Yes - Tormato

Reakce na:
Antony - 5 stars @ 06.07.2007

Rok se s rokem sešel a Yes v tom chladném věku vydávají ve stejné sestavě další počin. A hned na úvod se nedá přeslechnout, že je vyjímečně hřejivý. Po velmi nevlídném Going For The One se mi chce zvolat - hurá, já slyším! Basa, nástroj pro tuto kapelu tak zvukotvorný, si opět vesele bublá, pan White za bicími předvádí roztodivně nádherné eskapády, Anderson zase dokazuje v plném rozsahu svoji schopnost obejmout svým hlasem, a ani práce pana kytaristy nezaostává. Jen ten narcis Wakeman se se svým plechovým bzukotem neodbytně nacpe všude a nezná míru. Zůstává otázkou nakolik je to jeho zásluha a z jaké části se na tom podepsal producent a zvukový inženýr, neboť sterilně elektronicky zní většina nahrávek té doby. Právě zvuk alba zaslouží pochvalu, patří mezi to lepší, skoro bych řekl nepoznamenané, ve srovnání s tím, co se tehdy ve studiích vytvářelo. Alespoň tedy moje japonská edice oplývá dostatkem basů, je fakt, že např. Rhino z roku 2004 jich má znatelně méně. O důvod více, proč jít do náročnějších edicí, hudba si sběratelsky poctivý přístup zaslouží.

Než se pokusím sdělit, co vlastně na Tormato slyším, předesílám, že nemám ve zvyku popisovat v recenzích alba otrocky podle jednotlivých skladeb. Jenže Tormato si svojí písničkovou osobitostí právě o tohle říká. Byly doby, kdy mi hudba na něm splývala, ale zde se uplatňuje právě poznávací vlastnost velkých děl, další a další poslechy vedou k odkrývání nezměrného bohatství, každý takt je malým zážitkem a člověk by nejradši popsal každou vteřinku. Úchvatná první skladba Future Times/Rejoice svým rytmem chytí a pohltí, ve jejích prvních třech minutách se odehrává větší hudební dobrodružství, než na celém předchozím albu. Tu první skladbu doporučuji jako terapii přehrát opakovaně třikrát po sobě, je tam vše, co od Yes chci. Mikrozměny motivické stavby, dynamické detaily, rozmáchlá vášeň umocněná a hnaná nesmlouvavým vytepávaným rytmem, nic se neztrácí, vše je zřetelné, je to důrazná a hrdá skladba. Pod pořadovým číslem dva, se nachází vlastně první hitovka skupiny, a to na etologicko velrybí (nejen) téma. Pro mně je to velmi svěží a svižná skladba, jejíž decentní a nevtíravá hitovost je naprosto přirozená a vůbec nepřekáží. Madrigal je zkrášlující výšivka, drobný ornament, co se na celé ploše alba tak nádherně vyjímá. Vypalovačka Release, Release - živá voda, čirá energie servírovaná pány mistry hudebních nástrojů. Arriving UFO mně zas vrací zpátky v čase, je plná progresivně odvážných postupů, vyhrávky ve třetí minutě bych klidně bral třeba i na Relayer. Circus Of Heaven je takový art experiment, působí na mně jako malé zastavení, kdy se mohu porozhlédnout, nadechnout, vždy je to místo jako stvořené k zamyšlení, což je při poslechu velmi důležité a přínosné. Onward - další kapitolka, příběh sám pro sebe. Začíná nenápadně, jako jedna z těch jemných a průzračných písniček, kde okouzlí především Andersonův vokál. Ovšem po té, co se ozvou dechy a smyčce a přivedou skladbu ve velmi citlivém aranžmá až k jejímu konci, je posluchač odvanut do úplně jiných sfér. Tedy, od dob Time And Word nám Yes nic takového nepřipravili a obzvlášť okamžik, kdy se z rozechvělé atmosféry vyhoupne temný tón tuby je nepopsatelně mystický. V závěrečné skladbě se necháme pohupovat na tichých křídlech volnosti a je to velkolepé zakončení jaksepatří, v nejlepším duchu Yes. Střípky hudebních motivů se přelévají sem a tam a vzniká z nich jedna z nejpůsobivějších skladeb, jejíž rázné zakončení tvoří nesmlouvavou tečku alba Tormato.

Tormato přináší několik otazníků. Název? Slovní hříčka. Obal? Další produkt z dílny Hipgnosis nám v jinotajné formě cosi předkládá, vysvětlení se mohu jenom domýšlet. Jako by Yes dávali najevo, že to jsou oni, po kom se občas tím rajčetem hodí. Že doba, okolnosti a poměry jsou pro ně utrpením. Avšak skryti za frajerskými černými brýlemi si to hrnou dál! Snad nebude tak zle, album na mně působí velmi radostně a uvolněně, obzvláště v porovnání s předchozím dílem. I další indicie naznačují, že si Yes utíkají do vlastních světů a symbolů, texty, grafické vyjádření a lokalita Yes-Tor (mato?) jsou toho důkazem. Mimochodem, podobnou myšlenku přivedli Manfred Mann Earth Band na albu Good Earth k maximu dokonalosti. V rámci recenze vyvstává další otázka. Kolik, safra, mám dát hvězdiček. Tormato vnímám veskrze pozitivně a vyloženě si vychutnávám jeho dokonalé hudební nápady a finesy. S rostoucím počtem poslechů roste i moje nadšení. Na druhou stranu zas přece jen stojí jinde než Yes klasiky z let 72-74, jenže to je vývoj a posun ke kratším kompozicím Yes zvládli mistrně. Takže jediný nedostatek je skutečnost, že klávesy místy tlačí do uší. Můj vnitřní pocit z alba dlouho osciloval přesně na hranici mezi 4 a 5 hvězdičkami, a to mně vedlo k jeho neustálému poslechu během posledních dvou týdnů a také způsobilo dlouhodobost vytváření této recenze. Ale co je rozhodující - projevuje se tu již zmíněný fenomén mimořádných děl. Po několika desítkách poslechů, v různých denních i nočních dobách a náladových rozpoloženích se nedostaví ani špetka omrzení. Naopak stále dále a více objevuji mnoho skrytých zákoutí, hudebních zátiší, do nichž se vždy rád pohroužím.

Ano podceňovaná deska, dlouho nevydaná na CD, v digitální podobě byla vydána až dlouho po ostatních albech Yes, což se projevilo u hladových fanoušků skoro až kultovní pověstí. Podivný obal, odlišný zvuk, první hit, syntezátory, ale to celé v tak ukrutně Yesovské atmosféře, prostě zase na další léta bylo vymalováno. Řekl bych, že se tu objevují melodické a kompoziční křivky, kterými nás Yes očarovávali naposledy o pět let dříve. Vůbec, poslouchat Tormato je jako přehrabovat se truhlicí plnou drahokamů, které nelze než obdivovat se zatajeným dechem. Je to svébytný hudební svět vytvořený velikány někým pohrdané, někým nepochopené Instituce Hudby Yes. Podívám-li se o čtyři roky zpět, nebo vpřed, ční tento artefakt jako osamocený a majestátní obelisk uprostřed smutné krajiny s trsy povadlé trávy pokryté šedivým prachem.

Proto 4,5 zaokrouhluji jediným možným a správným způsobem. Neboť toto album mi přineslo a stále spolehlivě přináší tolik krásných chvil, a hlavně z hlediska osobní blízkosti a otevřenosti své výpovědi se zcela vymyká působení ostatních Yes alb.

Hodnocení: 5/5

 

Pro přidání nové reakce musíte být přihlášeni/zaregistrováni.

Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Radio

» Pustit radio
» Progboard TV

Diskografie Yes

Yes-Yes
1969
Yes

Yes-Time and a Word
1970
Time and a Word

Yes-The Yes Album
1971
The Yes Album

Yes-Fragile
1971
Fragile

Yes-Close to the Edge
1972
Close to the Edge

Yes-Yessongs (live)
1973
Yessongs (live)

Yes-Tales From Topographic Oceans
1973
Tales From Topographic Oceans

Yes-Relayer
1974
Relayer

Yes-Live At Queens Park Rangers Stadium
1975
Live At Queens Park Rangers Stadium

Yes-Yesterdays (compilation)
1975
Yesterdays (compilation)

Yes-Going for the One
1977
Going for the One

Yes-Tormato
1978
Tormato

Yes-Drama
1980
Drama

Yes-Yesshows (live)
1980
Yesshows (live)

Yes-Classic Yes (compilation)
1980
Classic Yes (compilation)

Yes-90125
1983
90125

Yes-9012 Live: The Solos
1985
9012 Live: The Solos

Yes-Big Generator
1987
Big Generator

Yes-Anderson, Bruford, Wakeman, Howe
1989
Anderson, Bruford, Wakeman, Howe

Yes-Yesyears
1991
Yesyears

Yes-Yes Greatest Video Hits
1991
Yes Greatest Video Hits

Yes-Yesyears (compilation)
1991
Yesyears (compilation)

Yes-Union
1991
Union

Yes-Anderson, Bruford, Wakeman, Howe: An Evening Of Yes Music Plus
1993
Anderson, Bruford, Wakeman, Howe: An Evening Of Yes Music Plus

Yes-Highlights: The Very Best of Yes
1993
Highlights: The Very Best of Yes

Yes-Solo Family Album (compilation)
1994
Solo Family Album (compilation)

Yes-Talk
1994
Talk

Yes-Keys to Ascension
1996
Keys to Ascension

Yes-Something‘s coming: BBC Sessions 1969-1970 (live)
1997
Something‘s coming: BBC Sessions 1969-1970 (live)

Yes-Open Your Eyes
1997
Open Your Eyes

Yes-Keys to Ascension 2
1997
Keys to Ascension 2

Yes-Yes, Friends And Relatives
1998
Yes, Friends And Relatives

Yes-The Ladder
1999
The Ladder

Yes-House Of Yes Live From House Of Blues  DVD
2000
House Of Yes Live From House Of Blues DVD

Yes-House Of Yes: Live From House Of Blues
2000
House Of Yes: Live From House Of Blues

Yes-The Best of Yes
2000
The Best of Yes

Yes-Magnification
2001
Magnification

Yes-Yes, Friends And Relatives – Volume Two
2001
Yes, Friends And Relatives – Volume Two

Yes-We Make Believe
2001
We Make Believe

Yes-YesSymphonic (EP compilation)
2001
YesSymphonic (EP compilation)

Yes-Keystudio (compilation)
2001
Keystudio (compilation)

Yes-In A Word (compilation)
2002
In A Word (compilation)

Yes-Symphonic Live (DVD/video)
2002
Symphonic Live (DVD/video)

Yes-Yestoday (compilation)
2002
Yestoday (compilation)

Yes-Yesspeak
2003
Yesspeak

Yes-The Ultimate Yes: 35th Anniversary Collection
2003
The Ultimate Yes: 35th Anniversary Collection

Yes-Live In Philadelphia 1979
2003
Live In Philadelphia 1979

Yes-The Word is Live
2005
The Word is Live

Yes-Keyes To Ascension Box Set
2010
Keyes To Ascension Box Set

Yes-In the Present - Live From Lyon
2011
In the Present - Live From Lyon

Yes-Astral Traveller (The BBC Sessions)
2011
Astral Traveller (The BBC Sessions)

Yes-Fly From Here
2011
Fly From Here

Yes-Heaven & Earth
2014
Heaven & Earth

Yes-Topographic Drama: Live Across America
2017
Topographic Drama: Live Across America

Yes-Featuring Jon Anderson, Trevor Rabin, Rick Wakeman ‎– 50th Anniversary Live At The Apollo
2018
Featuring Jon Anderson, Trevor Rabin, Rick Wakeman ‎– 50th Anniversary Live At The Apollo

Yes-Yes 50 Live
2019
Yes 50 Live

Statistika Progboardu


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000