Profil uživatele Marcelus


Pro prohlížení profilu uživatele musíte být přihlášeni/zaregistrováni.

Recenze:

Plant, Robert - Raising Sand (Robert Plant/Alison Krauss)
2012-10-29

Plant, Robert / Raising Sand (Robert Plant/Alison Krauss)

5 stars

Obecně se dá říct, že k sólové tvorbě muzikanta, jenž se proslavil v nějaké fakt dobré kapele, přistupuji a priori s určitým despektem. Nejlepší invenční léta má totiž ten dotyčný už za sebou a jeho novinky jsou často jen jakýmsi derivátem starých pecek a přihříváním sólokariérní polívčičky. V tomto případě však moje skepse dostala pěknou nakládačku…

Už samotný nápad udělat desku s duem Robert Plant + Alison Krauss (uznávaná bluegrassová zpěvačko-houslistka) je sám o sobě zajímavý, výsledek myslím ale překvapil úplně všechny. Svědčí o tom množství cen včetně 5 grammy v těch nejprestižnějších kategoriích – album roku, nahrávka roku a skladba/píseň roku!

A jaké tohle album vlastně je? Označit ho (jako kolega Adam) slovem country je podle mě trochu zavádějící. To je jako říct o Gentle Giant, že je to jakási rocková kapela. Já sám bych tuhle desku charakterizoval jako contemplative country rock. Různou měrou se v jednotlivých skladbách střetává Plantův rockový přístup s countryovým Alison Krauss – to vše podbarveno bluegrassovou instrumentací (hodně je využíváno banjo či housle). Klasickou bluegrassovou skladbu tu ale najdeme vlastně jen jednu. A proč contemplative? Většina skladeb se nese v klidném až meditativním duchu, čemuž ještě přispívá bubeník, který často používá jen kopák (či co to je za buben). Až si říkám, že na něm snad musel mít fotku tchýně nebo co :o) Přesto to zní skvěle a je to jedna z věcí, která toto album vyjímá z davu jiných.

Objevil sem na něm něco nového, jistou osobitost, kterou ještě neznám. Je to zkrátka plně vybavené prezidentské apartmá v pětihvězdičkovém hotelu PLAntZA s A.ndělskou K.urtizánou uvnitř.

» ostatní recenze alba Plant, Robert - Raising Sand (Robert Plant/Alison Krauss)
» popis a diskografie skupiny Plant, Robert


Jethro Tull - Heavy Horses
2012-08-01

Jethro Tull / Heavy Horses

5 stars

Nejoblíbenější album od Jethro Tull pro mě není ani Thick as a Brick, ani Aqualung či Songs from the Wood, ale (možná pro někoho překvapivě) právě Heavy horses. Tažní koně svým způsobem navazují na Písně z lesa, ale obě desky mají dle mého názoru jinou náladu a atmosféru, ono poselství vůbec.
SftW jsou spíš oslavou čarokrásné a životodárné přírody, dívají se na ni tak nějak dětsky naivně (což určitě není špatně), neb je plná tajemství a zázraků. HH je však jiné. Je to zpověď člověka, který už něco v životě prožil a příroda je pro něj jakýmsi prizmatem věcí v něm a okolo něj. A ten člověk už není Francem Nerem z toho groteskním westernu Vůně cibule, ale Isaacem Newtonem, jenž na sklonku života sedí pod jabloní a přemýšlí o něm. Přemýšlí a říká si, že umí být nemilosrdný a krutý (…and the mouse police never sleeps), krátký a pomíjivý (Moths), těžký a plný dřiny (Heavy horses), ale také náhody, modliteb a neznáma (Weathercock).

Poslední píseň na albu - Weathercock mi navíc připomíná brněnský koncert téhle kapely (tam ji totiž pánové zahráli), který sem si moc a moc užil, takže to mám spojené i takhle.

P. S. Pokud to příbuzenstvo nepohnojí, tak mi Můry budou hrát na pohřbu. Nejenom hudebně, ale i textově totální srdeční záležitost!

» ostatní recenze alba Jethro Tull - Heavy Horses
» popis a diskografie skupiny Jethro Tull


Eno, Brian - Another Green World
2012-04-02

Eno, Brian / Another Green World

5 stars

K tomuhle interpretovi a tedy i albu jsem se dostal díky jeho spolupráci s Robertem Frippem - vůdčí to osobností arciprogresivní kapely King Crimson, jehož elektrickou kytaru můžeme na této desce najít hned ve třech skladbách.
Velmi mě překvapilo, že na serveru allmusic.com jsou Enova alba ceněna tak vysoko – celkem sedm jeho alb má 5 a tedy maximální počet hvězdiček (jen tak pro zajímavost: Pink Floyd mají takto ohonorovaná pouze 3 alba, King Crimson dokonce jen jedno). A ačkoli toto album propadlo v dobových hitparádách, později se mu dostalo zaslouženého uznání a někteří kritici či publikace ho dokonce zařazují do žebříčků nejlepších desek hudební historie.

Album samotné ve mně rozehrává představy, že je celé opravdu o nějakém dalším světě, o jiné modré planetě, ke které míří nekonečným vesmírem mezihvězdný koráb. Tento svět je na albu představen ze dvou perspektiv: z té lidské, plné naděje, snění a chuti začít znova (tuhle polohu reprezentují převážně skladby s vokály).
Perspektiva druhá je ryze technická, studená. Přístroje či sondy monitorují a analyzují planetární živly a procesy, ale jsou to jenom data. Je to jen fyzika, nikoli metafyzika. Bez hřejivého tepla kterékoli formy bytí. Proto tolik syntezátorových a jiných efektů a absence hlasu.

Tyto dvě polohy se různě střídají a proplétají a dohromady tvoří velmi harmonický celek. Je to zkrátka album, které ve mně něco (převážně pozitivního) vyvolává a je tak trochu jiné než to, co obvykle poslouchám.

» ostatní recenze alba Eno, Brian - Another Green World
» popis a diskografie skupiny Eno, Brian


Davis, Miles - Bitches Brew
2011-12-04

Davis, Miles / Bitches Brew

5 stars

Upřímně řečeno, neznám desku, o jejímž obsahu by tolik vypovídal už samotný její název tak výstižně, jako je právě Čubčí lektvar. Líp to fakt nazvat nešlo…
Tenhle název údajně vznikl z Milesovi rady mladému bubeníkovi, který byl při nahrávání dost nesvůj: „Představ si nás jako čubky, co se dusej v jednom velkým hrnci.“
Já když to poslouchám, připadám si právě jako ona čubka, která si na sklonku kariéry najednou vybaví všechny ty chlapy (i s jejich „nástroji“) a rozpomíná se na věci, který s nima musela dělat. Víří jí to v hlavě pekelnou rychlostí a vůbec není schopna tu svoji minulost strávit.
Je asi zbytečné nějak pitvat jednotlivé skladby, na to nemám vzdělání ani představivost. Ale při každé z nich je můj zdravý rozum položen na lopatky, protože nechápe, jak mohl Miles vtisknout té neuvěřitelné zvukové anarchii řád.

Pro něco tak neuchopitelného, revolučního a fascinujícího je 5 hvězd málo. Miles Davis je totiž kategorie sama pro sebe.

P. S. Pokud jste ještě nečetli Milesovi paměti, které u nás nedávno znovu vyšli, vřele Vám je doporučuji. A to nejen jako hudebním fanouškům. Je to jedna z nejsugestivnějších knih, jakou jsem kdy měl v ruce. Je zábavná, vtipná, uhrančivá, překvapivá, skandální, poučná, plná hudebních i sociologických informací, ovšem i zahořklosti a osobní neomalenosti. Ale hlavně je upřímná, nekonvenční a strhující - stejně jako Milesova muzika.

» ostatní recenze alba Davis, Miles - Bitches Brew
» popis a diskografie skupiny Davis, Miles


Pink Floyd - Atom Heart Mother
2011-11-21

Pink Floyd / Atom Heart Mother

5 stars

Toto "kraví" album leží dosti ve stínu pozdějších legend a možná i Meddle, které je konceptem podobné (jedna skladba přes celou stranu, několik kratších písní + zvukový experiment), přesto však můžeme směle tvrdit, že se nejedná o tuctovou desku. Právě naopak. Pink Floyd zde v rámci hledání vlastní osobitosti šli kdysi "na rande" se symfonickým orchestrem a byť to skončilo vztahem na jednu noc, sousedi (z progboardu a jiných serverů), co je slyšeli "dovádět", si o tom pořád vyprávějí jako by to bylo včera :o)

Atom Heart Mother - tato lehce psychedelická spacerock symphony je dalším důkazem toho, že jestli tahle skupina něco umí dokonale, pak jsou to rozsáhlé kompozice. Netlačí na pilu, ale naopak každý ten hudební nápad prostě tak dokonale prozkoumají a rozvinou, že se mi chce vždy říct jen: krása...
Na dalších třech skladbách je zase vidět, že každý z této kapely (krom Masona, to je jen velice průměrný bubeník), tj. Waters - Wright - Gilmour je nejen excelentním muzikantem, ale i zcela rozdílnou osobností. Depresivní If inspirovaná Sydem, energická a veselejší Summer '68 a melancholická (nostalgická) Fat Old Sun - prostě pestrá charakterová vitráž.
Desku uzavírá zprvu podivná Alanova snídaně, ale i tuhle skladbu jsem se naučil mít moc rád. Evokuje ve mně jakýsi panteistický pocit, že ve všem lze nalézt něco krásného či božského, dokonce i v tom, že někdo srká kafe nebo opéká slaninu.

Jediné, co bych albu vytknul, je dost nekvalitní zvuk. Ale chápu, že se psal rok 1970 a albu to navíc dodává jakousi syrovost.
Obtížné je tuto desku nějak ohvězdičkovat, protože pozdější alba jsou ještě o úroveň či o dvě výš a tak by se nabízelo dát třeba čtyři hvězdičky. Jenže dotknout se dokonalosti vždycky nejde a u každé jiné kapely bych dal 5, proto je dám i zde.

» ostatní recenze alba Pink Floyd - Atom Heart Mother
» popis a diskografie skupiny Pink Floyd


Jethro Tull - Rock Island
2011-07-25

Jethro Tull / Rock Island

4 stars

V období adolescence byli Jethro Tull mou nejoblíbenější skupinou, kterou jsem kdysi objevil zásluhou jedné staré kazetě, na níž nebyl žádný popis a na jméno kapely jsem přišel díky odposlouchaným a posléze vygooglovaným textům. Na oné kazetě bylo několik skladeb ze tří studiových alb a první, které jsem si sehnal (tehdy ještě) z knihovny a posléze vypálil, byl právě Skalnatý ostrov.
Podle mého názoru, všechny skladby na albu jsou ne-li vynikající, tak přinejmenším kvalitní, které ani po čase určitě neomrzí, ale i přesto bych vypíchl titulní píseň - Rock Island. Její takřka baladický projev je tu a tam přerván krátkým a zběsilým opřením se do bubnů a kytary, do jejího středu je pak vložena parádní rocková mezihra, aby poté skončila téměř dvouminutovým opakovaným "refrénovým" motivem, který by snad mohl hrát navěky.
Jethro Tull a především Ian Anderson na tomhle albu z revolučního roku ukázali, že rozhodně nepatří do starého železa a že mají hudebnímu světu a rockově zaměřeným posluchačům i po dvaceti letech v soukolí (řečeno Rogerem Watersem) pořad co nabídnout.
Album si myslím plným právem zaslouží 4 hvězdičky.

» ostatní recenze alba Jethro Tull - Rock Island
» popis a diskografie skupiny Jethro Tull


Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Radio

» Pustit radio
» Progboard TV

Facebook

Reklama


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000