Free - Tons of Sobs

Reakce na:
EasyRocker - 5 stars @ 08.02.2020

Zformování téhle čtyřky znamenal jeden z nejvýznamnějších mezníků světového rocku. V klídku, ještě nesvázání pozdějšími osobními i zdravotními trablemi, ukovali deset hymen. Už debut je průlomový a pro mě v jistém smyslu ikonický.

Po zvonícím Kossoffově akustickém prvém dílu Over The Green Hills ovládne dění pudová bluesrocková smršť Worry. Rodgersova autorsky, maniak Paul Kossoff glóbu lehce poodhalil, co že to v něm dřímá. Walk In My Shadow se stala pro Free prakticky modelem - podmanivé soul/funkové frázování a riffové běsnění s lehkou bluesovou příměsí. Wild Indian Woman uhýbá svou lehkonohou rytmikou, Rodgersův hlas a žhavé finále ale sráží jakékoli pochyby do škarpy. Osm minut žhavé jízdy Goin' Down Slow od "St. Louis Jimmy" Odena korunuje i hostující klavír Steva Millera. Po dusající I´m a Mover přichází druhá výpůjčka od zámořského bandu Bookerovců - The Hunter. Co tu natropil Fraser, Kirke a Paul Kossoff? Adrenalinu víc než u pistolnického duelu... Jímavá a houpavá Moonshine odhaluje poprvé umění frontmana - už tady měl na predikát The Voice plné právo. Božsky odstartuje taky divé r´n ´b běsnění Sweet Tooth. Dokonalá souhra celého kvartetu s pekelně hřmícím Paulem Kossoffem. I bonusovky, hlavně srdcovka v podobě jamu Guy Stevens Blues, ukazují nebeský dar kompoziční i interpretační. Remaster (2001) taky berte všemi deseti, nejen díky množství archívních snímků.

Věru nemnoho alb, kde by kapela předvedla tak mimořádně sevřený, ale i divoký a útočný projev. Oproti albovým následníkům, zdolávajících hitparády, si kapela až na výjimky vystačila s čistě rockovým instrumentářem, bez kláves. Památných 40 minut a pětice do terče!


 

Pro přidání nové reakce musíte být přihlášeni/zaregistrováni.

Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Radio

» Pustit radio
» Progboard TV

Diskografie Free

Statistika Progboardu


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000