Wilson, Steven - 4 ½

Reakce na:
alienshore - 3 stars @ 26.01.2016

Steven Wilson predviedol vo svojej kariére párkrát umenie, ktoré má nadčasovú hodnotu. Poslednú dobu, ale predhadzuje fanúšikom naozaj podivuhodné veci a toho dôkazom je aj mini-album 4 ½ zložený z akýchsi "odpadkov" z nahrávacieho procesu Hand. Cannot. Erase.. Pokiaľ je relevantný dôvod takýto počin vydať, tak je to samozrejme vítaná záležitosť, ale musí spĺňať určité kvalitatívne nároky. O niečo podobné sa pokúsili aj kedysi americkí Enchant a dopadlo to výborne. Nemôžem však s čistým svedomím prehlásiť, že toto je podobný prípad.

"Štyri a pol" je ďalší art-rockový "hokus-pokus" zložený zo známych postupov, pokiaľ beriem do úvahy hlavne pesničkový formát tohto počinu. Týmto sa snažil (a úspešne) ohúriť aj na Hand. Cannot. Erase.. V momente, keď na mňa zaútočí úvodný song My Book Of Regrets, sa musím naozaj len pousmiať nad inštrumentálnou časťou, ktorá je plná kadejakých variácií na Yes alebo Rush. Jemná inštrumentálna skladba Year Of The Plague je samozrejme ďaleko lepšie a predstavuje asi najlepšiu vec celého albumu. Happiness III patrí do priehradky s názvom pop-rock a navyše aj nie veľmi zaujímavý. V poradí druhá inštrumentálka Sunday Rain Sets In už znie oveľa schopnejšie a nadväzuje témou na tú prvú. Wilson v nej dokazuje, že ešte vie zložiť aj niečo sofistikovanejšie. Tretí inštrumentálny kúsok Vermillioncore pripomína komplikovanejšie a tvrdšie obdobie prog/jazz-rockového albumu The Raven That Refused To Sing. Duet medzi Stevenom a speváčkou Ninet Tayeb Don't Hate Me dopadol solídne aj s jazz-rockovými pokusmi o oživenie trochu sentimentálnej tematiky.

Nachádzajú sa tu teda dve polohy, jedna je tá pesničková a druhá zase inštrumentálna. Pesničková nič nové neprináša a skôr zaujímavejšie veci sa dejú práve v inštrumentálnych skladbách, kde je o čosi viac umenia. Niekoho tento mini-album poteší viac, niekoho menej. V podstate sa Steven Wilson ani o nič prevratné nepokúša a aj preto sa takto dobrovoľne sám zaradil do priemeru, keďže 4 ½ osciluje medzi dvoma rozdielnymi svetmi.

 

Pro přidání nové reakce musíte být přihlášeni/zaregistrováni.

Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Radio

» Pustit radio
» Progboard TV

Diskografie Wilson, Steven

Statistika Progboardu


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000