Gathering, The - Afterwords

Reakce na:
jirka 7200 - 3 stars @ 02.02.2020

Holandským The Gatering můžete vyčíst ledacos. Upřít jim ale nelze fakt, že dokázali posluchače s novým albem vždy poněkud překvapit. To prozatím poslední studiové vyšlo před sedmi lety, v roce 2013. Pro ty, kdo kapelu před tímto datem pečlivě nesledovali jen připomenu, že zdánlivě nenahraditelnou zpěvačku Anneke tehdy již čtyři roky celkem zdatně zastupovala Norka Silje Wergeland.

Kapela zvolila na album Afterwords zvláštní způsob tvoření nového materiálu. Použili totiž několik skladeb z předchozí desky Disclosure a EP Afterlights . Nejednalo se však je o nějaký remixy, ale jak stálo na přebalu alba o „remake". Ve filmovém světě se pod tímto pojmem rozumí znovunatočení snímku podle nějaké původní předlohy. U Gathering se původními předlohami hudebníci jen tak lehce nechali inspirovat a v podstatě vytvořili nové skladby, kde zůstaly zachovány jen zhruba shodné zpěvové linky a útržky melodií. K takto vytvořeným songům bylo přidáno několik novinek.

Oproti předchozím rockovějšímu a energičtějšímu (ne však přesvědčivém) albu Disclosure se kapela opět plně ponořila do elektronických hájů plných ambientních klávesových ploch a syntenzátorových malůvek. Zkreslená kytara je slyšet jen velmi sporadicky a spíše jen tak na několia místech post rockově hlukově vazbí.

Elektronika má jasně navrch a zvuk několika syntenzátorů se umně mísí. Pokud je ve skladbách nějaký rytmus a nejedná se o instrumentální ambientní kousky, tak je velmi pomalý, až v relaxačním duchu.
Vhodný k poslechu na nižší hlasitost v pozdních nočních hodinách k zklidnění mysli. Paradoxem je hostování zpěváka Barta Smitha, který před dvaceti lety drsně pěl na debutním albu této kapely.
Nyní je jeho baryton v titulní skladbě alba ozdobou – jeho projev i skladba samotná jako by vypadla ze sólo projektu Brendana Perryho z Dead Can Dance. Tuto kapelu vzdáleně připomíná i následující Turning in, Fading out a částečně i technikou zpěvu i Sleep Paralysis. V jiných skladbách, například v Echoes Keep Growing , Areas nebo nejživější Gemini III. mi na mysl vytanuli náladotvorní Coctaeu Twins.

Závěrem : vcelku náladutvorné relaxační album zaplněné jemnými ambientně znějícími elektronickými skladbami v pomalých tempech, které se pěkně poslouchají. Kapela dovedně inspiračně využila zažité hudební vzorce od svých oblíbenců. Na druhou stranu mne žádná skladba intenzivněji dlouhodobě neoslovila. Podobný pocit možná mělo více fandů a tak to kapela po této desce zabalila.

Nicméně v poslední době došlo k probuzení z hibernace a Gathering v roce 2020 vyrazí na turné po USA a Rusku. Třeba se dočkáme i nějakého překvapení v podobě zvukového záznamu.

 

Pro přidání nové reakce musíte být přihlášeni/zaregistrováni.

Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Radio

» Pustit radio
» Progboard TV

Diskografie Gathering, The

Statistika Progboardu


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000