Jefferson Airplane - Surrealistic Pillow

Reakce na:
Akana - 5 stars @ 30.04.2014

Slunná Kalifornie vrací úder posilněný o rozrůstající se arzenál přírodních i chemických podpůrných látek. Epicentrem je tentokrát sanfranciská čtvrť Haight-Ashbury, stále věhlasnější hnízdo amerických mániček, volnomyšlenkářských muzikantů, umělců a performerů všeho druhu. Na folkrockových základech se tu mimo jiné zrodila i skupina Jefferson Airplane a právě Surrealistic Pillow, jejich druhé album, se stalo jedním z nejsilnějších signálů okolnímu světu, že se v těch horečně pulzujících a drogami dlážděných ulicích něco hudebně i společensky důležitého děje.

Desku kapela zrealizovala krátce po příchodu charismatické zpěvačky a klávesistky Grace Slick, jejíž přínos se ukázal být hned od začátku zásadní. Na Surrealistic Pillow sice sólových příležitostí nemá tolik, ale oba největší hity - Somebody to Love a White Rabbit - zpívá právě ona. V případě Lewisem Carrollem inspirovaného Bílého králíka, který se stal hymnou generace rozpínajících se myslí (nemůžu nezmínit nezapomenutelnou koupelnovou scénu z knihy H. S. Thompsona Strach a svrab v Las Vegas, v níž tato skladba hraje klíčovou roli), se Grace Slick prosadila i jako autorka.

Obě písně jsou vrcholem alba, ale zdaleka ne jeho jedinými trumfy. Krásné jsou obě balady ze závěru A-strany, tajemně vyzařující Today i křehký lovesong Comin' Back to Me, do nichž kytarou přispěl duch strážný celého nahrávání, Jerry Garcia ze spřízněných Grateful Dead. Splývavé vícehlasy ve stylu Beach Boys nebo Mamas & Papas zjemňují písně My Best Friend nebo How Do You Feel, rockovější náboj mají Somebody to Love, 3/5 of a Mile in 10 Seconds i závěrečná Plastic Fantastic Lover. Hudba Jefferson Airplane je psychedelicky rozevlátá a uvolněná jako hipízácké róby, provoněná marihuanovým dýmem a nasáklá zatím nezkalenými ideály květinové komunity. Je věrným zrcadlem doby a místa svého vzniku, ale díky silným písničkám, svěžím, promyšleným aranžím a nakažlivém entuziasmu, který se ani ve studiu neztratil, nemusí být jen nostalgickým exponátem. Tenhle surrealistický polštář umí stále přivolávat sladce ulítlé sny.


Recenze již uveřejněná na xplaylist.cz

 

Pro přidání nové reakce musíte být přihlášeni/zaregistrováni.

Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Radio

» Pustit radio
» Progboard TV

Diskografie Jefferson Airplane

Statistika Progboardu


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje Internetplus.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000