Roxy Music - Avalon

Reakce na:
alienshore - 5 stars @ 24.08.2016

Tvorba Roxy Music zo 70-tých rokov ma nejako nezasahuje. Na môj vkus bola priveľmi expresívna a nie celkom atraktívna pre moje ucho. Alternatívnejšie zameraní poslucháči, ale museli byť určite spokojní s kvalitou niektorých ich klasických albumov. Mňa oslovil predovšetkým posledný Avalon (plus ešte vydarený Flesh + Blood z roku 1980). V podstate je to asi jeden z najkrajších albumov 80-tých rokov a jeho mimoriadnu estetiku ocenilo množstvo fanúšikov, čím sa stal aj predajne najúspešnejším počinom Roxy Music.

Bryan Ferry je hlavným skladateľským ťahúňom, v podstate celá táto doska je postavená na jeho charizme a schopnosti zložiť pôsobivý song. Každý kto ho už počul spievať si ho nemôže s nikým pomýliť, je to ďalší zástupca tzv. originálnych interpretov rockovej hudby. Chladnokrvný rebelský aristokrat s dušou poeta. Ferry nespieva verzie a refrény, on rozpráva príbehy plné vášne, romantiky a zmyselnosti. Skladby samotné sú bohaté na obrazotvornosť a všetko akosi plynie veľmi prirodzene bez kŕčovitosti a expresivity. Roxy Music sa zbavili soundu, ktorý mali v rokoch 70-tých a tentoraz značne zjemnili svoj výraz. Treba povedať, že k prospechu veci.

Avalon je pop-rockovým dielom, no s jeho charakteristikou to nie je tak úplne jednoduché. Dôležitou ingredienciou je v tej dobe aj módny new-wave s nápaditou space atmosférou. More Than This je jasný hit, posledné minúty sú čistou katarziou pre uši. V podobne nastavenom zvuku pokračujú aj ďalšie skladby a každá z nich je nielen melodickou, ale aj aranžérskou pochutinou. Jediným naozaj výrazným prvkom je vlastne hlas Bryana Ferryho. Ostatné nástroje hrajú v prospech skladby a klávesy svojou farebnou škálou dodávajú ďalšie emócie. Občas dostane priestor gitara alebo saxofón - presne tam, kde je treba. Ničím sa tu nepreháňa ani neplytvá. Jednoznačne vyhráva nápad, jednoduchosť, výrazná rytmika a emocionalita. Tým sú celé 80-té roky známe. Avalon je ďalšia skladba, ktorá zasiahla rebríčky a kvalitou sa jej úplne vyrovná aj Take A Chance With Me s prekvapivo zlovestným úvodom. Geniálne spracovaná je aj priam božsky ukľudňujúca True To Life. Tu jednoducho nenájdete zlú skladbu, to sú všetko také malé do detailu vypiplané dielka.

Avalon je krátky album s veľkou výpovednou hodnotou. Roxy Music sa na konci kariéry nakopli k výkonu hodný velikánov. Potvrdili, že sú legendou a v pravý čas odišli na večnosť, aby sa na nich spomínalo s úctou. Britská hudobná scéna je proste nevyčerpateľnou studnicou rozmanitých hudobných štýlov a svojských rockových hlasov. Večná vďaka za to.

 

Pro přidání nové reakce musíte být přihlášeni/zaregistrováni.

Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Radio

» Pustit radio
» Progboard TV

Diskografie Roxy Music

Statistika Progboardu


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000