Profil uživatele martin.b


Pro prohlížení profilu uživatele musíte být přihlášeni/zaregistrováni.

Recenze:

Black Sabbath - 13
2019-08-26

Black Sabbath / 13

1 stars

Nastal čas, abych doplnil a tím i zkompletoval svoji procházku po studiových albech Black Sabbath, která na tomto webu započala už v roce 2007 i o toto album. Jedná se, aspoň doufám, o jejich poslední studiovku a myslím, že není vůbec není špatné udělit si časový odstup od zveřejnění finálního resultátu. Na novou desku Sabbath jsem se tehdy těšil opravdu moc. Až tak, že jsem si nechal poslat z USA speciální "best buy" edici s bonusovou skladbou navíc, která na žádném z evropských vydání pravděpodobně nebyla. To aby mě snad něco neuniklo. Jedná se o skladbu Naiveté in Black a mimochodem za tu super edici vůbec nestojí.

Předrecenzenti zde tehdy po vydání alba přispěchali s velkým množstvím vesměs pozitivních hodnocení, snad pod dojmem čerstvé novinky. Nakonec jejich názory samozřejmě respektuji a chápu. Vše by se dalo shrnout slovy jako: legenda, klasika, rozlučka... Až potud je vše v pořádku. I já jsem toto album hodnotil nejvyšším počtem imaginárních hvězd, ale to ještě předtím, než jsem si ho vůbec a později i dobře poslechl. Postupem času moje nadšení opadalo a dnes mě třináctka přijde skoro jako podvod na příznivce kapely. Dobře, nebudu generalizovat a opravím se. Podvod na mě!

Legenda je na třináctce tak kompozičně bezradná, že prakticky jediné co kromě vzpomínek nabízí, je košík bezduchých, oposlouchaných a nostalgických riffů, které jsou navrch zvukově špatně (made in Rick Rubin) ošetřené. Album se mi poslední čas už vůbec nechce poslouchat. Sálá z něj tuna nostalgie, rutiny a toho, že přesně věděli, co mají pro spokojenost skalních fandů kapely udělat. Takovýmto Black Sabbath už prostě nevěřím.

Jednu hvězdu v hodnocení bych i přidal. Je tam přeci jen Ozzy, i když podává bezkrevný a unavený výkon. Ale tu hvězdu hned zase musím sebrat za to, že tam není Bill Ward. Ať už je to z jakéhokoli důvodu, nemůžu jeho nepřítomnost na finálním albu akceptovat - bez ohledu na slušný výkon námezdního bubeníka Brada Wilka.

Z pohledu kompletní tvorby Black Sabbath, musím zároveň upravit moje hodnocení předchozího studiového alba Forbidden, kterému jsem tehdy udělil jednu hvězdu a s odstupem let počet zvýšit na dvě. Protože tam tehdy byla alespoň snaha s kapelou ještě něco dělat a někam jít. Na albu 13 není prakticky nic a srovnávat jej s klasikou ze sedmdesátých let je podle mě myšlenka naprosto zcestná. S tímto albem by se Sabbath nestali slavnými v žádné éře jejich působení na hudební scéně.

Z působení Black Sabbath mám s odstupem mnoha let nejraději dobu od stejnojmenného alba po Never Say Die. To byla jejich pravá tvář. Právě toto období je dostalo tam, kde jsou až dodnes. Žádné jiné. Kompozičně na vysoké úrovni, dobré nápady a bezstarostný život mladých a řádně divokých rockerů. I alba Heaven and Hell a Mob Rules jsou dobrá, ale kapela je najednou jakoby ukázněná a profesionální. Údajně za to mohl Dio a nemám nic proti tomu. Na dalších albech se ale jedná o kapelu, která je už pevně v rukách Iommiho a tím je dán i její další směr. Původní parta se rozpadla a s ní i myšlenky a idea. Název Black Sabbath na těchto albech chápu více jako obchodní značku, než jako skutečnou kapelu tohoto názvu. K nahrávkám z tohoto období se také vracím asi nejméně, byť se mnohdy jedná o velmi kvalitní materiál.

Bez ohledu na "hvězdičky" ale Black Sabbath stále miluji a vždy budu jejich velký fanoušek. S touto kapelou prakticky už přes třicet let stárnu a tak to i zůstane. Nakonec i přes tuto nešťastnou třináctku.

» ostatní recenze alba Black Sabbath - 13
» popis a diskografie skupiny Black Sabbath


Dio - Strange Highways
2019-08-06

Dio / Strange Highways

4 stars

CD jsem zakoupil již velmi brzo po jeho vydání.
V devadesátém třetím to, pravda, už takový problém nebyl. Zaregistroval jsem opětovné razantní změny v sestavě, hlavně na postu kytary se ukázala pro mě do té doby naprosto neznámá osoba jménem Tracy G. Dále mě velice zaujal cover alba. Vůbec nevím, co jím chtěl autor říct, ale je super. Prostě takový divný a hypnotický. Covery alb jsou pro mě prostě důležitou součástí kompletního dojmu z daného alba. Bohužel tuto nahrávku vlastním doposud "pouze" na CD. Původní LP verze je prakticky nesehnatelná za nějakou rozumnou cenu.

Ale k hudbě. Nemůžu si pomoct, ale mně se komerční "sebevraždy" tohoto typu většinou moc líbí (viz Iron Maiden a jejich deska The X Factor). Jde o album, které kompozičně i zvukově navazuje na předchozí Lock Up The Wolves a jde v mnoha směrech ještě o dost hlouběji. Takovou tíhu, vážnost a Diův snad nejdrsnější pěvecký projev vůbec jsem rozhodně nečekal.

Už první skladba Jesus, Mary, & The Holy Ghost je pořádný valivý nářez. Tentokrát žádný rychlý otvírák typu King Of Rock n Roll, Night People nebo Wild One. Dio je v některých momentech alba pěvecky až "přeexponovaný". Však poslechněte výborné skladby Firehead, Hollywood Black nebo One Foot in the Grave. Zpěvák do toho jde chvílemi až na 110% a jde mu to výtečně.

V případě Strange Highways ale není hudební obsah (zatím ještě) ani náhodou nudný. Na albu je totiž stále dost a dost nápadů, které z této nahrávky nedělají jen bezduchý riffový bigbít. Nejrychlejší skladba alba, pokud na ni někdo čekal, Here's to You, přichází jako předposlední a po ní snad nejuvolněnější skladba alba Bring Down the Rain. Je to závěrečné příjemné vydechnutí, po velice dobře strávené padesátiminutovce.

Strange Highways je asi nejvíc "heavy" album v diskografii Dio a mě se prostě moc líbí. Civilní, bez draků, duh a čarodějů...

» ostatní recenze alba Dio - Strange Highways
» popis a diskografie skupiny Dio


Dio - Lock Up The Wolves
2019-07-11

Dio / Lock Up The Wolves

5 stars

Zajímal by mě ediční plán a záměr firmy Popron v letech, kdy na pult tehdejších prodejen Supraphonu
vrhnul velice zajímavou řadu aktuálních rockových alb.
Po rockové muzice byl u nás tehdy opravdový hlad, ale po kapelách typu Cinderella, Slaughter nebo Extreme,
vysoká poptávka podle mě nebyla. Nic proti nim. Zrovna Heartbreak Station, Stick It To Ya nebo Pornografitti,
byli výborné záznamy.

Tehdy jsem ale v regále neomylně sáhl po Lock Up The Wolves kapely DIO.
Znal jsem Holy Diver, Last in Line i Sacred Heart a bral je jako silnou trojku úžasného rocku
s neméně úžasným hlasem. Byl jsem prostě připravený posluchač...ale!
Na Lock Up The Wolves se představuje zbrusu nová sestava a vlastně i nový styl.
Dio podle mého názoru nebyl nikdy žádný velký tvrďák a jeho styl byl vždy velmi melodický
a ve své hudbě často nezapomínal na klávesy. Na předchozích albech Sacred Heart a hlavně Dream Evil
začínal být ale často až příliš uhlazený.

Lock Up The Wolves je jiné, řekněme modernější. Tu modernost je ale třeba brát optikou doby.
Rozjezd je divoký a rychlý - Wild One. Nic zvláštního se ale nekoná. Standardní rozjezdovka.
Dále je to o hodně zajímavější. Between Two Hearts, Lock Up the Wolves a Evil on Queen Street.
Na to slyším a to se mě v podání DIO opravdu líbí.

Pro mě album vrcholí báječnou Why are they Watching Me. Na tehdejším LP Popronu tato
skladba chyběla. Ona vlastně chyběla asi na všech LP verzích alba. Album se všemi skladbami by pro vinyl
asi bylo moc dlouhé a jedna proto musela z kola ven. Je podle mě velká chyba že zrovna tato.
Pozdější poslech z CD už tuto skladbu odhalil a pro mě je to téměř nejlepší kus z tohoto alba.

Mám toto LP snad nejraději z celé sólové tvorby DIO. Ty skladby se tehdy moc povedly a byl to velice dobrý hudební směr.
S ohledem na kompletní studiovou práci DIO, musím dát nejvíc.

» ostatní recenze alba Dio - Lock Up The Wolves
» popis a diskografie skupiny Dio


W.A.S.P. - Kill Fuck Die
2019-02-07

W.A.S.P. / Kill Fuck Die

2 stars

Kdo jsi a odkud přicházíš? Co se to stalo s kdysi optimistickou, později téměř filozofující a do černého hávu oděnou kapelou? W.A.S.P. už dávno uklidili neškodné nablýskané propriety do skladu rekvizit a tasí nefalšované mučící nástroje. Blackie tentokrát termostatem mrazáku otočil na maximum a nahrál něco, z čeho bývalým fandům kapely asi spadly brady až do temného suterénu. Vrátil se kytarista Chris Holmes, ale návrat do období Wild Child nebo Blind in Texas se rozhodně nekonal. Lépe řečeno: on se vlastně konal, ale je skrytý až tak, že skoro není patrný.

Skladby se podařilo napsat celkem dobré - Ať třeba Take The Addiction, Killahead nebo Kill Your Pretty Face, ale W.A.S.P. na tyto nápady tentokrát nanesli příliš tlustou vrstvu zkreslovačů, efektů, samplů a já nevím jak to všechno nazvat. Skladby pod tímto nánosem bahna hodně těžce dýchají a posluchač musí být hodně pozorný a trpělivý, což je vlastnost, kterou jsem při poslechu W.A.S.P. do této doby zase tak moc nepotřeboval. Po doposlouchání poslední skladby alba The Horror si nepřipravený posluchač může totiž třeba také uvařit na dobrou noc čaj s otrušíkem a z posledních sil zvolat: "Blackie, Blackie, proč jsi mě opustil?" Dám dvě hvězdy za nahrávku a půl přidám za návrat Holmese.

» ostatní recenze alba W.A.S.P. - Kill Fuck Die
» popis a diskografie skupiny W.A.S.P.


W.A.S.P. - Still Not Black Enough
2019-01-31

W.A.S.P. / Still Not Black Enough

3 stars

Ahoj Blackie,

já to tušil, že mi to nedá a vrátím se, abych se podíval na zoubek i tomuto, v Tvojí sbírce nahrávek velmi upozaděnému albu. Známe se už dlouho a tak myslím, že spolu můžeme mluvit otevřeně. Před lety jsem s Tebou skončil u alba The Crimson Idol. Nechtěl jsem si "kazit" náladu dalšími výtvory Tvojí bandy. Čas ale hrany obrousí a tak Ti píšu, abys věděl, že na Tebe myslím i nadále. Já toto CD tehdy nekoupil a ani ho nesháněl, ale na tehdejším MTV se mě moc líbila skladba a klip k Black Forever, jak Tě tam polejvaj tím mazutem, nebo co to bylo. Šlo to smejt?? Veškerá legrace a lehkomyslnost prvních nahrávek byla tehdy pryč, ale i temní W.A.S.P. se mi celkem líbili.

Pozdějšího nákupu alba jsem nikdy nelitoval. Působí na mě jako malý černý skřet, který se šklebí ze svého hnízda a prská na všechny strany takový ten asfalt z toho povedenýho klipu. Tahle deska je ve výsledku docela dobrá, tu temnotu jsem Ti věřil a i ty nápady jsou ještě fajn. Byl jsi tehdy nějakej naštvanej, ne? Hele, posílám tři hvězdy. Víc fakt nemůžu. Předchozí desky byli prostě lepší. Asi Ti napíšu ještě jednou, chystám se oprášit i následující Kill, Fuck, Die. Dost se ale bojím, že na mě potom pošleš černýho havrana, co mi bude chtít vyklovat oči. Ono totiž mezi relativně uvěřitelnou temnotou a kašparem může být občas hodně tenká hranice.

Tak zatím!

» ostatní recenze alba W.A.S.P. - Still Not Black Enough
» popis a diskografie skupiny W.A.S.P.


Saint Vitus - Die Healing
2019-01-29

Saint Vitus / Die Healing

4 stars

Podle hodnocení a recenzí, tady kapela Saint Vitus mnoho příznivců asi nemá. Ani já nejsem nijak zapálený konzument jejich tvorby a o kapelu v současnosti zavadím pouze sporadicky. Neznám moc jejich historii ani současnost a už vůbec ne všechna alba. Vlastně pouze toto jedno, které mně cca v roce 1997 prodal jeden známý se slovy: "Uvidíš, bude se ti to líbit, když se ti líběj ti Sabbati". Nechtěl za to CD moc, tak jsem ho koupil. Úplně naslepo, bez znalosti jejich hudby a snad i názvu. A hele, ono se mi to docela líbilo.

Sice mně bylo divný, proč je to pořád všechno v tak pomalém tempu a těšil se, že následující skladba bude snad o něco rychlejší. No, moc jsem se nedočkal, ale obsah je i tak velmi zajímavý a pro mě poslouchatelný. Už první skladba Dark World se neuvěřitelně plouží, ale nuda to rozhodně není. Výborný refrén, baví mě. Vrcholem alba je pro mě pátá skladba Sloth, osmiminutová a samozřejmě velmi pomalá nakládačka.

Dnes už toto CD nemám, poslal jsem jej před časem do světa, ale dobře jsem si jej zapamatoval. Až jej někde v regále s CD nebo jinde potkám, tak jej pravděpodobně zakoupím znova. Asi jsem si ho měl tehdy nechat. Moc faktických informací o albu jsem asi nenapsal, ale není to ani mým cílem. Důležité jsou pro mě pocity a nálady, které se svými oblíbenými alby sdílím. Takže: "Jestli se Ti líběj ti Sabbati, tak si to poslechni..."

» ostatní recenze alba Saint Vitus - Die Healing
» popis a diskografie skupiny Saint Vitus


Iron Maiden - The X Faktor
2017-04-11

Iron Maiden / The X Faktor

4 stars

Nejsem žádný velký fanda Maiden, každopádně se s touto kapelou potkávám celkem často - ať chci, nebo ne. Toto album jsem dostal do ruky už brzo po jeho vydání a rok 95 byl všechno, jen ne nakloněn klasickému metalu. Čekal jsem jej (ten klasický metal) od Iron Maiden a neznal jsem Blaze Bayleyho ani Wolfsbane, kde do té doby tento zpěvák působil. The X Factor jsem tehdy snad ani nedoposlouchal a uložil jej, aby zapadlo prachem na dlouhá léta.

Toto album v mých uších dozrávalo hodně dlouho. Nicméně po letech jsem na něm docenil několik věcí, a to hlavně zvuk, tíživou atmosféru a odvahu jedné z nejklasičtějších kapel žánru takto drsně zasáhnout davy svých příznivců. Není možné si myslet, že by Bayley plnohodnotně nahradil Dickinsona. Bayley na The X Factor často zpívá poněkud falešně a pod tónem, ale ono to snad ani v celkovém kontextu nevadí. Zahájit celé album jedenácitiminutovou skladbou v případě IM znamená, že buď ztratili rozum (což se určitě nestalo) a nebo že všechny dosavadní postupy hodí za hlavu a udělají si to, co chtějí a ne to, co je od nich vyžadováno. S odstupem let to byl krok sice sympatický, ale podle mě téměř sebezničující.

Album v současnosti poslouchám relativně často. Je pro mě zajímavé, tajemné a stále je na něm co objevovat. Každopádně pozdější návrat Dickinsona nebyl podle mě vstřícný krok směrem k fandům nebo něco podobného, ale čistě nutnost, pokud měla kapela přežít. S Bayleyem by kapela skončila v klubech, s Dickinsonem hraje na stadionech. The X Factor je velmi dobré album a krásná bílá vrána v diskografii Iron Maiden.

» ostatní recenze alba Iron Maiden - The X Faktor
» popis a diskografie skupiny Iron Maiden


W.A.S.P. - The Crimson Idol
2010-09-15

W.A.S.P. / The Crimson Idol

5 stars

The Crimson Idol je pro mě nejdokonalejší a vůbec ve všech směrech nejlepší album W.A.S.P.

Zamýšlený koncepční příběh alba se povedl a má hlavu a patu. Kapele to nádherně šlape a deska je plná vynikajících hudebních nápadů. To byl ještě v této kapele pořádný přetlak.
Od The Titanic Overture až po závěrečnou The Great Misconceptions of Me nemá posluchač poskytnutý žádný prostor pro oddech a doslova válcuje.

Je jen minimum alb co znám, na kterých mě všechny písně příjdou stejně dobré. Toto je jedno z nich.

Abych ale jen neslintal cukrovou vatu, tak jedna malá výtka je ke zvuku alba. Jediné slovo, které mě v souvislosti se zvukem napadne je "tenký". Ale byl to podle mě jednoznačný úmysl, vzhledem ke zvuku následujících desek W.A.S.P.

Ještě jeden háček mám v tom, že po tomto albu mě už W.A.S.P. vůbec ničím nepřekvapili a tento stav trvá bohužel dodnes.

Posledních pět tedy hvězd dávám právě The Crimson Idol.

» ostatní recenze alba W.A.S.P. - The Crimson Idol
» popis a diskografie skupiny W.A.S.P.


W.A.S.P. - The Headless Children
2010-09-13

W.A.S.P. / The Headless Children

5 stars

Čtvrtá studiovka představuje první jakoby "dospělé" W.A.S.P.
Pro mě je tato deska téměř dokonalá záležitost. Podařilo se vytvořit vvnikající songy, produkce se moc povedla a kapela dokazuje, že se dokáže vypořádat i s vážnějšími tématy v textech, než bylo prezentováno na prvních třech studiovkách.
Jakožto příznivce Uriah Heep mě také moc zajímalo hostování Kena Hensleye, ale jeho nástroj je snad až příliš v konečném zvuku upozaděn.
To nic nemění na tom, že toto a následující album, jsou pro mě asi z celé dosavadní diskografie kapely nejzajímavější a také se k nim nejčastěji vracím. Tím nikterak nesnižuji kvality prvého a druhého alba, ale The Headless Children a The Crimson Idol jsou z mého pohledu mistrovská díla W.A.S.P.

» ostatní recenze alba W.A.S.P. - The Headless Children
» popis a diskografie skupiny W.A.S.P.


W.A.S.P. - Inside the Electric Circus
2009-12-18

W.A.S.P. / Inside the Electric Circus

3 stars

Z W.A.S.P. se stal nefalšovaný US cirkus. Jak název desky, tak Blackie v kleci na obalu tomu jen nahrává.
Podle mě jde o první malé klopýtnutí v krasojízdě kapely. Hudba a produkce je vyleštěná tak, že se vše blýská až hanba. Brutální sound první desky je zapomenut.
Sám velký Blackie později prohlásil, že Inside the Electric Circus je nudná deska, nahraná nudnou kapelou - tomu říkám autorský odstup po letech...

Klad alba je v tom, že Uriášovská Easy Livin´se pánům moc povedla a coververze se v portfoliu kapely i nadále zjevují často a převážně povedené - když už to musí být...
Ze skladeb se mě ještě hodně líbí 9.5. - N.A.S.T.Y. a závěrečný nářez The Rock Rolls On.
Trojku zhodnotím jako dobré, ne však zásadní album.

» ostatní recenze alba W.A.S.P. - Inside the Electric Circus
» popis a diskografie skupiny W.A.S.P.


Black Sabbath - The Devil You Know [Heaven & Hell]
2009-12-04

Black Sabbath / The Devil You Know [Heaven & Hell]

3 stars

Na Heaven and Hell přejmenovaní Black Sabbath udělali přítrž všem dohadům a vytvořili dílo s názvem The Devil You Know.
Současní HaH jsou parta starších a zkušených rockových bardů, to je bezesporu, ale měl jsem asi v souvislosti s TDYK asi o něco větší očekávání. Možná jsem čekal nějakou tu špetku progrese, samozřejmě v mezích Black Sabbath a vše zní na můj vkus až příliš "klasicky".
Tím nechci říct, že se mě snad deska nelíbí, ale žádný odzemek jsem při jejím poslechu netančil.
Odkazy na předchozí alba ať Black Sabbath nebo Dio jsou evidentní (to se dalo čekat) a skladby jako Rock And Roll Angel nebo Follow The Tears se mě líbí z kompletu asi nejvíc.
Naopak singl Bible Black mě nijak neuchvátil, včetně velice nepovedeného klipu.
Pekelnej bubák na obalu desky, jen dovršil moje rozporuplné dojmy z alba. Podle mě se Black Sabbath nemají zapotřebí vyjadřovat takhle explicitně.
Jak jen tuto desku ohodnotit? Na jedné straně radost, že od nich vůbec něco vyšlo, na druhé straně už výše zmiňované mínusy. Tak asi napůl, za 3 a půl...

» ostatní recenze alba Black Sabbath - The Devil You Know [Heaven & Hell]
» popis a diskografie skupiny Black Sabbath


W.A.S.P. - The Last Command
2009-09-11

W.A.S.P. / The Last Command

5 stars

The Last Command je další báječná WASP nakládačka.
Oproti jedničce poněkud vybroušenější a kultivovanější zvuk, ale těch nezapomenutelných songů...nádhera!
Pro mě první vrchol WASP a asi jejich nejhitovější album.

Ze všech těch nabízených lahůdek bych vybral asi Jack Action. Ten začátek a zdrcující nástup kytar, si umím dodnes nádherně vychutnat.

Tohle LP jsem zakoupil kdesi v supermarketovém výprodeji v tehdejší NSR za 2 DM (bylo tam tehdy asi 10 000 LP a já trpěl že nemám víc těch jejich DM) a dodnes si lebedím, jak skvělý to byl nákup.

WASP se tímto albem dotýkají hvězd a to zcela oprávněně. Já na ně nasypu hvězd pět. Víc tady nemůžu.

» ostatní recenze alba W.A.S.P. - The Last Command
» popis a diskografie skupiny W.A.S.P.


W.A.S.P. - W.A.S.P.
2009-09-11

W.A.S.P. / W.A.S.P.

4 stars

První album WASP je jako utržený vagón.
Chcete pořádnej rock n roll? Tak tady ho máte se vším co k tomu patří.
Vše je ostré jako břitva. Zvuk, ofenzivní texty a hlavně veliká zábava a nadsázka. Nic pro seriózní posluchače rocku. Kapela se prostě jen baví. Nementoruje, nekáže, neřeší a pálí jeden hit za druhým.
Je to takový soundtrack k cestě do pekla, prostě "The Torture Never Stops".
Desku poslouchám z LP, takže žádné bonusy a podobné zbytečnosti. Pokaždé se moc dobře bavím a mužu při tom třeba umývat nádobí, tahle deska po vás nic jiného než zábavu ani nevyžaduje. Berte, nebo nechte být. Albový debut jako řemen.

» ostatní recenze alba W.A.S.P. - W.A.S.P.
» popis a diskografie skupiny W.A.S.P.


Dio - Holy Diver
2009-05-19

Dio / Holy Diver

4 stars

O Holy Diver toho bylo napsáno asi už hodně. Těžko se v hodnocení tohoto alba neopakovat, protože všechna byla vedena převážně v superlativech.
Není se čemu divit, sestava i napsaný materiál byl excelentní a DIO měl tímto albem našlápnuto k opravdu velkému úspěchu.
Psal se rok 1983. Doba přála metalu a DIO se nebál do své hudby zatáhnout klávesy a užít je tak, aby nepůsobil příliš vyměkle. Viz. Rainbow In The Dark.
DIO si tak hned v úvodu své sólové kariéry zadělal na nejzásadnější album. Podle mnohých tak také asi bylo, podle mě ale nikoli. Lepší alba teprve příjdou. DIO na tomto albu pro svět představil kytaristu Viviana Campbella. Myslím si, že nejlepšího, jakého kdy DIO v kapele měl.
Samozřejmě nepočítám BLACK SABBATH a RAINBOW, ale to, že se později Campbell "zakopal" v DEF LEPPARD je veliká škoda.
Takže na úvod: HOLY DIVER pecka jako prase, ale "jen" za ****

» ostatní recenze alba Dio - Holy Diver
» popis a diskografie skupiny Dio


ZZ Top - Antenna
2008-01-16

ZZ Top / Antenna

4 stars

Antenna je první album "vousáčů", které jsem měl možnost zažít i na živo a na to se nezapomíná.

Možná tenkrát na koncertě všechny ty efekty trošku zastínili samotnou muziku a oči nevěděli kam dřív, ale jednalo se o poctivé předvedení tehdejších písní ZZ TOP do praxe.

Hned úvodní skladba alba "Pincushion", je bezchybná a vlastně celá produkce je taková, řekl bych, moderně špinavá. V tomto trendu víceméně pánové jedou dodnes. Hned následující pomalá "Breakaway" je další nezapomenutelná záležitost.

Nakonec žádná skladba na albu mě vyloženě nezklamala a celá kolekce tak působí mimořádně vyrovnaně.

Je jedno, jestli kšiltovky a klobouky na hlavách Hilla a Gibbonse zakrývají pleš nebo cokoli jiného. Vousy pánům na bradách vydrží jistě ještě dlouho já takovouto hudbu můžu poslouchat kdykoli. Dokud jsou nápady, není co řešit!

» ostatní recenze alba ZZ Top - Antenna
» popis a diskografie skupiny ZZ Top


ZZ Top - Recycler
2008-01-16

ZZ Top / Recycler

3 stars

Za pět let po Afterburneru bylo všechno jinak. Sound kapely se výrazně změnil a klávesovým extempore z předchozího alba definitivně odzvonilo.

ZZ TOP do alba zazdili deset ryzích rockových songů, z nichž mě nejvíc baví Give It Up, Burger Man (skladba opatřená skvělým klipem) a 2000 Blues.

S odstupem let si myslím, že RECYCLER patří k těm trošku neprávem opomíjeným deskám kapely.
Pravda, fanoušek z Evropy si musel ještě čtyři roky počkat, než pánové dorazili i k nám do vlasti a my si je mohli prohlédnout na vlastní oči, ale k těm nej kapelám ZZ TOP u nás asi nikdy nepatřili. Přesněji řečeno, svoji tvorbou od devadesátých let si asi moc nových fanoušků nezískali.

» ostatní recenze alba ZZ Top - Recycler
» popis a diskografie skupiny ZZ Top


ZZ Top - Afterburner
2008-01-04

ZZ Top / Afterburner

4 stars

Nedlouho po hudební euforii z alba ELIMINATOR, jsem ještě jako nezletilec zavítal s pěveckým sborem ve kterém jsem tehdy působil, na půdu kapitalistické ciziny, do NSR.

V kapse jsem měl jen něco málo tvrdé měny kapesného, ale když jsem narazil na toto album v regále hudebního obchodu, šlo všechno stranou a milé marky zmizeli v kapse kapitalistického obchodníka s hudbou. Zato jsem si odnášel toto novotou vonící album a těšil se na jeho poslech jako malý kluk (jimž jsem tehdy i bezesporu byl).

AFTERBURNER si i přes neuvěřitelné množství různých klávesových a synth. nástrojů, udržuje kouzlo ZZ TOP.
Je to vlastně až taneční muzika, ale s jasnou tváří původní kapely.
Věřím, že velké množství příznivců předchozích, řekněme klasických alb, muselo být albem AFTERBURNER zhnuseno, nicméně nacházeli jsme se v polovině osmdesátých let, která zamávala nejen s hudbou.

AFTERBURNER - EXCELENTNÍ!

» ostatní recenze alba ZZ Top - Afterburner
» popis a diskografie skupiny ZZ Top


ZZ Top - Eliminator
2008-01-04

ZZ Top / Eliminator

5 stars

Bylo mě patnáct a toto byla jedna z prvních LP desek v mojí, tehdy ještě hodně chudé sbírce.

Mám moc rád ZZ TOP v jakékoli jejich podobě, ale toto album je pro mě mimořádné tím, že bylo první.

Když se LP s ošklivým světležlutým středem firmy Supraphon otáčelo na talíři gramofonu a já zjišťoval, co je to ten jižanský rock vlastně zač, tak se mě i teď dostavuje pocit něčeho mimořádného, nečeho, co se s věkem a rozrůstající sbírkou všemožných alb možná i trošku vytratí, ale nikdy nezmizí. Pocitu naplnění z poslechu hudby...toho, že se děje něco mimořádného...

ELIMINATOR JE mimořádná deska.


» ostatní recenze alba ZZ Top - Eliminator
» popis a diskografie skupiny ZZ Top


UFO - The Monkey Puzzle
2007-11-15

UFO / The Monkey Puzzle

3 stars

Do kapely se vrací klasický bubeník Andy Parker a Jason Bonham mizí. Po poslechu alba říkám, že je to škoda.

Ano, Parker je pro kapelu signifikantní postava, ale Jason se mě v UFO na postu bicích moc líbil.
THE MONKEY PUZZLE je sestavou starých pardálů, pro radost nahraná deska.

S nákupem tohoto alba jsem dostal přesně to, co jsem očekával, nic víc, nic míň.
Kdo je fanda UFO, ten kupuje. Kdo UFO nezná a bádá jakou deskou že začít, tak touto asi ne. Na to jsou jiná alba UFO určitě vhodnější.

Ještě si neodpustím poznámku k coveru alba, který řadím k těm nejméně povedeným. Jsem asi namlsán jejich parádními obaly z dob prací studia Hypgnosis, takže se není moc čemu divit.

Rozhoduje ale hudba a ta je na tomto albu dobrá. Jen dobrá...
» ostatní recenze alba UFO - The Monkey Puzzle
» popis a diskografie skupiny UFO


UFO - You Are Here
2007-11-15

UFO / You Are Here

3 stars

Když jsem se dozvěděl zprávu, že nováčkem na postu kytaristy UFO je Vinnie Moore, tak jsem se zhrozil. Znal jsem nějaká jeho sólová alba a tak jsem si začal představovat novou tvář UFO, jako doprovodné kapely tohoto kytarového ekvilibristy.
Jelikož na kytarových sólistech nijak neujíždím, moc jsem nečekal.

Naopak příchod Jasona Bonhama mě potěšil velice, i když jsem ho dosud znal pouze z jeho sólového alba MAD HATTER. Ale to jméno, tam musí být něco po otci.

Takhle živě znějící materiál, jsem nečekal ani v nejmenším.
Moore dokazuje, že umí pracovat i s takovou kapelou, jakou jsou UFO. Nijak se nepředvádí a to je velmi potěšující.

Ovšem Jason Bonham to je něco. Ten myslím "nakopl" kapelu ze všech nejvíc.
Ještě patrnější je to z live alba SHOWTIME, které bylo nahráno na turné k tomuto albu.

YOU ARE HERE je o čisté radosti z hraní. Nejsou tam hity, ale v tomto případě netřeba hitů.

Poprvé budu hvězdy půlit. Na tři a půl...

» ostatní recenze alba UFO - You Are Here
» popis a diskografie skupiny UFO


UFO - Sharks
2007-11-14

UFO / Sharks

3 stars

Kytarista tentokrát vydržel a tak UFO vydávají SHARKS celkem brzo po předchozím albu.

UFO i na SHARKS nic nemění a hrají v zásadě svojí klasiku. Nikde nic nevyčnívá a příjemným poslechem se propracujeme velmi hladce až ke konci.

Tentokrát ale z alba moc skladeb neuchvátí, kromě výborné "Shadow Dancer" a možná ještě "Serenity".

Dostávame se tedy v hodnocení pod COVENANT? Asi ano, ale možná jsem jen tomuto albu prostě tolik nepřišel na chuť. Výrazně horší než předchůdce určitě není.

Vzpomínám si na jakýsi zahraniční server, kde již před delším časem probíhala diskuse o albech UFO a kdosi tam napsal velice ostrou výtku směrem ke kytaristovi ve smyslu, že na SHARKS předvádí nejhorší výkon ze všech alb s UFO.
Ono na tom možná něco bylo.

Každopádně po tomto albu Schenker opět odchází a vypadá to tak, že asi nastálo. I když - co je nastálo, zvlášť v případě tohoto excentrického němce.


» ostatní recenze alba UFO - Sharks
» popis a diskografie skupiny UFO


UFO - Covenant
2007-11-14

UFO / Covenant

4 stars

Po výborném albu WALK ON WATER zase jednou odchází Schenker a kapela zůstává bez kytaristy a bez možnosti pokračovat pod názvem UFO.

Phil Moog a Pete Way ale pokračovat chtějí a tak pod hlavičkou MOOG/WAY nahrávají dvě velmi dobrá alba EDGE OF THE WORLD (97) a CHOCHOLATE BOX (99). Já ale tyto dvě alba mám zařazena ve sbírce mezi WALK ON WATER a COVENANT, protože to jsou alba UFO jako vyšitá, jen s trošičku jinou fasádou. Phil Moog je totiž UFO a obráceně to funguje taky!

V roce 2000 však Schenker napochoduje zpět a UFO už zase mohou být UFO.

COVENANT je deska, kterou mám moc rád a na tom se nic nezmění Schenker neSchenker. Pecky? "Miss The Lights", "Midnight Train", "Love Is Forever". UFO si už mohou dělat tak trošku co chtějí. Pády už mají dávno za sebou a nových fandů získají svojí hudbou v roce 2000 asi jen málo. Tak není třeba žádných stresů a právě takové je album COVENANT.
Mějte ho rádi, poctivé hudby ubývá...

» ostatní recenze alba UFO - Covenant
» popis a diskografie skupiny UFO


UFO - Walk on Water
2007-11-08

UFO / Walk on Water

4 stars

V pětadevadesátém si na všechny pochybovače UFO vyšlápli pěkně zostra.

Walk on Water je báječná deska vyprodukovaná nejslavnější sestavou, jakou tato kapela mohla nabídnout. Vrátili se všichni, tak nějak bylo vše zlé zapomenuto a i ty nápady se dostavili.

Dalo se čekat, že UFO nebudou diktovat nějaký nový směr rockové hudby a tak jdou na věc po svém a nabízí šlapavé vypalovačky, (Pushed to the Limit, Knock, Knock), i typické UFO songy (A Self-Made Man, Darker Days).
Můj osobní favorit vězí ovšem ve skladbě "Stopped By A Bullet(Of Love)".

Mám z tohoto alba při každém poslechu radost. Hlavně z toho, jak se téměř mrtvá a opomíjená kapela dokáže vzepřít všem nástrahám a vydat album jako je toto.
Poklona až k zemi, pánové!

» ostatní recenze alba UFO - Walk on Water
» popis a diskografie skupiny UFO


UFO - High Stakes & Dangerous Men
2007-10-08

UFO / High Stakes & Dangerous Men

4 stars

Vyvěste vlajky, vyvalte sudy a veselte se! Vy, příznivci UFO.
Oni žijí a předkládají hned zbrusu nový materiál!

Vrátil se i Pete Way a to má též svoji velkou váhu.

UFO předkládají hned dvanáct nových songů a musím říct, že se mě to celé dohromady docela líbí.
Na albu je patrný příklon k větší razantnosti a to vždy pánům z UFO slušelo asi nejvíce.

Myslím, že "High Stakes & Dangerous Men", je svým způsobem zásadní deska kapely.
Ač nedosáhla nějakých závratných ůspěchů a vyšla jen u malé firmy, je to jejich důležitý krok z věčné hybernace.

Hned úvodní "Borderline" je moc pěkná rozjezdovka a hlas Phila Mooga je jako balzám. Pravda, je poznamenaný a ještě jakoby rozkolísaný z předchozích, zřejmě hodně divokých let, ale jinak je to opět "tam".

UFO jsou tímto albem zpět a tím i očekávání věcí příštích.
» ostatní recenze alba UFO - High Stakes & Dangerous Men
» popis a diskografie skupiny UFO


UFO - Misdemeanor
2007-10-05

UFO / Misdemeanor

2 stars

UFO, mínus Schenker, mínus Way, mínus Parker, mínus Chapman = MISDEMEANOR.

UFO přistávají v poklidu, tiše, mimo zájem davů, téměř nikým nepovšimnuti.
Misdemeanor je špatná deska, vydaná nevím proč.
Je z ní na hony cítit snaha přizpůsobit se tehdejšímu klávesovému, pompéznímu soundu. UFO z tohoto souboje vychází jako poražení a po tomto albu se v zásadě kapela rozpadá.

Na této nahrávce registruji také nejslabší výkon Phila Mooga v historii UFO. Ať měl v této době zpěvák problémy jakéhokoli rázu, zní to celé hrozně smutně.

Za UFO se zavírá hladina, nikdo neví na jak dlouho a nic na tom nemění ani minialbum Ain't Misbehavin'.

Konec, šlus a Moog v roce 1989 odchází na léčení.

» ostatní recenze alba UFO - Misdemeanor
» popis a diskografie skupiny UFO


UFO - Making Contact
2007-10-05

UFO / Making Contact

3 stars

Léta osmdesátá zapracovala i na UFO a tato deska je takovým mostem, mezi jejich předchozí kvalitou a následujícím úpadkem.

UFO opouští velice důležitá osoba a to baskytarista Pete Way. Jak se začne drolit pilíř, tak se musí záplatovat (nějaká lidová moudrost, či co). Záplatují i UFO a na MAKING CONTACT se to ještě do určité míry daří, ale už se to neposlouchá tak "hladce", jako předchozí tvorba.

Ne, o nějaký odpadový materiál se určitě nejedná, ale mám pocit, že z nahrávky trošičku "čouhá" povinnost k vydavatelské firmě a potažmo i jiné zájmy některých členů souboru. V případě Mooga alkohol v množství jakkoli nemalém - bohužel.

UFO jedou na první pohled dál ve svých kolejích, sestava se i nadále povážlivě drolí a všichni se tváří "jako by nic"...

HUDBA? JO, DOBRÁ...

» ostatní recenze alba UFO - Making Contact
» popis a diskografie skupiny UFO


UFO - Mechanix
2007-10-05

UFO / Mechanix

5 stars

Velice rychle po předchozím albu, vyrukovali UFO s dalším materiálem, který pojmenovali MECHANIX a album vložili do jednoho z nejhezčích obalů, které mám ve své osobní top10.

MECHANIX je mým favoritem v diskografii UFO po všech stránkách.

Nejzásadnější songy jsou pro mě "We Belong To The Night", "Let It Rain", "Feel It" a LP verzi uzavírající, totálně nářezová "Dreaming".

Je to album mnoha tváří a různých nálad. Mám MECHANIX rád pro jeho zvláštní, řekl bych chladnost, která ale není neosobní. Cítím to jako velké pozitivum alba.
Podobně na mě působilo i "No Place To Run" v kombinaci se zvláštním a taktéž báječným coverem alba.

Tohle dokázali v mých očích a uších jen a jen UFO a proto mám s touto kapelou dlouhodobý a i po letech fungující vztah.

» ostatní recenze alba UFO - Mechanix
» popis a diskografie skupiny UFO


UFO - The Wild, the Willing and the Innocent
2007-09-25

UFO / The Wild, the Willing and the Innocent

3 stars

Album se sáhodlouhým názvem nabízí něco jako pokračování "No Place To Run".

Myslím si ale, že tentokrát se pánům nepovedlo navázat na předchozí velmi kvalitní materiál.
Snad na kapelu dopadla únava z neustálého kolotoče hudebního byznysu, ale album je bez jiskry a elánu, jakoby odehrané z povinnosti k vydavatelské firmě.
Žádná ze skladeb na albu na mě dodnes nijak zvlášť nezapůsobila.

Nechci "The Wild, The Willing And The Innocent" nějak zahrabávat, ale v produkci UFO se jedná jen o průměrnou záležitost, která se celkem snadno zapomíná.
I Phil Moog mě zní z této nahrávky hodně unaveně a ať už to bylo způsobeno čímkoli, pomalu kapela vyklízela pozice v horních patrech žebříčků popularity.
Horší pády na UFO ale bohužel teprve čekali.

» ostatní recenze alba UFO - The Wild, the Willing and the Innocent
» popis a diskografie skupiny UFO


UFO - No Place to Run
2007-09-25

UFO / No Place to Run

4 stars

Michael Schenker - hlava tvrdá, nedbaje slávy kapely, mizí a nechává UFO "osamocené".

To není moc příjemná situace. Hordy fanoušků očekávají další pecky a nikterak je nezajímají problémy kapely.
Nicméně kapela angažuje Paula Chapmana a vytváří "No Place To Run".

Začínají osmdesátá léta, hudba se s nástupem nových kapel mění a tak trošku se mění i tvář UFO.
Na rovinu řeknu, že "No Place To Run" je deska báječná.

Po "tajemné" předehře, nastupuje první nářez "Lettin' Go" a podle mě je Schenker zapomenut!
Album překvapivě nemá slabé místo, i když se nese ve znamení mírného zklidnění, skladby jsou silné a hitové.

S odchodem Schenkera kapela určitě hodně ztratila, ale s Chapmanem na druhou stranu také hodně získala.

Další "krátké" album produkované pro mě nepochopitelně, ale pro UFO přínosně George Martinem, je excelentní!

» ostatní recenze alba UFO - No Place to Run
» popis a diskografie skupiny UFO


UFO - Obsession
2007-09-25

UFO / Obsession

5 stars

Poprvé na albu UFO zříme klasické "rezané" logo, které potkáváme na jejich albech dodnes. Kromě hudby, další poznávací znamení kapely.

Sound UFO je i na tomto albu zachován a doveden na samý vrchol. Otázkou bylo, kam povede jejich další cesta. Schenker měl nakročeno z kapely pryč, ale na Obsession není nic z toho, co se stane, nijak znát.

Když se dívám při poslechu LP na jeho bleděmodrý střed se symbolem motýla, takto značky Chrysalis, jsem plně pohlcen hudbou na tomto albu. Nahrávka je přesně jako ten motýl. Tvrdé rockové UFO songy, strídají lyrické mezihry a krásné pomalé skladby.

UFO nevytvářeli nějaká sáhodlouhá alba a to byla jejich veliká výhoda. Nahrávka uteče jako voda a mám hned chuť poslouchat nanovo.

Další ufopětihvězda!

» ostatní recenze alba UFO - Obsession
» popis a diskografie skupiny UFO


UFO - Lights Out
2007-09-24

UFO / Lights Out

5 stars

Kapela naprosto nenuceně a ladně navázala na předchozí majstrštyk a na "Lights Out" jede dál a válcuje všechno, co jí stojí v cestě.

UFO si zachovalo i ono nepopsatelné kouzlo o kterém jsem se zmiňoval v povídání o předchozím albu.
V případě "No Heavy Petting" se dalo hovořit o některých slabších skladbách, ale "Lights Out" žádné takové skladby neposkytuje.
Od úvodní hitovky "Too Hot to Handle" až po závěrečnou, zklidněnou "Love to Love" není na albu slabé místo.

Od roku 1974 kapela sází jedno lepší album než druhé.
To na jednu stranu těší velké zástupy fanoušků, ale na druhou stranu to ve skupině s největší pravděpodobností a dle všech indicií dost vře. Ale kdo by se o něco takového zajímal, když je všechno na první pohled v úplném pořádku.

» ostatní recenze alba UFO - Lights Out
» popis a diskografie skupiny UFO


UFO - No Heavy Petting
2007-09-24

UFO / No Heavy Petting

5 stars

Tak! Pro mě první pětihvězdičkové album UFO!

Vše zapadá na "No Heavy Petting" na svoje místo, tak jak má.
Úvodní "Natural Thing" je rozjezd z kategorie prvotřídních. Další vrcholné skladby jsou "Highway Lady" a poslední "Martian Landscape", obě z dílny klávesisty Danny Peyronela, čímž dokazuje, že v kapele není jen tak do počtu.
V "Martian Landscape" je též (mimo jiné) naprosto geniální Schenker se svojí kytarou. To je prostě lahůdka pro uši.

Poprvé ve mě album UFO vzbuzuje takový zvláštní a nepopsatelný pocit, že tato kapela je ve svém snažení neopakovatelná.
Pátrat po tom, jestli to je způsobeno Moogovým zvláštním, nijak technicky dokonalým, ale výjmečným hlasem, Schenkerovou kytarou, nebo čímkoli jiným, nemá cenu ani za mák.
UFO v této době a sestavě jednoduše excelují!

» ostatní recenze alba UFO - No Heavy Petting
» popis a diskografie skupiny UFO


UFO - Force It
2007-09-21

UFO / Force It

4 stars

Na Force It zařazují UFO ještě vyšší rychlostní stupeň, než na předchozím albu Phenomenon.
Hned úvodní "Let It Roll" a následující "Shoot Shoot" jsou nádherné skladby plné energie a síly. Ostatní ale nijak nezaostávají. Např. taková "Mother Mary", patří do playlistu a zlatého fondu kapely dodnes. Jediná věc, která mě na albu trošičku vadí, je produkce Leo Lyonse. Nahrávka je příliš "středová" a neuškodilo by víc toho "bigbítovýho dunění", protože UFO nikdy, i přes velkou instrumentální zdatnost, nedělali žádné velké umění. V jejich případě to ale bylo nejlepší, co mohli udělat a kvůli tomu mám také UFO rád dodnes. Pozornost si zaslouží i cover alba, který se také nevyhnul naprosto hloupé cenzuře a tak si příznivci v USA prohlíželi pouze velice zajímavou, ale prázdnou koupelnu.

» ostatní recenze alba UFO - Force It
» popis a diskografie skupiny UFO


UFO - Phenomenon
2007-09-20

UFO / Phenomenon

4 stars

S tímto albem začnu tak trochu z druhé strany a zhodnotím tuto desku hned zkraje čtyřmi hvězdami. Pro mě je Phenomenon vlastně první regulerní nahrávkou UFO, protože před ní to byli jen takové opatrné pokusy.
Je možná tak trošku škoda, že pro mnohé je tato nahrávka i poslední. Vše "způsobili" až do současnosti jednoznačné hity "Doctor Doctor" a "Rock Bottom". Poté už byla veškerá tvorba UFO porovnávána právě s těmito skladbami a to byl možná ten problém, že UFO nikdy vlastně nehráli tu úplně nejvyšší ligu. Pro mě ale ano a tuto kapelu řadím k tomu nejzajímavějšímu, co může šuplík s cedulkou "hard rock" nabídnout. A dovolím si i trošku "ostrou" připomínku a to, že lepší alba než je toto, budou teprve následovat. Jasné ale je, že UFO v podobě alba Phenomenon vyrazili na hvězdnou dráhu, o které se mnohým tehdy jen snilo.

» ostatní recenze alba UFO - Phenomenon
» popis a diskografie skupiny UFO


UFO - Flying
2007-09-19

UFO / Flying

2 stars

Nápis "one hour space rock" který se na mě šklebil z depresivního coveru alba říkal o této nahrávce téměř vše.
Náplní alba je opravdu takový podivný "vesmírný rock". I na druhém albu UFO je jasně zřetelná nevyhraněnost a nejasnost kapely v její budoucí orientaci. Přímočařejší, rockové a celkem zajímavé skladby se střídají s megadlouhými projekty "Star Storm" a "Flying", které se dají celé doposlouchat snad jen za trest.
Každopádně se již tehdy nedal přeslechnout zajímavě se formující hlas Phila Mooga, který vtisknul nezaměnitelnou pečeť rozpoznatelnosti všem dalším pozdějším nahrávkám kapely. Skutečný čas UFO měl teprve nastat a stačil udělat vlastně jen jeden krok. Vyměnit kytaristu.

» ostatní recenze alba UFO - Flying
» popis a diskografie skupiny UFO


UFO - UFO 1
2007-09-19

UFO / UFO 1

2 stars

UFO konečně na Progboardu! Už se moc těším na procházku jejich albovou diskografií! Nicméně s tímto a ještě následujícím albem, to nijak růžové v mém pohledu nebude.

UFO se rozhodně nezařadili po bok kapel, jejichž prvotina srazila všechny nekompromisně do kolen. Byla to doba hledání optimální tváře kapely, která je hodně patrná třeba ze skladby "Come Away Melinda" kterou ten rok na svém albovém debutu uvedli i URIAH HEEP a myslím, že v podstatně zajímavější verzi. Vše bylo zatím až příliš syrové a neučesané. Pánům chybělo něco, co se dá jen těžko pojmenovat, ale později se ukázalo, že to byl správný kytarista, který nasměroval UFO směrem, kterým jdou víceméně dodnes.

Moje hodnocení bude za dvě hvězdy s hezkým pocitem, že ty největší pecky mě teprve čekají.

» ostatní recenze alba UFO - UFO 1
» popis a diskografie skupiny UFO


Uriah Heep - Different World
2007-08-30

Uriah Heep / Different World

2 stars

Uriáši se moc nepoučili a po předchozí hrůzičce v podobě Raging Silence, servírují posluchačům další hmotu bez tvaru a pachu.
V zásadě o tomto albu musím říct to samé co o předchůdci. Žádná skladba z tohoto alba nijak nevyčnívá. Je to tím, že jsou bohužel všechny víceméně stejně špatné. Album se v zásadě nedá doposlouchat až do konce, ale to je jen taková "třešnička na dortu" této kolekce.
Nedělá mě nijak zvlášť radost, takhle psát o albech mojí veleoblíbené kapely, ale v případě alb z let 89 a 91 nemůžu říct vůbec nic veselého. Je jen dobře, že kvalitnější alba ještě následovala a Uriáši svojí sílu prezentovali hlavně v častých a kvalitních koncertech.

» ostatní recenze alba Uriah Heep - Different World
» popis a diskografie skupiny Uriah Heep


Uriah Heep - Raging Silence
2007-08-29

Uriah Heep / Raging Silence

1 stars

To je bída, to je bída! Tak tomuhle říkam "europop", což je kritérium, které si Uriah Heep s tímto albem jednoznačně zaslouží. Nový vokalista je pramálo zajímavý a skladby nudné. Snad jen Bad Bad Man, má v sobě trošku síly, ale jinak je to hudba do výtahu. Je to jediné album UH, které vlastním jen v podobě nahrané kazety a pokud na něj někdy narazím (předpokládám že ve výprodeji) tak si ho pořídím jen z důvodu kompletace sbírky. Éra s Goalbym měla alespoň chvílemi velmi zajímavý feeling skladeb a z každé desky s ním, se dalo vyjmout a s klidným svědomím posluchat pár skladeb. Ale co pánové servírují zde, je jako hloupý vtip. Nevím, jestli se najde nějaký zuřivý zastánce tohoto alba, ale já k ním nepatřím a patřit nebudu. Slabé, sotva pro kompletisty.

» ostatní recenze alba Uriah Heep - Raging Silence
» popis a diskografie skupiny Uriah Heep


Uriah Heep - Sea Of Light
2007-08-27

Uriah Heep / Sea Of Light

4 stars

Takhle to dopadá, když se ve staré vyschlé studni narazí na čerstvý pramen a ten vše kolem pokropí životodárným proudem invence. S takovým nářezem v podání Uriah Heep počítal asi málokdo, zvláště po dvou předchozích, řekněme velice slabých albech. Vše je najednou na svém místě a skladby na albu se poslouchají jedna radost. Povedená produkce alba a hity, to jsou zase Uriah Heep jak je znám. Celou první stranu alba považuji za výbornou a bez slabé skladby. Na druhé straně si pravidelně při poslechu odpouštím poslední Dream On. Bernie Shaw, který je v mém žebříčku neoblíbených zpěváků Uriah Heep těsně za Goalbym, podává životní výkon. Sea Of Light mám moc rád, netváří se ambiciózně, jen je třeba mu dát prostor a nechat ho projevit a ukázat skrytá zákoutí. Do každé sbírky toto album jistě není, ale tři hvězdičky jsou zase moc málo.

» ostatní recenze alba Uriah Heep - Sea Of Light
» popis a diskografie skupiny Uriah Heep


Uriah Heep - Sonic Origami
2007-08-27

Uriah Heep / Sonic Origami

3 stars

Sonic Origami bych nazval mírným experimentem v mezích Uriah Heep. Úmorně dlouhá kolekce celkem rozmanitých skladeb z nichž mě nejvíc baví Only The Young, Across The Miles, Golden Palace a Sweet Pretender. Uriáši se nikam neženou, skladby jsou spíše pomalejší a snaží se zuby nehty držet stylových refrénů a několikahlasých sborů. Jenže to jim už asi málokdo v devadesátém osmém "žere". Většinový hudební (rockový) vkus už dávno jede po jiných kolejích a Uriah Heep poletují na konci vlaku, jako malá stará drezínka. Po této desce zřejmě uznali, že lidi stejně zajímá víceméně jen jejich stará klasika a tak "pouze" koncertují a vydávají různé živáky, jak akustické, tak elektrické. Letos prý Uriáši nabídnou po letech novou studiovku. Těším se a bojím.

» ostatní recenze alba Uriah Heep - Sonic Origami
» popis a diskografie skupiny Uriah Heep


Uriah Heep - Equator
2007-08-17

Uriah Heep / Equator

3 stars

Když jsem tuto desku v podobě LP dostal do ruky a později i do uší a do té doby znal pouze "klasiku" s Byronem a Lawtonem bylo to jako procitnutí z hezkého snu do reality 80.let. Je to zvláštní, ale s odstupem let jsem tuto desku pochopil a líbí se mě. Už úvodní song zaútočí na nepřipraveného fandu Uriah Heep naprosto netradičně. Jakoby diskorytmus, zvláštně pojaté klávesy a podivný "knedlíkovitý" hlas Petera Goalbyho. Jeho projev se mě nelíbí dodnes a považuji ho za nejslabšího vokalistu Uriah Heep. Ze skladeb "Lost One Love" a "Angel" odkapává na můj vkus až příliš mnoho cukru. Zajímavější je na LP druhá strana a hlavně skladby "Skools Burning" a "Heartache City", které považuji za nejlepší na tomto rozporuplném, avšak po letech stále poslouchatelném albu.

» ostatní recenze alba Uriah Heep - Equator
» popis a diskografie skupiny Uriah Heep


Uriah Heep - Look At Yourself
2007-07-26

Uriah Heep / Look At Yourself

5 stars

Look At Yourself = naprostá klasika žánru a asi nejlepší album URIAH HEEP.
Každá ze skladeb je perfektním vybroušeným diamantem, na který ani po dlouhých letech nepadl prach. Překvapivě je pro mě asi zajímavější druhá strana alba. Nejsou na ní snad lepší songy, ale víc mě bere za srdce. Ten kytarový rozjezd skladby Tears In My Eyes, mě zní v uších kdykoli si na toto album vzpomenu. What Should Be Done považuji za téměř nejlepší na albu. URIAH HEEP v ní představují nádhernou paletu zasněných nálad a při poslechu mě z této parády vytrhne až rozjezd závěrečné Love Machine. A ten Byron - to je něco!
Jestli ještě někdo nezná URIAH HEEP, tak toto album doporučuji za všechna ostatní.

» ostatní recenze alba Uriah Heep - Look At Yourself
» popis a diskografie skupiny Uriah Heep


Black Sabbath - The Dio Years
2007-07-26

Black Sabbath / The Dio Years

4 stars

Nejnovější počin z dílny Black Sabbath je o současné podobě kapely. Probíhá sice pod názvem Heven and Hell, ale jedná se o Black Sabbath "model" Mob Rules, nebo Dehumanizer. Tento výběr z alb, která u Black Sabbath nazpíval stále vynikající Dio, vyšel vlastně k příležitosti turné, které původně zahrnovalo USA, Kanadu a Velkou Británii. Jenže o vystoupení byl a je, takový zájem, že Heaven and Hell přijeli i do Evropy a potažmo Prahy. Black Sabbath si kapela neříká snad jen kvůli nějakým smlouvám a podpisům, ale mě osobně je úplně jedno, jak se jmenují. To, co v Praze před nedávnem předvedli, byl famózní koncertní zážitek, na který jen tak nezapomenu. CD nabízí pět skladeb z Heaven and Hell, čtyři z Mob Rules a tři z Dehumanizer. Jedna je z živáku Live Evil a pak už následuje to podstatné z tohoto alba. Tři novinky, které kapela připravila, jsou balzámem na moje ucho. Nedělám mezi nimi rozdíl. Je radost, poslouchat hlas Dia ve spojení s Iommiho kytarou, rytmiku Butler, Appice. Nevim, jestli do každé, ale do mojí sbírky, je toto album jednoznačně excelentní přírůstek.

» ostatní recenze alba Black Sabbath - The Dio Years
» popis a diskografie skupiny Black Sabbath


Black Sabbath - Reunion
2007-07-26

Black Sabbath / Reunion

4 stars

Konec let devadesátých přál reunionům všeho druhu a tak došlo i na Black Sabbath. K mikrofonu se po dlouhých letech přišoural strejda Ozzy a z plných plic nazpíval toto live album. Nutno podotknout, že ho nazpíval v překvapivě výborné hlasové formě. Pravda, najde se určitě hodně hlasů o studiových "dodělávkách" ale myslím, že to tak hrozné nebude a Ozzy všechny mile překvapil. K vybraným písním není snad ani co dodávat, pecka stíhá pecku a lidé jsou v Birminghamské NEC aréně jako u vytržení po každé odehrané skladbě. Ani se nedivím, bylo to jako sen, mít před sebou po takové době zase ty staré dobré Sabbaty. Po odeznění přídavku v podobě "povinného" Paranoida nám Black Sabbath nabízí dvě studiové novinky, které tenkrát hodně slibovali do budoucna. Psycho Man i Selling My Soul jsou velmi kvalitní hardrockové songy, které jsem si už už představoval na novém studiovém albu v původní sestavě. Zatím dosud nepřišlo. A jelikož toto není recenze, ale pohled velkého (ale kritického) fandy Black Sabbath, tak mám pocit, že už ani nové studiové album nějak nechci. Bylo by příliš "vymodlené" a jelikož jsem měl možnost slyšet Ozzyho současné hlasové "kvality", tak bych z nového alba měl asi velké obavy. Pokud se ale někdy tak stane a Black Sabbath vydají album na postu zpěváka s Ozzym, budu mezi prvními, kteří poběží a album si koupí.

» ostatní recenze alba Black Sabbath - Reunion
» popis a diskografie skupiny Black Sabbath


Black Sabbath - Forbidden
2007-07-25

Black Sabbath / Forbidden

1 stars

Toto je od A až do Z nejhorší deska od Black Sabbath. Škoda, že zároveň poslední dosavadní studiovka. Čert ví, jak to vlastně celé tenkrát Tony Iommi myslel. Už celkem brzo po vydání, Iommi v rozhovorech označoval tuto nahrávku za, mírně řečeno, nepovedenou. Moderní to není, nápadité taky ne. Martin jakoby ztratil úplně šťávu a Iommi nápady. Špatná písnička střídá ještě horší. Ano, co se týká Black Sabbath, tak jsem "kompletista" a toto album vlastním, ale neslyšel jsem ho už hodně dlouho. Vím moc dobře, co na něm je. Veliké zklamání pro všechny fanoušky téhle kapely.

» ostatní recenze alba Black Sabbath - Forbidden
» popis a diskografie skupiny Black Sabbath


Black Sabbath - Cross Purposes
2007-07-25

Black Sabbath / Cross Purposes

2 stars

Po intermezzu s názvem Dehumanizer se do sestavy Black Sabbath vrací Tony Martin a představuje se na albu, které přináší velice průměrný materiál. Cross Purposes nechybí v zásadě nic podstatného, ale kdyby toto (a následující) album nevzniklo, tak by rockový svět nepřišel vůbec o nic. Zbytečných alb se po světě povaluje myslím asi velké množství, ale zbytečná alba od Black Sabbath mě velmi mrzí. Nejsem nějaký drsný zastánce klasických sestav Sabbath, ale Tony Martin mě do kapely jako je tato nikdy nezapadl tak, jak by asi měl. A to jsem ještě netušil, co bude následovat za rok. Jako nejzajímavěší skladbu bych z Cross Purposes označil asi závěrečnou Evil Eye a v pořadí třetí Psychophobia.

» ostatní recenze alba Black Sabbath - Cross Purposes
» popis a diskografie skupiny Black Sabbath


Black Sabbath - Dehumanizer
2007-07-25

Black Sabbath / Dehumanizer

3 stars

Zase jednou bylo všechno jinak. Možnost návratu sestavy z dob alba Mob Rules byla velice lákavá a tak se do Black Sabbath vrací nejen bubeník Vinnie Appice a baskytarista Geezer Butler, ale i věhlasný zpěvák Ronnie James Dio. Pánové na albu servírují to, co jim je asi nejblíž. Zatěžkané melodie a hromová rytmika. Většina songů plyne ve středním tempu, vyjímaje TV Crimes a Time Machine. To jsou podle mě zároveň nejpovedenější skladby. Dio opět zpívá bezchybně a dává albu punc něčeho speciálního. Jako celek Dehumanizer ale není nijak převratné album. Možná se čekalo od této sestavy víc než předvedli, ale já mám toto album rád a rád se k němu i vracím. Tato sestava měla ale opět krátké trvání a tak Dio i Appice znova balí kufry a jdou po svých.

» ostatní recenze alba Black Sabbath - Dehumanizer
» popis a diskografie skupiny Black Sabbath


Uriah Heep - Salisbury
2007-07-25

Uriah Heep / Salisbury

4 stars

Jednu věc měli URIAH HEEP už na své druhé desce zmáknutou na jedničku. Dokázali dokonale pracovat s náladami nahrávky, potažmo náladami posluchače. Nikdy jsem na tomto albu moc neřešil jednotlivé skladby a Lady In Black se ke své oblibě u CZ zábavkových kapel dostala bůhvíproč. Od úvodního rozjezdu Bird Of Prey (touto skladbou UH zahajovali pro mě naprosto památeční koncert v Hradci Králové v prosinci 87), se všechno odehrává jako ve snu a člověk procitne až s posledními tóny alba do všedního života a chvilku trvá než se zase rozkouká. Uriah Heep meli vše perfektně rozjeté a ten hlavní trumf, který měli ve svých rukách se jmenoval David Byron. Nebylo tehdy moc lepších zpěváků, jestli vůbec nějaký...

» ostatní recenze alba Uriah Heep - Salisbury
» popis a diskografie skupiny Uriah Heep


Uriah Heep - Very 'eavy...Very 'umble
2007-07-25

Uriah Heep / Very 'eavy...Very 'umble

4 stars

Asi půjdu tak trošku proti proudu všeobecně oblíbených písní na této desce. Největší pecky na této - ještě ne tak klasicky uriášovské desce, pro mě jsou jednoznačně Walking In Your Shadow a Lucy Blues. Také se přidávám k názoru, že zvuk alba je naprosto unikátní. Tak nádherně "dřevně" znějící hard rock a zvláštní, mnohoznačný obal, sliboval velké věci do budoucna. URIAH HEEP na tomto albu explodují jako papiňák a je jim jedno, jaký styl a náladu svojí muzikou zasáhnou. Nikdo je tenkrát ještě moc neznal a tak neměli, jako na pozdějších albech, nějakou zvláštní "povinnost" držet sound alba v kolejích, které si vlastně sami časem postavili. Tato deska má mimořádnou náladu a ani po mnoha letech neztratila nic ze svých nesporných kvalit.

» ostatní recenze alba Uriah Heep - Very 'eavy...Very 'umble
» popis a diskografie skupiny Uriah Heep


Black Sabbath - Tyr
2007-07-24

Black Sabbath / Tyr

4 stars

Přesně si pamatuji, kdy se mě tato, ještě tenkrát LP deska, dostala do ruky. Jel jsem na nějakou dovolenku z vojny a po zakoupení v nejmenovaném pražském obchodě s hudbou jsem si tuto desku celou cestu v autobuse pohlížel, převracel a těšil se, až si ji doma položím na talíř gramofonu a potěším se, co že ti Sabbati připravili nového. Osobně tuto desku hodnotím jako nejlepší s Tony Martinem v řadách Black Sabbath, i když výrazně lepší než předchozí Headless Cross není. Severská mytologie Black Sabbath tenkrát moc slušela. Už tak parádní sestavu kapely doplnil ještě světoběžník Neil Murray na baskytaru a vzikla tak jedna z nejzajímavějších sestav Black Sabbath vůbec. Obecně jsem se setkal s názory, že nejlepší skladbou této desky je Jerusalem, což o to, je to dobrá skladba, ale to by později nesměl následovat song Valhalla a hned následující Feels Good To Me. Kvůli těmto dvěma skladbám, stojí za to celý TYR vlastnit.

» ostatní recenze alba Black Sabbath - Tyr
» popis a diskografie skupiny Black Sabbath


Black Sabbath - Headless Cross
2007-07-24

Black Sabbath / Headless Cross

3 stars

Tony Martin se v kapele zabydlel, rozezpíval a získal hodně na sebedůvěře. Vzniklo, i za podpory výborného Cozy Powella, výborné album, které může bez problému nést značku Black Sabbath. Produkce je podle mě z těch slabších, snad až příliš vzdušná a jakoby sykavá, ale to nijak nekalí dobrý zážitek z nahrávky. K nejsilnějším skladbám z alba řadím samozřejmě When Death Calls, ale ani další skladby nijak kvalitativně nezaostávají. Fandové, kteří uznávají u Black Sabbath i jiné vokalisty než Ozzyho a Dia, museli nastražit uši, protože podle této nahrávky to vypadalo, že se opět blýská na lepší časy. Doba se od jejich debutu změnila, změnili se i Black Sabbath, ale schopnost napsat dobrou skladbu na této desce prokázali na celé čáře.

» ostatní recenze alba Black Sabbath - Headless Cross
» popis a diskografie skupiny Black Sabbath


Black Sabbath - The Eternal Idol
2007-07-23

Black Sabbath / The Eternal Idol

2 stars

Tony Iommi po vyhazovu Hughese neváhá a do kapely velmi brzo angažuje v té době naprosto neznámé jméno. Tony Martin je dravý mladík, nadšený z toho, že může být na postu vokalisty tak slavné kapely. Pro leckterého fanouška ovšem tato kapela už tak slavná nebyla. Rok 87´byl rokem jiných kapel. Jen namátkou svá nejslavnější alba v tomto roce vydávají WHITESNAKE (87) a DEF LEPPARD (Hysteria) a právě oni plní velké stadiony. Naproti tomu si Black Sabbath musí opět pracně razit cestičku ke svým fanouškům. Na tomto albu se to daří tak napůl. Což o to, Martin zpívá jako o život, ale materiál se tentokrát nepodařilo napsat nikterak převratný a na jméno Black Sabbath padá další vrstva prachu zapomění.

» ostatní recenze alba Black Sabbath - The Eternal Idol
» popis a diskografie skupiny Black Sabbath


Black Sabbath - Seventh Star
2007-07-23

Black Sabbath / Seventh Star

3 stars

V případě Seventh Star se jedná o první sólovku Tonny Iommiho vydanou pod marketingově zajímavou hlavičkou Black Sabbath. Holt smlouvy jsou vážná věc a musí se dodržovat. Každopádně Iommi, jakožto jediný pohrobek původní sestavy stále pracuje a to je hlavní. Deska nabízí překvapivě velmi dobrý materiál, který je svěží a plný dobrých nápadů. Velké eso, které má Iommi v rukávu je zpěvák Glenn Hughes, který na nahrávce vokálně exceluje a posouvá jí kvalitativně o třídu výš. V baladě No Stranger To Love nebo Heart Like a Wheel je to podle mě nejpatrnější. Hughes je prostě PAN zpěvák. Samozřejmě, jak už je u Black Sabbath celkem zvykem, opět se v rozjíždějícím soukolí zadře nějaký ten písek. Tentokrát to jsou časté indispozice Hughese, způsobené nadměrnou konzumací alkoholu. Koncertů proběhne jen pár a nespolehlivý zpěvák je nemilosrdně ze sestavy vyhozen. Z desky se stane tak trošku rarita v diskografii Sabbath a to je vzhledem ke kvalitě nahraného materiálu veliká škoda.

» ostatní recenze alba Black Sabbath - Seventh Star
» popis a diskografie skupiny Black Sabbath


Black Sabbath - Born Again
2007-07-19

Black Sabbath / Born Again

2 stars

Mnozí považují tuto desku za "vcelku povedenou". Já jejich spokojenost nesdílím ani v nejmenším. Gillana mám rád v DEEP PURPLE, ale ne v BLACK SABBATH. Myslím si, že toto čistě účelové spojení svůj záměr nesplinilo. Gillan podává v zásadě velmi dobrý výkon, v té době měl hlas jako zvon a jeho vokální ekvilibristika je maximálně krkolomná. Zjednodušeně řečeno "furt ječí". Skladby které toto album zdobí jsou pouze průměrné hardrockové záseky a ve spojení s dost špatnou produkcí desky je výsledek neslavný. Koncerty té doby byli asi zajímavé, vždyť jako přídavek se hrálo Smoke On The Water, ale fandové kapely museli mít poté trošičku schizofrenní nálady. Toto spojení však, jak se dalo čekat, dlouho nevydrželo a Gillan se poroučel do obnovených DEEP PURPLE. V Black Sabbath začíná opravdový kolotoč personálních změn a tak jediný kdo třímal hrdou vlajku s nápisem BLACK SABBATH byl Tony Iommi.

» ostatní recenze alba Black Sabbath - Born Again
» popis a diskografie skupiny Black Sabbath


Black Sabbath - Mob Rules
2007-07-19

Black Sabbath / Mob Rules

4 stars

Mob Rules vzniká opět pod producentským dohledem Martina Birche a vůbec poprvé bez Billa Warda, kterého střídá za baterií bicích Vinnie Appice. Kapela tentokrát předkládá o něco tvrdší oříšek k rozlousknutí. Nahrávka je hodně "heavy" a nabídka silných skladeb, které žene dopředu svým jedinečným hlasem DIO je opět neodolatelná. Za nejpovedenější skladby považuji VOODOO, THE MOB RULES a SLIPPING AWAY. Vypadá to na další silná léta ve výborné a stabilizované sestavě. Opak je ale pravdou. BLACK SABBATH vydávají v této sestavě ještě velmi slušné koncertní album LIVE EVIL a DIO a APPICE balí fidlátka a opuští palubu s nápisem BLACK SABBATH. Palubu, která začíná dostávat po letech první citelné šrámy...

» ostatní recenze alba Black Sabbath - Mob Rules
» popis a diskografie skupiny Black Sabbath


Black Sabbath - Heaven and Hell
2007-07-19

Black Sabbath / Heaven and Hell

5 stars

Ozzy Osbourne po známých problémech z kapely odchází, a Black Sabbath mnohým připomínají kulhavého koně před porážkou. Ale jejich jméno je stále dost lákavá značka a tak do své stáje získávají pěveckou hvězdu první velikosti a to Ronnieho Jamese Dia. Ten se nastalé výzvy ujal po svém a výsledkem je jedno z nejlepších alb v hardrockové historii. Do organismu kapely proudí živá voda a je to slyšet na každém tónu, každé z osmi skladeb na albu. I zvuk nahrávky je dokonalý, vždyť se stačí podívat na albu do kolonky "produced and engineered". Nahrávka nezestárla ani po bezmála třiceti letech. Je radost posloucht záležitosti typu LADY EVIL nebo CHILDREN OF THE SEA, která patří k mým nejoblíbenějším na albu. Ale takhle bych mohl jmenovat vlastně všechny. Black Sabbath "model 1980" se moc povedl, ale jak čas ukázal, DIO nebyl až takový týmový hráč jak se možná čekalo. Ale po vydání alba na takovéto úvahy nebylo místo.

» ostatní recenze alba Black Sabbath - Heaven and Hell
» popis a diskografie skupiny Black Sabbath


Black Sabbath - Never Say Die!
2007-07-18

Black Sabbath / Never Say Die!

2 stars

Je to zvláštní deska, tenhle NEVER SAY DIE. S titulní skladbou kapela vystoupí v pořadu "TOP OF THE POPS". Hmm, tenkrát byl asi všechno "pop" a nejsem si jistý, jestli to bylo to správné měřítko kvality. Ozzyho to už evidentně moc nebaví a na koncertech k tomuto albu je s přehledem "válcuje" předkapela VAN HALEN. Celé to není tak nejhorší, ale kdybych si nepřečetl na obalu název kapely a neslyšel typický Ozzyho zpěv, tak bych je podle hudby asi nepoznal. Jsou tam dobré skladby. A Hard Road, Never Say Die, Over To You. Ale kdeže je ten klasický Sabbath sound. Je pryč, máme tady vlastně novou kapelu. Fakt jen pro sběratele a fanoušky.

P.S. Údajně měl toto album nazpívat jistý DAVE WALKER, jelikož Ozzy na chvilku z kapely zmizel a když se vrátil, nechtěl zpívat připravený materiál po někom jiném a tak vznikl materiál na toto album ve velice krátké době. Tak řekl v jednom nedávném rozhovoru Tony Iommi. Amen!

» ostatní recenze alba Black Sabbath - Never Say Die!
» popis a diskografie skupiny Black Sabbath


Black Sabbath - Technical Ecstasy
2007-07-18

Black Sabbath / Technical Ecstasy

3 stars

Myslím, že toto album je první případ pořekadla "padla kosa na kámen". Pamatuji si dobře na svoje slova poté, co jsem si nahrávku poslechl poprvé. Byli zhruba o tom, že je to asi tak trošku všechno přestává bavit. Sabbath se nám představují opět v novém světle propracovaných, již méně chytlavých a řekněme nesabbathovských skladeb. Ano i tuto desku si poslechnu rád a kdykoli, ale vždy mám pocit, že kapela hledala nové impulsy a inspirace do budoucna. O tom, co se odehrávalo v té době v kapele samotné, asi každý fanda ví všechno. To, že album zdobí krásny cover přímo ze slavného studia Hipgnosis mu bohužel na mém celkovém hodnocení moc nepřidá.

» ostatní recenze alba Black Sabbath - Technical Ecstasy
» popis a diskografie skupiny Black Sabbath


Black Sabbath - Sabotage
2007-07-18

Black Sabbath / Sabotage

5 stars

"Řekněte mi lidé, stávám se šíleným?". Tak tato část textu ze skladby Am I Going Insane(Radio), je pro mě jakýmsi mottem celé desky. Tato nahrávka je učebnicí pro mnohé rockové kytaristy, kteří se snažili napodobit neuvěřitelnou hru Tony Iommiho. To co předvádí na SABOTAGE není nic jiného, než učebnice kytarové hry. O něco tvrdší zvuk než na předchozí desce je kapele jen ku prospěchu a když jsem slyšel poprvé Symptom Of The Universe, tak jsem běhal po stropě a kvílel nadšením. Pro mě tato deska představuje to nejlepší z Ozzyho éry u Black Sabbath. Nedokážu přesně říct proč, ale když bych měl použít jeden výraz pro moje pocity ze SABOTAGE, tak je to EXTÁZE. I po těch letech. Neuvěřitelné!

» ostatní recenze alba Black Sabbath - Sabotage
» popis a diskografie skupiny Black Sabbath


Black Sabbath - Sabbath Bloody Sabbath
2007-07-18

Black Sabbath / Sabbath Bloody Sabbath

5 stars

Na Sabbath Bloody Sabbath se nám představuje jakoby "nová" kapela. Sound nahrávky je překvapivě jasný a čistý. Těch "kovadlinových" riffů a zastřeného zvuku z předchozích alb jakoby ubylo. Ale je to právě jen ten zvuk, který představuje Sabbath s novou a řekl bych i komerčnější tváří. Silné skladby zůstávají a člověk při poslechu tímto albem projede jako nůž máslem a najednou je konec. Vše je na svém místě a mám pocit že na kapele začali pracovat ti správní lidé kolem. Počínaje již zmiňovaným zvukem a coverem alba konče. Poprvé na mě obálka desky Black Sabbath působí komplexním dojmem a fotka uvitř alba je jedna z nejhežčích co jsem na obalech alb kdy viděl. Jednu poznámku ke skladbám si ale neodpustím. Tímto albem počínaje, začal zpěvák Ozzy Osbourne při zpěvu některých pasáží jakoby "mečet". Obecně je známo, že Ozzy je hlasově poměrně dost limitován, ale toto poloha zpěvu se mě u něj nikdy moc nelíbila.

» ostatní recenze alba Black Sabbath - Sabbath Bloody Sabbath
» popis a diskografie skupiny Black Sabbath


Black Sabbath - Vol.4
2007-07-18

Black Sabbath / Vol.4

4 stars

U této desky je třeba si uvědomit, v jaké době a atmosféře vznikla. Kapela dosáhla celosvětového úspěchu a její členové si užívali slávy plnými doušky. Na jednu stranu vzdušné rockové songy a na druhou zatěžkané heavy kompozice jako od jiné kapely. Poprvé se nahrávalo v USA a to, že někteří členové v současných rozhovorech ani neví, jak vůbec tato nahrávka vznikla hovoří za vše. Celá nahrávka zní tak trošku jako v "rauši". Nechci tím ale vůbec říct že je špatná. To ani náhodou. Titulní Wheels Of Confusion je nádherná těžkotonážní palba, naopak Changes na tehdejší Black Sabbath zase balada jako řemen. Těch nálad je na Vol.4 neuvěřitelné množství. Fandové museli být naprosto spokojeni a odpůrci naopak utvrzeni ve svých názorech.

» ostatní recenze alba Black Sabbath - Vol.4
» popis a diskografie skupiny Black Sabbath


Black Sabbath - Master of Reality
2007-07-18

Black Sabbath / Master of Reality

5 stars

Vlastně jen šest "regulerních" skladeb zdobí tento další skvostný zásek do diskogragie Black Sabbath.
Ovšem těch šest kusů jsou z kategorie těch nesmrtelných. Sabbath byli v neuvěřitelném laufu a ze svých nápadů evidentně mohli vybírat jen to nej. Celá nahrávka působí až hypnotickým dojmem a jedná se také asi o jedno z jejich nejtemějších alb. Tuto nahrávku si dodnes moc rád vychutnám poslechem z LP, ovšem již bez toho známého a geniálně udělaného plakátu. I když vlastním i remasterovanou verzi na CD, tak v těch drážkách elpíčka, jako by byl kus opravdového ducha této kapely.

» ostatní recenze alba Black Sabbath - Master of Reality
» popis a diskografie skupiny Black Sabbath


Black Sabbath - Paranoid
2007-07-18

Black Sabbath / Paranoid

5 stars

Tak tohle byla moje úplně první LP deska, kterou jsem dostal od kamaráda. Byla z Jugoslávie, trošku ohraná a úplně nejvíc ohraná byla skladba Paranoid. Až možná časem jsem pochopil, proč zrovna tato a ne nějaká jiná. Deska našlapaná nápady a skvělými skladbami až po strop. War Pigs, Paranoid a Iron Man nechybí na koncertech Black Sabbath dodnes. Podle mě jejich nejkompaktnější deska. Vše do sebe zapadá a má logiku. Po doposlouchání celé desky jsem vždy měl pocit komplexního a uceleného díla.

» ostatní recenze alba Black Sabbath - Paranoid
» popis a diskografie skupiny Black Sabbath


Black Sabbath - Black Sabbath
2007-07-18

Black Sabbath / Black Sabbath

4 stars

Black Sabbath se, možná nechtěně, podařilo na této nahrávce zachytit všechno, co do té doby v hudbě nebylo k mání. Neslýchané riffy, temné texty a hlavně titulní skladba. Nejsou to ještě hotoví Black Sabbath, ale pokud je pravda, že tuto nahrávku pořídili za pár liber a několik dní, tak přemýšlím o čem jsou dnešní technicky dokonalé nahrávky jiných kapel, nad kterými tyto tráví ve studiu rok a mnohdy i více času...

» ostatní recenze alba Black Sabbath - Black Sabbath
» popis a diskografie skupiny Black Sabbath


Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Radio

» Pustit radio
» Progboard TV

Facebook

Reklama


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000