Profil uživatele Progrocker111


Pro prohlížení profilu uživatele musíte být přihlášeni/zaregistrováni.

Recenze:

Genesis - And Then There Were Three...
2005-12-04

Genesis / And Then There Were Three...

1 stars

Tento album som nedokázal vypočuť kvôli zhnuseniu do konca. Nechutný, slizký pop, definitívny koniec Genesis na čele so spevavým Collinsom. Fuj! Asi dve skladby sú priemerné, ostatné je hrôza. Toto nemá s progresívnym rockom už nič spoločné.
Neodporúčam počúvať po albumoch Genesis z éry 1970-1976, človek ostane fakt znechutený.

(původní datum recenze: 25.10.2004)

» ostatní recenze alba Genesis - And Then There Were Three...
» popis a diskografie skupiny Genesis


Uriah Heep - Look At Yourself
2004-10-25

Uriah Heep / Look At Yourself

4 stars

Veru, jeden z najlepších albumov Uriah Heep, zavalí ma ťažkou nostalgiou, akonáhle sa hromovo ohlási titulná skladba.
Jediným kvázi slabším miestom je predposledná skladba "What Should Be Done".
Prvotriedny hardrockový album.

» ostatní recenze alba Uriah Heep - Look At Yourself
» popis a diskografie skupiny Uriah Heep


Gracious - Gracious !
2004-08-24

Gracious / Gracious !

4 stars

Vynikajúci a na rok 1970 veľmi progresívny album tejto zabudnutej protoprogovej formácie. Je to zároveň jeden z prvých progrockových albumov, v ktorom je veľmi výrazný Mellotron.
Vystihnúť hudbu Gracious je veľmi náročné, ide o originálnu zmes hardrocku, klasicizmu, baroka (objavuje sa tu aj čembalo), psychedélie 60tych rokov, folku, Canterbury, King Crimsonovského zmätku a disharmónie, beatlesovských spevov atď.
Ťažko sa tu dá vyzdvihnúť nejakú konkrétnu obľúbenú skladbu, keďže všetky sú vydarené a každá zaujme. Predposledná skladba je krásny barokový duet čembala a lutny s podporou basgitary, ktorý veľmi dobre navodí atmosféru pred záverečnou grandióznou psychedelickou The Dream.
Tento album určite nadchne každého priaznivca ranného britského progrocku.

» ostatní recenze alba Gracious - Gracious !
» popis a diskografie skupiny Gracious


Änglagård - Hybris
2004-08-06

Änglagård / Hybris

5 stars

Jeden z najlepších albumov 90tych rokov!!! Predstavte si starých King Crimson zmiešaných s francúzskou školou kapiel ako Shylock, do toho basgitaru z Yes a značnú dávku škandinávskeho folku, klasické 70s nástroje, celé to trochu pritvrdťe a asi tak znejú Anglagard. Jednoznačne sú lepší ako Anekdoten aj Landberk, po muzikálnej stránke najmä. Zo 4 skladieb na albume si neviem vybrať obľúbenú ani, všetky sú dobré. Album má veľmi pôsobivú melancholicko-mystickú typicky seversko-chladnú atmosféru, obsahuje nádherné melódie a vôbec, škoda viac písať - toto je fakt PECKA!!! Myslím že momentálne je tento album out of print, takže zohnať ho bude dosť problematické ale stojí to za to! Súverenne 5 hviezdičiek!

» ostatní recenze alba Änglagård - Hybris
» popis a diskografie skupiny Änglagård


Balletto di Bronzo, Il - Ys
2004-08-05

Balletto di Bronzo, Il / Ys

5 stars

Album tejto kapely podla mňa patrí k najlepšim progrockovým albumom vôbec a kto ho nemá v zbierke, ten sa može skutočne hanbiť, pretože keď si zrovnám virtuozitu a schopnosť pôsobiť na vnemy poslucháča týchto pomerne zabudnutých Talianov s takmer hociktorou britskou kapelou, tak veľa známejších britských kapiel je nimi zatienených.
ELP je napríklad o triedu až dve horšie podľa mňa, pretože burácajúci mechanický Emerson by nebol schopný vytvoriť takú atmosféru a hudobné obrazy ani v najlepšom sne a roztrieskal by pritom viacero hammondov od zlosti. Pardon, ale ELP mi už fakt veľa nehovorí.
Toto si treba vypocuť niekedy večer v tme, nechať sa vtiahnuť do zlovestnej atmosféry, disharmonických kláves (hammnod,Mellotron, Moog,spinet), pulzujúcej basgitary a agresívej rezavej gitary. Toto je jeden z najtvrdších a najagresívnejšie pôsobiacich albumov 70tych rokov, nie je skutočne pre každého. Je to surovšie a démonickejšie ako skladba Red alebo Fracture od King Crimson. Fanúšikovia ľúbezných Yes, POZOR! :-)
Ti, čo ale majú radi nekonvenčný progrock, zdravé množstvo disharmónie, barokovú hudbu a majú zároveń radi zimomriavky na chrbte, si prídu na svoje a budú dosť prekvapení, v dobrom samozrejme a hlavne začnú zhánať ďalšie lahôdky talianskej progrockovej scény. Najviac odporúčam!!!

» ostatní recenze alba Balletto di Bronzo, Il - Ys
» popis a diskografie skupiny Balletto di Bronzo, Il


Van Der Graaf Generator - Still Life
2004-08-05

Van Der Graaf Generator / Still Life

5 stars

Môj najobľúbenejší album tejto skvelej kapely spolu s "Pawn Hearts" a "Godbluff".Oproti predchodcoci "Godbluff" je celkovo jemnejší,introvertnejší a lyrickejší. V popredí sú Hammillove melancholické texty a jemné textúry Bantonovho hammondu. Rytmika je uvoľnená a striedmejšia ako na predchádzajúcich albumoch.
Album nie je natoľko komplexný, je celkovo prístupnejší aj progovým "začiatočníkom", zároveň tu môžme nájsť ale prekrásne hudobné detaily a veľmi atmosférické skladby.
Najradšej mám prvú a poslednú skladbu.
Celkovo by som mu dal asi 4,5 hviezdičky, ale kedže VDGG je moja obľúbená kapela, budem subjektívny a dám mu plný počet!

» ostatní recenze alba Van Der Graaf Generator - Still Life
» popis a diskografie skupiny Van Der Graaf Generator


Van Der Graaf Generator - Pawn Hearts
2004-08-05

Van Der Graaf Generator / Pawn Hearts

5 stars

Toto je veru ozaj majstrovské dielo a podľa mňa jednoznačne najlepší album roku 1971! Depresívna, náladová hudba spolu s vynikajúcimi "psycho" textami Petra Hammila spôsobí ozajstný hudbný zážitok - toto je prvotriedny artrock od jednej z najlepších kapiel, ktorú mám osobne celkovo radšej ako príliš vznešených a trochu vyfabrikovaných a imageových Yes alebo Genesis, tento album má skutočne skvelú a veľmi pôsobivú atmosféru.
Asi najlepší album od VDGG, spolu s H To He... Godbluff a Still Life.

» ostatní recenze alba Van Der Graaf Generator - Pawn Hearts
» popis a diskografie skupiny Van Der Graaf Generator


Genesis - Selling England By The Pound
2004-06-14

Genesis / Selling England By The Pound

4 stars

Druhý najlepší album Genesis po Foxtrot, hoci má skvelú produkciu. Horší je ale preto, že sa na ňom vyskytuje skladba č.2 (nechce sa mi písať názvy), ktorá je len obyčajným popom, skladba č.4, ktorá je ešte horšou ako obyčajným popom (pripomína mi tie..., čo hrali Genesis začiatkom 80tych rokov), skladba č.6, ktorá je nudná a priemerná.
Keby bol celý tento album ako "Dancing with the moonlit knight", "Firth of Fifth" a hlavne "The cinema show", tak nepoviem ani slovo :-). Hlavne Banksové sólo v druhej polke "The cinema show" mám veľmi rád.
Album "Foxtrot" je oveľa vyváženejší, nie je na ňom ani jeden "prepadák".
"Len" 4 hviezdičky.

» ostatní recenze alba Genesis - Selling England By The Pound
» popis a diskografie skupiny Genesis


Banco del Mutuo Soccorso - Darwin !
2004-06-14

Banco del Mutuo Soccorso / Darwin !

5 stars

Jeden z prvých 5 najlepších talianskych albumov. Toto je absolútna klasika a hanba každému progrockovému fandovi, ktorý ho nemá v zbierke!
Nemám čo vytknúť, snáď okrem piatej skladby, ktorá je vlastne akousi baladou, a ktorú zväčša preskočím. Štýlovo ide o pokračovanie po prvom albume, je tu o niečo viac spevu a celkový prejav pôsobí o niečo vyzretejšie a trochu monumentálnejšie.
To je všetko, zbytočné veľa písať, treba počuť.
Toto je podľa mňa lepší album ako trošku precenený Genesis "Foxtrot" z toho istého roku.
Jasných 5 hviezdičiek!

» ostatní recenze alba Banco del Mutuo Soccorso - Darwin !
» popis a diskografie skupiny Banco del Mutuo Soccorso


Banco del Mutuo Soccorso - Banco del Mutuo Soccorso
2004-06-14

Banco del Mutuo Soccorso / Banco del Mutuo Soccorso

5 stars

Veru, skvelý album. Majstrovské hranie oboch bratov klávesákov, skvelá atmosféra, komplexné skladby a typický elegantný taliansky prejav (s množstvom klasických barokových a folkových prvkov) s nádherným kvázi operným spevom Francesca Di Giacoma.
Jediné mínus je veľmi priemerná produkcia.
Dal by som mu 4,5 hviezdičky, lebo nasledujúce 2 albumy sú podľa mňa o niečo lepšie, ale keď si spomeniem na skladbu Metamorfosi, dávam 5! :-)

» ostatní recenze alba Banco del Mutuo Soccorso - Banco del Mutuo Soccorso
» popis a diskografie skupiny Banco del Mutuo Soccorso


Atila - Reviure
2004-06-14

Atila / Reviure

4 stars

Môj obľúbený album z bohatej španielskej scény a zároveň najlepší album tejto formácie.
Je veľmi typický pre španielsku progrockovú scénu: prvky fusion, rýchle motívy hrané na gitare a klávesoch spolu, dravosť a energia a miestami aj trochu španielskych folkových prvkov, aj keď tých je oveľa menej ako u Mezquity, ktorá vydala asi najlepší "spanish prog" album "Recuerdos De Mi Tierra" z roku 1978.
Čo sa týka nástrojov, ide o typický "late 70s" zvuk, teda pomerne veľa kláves (najmä skvelý Moog a string syntetizátory, ktoré miestami vytvárajú až mierne spacerockové textúry, hammond je v pozadí). Hranie na gitare je typicky španielske (často prstami na pravej ruke, aj na elektrickej gitare tak ako na španielke), spevu je pomerne málo, produkcia je dobrá.
Celkovo ide o atraktívny a prístupný album (ako väčšina zo španielskej scény), ktorý svojou energiou a skvelými hudobnými výkonmi určite nadchne každého priaznivca melodického fusion a symfonického rocku 70tych rokov.

» ostatní recenze alba Atila - Reviure
» popis a diskografie skupiny Atila


Alphataurus - Alphataurus
2004-06-14

Alphataurus / Alphataurus

4 stars

Veľmi vydarený "heavy symphonic" progový album tejto talianskej formácie. Album skôr pripomína britskú školu ako taliansku, miestami tu dokonca cítiť trošku vplyv Deep Purple z obdobia ich albumu Machinehead. Album podla mňa prvej 20tke k najlepších z talianskej scény, najmä kvôli skvelej hre klávesáka Pellegriniho,ktorého zásluhou aj remastrovaný vyšiel u malého talianskeho vydavateľstva Vinyl Magic v krásnom digipaku.
Jediné čo mi na ňom trochu vadí je druhá skladba, ktorá je viac heavybluesová ako progová a nehodí sa celkom do tohto vydareného albumu. Ostatné skladby, najmä prvá a štvrtá sú vynikajúce, plné energie, dravého hrania, talianskej hravosti a dobrých nápadov.
Odporúčam!

» ostatní recenze alba Alphataurus - Alphataurus
» popis a diskografie skupiny Alphataurus


Collegium Musicum - Marián Varga & Collegium Musicum
2004-06-14

Collegium Musicum / Marián Varga & Collegium Musicum

3 stars

Jeden z najlepších albumov od Collegium Musicum. Skôr by som ho ale očakával z roku 1971 ako 1975, pretože obsahuje vela dlhých improvizácií, niekedy až vyslovene nudných, čo je jeho hlavným záporom. Napriek tomu tu ale Marián Varga skvelo predvádza svoje schopnosti a pre spestrenie dosť jednotvárneho zvuku sú tu aj celkom vydarené gitarové sola.
Keby tu bolo viac komponovaných úsekov, možno by si tento album zaslúžil aj štyri hviezdičky.

» ostatní recenze alba Collegium Musicum - Marián Varga & Collegium Musicum
» popis a diskografie skupiny Collegium Musicum


Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Radio

» Pustit radio
» Progboard TV

Facebook

Reklama


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje Internetplus.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000