Mercury Tree, The - Permutations

Reakce na:
alienshore - 5 stars @ 26.07.2016

The Mercury Tree evidentne veria svojej hudbe. Bolo to už zrejmé na predošlom počine Countenance a vo svojej spanilej jazde pokračujú aj pri Permutations. Tentoraz, ale prekročili nielen tieň svojej vlastnej identity, ale prekračujú aj samotný prog-rockový žáner. Tým nositeľom je predovšetkým experiment a chuť do niečoho nezvyčajného. To je z tejto nahrávky cítiť na sto honov. Nielen "matematické permutácie" sú tu silným stavebným prvkom, ale aj prapodivné a protichodné emocionálne výboje, ktoré spoločne prinášajú pomerne hustú, ťažko preniknuteľnú kanonádu zvukov a nepravidelných rytmov.

Kapela sa však nesnaží poslucháčovi odbiť sluchové senzory, ale pracuje na dynamike tvrdších a jemnejších pasáží. Aranžérsky koncept je však pomerne náročný na nejaké detailné popisky. Skladby sú "vesmírnym big-bangom" rôznych hudobných inšpirácií. Občas naozaj vytreskne gejzír King Crimson, potom nejaký ten David Bowie, britská alternatíva, elektronika, experimentálny post-metal, no zároveň aj niečo harmonické a melodické, čo v pravej chvíli vystúpi z úzadia. The Mercury Tree si to však ohli do svojho vlastného uhlu a pohľadu.

Tentoraz si na nejaké hity asi nik nepríde. To, čo je na albume dôležité je jeho neobyčajne pevná oceľová štruktúra a množstvo priam až geniálne vrstvených motívov a tém. Táto záludná rubikova kocka vás začne hrýzť už pri Symptoms a pokračuje to až do poslednej pomalšej a melancholickej Deep Five. Skladby samé o sebe nestoja na mieste, ale vždy spejú do nejakého bodu a menia svoj tvar. Bombastické kusy ako Permutations a Prometheist považujem za asi to naj. Avšak celá doska je prepchatá tzv. "atraktívnou bizarnosťou" a zároveň je vytvorená ako jeden súvislý celok.

Vyspelá a brilantne architektonicky konštruovaná hudba na pomerne vysokej úrovni, pri ktorej pookreje asi skoro každý, kto rád okúsi niečo nepredvídateľné. V každom momente absolútne presvedčivá masáž plná muzikantskej duše a komplexného myslenia. Samozrejme niekto v tom bude počuť viac rozumu, než citu, ale chce to naozaj sa len hlbšie prizrieť do reality, ktorú The Mercury Tree ponúkajú rovno na svojich dlaniach. A z nich si môžete prečítať jeden krásny hudobný príbeh s názvom Permutations.

 

Pro přidání nové reakce musíte být přihlášeni/zaregistrováni.

Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Radio

» Pustit radio
» Progboard TV

Diskografie Mercury Tree, The

Statistika Progboardu


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000