Profil uživatele


Pro prohlížení profilu uživatele musíte být přihlášeni/zaregistrováni.

Recenze:

Yes - Yessongs (live)
2005-09-29

Yes / Yessongs (live)

4 stars

První živák Yes čerpá celkem logicky především z jejich tehdy aktuálního alba Close To The Edge a předcházejících Fragile a The Yes Album. Možná je škoda, že se zde neobjevují i nahrávky z prvních dvou alb. Navíc tu jsou dvě klávesová představení Ricka Wakemana - Firebird Suite (zpracování vážné hudby) a výňatky z jeho sólového alba. Kromě toho je zde i sólo Steva Howea (Mood For A Day). Těžištěm alba jsou ale skladby, v nichž hraje celá skupina. A vzhledem k tomu, že Yes jsou skvělí muzikanti, tak tyto koncertní verze v ničem nezaostávají za studiovými, ba naopak jsou někdy ještě lepší. To podle mě platí zejména o Heart Of The Sunrise, která je snad ještě skvostnější než na Fragile a Long Distance Runaround/The Fish, která je výrazně prodloužena a obsahuje hodně pěknou improvizaci a potom dechberoucí nástup Jona Andersona. Nejlepší skladbou na albu je ale podle mě čtrnáctiminutová verze Yours Is No Disgrace, ve které Steve Howe předvádí naprosto neuvěřitelný, velice rychlý, precizní a přitom stále smysluplný kytarový ohňostroj. Naopak trochu problém mám se Starship Trooper, kde se mi Würm zatím v žádné živé verzi nelíbil tolik jako na The Yes Album.

» ostatní recenze alba Yes - Yessongs (live)
» popis a diskografie skupiny Yes


Fermata - Huascaran
2005-09-29

Fermata / Huascaran

5 stars

Přestože je tohle album celé instrumentální, je to jedno z vrcholných děl slovenského art-rocku, hraničícího v tomto případě s jazz-rockem. Syntezátorové plochy (včetně velmi sugestivního zemětřesení - názvy skladeb a nálady v nich jsou inspirovány přírodní katastrofou), majestátní kytarová sóla, skvělá baskytara... nálady připomínající Pink Floyd (Huascaran I) i Return To Forever Chicka Corey (Huascaran II), podle mě tvůrčí vrchol této skupiny. CD reedice je opatřena třemi kratšími bonusy, které pokračují v nastolené úrovni nahrávek a jsou zajímavým doplněním původního alba.

» ostatní recenze alba Fermata - Huascaran
» popis a diskografie skupiny Fermata


Bohemia - Zrnko písku
2005-03-04

Bohemia / Zrnko písku

5 stars

Reedice se zatím asi nedočkáme, ale LP deska je občas k sehnání v antikvariátech... jestli se vám líbí alba Blue Effect Svět hledačů a 33, pak rozhodně neváhejte a pokud se vám naskytne možnost, Zrnko písku si pořiďte. Stejně jako výše zmíněné desky je to kvalitní art-rock či prog-rock. Hvězdné složení kapely zcela odpovídá úrovni výkonů. Všech pět skladeb je zajímavých, především melodie Zátiší perónních lístků či Snu o snu jsou vynikající. Zátiší navíc obsahuje opravdu vynikající a geniálně vystavěné kytarové sólo Michala Pavlíčka, to opravdu stojí za to slyšet. Škoda že se nedochovaly nahrávky Pavlíčka s Jiřím Jelínkem ve skupině Expanze. Vladimír "Guma" Kulhánek je bezesporu jedním z našich nejlepších baskytaristů, také Jan Kubík hraje skvěle, jeho frenetický výstup v prostřední části Milenců mi připomíná 21st Century Schizoid Man od King Crimson nebo tvorbu Van Der Graaf Generator. Lešek Semelka na albu zpívá, ale jeho klávesy jsou zatlačené do pozadí Janem Hálou a Michaelem Kocábem, který předvádí svou typickou hru z tohoto období (především klavinet, např. Pražský Výběr - Žizeň, nebo první album Mahagonu). Prostě a jednoduše, nemám důvod nedat téhle desce všech pět hvězdiček.

» ostatní recenze alba Bohemia - Zrnko písku
» popis a diskografie skupiny Bohemia


Blue Effect - Coniunctio
2005-03-01

Blue Effect / Coniunctio

3 stars

Zajímavý pokus o spojení jazzové a rockové kapely. Tohle album je především jazzové, takže se asi nebude líbit lidem, kteří jazz nemusí, ale má i silné rockové prvky, především ve skladbě Návštěva... a v závěrečném Coniunctio II. Zajímavé tohle album rozhodně je, i když československý jazz-rock se nakonec ubíral jiným směrem (nabízí se samozřejmě srovnání prvních jazzrockových alb Milese Davise s pozdějšími výtvory Mahavishnu Orchestra či Return To Forever).
Coniunctio I je takové dlouhé jam session obou kapel dohromady. Po úvodní explozi zvuku se skladba postupně vyvíjí, střídá nálady a má dost zajímavých míst.
Návštěva..., je nádherná kytarová (jak jinak) instrumentálka Radima Hladíka dobarvená flétnou Jiřího Stivína, moje nejoblíbenější skladba z alba. Předznamenává desku Modrý Efekt a Radim Hladík, kde spolupráce skupiny se Stivínem pokračovala.
Free-jazzová skladba Asi půjdem se psem ven mě nikdy moc nenadchla, přestože Jazz Q mám rád, ale tohle období se Stivínem je prostě něco jiného než pozdější Kratochvílovy sestavy s Andrštem, Franclem, Padrůňkem...
Závěrečná Coniunctio II začíná celkem uvolněně, skvěle graduje a v závěru přechází v nekontrolované běsnění.

» ostatní recenze alba Blue Effect - Coniunctio
» popis a diskografie skupiny Blue Effect


King Crimson - Red
2005-01-22

King Crimson / Red

5 stars

Poslední album sestavy s Brufordem a Wettonem, se kterou tu navíc spolupracují mj. MacDonald, Cross, Mel Collins. Energická titulní skladba a výborně gradující Starless jsou vrcholy alba, ostatní vokální skladby: nápaditá Fallen Angel a odlehčená One More Red Nightmare jsou také dost dobré. Improvizace Providence je potom asi moje nejméně oblibená z pěti skladeb na albu.

» ostatní recenze alba King Crimson - Red
» popis a diskografie skupiny King Crimson


King Crimson - Starless and Bible Black
2005-01-22

King Crimson / Starless and Bible Black

4 stars

Po Larks tu máme další album podobného zvuku, tentokrát trochu jinak poskládané: první část obsahuje kratší, převážně zpívané skladby - otevírá ji rychlá vypalovačka The Great Deceiver, potom klidnější Lament (skvělý text). Následuje klasická improvizace We'll Let You Know a nádherná Night Watch, zkraje trochu připomínající lidové písně. Trio je instrumentální kousek trochu ve stylu Prelude, následuje gradující The Mincer a potom už dvě delší instrumentálky: Starless And Bible Black nemá nic společného se Starless z alba Red a osobně mi připadá malinko nedotažená, i když konec trochu a la Larks Tongues In Aspic I není špatný. Vrcholem alba je ale pro mě geniální Fracture překypující energií a řadící se někam po bok Sailor's Tale, Larks a Red.

» ostatní recenze alba King Crimson - Starless and Bible Black
» popis a diskografie skupiny King Crimson


King Crimson - Larks' Tongues in Aspic
2005-01-22

King Crimson / Larks' Tongues in Aspic

5 stars

Další nová sestava a nový zvuk a další skvělé album - Larks Tongues In Aspic nemá chybu. Instrumentálky Larks Tongues In Aspic I a Talking Drum/Larks Tongues In Aspic II jsou skvosty progresivního rocku. Zbylé tři skladby jsou také vynikající - především sentimentální Exiles a v protikladu k ní drsná Easy Money.

» ostatní recenze alba King Crimson - Larks' Tongues in Aspic
» popis a diskografie skupiny King Crimson


King Crimson - Islands
2005-01-21

King Crimson / Islands

4 stars

Tohle album je mnohými fanoušky považováno za vůbec nejslabší v historii kapely. Pravda je, že je dost nesourodé (což ale u King Crimson není nic tak výjimečného), ale podle mně je i tak dost kvalitní. Oproti Lizard ubyly agresivní free jazzové aranže Indoor Games a Happy Family a celé se to posouvá do romantiky, včetně hlasu nového zpěváka. Magický úvod první skladby (asi tak první tři minuty) s klavírem a violou je vystřídán celkem jednoduchým motivem, který jsem už slyšel i někde jinde, skladba pak plynule přechází v prvotřídní Sailor's Tale. Jestli vás nenadchne na tomhle albu už nic, tak tahle instrumentálka ano, první část s rolničkami, zvonky, saxofonem, akustickou kytarou a vytím se postupně propracovává k ústřednímu motivu skladby, potom nastoupí skvělé sehrané bicí a baskytara a skladba přitvrzuje v nové aranži. Uklidnění následuje v tichém úvodu The Letters, která mi trochu připomíná Van Der Graaf Generator. Skladba je skvěle vystavěná. Ladies Of The Road je, jak už bylo zmíněno Hansem, hudební narážka na Beatles. Prelude je pěkná klasická hudba, i když možná trochu rockovější podání by jí neškodilo. Závěrečná kompozice Islands je taková delší ukolébavka založená na klavíru a zpěvu s pěknými sóly na trubku. Dost uklidňující hudba. Jen se nenechte vyděsit poslední minutou.

» ostatní recenze alba King Crimson - Islands
» popis a diskografie skupiny King Crimson


King Crimson - Lizard
2005-01-21

King Crimson / Lizard

4 stars

První (z mnohých) větší změna stylu King Crimson přichází na tomto albu. Objevují se prvky jazzu, skoro free jazzu, nové nástrojové obsazení (především dechy) a s tím i nový ztřeštěnější zvuk, především v prvních třech skladbách, z nichž ta nejlepší, Cirkus, patří podle mně k vrcholu toho, co Crimsoni natočili. Lady Of The Dancing Water pokračuje ve stylu Cadence And Cascade a předehrou k suitě Lizard. Úvodní "písňová" část je velmi dobrá, jakkoli nemusím hlas Jona Andersona, zbytek je instrumentální s přehršlem motivů.

» ostatní recenze alba King Crimson - Lizard
» popis a diskografie skupiny King Crimson


King Crimson - In the Wake of Poseidon
2005-01-21

King Crimson / In the Wake of Poseidon

4 stars

Druhé album King Crimson je víc roztříštěné než to první - krátké básničky Peace..., které jej ohraničují mi moc nesedí. Styly a pořadí skladeb je dost obšlehnutý recept debutu. Pictures Of A City zdárně pokračuje ve stylu 21st Century Schizoid Man, Cadence And Cascade je další tišší víceméně akustická píseň (I Talk To The Wind), In The Wake Of Poseidon dalším pompézním představením (Epitaph) a podle mně nejlepší skladbou na albu (virtuozní bicí a vynikající zpěv). Zábavná Cat Food s pěknými motivy již svým aranžmá předznamenává třetí album - Lizard. Druhým vrcholem alba je instrumentální Ďáblův trojúhelník, vskutku děsivé představení, založené na klasické kompozici Gustava Holsta Mars, z cyklu Planety (doporučuji). Albu by se určitě dalo vytknout, jak píše Hans, kopírování postupů z první desky, ale co naplat, hudba je to pořád skvělá.

» ostatní recenze alba King Crimson - In the Wake of Poseidon
» popis a diskografie skupiny King Crimson


King Crimson - In the Court of the Crimson King
2005-01-21

King Crimson / In the Court of the Crimson King

4 stars

Už první album King Crimson obsahuje některé zásadní skladby, především vynikající zběsilou 21st Century Schizoid Man. Dále je to pomalejší písnička se silnou melodií I Talk To The Wind, monumentálně melancholický Epitaph, snová psychedelická skladbička Moonchild, která asi po třech minutách přechází v tichou zvukovou koláž, což je asi nejslabší místo na albu. No a na závěr barvitá titulní skladba, zobrazující dost pitoreskní "dvůr".

» ostatní recenze alba King Crimson - In the Court of the Crimson King
» popis a diskografie skupiny King Crimson


Genesis - Wind And Wuthering
2005-01-15

Genesis / Wind And Wuthering

3 stars

Tahle deska má ještě pořád některé skvělé skladby ve stylu předchozího alba: One For The Vine, Eleventh Earl Of Mar, Unquiet Slumbers For The Sleepers..., ...In That Quiet Earth. Moc se mi nelíbí All In A Mouse's Night a instrumentálka Wot Gorilla?, je to sice stále ještě progresivní rock, ale už na horší úrovni. Potom tu máme ojedinělou a podle mě vynikající Collinsovu a Hackettovu baladu Blood On The Rooftops, spolu s One For The Vine moji nejoblíbenější skladbu na albu. No a na závěr hymnickou Afterglow a popově nasládlou Your Own Special Way. Jak napsal Titan, tak půlka alba je ještě výtečná, zbytek už má sestupnou tendenci.

» ostatní recenze alba Genesis - Wind And Wuthering
» popis a diskografie skupiny Genesis


Genesis - A Trick Of The Tail
2005-01-15

Genesis / A Trick Of The Tail

4 stars

Vynikající album. Je tu patrný posun od Gabrielovské éry k trochu novému zvuku s ještě více dominujícími klávesami. Zpěv Phila Collinse je dobrý - hlavně vzhledem k živému hraní měli Genesis štěstí, že má Collins hlas tak podobný Gabrielovi. Žádné vyloženě slabé skladby bych tu nenašel, mezi ty nejlepší počítám Banksovu Mad Man's Dream (kterou kupodivu nikdy nehráli naživo) a závěrečnou Los Endos.

» ostatní recenze alba Genesis - A Trick Of The Tail
» popis a diskografie skupiny Genesis


Genesis - Spot The Pigeon (EP)
2005-01-15

Genesis / Spot The Pigeon (EP)

2 stars

Na tomhle EP ještě hraje Steve Hackett. Důvodem proč ho mít (pokud ho tedy dokážete sehnat) je docela dobrá skladba Inside And Out - něco mezi Afterglow a Eleventh Earl Of Mar. Ostatní dvě sice mají vtipné texty, ale hudebně mě moc nenadchly.

» ostatní recenze alba Genesis - Spot The Pigeon (EP)
» popis a diskografie skupiny Genesis


Genesis - Trespass
2005-01-07

Genesis / Trespass

5 stars

Vynikající, i když někdy podceňované album. Mně učarovalo od prvních vteřin Looking For Someone, která zůstala jednou z mých nejoblíbenějších skladeb Genesis vůbec. Z prvního období si skupina ještě udržela křehký zvuk v některých skladbách (Dusk, Visions Of Angels), ale už se tu objevuje i klasika Knife ve stylu pozdějších nahrávek. White Mountain zase začíná skupinu skladeb s "mytologicko-fantastickými" texty (Fountain Of Salmacis, A Trick Of The Tail...). Stagnation má také dost nápaditý text (a skvělé sólo na mellotron).

» ostatní recenze alba Genesis - Trespass
» popis a diskografie skupiny Genesis


Blue Effect - Meditace
2005-01-06

Blue Effect / Meditace

4 stars

První album Blue Effectu je ve znamení bigbítu konce 60.let a nemá tedy s progresivním rockem zas až tak moc společného. Původní koncept alba ovšem počítal s tematickým propojením celé první strany pomocí textů Jaroslava Hutky. O čem to mělo být nevím, faktem je, že Hutkovy texty nebyly patrně z důvodu tlaků shora použity a pokud vím nebyly nikde publikovány.

První strana je plná opravdu dobrých písní s vkusným doprovodem orchestru: monumentální Píseň lásky se sborem, Blue Effect Street s tehdy módním sitarem, kterou skupina hraje i na současných koncertech, rychlý Stroj na nic a závěrečná instrumentální verze slavného Slunečného hrobu. Zbytek alba obsahuje bluesovější písně (Little Girl, Blues About Stone - pro mě asi nejslabší články tohoto alba) a dále na albu moji nejoblíbenější trojici skladeb Deserted Alley a především skvěle vystavěné Rainy Day (vynikající tvrdší skladba, podle mě na původním LP nejlepší) a Where Is My Star.

CD reedice obsahuje kromě základního alba i první singl a EP Blue Effectu a anglickou verzi Blue Effect Street - White Hair pro exportní verzi Meditace - Kingdom Of Life. To samozřejmě zahrnuje klasickou verzi Slunečného hrobu a další výbornou skladbu I Like The World, cover verzi standardu I've Got My Mojo Working.

» ostatní recenze alba Blue Effect - Meditace
» popis a diskografie skupiny Blue Effect


King Crimson - USA (live)
2005-01-06

King Crimson / USA (live)

3 stars

Remasterovaná a rozšířená verze (mj. Starless - ta je zde vynikající, Fracture) zní celkem dobře, i když jako živé album této verze King Crimson nepřekoná Starless And Bible Black. Naštěstí se ale repertoár nahraný na USA a SABB se dost liší.

» ostatní recenze alba King Crimson - USA (live)
» popis a diskografie skupiny King Crimson


Genesis - From Genesis To Revelation
2005-01-06

Genesis / From Genesis To Revelation

3 stars

Je to popovější a jednodušší, ale i tak je to dost zajímavé album. Kobinace akustických kytar, klavíru a smyčců není špatná a většina skladeb rozhodně není slabá. Mezi nejlepší patří podle mě Serpent, In The Beginning (dvě nejrockovější skladby na albu), Am I Very Wrong?, One Day. Na mé verzi (černý obal a zlatý nápis "Genesis") jsou jako bonusy doplněné dva singly, z nichž skladby A Winter's Tale a One Eyed Hound taktéž patří mezi slibné skladby, a demoverze Serpent a Image Blown Out (skvělá melodie). Kdo zvažuje zakoupení tohoto alba, může se orientovat podle skladeb na 3. a 4. CD na Archive 1967-76 (což je box set, který by si měl každý pořádný fanoušek Genesis poslechnout už kvůli koncertní verzi alba The Lamb Lies Down On Broadway a Supper's Ready).

» ostatní recenze alba Genesis - From Genesis To Revelation
» popis a diskografie skupiny Genesis


Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Radio

» Pustit radio
» Progboard TV

Facebook

Reklama


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje Internetplus.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000