Wishbone Ash - Pilgrimage

Reakce na:
Voytus - 5 stars @ 01.09.2009

Pilgrimage je zvláštní album. Poněkud rozporuplné, nevyvážené...ale hlavně kam jej vlastně zařadit? Je to progresivní rock? Art Rock? Folk Rock? Blues Rock? Jazz Rock? Hard Rock? Je a není. Je to všechno dohromady, je to osobité, jsou to Wishbone Ash, žádná kapela nehraje jako oni a stejně je spousta rockových posluchačů nezná, pořádně je neslyšela nebo neměla trpělivost naposlouchat. Také narozdíl od svých známějších kolegů nemají žádnou provařenou hymnu, kterou by rockoví fanoušci znali, a kterou by se snažila zahrát každá druhá amatérská kapela. Jen si u každé z následujících kapel vybavte nějakou tu hymnu (Bude to jednoduché): Deep Purple, Black Sabbath, Uriah Heep, UFO, Led Zeppelin, AC/DC, Pink Floyd...Netřeba pokračovat, zvládli jste to výborně. Totiž, alespoň podle mě mají Wishbone Ash baladu Valediction. To by měla být ona hymna. Nebouří tak jako Smoke on the water, nezapaříte na ni jako na Paranoid nebo Highway ro hell, ani neobsahuje tak legendární sólo jako Stairway to heaven a nikdo v ní nepředvádí hlasové kreace jako David Byron v July Morning. Ale ta skladba má něco do sebe. Tak si ji poslechněte a zkuste to najít. Pro mě je to jedna z nejkrásnějších balad vůbec.
A jinak je album převážně instrumentální. I přesto, že se v prvních dvou skladbách hlas objevuje - ale beze slov. Vas Dis je ukázkou hudebního mistrovství (hlavně ty bicí, ani bych to do Steva Uptona neřekl), Pigrim je pak zvláštní útvar v 7/4 rytmu s dlouhým rozjezdem, divokým sólem a disonantními vyhrávkami na konci. Jailbait je klasické boogie, Alone a Lullaby skutečně instrumentálky, ve kterých si užijeme hlavně kytary. Pak už je tu Valediction s folkovým nádechem a na závěr destiminutový koncertní zápřah Where were you tommorow, která dokazuje schopnosti kolektivní improvizace a i jistou dávku syrovosti naživo. A kdyžtak se pak ještě můžete vrátit a dát si znovu Valediction - opravdu skvělá skladba, nemám co dodat.
A jako nevím, kam tuto desku vlastně zařadit, tak ani nevím, co s hodnocením. Ale vlastně nic mi tu nechybí, nic mi tu nevadí, tak budu rozdávat - plný počet, dneska mi obzvlášť sedli. Možná nevyvážené, ale to ještě nemusí být mínus.

 

Pro přidání nové reakce musíte být přihlášeni/zaregistrováni.


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000