuto skvělou brassrockovou kapelu.Vlastním první 3 alba a chci se s Vámi rozdělit o dojmy z poslechu jeho prvotiny. Bill Chase byl vynikající trumpetista a dával nám velkou radost při poslechu jeho alb. Dojmy z alba - Open up Wide - skvělá instrumetálka na úvod. Livin´n in heat.Tak tady je hodně slyšetpodobnost ke zvuku BSandTears. - Hello groceries - šlape jim to nádherně,hodně hammondek a dech.sekce.Skvělé solo na kytaru. Handbags and gladrags - jedna z pomalejších na albu,skvělý zpěvTeda Piercefielda,zatím v každé skladbě jiný zpěvák.Má to něco do sebe a další pecka na albu. Get it on - podruhé nám zpívá Terry Richards,kralují hammondky dechy a zpěv,pěknej mazec,pecka. - Boys and girls together - tato skladba hodně podobná ranným CHicago a též s jejich frázováním ve skladbách .Povedla se ,nádhera. Poslední věc na albu Invitation to a river je rozdělena na pět částí,Two minds meet - rychlejší nástup velice jemně přejede do nejpomalejší skladby na albu - Stay,hammondky podporují celou linii skladby a postupně se přidá dech.sekce. Pait it sad - poprvé je pořádně slyšet bass.guitar,skladba dospěje k nádhernému vrcholu a na ní pomalu navazuje Reflections . River - poslední část ze začátku až do balady,později se přidá dech sekce a máme tady vyvrcholení poslední skladby.Je to nádherně propracované album,skvělé nápady , kapelu řadím k vrcholům brassrockových skupin a proto debut CHase pět hvězd.

» ostatní recenze alba Chase - Chase
» popis a diskografie skupiny Chase


Goodman, Jerry & Hammer, Jan - Like Children
2014-03-07

Goodman, Jerry & Hammer, Jan / Like Children

5 stars

Toto album je naprosto fantastické.Po rozpadu Mahavishnu Orchestra ho natočili dva bývalí muzikanti Jerry Goodman a náš emigrant Honza Hammer.Míval jsem vinyl a koupil jsem cd. Nezávisle na sobě jsem zapůjčil čtyřem kamarádům a všichni svorně tvrdí,že je to lépe nahrané,než na vinylu,Jan Hammer si to tvrdě při remasteringu ohlídal.Jeden z prvních vinylů,které jsem vlastnil,takže trochu srdcovka,ale co tito dva skvělí muzikanti stvořili,je naprostá nádhera a jeden z největších počinů z dob jazzrocku. Jan Hammer tam dokonce naučil J.Goodmanna zpívat česky (pivo,víno),sami při poslechu zjistíte. Trochu z recenze skladeb .První skladba - Country and eastern music - Tak takto má vypadat skladba s naprosto přesnou rytmikou,housle ,klavír moog,nádherně jim to šlape a nápad a již slyšíme ,pivo ,víno. Bože to má zvuk.Nádherná skladba. No Fear - Tato skladba trochu začíná,jako album od C.Niemena - Enigmatic,ale po chvíli se to zvrhne v moogové řádění J.Hammera ,trochu tajuplná skladbička. I remember me - třetí skladba ,kdyby se zpívalo je to nádherná balada.Housle,moog,viola,to je nádherná pomalá skladba,určitě jako doprovod k nějakému filmu. Earth (Still our only home) - 4tvrtá skladba je trochu z jiného soudku,opět naprosto přesná rytmika , kytara vévodí a společně zpívají česky ,Naše země húú.Další řacha na albu. Celé cd je naprosto natočeno v takovém radostném a pozitivním duchu je to pecka . Topeka - Skladba J.Goodmanna a je to znát,housle dominují a krásně s z repro střídají s moogem. Steppings tones - Zde je podepsán jako autor další bývalí člen Mahavishnu Orchestra Rick Laird a v této skladbě opět slyšíme Mahavishnu z dob její největší slávy. Night - Tak toto je opravdu noc.Opět nádherná náladová skladba ,nechci Vás inspirovat,k čemu by se hodila,je to,já tomu říkám krása nesmírná . Full moon boogie - Asi nejkomerčnější skladba na albu,samozřejmě to žádná komerce není,ale je to největší mazec na albu,neskutečné,dalo by se hrát třeba na radiu Beat.Ta rytmika je neskutečná (Bomba). Giving in gently (A) I Wonder (B). - Poslední věc na albu , nádherná balada,hostuje zpěvačka Ivona Reich,myslím,že toto album by jste měli slyšet,protože po rozpadu Mahavishnu orchestra je to, to nejlepší co se k mému sluchu dostalo a dosti mi hřeje,že to není klasický jazzrock,ale ,že dost zpívají.Kdyby jsem mohl dát deset hvězd,tak je pro vyjímečnost alba dám,takže samozřejmě pět hvězd.Amen.

» ostatní recenze alba Goodman, Jerry & Hammer, Jan - Like Children
» popis a diskografie skupiny Goodman, Jerry & Hammer, Jan


Alice Cooper - Easy Action
2014-02-28

Alice Cooper / Easy Action

5 stars

První a druhé album A.Coopera se vůbec neprosadily,protože na tehdejší spotřebku, byly moc nárošné V době Beatles vydat toto album, bylo dost opovážlivé,naprosto skvělé nápady a styl hudby,který se v tehdejší době nemohl prosadit .Trochu album rozebereme , Mr.and misdemenaor - A.Cooper s jeho hlasem je nezaměnitelný,úvodní skladba nemé chybu,s rytmikou a dechy naprosto vynikající. Shoe salesman - asi nejkomerčnější skladba z alba,ale v závorce.Amíci mě sw odpštěním serou,celé album hardrock,ale musí tam nacpat minimálně jednu country skladbu. Still no air -* tak to je jiný mazec.Kapela jede na doraz,špička.Bellow your means - Rytmika.basa,solovka,naprosto dokonalá souhra,panečku to je mazec,opět ukázka ,jak kapela byla vynikající,než se vydali trochu jiným směrem.Return of the spiders - jak by řekl Hejkal,skoro kyselinová kytara a nářez,fofr,mazec,bicí a kytara - dominují.Laughing at me - tak to Vás dostane ,najednou z té vřavy nádherná balada,která by se měla hrát i v našich rádiích . Refrigerator heaven - kratší věc,ale do koncepce alba velice slušně zapadá.BeatifulFlyway a blížímu se k největší pecce na na albu. Lay down andDie ,Goodbye.Album se naprosto neprosadilo,ale na tehdejší dobu to byla neskutečně avantgardní muzika,proto 5 hvězd.

» ostatní recenze alba Alice Cooper - Easy Action
» popis a diskografie skupiny Alice Cooper


Stevens, Cat - Tea For The Tillerman
2014-02-21

Stevens, Cat / Tea For The Tillerman

5 stars

Tento zpěvák tady moc prostoru nezaslouženě moc nedostal,proto se ho pokusím přiblížit.Jeho melancholické skladby jsou plné nádhery a smutku a proto jeho alba mám velice rád.Nejlepší alba tvořil v sedmdesátých letech a byla to krása. Je to balada za baladou,neskutečně nádherných věcí.Již začátek alba naznačuje , o co na albu půjde .Druhá skladba Hard headed woman - další pecka na albu.Krása.Album je neskutečně vyrovnané a proto ho moc rád .Pro mne,hit za hitem,pro zbytek světa ne.Wild World - další krásná věc na albu.Nemohu nic povyšovat,protože celé album nemá slabší místo. Sad Lisa - další nádhera,balada ,kdo má smutek,pohladí ho na duši Miles from nowhere - Skladba se střídáním rytmů,ak.klavír,španěla,zpěv.Skvělé.But i might die tonigt - Kratší skladbička,nic ovšem z celkového dojmu z alba nekazí. - Longer boats - jeden z největších hitů a myslím zcela zaslouženě. -Into white - Housle,velice procítěný zpěv . On the road to find out - Další hit na albu,španělky a zpěv dominují.Je to věc přenáramná.Mám C.Stevense na DVD a při této sklsdbě ho třikrát přinutil opakovat začátek,protože se mu to nezdálo.Další pecka. - Father and son - jeden z největších fláků C.Stevense.Tak u toho se Vám chce brečet.kdo nezná , určitě si pustí YT,to stojí za to. - Tea for tillerman - již jen závěrečná koncová kratičká vložka. Mám velice rád
písničkáře,folkaře,ale mám široký záběr.Toto album mi dnes velice sedlo,vlastním ho již dobrých 30 let,proto z nostalgie,ale hlavně,protože si to album zaslouží 5 hvězd.

» ostatní recenze alba Stevens, Cat - Tea For The Tillerman
» popis a diskografie skupiny Stevens, Cat


Morrison, Van - Hard Nose the Highway
2014-02-21

Morrison, Van / Hard Nose the Highway

4 stars

Tak toto album mám velice rád.Pojí mne k němu trochu nostalgie,protože to vůbec byl jeden z prvních vinylů,které jsem v životě vlastnil.Album přetéká melancholií a kdo má rád balady,užije si ho. Hned úvodní skladba - Snow in San Sanselmo - již Vás připravuje,co můžete na albu očekávat.Balada ,nádhera. Další skladba - Warm love,opět ve stylu do balady a opět neskutečné,nádherná flétna a zpěv. - Hard nose the highway - další balada a opět krása nesmírná,trochu do jazzu,ale opět neskutečné.Van Morrison zpívá v nejlepší formě. - Wild Children - Mám doma DVD s Chifteeans,kde hraje jako host jednu skladbu,mimochodem skvělou,ale je to již pěkný dědula,s pivním mozolem od irského pivka,ale stále mu to hraje a zpívá neskutečně.Wild Children - opět skladba ve které se moc nezrychluje,mezi baladou a blues.Opět povedená věcička,která rozhodně na albu má své místečko.The great deception - rychlejší věc,řadím mezi 2 nejlepší na albu kytara,akust.klavír,kytara a opět vynikající zpěv. - Bein Green - Tak to je blues,jako řemen,zpovzdálí se ozývá dechová sekce a zpěvák válí neskutečně. - Autumn song - nejdelší věc na albu,ale právě proto ji řadím k tomu nejlepšímu na albu.Je to opět baladická skladba,jako celé album je takto nasměrováno. Opět jazzové náznaky,zde hraje prim rytmika a klavír.Bomba.CHvílemi se Vám pokouší vemluvit díru do duše. - Purple Heather - Tak toto je důstojný závěr alba,nejkrásnější balada a (pro mne jedna z nejkrásnějších,které znám).Naprostá pecka ,opět zpěvák ukazuje,jaká to byla osobnost a co dokáže lidi dostat.Největší pecka z alba. Van Morrison se tady moc neposlouchá,možná jsem někoho naladil,aby si ho poslechl,budu jen rád.Na jeho nejlepší album Astral Weeks to nemá,proto 4 hvězdy.

» ostatní recenze alba Morrison, Van - Hard Nose the Highway
» popis a diskografie skupiny Morrison, Van


Hannibal - Hannibal
2014-02-21

Hannibal / Hannibal

4 stars

Tak tato kapela je hodně,hodně zapomenutá.Sháněl jsem dosti dlouho a jak píše Hejkal,mám jeden kus z limitované edice 300 ks.Jsem rád,že jsem mohl zařadit do své sbírky a podělím se s Vámi o dojmy z poslechu jednotlivých skladeb. První věc na albu - Look upon me- velice pomanivá parádička,kytara ,zpěv,bicí zní velice naléhavě.Již v této skladbě je srovnávám s Colosseem z doby jejich největší slávy.Bomba. Winds of change - jedou a jedou,naprostá pecka.Není koho vyzdvihnout.Kapela,jako celek je úžasná. Styl hardjazzrock je jejich největší síla.Další řacha na albu. Zpěvák Alex Boyce mi ke konci skladby připomíná Van Morrisona z dob jeho největší slávy. Bend for a friend - skladba postavená na základu saxík,basa,bicí a postupně se přidá solo kytara a instrumentálka je na světě.Ke konci skladby,klarinet a saxík mají prim.Opět hodně tuto skladbu srovnávám s coloseem.Extra třída, 1066 - čtvrtá ,skladba na albu ,trochu z jiného soudku,pomalejší věc,spíše hardrock s náznaky jazzu a opět těžkotonážní hard.Skvělá skladba. - Wet Legs - opět parádní instrumentálka a aprobudily se nám krásně znějící hammondky a basová kytara plus saxík hrají prim. Album asi nemá slabší místo. Je naprosto vyrovnané a kapela hraje,jako o život.Winter - poslední skladba na albu,měli to dobře načasované,beru , jako největší pecku alba.Rytmika,kytara ,basa bicí zpěv,solo kytara,mzec,neskutečné. Válí 1 ligu.Takže,konstatuji-zapomenutá,nezapomentulná,opravdu kdo má rád kapelu Colosseum,tak si bude mlaskat.Nádherné album,protože Colosseu Live se to nevyrovná,dávám 4 hvězdy.

» ostatní recenze alba Hannibal - Hannibal
» popis a diskografie skupiny Hannibal


Area - Arbeit Macht Frei
2014-02-08

Area / Arbeit Macht Frei

5 stars

Když bylo album vydáno,bylo mi pouhých 23 roků.Toto je jeden z příkladů, proč miluji hudbu,protože album mám asi rok.Když jsem slyšel poprvé,byl to docela šok .je to jazzrock a není to jazzrock. Ke srovnání asi trochu s Colosseem. Zdá se mi ,že za totáče nám rudí úmyslně nedávaly informace o kapelách z jiných zemí,než byla Anglie.Proto jsme byli ochuzeni o tyto skvosty a nemluvím jen o Italech,další byli Nemci Američané,kapely ze švýcarska a spousta kapel z Francie.Možná,že to byl záměr komoušů,aby jsme nezvlčili.Toto mistrovské dílo mohu doporučit Všem,kteří poslouchají kvalitní hudbu.O sklsdbách již bylo napsáno dost, naprosto s recenzí souhlasím,jen jsem chtěl,aby si posluchači na boardu toto album vyzkoušeli,protože je to něco neskutečného,jako jedno z mála alb ,řadím do skupiny Essential,čili nepostradetelné.

» ostatní recenze alba Area - Arbeit Macht Frei
» popis a diskografie skupiny Area


miRthkon - Snack(s)
2014-02-07

miRthkon / Snack(s)

5 stars

Na doporučení Zdenka 2512,jsem zakoupil toto album,vůbec nelituji,protož album je perfektní.Jsem sice pro starší kapely,nejraději mám nějakou jednoalbovou vykopávku,což se vydavatetelstvím dnes trochu daří a jsem rád, když si poslechnu něco starého - nového. Tato kapela mě,ale naprosto dostala.Náročný avantprog,multirytmický,s divokými saxíky a klarinety a velice hrubou kytarou.Ti pánové umějí.Amíci s Ouklandu nehrají příliš jednoduše,ale je to vynikající hudební holomajzna,která představuje syntézu vlivů,skoro všehochuť. Na rockovém základu je posazená hudební skrumáž jazzových prvků a pablesků současnější vážné hudby.Dá se to přehrávat kolem dokola koukolem a hraje to stále stejně-složitě a zajímavě a myslím,že se to nedá nikdy oposlouchat.Při každém poslechu objevíte zase nějakou nádhernou pasáž,která Vám při předchozím poslechu unikla . Sami sebe vnímají,jako hudební těleso,které vhodně hněte progrock,avantjazz,soudobou vážnou hudbu,ale třeba i nečasté prvky trashmetalu.Vše je zabaleno ve velice poslouchatelném hávu. Instrumentálně ke zpěvu kapela tvoří na základu - dvojice kytar,basa,bicí a zdvojené dechy (saxíky,klarinet,flétna). Zvuk cd naprosto perfektní,současný nahraný novou technologií,takže hraje suverénně. Skvělých 5 hvězd.Zkuste a uvidíte ten mazec.

» ostatní recenze alba miRthkon - Snack(s)
» popis a diskografie skupiny miRthkon


Arcadium - Breathe awhile
2014-02-06

Arcadium / Breathe awhile

5 stars

Jediné album skupiny a na tehdejší dobu (1969),silně nadčasové. Skupina se nikdy s tímto albem moc neprosadila,zato dnes se jí dostává od pamětníků a sběratelů uznání. První skladba na albu - I´m on my way. Z velice pomalého začátku se kapela rozjede v daleko ke zdárnému ,velice rychlému konci.Změna rytmu,kytara a hammondky ,je to třída.Hned úvodní skladba je pecka. Poor Lady - již tady se kapela rozjede naplno a kouzlí. Velice výrazná melodie,až možná do hitu,ale nezdařilo se.Walk on the bad side - Tato krása začne vynikajícím vokálem zpěváka a to celé je podbarvené hammondkami, kytarou a kapela se rozjede k maximálnímu výkonu.Další výborná věc na albu.Woman of a thousand years - V této skladbě mi hodně připomínají Cream, v době jejich nejlepší slávy. Album asi nemá slabšího místa. Change me - asi vrchol alba ,nádherná balada,vše podbarveno nádherným zvukem hammondek a zpěvák se překonává. To by se mělo hrát v našich rádiích.Paráda všech parád. In takes a woman - opět trochu zrychleno a nyní maká celá kapela na plné pecky.Krásně šlape rytmika a hammondy jsou opět neskutečné.(mám je moc rád). Birth, Life and death - Tak toto je velice důstojný závěr alba.Po rychlejším začátku,kde skupina předvádí solové výstupy na všech svých nástrojích,konec spadne opět do nádherné balady. Vyšlo na Kismet 2012.Za nadčasovost,za originalitu a vykopané album Hejkalem,Hejkal čtyři,já 5 hvězd.

» ostatní recenze alba Arcadium - Breathe awhile
» popis a diskografie skupiny Arcadium


Sensational Alex Harvey Band, The - Next
2014-01-31

Sensational Alex Harvey Band, The / Next

5 stars

Nedalo mi to a musím Vám přiblížit druhé album SAHB.Zatím moc reakcí na Framed recenzi,jedničku SAHB nebylo a proto se snažím,aby jste si kapelu poslechli.Swampsnake - největší odvaz na albu,strašný mazec,kapela hraje,jako o život,rytmika ,saxíky,zpěv Alexe,naprostá špička.Gang,bang druhá skladba v trochu pomalejším rytmu,zase saxíky,dechy,zpěv,zní to naprosto nespoutaně a je to další řacha na albu. Faith healer- této skladbě s odpuštěním říkám (hovnocuc),protože podobný zvuk tam je. Další přepychovka.Na prvních dvou albech byl Alex ve vrcholné formě.Naprostá krása.Giddy up a ding dong - Jeden z nejlepších rock´n´rollů,které znám.Zde řádí klasický klavír a bicí,zpomalený závěr skladby je famózní.Next - Takže růži do pusy a pánové jedeme na parket.Tango ,jako z pohádky ,opět geniální zpěv a solo housle,tuto skladbu miluju.Vambo marble eye - další rockec na albu,zde září především rytmika a solo kytara.Další parádička na albu.Last of the teenage idols - nejpomalejší skladba na albu,začátek klasický klavír a zpěv,kapela se připojuje a září. Vše se opět zvrhne v pěkný mazec.Změny rytmu jsou doménou SAHB.Další pecka.Alex Harvey původně začínal ve skupině Rock Workshop,která vytvořila pouze 2 alba Rock Workshop - Rock Workshop 1970 a Rock workshop - The very last time 1971.V kapele byli 2 zpěváci,A.Harvey a Alan Greed. Na těchto albech již zazněly některé skladby,které SAHB hraje v době své největší slávy. Kapela Rock Workshop byla také skvělá a velice ji doporučuji.Alex Harvey se opravdu chytil až se skupinou SAHB,která pro něj byla to pravé ořechové.Za to ,co na albu předvádí zpěvák a muzikantsky celá kapela,nemohu jinak 5 hvězd.Nádherný výkon kompletně.Album vyšlo 2002,jako dvojcd,obě alba v jednom.

» ostatní recenze alba Sensational Alex Harvey Band, The - Next
» popis a diskografie skupiny Sensational Alex Harvey Band, The


Sensational Alex Harvey Band, The - Framed
2014-01-24

Sensational Alex Harvey Band, The / Framed

5 stars

Tato hodně opomíjená kapela je zapomenutý skvost. Bohužel, Alex Harvey již mezi námi není poměrně dlouho. Zemřel v pouhých 47 letech, ale zpěvák to byl náramný. Toto album a jeho druhé Next, jsou moje srdcovky. Myslím, že moc lidí kapelu nezná a proto album trochu přiblížím.

Framed - kapela se rozjíždí a dá se předvídat, co nás čeká. Již druhá skladba, naprostá krása, jeden z vrcholů SAHB. Č.3 - Midnight moses - zpěv Alexe je vynikající a rytmika šlape naprosto naplno, skvělé. Největší pecka na albu Isobel goudie - něco neskutečného. Vrátil jsem se z vojny a v r. 73 mi kamarád půjčil Framed. Sedl jsem si na, napíšu to slušně zadní část. Na tehdejší dobu nBuff'ápady, skvělí muzikanti, změny rytmu, nenapodobitelné. Buff's bar blues - opět kapela hraje naplno, nádherný rock'n'roll, sedí na albu tam kde má být. Skvěle načasovaná skladba. I just want to make love to you - ze začátku se moc nic neděje, ale skladba graduje neuvěřitelně. Dechová sekce, nádhera. Hole in her stocking - rockandrollový nářez, nutí Vás to si odskočit na plac a ten rytmus nějak vstřebat, třeba tancem. Ther's no lightson christmas tree mother, they're burning big louie tonight - trochu z jiného soudku, jedna z pomalejších věcí a tyto změny na programu alba se mi moc líbí. St. Anthony - poslední skladba na albu je opět neoposluchatelná.

Kapela je na svém vrcholu, oni to věděli a dávali si záležet, co vyprodukují. Naprosto skvělé album, těžko zařaditelné do stylu muziky, dokáží zahrát i nádherným způsobem tango. Za originalitu 5 hvězd.

» ostatní recenze alba Sensational Alex Harvey Band, The - Framed
» popis a diskografie skupiny Sensational Alex Harvey Band, The


Cocker, Joe - Mad Dogs & Englishmen
2014-01-10

Cocker, Joe / Mad Dogs & Englishmen

5 stars

Na tomto albu zúročil J. Cocker vrchol svého nadání a já ho řadím v jeho diskografii jako č. 1.

Album začíná introdukcí, ale již skladba Honky tonk Women od Stones, to je jiná káva. Kapela jede na doraz a jak jinak při takovéto cover verzi. Introdukce a další věc - Sticks and stones, další velice vydařený cover. Cry me a river - sboristky a Joe, dá se říci, táhnou celou skladbu. Naprostá pecka. Bird on the wire od L. Cohena - neskutečný Cockerův zářez. Zpívá to stejně procítěně, jako L. Cohen, klavírek, sboristky a zpěv. Darda.

Str 2. (naslouchám z vinylu). Feelin' alright - album pokračuje opět ve zvýšeném tempu, ale udržuje si svůj standard. Superstar - nádherný zpěv Rita Coolidge, opět skladba, která albu velice sluší. Introdukce a Let's go get stoned - Další dílko J. Cockera (cover), opět potvrzuje, jak byl na albu skvělý.

Blue medley - Il'l drown in my own tears, další pomalejší skladba na albu, ale ty na tomto albu jsou doménou. Opět krása, neskutečné. When something is wrong with my baby, I've been loving you too long, introdukce a Girl from the north country, slyším B. Dylana, jako skladatele a zpěváka. Give peace a chance, dá se říci, jede se dál.

Introdukce a parádička od Beatles - She came in thru the bathroom window - parádní předělavka (i Beatles pochválili). Kapela je bez odpočinku a jedou stále na doraz. Space captain - naprostá řacha, beru jako č. 1 na albu. Musím se podívat na Woodstock, ale myslím, že to zpíval i tam. The letter - tak to je mazec. Dechová sekce ve vrcholné formě a Cockerův zpěv také. Jak se na závěr živého alba sluší, jeden z největších hitů J. Cockera - Delta lady.

Míval jsem vinyl, koupil jsem vinyl remaster 180 g. Hraje to výtečně. Můj názor, vrchol tvorby J. Cockera a proto 5 hvězd.

» ostatní recenze alba Cocker, Joe - Mad Dogs & Englishmen
» popis a diskografie skupiny Cocker, Joe


Out Of Focus - Not too late
2014-01-04

Out Of Focus / Not too late

4 stars

Nevím, proč jsem si oblíbil tolik německý krautrock. Asi proto, že německé kapely byly opravdu skvělé a k nám se dostaly jen ty opravdu nejznámější - např. Kraftwerk, Tangerine dream atd (myslím sedmdesátá léta). Stejně to dopadlo i s Italama a francouzskou progrockovou scénou. Kapela je již na Progboardu recenzována, ale toto album ještě recenzi nemá. Proto se pokusím Vám album trochu přiblížit. Album jsem sehnal jen na vinylu, ale kvalita nahrávky je skvělá. Na to, že zvuk je původně z analogových pásků, které se po letech vynořily z archivu je zvuk výtečně restaurován a zvukaři odvedli skvělou práci. Album je nahráno již v roce 1974, ale světlo světa spatřilo až v roce 1999. Na vinylu jsou ještě dvě bonusové skladby, takže skladby jsou trochu jinak seřazeny, než na doprovodném seznamu skladeb na Progboardu. Na straně A je bonusová skladba č. 4 "It´s your life" a na straně B skladba č. 2 "Hey John". Úvodní "That´s very easy" - opět jejich klasika z prvních dvou alb s nádechem jazzrocku - flétna, vokál a souhra kapely je výborná. "The way i know her" - naprosto nádherná balada, skvělý zpěv a flétna, klobouk dolů. "Spanish lines" - hodně saxíku, přímá linka, nikam nevybočují. Něco mezi fusion a rockem. Hodně slyším podobnost se skupinou Colosseum. Skvěle propracovaná skladbička, chvílemi i dechová sekce. Bonus: skladba "It´s your life" - další velice povedená věcička, vynikající vokál a soprán sax. Skladba naprosto zapadá do koncepce alba, krásná balada a srdíčko zaplesá. Strana B "X" - opět návrat k jazzrocku, výbušnější věc po baladě, ale nic nepokazili a udržují Vás v napětí. Trochu je znát, že nahrávky jsou poskládané, každá skladba je z trochu jiné doby. Bonus "Hey John" - začíná to jazzrockovou fází, ale postupně se přelije do krásně zpívané balady, která dále opět zrychluje. Muzikanti se perou o sólové posty, kytara, sax, bicí, flétna a vše to zní dohromady skvěle. "Y" - další pecka na závěr alba, hlavní slovo mají sopránsax a kytara, doprovod opět šlape bezchybně a vše zní naprosto uceleně. Opět slyším podobnost s Colosseem, ale podobnost možná čistě náhodná. Skvělé album, podobností řadím k prvním dvěma, trojka již je hodně fusion.
Za husarský kousek zvukařů tento skvost vydolovat z archívu a za radost z nahrávky dávám 4 hvězdy.

» ostatní recenze alba Out Of Focus - Not too late
» popis a diskografie skupiny Out Of Focus


Agitation Free - Malesch
2014-01-03

Agitation Free / Malesch

4 stars

Německého krautrocku, není myslím nikdy dost, protože tenkráte západoněmecké kapely se k našemu sluchu moc nedostali. Výjimky, např. Kraftwerk, Tangerine Dream samozřejmě vlastním dodnes. Pokusím se Vám trochu přiblížit kapelu Agitation Free a jejich album - Malesch.

Úvodní You play for us today, kapela se pomalu rozjíždí a postupně skladba graduje. Rozostřená s. kytara a bicí podporují postupnou údernost skladby.
Sahara City - zde je již slyšet nádherně tajemno a pokus napodobit zvuky pouště. Skoro osmiminutová skladba zvyšuje údernost a sólová kytara a bicí, jsou opět perfektní.
Ala Tul - v této skladbě pro změnu kouzlí hammondky a basová kytara. Krásně propracovaná muzika a kapela se neuvěřitelně činí. Skladba vrcholí sólem na marimbaphone. Nádhera.
Pulse - opět neotřelý nápad a ve skladbě se opravdu dostanete až k závěrečnému infarktu.
Khan El Khalili - by jsem řekl volné pokračování skladby Sahara City. Kouzelné, uklidňující, kapela se skvěle doplňuje a opět v duchu celého alba hrají tajemnou muziku. Funguje to spolehlivě. Muedín, zpívající na závěr skladby, to je vrchol této skladby.
Malesch - další osmiminutovka, vůbec nenudí a myslím největší špica celého alba. Je zde vidět, proč je album nazváno podle této skladby. Opět pomalý začátek a skladba vygraduje až neuvěřitelně. Asi největší poklad na tomto dílku. Slyším tam trochu hodně rané Pink Floyd.
Rűcksturz - skladba trochu odlišná z koncepce celého alba, ale myslím celkový dojem ničím nepokazili.

Za neotřelost, vynikající nápady a radost, kterou po tolika letech s albem rozdávají, 4 hvězdy.

» ostatní recenze alba Agitation Free - Malesch
» popis a diskografie skupiny Agitation Free


Zephyr - Zephyr
2013-12-09

Zephyr / Zephyr

5 stars

Sice tady již dvě recenze jsou, ale chtěl by jsem tuto vykopávku trochu oživit. Grandiózní blues-rock na více způsobů. skvělý varhaník, až příliš blues. Ta hudba je vynikající a ani nám na mysl nepřijde, kolik nám hraje nebožtíků. Skvěle zaranžovaná debutová nahrávka americké skupiny, sotva mohla v konkurenci patentu Made in Janis Joplin, udělat do světa nějakou trhlinu. Je slyšet vynikající doprovod, Kapela hraje ve vrcholné formě a hammondky dělají skvělou práci. Pro nostalgiky představa a silný zážitek a těžkou blues-rockovou jízdu. Vůbec nevadí, že J. Joplin působila někde nedaleko, jen co by měla zpěvačka s takovým rozsahem a hlasovou bravurou jinak dělat. Kytarová práce T. Bolina, patří k nejvíce ceněným na tomto albu. Toto progresivní a jako opět vykopané si velice cením, proto pět hvězd.

» ostatní recenze alba Zephyr - Zephyr
» popis a diskografie skupiny Zephyr


Yezda Urfa - Boris
2013-12-09

Yezda Urfa / Boris

5 stars

Tak takovéto skupině říkám kouzlo okamžiku a řadím do Essential, čili nepostradatelné. Hudba pro náročnější. Plný, perfektní zvuk a střídání témat, hodně kláves, flétny a zpěvu. Překvapivě dobře hrající demáč a komplikovaný příběh o tom, jak těžké bylo v polovině sedmdesátých let vydat album.
Americká skupina hudebních nadšenců nejprve nechala vylisovat vlastní nahrávku v počtu 300 ks s cílem zaujmout tehdejší nahrávací společnosti a hlavně dostat se do médií. Nezdařilo se. Vím, že kdyby se pokusili o 30 let později u nás, dopadlo by to stejně. Album přitom překypuje nápady, krásnou instrumentací prog-rockového ladění a velmi dobrými vokály. Sem tam jsou ještě folkové náběhy, celkově album není úplně kompaktní, ale to hledání a náboj tam je již všudypřítomný. Trvalo celých 13 let, než bylo vydáno druhé dílo skupiny (Sacred baboon), nahráno 1976 a plných 29 roků vydání Borise.
Hned úvodní skladba - Boris and his 3 verses, including flow guides aren't my bag - je naprostá pecka. Nádherný zpěv a sevřenost kapely od prvních taktů. Rick Rodenbaughg má hodně podobný hlas J. Andersonovi z Yes. Skladba je perfektně propracovaná, nádherná ac. guitar a vocal, do poslední chvíle nenudí.
Texas Amarillo - toto je jediný folkový náběh, nejslabší věc.
Třetí skladba, to je jiný materiál. Opět se pohybujeme v jiném světě - 3, almost 4, 6 yea - hodně flétny, náznaky jazz-rocku, skvělá rytmika, prudké změny v rytmu.
Tuta in the Moya & Tyreczimmage - od majestátního začátku vrství muziku do většího tlaku, až do konce skladby. Bubeník září a na konci skladby úplně krásně slyším Yes z doby jejich největší slávy. Doba by tomu odpovídala. Nádherná skladba.
Three tons of fresh thyroid glands - skladba je někde na hranici mezi J. Tull a jazz-rockem.
The Basis of Dubenglazy (while Dirk does the dance) - Tuto skladbu beru jako vrchol alba, protože co tam se dějě. Valí se to na Vás ze všech stran a je to neopakovatelné.
Myslím, že je na albu tolik skvělých nápadů, že je neoposlouchatelné a za problémy, které kapela měla a za tento skvost dávám hodnocení nejvyšší.

» ostatní recenze alba Yezda Urfa - Boris
» popis a diskografie skupiny Yezda Urfa


Steppenwolf - Steppenwolf Live
2013-12-08

Steppenwolf / Steppenwolf Live

5 stars

Prominentní kanadsko-americká formace z konce šedesátých let, se správným nástrojovým vybavením, hrne zvuk jako lavinu.
Dobře znějící album (na live album), natočeno živě na různých koncertech, v časném období roku 1970. Hudební úpravy pro živé vystoupení, posouvají produkci alba mírně progresivním směrem. Můžeme se dohadovat, jak která verze (live nebo studio) přijde podařenější. Já upřednostňuji studio, ale tady dám přednost tomuto živáku. Je to dokument z vrcholového období skupiny a dává možnost posoudit, jak to tehdy na koncertech znělo. Historie skladeb je však poněkud zamotanější a některé skladby nejsou tak úplně živé, jak se při poslechu zdá. John Kay byl rovněž jedním z prvních kytaristů, který od roku 1969 využíval kytarového efektu, zvaného talk box. Oproti přání skupiny, společnost Dunhill, pokrátila album a nevydala double LP. Mohu jen souhlasit s muzikanty, kteří si přáli dvojalbum, protože kapela byla ve vrcholné formě a double si zasluhovala.
Dnes již neopakovatelný zvuk a toto album skupiny beru jako jejich vrchol, za jejich radostnou souhru, bez milosti 5 hvězd.

» ostatní recenze alba Steppenwolf - Steppenwolf Live
» popis a diskografie skupiny Steppenwolf


East Of Eden - East Of Eden
2013-12-08

East Of Eden / East Of Eden

4 stars

Od téměř folkového, až po hard-rock. Album postupně graduje, přitvrzuje a hutní. Příjemné překvapení, že ani po dvou prvních výtečných albech, kapela nenabrala směr do komerčních vod a pere do nás své uhranutí houslemi od prvního okamžiku. Můj názor je, že se jedná o album, které je neprozkoumatelné při prvním poslechu. Je velice rozmanité ve zvuku i instrumentaci. Slyšíme vynikající, propracovaný prog-rock, skvělé nápady, okořeněné dalšími ingrediencemi. V mezidobí prošla kapela tajfunem změn a jediným zakládajícím členem skupiny zůstal Dave Arbus. Až zarážející je vyspělost hudebního sdělení a odvaha k experimentu, kterou se skupina během let (1969-1971) prokazuje. Zreinkarnovaná kapela hraje skladby zkomponované výhradně hráčem na B. guitar Davidem Jackem a myslím, že kompozice zůstávají trochu ve stínu prvních dvou alb. Rozostřený námět obalu, tak možná trochu jasnozřivě ukazuje na zamlženou budoucnost skupiny, která v další etapě již pozbývá všechny své původní členy.
První alba jsou o kousíček lepší, proto čtyři hvězdy.

» ostatní recenze alba East Of Eden - East Of Eden
» popis a diskografie skupiny East Of Eden


Stud - Stud
2013-12-07

Stud / Stud

5 stars

Miluju tyto vykopané poklady. Hejkal sice kapelu a skladby dokonale rozebral, ale budu se snažit kapelu ještě trochu přiblížit a vzbudit zájem posluchačů o tento skvost.
Experimentální nádhera, se silným bubeníkem a mix žánrů. Nepříliš konzistentní hudební materiál, ale úžasné momenty citlivé souhry muzikantů, zejména v delších opusech. Britské trio, si myslím, trpí mírnou repertoárovou neujasněností nebo spěchem ve studiu. Stud patří mezi odvážné kapely, které se nerozpakovaly zařadit sólo na bicí na studiové album. Dohromady se dali kytarista (ex Blossom Toes) a bývalá rytmika skupiny Taste. Svůj debut vydávají na Deram records. Při poslechu ukazuje kapela svojí sílu ve dvou nejdelších skladbách na albu, se kterými jim pomáhají hosté, John Weider - violin, Poli Palmer - vibraphon. Přesto varuji, první poslech alba nebývá vždy uspokojující, ale před finálním zatracením je určitě třeba se k albu několikrát vrátit a potom odhalíte jeho krásu. Myslím, že u tohoto alba je to jeden z příkladů, kdy veškerá komerční omezení studia muzikanti nechali přede dveřmi a zahráli, jak to cítili. A toto je jeden ze zásadních důvodů, proč považuji hudbu z této epochy za inspirativní. Podmínky nahrávání byly často drsné, ale tvůrčí svobodě se meze nekladly. Nádherný obal a jeden z výrazů pro stud jsou právě chovné koně.
Nemohu jinak, 5 hvězd za tu krásu je málo.

» ostatní recenze alba Stud - Stud
» popis a diskografie skupiny Stud


Deus Ex Machina - Cinque
2013-12-07

Deus Ex Machina / Cinque

5 stars

Velice silná současná fusion-music. Varhany a zpěv jsou dominantní. Instrumentačně bohatá italská novodobá fusion, odkazující k původním prog-rockovým kořenům a přístupům, užívaných ve správném časovém období. Suverénní vokál, je sice v latině, ale nemám s tím absolutně problém. Muzikantská souhra těží z vynikající hudební kompetence zainteresovaných muzikantů, kteří, pro představu, vzdáleně kříží hudební postupy takových kapel, jako je Area nebo Mahavishnu Orchestra. Poslech není příliš jednoduchý a nacházíme se jistotně na výsostném území avantgardních přístupů a umělců. Stopáž každé z 8 skladeb nepodkročuje pěti minut a to ještě následuje jedna skrytá, ulítlá koláž z fragmentů muziky a slova po třech minutách ticha, upravující délku obsahu ke kapacitě hudebního nosiče.
Skvělý neotřelý přístup, celková atmosféra alba, nádherný zvuk, nemohu jinak, než hodnocení nejvyšší.

» ostatní recenze alba Deus Ex Machina - Cinque
» popis a diskografie skupiny Deus Ex Machina


Setna - Cycle I.
2013-12-06

Setna / Cycle I.

4 stars

Tak toto album je pro trochu náročnější posluchače.
Ambietní jazz-rock, relaxační, poklidné, jemný zpěvaččin přednes. Umanutý, nátisklivý jazzík, s něžným, až unylým vokálem. K poslechu francouzského uskupení potřebujete hodně trpělivosti. Odkazy na hudební slovníček směru zeuhl, je všudypřítomný. Hudebně se jedná o načechraný a díky vokálu atmosféricky působící jazz, nežli rock. Zvýšení rockového důrazu na úroveň podobnou zakladatelům stylu (MAGMA), je z mého pohledu preferovaný. Jinak se kapela sotva kdy vynoří ze stínu poklidu. (Druhé album jsem ještě neslyšel.)
Velmi introvertní album a proto čtyři hvězdy.

» ostatní recenze alba Setna - Cycle I.
» popis a diskografie skupiny Setna


United States Of America, The - The United States Of America
2013-12-06

United States Of America, The / The United States Of America

5 stars

Tak toto album, vůči roku vydání, je strašná pecka.
Kosmic psych rokec a hašiš folk, plný záhadných elektronických efektů. Vynikající hluková freska, všemožných ingrediencí stárne velmi pomalu, pokud vůbec. Psychedelie, co nenudí. Je to již čtyřidcet let od vydání alba a časový odstup do doby dřevní psychedelie a proto se album vymyká tehdejší vůkolní tvorbě. Trochu to připomíná zappovský galimatyáš, plný neobvyklých hudebních střihů. Lze si vychutnat krásně preparované hlasy i hudební doprovod nástrojů, z cajdáku se dá vyrobit šraml. Nejedná se příliš o harmonické album, spíše o experiment, přestože skvělý hlas zpěvačky D. Moskowitz skoro nejde neobdivovat. Za celou koncepcí tohoto vynikajícího alba a jediného, však stojí jedno jméno uměleckého vedoucího - J. Byrd. Neskutečný rok vydání alba - 1967. Album je silně nadčasové, je plné překvapivých nápadů a spojení ruchů a efektů, na tehdejší dobu až geniální. Album pro mě zůstává napůl avantgardním experimentem. V době rockové neváhali s využitím smyčců, syntetizátorů, různých elektronických audioprocesorů, jako byl třeba ring modulátor. Zvuk alba nemá na tehdejší dobu chybu.
Za skvělé nápady, originalitu a nadčasovost alba dávám pět.

» ostatní recenze alba United States Of America, The - The United States Of America
» popis a diskografie skupiny United States Of America, The


Crippled Black Phoenix - (Mankind) The Crafty Ape
2013-12-01

Crippled Black Phoenix / (Mankind) The Crafty Ape

3 stars

Tento britský projekt, jak se nyní říká, mi nevadí.
Hledáte li vyklidnění, poslouchá se album velice dobře. Snažím se ale najít důvod, proč se k albu vracet. Upřímně si říkám, že neo-prog kapely to mají těžké. Pohybují se v hudební ploše, kterou kolíkovaly legendy progresívního rocku a přebírají prvky, techniky, manýry, které byly dávno vynalezeny a použity. Je ještě na místě očekávání originality? Těžko. Svébytnosti? Možná. Není u tohoto žánru po 40 letech progresivnost protimluv? Nevíme. Zbývá jen poslouchat a nechat na sebe hudbu působit. Dílko kapely je poměrně dlouhé, 2 cd mají dohromady přes 80 minut. Začíná se mi to pozdávat od páté skladby dále. Předtím hodně ovlivněno zvukem pozdějších Pink Floyd, dále je již projev kapely pestřejší a lépe zašifrovaný, ale udržet pozornost dá velkou práci. Obal je opět zašifrovaný, hlava psa na lidském těle, má prý souvislost se zpracovaným příběhem.
Dle mne v muzice nic objevného a proto 3 hvězdy.

» ostatní recenze alba Crippled Black Phoenix - (Mankind) The Crafty Ape
» popis a diskografie skupiny Crippled Black Phoenix


Titus Groan - Titus Groan
2013-11-30

Titus Groan / Titus Groan

5 stars

Jediné album kapely je naprosto skvělé.
Saxofon, hammondky, kytarová unisona, flétna i hoboj, energické a vokální. Toto album je inspirováno knihou tehdejšího kultovního autora Mervina Peakea. Také název kapely odvodili z této fantasy novely. 4 neznámí muzikanti (myslím obsazení v jiných aktivitách), hrají tak, až se Vám z toho točí hlava. Nahrávka náleží k těm, které nejsou v žádné jednotlivosti dokonalé, ale jako celek dokonalé jsou. Skupina disponuje darem vnutit nám svůj hudební pohled na svět a originální kompoziční přístup. Letopočtem záznamu a hlavně vlastním zvukem můžeme toto britské kvarteto přiřadit na čestné místo galerie skupin proto-prog, směru upřednostňujícímu sax, flétnu a dokonce hoboj.
Vynikající vykopaná stařenka, Hejkal dal 4, já dávám za originalitu pět.

» ostatní recenze alba Titus Groan - Titus Groan
» popis a diskografie skupiny Titus Groan


Embryo - Opal
2013-11-30

Embryo / Opal

5 stars

Tato kapela je na Progboardu poměrně neznámá a proto se jí pokusím přiblížit.
První eponymní album kapely s názvem Opal (1970), je podivné, nerespektující nic zavedeného. Kapela pochází z Mnichova a na svém debutu se trochu hlásí ke space rocku, ještě s náznaky psychedelie, ale již je to trochu jazz rock. Slyšíme již tak budoucí rozvíjené fussion music na více způsobů (jazz, ethnic vlivy). Nástrojová scéna je ale bohatší než na pátém albu (Rocksession, 1973). Vedle saxofonu Vás upoutají výrazné smyčce, údajně dodávané zvukem nástroje zvaným motocello, trochu varhan, solo kytara a rytmická sekce plus perkuse. Kromě psychedelických je album plné repetivních zvuků a vůbec podivností, zůstávajících spíše na rockovém základu, ale obsahující již třeba freejazzové saxofonové jízdy. Vynikající kvalita zvuku (remaster 2013) po neuvěřitelných 43 letech. Nevím co s tím, není to space, ani jazz, ani rock, je to prostě krautrock.
Nádhera a protože lepší pátého alba, tak hodnocení nejvyšší.

» ostatní recenze alba Embryo - Opal
» popis a diskografie skupiny Embryo


French TV - Pardon Our French
2013-11-29

French TV / Pardon Our French

5 stars

Tak toto album, asi jako všechny jejich alba, je nástrojově bohaté. Mix žánnrů a zvuků, podivné melodické postupy. Divný název kapely, divná hudba, ale skvělá. Pocházejí z Louisville ze státu Kentucky, existují od první poloviny osmdesátých let. Myslím, že první poslech o nich nejeví mnoho. V mém případě jsem musel naslouchat albu několikrát, aby jsem kapelu pochopil. (Již vlastním 4 alba). Tuto partičku a její skvělé nápady je třeba hodně poslouchat. Hudebně smíchají kde-co, aniž by to znělo podbízivě, požadují však od posluchače obrovské soustředění a trpělivost. Album obsahuje i dlouhou skladbu sestávající výhradně z cover verzí francouzských kapel - Ange, Pulsar, Shylock, Carpe Diem, Atoll a Etron vou Leloublan. Skvělé album. Dávám 5 hvězd za novátorství v muzice a nápady. Skvělý profil kapely od Zdenka2512, takže počtěte si.

» ostatní recenze alba French TV - Pardon Our French
» popis a diskografie skupiny French TV


Parish Hall - Parish Hall
2013-11-25

Parish Hall / Parish Hall

4 stars

Jediný skvost kapely. Klasický hardrock ”ala Rory Galagher” s plným zvukem power tria.
Impozantní první skladba je pětiminutová a další skladby již jako úderky okolo tří minut. Taková je struktura jediného alba tohoto uskupení, to jest, bluesrockového tria ze San Francisca. I po letech toto album zní naprosto neotřele a muzikálně. Hudebníci hrají velice zaníceně a s vervou. Samozřejmě, pro tehdejší nával a přehuštěnost trhu, se neprosadili, o to větší radost z poslechu nám rozdávají dnes.
Velice hodnotný příspěvek do zlatých starých vykopávek a za tento vykopaný poklad dávám čtyři hvězdy.

» ostatní recenze alba Parish Hall - Parish Hall
» popis a diskografie skupiny Parish Hall


Sleepytime Gorilla Museum - In Glorious Time
2013-11-25

Sleepytime Gorilla Museum / In Glorious Time

5 stars

Tak toto je nářez 21. století.
Trochu zvukozměť, vylepšená dívčím vokálem. Američané pocházející z Ouklandu v Kalifornii. Ohromující zvuk je silnou ingrediencí zcela současného hudebního guláše 21. století. Možná obraz doby. Každá kompozice jakoby odjinud, tu a tam velice vydařené, místy mají silný, až ultrametalový nápad a nádherný vokál. Získali si pověst díky neortodoxnímu využití nástrojů, které sami vynalezli a případně ne-instrumentů, zejména metalické povahy. Dali by se poslouchat hodiny a hodiny bez oposlouchání. Název skupiny pochází údajně od pojmenování hrstky příznivců uměleckého směru dada a futurismu. Vydáno na The End Records, TE 082, 2007. Já hodnotím i obaly alb, protože si představuji, jak by vypadal obal na LP, takže digipack obal je reprodukovatelný na mnoho způsobů a jistě dalo práci těch šest ploch všelijak počmárat.
Parádní album, proto hodnocení nejvyšší.

» ostatní recenze alba Sleepytime Gorilla Museum - In Glorious Time
» popis a diskografie skupiny Sleepytime Gorilla Museum


Ferris - Ferris
2013-11-10

Ferris / Ferris

4 stars

Finská garážová rocková skupina, zformovaná v roce 1968. Album nahráno v 1971 ve složení Dave Lindholm - guitar, Heikki Hiekkala - piano, organ, vocals, Jake Itävarra - bass guitar, Matti Saxelin - drums. Je to jediné album kapely. Původně se jmenovali Ferris Wheel, ale, protože zjistili, že se takto jmenuje více kapel, zkrátili si jméno na Ferris.
Kapela mi hodně připomíná Locomotiv GT. Velice silný je nejen klávesista, ale i celý projev skupiny. Vokály jsou zpívané v angličtině. Žádné velké mudrlantství nečekejte, spíše příjemný po-zapomenutý hardrock. Vynikající varhany, zajímavá kytara a skvělý zpěvák. Základem skupiny bylo zřejmě trio a k natáčení alba přibrali bas. kytaru. Vynikající finský příspěvek do hudebního segmentu, v tehdejší době přecpaného skupinami - těžko uspět. Naproti tomu dnes radost vyslechnout tehdejší regionální výsledek jejich práce. Obal patří do skupiny portrétových (a´la Vanilla Fudge) a je zcela adekvátní hudebnimu obsahu. Jednotlivé skladby myslím netřeba rozebírat, jsem jen rád, že hudební vydavatelství nám v dnešní době tyto staré skvosty umožní poslouchat.
Mám rád tyto staré vykopané a zapomenuté kapely, takže dávám čtyři hvězdy.

» ostatní recenze alba Ferris - Ferris
» popis a diskografie skupiny Ferris


Tuxedomoon - Desire
2013-11-09

Tuxedomoon / Desire

5 stars

Elektropsych, umělé bicí, temné zpěvy a zvuky, výpravné plochy a aranžmá. Album je plné hlukomalby, podivných prokompovaných pasáží a zpěvu. Ve skladbách marně čekáte na příchod refrénu. Instrumentace doplňuje deklamovaný zpěv. Není to zrovna hudba pro masy. Velmi komplikovaná aranžmá dají při poslechu zabrat. Jedna z vývojových avant-prog linek osmé dekády začala v San Franciscu, aby posléze pokračovala až do dnešních dnů v Belgii. Považuji je za vzdálené pokračovatele tvorby takových Tangerine Dream nebo Kraftwerk, trochu jinými prostředky. Novou dimenzi do projevu skupiny vnesl Bruce Gedulding, který vytvářel jejich abstraktně laděnou scénickou podobu. Koncerty se tak staly kombinací hudby, filmů a divadla.
Vynikající album a proto nejvyšší hodnocení.

» ostatní recenze alba Tuxedomoon - Desire
» popis a diskografie skupiny Tuxedomoon


New Trolls - Searching For A Land
2013-11-09

New Trolls / Searching For A Land

3 stars

Živelné, namíchaný umělý potlesk, kytarové protahovačky. Trochu rozporuplná nahrávka italské prog-rockové formace. Opustili mateřštinu a původní dvojalbum (studio + live) je slyšitelně separováno, údajně dle osobních preferencí. Bohužel, expresivní vokál, možná až falsetto, nebyl moc dobrý nápad a dnes zní spíše jako nepatřičný doplněk typu experiment. Zvuk je plošně zastřený (studiová část) a dynamičtější živá část CD má velmi rušivý mix reakcí natěšeného publika. Objevuje se dokonce názor, že živý background druhé LP byl uměle vyroben. Navíc nenacházíme místopisnou zmínku o pořízení koncertních nahrávek. Důvody takového postupu zůstávají nejasné.
Znám od kapely lepší alba, proto tři hvězdy.

» ostatní recenze alba New Trolls - Searching For A Land
» popis a diskografie skupiny New Trolls


Aksak Maboul - Onze Danses Pour Combattre La Migraine
2013-11-08

Aksak Maboul / Onze Danses Pour Combattre La Migraine

4 stars

Myslím, že na prvním albu se skupina ještě trochu hledala. Sax and synth, relaxační, digibicí, digizvuk, trochu vyšinuté. Album obsahuje hodně skladeb (17). Na prvním počinu kapely, za kterým stojí belgický multiinstrumentalista Marc Hollander, myslím, že převažuje experiment nad hudebním obsahem. Hudebně některé střípky skladeb přecházejí volně jeden v druhý, jindy je zase zachycena milá vokální improvizace, podložená zvukem kláves a další experimentálních vyklidněností. Obal je alternativní, horší původního, ale zase je barevnější. Myslím pro hledače hudebních podivností, je to to pravé ořechové.

» ostatní recenze alba Aksak Maboul - Onze Danses Pour Combattre La Migraine
» popis a diskografie skupiny Aksak Maboul


Embryo - Rocksession
2013-11-08

Embryo / Rocksession

4 stars

Páté album skupiny se velice povedlo.
Příjemný ambietní jazzrock, výborné el. piano. Název LP docela mate, s rockem to nemá mnoho společného. Mnichovská kapela velmi tvořivých individualit, která hraje hudbu pro inteligentní a komplikované posluchače. Tolik booklet. Jazzrockové jamy z dnešního pohledu parádní, hodně experimentální fusion z příslušné doby. Na pátém albu již slyšíme méně rockového drivu, než bychom čekali. Zato máme precizní zvuk vzdušného remasteru (Brain SPV 50892), který lze po kvalitativní stránce jen pochválit. Hudba skupiny od původní psychedelie a spacerocku je již jednoznačně směřující přes území jazzrocku a pozdějšímu zkoumání dalších etnických vlivů a stylů. Expresivní obal s embryem hrající na kytaru je nosný nápad.
Dal by jsem pět hvězd, ale v té době byli o něco lepší jazzrockové kapely, proto čtyři hvězdy.

» ostatní recenze alba Embryo - Rocksession
» popis a diskografie skupiny Embryo


Chicago - Chicago VII
2013-11-04

Chicago / Chicago VII

5 stars

Chicago VII. Kapitola sama pro sebe. Již jsem jim moc od šestky nevěřil a ejhle sedmička opět vynikající. Multižánrové album, převážně jazzrock. Chvílemi Santana, zaslechnu i Osibisu. Brassrock s úplně geniálními dechy. Rozmanitost nahrávky je pak dána značným rozrůzněním skladeb. Zní to klidně a pestře. Album remastered 2002.

» ostatní recenze alba Chicago - Chicago VII
» popis a diskografie skupiny Chicago


Soho  Orange - Soho Orange
2013-11-04

Soho Orange / Soho Orange

5 stars

Údajně se původně jednalo o studiovou demonahrávku, která oficiálně nebyla vydána. Další okolnosti a podrobnosti nejsou známy nebo zůstávají nedostupné. Propracovaný hudební testament dokládá, že se jednalo o sehranou sestavu muzikantů, kteří se pravděpodobně nedostali do studia náhodou. Nahrávku ruší trochu zahuhlaný zvuk, který posluchačům připomíná, že kvalita nahrávacího procesu v r. 1971 měla své limity. Skupina jednoduššího nástrojového vybavení nám hraje skladby nasměrované na heavypsychprog. Sestava hudebníků není známa. Album vydáno v r. 1991, natočenono 1971. Další vykopaná skvělá jednoalbová skupina, proto nemohu jinak než pět hvězd.

» ostatní recenze alba Soho Orange - Soho Orange
» popis a diskografie skupiny Soho Orange


Novalis - Sommerabend
2013-11-03

Novalis / Sommerabend

5 stars

Tři rozsáhlejší hudební epochy Camel(ovskěho) ražení na jednom cd. Třetí album německé formace 1976, kteří od druhého alba používají pouze mateřštinu. Míval jsem problémy s němčinou v textech, dnes naprosto ne. Táhlé tóny hammondek a akustická a elektrická kytara vytvářejí typický zvuk alba. Kapela původem z Hamburgu se propracovala v polovině sedmdesátých let, až mezi špičku německých kapel. Jedno ze zásadních děl v krautrocku.

» ostatní recenze alba Novalis - Sommerabend
» popis a diskografie skupiny Novalis


Procol Harum - Live In Concert With The Edmonton Symphony Orchestra
2013-11-01

Procol Harum / Live In Concert With The Edmonton Symphony Orchestra

5 stars

Je to moje novinka a proto moje první recenze na boardu. Pánové, buďte milosrdní.
Pohádkové, výpravné a orchestrální. Toto album se nemusí každému líbit, ale jde o tehdejší skutečnost. Reálná spolupráce kapely se symphonickým tělesem Edmonton Symphony Orchestra bylo geniální spojení. Toto se opravdu povedlo. Toto album mělo i poměrně velice vynikající skladbu skladeb.
Protože to museli dát naživo a poprvé, dávám pět hvězd. Amen.

» ostatní recenze alba Procol Harum - Live In Concert With The Edmonton Symphony Orchestra
» popis a diskografie skupiny Procol Harum


Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Radio

» Pustit radio
» Progboard TV

Facebook

Reklama


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje Internetplus.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000