Profil uživatele Charlie


Pro prohlížení profilu uživatele musíte být přihlášeni/zaregistrováni.

Recenze:

Pendragon - Pure
2008-10-07

Pendragon / Pure

5 stars

K tomuto albumu som sa dostal (napriek veľkej snahe ) až teraz, a predstavuje pre mňa a zrejme aj ostatných , veľké prekvapenie. Celkový štýl albumu je totiž dosť odlišný od predošlých albumov, na prvé počutie by som možno nespoznal o akú kapelu ide. ( Pri opakovanom počúvaní som už ten pocit nemal) Hneď prvá 13 minútová skladba „Indigo“je tvrdšia a dynamickejšia než by sme u kapely očakávali, s pekným Nickovým gitarovým sólom v závere. V ďalších skladbách už poznať Barettov hlas, aj keď hudba je trocha iná, než sme zvyknutí. Tretia skladba „Comatose/View from a Seashore...“s pomalým klavírnym začiatkom je trocha zbytočne prekombinovaná a k vrcholom albumu iste nepatrí. Po nej nasleduje kratšia a dynamickejšia „Comatose/Space Cadet“ a pomalšia pink-floydovská „Comatose/Home and Dry“, ktorá je asi najvydarenejšou skladbou albumu. „Freak Show“ znova v dynamickejšom tempe už patrí k typickejšej produkcii skupiny a napokon album uzatvára pohodová balada „It´s only me“, s peknou gitarovou plochou v závere. Kapela sa prispôsobila novej dobe aj zmenou ich štýlu a napriek tomu že mám všetky ich staršie albumy sa mi tento ich nový štýl páči. Veď zmena je život. Kvalitou by som tento album hodnotil ako nadštandardný.
Hodnotenie: 5 hviezdičiek.

» ostatní recenze alba Pendragon - Pure
» popis a diskografie skupiny Pendragon


Marillion - Happiness is the Road
2008-09-15

Marillion / Happiness is the Road

4 stars

Hoci mám album doma už dlhšie, stihol som si ho vypočuť asi len 3 – krát.
Napriek tomu celkový dojem z posledného projektu : „Happiness is the Road „ je dobrý, možno aj preto že nasleduje po veľmi slabom albume : „ Somewhere Else“ , po vypočutí ktorého som sa rozhodol, že ďalšie albumy Marillion definitívne prestávam kupovať. Sľub som samozrejme porušil a - oplatilo sa.
Nový album je koncepčný, rozdelený na dve časti: mierne pokojnejšia prvá časť :“ Essence“
je pomalšia, meditatívna, Steve Hogarth sa neznížil k pop- rockovým pesničkám, ako na predošlom albume, ale zostáva kotviť v prog-rockových vodách .Častejšie počuť aj Rotheryho gitarový background, ktorý mi na predošlom albume chýbal.
Druhá časť : „Hard Shoulder“ je trochu rockovejšia a dynamickejšia, no napriek tomu zostáva pokojná a pohodová. Album nenudí aj napriek celkovej ploche dvoch CD, s celkovou dĺžkou takmer 100 minút, ako celok pôsobí omnoho ucelenejšie, ako predošlý, no myslím si že nikdy nedosiahne hudobných výšin „Neverland“ z albumu „Marbles“. Niektoré veci sa žiaľ nikdy („never“) neopakujú. Napriek tomu ma nový album vrátil do radov fanúšikov Marillion.

» ostatní recenze alba Marillion - Happiness is the Road
» popis a diskografie skupiny Marillion


Blue Effect - 33
2005-12-22

Blue Effect / 33

5 stars

Tento skvelý album som si založil do svojej zbierky v svojich gymnaziálnych časoch.Považujem ho za absolutný vrchol M-Efektu,a škoda,že po ňom už nevydali žiaden album.Mám ich všetky na LP aj na CD.Remastrované CD verzie majú podstatne lepší zvuk.Táto hudba pôsobí veľmi súčasne,ako mnohé albumy podobných kapiel,ktoré vzniklii len nedávno,a nik by nepovedal že je táto hudba už viac než 3O rokov stará. Títo páni /klobúk dolu/ predbehli v dobrom slova zmysle svoju dobu o dobrých pár rokov.A akú hudbu pri komponovaní tohto albumu sami počúvali je celkom jedno.Či snáď je málo anglických a US kapiel,ktoré sa navzájom kopírujú,resp.aspoň ovplyvňujú ? Album môže smelo konkurovať aj kapelám zvučného mena ,ktoré hrajú podobnú muziku.Absolútna jednička!!!

(původní datum recenze: 27.10.2004)

» ostatní recenze alba Blue Effect - 33
» popis a diskografie skupiny Blue Effect


Kino - Picture
2005-03-11

Kino / Picture

5 stars

Ďalšia "superskupina" je tu!!!Podľa mien jednotlivých členov by sa dal očakávať aj určitý charakter albumu.No pravdou je že album je oveľa lepší ,než by ste čakali,resp.lepší než posledné albumy spomínaných kapiel:It Bites,Arena,Porcupine Tree,Marillion,ktoré rozhodne nepovažujem za slabé alebo zlé.Album otvára perfektná skladba Losers Days Paradise,ktorá parí medzi vrcholy albumu.Ďalšie skladby tiež nie sú zlé,na albume nenajdete žiadnu slabinu,ktorá sa inak nájde na každom albume aj u dobrých kapiel.Album sa žánrovo pohybuje medzi progresívnym rockom a prog-metalom,je o niečo tvrdší,než by ste očákavali od jednotlivých muzikantov, čo však rozhodne nie je na škodu.Album je dynamický,nápaditý,melodický a rozhodne nenudí.Gitarové sóla Johna Mitchela sú menej v popredí než na posledom albume sk.Arena,kde si ich môžete vychutnať oveľa viac.Bicie Chrisa Maitlanda sú na tomto albume zasa oveľa dynamickejšie a nápadnejšie naž v materskej formácii Porcupine Tree (pripomínajú skôr bubeníka z posledného albumu Dream Theater,čo tiež považujem za prínos.)Výsledok tejto spolupráce teda prináša vyššiu kvalitu,muzikanti vedia spolu komunikovať,a nikto sa nesnaží aby práve on na albume vynikol.Po albume Andyho Kuntza-Abydos,ktorý som objavil v decembri 2004 je to ďalší úžasný projekt ktorý som v poslednej dobe počul.
Album by si mali kúpiť všetci milovníci prog-rockových spomínaných kapiel (medzi ktorých patrím aj ja)
Hodnotenie:päť hviezdičiek.

» ostatní recenze alba Kino - Picture
» popis a diskografie skupiny Kino


Ambeon - Fate of Dreamer
2005-01-07

Ambeon / Fate of Dreamer

4 stars

Ambeon je projekt frontmana skupiny Ayreon,vynikajúceho Arjena Antonyho Lucassena,ktorý podľa jeho pôvodného zámeru mal obsahovať inštrumentálne cover-verzie skladieb z jeho predošlých albumov.Napokon však objavil výnimočný spevácky talent v osobe mladučkej 14-ročnej slečny menom Astrid Van Der Veen,ktorá album naspievala.Po kratšej úvodnej "Estranged" v keltskom štýle,nasleduje vynikajúca skladba "Ashes",ktorá vyšla (všetky skladby vyšli pôvodne pod inými názvami) na albume "Actual fantasy",na ktorom
patrí medzi jednu z najlepších skladieb.Fantastické protirytmy,synkopy, majstrovsky a dynamicky zahrané.Na tomtio albume je skladba podstatne zmenená - takmer som ju ani nespoznal - no aj tak je vynikajúca.Ďalšia skladba "High" v mid-tempe,takisto v kratšej verzii oproti originálu.Hlasový prejav Astrid je úžasný,bola by obrovská škoda nevyužiť ho v ďalších projektoch.Nečudujem sa že si ju Arjen vybral.Na tomto albume dokonca aj Lana Lane figuruje len v jej tieni.Skladba "Cold Metal" v mierne tvrdšom šate je výborne zahratá,počuť aj Arjenovu gitaru,oproti pôvodnej verzii je tiež značne zmenená.Po intštrumentálke "Fate" nasleduje "Sick Ceremony" kde znova vyniká vynikajúci hlas mladučkej speváčky.V "Lost Message" počuť nádych keltského folklóru,oproti pôvodnej verzii sa skladba podstatne nezmenila.Ďalšia skladba "Surreal" s elektrickou a akustickou gitarou v úvode, je tiež zmenená na nepoznanie-no v dobrom zmysle slova, zaujímavá, žiaľ pomerne krátka.Po predposlednej "Sweet little brother" album napokon končí majestátnou,typicky "ayreonovskou" intštrumentálkou :"Dreamer"
Album je celkovo vynikajúci a rozhodne NESMIE CHÝBAŤ v zbierke žiadneho "ayreonautistu". Skladby však mohli byť o niečo dlhšie,oproti pôvodným verziám sú skrátené,takže celý album trvá len okolo 50 minút.V čase vinylových LP to bolo normálne,no v čase CD sa každý snaží vyplniť kapacitu cédečka a albumy teda bývajú o niečo dlhšie.A vzhľadom na kvalitu nášho albumu je škoda že nie je o niečo dlhší.
Hodnotenie:štyri hviezdičky

» ostatní recenze alba Ambeon - Fate of Dreamer
» popis a diskografie skupiny Ambeon


December People - Sounds like Christmas
2004-12-22

December People / Sounds like Christmas

3 stars

Počas vianočných sviatkov si občas púšťame (bez ohľadu na to aký žáner počúvame po celý rok) rôzne vianočné skladby.Vianočne ladené kompilácie sa počas tých niekoľkých dní v roku tešia obľube a predávajú sa či už v CD-shopoch,alebo aj v stánkoch na uliciach.V oblasti pop-music boli nahraté rôzne "vianočné" výberovky ako "Bravo Christmas", "Soul Christmas","Rock Christmas",atď...
Pre prog-rockových priaznivcov je tu jeden vianočný darček vo forme albumu DECEMBER PEOPLE:"Sounds Like Christmas".December People nie je názov kapely,ale je to sezónny projekt Roberta Berryho,ktorý vznikol r.1970,a do roku 2001 vydal spolu 9 albumov.Jednotliví hudobníci sa na jednotlivých albumoch striedali a menili.Robert Berry si na tento album pozval priateľov ,s ktorými sa poznal už dlhší čas,ako Steve Walsh(/Kansas/,John Wetton /UK,King Crimson/,Trent Gardner/Magellan/, a Gary Wehrcamp /Shadow Gallery/.Výsledkom ich spoločného úsilia sú cover-verzie známych vianočných skladieb v prog-rockovej úprave.Skladby sú naspievané tak,akoby ste ich počuli v prevedení skupín:Yes,Queen,Pink Floyd,Beatles,Emerson,Lake and Palmer,Stnga,Kansas,alebo King Crimson.Tento zámer sa muzikantom aj podaril.Svetoznámu "Silent Night",ktorá znie počas vianoc po celom svete počujete "v podaní" PINK FLOYD z éry Dark Side of the Moon. (a znie ešte vernejšie ako od samotných Pink Floyd).Skladba "I heard the Bells.."znie ako Queen,no nie je to náhodou.V zbierke gitár ,ktorú vlastní Robert Berry totiž nechýba ani slávna gitara Briana Maya,ktorú počujete v tejto skladbe.
Tento album v svojej limitovenej sérii nechce dobíjať horné priečky rockových hitparád,ani robiť vysoké tržby v obchodoch s cédečkami,no je príjemným a netradičným spestrením na vianočnom trhu,ku ktorému sa budete iste (aspoň na vianoce určite) radi vracať.
Hodnotenie:tri hviezdičky

» ostatní recenze alba December People - Sounds like Christmas
» popis a diskografie skupiny December People


Pain of Salvation - One Hour By The Concrete Lake
2004-12-21

Pain of Salvation / One Hour By The Concrete Lake

4 stars

Švédska formácia PAIN OF SALVATION vstúpila ako meteor na hviezdne nebo progresívneho metalu.Napriek pomerne krátkej dobe existencie si dobyla pevné pozície v svojom žánri,ktoré sú zárukou poctivej muziky.R.1998 vydáva pod etiketou InsideOut Music album: "One Hour by the Concrete Lake".Medzi najlepšie"pecky" albumu patrí skladba "Inside",ktorá nadvazuje na krátku úvodnú "Spirit of the Land",ktorá tvorí akúsi predohru.Ostatné skladby sú pomerne pochmúrne ,a doom-metalovo ladené,v pomalšom tempe,ktoré je striedané rýchlajšími a tvrdšími plochami,miestami trocha monotónne,no na iných miestach nápadité a pestré.Celková atmosféra albumu je dosť pochmúrna a depresívna,aj keď sa jedná nepochybne o vynikajúci album.Predsa len v čase keď vznikol ešte album nedosahuje úroveň absolútne najlepších projektov skupiny,ako sú:"Perfect Element pt.l " a "Remedy Lane",tj. albumov,ktoré sú jednoznačne päťhviezdičkové,a ktorým sa nedá vytknúť absulútne nič.
Milovníkom tejto kapely by však tento album nemal chýbať v ich zbierke,aj keď si ho možno treba pustiť viackrát aby sa vám dostal (na rozdiel od nasledujúcich dvoch albumov) do uší.
Hodnotenie: štyri hviezdičky

» ostatní recenze alba Pain of Salvation - One Hour By The Concrete Lake
» popis a diskografie skupiny Pain of Salvation


Explorers Club - Raising the Mammoth
2004-12-18

Explorers Club / Raising the Mammoth

2 stars

Explorers Club je ďalšou "superskupinou" ,kde každý z muzikantov má za sebou úspešnú karéru v iných známych kapelách.Jednou z prvých "superskupín" bola ASIA , v posledných rokoch to boli projekty ako LIQUID TENSION EXPERIMENT ,alebo TRANSATLANTIC.
Chlapci sa po natočení jedného alebo dvoch cédečiek znova pekne vrátia k svojim materským kapelám a život ide ďalej.
No a r.1998 vznikol EXPLORERS CLUB so svojim debutovým albumom "Age of Impact".Po štyroch rokoch prichádza ďalší album "Raising the Mammoth".Už podľa zloženia prítomných muzikantov si možno predstaviť štýl celého projektu:Kansas,Magellan,Shadow Gallery,Dream Theater a Cairo.
Album sa skladá zo štyroch dlhších skladieb,ktoré sú na cédečku navyše rozkúskované na 44 krátkych dvoj-trojminútových častí.Toto rozčlenenie každej zo skladieb je obyčajná "šaškárna" , na ktorú neexistuje žiadne logické vysvetlenie.Celý projekt nesie rukopis Trenta Gardnera /Magellan/ v štýle Emerson,Lake and Palmer.Dominujú klávesové plochy,virtuózne klávesové sóla,ktoré sú síce perfektne zahraté,ale na niektorých miestach sa nedajú počúvať.Miestami /prvá a posledná skladba/ je to hudba pre hudobníkov a nie hudba pre poslucháča.V prvej rýchlejšej skladbe sa najviac odráža problém tzv."superskupín" :každý z muzikantov chce aby v skladbe dominoval on,a tak niekedy vznikne predimenzovaná,preinštrumentalizovaná a zbytočne komplikovaná a dysharmonická skladba,pri ktorej chlapcom /zvlásť Trentovi Gardnerovi/ ide len o to aby sa hudobne "odbavili" a nejde im o album ako celok za cenu že ho bude v skladbe menej počuť.
V žiadnom orchestri nemôžu hrať všetci prvé husle.
V druhej skladbe už chlapci trocha pribrzdili,je to dynamické a pestrejšie,dá sa to počúvať.Tretia skladba znova komplikovanejšia,no celkom počúvateľná.A posledná vyše dvadsaťminútová intštrumentálka znova prekombinovaná zmes s dominantou varhanov,miestami monotónna,neskôr vcelku obstojné gitarové sólo,miestami symfonický orchester,potom klavírne prelúdium a znova varhanové kakofonické sóla,a znova... a znova...Najhoršie na tom je,že jednotlivé plochy spolu nesúvisia,sú hudobne roztrieštené a vytrhnuté z kontextu.
Keď by sme mali zhodnotiť podiel jednotlivých hudobníkov na albume,hudobne by dominoval Kansas,Cairo a Magellan /z Dream Theater a ani Shadow Gallery by ste tam veľa nenašli/
Aj keď sa jedná u hodobných velikánov progresívnej rockovej hudby,ktorých si osobne vážim,ich spoločný projekt neprináša oproti ich "materským" skupinám vyššiu kvalitu hudby.Práve naopak.Ešte raz zopakuijem myšlienku: V žiadnom orchestri nemôžu hrať všetci prvé husle!!!
Hodnotenie:dve hviezdičky.

» ostatní recenze alba Explorers Club - Raising the Mammoth
» popis a diskografie skupiny Explorers Club


Abydos - Little boys heavy metal shadow opera
2004-12-15

Abydos / Little boys heavy metal shadow opera

5 stars

Podľa starej mytológie "Abydos" bolo pohrebisko v starom Egypte v Údolí kráľov,kde ľudia pochovávali svojich blízkych s nádejou ,že boh reinkarnácie "Osiris" im ich vráti späť do života.Andy Kuntz -spevák a frontman skupiny Vanden Plas si túto tému nevybral náhodou.Spevák bol v čase
keď album vznikal v ťažkej depresii,po state otca následkom vážnej choroby a v krátkom čase po úmrtí brata a dvoch priateľov následkom automobilovej nehody.Táto bolestná strata ho viedla k túžbe vrátiť ich späť,z čoho pramení názov a aj námet celého albumu. V posledných rokoch sa rockové opery tešia obľube.Ako príklad by sa dal uviesť projekt sk.Ayreon:"Into the Electric Castle",kde sa niekoľko ľudí z roznych vývojových stupňov civilizácie stretá,aby podstúpili namáhavú cestu za hľadaním zmyslu života,počas ktorej mnohí prichádzajú o život.Ďalší album skupiny Ayreon "Universal Migrator" je futuristický projekt datovaný do r.2084,ktorý pojednáva o cestovaní človeka vesmírom a časom.Napokonaj posledný album "Human Equation" opisuje príbeh človeka,ktorý po vážnej autonehode leží v kóme,kým jeho podvedomie a svedomie analyzuje jeho doterajší život.Prichádza k záveru,že práve on urobil v živote najviac chýb a podrazov a po precitnutí koriguje svoj ďalší život lepším smerom.Podobnou tématikou vo formáte "opery" sa zaoberá aj posledný album skupiny Pain of Salvation "Be" ,pojednávajúci o neobjasnených a nevysvetliteľných udalostiach v histórii ľudstva vo svetle Biblie,knihy Mormónov,ako aj filozofie Platóna a Nietscheho.Zaoberá sa myšlienkou ľudskej existencie a existencie Boha.ďalším príkladom je metalová opera AINA "Days of rising Doom", ktorá je rozprávkovým príbehom o dvoch synoch jedného kráľa-Torekovi a Talonovi ,ktorí ľúbili jednu ženskú menom Oria Allyahan,kôli ktorej sa pustili do bratrovražednej vojny.Napokon sa všetko šťasne (na dvoch CD) skončí,a dobro zvíťazí.....A takých príkladov by sa našlo ešte viac...
Aj náš projekt ABYDOS by sa dal zahrnúť medzi prog-rockové,resp.prog-metalové opery.Hneď v prvej skladbe vás zarazí absolútna podoba s Dream Theater,no v ďalších skladbách sa hudba zjemní do roviny progresívneho rocku,miestami so zborovým spevom a symfonickým orchestrom.Hlasový prejav Andyho Kurtza, je známy aj pôsobením v početných divadelných projektoch a muzikáloch,ako napr."Jesus Christ Superstar","Rocky Horror Show","Evita" ,alebo "Nostradamus".Znie isto,profesionálne,a je bez nemeckého akcentu, ktorý niekedy počuť u iných kapiel z Nemecka.Miestami nachádzame logicky paralelu s "Vanden Plas",skladby sú pestré,majestátne,perfektne aranžované.Nájdeme tu aj nádherné pomalé sklady "You broke the Sun","Far away from Heaven" , alebo "Abydos".Album končí majestátnou rockovou-symfóniou :"A boy named fly",kde sa rôzne rytmy a žánre perfektne prelínajú v úžasnej kombinácii.Skladby neunavujú príliš zložitou kompozíciou,nemusíte si ich púšťať 5-6x,aby sa vám začali páčiť.Niektorí kritici označujú tento album ako album roka 2004.Tento názor zatiaľ nemôžem podporiť,ABYDOS ešte nemám dostatopčne napočávaný,no rozhodne sa mi páči a môžem ho doporučiť vštkým prog-rockovým a prog-metaovým fanúšikom.

» ostatní recenze alba Abydos - Little boys heavy metal shadow opera
» popis a diskografie skupiny Abydos


RPWL - World Through my Eyes
2004-12-13

RPWL / World Through my Eyes

4 stars

Možno napísať recenziu albumu, ktorý ešte nevyšiel???
Áno, ak máte kamarátov na Ukrajine. Nie je to prvýkrát, čo sa dá dostať k pripravovanému novému albumu skupiny ešte pred jeho svetovou premierou. V tomto ohľade sú naši východní susedia naozaj promptní a podnikaví.
Aj keď sú chlapci z RPWL často kritizovaní z plagiátorstva a napodobňovania skupiny Pink Floyd, práve preto sa stali populárni u nás aj v zahraničí. A práve milovníkov skupiny PINK FLOYD by mohol osloviť tento album.
Uvodná "Sleep" so zvukom gilmourovskej gitary otvára celý album. Potom nasleduje "Start by fire" v pohodovej atmosfére. Jednou z najkrajších skladieb je dlhšia pomalšia skladba "Everything was not Enough", ktorá sa dá púšťať dookola aj opakovane. Rýchlejšia "Roses" sa mierne odkláňa od floydovského štýlu, zásadne však nepokazí ráz celého albumu. Ďalšia prefektná balada "3 Lights" patrí tiež jeho svetleším momentom. Aj "See Nature" a "Day of my pillow" sú pomalšie pohodové skladby, ktoré sú silnou stránkou chlapcov z RPWL. Ďalšia skladba "World Througm my Eyes", po ktorej nesie názov celý album, je netradičnou a iste zaujímavou kompozíciou s doprovodom strunových orientálne znejúcich nástrojov, nio odkláňa sa od celkového štýlu nášho albumu. "Wasted Land" v rýchlejšom tempe mierne priopomína skupinu E.L.O., nie je síce najvydarenejšou skladbou, ale na druhej strane sa dá vypočuť.
A napokon "Bound to reach the End", v smutnej a melancholickej nálade uzatvára celý album.
Aj keď tento album nedosahuje kvality ich debutového "God has failed", ktorý je asi suverénne nejlapším albumom, aj tak sa oplatí si album kúpiť do svojej zbierky.
Celkovo sa jedná o melodický a pohodový album, ktorý dokáže osloviť aj širší okruh poslucháčov. Ak bude v originálnom prevedení dostupný na pultoch predajní, hodlám si ho kúpiť aj ja.
Hodnotenie: štyri hviezdičky

» ostatní recenze alba RPWL - World Through my Eyes
» popis a diskografie skupiny RPWL


Marillion - Marbles
2004-12-12

Marillion / Marbles

4 stars

Ako som už písal,patrím medzi stúpencov "Fishovej éry" skupiny Marillion.Mám doma aj ostatné albumy,ale kým Fish bol "dravou horskou bystrinou" tak Steve Hogarth je "pokojnou a monotónne tečúcou riekou".
No nechcem teraz kritizovať tútu éru kapely,ktorú vlastne zbieram už mnoho rokov.Posledný albuma Marbles je pomerne pestrou a kvalitnou muzikou, v pomalšom tempe,no vidno kvalitatívny krok vpred oproti niektorým predošlým projektom kapely.Prvá skladba "The invisible Man" je zbytočne dlhá, a až po cca 9 minútach vhupne do pomalšieho rytmu s príjemným zvukom klavíru a gitary.Druhá,piata,ôsma a desiata skladba, s názvami: "Marbles I až IV" - sú krátke,ani nie dvojminútové skladbičky v Beatlesovskom štýle,dĺžkou pôsobiace skôr ako medzihry,no su melodické a príjemné.Aj rýchlejšie ladené skladby ako "You are Gone" alebo "Dont hurt yourself" nepôsobia na albume rušivo,aj keď nepatria k jeho vrcholom.Posledná z nich má v sebe aj prvky pop-music a dalo by sa na ňu tancovať (aj keď som to osobne neskňušal).Vrcholom albumu sú pomalšie skladby ako "Angelina" , "Fantastic Place" a napokon absolútnym vrcholom je skladba "Neverland" ktorá graduje k pompéznemu a majestátnemu koncu.
Sladby sú príjemné,melodické a album (konečne) vyplával z monotónnych a depresívnych vôd predošlej tvorby kapely.Dá sa to počúvať.
Po niektorých slabších projektoch post-Fishovskej éry predstavuje svetlú výnimku,prevyšujúcu úroven predošlých albumov.
Hodnotenie: štyri hviezdičky.

» ostatní recenze alba Marillion - Marbles
» popis a diskografie skupiny Marillion


Riverside - Out of myself
2004-12-12

Riverside / Out of myself

5 stars

Progresívna rocková scéna má v Poľsku už dlhšiu tradíciu /v porovnaní zo SR a ČR sú na tom o kus ďalej/ a snaží sa konkurovať aj známejším kapelám svojho žánru ,čo sa jej aj pomerne dobre darí.Za vrchol ľadovca možno označiť skupiny ako Albion (tč. už nejestujúca),Sattelite a Riverside,ktoré produkujú naozaj kvalitnú muziku.
Naopak:mnohé anglické,švédske,či americké prog-rockové kapely si občas dovolia menšie "faux pas",lebo ťažia zo svojho mena a obľúbenosti u svojho okruhu poslucháčov.
Dajte do kotla PINK FLOYD s gitarou D.Gilmoura,trocha pochmúrnosti skupiny ANATHEMA a trocha zo skupiny Marillion z post-Fishovskej éry-poriadne to zamiešajte- a dostanete skupinu Riverside,ktorá je jedným z posledných(príjemných) prog-rockových prekvapení našich severských susedov.Žiaľ albumy týchto kapiel sa u nás ťažšie zháňajú a ani vo vačšine poľských CD-shopov nie sú vždy dostupné.
Album je plný príjemnej prog-rockovej muziky s náležitou dávkou zvukových efektov,na tradícii známych a uznávaných skupín tohto hudobého žánru.Prvá skladba začína ladením rozhlasových staníc,neskôr pokračuje v štýle D.Gilmoura.Ďalšia o niečo kratšia kompozícia v nepokojnom a hektickom tóne je vystriedaná ptríjemnou baladou "Reality Dream",(začiatok s tikajúcimi hodinami počuť aj v poslednom albume IQ- Dark Matter),ktorá sa pretransformuje do rýchlejšej skladby s "gilmourovskou" gitarou v popredí.Nasleduje "Loose Heart"-pomalšia skladba v štýle Marillionu,ktorá patrí k najlepším skladbám albumu.Z poslednej skladby "O.K." cítit dych skladby "Us ant Them" z Dark side of the Moon.Popis ďalších skladieb by bol len pokračovaním chvál a superlatívov.
Album má výborný zvuk,je plný zaujímavých nápadov a zvratov,sladby neunavujú svojou dĺžkou,nenajdete ani jednu skladbu,ktorú by ste z albumu radšej vynechali.
Chlapci zo skupiny Riverside nasadili vysokú laťku svetovej prog-rockovej scéne,takže aj renomované a známe kapely,ktoré obdivujete majú čo robiť,aby držali krok s kvalitou tohto aklbumu.
Hodnotenie:päť hviezdičiek.
(Vzhľadom na skutočnosť že ide o debutový album a o poľskú kapelu-by si zaslúžili aj viac).

» ostatní recenze alba Riverside - Out of myself
» popis a diskografie skupiny Riverside


IQ - The Seventh House
2004-12-07

IQ / The Seventh House

4 stars

Tento album patrí jednoznačne k svetlejším projektom kapely,dokonca možno aj k jedným z najlepších.Úvodná dynamická skladba "Wrong side of Weird"je majestátnym zahájením albumu,ktorá po krátkom čase zvolní svoje tempo do pomalších obrátok,až sa napokon rozvinie do svojho pôvodného rytmu.Aj ďalšia skladba je dynamická,a na tomto albume si chlapci zaslúžia titul frontmanov progresívnej rockovej scény.Hudba je nápaditá,nenudí - až dorazí k tretej a rovnomennej skladbe albumu "Seventh House" ktorá je pohodovou pochúťkou všetkých prog-rockových fajnšmekrov.ˇˇStvrtá skladba "Zero Hour" je jednoduchšia,o niečo menej nápaditá,napriek tomu však nepokazí poslucháčovi dobrý dojem ktorý v ňom po vypočutí si albumu zostane.Aj ďalšia skladba je dynamická a nápaditá,chlapci sa neboja trocha pritvrdiť,aj keď v princípe neopustia vody prog-rocku.A napokon záverečná skladba "Guiding Light" je dôstojným finále,ktoré dokresľuje dobrú pohodu celého albumu.K tomuto albumu (na rozdiel od ich posledného projektu "Dark Matter") sa bude každý milovník dobrej muziky rád vracať.
Hodnotenie: štyri hviezdičky.

» ostatní recenze alba IQ - The Seventh House
» popis a diskografie skupiny IQ


IQ - Dark Matter
2004-12-06

IQ / Dark Matter

3 stars

Skupinu IQ som v minulosti dosť počúval,na svoju dobu boli dosť aktuálni a produkovali príjemnú melodickú prog-rockovú muziku.No teraz chlapci trocha zaspali.Poskledný album "Dark Matter" som si opakovane pustil,no zdá sa že na albume nepriniesli nič nové,akoby len opakovali motívy ,ktoré už poznáme z predošlých albumov (vykrádanie samých seba je výstižný názov).Dominuje tu klávesový part (varhany),gitarové pasáže sú jednoduchšie a menej dominantné.Po prvej rýchlejšej kompozícii" Sacred Ground" album vpláva do pokojnejších vôd "Red Dust Shadow",pokojnejšej skladby s akustickou gitarou.Všetko má sladký a pokojný ráz,chýba tam dynamikaa pohyb,muzikanti pôsobia ospalým dojmom,aj v pomalých skladbách môže byť trocha života.Tretia skladba "You never will" v middle tempe,začína tikaním hodiniek,ktoré akoby prebudili aj spiacich muzikantov.Nie je to zlá skladba,pôsobí však trocha zastaralo (akoby vytiahnutá zo zásuvky spred lO rokov)Napr.skupina "Casino"svojím debutovým a žiaľ jedinným albumom,ktorý je už 12 rokov starý pôsobí oveľa živšie a súčasnejšie než naši chlapci.Štvrtá skladba "Born Brilliant" so zvukom strojov z "Wish you were here"
hoci kompozične jednoduchá,patrí madzi svetlé miesta albumu.A napokon posledná 25-minútová skladba "Harvest of Souls" uzatvára celý album.Skladba je únavná,otravne dlhá,naťahuje sa ako žuvačka.Možno by celkom ušla v kratšej (tak 5-7 minútovej) verzii.Jej dlhá minutáž je v tomto prípade na škodu.
Chlapci na albume nepriniesli nič nové,skladby sú málo dynamické,už pri prvom vypočutí sa vám zdá,akoby ste to už niekde počuli.V poslednej dobe som počul mnoho oveľa lepších albumov (hoci aj Dream Theater-Six degrees of inner turbulance)
Hodnotenie:s prižmúrením oboch očí:tri hviezdičky.

» ostatní recenze alba IQ - Dark Matter
» popis a diskografie skupiny IQ


Pain of Salvation - Be
2004-12-06

Pain of Salvation / Be

3 stars

Prvé dve skladby sú vlastne len zvukové efekty,ktoré by som z albumu pokojne vynechal a ktoré za nič nestoja.Tretia skladba "Imago" je konečne normálna kompozícia,mierne v štýle Jethro Tull.Ďalšia skladba "Pluvius Aestivus" je klavírna etuda,ktorá sa na album taktiež nehodí.Ďalšia "Lilium Cruentus" je znova "normálnou skladbou,v tradičnej kvalite predošlých albumov.Šiesta skladba "Nauticus" je s doprovodom akustickej gitary a s hlbokým grcavým hlasom death-metalových kapiel,kôli čomu túto hudbu zásadne nepočúvam.Soulový slaďák,ktorý za veľa nestojí.S iným(príjemnejším) hlasom a s doprovodom bicých by to mohla byť celkom slušná pesnička.Siedma skladba v mierne kaberetovom štýle celkom ujde.Je to poctivá desaťminútovka,kde nechýbajú aj gitarové plochy,ktorá výrazne prevyšuje celkovo slabý ráz tohto albumu.Ďalšia skladba "Vocari Dei" má pink-floydovský charakter.Početné efekty v ktorých sa topí celý album a s ktorými to chlapci riadne prehnali v tejto skladbe nepôsobia tak rušivo.Ďalšia skladba "Diffidentia" je pomalšia skladba v metalovom šate,no je to aspoň Pain of Salvation a nie Pink Floyd.Má celkom spád,sem tam je dochutená sláčikovým partom...a a tak by sa dalo pokračovať ďalej.Záver z tohto albumu:príliš pestré,veľa hudobných štýlov .Škoda že nie hudobných motívov.A nechutne prepchaté zvukovými efektami.V diskografii kapely je to výrazný a riadne dlhý krok späť.
P.S.napaľovanie cédečiek má jednu výhodu: Skladby ktoré vaše hudobné "ja" zásadne odmieta - pri napaľovaní jednoducho vynecháte.Takto som si pripravil 9-pesničkový "odvar" tohto albumu,ku ktorému sa budem ochotný ešte niekedy vrátiť.
Hodnotenie:Z úcty k predošlým vynikajúcim projektom:tri hviezdičky.

» ostatní recenze alba Pain of Salvation - Be
» popis a diskografie skupiny Pain of Salvation


Primitive Instinct - Belief
2004-11-22

Primitive Instinct / Belief

2 stars

Tieto riadky nadväzujú na moju kritiku predošlého prepadáku skupiny s názvom " Floating Tangiability".Tento album je o niečo lepší,Nick sa trocha zlepšil v speve,nespieva už ako buzík,album má lepší zvuk (mierny hall -efekt patrí k jeho kladom).Kapela opúšťa vody novo-romantizmu a na albume najdeme (na počudovanie)aj pár slušných skladieb,ako"Finding my way" ,"Shekhakim" alebo "Chosen Few".Chlapci sa snažia hrať súčasnejšiu muziku a najdeme tam aj viac hudobných nápadov.No vážne ,dá sa to počúvať!!!
Na gitaru sa Nick veľmi nepodučil , ale už to na albume nie je tak počuť (stačilo zredukovať gitarové plochy na úroveň doprovodnej gitary,čo však poslucháč skôr prehliadne.
Hodnotenie: dva a pol hviezdičky.

» ostatní recenze alba Primitive Instinct - Belief
» popis a diskografie skupiny Primitive Instinct


Asia - Silent Nation
2004-11-15

Asia / Silent Nation

3 stars

Keď si pustíte CD :Silent Nation,budete počúvať síce profesionálne odohratú melodickú rockovú muziku,no kapela naprekročila svoj tieň a iba zapadla do priemeru svojich predošlých albumov (alebo nedosiahla ani úroveň predošlých?)a napriniesla rozhodne nič nové.Dnes je priniesť stále nové prvky dosť podstatné,čo nemusí byť vždy prínosom (viď posledný album Pain of Salvation - Be, ktorý je síce pestrý a rozmanitý,no kvalitou zďaleka nedosiahol úroveň predošlých dvoch albumov)
Rytmus skladieb na Silent Nation pôsobí dosť staromódne,kapela sa rozhodne nehodlá prispôsobiť novým trendom,a budí dojem tzv.stredného prúdu.Skladby sú koncepčne ľahké a nenáročné,stále čakéte ,že tá ďalšia bude lepšia (a nie je).Skupinu Asia som v minulosti dosť počúval,do dnes jestvuje kopa kapiel ktoré vedia viac zaujať.Svetlým miestom albumu je Blue Moon Monday,príjemná dynamická rocková balada (veď slaďáky bývajú často najlepšie,no nie? )Rovnomená skladba albumu Silent Nation prevyšuje niveau ostatných skladieb a takisto aj záverečná skladba The Prophet s nádhernou gitarou Guthrieho Govana.Celkovo slušný album,no neškodilo by trocha viac hudobných invencií.
Hodnotenie:s prižmúrením jedného oka:3 hviezdičky.

» ostatní recenze alba Asia - Silent Nation
» popis a diskografie skupiny Asia


Primitive Instinct - Floating Tangibility
2004-11-15

Primitive Instinct / Floating Tangibility

1 stars

V 80.rokoch sa hudobným svetom prevalila vlna novoromantizmu/New romance/.Toto obdobie bolo pomerne krátke (asi 6-8 rokov),a počas neho vznikli a zanikli mnohé kapely,ktoré som nikdy nepočúval a ktoré dnes mladí ľudia snáď ani nepoznajú.Schválne som si občerstvil a nalistoval ich názvy:Duran Duran,Spandau Balet,Roxy Music,Thomson Twinns,v niektorých etapách aj Depeche Mode,Yazoo,Visage,Ultravox,Culture Club,Kajagoogoo,atď...
Táto vlna našťastie odznela a názvy týchto kapiel pomaly upadajú do zabudnutia.Odrazila sa aj v tvorbe
" slušnejších " kapiel,ako napr.Queen,konkrétne v albumoch Game(1980),Hot Space (1982),Works(1984)a Kind of Magic(1986),ktororé hudobná kritika aj ja hodnotím ako najslabšie.A teraz sa vráťme k našej skupine:
Iste vás všetkých nemilo prekvapí,keď na vás tento prežitý
(našťastie) hudobný trend zavanie z albumu progresívnej rockovej kapely.Najdeme tu síce aj progresívne prvky,ale ten tvyšok si mohli chlapci odpustiť.Možnože príliš počúvali napr.Ultravox alebo Duran Duran.Hlasový prejav speváka a gitaristu Nicka je slabý a nevýrazný.Mierne trasľavým hlasom sa akoby vyznáva zo sklamanej lásky(asi ho opustil milý)a zapadol by tak do gay clubu.Nick je nielen slabým spevákom,ale aj mizerným gitaristom.Jeho gitarový part by pokojne nahradil aj nadanejší žiak Ľudovej školy umenia v nejakom okresnom meste (a možnože aj moja stará mama,keby trocha viac cvičila)Schválne som si prešiel jeho gitarové partie.Jeho gitarovým kolegom ako napr.Stevie Vai alebo Joe Satriani,by nemohol ano zaviazať šnúrky na topánkach.Myslím si že názov kapely:PRIMITIVE Instinct je naozaj veľmi výstižný a priliehavý.Nemyslím si však ,že je to prejav osobnej sebakritiky týchto chlapcov.
Hodnotenie:so zažmúrenými oboma očami:jedna hviezdička

» ostatní recenze alba Primitive Instinct - Floating Tangibility
» popis a diskografie skupiny Primitive Instinct


Flower Kings, The - Adam and Eve
2004-11-02

Flower Kings, The / Adam and Eve

4 stars

Prinútil som sa nájsť si čas na pozorné vypočutie si tohto albumu,aby som mohol napísať tieto riadky .Hneď prvý,takmer 20 minútový epos "Love Supreme" vás zaujme svojou pestrosťou a napriek svojej dĺžke nenudí.Skladba je vhodne prichutená gitarovými rifmi,občas vpláva do pokojných vôd,až napokon graduje do svojho finále.Kompozícia"Vampires view" sa snaží navodiť trocha pochmúrnu atmosféru,je tiež perfektne gradovaná, miestami pripomínajúca rockovú operu,prinášajúca stále nové zvuky a nápady,ktorá napokon vyústi do klavírnej etudy"Days gone by".Kompozícia "Adam and Eve",podľa ktorej bol pomenovaný celý album,nepatrí síce medz vrcholy albumu, no je tiež veľmi zaujímavá a nápaditá."Starlight man" je príjemná balada,ktorá umocňuje príjemnú atmosféru celého albumu.Ďalšía skladba "Timelines" s nepokojným začiatkom sa neskôr pretransformuje do pokojného tempa rockovej opery,s profesionálne zahratým gitarovým sólom a zaiste patrí k najlepším skladbám albumu.
Ďalším dlhším eposom je "Drivers Seat",s majestátnym pompéznym začiatkom ,strieda pomalšie a rýchlejšie plochy,
a vhodne dotvára atmosféru aklbumu.Posledná skladba.Gitarová etuda"Blade of Cain" je perfektným hodobným vyvrcholením celého CD,ktorá snáď ešte viac umocňuje jeho kvalitu.
Celkový dojem:Ďalší poctivý kúsok kapely,ktorý zaujme hudobnou pestrosťou i štndardnou kvalitou.

» ostatní recenze alba Flower Kings, The - Adam and Eve
» popis a diskografie skupiny Flower Kings, The


Marillion - Misplaced Childhood
2004-10-27

Marillion / Misplaced Childhood

5 stars

Som zástancom "Fishovskej éry " Marillionu,dokonca viac hodnotím
jeho ďalšiu tvorbu,než ďalšie albumy pod značkou "Marillion".Kvalitu ich albumov by som hodnotil zhora nadol- od prvého albumu po posledný.Tento album však považujem za vynikajúci, a v istom slova zmysle aj prelomový z hľadiska prechodu jednej skladby do druhej /čo robili Pink Floyd už dávnejšie/takže celkový dojem je celistvejší,než kratšie, od seba odtrhnuté skladby.
Ostatné albumy som zbieral po Fishovom odchode len " zo slušnosti", resp.som /naivne/ očakával,že sa v ich ďalších rokoch monotónnej a bezfarebnej tvorby /snád s výnimkou posledného albumu Marbles/ znova zaskvejú hudobné motívy a nápady Fishovskej epochy.

» ostatní recenze alba Marillion - Misplaced Childhood
» popis a diskografie skupiny Marillion


Dream Theater - Metropolis Pt. 2: Scenes From A Memory
2004-10-27

Dream Theater / Metropolis Pt. 2: Scenes From A Memory

5 stars

Mám rád Dream Theater,aj keď som ich začal zbierať naopak: od novších albumov,po staršie.Tento album sa mi však páči najviac, je pokojný,melodický,v niektorých skladbách až pink-floydovský.Je síce menej komplikovaný ,/a možno menej hodnotený/ako Train of Thoughts,no je to poctivá a pohodová muzika.Nevyžaduje si mimoriadnu koncentráciu,aby ho človek mohol stráviť ,a myslím,že mal by byť v každej zbierke nielen milovníkov a zberateľov DT,ale aj fanúšikov Prog-Rocku as Prog-metalu.

» ostatní recenze alba Dream Theater - Metropolis Pt. 2: Scenes From A Memory
» popis a diskografie skupiny Dream Theater


Pink Floyd - The Final Cut
2004-10-27

Pink Floyd / The Final Cut

4 stars

Napriek negatívnym kritikám tohto albumu treba vytdvihnúť jeho výrazný protovojnový charakter s hroziacou víziou nukleárnej katastrofy ľudstva /Two suns in the sunset/Je to melodický a príjemný album,aj keď v tieni Wish you were here a Dark Side...,no rozhodne by som ho zaradil medzi lepšie albumy.Prvé albumy psychodelickým ladením majú možno historickú,zberateľskú,no rozhodne nie hudobnú ani textovú hodnotu, no aj iné kapely najprv tápali,kým našli ten "svoj" štýl ,ktorý ich neskôr preslávil a pre ktorý ho máme v svojej diskografii.

» ostatní recenze alba Pink Floyd - The Final Cut
» popis a diskografie skupiny Pink Floyd


Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Radio

» Pustit radio
» Progboard TV

Facebook

Reklama


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje Internetplus.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000