R.E.M. - Document

Reakce na:
alienshore - 5 stars @ 11.09.2016

Alternatívno-rockové kapely ako R.E.M., Jesus And Mary Chain, Swans, Sonic Youth a veľa ďalších síce začínali v rokoch 80-tých, no práve tie naznačili ako budú vyzerať roky 90-té. R.E.M. je jedna z tých, ktoré svojským spôsobom dávali o sebe vedieť už v začiatkoch a zaznamenávali až prekvapivo veľmi slušné úspechy. Svoju obľubu si našli hlavne u mladých amerických teenegerov, no dojem zanechali rovnako aj u vtedajšej kritiky, ktorí im predpovedali sľubnú budúcnosť.

R.E.M. pracovali v "ejtýs" ako usilovné včeličky a každý rok vydávali nejaký album. Document je v poradí piatym radovým počinom a je maximálne nasýtený tzv. klasickým "r.e.m.-soundom" a melodikou, ktorou sa preslávili. Skladby majú veľmi osobitý feeling vďaka originálnemu vokálu Michaela Stipea. Jeden z príkladov aké dôležité je mať v skupine skvelého a jedinečného speváka. Kapela však vyrástla aj po aranžérskej stránke. Najviac prerazili do povedomia krásny melancholický hit The One I Love a teenegersky pojašená It's The End Of The World As We Know It (And I Feel Fine).

Ostatné skladby nie sú o nič horšie. Výborne zapadajú do pesničkovej atmosféru alternatívneho rocku. Gitary a lá The Byrds si môžete vychutnať vo Welcome To The Occupation a Disturbance At The Heron House. O čosi energickejšie tracky sa ukrývajú pod názvami Strange a predovšetkým Lightnin' Hopkins s peknou dynamickou inštrumentáciou. Saxofón sa objaví v skladbe Fireplace a dá jej zaujímavý rozmer. Koniec patrí uhrančivej Oddfellows Local 151, ktorá má ten správny alternatívny tvar.

Document patrí medzi najvyzretejšie a najvydarenejšie albumy R.E.M. z rokov 80-tých (kvalitu predošlých počinov však netreba vôbec podceňovať). Je zároveň dobovým artefaktom o kvalite vtedajších začínajúcich kapiel, ktoré túžili po uznaní, no zároveň stavali svoju hudbu na neošúchanom výraze a nápadoch. Hráčsky boli už v onej ére na vysokej úrovni, čo je jasne počuť práve na tejto doske. Skvelé melódie podporené rockovým driveom boli ocenené veľkým úspechom a definitívne prerazili do prvej ligy. Document nie je len záležitosť z dôb minulých. Má čo povedať ešte aj dnes a stále si zachováva mladého ducha.

 

Pro přidání nové reakce musíte být přihlášeni/zaregistrováni.

Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Radio

» Pustit radio
» Progboard TV

Diskografie R.E.M.

Statistika Progboardu


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000