Golden Earring - Moontan

Reakce na:
hejkal - 5 stars @ 12.05.2012

Moontan je pravdepodobne najslávnejší album holandskej skupiny Golden Earring, ktorá sa od prelomu šiestej a siedmej dekády minulého storočia venovala svojskému, ale o to prieraznejšiemu hard rocku. Obsahuje šesť skladieb a v roku 1973 jasne kraľoval kontinentálnej scéne, aj vďaka neopakovateľnej skladbe Radar love. Našťastie, nejde o album jedného hitu, však posúďte samy.

Zvláštna melancholická naliehavosť sa preplieta celou tvorbou Golden Earring, v kombinácii s rýchlejšou rockovou skladbou to dáva zaujímavé výsledky, o čom svedčí hneď úvodná skladba Candy's going bad. A keď sa pridajú pomalé chmúrne momenty, je to neopísateľné! Kotlová rytmika dokresľuje skladbu Are you receiving me, ktorá má tiež výraznú vokálnu prezentáciu. O dychových aranžmánoch ani nevravím, skupinu považujem za bezkonkurenčnú, čo sa týka vrážania orchestrov a dychov do hard rockových skladieb tak, aby si ich nepozornejší poslucháč ani neuvedomil. Že sa všetko stíši, psychedelicky zamotá a rôzne vymaľuje, hádam každému došlo aj bez popisu, nuž sa tým nebudem ďalej zaoberať. Akustickou gitarkou ovenčený blues rock s neskutočne spevnými partmi má priliehavý názov Suzy lunacy (mental rock) a slúži ako odpútanie pozornosti pred najslávnejšou a najlepšou skladbou skupiny, a síce Radar love. Tú pozná hádam každý, a tak ju nebudem opisovať. Ak niekto práve prišiel z inej planéty, tak si ju rýchlo vypočuj z netu, atómová bomba má úctyhodného nasledovníka. Tá skladba sa strašne ťažko hrá naživo, skúšal som to a poznám aj iných, čo to skúšali. Zahrať ju presvedčivo chce kus nefalšovaného zlatonáušnicového fílingu. Rytmika, dychové zvukomaľby, gradácie atmosféry, stopky ako na bratislavských križovatkách, vážne neviem, čo k tejto pecke všetkých peciek dodať a asi ani FedEx by nič dodať nezvládol. Ďalšia „stounovsky“ odľahčená chuťovka Just like Vince Taylor plní oddychovú funkciu, pretože nastupuje monumentálny záver v podobe The vanilla queen. Tá má dve časti, najprv sa tajomne vyspovedá z preemotivovaných melódií a nálad a v polovici nastúpi opakujúci sa motív, ktorý nechá postupne vyniknúť orchestrálny sprievod. Momentálne si nespomeniem na mrazivejšiu gradáciu v akejkoľvek hard rockovej skladbe, tak ma to vždy zoberie.

Skvelý, ba čo viac, bezkonkurenčný a jedinečný (nielen) holandský hard rock na vrchole svojich síl môžem iba chváliť.

 

Pro přidání nové reakce musíte být přihlášeni/zaregistrováni.


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000