Stolt, Roine - Hydrophonia

Reakce na:
alienshore - 5 stars @ 18.01.2014

Sólové albumy Roineho Stolta sú len akýmsi odbehnutím od The Flower Kings. Nikdy však neprichádza s podpriemernou hudbou, vždy si dáva ako správny perfekcionista záležať na tom aby to bolo podľa jeho predstáv. Hydrophonia je čisto inštrumentálnym dielom, kto však očakáva výstredné inštrumentálne onanie bude asi sklamaný. Mne to osobne pripadá ako The Flower Kings bez spevu. Je tu veľa melodických motívov a sem tam to má príchuť fusion. Stoltova práca v aranžérskej rovine je veľmi špecifická a nezaprie svoju osobnosť v každom jednom tóne. Ponúka typické výpravné a emocionálne plochy, ktoré sú obohatené o rôzne gitarové či saxofónové sóla. Opäť je z tohto celého cítiť mier a harmóniu. Roine Stolt venoval tento album svojim hudobným vzorom ako Frank Zappa, Miles Davis, Jimi Hendrix, John Lennon, Jon Anderson, Charles Mingus, George Gershwin, Allan Holdsworth a Prince.

Cosmic Lodge patrí medzi najlepšie kúsky celého albumu. Hlavne Stoltova gitara vyhráva skvelé sóla a prichádzajú na rad aj znamenité zmeny tempa a nálad. Shipbuilding je jednoducho peace-song so skutočne nádhernou melódiou a štruktúrou, ktorá pôsobí takmer ako životabudič. Ezoterikou nasiakla Little Cottage By The Sea prináša do uší aj hlavy nebeský pokoj. Pri Wreck Of HMS Nemesis sa určite nedá prehliadnuť barokovo znejúci začiatok. Potom sa už ale hlásia k slovu decentne spracované pasáže, ktorý majú celkom zaujímavý dej. Predstavte si napr. takého melodickejšieho Franka Zappu a možno prídete na chuť aj mierumilovnému fusion s názvom Bizarre Seahorse Sex Attack. Uspávanka Oceanna Baby Dolphin je čarovná napriek svojmu sentimentu a pre zmenu ďalšia rybia skladba Nuclear Nemo sa viac menej uchyľuje k disharmonickejšiemu vyzneniu, v druhej polovici to však zjemňuje geniálny soprán saxofón. Hydrophonia skutočne vo svojej veľkoleposti a nádhere pripomína živelnú vodu, silnú melódiu podporujú okrem iného aj flauta, saxofón a kopec symfonických klávesov. Lobsterland Groove je návratom k uhladenému fusion a rytmika tu má naozaj aj nejaký ten groove, Ulf Wallander dostal pre svoj nástroj pomerne široký priestor. Seafood Kitchen Thing si vypožičala hlavnú melódiu v prvého tracku, no tentokrát je už aj primerane zrýchlená. Neostáva však len pritom a v meniacom sa tempe dôjde aj na iné výborne zvládnuté motívy alebo vychytávky.

Tento Roine Stolt musí byť extrémne talentovaný muzikant, keď dokáže prísť s takýmto prvotriednym inštrumentálnym albumom. Som fanúšik inštrumentálnej hudby vo všeobecnosti a preto som z tohto albumu priam nadšený, podobne by možno reagovali aj iní poslucháči ktorým imponuje tento typ hudby. Neviem to ani celkom prirovnať k iným inštrumentálnym albumom, lebo Hydrophonia nie je primárne zložená z improvizácii. Jediná logická paralela je The Flower Kings a jednotlivé motívy aj majú podobný charakter. Tak či onak je Hydrophonia dielom skutočného skladateľa akým aj Roine Stolt je, takže sa prikláňam možno síce zaujato, ale myslím si že aj zaslúžene k plnému počtu.

 

Pro přidání nové reakce musíte být přihlášeni/zaregistrováni.

Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Radio

» Pustit radio
» Progboard TV

Diskografie Stolt, Roine

Statistika Progboardu


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000