Uriah Heep - Sweet Freedom

Reakce na:
Libor2 - 4 stars @ 05.09.2004

V září 1973 vychází šesté studiové album UH. Nazvané Sweet Freedom (Sladká svoboda), po dvou předcházejících obalech, na kterých pracoval známý výtvarník Roger Dean je tentokrát na (pro mě trochu kýčovitém) obalu použita fotka skupiny od dvorního fotografa Fina Costella, kde se muzikanti nacházejí v červeném oparu (asi zapadajícího nebo vycházejícího) slunce. No, jak říkám, obal mě nenadchnul.

Jinak je to ale s hudbou samotnou. UH jsou na vysoké vlně popularity a touto výbornou deskou završují pětici svých nejklasičtějších desek. SF se poprvé v historii skupiny natáčela v zahraničí (Francie), nejspíše z důvodů daňových. Samotné natáčení provázely, podle vzpomínek muzikantů, samé technické problémy, ale hudební kvalitu LP to, nakonec, neovlivnilo. Co se týká zvuku samotného, myslím, že není optimální (poslouchána remasterovaná verze z roku 1995), ale tyhle věci jsou občas dost individuální, takže si každý udělejte názor svůj.

Samotní UH jsou ve stejné sestavě jako na dvou předchozích studiovkách a to se v sehranosti jistě projevuje. Deska přináší vynikající díl hudby. Nesmrtelný hit skupiny Stealin? (krásná vokální pasáž na úvodu přechází do klasického, mohutně se valícího zvuku, tak charakteristického pro UH), nebo krásná Sweet Freedom. Docela netypická a přesto pěkná je skladba Circus, téměř akusticky pojatá věc s mírně jazzovým feelingem. Ale i další věci jsou klasikou a nemá proto cenu zde vypisovat celý obsah desky.

Závěr: vynikající deska, nutnost pro každého kdo chce znát UH. Pro některé z fanoušků skupiny vrchol její tvorby, já mám přece jenom radši předchozí dvě LP, takže budu SF dávat čtyři body. V tomto případě mi ovšem chybí možnost hodnotit s polovinou bodu, protože bych zcela jistě dal 4 1/2.

 

Pro přidání nové reakce musíte být přihlášeni/zaregistrováni.

Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Radio

» Pustit radio
» Progboard TV

Diskografie Uriah Heep

Statistika Progboardu


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje Internetplus.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000