Gentle Giant - Octopus

Reakce na:
vladi - 5 stars @ 13.08.2004

Štvrtý album britskej formácie Gentle Giant prináša okrem zmeny na poste bubeníka úplne nové poňatie hudby zachovávajúc si pritom svojský šarm už predtým vydaných diel Gentle Giant a Acquiring The Taste. Na albume je znova citeľný rukopis bratov Shulmanovcov, no špecíalne v tomto prípade sa do popredia dostáva ?nežný obor? zpod kláves Kerry Minnear, ktorý dodáva celej kompozícii jemne renesančný charakter.
Hneď prvá skladba The Advent Of Panurge je typická ?giantovka? s množstvom hudobných plôch a krajiniek vykresľujúcich sa na úvod albumu.
Pri počúvaní skladby Racouteur Trobadour sa vám môže stať, že sa chtiac-nechtiac ocitnete na kráľovskej tancovačke spolu s chlapcami z Gentle Giant hrajúcich pre kráľa a samozrejme pre vás.
A Cry For Everyone je na druhej strane viacej rocková záležitosť s množstvom nástrojov navzájom sa prelínajúc v jeden ucelený celok. Gentle Giant boli vždy majstrami v hre s detailmi. Boli to perfekcionisti skladajúci kúsok po kúsku, vrstvu po vrstve, len aby dosiahli jedinečný zvuk, ktorý ich teraz radí vysoko na vrchol art rockových skupín.
V skladbe Knots skupina ukazuje ďalšiu svoju silnú stránku. Je ňou brilantná schopnosť modelovať vokálny prejav celej skupiny do akéhosi šialeného zlepenca. Čosi podobné nájdeme aj v tvorbe skupiny Yes na čele s Jonom Andersonom, no myslím si, že Gentle Giant zašli v tomto prípade ešte ďalej ako ?Yesáci?. Knots vyniká nielen množstvom rôznorodých nástrojov, ale aj prekrásnou chytľavou melódiu.
Inštrumentálka (okrem úvodného rehotu:) The Boys In The Band je mojou jednotkou na tomto albume. Ukazuje skupinu v polohe majstrov vo svojom remesle. Vynikajúca súhra nástrojov, rôznorodé harmónie, no jednoducho všetko po čom duša art a progrockera túži.
Dogs Life je už odľahčenou záležitosťou, stále však prekypujúc nápadom a zaujímavým využitím rôznych ?stredovekých nástrojov?.
Balada Think Of Me With Kindness je krásným príkladom Gentle Giant s prízvukom na silnú melódiu, hoci aj v takejto nežnej skladbe. Nezabudnite sa poriadne obliecť, keď vám budú behať zimomriavky po chrbte.
Záver patrí skladbe River. Táto ?rieka? ťahájúca sa celou piesňou, obmýva brehy ďalšími nápadmi za podpory vokálu Dereka Shulmana. Je to krásny rockový záver za celým tretím počinom Gentle Giant.
Po vypočutí si osmice skladieb na tomto albume si vás dokáže chobotnica poriadne obmotať okolo tela a chápadlami štekliť vaše najjemnejšie pocity. Kratšie hudobné plochy plné čerstvých nápadov vás určite nenechajú odpútať sa od hudby. Je jednoducho neuveriteľné, ako môže album vydaný v roku 1972 stále potešiť zmysly a nachádzať v ňom stále niečo nové a zaujímavé. Ale vlastne to je kvalita a hybná sila art a progrocku, sila Gentle Giant.

 

Pro přidání nové reakce musíte být přihlášeni/zaregistrováni.


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje Internetplus.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000