Ray Bob - Initiation Of A Mystic

Reakce na:
Gattolino - 5 stars @ 20.02.2016

Úvodní GIRL WITH A CAMEO RING se rozjede v naléhavém vypravěčství, podkresleném zvonivou akustickou kytarou a ornamentální flétnou v náladě i měnících se strukturách melodie, upomínající na hravou hudbu v té době aktivního Incredible String Bandu. Písničkář, rocker, bluesman, folkař? Asi se vzpírá zařazení do stylové škatulky. Následná LIVE TODAY se noří v duchu předchozí skladby hlouběji do tajuplné duchovní atmosféry, kterou předznamenává už název alba. Z pozadí zaznívají nenápadné zvonky a citlivá smyčco-dechové aranžmá. Malebný refrén s dojemným sloganem „we want to live ..“ činí ze skladby asi nejhitovější píseň alba.
CITY OF TOYS pokračuje v nastolené náladě alba, jen kytary přitvrdily a flétna zdatně sekunduje hlasu s určitým soulovým napětím. Poklidnější, skoro pastorální náladu přinese následná GREEN GREEN, která jen nastoluje otázku, proč se zpěvák s tak působivou barvou a čistotou hlasu nastal hvězdou. Ale asi o to nestál. Ostřejší SMOG SONG předestírá působivým přednesem něco závažného, podtrženého útržkovitým saxofonem, který v refrénech vystřídá hravá flétna. Kdesi v pozadí jako by v pomalejších partiích vystrkovaly růžky keltské folkové kořeny, dokud opět nazaúpí saxofon. Na desce je obdivuhodné, že si při jednotné náladě udržuje pestrost a rozhodně nesklouzne k jednotvárnosti. A že jazzový čertík je stále pod povrchem přítomen.
RESSURECTION je křehká melodická nádhera, přednesená cituplným krásným hlasem, plným zaujetí a spirituality, jedna z nejmocnějších věcí na albu. Rozjímavá balada nikam nespěchá, nikam nežene a ničím není hnána, jen tak posluchače kolébá na vlnách. Jednoduchý klavírní doprovod celou skladbu jakoby zvedá do snových výšin, a nese v sobě podobnou vznešenost jako Lennonův klavír na Imagine (vydaném o rok později). Tyto desky mají podle mne hodně společných jmenovatelů. I to, že výběr muzikantů je opravdu špičkový, a někteří opravdu s Lennonem hráli.
MONEY TREE je expresivně pojatá píseň šlapající usilovně na jazzovém riffu s odvázaným saxofonem, občas upomínající opět svou proklamativností a monotónním refrénem na sólového Lennona ranného a středního období. Osvěžující skladba, přinášející do alba vzruch.
PERSONAL MOVIE a WOMAN OF THE HIGHLANDS opět dokazují, že autor je tvůrce velkých a zcela neotřelých melodií. Druhá skladba nese silný melodramatický náboj a zpěvák se jí zmocňuje s lehkostí a soulovou úpěnlivostí zároveň. Je nesporně mistr hlasových poloh, a jeho zpěv je naprosto přirozený. RIGHT RELATION je zřejmě spíše nějakou intimní výpovědí, hra světla a stínu, za kterou by se nemusel stydět Roy Harper. Je to dokonce nějaký živý záznam. ISLANDS (POEM) je závěrečná recitace básně, ukončující elegantně toto album vznosných a jemně vrstvených, příjemných nálad.
Prvotina,a zároveň poslední album, to se snad občas děje. Že jde současné o hudební skvost, to už je rarita. Ale že tato nádhera upadne v zapomnění, to je snad nějaká osudová zlomyslnost. Protože tohle je a mělo by být pětihvězdičkové album.
Na závěr musím připomenout, že ačkoliv album nebude asi snadno dostupné, pod jménem Bob Ray – Initiation of a Mystic jej ve formátu mp3 lze najít na serveru Uložto. Pochopitelně jde o přepis z LP desky. Podle posledních informací vyšla deska na CD až v roce 2012 a nabízí ji Amazon za 16 doláčů.

 

Pro přidání nové reakce musíte být přihlášeni/zaregistrováni.

Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Radio

» Pustit radio
» Progboard TV

Diskografie Ray Bob

Statistika Progboardu


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000