Fates Warning - Disconnected

Reakce na:
alienshore - 5 stars @ 18.05.2013

Pripadá mi fatálne nespravodlivé, že taká kapela ako Fates Warning nedosiahla silnejší komerčný úspech. Ešte zaujímavejšie mi príde to, že Jim Matheos a spol. o to až tak nestoja, ale ide im hlavne o kvalitu a seriózny prístup k muzike. Prvé tri dosky sú samozrejme dôležité pre vývoj amerického heavy metalu, ale ešte radšej mám najmelodickejšie obdobie zastúpené albumami Parallels a Inside Out. O ich hudbu bol v tej dobe zrazu záujem kvôli melodickejšiemu smerovaniu a začal sa asi vyvíjať tlak na nich, aby robili podobne ladenú hudbu aj naďalej. Spravili však úplný opak a vydali dielo A Pleasant Shade Of Grey, ktoré je náročné po melodickej a aj aranžérskej stránke. Po ňom nasleduje Disconnected, ktoré je opäť iné a ako vždy mimoriadne kvalitné.

Na tejto doske sa podieľal aj klávesák Kevin Moore (ex-Dream Theater) a o kvalitnú produkciu sa postaral slávny producent Terry Brown (Rush, Procol Harum, Tiles a mnoho iných), ktorý spravil pre Fates Warning veľmi veľa keďže produkoval ich zásadné albumy. Mark Zonder je na hony vzdialený tradičným bubeníkom a jeho citlivá pritom technická hra je skvostná po každej stránke. Disconnected je koncepčné dielo, ktoré pojednáva o ľudských emóciách a životných stratách. Skladba Still Remains je osobná Matheosova záležitosť, ktorej hlavná textová téma patrí jeho zosnulému otcovi. Predná obálka sa zamýšľa nad tým ako moderné technológie vytvárajú sociálnu a komunikačnú priepasť medzi ľuďmi.

Prvá časť Disconnected (Part 1) je chladným klávesovým úvodom. Drsnejší riff otvára song One s vysokými Alderovými vokálmi a kreatívnym rytmickým podkladom. Výborná je aj skladba So s modernými klávesovými prvkami a skvelý Matheos to tiež rozprúdi so svojou gitarou. Ani tu sa nezabúda na silné pocitové linky, ktoré odspieva Ray absolútne presvedčivo. Pieces Of Me je ďalšia pecka, ale je vysamplovaná aj elektronickými motívmi. Skladba sama o sebe je netypická a menej stráviteľná kvôli drsnejším plochám. Desaťminútová Something From Nothing sa po pokojnejšom úvode zmení na jeden nádherný song s úžasným citlivým refrénom. Gitarové kaskády sú skvelo podporené dynamickým bubnovaním Marka Zondera. Vrchol prichádza pri najdlhšej skladbe Still Remains, ktorá je dokonale vyšperkovaná silnou melodikou a invenčnými nápadmi. Gitarové sóla v druhej tretine sú veľmi emocionálne a Alderove vokálne linky len podtrhnú výnimočnosť tejto kompozície. Druhá časť Disconnected (Part 2) uzatvára dosku v melancholických klávesových plochách a zaujmú aj Mooreove klavírne linky. Nie je to inštrumentálka v pravom zmysle slova, je to skôr myšlienkový koniec tohto diela.

Disconnected je v každom ohľade tvrdším albumom ako jeho predchodcovia. Chladné klávesové motívy majú za úlohu zvýrazniť koncept tejto dosky. Hudba a texty idú vo Fates Warning ruka v ruke. Ako to býva u nich zvykom, tak opäť to nie je nič pre fanúšikov rýchleho občerstvenia. Vyžaduje si čas a hlavne ochotu načúvať ich hudobným pochodom. Tento album je logickým pokračovaním ich skladateľských schopností. Prináša veľa odlišných pocitových nálad a je celkom pestrý vďaka modernejším prvkom. Progresívny metal v podaní tejto kapely je vždy obohacujúci a Disconnected nie je výnimkou, ale skôr potvrdením ich výnimočnosti v tomto žánri.

 

Pro přidání nové reakce musíte být přihlášeni/zaregistrováni.

Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Radio

» Pustit radio
» Progboard TV

Diskografie Fates Warning

Statistika Progboardu


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje Internetplus.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000