Gevende - Kirinardi

Reakce na:
alienshore - 4 stars @ 07.03.2017

Gevende je pre mňa vysoko umelecká jednotka, ktorá prináša do sveta progresívneho rocku iný uhol pohľadu. To presne od nich aj vždy očakávam. Turecké resp. východné hudobné cítenie bude vždy iné a je to dané aj samotnou kultúrou národa. Gevende sa na svojom treťom štúdiovom albume Kirinardi pohli opäť iným smerom. Etnické prvky sú samozrejme zachované a to je zároveň aj poznávacím znamením tohto súboru. Spev v tureckom jazyku je jedným z nich a z úst Ahmeta Bilgica znie veľmi atraktívne.

Kirinardi je opäť fúzia rôznych štýlov. Spájajú ich však s noblesou a takým spôsobom, že ich budete vnímať úplne prirodzene. Prvky vážnej hudby, psychedélie, post-rocku, jazzu a progresívneho rocku do seba zapadajú ako ozubené kolieska v hodinkách. Len málokto sa s tým vie popasovať tak, aby z toho vzišlo skutočné a nefalšované umenie. Album má veľmi melancholickú povahu, ale striedajú sa v nej aj energickejšie pasáže. Tým je zabezpečená pulzujúca dynamika ich hudby.

Oceňujem tradične kvalitný prísun melodiky a nápadov, ktoré vytvárajú stabilný pilier pre každý jeden song. Už samotný úvod Omelas je výborný a pri úchvatnej Tophane'de Güneşli Günler sa musí človek len pozastaviť nad dokonalými orchestrálnymi motívmi. Podobne je na tom aj Sessiz Gibi Bir Yer, ktorá ako keby na ňu tematicky nadväzovala v niektorých momentoch. Vynikajúca jazzovejšie znejúca inštrumentálka Saroyan zaznamenáva krásny zvuk trúbky, ktorá sa do hudby Gevende parádne hodí za každého počasia. V podstate celý album je dosť založený na špičkových inštrumentálnych pasážach. Koniec patrí dvom experimentálnejším záležitostiam Domino a Vertigo, ktoré sú tak trochu prekvapením pre poslucháča.

Celý opus je postavený na emóciách a pocitoch, či už tých jemnejších alebo napr. aj drsnejších. Súvisí to aj s textovým zameraním, ktoré sa zapodieva nádejou pre ľudstvo, napriek všetkým starostiam, ktoré zažívame každý deň. Práve tým je hudba Gevende tak zrozumiteľná. Predošlý album Sen Balik Degilsin Ki prekonaný určite nebol, ale Kirinardi nadväzuje na neho viac než dôstojne. Navyše, vysoko prekračuje priemer v progresívnom rocku a dokazuje, že začleňovanie odlišných prvkov je prínosom pred daný štýl.

Hodnotenie: 4,5

 

Pro přidání nové reakce musíte být přihlášeni/zaregistrováni.

Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Radio

» Pustit radio
» Progboard TV

Diskografie Gevende

Statistika Progboardu


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000