Profil uživatele LZ


Pro prohlížení profilu uživatele musíte být přihlášeni/zaregistrováni.

Recenze:

Bodin, Tomas - I AM
2007-08-07

Bodin, Tomas / I AM

5 stars

Tak tohle je naprostá paráda a jedno z nejlepších novodobých art rockových alb, jaké jsem slyšel. Rozsáhlé konceptuální album, popisující život člověka od narození až do smrti (aspoň tak jsem to pochopil), se vyrovná všem slavným klasickým konceptuálním albům 70.let... V podstatě tam pro mě není jediné slabší místo, které bych třeba přeskakoval, nebo u něj znuděně zíval. (Ale samozřejmě jsou tady místa, která jsou lepší než zbytek, například lyrické finále první skladby I). Je to album, které si člověk nejlíp vychutná se zavřenýma očima a potmě, aby ho nic nerozptylovalo. Jen při prvním poslechu možná může být posluchač trochu zmatený, protože hudebních momentů a témat je tady opravdu spousta, autor invencí nešetřil - je třeba několik poslechů, a pak každý musí před tímhle dílem smeknout klobouk!

Pro mě je to art rockové album jak má být! Dostatečně pompézní, instrumentálně nafoukané a vytahovačné, ale přesto zábavné a působivé!

"..close your eyes, see the stars set you free..."

» ostatní recenze alba Bodin, Tomas - I AM
» popis a diskografie skupiny Bodin, Tomas


Morse, Neal - Sola Scriptura
2007-08-03

Morse, Neal / Sola Scriptura

5 stars

Další album z dílny mistra Neala Morse se inspiruje osudy náboženského reformátora Martina Luthera. Co k němu napsat? Všechno, co se dá o tomto albu napsat, už bylo napsáno v recenzích jeho předchozích nahrávek. Tedy, jde opět o stejnou hudbu, stejné postupy, stejné prog-rockové fígle. Ale je to pořád stejně skvělé! Můžeme nadávat, že se Morse neustále vykrádá, že se nerozvíjí dál a že ustrnul... Jenomže když ono se to pořád tak skvěle poslouchá... Podle mě je hudba, kterou Morse dělá, takřka dokonalá i přes to, že se v podstatě nikam nerozvíjí, není to nuda. Měl by se snažit se rozvíjet dál? Třeba by to už zas tak skvělé nebylo... Stačí si poslechnout alba Spockova Fousu po Morsově odchodu - i když je to jiná hudba, už to prostě není ono.
Dávám pět hvězdiček.

» ostatní recenze alba Morse, Neal - Sola Scriptura
» popis a diskografie skupiny Morse, Neal


Morse, Neal - ?
2005-12-06

Morse, Neal / ?

5 stars

Novým albem pojmenovaným jednoduše otazníkem Neal Morse podle mého mínění překonal sám sebe. Narozdíl od dvou posledních sólových alb, které se vyznačovaly určitou nejednotností, a i někdy přílišnou předvídatelností, a na druhou stranu zase rozvláčností, je nové CD skvěle vyvážené a nevidím (neslyším) na něm jedinou slabinu. Možná by se dalo říct, že si bere to nejlepší z alb Testimony a One.

Samozřejmě se ale Morse příliš nevzdálil od své obvyklé tvorby, jsou tady místa a postupy, které prostě k jeho muzice patří. Jako správnému progrockovému albu mu nechybí patos, monumentální instrumentální pasáže, ani jemné, klidnější plochy. Stejně jako Morsovy dvě poslední alba se texty CD ? nese v duchu Morsovy křesťanské víry, což, jak jsem se přesvědčil na několika diskuzních fórech, může vést k odmítavějších reakcím a předsudkům. Myslím, že k tomu ale není žádný důvod...

Je skvělé, že Morse navázal spolupráci s několika výbornými muzikanty, kromě jeho obvyklého bubeníka, veterána z Dream Theater Mike Portnoye je to i další člen této kapely, klávesista Jordan Rudess. Kytary se chopil bývalý spoluhráč z kapely Transatlantic a frontman Flower Kings Roine Stolt, dále Nealův bratr a bývalý kolega ze Spock's Beard Alan Morse, a hlavně, jako třešinka na dortu pro každého příznivce art rocku, kytarová legenda Steve Hackett.

Těžko popisovat jednotlivé skladby, jejich hudební témata se střídají a prolínají celým albem. Hlavním motivem je skladba The Temple Of The Living God, ale i zbytek alba je spíš skládačkou témat, které do sebe ale skvěle zapadají, a celek rozhodně nepůsobí jako pouhý slepenec. Morse v sobě nezapře spíš písničkáře, umí ale nejen vyplodit silné melodie, ale hlavně poskládat je dohromady, do kompaktního art rockového celku. Pěkné je úvodní melodie skladby Another World, které se působivě vrátí ve finále alba, druhé části The Temple of the Living God. Nejpřístupnější je pomalá skladba Outside Looking In, kterou bych si klidně dokázal představit jako hit hraný v rádiích. Předchází jí zajímavý chorálový úvod The Glory Of The Lord. Nemůžu nezmínit kytarové sólo (určitě je to Hackett!) ve skladbě 12, které připomíná staré progrockové postupy ze 70. let. Asi nejlepší skladbou alba je pomalá píseň Inside His Presence, která se postupně změní v souboj dvou kytar (zajímalo by mě, kteří dva kytaristi to jsou) a nakonec ve finále alba tvořené motivem z Another World a zpěvem z úvodu: “And then after all, with our backs against the wall, we seek the temple of the living God.”

Naprosto dokonalé album, bez jediného zásadního kazu, a takřka nutnost pro každého příznivce moderního art rocku. Hodnotím plným počtem hvězdiček :-)

» ostatní recenze alba Morse, Neal - ?
» popis a diskografie skupiny Morse, Neal


Spock's Beard - Octane
2005-09-21

Spock's Beard / Octane

5 stars

Nového alba Spokových Fousů jsem se nemohl dočkat, i když jsem byl dost skeptický, protože CD Feel Euphoria se mi moc nelíbilo..
Octane u mě dopadlo mnohem líp, připadá mi, že kapela úspěšně hledá svůj nový styl a dokázala, že to jde i bez Morse. Stále umí nabídnout art rockovou vyhranost i kvalitní a lehce zapamatovatelné písničky.
Dávám 5 hvězdiček, i když kdybych měl album hodnotit jenom v kontextu tvorby Spock's Beard, dal bych asi jenom 4. I když to možná pramení z toho, že až příliš obdivuju styl Neala Morse a jsem zvyklý na jeho postupy (které by někdo nazval klišé :-), protože podle mě je Morse prostě génius...

» ostatní recenze alba Spock's Beard - Octane
» popis a diskografie skupiny Spock's Beard


Marillion - Brave
2005-08-25

Marillion / Brave

5 stars

Tvorbu Marillionu zatím nemám dost dobře prozkoumanou, vlastně znám jenom alba Fugazi a Brave - takže nejsem ovlivněn předsudky, že bez Fishe to prostě nejde. Album Brave se mi zalíbilo na první poslech, přehrávám si ho v posledních dnech pořád dokola a líbí se mi čím dál tím víc. Vedle konceptuálních alb, které tady už přede mnou někdo zmínil (Zeď, Jehně atd) je to další způsob, jak udělat konceptuální album - přímočaře, jednoduše a pochopitelně. A přesto neskutečně působivě. Od prvních tónu až do konce je posluchač pohlcen příběhem o nešťastné dívce, která spáchá sebevraždu skokem z mostu. Hudba se sice může zdát někdy trochu jednotvárná a zaměnitelná, ale tenhle pocit se s opakovanými poslechy vytratí. Navíc, na tohle albu jde myslím v první řadě o příběh, hudba je jenom prostředkem k jeho vyprávění - a daří se jí to výborně.

Vrcholnými body alba jsou podle mě skladby Living With The Big Lie, trochu popovější Alone Again Into The Lap Of Luxury a samozřejmě finální The Great Escape, která končí nádherným finále, při kterém leckteré oko nemusí zůstat suché.

Výhradu bych měl jenom k závěrečné sklabě, která mi připadá poněkud zbytečná a trochu rozmělňuje působivost závěru předchozí skladby.

» ostatní recenze alba Marillion - Brave
» popis a diskografie skupiny Marillion


Dream Theater - Octavarium
2005-07-22

Dream Theater / Octavarium

4 stars

Naprosto dokonalé album, po (na můj vkus) až příliš metalovém Train Of Thought se Dream Theater vrátili k jemnějším postupům. V muzice není jediná slabina, bohužel album až příliš připomíná starší věci - hlavně Six Degrees - a není tady patrný žádný hudební vývoj. Což samozřejmě neznamená, že by Octavarium bylo nějak podřadné album, prostě jen ničím nepřekvapí. Mistrovkým kouskem je titulní skladba, 24 minut dlouhá skladba Octavarium, ve které se střídají poklidnější i tvrdší polohy a řadí se k tomu nejlepšímu, co jsem od DT vůbec slyšel. Hlavní téma z Octavaria se opakuje v několika dalších skladbách alba, což přispívá k ucelenosti celého díla (i když je to starý art rockový trik :-). Nemůžu hodnotit jinak než čtyřmi hvězdičkami. Na celých pět hvězdiček bohužel Octavarium postrádá originalitu.

» ostatní recenze alba Dream Theater - Octavarium
» popis a diskografie skupiny Dream Theater


Genesis - Duke
2005-05-25

Genesis / Duke

5 stars

Duke je podle mě nejlepší album postgabrielovské a posthackettovské éry Genesis. I když hudba je mnohem přímočařejší, než na prvních albech, pořád je zde kvalitní art rock - hlavně závěrečná instrumentálka Duke's Travels, ve které se vrací témata z úvodních skladeb alba. Je docela znát, že hlavní slovo tady měl Tony Banks, ke slovu se ale dostává i Collins,jak ho známe z jeho sólových alb - skladby Misunderstanding a Please Don't Ask. A Heathaze (taky Banksova práce) je snad nejlepší krátkou skladbou, jakou Genesis napsali.
Každopádně po tomhle albu to šlo bohužel s Genesis tak trochu z kopce...

» ostatní recenze alba Genesis - Duke
» popis a diskografie skupiny Genesis


Genesis - From Genesis To Revelation
2005-02-13

Genesis / From Genesis To Revelation

3 stars

Na tohle album se dá podle mě nahlížet ze dvou pohledů. Jednak jsou to vcelku nenáročné, docela příjemné a jednoduché písničky, které neurazí ale ani příliš nenadchnou. Z druhého pohledu je tam ale slyšet invence, která byla zadupána necitlivou produkcí, která chtěla z Genesis mít jen jakousi obdobu Bee Gees... Některé skladby dávají tušit, jak by album možná mohlo vypadat, kdyby byl kapele dán dostatečný prostor - například The Serpent nebo In Limbo... Možná je velmi dobře, že album nebylo vůbec úspěšné a producenti z firmy Decca ztratili o Genesis zájem - dostali se k jiné firmě (ted mi vypadl název...), kde si mohli tvořit hudbu podle svého...

» ostatní recenze alba Genesis - From Genesis To Revelation
» popis a diskografie skupiny Genesis


Morse, Neal - One
2004-12-22

Morse, Neal / One

4 stars

O všem, na co Neil Morse v posledních letech sáhnul, mám dost rozporuplné pocity - připadá mi, že ta hudba je stále stejná.. At´ už jde o alba se Spokovým fousem, Transatlantic, nebo dvě poslední sólové věci (jiné jsem neslyšel, zatím). Stále stejné postupy a art rockové fígle, opakování témat atd.. Troufnul bych si říct, že příští jeho album bych dokázal poznat jenom podle instrumentálních částí, aniž bych musel slyšet zpěv :-)

Takže, album One nijak nevyčnívá z Morsova standardu, skladby jsou skvěle poskládané (jako obvykle), ty opakované fígle a postupy skvěle fungují, zpěv je výborný, bicí taky.. Takže jediný kaz je předvídatelnost a neoriginalita, dalo by se říct, že to kvůli tomu nijak moc dobré album není a zaslouží nejvýš 3 hvězdičky, a možná ani to ne.. Ale z nějakého důvodu si tohle album posledních pár dní pouštím stále dokolečka a pořád se mi líbí - takže to zas tak špatné album být nemůže. Špatné album si nebudete pouštět pořád znovu, žejo. Dal bych 4 a půl hvězdičky, kdyby to šlo - takhle dám jenom 4 :-)

» ostatní recenze alba Morse, Neal - One
» popis a diskografie skupiny Morse, Neal


Pink Floyd - The Division Bell
2004-12-18

Pink Floyd / The Division Bell

4 stars

já bych Division Bell porovnal s celým vývojem hudby Pink Floyd, a vlastně většiny těch nejúpěšnějších art rockových kapel. Většina art rockových kapel svou hudbu postupně zjednodušovala, zjednodušování bylo přímo úměrné vyššímu úspěchu. A jen díky tomu se tyhle kapely udržely v povědomí široké veřejnosti, která se zajímá spíš o jednodušší hudbu. Division Bell bych srovnal třeba s posledními dvěma alby od Genesis, které taky byly poměrně přímočařejší, ale i tak patří k tomu nejlepšímu, co v těch letech v rockové hudbě bylo k mání. A i Division Bell převyšuje 99% všech rockových alb, které v roce 1994 vyšly. I když už to není taková hudba, jako v sedmdesátých letech, samozřejmě. Některé skladby jsou skvělé (Cluster One, Keep Talking například), jiné jsou spíš průměrnější. Moje hodnocení jsou čtyři hvězdičky - pro srovnání: Dark Side of the Moon bych dal 5, Final Cut ode mě dostane 3 hvězdičky. Division Bell zapadá pěkně mezi to.

» ostatní recenze alba Pink Floyd - The Division Bell
» popis a diskografie skupiny Pink Floyd


Genesis - Three Sides Live
2004-11-04

Genesis / Three Sides Live

4 stars

Vcelku normální live album, ale přece jen obsahuje pár zajímavých věcí. Hlavně je to jedna z mála příležitostí slyšet za bicími Billa Bruforda (jeho typický kovový zvuk virblu), a to v závěrečné skladbě It/Watcher Of The Skies. No a jinak live verze skladeb Abacab nebo Duke mohou odpůrce "nových" Genesis přesvědčit o tom, že posun hudby Genesis směrem k přístupnějším a popovějším směrům není zas tak hrozný :-) Ode mě čtyři hvězdičky.

» ostatní recenze alba Genesis - Three Sides Live
» popis a diskografie skupiny Genesis


Genesis - Nursery Cryme
2004-11-04

Genesis / Nursery Cryme

5 stars

Musical Box a Fountain of Salmacis jsou výborné skladby, ale ostatní rozhodně nestojí ve stínu. Seven Stones a Harlequin jsou podle mě neprávem opomíjené, jsou takovým zklidněním ale rozhodně nepůsobí jako nějaká vycpávka... Jinak samozřejmě není možné nezmínit se o Return Of The Giant Hogweed, rockové bajce o rozpínajícím se bolševníku :-) Vždycky když tohle album poslouchám, lituju, že nežiju v sedmdesátých letech v Británii a nemůžu Genesis (a i ostatní art rockové kapely) vidět naživo...

» ostatní recenze alba Genesis - Nursery Cryme
» popis a diskografie skupiny Genesis


Genesis - Selling England By The Pound
2004-11-04

Genesis / Selling England By The Pound

5 stars

Skvělé album, i když bych na něm našel dvě slabiny - More Fool Me (spíš mi to přijde jako taková celkem zbytečná vycpávka) a I Know What I Like (sice dobrá skladba pro singl,ale moc mě neoslovila). Ale díky ostatním skladbám si album zaslouží pět hvězdiček, hlavně kvůli Cinema Show a Firth Of Fifth. A rozhodně nesmím zapomenout na Battle Of Epping Forest, legrační text, zajímavý rytmus (přiznám se, že jsem nikdy nepřišel na to, v jakém rytmu to vlastně je :-) a nezapomenutelná krátká klávesová pasáž po Here comes the cavalry :-)

» ostatní recenze alba Genesis - Selling England By The Pound
» popis a diskografie skupiny Genesis


Genesis - Foxtrot
2004-11-04

Genesis / Foxtrot

5 stars

podle mě nejlepší album Genesis vůbec, vlastně bylo první opravdu art-rockové album, které jsem kdy slyšel, nenajdu na něm jedinou slabinu - od mellotronového úvodu k Watcher Of The Skies až po skvělou Apocalypse in 9/8 a Aching Mens Feet, která uzavírá mistrovskou Supper's Ready. Nepřekonatelné. Jasných pět hvězdiček, a rozhodně ne jen z nostalgie :-)

» ostatní recenze alba Genesis - Foxtrot
» popis a diskografie skupiny Genesis


Genesis - Abacab
2004-11-04

Genesis / Abacab

4 stars

já bych album Abacab nehodnotil zase až tak špatně - jasně, není to takové, jako za Gabrielovy éry, je to jiné. a nedá se říct, že by to bylo zase o tolik horší.. například Dodo nebo Abacab jsou skvělé sklaby, Keep It Dark a Me And Sarah Jane jsou taky výborné, a nezáleží na tom, že nemají zrovna dvacet minut.. Na druhou stranu, skladby jako Whodunnit nebo Man on the Corner kvalitu alba trochu srážejí, ale i tak bych Abacab ohodnotil nejméně třemi, spíš ale čtyřmi hvězdičkami.

» ostatní recenze alba Genesis - Abacab
» popis a diskografie skupiny Genesis


Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Radio

» Pustit radio
» Progboard TV

Facebook

Reklama


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje Internetplus.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000