Profil uživatele Ojinek


Pro prohlížení profilu uživatele musíte být přihlášeni/zaregistrováni.

Recenze:

Arakain - Schizofrenie
2013-07-20

Arakain / Schizofrenie

5 stars

Překvapuje mě, že se thrash metalová skupina Arakain objevuje na progovém portálu.
Ranou tvorbu Arakainu mám hodně rád. Co naopak rád nemám, je tvorba nová. Skupina Arakain dnes těží z popularity, kterou získala na konci 80. let. Brichtův hlas se začal od období Thrash the Trash znatelně ničit a o několik let později už definitivně přestal používat hlasovou technikou, kterou dokázal vyzpívávat vysoké tóny.

Album Schizofrenie považuji za poměrně slabší oproti Thrash the Trash (k němuž počítám i singly vzniklé v tehdejší době, jelikož se ty skladby hrály společně na Thrash the Trash tour v letech 1988-1990). Společně s Thrash the Trash ale za vrchol kapely.

Každopádně, na CD (nikoliv však LP) Schizofrenie se nachází skladba, která se do kategorie "progressive" určitě zařadit dá. Tou skladbou je Zlá křídla osamění. Tuto skladbu z LP vyřadili (nejspíš kvůli osobnostním sporům, protože ji složil odcházející Smetáček), ale na CD už obsažená je. Je to skladba naprosto vymykající se ostatní tvorbě kapely Arakain a hudebně si troufám tvrdit nejhodnotnější a nejsložitější.

» ostatní recenze alba Arakain - Schizofrenie
» popis a diskografie skupiny Arakain


Radiohead - The King of Limbs
2011-09-28

Radiohead / The King of Limbs

1 stars

Nějakou tu dobu jsem uvažoval o tom, že bych si pustil toto album. Vzhledem k tomu, že jsem Radiohead nikdy neslyšel, jsem byl opravdu zvědav.
Z celého alba jsem ale šíleně zklamaný. Album mě naprosto nudilo, nenašel jsem v něm žádnou část, která by mě nějakým způsobem zaujala (což se mi většinou stane jen v jednotlivé skladbě a ne v celém albu) a naprosto nechápu, co na této kapele lidi vidí. Je to zatím nejslabší album, co jsem za tento měsíc slyšel a rozhodně si ho nepustím znovu.

» ostatní recenze alba Radiohead - The King of Limbs
» popis a diskografie skupiny Radiohead


Blue Effect - Blue Effect a hosté - Live
2011-08-28

Blue Effect / Blue Effect a hosté - Live

3 stars

S nadšením jsem si koupil toto DVD a těšil jsem se na to, až si ho poslechnu.

Hned v druhé skladbě - Boty (Je třeba obout boty a pak dlouho jít) - jsem byl neskutečně šokován, když jsem slyšel nového zpěváka. Nechápu, proč si Hladík nedal tu práci s tím, aby našel pořádného zpěváka. Jakmile tam přišel "Matador" Viktor Sodoma, tak to bylo naštěstí včas zachráněno, začaly se hrát skladby z doby Matadors a doufal jsem, že druhý kytarista dál zpívat nebude. Po něm přišel Vladimír Mišík, který zazpíval Blue Effect Street z alba Meditace a následně Slunečný hrob. Já si nemůžu pomoct, ale mám pocit, že se jeho hlas (včetně zabarvení) neskutečně změnil. Abych ale řekl pravdu, nová verze Slunečného hrobu se mi nelíbila. Hlavně ten konec skladby pokazil atmosféru té depresivní skladby (i když nepopírám, že je instrumentálně zvládnutý perfektně, jen se mi to tam prostě nehodilo) a vlastně celá ta skladba zněla úplně jinak.

Následně se tam objevil Lešek Semelka se skladbou Avignonské slečny z Prahy. Jakmile tato skladbě proběhla, nastal další šok. Zmoudření babím létem - jedna z mých nejoblíbenějších skladeb od Blue Effectu. Jenže už na začátku tomu něco hrozně chybělo. Vždyť tahle verze vůbec nehraje tak, jak má! Když si pustíte nahrávku z roku 1979, má to lepší zvuk než toto. Nevím, čím to může být, něco tomu prostě chybí (a to nemyslím jen to hraní v znatelně jiné tónině "v čas právě skončí to léto babí, odloží z osamění nepotřebný hábit", myslím tím zvuk té skladby) - v hodně případech jsou live verze prog/artových skladeb lepší než originály z desek, ale toto ten případ není. V této skladbě se objevil i Oldřich Veselý, stejně jako ve dvou dalších - Rajky a Zázrak jedné noci. U Rajek mi tam ale také něco chybí.

Další (a to největší) "překvapení" jsou skladby Napříč a Rejdit. Toto má sakra být Blue Effect? Komentovat to raději nebudu, tohle vážně není můj styl.

Těšil jsem se na Ej padá, padá rosenka. Doufal jsem, že to budou zpívat Lešek a Olda. Dočkal jsem se něčeho tak příšerného. Z takové super skladby udělali takovou hrůzu. To, co zpěvák předvedl v jedné části skladby Sun Is So Bright raději komentovat také nebudu.

No, dávám 3 hvězdy – zachraňují to skladby s originálními zpěváky.

Radime, to to sakra neslyšíš? To vážně neslyšíš ten rozdíl? To, že je to změna k horšímu a ne k lepšímu? Chápu, že jsi chtěl začít aktivně hrát, ale proč ne s progrockery? Ber ohled na tvoje fanoušky, které tě neznají díky Rock for People nebo jiným indie hipster fesťákům, ale díky vrcholným albům prog/artové tvorby v Československu! Tento živák se dal – jak jsem řekl, výkony původních muzikantů byly super. Ale naživo na ně v nové sestavě prostě nepůjdu.

» ostatní recenze alba Blue Effect - Blue Effect a hosté - Live
» popis a diskografie skupiny Blue Effect


Petřina, Ota - Planetárium [Václav Neckář & Bacily]
2011-08-24

Petřina, Ota / Planetárium [Václav Neckář & Bacily]

5 stars

Neckáře jsem znal z jeho popových skladeb včetně coverů zahraničních legend. Bral jsem ho jako zpěváka, který nenahrával nic jiného, než to, co by se uchytilo u mladých pampelišek, které kvůli režimu neznaly západní originály, a hlavně v rádiích. To jsem ale ještě neznal Planetárium. Vůbec jsem netušil, že takový zpěvák, jako V. Neckář, o kterého jsem se vůbec nezajímal, protože jsem jeho covery nemusel, nahrál tak úžasné progressive rockové album! Hned při poslechu několika skladeb jsem na tohoto zpěváka změnil názor. Je to album, které zaujme posluchače hned na první poslech. Otakar Petřina, Jan Neckář, Zdeněk Rytíř a další odvedli velice dobrou práci při skládání této desky, ostatní, včetně dvou již zmíněných, při nahrávání nástrojů a Václav Neckář při odzpívání. Toto považuji za jedno z vrcholových děl československého progrocku a naprosto výjimečné album, která se dnes už nedělají a asi ani dělat bohužel nebudou, když si poslechnete to, co je nazýváno jako nová vlna progressive rocku (post-prog).

» ostatní recenze alba Petřina, Ota - Planetárium [Václav Neckář & Bacily]
» popis a diskografie skupiny Petřina, Ota


Muse - Origin of Symmetry
2011-08-23

Muse / Origin of Symmetry

3 stars

Docela nechápu a zároveň chápu masový zájem o tuto kapelu. Tato kapela má instrumentálně dobré pasáže, ale také pasáže, kde to instrumentálním uměním moc neoplývá, a nebo se jednotlivé nástroje dost ztrácí (hlavně refrény mnoha skladeb, kde se mlátí do kytary a staví se jen na zpěvové melodii).

Já, jakožto posluchač klasického 70s progrocku, na této kapele vidím zajímavé hlavně to, že vnesla prvky tohoto stylu do moderního komerčního stylu - alternative (indie) rocku (což považuji za masově nejrozšířenější rock této doby, který já osobně moc nemusím).

V druhé a třetí skladbě mě přestal bavit ten klavír, protože se neustále hrály v různých formách stupnice, které se učí v prvním ročníku na ZUŠ (to ale lze vidět i u známých kytaristů této doby). Ale to je jen taková vsuvka o vsuvkách.

Skladbu Plug in Baby jsem slyšel už dříve a považuji ji za nejznámější z alba – ano, také mě velice zaujala zpěvová melodie a kytarové intro (právě tyto faktory ji činí mainstreamově úspěšnou), ale instrumenty v refrénu jsou typicky alternative rockové, kdy se mlátí do kytary a do toho zpívá chytlavá melodie. To stejné ve skladbě Citizen Erased, která přichází hned potom.

Co ale chci pochválit ze všeho nejvíc, tak to je velice působivý a živý vokální projev zpěváka Matta Bellamyho.

Jako nejzajímavější a nejlepší skladby tohoto alba považuji New Born a Dark Shines. Tyto skladby si s chutí poslechnu znovu. Také cover Feeling Good je dost povedený.

Tomuto albu dám tři hvězdičky. Jestli je tohle jedno z vrcholových děl moderního progressive rocku (post-progressive rocku), tak se tím akorát prohlubuje moje nechuť k vývinu hudebních žánrů. Na tuto kapelu bych se ale rád podíval naživo kvůli pódiovým efektům.

» ostatní recenze alba Muse - Origin of Symmetry
» popis a diskografie skupiny Muse


Bowie, David - Ziggy Stardust And The Spiders From Mars  The Motion Picture (DVD + CD)
2011-08-21

Bowie, David / Ziggy Stardust And The Spiders From Mars The Motion Picture (DVD + CD)

4 stars

Tváří se to podle názvu sice jako koncert k albu The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars, ale jsou tu také skladby z alba Aladdin Sane i alb starších.

Je to podle mě docela dost velká škoda, že to nebyl koncert rockové opery v takovém stylu, jako to dělali v 70s třeba Floydi.

Mimochodem: To, jak mi tu chybí skladba Starman, je znatelné.

» ostatní recenze alba Bowie, David - Ziggy Stardust And The Spiders From Mars The Motion Picture (DVD + CD)
» popis a diskografie skupiny Bowie, David


Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Radio

» Pustit radio
» Progboard TV

Facebook

Reklama


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje Internetplus.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000