Novalis - Novalis

Reakce na:
Snake - 5 stars @ 01.05.2015

"Romantische Rockmusic"

Novalis (1772 - 1801), vlastním jménem Georg Friedrich Philipp svobodný pán von Hardenberg, byl německý básník a prozaik, představitel raného romantismu. Zajímal se o básnictví, filozofii a přírodní vědy (především o matematiku). Zasnoubil se s třináctiletou Sophií von Kühnovou, která však v patnácti letech - ještě před svatbou - zemřela. To jím hluboce otřáslo a její smrt, stejně jako smrt jeho mladšího bratra, ovlivnila jeho literární tvorbu. Ve svých dílech používal mystický, temný a tajemný jazyk. Sám nakonec zemřel v pouhých 29 letech na tuberkulózu.

Potud wikipedia. Možná vám to pomůže lépe si představit hudbu stejnojmenné art rockové skupiny z Německa, která vznikla na samém počátku sedmdesátých let a do roku 1985 vydala jedenáct studiových alb. Nejlépe hodnocenými jsou v pořadí druhé Novalis (1975) a Sommerabend, vydané o rok později. Obě jsou v německém jazyce a kromě poetických a lyrických textů nabízí vzdušné a podmanivé melodie s výrazným soundem klávesových nástrojů.

Eponymní album vyšlo v roce 1975 a na relativně krátké ploše šestatřiceti minut přináší 5 skladeb.

Desku rozjíždí okouzlující a chytlavá instrumentálka Sonnengeflecht. Muziku tvrdí bezchybná rytmika Schünzel - Biereichel a my si můžeme poprvé vychutnat pestrou paletu krásně hřejivých klávesových nástrojů. V následující Wer Schmetterlinge lachen Hört je ke slyšení civilní vokál Heino Schünzela. Ovšem jen na začátku a pak v samotném závěru skladby, to hlavní vyplňuje vzrušující a zvukomalebná instrumentální mezihra. Velmi pomalu se rozjíždí hypnotická věcička Dronsz, která zavírala první stranu původní LP. Těží z repeticky se opakujících figur, pomalu zesiluje, graduje a pak, bez varování, uprostřed tónu náhle končí. Dobrej vtípek :) Katarze, ani vyvrcholení se tady nekonají...

Základem devět minut dlouhé instrumentálky Impressionen je téma z 5.symfonie Antona Brücknera. Novalis tady v pastelových barvách opět malují ta svoje melodická kouzla a je to krásné poslouchání. Duševní očista a čistý relax. Poslední píseň Es färbte sich die Wiese grün je s částečně upraveným originálním textem z roku 1798, ale dlužno dodat, že zpěvu si ani v tomhle případě příliš neužijeme, anžto hlavní síla skupiny tkví v půvabných melodiích zahraných v čistě instrumentálním provedení.

Na pěkně udělané reedici z roku 2004 najdeme jeden bonus navíc, "živou" verzi skladby Impressionen a přesvědčit se tak můžeme o tom, že to kapele velmi dobře šlapalo i na koncertech.

Doporučovat Novalis fanouškům kraut rocku by bylo taháním dříví do lesa. Z těch ostatních by mohli zaujmou příznivce Camel.


----------------------------
Hodnotil jsem cedlo Universal Music 2004 SPV 49522 CD


 

Pro přidání nové reakce musíte být přihlášeni/zaregistrováni.

Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Radio

» Pustit radio
» Progboard TV

Diskografie Novalis

Statistika Progboardu


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000