Yes - Going for the One

Reakce na:
Petr Gratias - 5 stars @ 12.01.2012

Yesovské album Going For The One považuji v jejich bohaté albové produkci za velmi zdařilé dílo, které patří mezi první tři nejzásadnější projekty z jejich umělecké dílny, ale obecně i za jeden z vrcholů britského artrocku sedmdesátých let…
Tales From Topographic Ocean mi připadalo až přespříliš grandiózní a velkopansky nabubřelé a album Relayer jako návrat ke klasičtější rockové formě. Členové kapely z uměleckého přetlaku natočili několik sólových alb a najednou byli zpátky i se staronovým Rickem Wakemanem, který vrátil Yes ten pompézní sound, který obdivuje dodnes mnoho jejich fanoušků. Přesto jsem ale toho názoru, že na albu došlo k jistým změnám, které nebylo možno přeslechnout, protože kapela se shodla na jakémsi zestručnění jejich hudby, aby se nevymknuly některé věci kontrole.
Překvapením byl i nový výtvarný design obalu – Hipgnosis zůstala ve hře, ale motiv byl vzdálen od pohádkových fantaskních výjevů a pohledů – architektonicko geometrické obrazce s nahou mužskou postavou ve mně evokovaly střet člověka s civilizační neúprosností. Album se stalo brzy součástí mé sbírky (cena 350 Kč) a nedočkavě jsem zasedl k domácí aparatuře k soustředěnému poslechu….

GOING FOR THE ONE – začátek zní jako klasické rockové číslo, díky syrové kytaře a přímým rytmickým postupům, ale vzápětí je zde hutný sound, ve kterém nechybějí synthesizery, Howeova elektrická steel-kytara a samozřejmě pronikavý tenor Jona Andersona za podpory ostatních členů kapely. Stavba skladby vykazuje skutečně zestručnění harmonické struktury a větší čitelnost melodických linek. Instrumentace zhušťuje celkový dojem, v němž nechybějí klavír a steel-kytara se synthesizerovým bubláním a mellotronovým syčením. Chris Squire svými výraznými basovými nástupy nenecháva nikoho na pochybách, že je stále ve formě a kreativně spolu s bubeníkem Whitem dávají skladbě správné grunty. Synthesizerové kvílení a zahušťování nás nadzvedávají do astrálních výšek společně s mocnými sborovými vokály….

TURN OF THE CENTURY – krásné prohrábnutí kytarové toniky a pak klasický model kytarové studie na akustický nástroj. Melancholický vokální projev Andersona má v sobě andělskou nadzemskost, vlídnost a hladivost jako samet. Celý sound má v sobě jakýsi smutnící náboj a bzučení sférických synthesizerů jemně čeří celkový sound. Krátká mezihra ukazuje na jedinečnou citlivost kytarového souznění a andersonovských hlasových erupcí.. Smutný pomník zašlé krásy, kterému někdo dává novou tvář. Klavírní krystalizace a bzučení elektrických tónů jakoby vkládaly do konceptu prvky articifiální blíže nezařaditelné hudby, která nemá útočit na pudy, ale vyvolávat pocit estetické vzájemnosti. Oceňuji přehlednost a hlavně ono zestručnění…. Steve Howe hraje na svůj nástroj koncertním způsobem, jakoby vyvolával ducha Johna Dowlanda nebo starých madrigalů…

PARALLELS – Wakeman vyměnil hammondky za klasické chrámové píšťalové varhany chrámu ve švýcarském Vevey (kde zemřel Charlie Chaplin). Rocková přímočarost je dána nekomplikovanými bubenickými postupy a přizpůsobenými basovými linkami. Snaha hrát přehledněji a kontrolovaněji, aby posluchač nebyl po poslechu alba duševně vysílen a unaven z neustálého sledování rytmických, harmonických a melodických základů. Kytarové sólo má dravost a propracovanost, ale ani ono nezabíhá do nějakých eskapád nekonečných tónových honiček. Znovu si uvědomuji odlišnost od Fragile, nebo Close To The Edge a mile mě překvapuje, že archaický zvuk varhan dostává svůj výrazný prostor a že na mě nemňoukají zleva a zprav a baterie synthesizerů, jako na Wakemanových sólových albech. Instrumentální část skladby získává na dramatičtějším vyznění a muzikanti zde hrají s velkým elánem….

WONDEROUS STORIES – začátek opět na akustické kytary a máme zde zase spíše baladickou kompozici s jemnějším vyzněním. Andersonův hlas je ve velké pohodě . Vypráví a rozprostírá se jako velký oblak na nekonečné obloze. Wakeman střídá cembalo, elektrické smyčce, synthesizer a mellotron jako mlžnou clonu proti obloze na které se rozprostřela duha. Howe svoje kytarové party na akustické kytary vystavěl s erudicí a pečlivostí hudebního architekta. Náladové a pocitové impresivní obrazy zanechávají ten nejlepší dojem…

AWAKEN – tohle není Čajkovskij, ani Chopin, ani Rachmaninov….. wakemanovské klavírní intro k lecčemus svádí a těžko by člověk hádal, že je to předobraz rockové imprese. Andersonův hlas bloudí v nekonečnu za podpory bzučících synthesizerů a pak razantní break na bicí nástroje přivolá elektrické kytarové party Howea, který ohýbá ještě tak elastická tónová přediva do ohnivých háďátek, ale pak už tady máme dobře preparovanou artrockovou jízdu. Howe jednoznačně vévodí a rytmika a klávesy to zcela respektují, bzučení synthesizerů dotvářejí atmosféru, ale neodvádějí pozornost k nějaké bezbřehostí. Chvíli mám pocit, že poslouchám nějakou krátkou rapsódii, historický madrigal, kostelní pastorále….ale stále se pohybujeme na rockové půdě, ovšem na takové, kam řada dalších klasických rockových kapel stěží dosáhne. Nechybí ani velmi tiché intermezzo s kostelními varhanami, cinkáním zvonečků. Myslím, že tahle skladba je jedním z nejsilnějších okamžiků na albu. Hudební impresionismus se rozvíjí v širokých kruzích, ale nemá nějakou demagogickou podobu bezbřehosti a nevyčerpatelnosti… Do hry se vrací Anderson se svým pronikavým vokálním projevem. Yes už po těch letech dobře vědí, co jejich posluchači a příznivci po nich vyžadují a tak jim dopřejí porci toho prostorového artrocku, ale jak už jsem zmínil ve výrazně zkráceném formátu. Když přivřu oči, mohu mít téměř identické vidiny….. pluji nekonečným kosmickým prostorem, stejně tak jako mohu brázdit nekonečné hlubiny neprozkoumaného oceánu s neznámým světem. Tuhle iluzi si vzít nenechám a když budu mít potřebu snít, budu se k této skladbě vracet a jen nerad se z ní probouzet do životní reality….

Album Going For The One bych v jistém slova smyslu nazval dosažením určitého vrcholu, kdy cíl je už téměř na dohled. Na dalších albech kapely jsem už nějaký další pronikavý vývoj nezaznamenal, i když vysoký instrumentální a pěvecké úroveň kapely zůstala zachována a kapela suverénně odváděla na koncertech vynikající práci, evidentně se vývoj v kapele zbrzdil, až se potom docela zastavil….
Rok 1977 byl v Británii rokem punku a máničkové kapely už byly pro novou generaci rockerů s kohouty, keckami, svíracími špendlíky a syrovým rachotem tříakordových rychlých songů opravdovými dinosaury….
Tohle mi ale nevadilo a myslel jsem si svoje – Going For The One je pro mě mistrovský kousek za pět hvězdiček!
 

Pro přidání nové reakce musíte být přihlášeni/zaregistrováni.

Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Radio

» Pustit radio
» Progboard TV

Diskografie Yes

Yes-Yes
1969
Yes

Yes-Time and a Word
1970
Time and a Word

Yes-The Yes Album
1971
The Yes Album

Yes-Fragile
1971
Fragile

Yes-Close to the Edge
1972
Close to the Edge

Yes-Yessongs (live)
1973
Yessongs (live)

Yes-Tales From Topographic Oceans
1973
Tales From Topographic Oceans

Yes-Relayer
1974
Relayer

Yes-Live At Queens Park Rangers Stadium
1975
Live At Queens Park Rangers Stadium

Yes-Yesterdays (compilation)
1975
Yesterdays (compilation)

Yes-Going for the One
1977
Going for the One

Yes-Tormato
1978
Tormato

Yes-Drama
1980
Drama

Yes-Yesshows (live)
1980
Yesshows (live)

Yes-Classic Yes (compilation)
1980
Classic Yes (compilation)

Yes-90125
1983
90125

Yes-9012 Live: The Solos
1985
9012 Live: The Solos

Yes-Big Generator
1987
Big Generator

Yes-Anderson, Bruford, Wakeman, Howe
1989
Anderson, Bruford, Wakeman, Howe

Yes-Yesyears
1991
Yesyears

Yes-Yes Greatest Video Hits
1991
Yes Greatest Video Hits

Yes-Yesyears (compilation)
1991
Yesyears (compilation)

Yes-Union
1991
Union

Yes-Anderson, Bruford, Wakeman, Howe: An Evening Of Yes Music Plus
1993
Anderson, Bruford, Wakeman, Howe: An Evening Of Yes Music Plus

Yes-Highlights: The Very Best of Yes
1993
Highlights: The Very Best of Yes

Yes-Solo Family Album (compilation)
1994
Solo Family Album (compilation)

Yes-Talk
1994
Talk

Yes-Keys to Ascension
1996
Keys to Ascension

Yes-Something‘s coming: BBC Sessions 1969-1970 (live)
1997
Something‘s coming: BBC Sessions 1969-1970 (live)

Yes-Open Your Eyes
1997
Open Your Eyes

Yes-Keys to Ascension 2
1997
Keys to Ascension 2

Yes-Yes, Friends And Relatives
1998
Yes, Friends And Relatives

Yes-The Ladder
1999
The Ladder

Yes-House Of Yes Live From House Of Blues  DVD
2000
House Of Yes Live From House Of Blues DVD

Yes-House Of Yes: Live From House Of Blues
2000
House Of Yes: Live From House Of Blues

Yes-The Best of Yes
2000
The Best of Yes

Yes-Magnification
2001
Magnification

Yes-Yes, Friends And Relatives – Volume Two
2001
Yes, Friends And Relatives – Volume Two

Yes-We Make Believe
2001
We Make Believe

Yes-YesSymphonic (EP compilation)
2001
YesSymphonic (EP compilation)

Yes-Keystudio (compilation)
2001
Keystudio (compilation)

Yes-In A Word (compilation)
2002
In A Word (compilation)

Yes-Symphonic Live (DVD/video)
2002
Symphonic Live (DVD/video)

Yes-Yestoday (compilation)
2002
Yestoday (compilation)

Yes-Yesspeak
2003
Yesspeak

Yes-The Ultimate Yes: 35th Anniversary Collection
2003
The Ultimate Yes: 35th Anniversary Collection

Yes-Live In Philadelphia 1979
2003
Live In Philadelphia 1979

Yes-The Word is Live
2005
The Word is Live

Yes-Keys To Ascension Box Set
2010
Keys To Ascension Box Set

Yes-In the Present - Live From Lyon
2011
In the Present - Live From Lyon

Yes-Astral Traveller (The BBC Sessions)
2011
Astral Traveller (The BBC Sessions)

Yes-Fly From Here
2011
Fly From Here

Yes-Heaven & Earth
2014
Heaven & Earth

Yes-Topographic Drama: Live Across America
2017
Topographic Drama: Live Across America

Yes-Featuring Jon Anderson, Trevor Rabin, Rick Wakeman ‎– 50th Anniversary Live At The Apollo
2018
Featuring Jon Anderson, Trevor Rabin, Rick Wakeman ‎– 50th Anniversary Live At The Apollo

Yes-Yes 50 Live
2019
Yes 50 Live

Statistika Progboardu


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000