Stray - Live in Japan 2013

Reakce na:
hejkal - 4 stars @ 12.04.2014

Stray je stará hardrocková kapela, ktorá nikdy nepatrila k tým svetovo obdivovaným, ale to jej nezabránilo nahrať množstvo albumov. V roku 2013 sa prvý raz vypravila do Japonska a záznam z turné vyšiel v roku 2014 na albume Live in Japan 2013. Kapela okolo gitaristu Dela Bromhama sa zredukovala na trio, čo je esenciálny rockový počet od čias Creamu.

Desať skladieb vcelku demokraticky predstavuje „hity“ z prvých albumov a zároveň aj štvoricu skladieb z posledného štúdiového albumu Valhalla. A práve tie otvárajú aj koncertný záznam. Move a mountain, Free at last i Harry Farr ponúkajú niečo medzi hard rockom a 80’s pop metalom, čo však neguje hrubý zvuk, ktorý sa s tým nepára, ako ostatne celá kapela. Najviac sa mi páči posledná menovaná. Ako sa dostanú k slovu staré fláky, pozvoľna narastá minutáž na osem až dvanásť minút, aby sa hráči mohli vyšantiť. Skladby sú vyberané s gustom, Jericho z albumu Suicide úžasne udržuje napätie, ešte aj s írskym dupákom. I believe it je parádna balada zo štvrtého albumu Mudanzas, nikdy som ho nepočul, ale po tejto lajfke zvažujem, že sa na produkciu Stray predsa len pozriem bližšie (mám len debut a trojku). V After the storm sa spočiatku nezáväzne „džemuje“, frontman vyzýva publikum, aby mu pomohlo si na túto starinku spomenúť, viem si živo predstaviť, ako sa poslucháč v publiku teší na to, až to začne. A naozaj to vypukne a fičí snáď donekonečna. 1600 Pennsylvania Avenue sa vracia k albumu Valhalla, má skvelú melodickú výbavu, ktorú neváha tu baladicky, tam žeravo pretŕčať na obdiv. Suicide načína gitarista, ktorý si zakvíli i zahrá napríklad Hendrixa či Sunshine of your love, masy sú vo vytržení a mňa to baví. Inak je to titulná pecka z druhého rovnomerného albumu, nemá chybu. Bromham sa v booklete zveril, že skladbu Buying time z ôsmeho albumu Hearts of fire (1976) zaradil do programu, pretože ju rád hrá, ale v minulosti ju hrával málokedy. Dobre urobil, v japonskom šate jej to na pódiu pristane. Nuž sa v nej predstaví kapela, basák si zasóluje, frontman vytiahne nejaký robotický efekt, no a bubeník tiež nezaostane pozadu so svojim mláteným sólom. Záver patrí skladbe All in your mind z debutu, klasická uháňačka bez konca zaujala svojho času i Iron Maiden, nuž ju „scoverovali“.

Starci plní energie a ich koncerty prosté súčasných prázdnych efektov ma bavia. Výborný živák nekomplikovaného gitarového hard rocku ma napĺňa nádejou, že ešte možno vidieť naživo aj poctivú rockovú muziku.

 

Pro přidání nové reakce musíte být přihlášeni/zaregistrováni.

Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Radio

» Pustit radio
» Progboard TV

Diskografie Stray

Statistika Progboardu


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000